Niet alleen het geld houdt veel mensen van 't lezen af u W Gemeente Rotterdam FAMILIEBERICHTEN SERVICEFLAT TE HUUR te LEIDEN v 3-kanierappartement D0EZASTRAAT 30 LEIDEN. TELEFOON 071-43612-25971. sekretaresse voor de archivaris TROUW/KWARTET ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 KI Ruim eenderde van de Nederlanders beschouwt boeken als stofnesten Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Boeken worden steeds duurder, voor een gewoon mens is het opbouwen van een klein huisbibliotheekje nauwelijks meer te doen. Dat is een mening die nogal eens te horen is en iemand die de prijsstijgingen op boekengebied een beetje volgt, is geneigd het daarmee eens te zijn. Maar de conclusie dat het vooral financiële bezwaren zijn die het kopen van boeken in de weg staan, is niet gewettigd. Dat blijkt ten minste uit het onderzoek dat in opdracht van de CPBN (collectieve propaganda van het Nederlandse boek) kortgeleden is gedaan naar het kopen, lezen en lenen in Ne derland. De resultaten van dit on derzoek, uitgevoerd door het markt en opinieonderzoekburo INTER/- VIEW onder 906 Nederlanders bo ven de zeventien jaar, zijn neerge legd in een rapport 'De Nederlan der en zijn boek, een onderzoek naar de achtergrönden van het ko pen, lenen en lezen in Nederland in 1974'. Er is een groep mensen die niet of nauwelijks leest geen boeken koopt en niet of zelden leest, maar bij lang niet al deze mensen speelt het geld een beslissende rol. Ze zijn vaak totaal niet geïnteresseerd" in lezen, hebben geen tijd en gelegen heid om te lezen, of komen er gewoon niet toe een boek ter hand te nemen. Natuurlijk is er ook een groep die best zou willen kopen, maar er geen geld voor heeft. Vaak zijn dat vooral ouderen, met name vrouwen, die in plaats van boeken te kopen veel. boeken lenen, uit bibliotheken en van familie en kennissen. Voor de opdrachtgevers van het on derzoek moet deze uitkomst een behoorlijk hoopgevende zijn, al is hetf niet te hopen dat ze met deze gegevens in het achterhoofd, alle bezwaren tegen het duurder wor dende boek wegwuiven. antwoord; het was trouwens ook niet de opzet van het onderzoek. Maar het zou op zijn minst interes sant zijn om in een ander onder zoek ooit eens dieper in te gaan op wat en waarom mensen eigenlijk lezen. Status Dat lezen vaak te maken heeft met status, blijkt overigens wél uit dit onderzoek. Voor heel wat mensen (44 procent) geldt aat boeken een sieraad voor de woning zijn, dat boeken er zijn om gezien te worden (39 procent) en dat een kamer pas gezellig of bewoonbaar is als er boeken zijn. Zéggen dat je zo dol op lezen bent, is iets anders dan ook echt lezen. Een verwijzing naar die ambivalente houding van veel mensen ten opzichte van boeken, bevat het percentage van 39 pro cent Nederlanders, dat boeken be schouwt als stofnesten. Lezen is een mooi ding, maar de huizen moeten er natuurlijk niet smerig van worden. UIT VAN LEZERS Anders doen (2) Opleiding Voor de rest biedt het onderzoek veel Informatie over de lezende Ne derlanders die voor een deel beves tigt wat iedereen wel vermoedde (zoals het gegeven dat iemand met een hogere opleiding meer leest dan iemand met een lage oplei ding), maar ook een heleboel ver rassend materiaal op tafel legt. Een paar conclusies; Ongeveer eenvijfde deel der Ne derlanders van zeventien jaar en ouder vindt dat zij zeer vaak lezen, eenzelfde deel vindt dat ze nooit lezen. Ongeveer dertig pro cent leest geregeld en de overige dertig procent leest af en toe; Boeken lezen is een belangrijke vorm van vrijetijdsbesteding. Het vaakst worden genoemd televisie en radio (76 procent) kranten en tijd schriften (74 procent) familie- en vriendenbezoek (61 procent) en boeken lezen (zestig procent). Maar hef is opvallend dat boeken lezen het meest genoemd wordt als acti viteit die men het liefst doet (26 procent tegen televisie en radio met zestien procent) Als er gelezen wordt, scoort het dagblad het hoogst (88 procent), ge volgd door een boek om te ont spannen (56 procent) andere daden en tijdschriften (46 procent) een weekblad (veertig procent) een boek voor verdere inforatie (26 procent) en een boek voor verdere vorming (23 procent)'. Aardig is dan dat vrouwen vaker lezen om zich te ontspannen er- mannen om zic"*> via een boek verder te ontwik kelen; vrouwen lezen meer dan mannen, jongeren meer dan oude ren; kopen en lezen zijn twee ver schillende dingen; hoewel twintig procent opgeeft nooit te lezen, zegt 39 procent nooit boeken te kopen of hoogst zelden; 35 procent kan geacht worden regelmatige boeken- kopers te zijn: 29 procent heeft meer dan twee honderd boeken. 35 procent minder dan vijftig boeken. Het gemiddelde bezit is ongeveer 170 boeken; Eenderde deel leent wel eens ln een bibliotheek, twaalf procent doet dat erg vaak en veertien pro cent geregeld. Meer dan de helft leent wel eens een boek van fami lie, vrienden of kennissen. Negen procent van de bevolking koopt af en toe en leest vaak of regelmatig, dertien procent koopt en leest af en toe en twaalf pro cent leest vaak, maar koopt zelden of nooit; Ongeveer een kwart vindt dat de financiën een belemmering zijn om (meer) te kopen, hetzelfde percen tage noemt tijdgebrek als reden om niet te lezen en te kopen en voor ongeveer een derde geldt dat het heb' n van boeken een status-ele ment vertegenwoordigt. Overigens sluiten deze drie groepen elkaar niet uit; Het pocketboek wordt, nog steeds, lager aangeslagen dan het gebonden boek; 39 procent vindt een gebonden boek prettiger, en zeven procent een pocketboek. Voor 43 procent maakt het niets uit of vindt het helemaal liggen aan de inhoud en het doel van het boek. Genres De genres die men graag leest: 49 procent noemt ontspanningsro mans, dertig procent detectives en avonturenromans, 18 procent oor logsromans, negentien procent po pulair wetenschappelijke boeken, veertien procent literaire werken, veertien procent bloemen- en plan tenboeken, dertien procent reisbe schrijvingen en elf procent kinder boeken. Een hele lijst getallen en feiten. Maar over sommige gegevens zou wel te twisten zijn. Bijvoorbeeld over veel of weinig lezen. Hoeveel is veel en wat bedoelt iemand met weinig? En wat die genres betreft: is iedereen het eens over wat een literair boek is. of over wat een reisbeschrijving is? Om over een kinderboek maar te zwijgen. En hoe zit het als dit soort genres elkaar overlappen? Op zulke vragen geeft het CPNB-onderzoek geen Unesco (5) De uitstoting van Israël uit de Une- seco levert de wereldgemeenschap een groter nadeel op dan het Israël berokkent. Het aandeel van Israël (bijv. op het gebied van het benut ten van zonne-energie) in het bruikbaar maken van alternatieve energiebronnen, is niet gering. Zou dat een van de redenen zijn van de Arabische pressie? Het lijkt mij een waarschijnlijker reden dan de offi cieel aangevoerde redenen. Het is toch wel duidelijk dat de regering zorg dient te dragen voor het onge daan maken van de uitstotings maatregelen. Den Haag Churchill Als abonnee van uw dagblad heb ik me geërgerd aan het artikel van A. J. P. Taylor 'In de balans der histo rie: Winston Churchill' in verband met zijn geboortedag 30-11-1874. Op een onwaardige wijze hebt u deze grote staatsman zijn leven en werken vooral in de periode '40-'45 voor het voetlicht van het Neder landse volk gebracht. Ik kon deze afwijking nog billijken wanneer daarnaast een artikel over deze staatsman in positieve zin te berde gebracht was. Het artikel ademt een geest alsof alle fouten en te leurstellende feiten van die periode aan Churchill moeten worden toe geschreven. Bergentheim W. Smid Winkelsluiting Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Mevrouw E. Vleer-Jagerman stelt in haar ingezonden brief een actie voor onder het motto 'Anders den ken Anders doen'. Deze actie zou ten doel moeten hebben een ieder te doordringen van de noodzaak maatregelen te nemen om onze overlevingskansen te verhogen. Zij baseert zich daarbij op de voorspel lingen van de Club van Rome. He laas noemt zij een van de (hoofd oorzaken) van alle ellende; de alarmerende bevolkingsgroei, niet. Genoemd verzuim komt maar al te veelvuldig voor. Dit stelde prof: Meadows zeer teleur, zoals hij mij meedeelde tijdens een gesprek dat ik met hem had. Men kan niet genoeg benadrukken dat het zo spoedig mogelijk uit moet zijn met de bevolkingsgroei een daling zou nog veel beter zijn zei hij. Het onder de aandacht brengen van de alarmerende gevolgen van een toenemende bevolkingsdruk is dringend noodzakelijk. Delft D. van der Keilen, ing., lid raad van advies Stichting Welzijn en Bevolkingsgroei Geld Drie berichten uit de krant van 2 en 3 december: De groten der aar de beraden zich nog over het geld dat nodig is voor het zo bitternodi- ge voedsel voor de hongerlanden. Het voedsel is er, maar het geld nog niet; Haile Selassie heeft er eindelijk in toegestemd zijn enorm vermogen (vier miljard) af te staan voor zijn hongerend Ehtio- pië. Zei Jezus niet:. 'Hoe bezwaarlijk zullen de rijken het Koninkrijk beërven'. En staat niet in Lucas: 'Wee u, gij rijken?' En daar tegeno ver de vreugde die Jan van Hillo en Johan Bodegraven aangrijpt bij het slagen van de NCRV-actie. Zij die beiden een kind verloren aan de gevreesde jeugdkanker. Kollum drs. F. A. Westhoff gehoopt dat een winkelier nog ens rijksambtenaar zou mogen worden. Amsterdam B. S. Gaastra Ondankbaar In uw blad las ik hoe de in Israël vrijgelaten studentes met Palestijn se mutsen op in Nederland arri veerden. Vanzelfsprekend is het in ons land ieders goed recht blijk te geven van zijn of haar sympathie met een partij of beweging, even tueel zelfs demonstratief. Maar na dat de Israëlische autoriteiten de reeds zeer geringe straffen nog mei ruim een maand verminderd had den, gaan deze beide 'dames' zich dan zodanig gedragen, dat elk wel denkend mens met enig gevoel voor verhoudingen en loyaliteit, zich voor deze landgenoten moet schamen Het ware mij heel wat sympathieker geweest als zij, con sequent in hun voorkeur en solida riteit. de strafverkorting niet geac cepteerd hadden. Namsos dr D. van Veen Kapers (3) De heer Hoogland vindt 'vrijheids strijders' een ongepaste naam voor Palestijnse terroristen. Ik kan mij deze reactie wel voorstellen. Overi gens vraag ik mij af of Arafat uitsluitend vredelievende bedoelin gen heeft. Als dit inderdaad zo is, waarom heeft hij dan ook een re volver meegenomen naar de verga dering van de Verenigde Naties? Ik meen dat alléén een olijftak de juiste symboliek weergeeft van de zo zeer gewenste vrede. Voor het pistool is er dan géén plaats! Het is óf het één óf het ander. En Chris tus Zélf heeft ons geleerd: 'Niet door macht noch door geweld maar door Mijn geest zal het geschieden- Dubbeldam W. J. van der Leer Wiersinga (6) J. P. Tump Onder het mom van een verduide lijking te willen geven, heeft de gereformeerde synode in de kwes- tie-Wiersinga een nieuwe, scherpe uitspraak gedaan met als kwalijk gevolg dat het niet meer om de zaak, maar om de persoon gaat. Dit zal de onrust in de kerken, ont staan door het schrijven óver Wier singa (en niet door het schrijven van Wiersinga) alleen maar vergro^ ten. Talloze uren, gestopt in praten met en over Wiersinga, lopen uit op deze verduidelijkingstruc met in het verlengde daarvan een dreigend leertuchtproces. En een kerk die dat nu nog wil, loopt leeg. De vraag of zij dat verdient, is dan niet meer terzake. Amsterdam Hans de Lange Hanneke Haasnoot Wiersinga (7) De joden hebben de wet, de rooms- katholieken de paus, en de gerefor meerden hebben de 'belijdenisge schriften'. Al deze instellingen heb ben tot op zekere hoogte een func tie. Ze mogen echter nooit het laatste woord hebben m.i. Als dat wel gebeurt in een bepaalde perio de, dan kunnen we mensen als dr. Wiersinga goed gebruiken. Laatst zei een ouderling tegen mij: 'Wie de gereformeerde kerk zal willen behouden, die zal haar verliezen.' En daar zit iets in. Sliedrecht J. H. Bade Wiersinga (8) Als zoon van een winkelier verbaas en erger ik mij, als ik lees dat de winkeliers overwegen na 1 januari hun zaken op dondrdagavond toch geopend te houden. Waar blijven we, als iedereen naar eigen goed dunken democratisch tot stand ge komen wtten gaat overtreden? Ik kan mij nog herinnren dat vader vroeger door de gordijntjes keek. of zijn collega aan de overkant al gesloten was. Wie zijn altijd de dupe? De kleine winkeliers, die ge-* heel alleen of mt hun echtgnote hun zaak moten drijven en geen gld hebben om personeel te beta len. Zij maken ook nu nog zeer lange werktijden. Vader heeft altijd Herman Wiersinga heeft bij jonge ren die het geloof min of meer de rug hadden toegekeerd weer be langstelling voor de kerk kunnen wekken, maar dat zullen de heren synodeleden wel niet zo belangrijk vinden. Zijn verstaanbare taal kan zich blijkbaar niet verenigen met het onbegrijpelijke gebabbel van de meerderheid van de synode. Vol gens H. Ridderbos vindt Herman Wiersinga toch praktisch geen 'na- volgelingen'. Waoom maakt men zich in het 'stil maar, wacht maar. alles wordt nieuw'-kamp dan zo druk? Het is de angst, de eigen onzekerheid. Wie herinnert zich niet de dramatische verwarring van de voorganger die op de synode uitriep: 'Heb ik bij een sterbed dan nooit de waarheid gesprlken?' Amsterdam H. J. Linzel In plaats van kaarten. 'Hij geeft het immers zijn beminden in de slaap'. (Psalm 127 2 B). Met dank aan de Here, hopen wij D.V. 18 december 1974 te herdenken, dat onze geliefde Ouders en Groot ouders S. van Egmond P. van Egmond-Heemskerk 40 jaar geleden in het huwelijk werden verbonden. Dat de Here hen samen nog vele jaren voor ons en voor elkaar moge sparen, is de wens van hun dank bare kinderen en kleinkinderen. Rijnsburg: Lijs en Bep Sammie, Cor-Jan, Petra Valkenburg Z.H.: Ria en Wout Lisette, Harmen. Hilda Rijswijk: Bas en Fera Anella, Wolfert Rijnsburg: -Cor en Paula Saskia, René Abram en Bep Michel, Marco Jan en Trijnie Piet en Edith Henk en Nicolien Maart Gert en Wil Rijnsburg, december 1974. Burg. Meyboomstraat 22. Gelegenheid tot feliciteren 's avonds van 17 uur tot 18.30 uur in Hotel-Rest Monyé. Sandtlaan 21, Rijns burg. Voor ons geheel onvërwacht, nam de Heere zacht en kalm tot Zich, onze lieve Moeder en Oma, Zuster,. Schoonzuster en Tante Maria Elizabeth Jenneke Okker weduwe van Arie Bouman op de leeftijd van 63 jaar. Uit aller naam: A. Bouman Sassenheim, 6 december 1974. Crocussenstraat 14. Correspondentie-adres: Gladiolenstraat 52, Sassenheim. De rouwdienst is bepaald op dinsdag 10 de cember a.s. 2.00 uur n.m. in het rouwcentrum „Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4, Sassen heim, waarna de teraardebestelling zal plaats vinden op de begraafplaats van de Hervormde Kerk te Sassenheim, plm. 2.45 uur n.m. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in voornoemd rouwcentrum. Geen bezoek aan huis. Heden nam God tót Zich onze lieve Zuster en Tante Susanna Everdina Johanna van Leeuwen in de ouderdom van 83 jaar. A. van Leeuwen C. van Leeuwen-Sytsma C. A. Kooyman C. A. Kooyman-Hartog van Banda N. L. Verheul-Kooyman F. G. Verheul 's-Gravenhage, 5 december 1974. Suezkade 113. Correspondentie-adres: Val^enboskade 507. Geen bezoek Geen bloemen De rouwdienst zal worden gehouden dinsdag 10 december om 1 uur in „Bethel", Thomas Schwenkestraat, waarna om ongeveer 2.15 uur de bijzetting in het familiegraf zal plaatsheb ben op de begraafplaats „Nieuw Eykenduy- nen", Kamperfoeliestraat 2a. Psalm 25 2 (berijmd). Heden behaagde het de Heere van ons te ne men in de hope des eeuwigen levens mijn ge liefde Vrouw, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Zuster, Schoon zuster en Tante Antje Taai-Spaans op de leeftijd van 83 jaar. Uit aller naam: P. Taal Scheveningen, 5 december 1974. Pluvierstraat 266, Bezoek aan huis van 24 en van 78 uur. Geen bloemen De rouwdienst zal worden gehouden D.V. maandag 9 december om 2.30 uur in de aula van de Algemene Begraafplaats ajm de Kerk hoflaan, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben. Vertrek vanaf hét vergaderlokaal van de Ge reformeerde Gemeente, Keizerstraat 179, om 2 uur. Heden nam de Here tot Zich onze beste Zwager Cornelis de Gelder op dë leeftijd van 79 jaar. "Hij is verlost, God heeft hem welgedaan". Bleiswijk: J. M. Havenaar Berkel en Rodenrijs: M. M. Havenaar- Buitenhuis Berkel en Rodenrijs: P. Havenaar M. Havenaar-Klapwijk Berkel en Rodenrijs, 5 december 1974. Op 5 december overleed in de volle zekerheid van haar geloof onze Dochter, lieve Zuster en Schoonzuster, Mevrouw Popkje Hamelink-Kamerling op de leeftijd van 63 jaar. Uit aller naam: B. Kamerling. Rotterdam, 7 december 1974 Burg. Hazenberglaan 81 (eventueel ook te koop) Gunstig gelegen nabij winkels, bushaltes en de uitvalswegen richting Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag, luxueus afgewerkte, direkt te aanvaarden, zeer royale Huurprijs incl. servicekosten (o.a. warme maaltijden) voor 1 persoon 1590,p. mnd. Voor inlichtingen en bezichtiging: B.V. UMACO (Dir. W. J. v. Vliet mak. o.g.), Wilhelminapark 58, Utrecht, tel. 030-511321 Na 19.00 uur 02150-55982. God riep plotseling tot Zich, mijn zeer gelief de Man, onze zorgzame Vader en Opa Dirk varrder Lee echtgenoot van Margaretha Valkenburg op de leeftijd van 69 jaar. Maassluis: M. van der Lee- Valkenburg De Meern (Utr.): Miep Hoekstra van der Lee Gerlof Hoekstra Erik Arjan Woerden: ronie van der Lee Amsterdam: Dirk van der Lee Everlien van der Lee- van Sliedregt Maassluis, 6 december 1974. Dutoitstraat 18. Liever geen bezoek aan huis De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden dinsdag 10 december a.s. op de Algemene Be graafplaats te Maassluis. Vertrek van de Im- manuëlkerk om 14.00 uur. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in een zaal van de Immanuëlkerk. Hiermede betuigen wij u onze welgemeend^ dank voor uw hartelijk blijk van deelneming en medeleven ons betoond na het overleden van Johanna Wilhelmina van Tellingen Familie van Teijlingen Leiderdorp, december 1974. ERICH MÖLLER Handboek voor de dieetkeuken bewerkt door W. E. L. te Mee Het boek dat eder d>e met het heeh volledig wegwijs maakt Dooi een overvloed van goede recepten is men in staat van dag tot dag smakelijke maaltijden op te dienen. Precies naar het door de doktei voorgeschreven dieet en vol variatie! Met calorieëntebel en vele zwart/wit en kleurenfoto's gebonden f29.50 Verkrtgboor >n de boekbaode Op 3 december werd van ons weggenomen, mijn lie ve Man, onze. zorgzame Vader, Behuwd- en Groot vader. Broeder, Behuwd- broeder en Oom Louis Neuteboom op de leeftijd van 73 jaar. Uit aller naam: E. Neuteboom- van der Blom Rotterdamse Begrafenis Onderneming W.H. J.van den TOORN b.v. Rouwkamer "SILENTIUM" Sinds 1867 Mathenesserlaan 486 Rotterdam Telefoon (010)233317 Ssst, niet verder vertellen wij hebben de zomerreisgidsen. Dus kom snel reserveren, zodat U één van de eersten bent en niet weer achter het net vist. I cebuto HOOGHEEMRAADSCHAP I VAN RIJNLAND Op het bureau personeelszaken van de afdeling financiën ter secre tarie van Rijnland kan worden geplaatst een MEDEWERKER in de rang van adjunct-commies. Vereist is tenminste een Mavo-diploma, terwij! zij die in het bezit zijn van een hoger diploma voorkeur genieten. Bekendheid met de werkzaamheden op een dergelijk bureau strekt tot aanbeveling. Salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring van minimum 1.213, tot maximum 1.735,— per maand, exclusief de toeslag ad 45, per maand ingevolge de Machtigingswet. De bij de overheid gebruikelijke secundaire arbeidsvoorwaarden zijn van toepassing. Sollicitaties binnen tien dagen na het verschijnen va*i dit blad te richten aan de secretaris-rentmeester van Rijnland, Breestraat 59 te Leiden. Rotterdam vraagt voor de Gemeentelijke Archiefdienst (Mathenesserlaan) een Haar taak zal, behalve uit de gebruikelijke sekretariaats- werkzaamheden, bestaan uit het verlenen van assistentie bij de verzorging van de post, het gereed maken van publikaties en de financiële en personeelsadministratie. Vereisten: - een middelbare opleiding - kulturele belangstelling - typevaardigheid - akkuratesse - goede kontaktuele eigenschappen. Het bezit van het sekretaresse-diploma en van het diploma Archiefverzorging kan tot aanbeveling strekken. Het salaris tot f 1.735,- per maand (exklusief toeslag f 45,-), afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Vakaturenummer 565/0042 Stuur een brief met daarin alle inlichtingen onder ver melding van het desbetreffende vakaturenummer binnen 14 dagen aan: hoofd Bureau Personeelvoorziening, antwoordnummer 363, Westblaak 220, Rotterdam. Een postzegel op uw enveloppe is niet nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 14