Zwarten keren terug naar het slavenland van vroeger Externe machten trekken Ethiopië uit elkaar Amerika's Nieuwe Zuiden Na afschaffing van rassenscheiding: Militaire raad verdeeld :iv V-: TROUW/KWARTET ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 BUITENLAND TU-K11 Sheriff Tom Gilmore van Green County in Alabama bewaart in zijn bureau lade een persfoto van een jaar of tien geleden. Het is een plaatje van een jon ge neger, die wordt belaagd door twee grimmige blanke politiemannen. De zwarte jongen is Tom Gilmore, één van de blanken is inspecteur Cecil Rhodes. Zij kwamen elkaar in die tijd regelmatig tegen. Tom was een zwarte activist, die vocht tegen de onderdrukking van zijn volk. Rhodes was de vertegenwoor diger van het blanke gezag, dat meedogenloos optrad tegen zwarten, die het waagden zich te verzetten. Maar de tijden zijn veranderd. Nu is Tom de She riff en Rhodes is zijn ondergeschikte. Zij kunnen het goed met elkaar vinden. Vaak trekken ze na hun werkbespreking nog een blikje cola open en praten wat na over de grote veranderingen, die er zijn ge komen in het zuiden van de Vere nigde Staten. En er is veel veranderd in het zuiden. Het was het gebied .van de schrijnendste rassentegenstellingen. De rolverdeling van de onbe schaamd heersende blanke meester en de onderdrukte zwarte knecht leek onwrikbaar. De zwarten kon den zich aan die vernedering alleen onttrekken door weg te gaan. En kele miljoenen zijn de afgelopen honderd jaar het vijandige zuiden ontvlucht en naar het noorden ge gaan. Nu is er, voor het eerst in de geschiedenis, een trek in tegeno vergestelde richting. Het is nog maar een betrekkelijk kleine stroom. Het zijn voornamelijk goed opgeleide jongeren, die het noorden verruilen voor het zuiden. De voor hoede van een nieuwe massa land verhuizers? Dat staat nog te bezien, maar het verschijnsel is er voorlo pig niet minder dramatisch om: Het zuiden, tot voor kort het bol werk van onverbloemd blank racis me, lijkt het nieuwe beloofde land voor de zwarten te worden. Weerloze minderheid De optimisten praten geestdriftig over dit Nieuwe Zuiden, waar de zwarte Tom en de blanke Cecil in broederlijke harmonie samen de or de handhaven. Het lijkt voor zwarten een hemel in vergelijking met het oude zuiden van de blanke overheersing, de ver nederende ongelijkheid, de onder drukkende justitie en politie, de wrede Ku Klux Klan en de lynchpartijen. Het oude zuiden ver diende zijn slechte naam al in de eerste helft van de vorige eeuw. De blanke planters daar verzetten zich tot het uiterste tegen afschaffing van de slavernij. Voor de ruim 3,5 miljoen zwarte slaven in de elf zuidelijke staten door Rimmer Mulder Tot voor kort was het zuiden van de Verenigde Staten be rucht om zijn rassendiscrimi natie. Tien jaar geleden stond het gebied in het brandpunt van de belangstelling door de hevige botsingen tussen de heersende blanke meerder heid, die zich met geweld ver zette tegen de zwarte minder heid, die haar rechten opeiste. De verhoudingen tussen deze beide bevolkingsgroepen lij ken nu zo drastisch verbeterd, dat men in de VS al spreekt van de geboorte van het Nieuwe Zuiden. Onze redac teur Rimmer Mulder ging zelf poolshoogte nemen in dit ge bied. Hij schreef over zijn be vindingen daar eenserie arti kelen. waarvan wij vandaag het eerste publiceren. kwam de vrijheid pas aan het eind van de burgeroorlog in 1865. Er leken gouden tijden voor hen aan te breken. Zij kregen naast vrijheid alle rechten, die de blanke Ameri kanen ook hadden. Verschil in be handeling op grond van ras of huidskleur werd bij de grondwet verboden. In het zuiden, waar zij meer dan een derde van de bevol king uitmaakten, kregen zij de po sitie waar ze getalsmatig recht op hadden. Met behulp van de noorde lijken, die de verslagen blanke re bellen in het zuiden hard wilden' aanpakken, drongen zij snel door in alle lagen van het bestuur. De vreugde over de verovering van deze politieke macht duürde niet 'lang. Plannen om de pas uit slaver nij bevrijde massa ook in econo misch opzicht vooruit te helpen kwamen niet van de grond. De leuze 'een muilezel en een stuk grond voor iedere ex-slaaf' bleef een lege belofte. De noordelijke overwinnaars begonnen hun be langstelling voor het probleem van de ex-slaven al snel te verliezen. Zij trokken zich terug uit het zui den en lieten de zwarte minderheid weerloos achter. Terreur Formeel werden de zuidelijken in 1877 weer helemaal baas in eigen huis. maar de onderdrukking van de zwarten was toen al in volle gang. Er hadden zich al genoot schappen gevormd, zoals de Ku Klux Klan, die de oude verhoudin gen van slaaf en meester met ge weld herstelden. Met bedreiging, brandstichting, geseling en moord werden de ex-slaven terug gedre ven in de positie van absolute on dergeschiktheid. Er zijn in de eer ste tien jaar na de burgeroorlog in het zuiden zeker 5000 negers ver moord. omdat ze zich in de politiek durfden te mengen. Met deze terreur was het karwei gauw geklaard. De zwarten waren zeer snel hun parlementszetels en bestuursfuncties kwijt. De passage in de grondwet over de burgerrech ten werd in het zuiden een dode letter. Er kwam een hele reeks maatregelen om blank en zwart voor goed van elkaar te scheiden. Er kwamen aparte scholen, aparte kerken, aparte restaurants, aparte wachtkamers, aparte openbare toi letten en ga zo maar door. Het zuiden isoleerde zich van de rest van de Verenigde Staten. Op kritiek van buiten reageerde het vijandig. Economisch raakte het verder achterop. Het bleef sterk afhankelijk van de landbouw en had geen deel aan de snelle indus triële ontwikkeling van het noorden. Dat vergrootte nog het wantrouwen tegen de oude tegenstanders uit de burgeroorlog (de Yankees) en maakte de ellende voor de zwarten nog groter. Ruggegraat gebroken Dat beeld bleef tientallen jaren on gewijzigd. Pas in 1954 leek er iets te zullen gebeuren. Het Hoogge rechtshof in Washington verklaarde de rassenscheiding bij het onder wijs ongrondwettig. Zwarte en blanke kinderen zouden voortaan dezelfde scholen moeten bezoeken. De ruggegraat van de discriminatie leek gebroken. Via het onderwijs zou de filosofie van de superieure blanke en de minderwaardige zwar te immers doeltreffend kunnen worden bestreden. Het zuiden reageerde als vanouds. Het liet zich niet de wet voorschrij ven door Washington. Uitvoering van het bevel van het Hoogge rechtshof werd botweg geweigerd. De federale regering moest troepen inzetten om de integratie bij het onderwijs af te dwingen. Tot een dramatische confrontatie ktfam het in Little Rock. waar president Ei senhower een hele divisie soldaten nodig had om negen zwarte kinde ren naar school te laten gaan. Little Rock was een hoogtepunt, geen uitzondering. Het oude zuiden liet zich van zijn grimmigste kant zién. Geweldloos Overal verdedigde de blanke meer derheid haar machtspositie met alle middelen: bomaanslagen, brand stichting moorden etc. Dit massale, bijna hysterische geweld stak schril af bij de waardigheid van die ande re stroming, die evenzeer kenmer kend was voor het zuiden vary een jaar of tien, vijftien geleden: de beweging van Martin Luther King. Zijn geweldloosheid bleek moeilijk te verslaan. Kings volgelingen wer den'in elkaar geslagen, met water kanonnen van de straten gespoeld, met honden aangevallen, en mas saal gearresteerd. Maar zij bleven komen. Langzamerhand ontstonden er bressen in die muur tussen zwart en blank. Er kwamen nieuwe wet ten voor de handhaving van de burgerrechten. De belangrijkste in deze reeks was de wet, die pre sident Johnson in 1965 door het Congres joeg en die de zwarten in feite in staat stelde weer op grote schaal gebruik te .maken van hun stemrecht. De zwarte bevolking kon in het zuiden weer een politieke macht gaan vormen. De strijd woedde nog een paar jaar voort. Er kwam een nieuw diepte punt: de moord op King in 1968. Nog één keer keek de hele wereld naar dat zo tragisch verdeelde zui den. Daarna zakte het weg uit de belangstelling. Het noorden was in middels geconfronteerd met het rassenvraagstuk in zijn eigen grote steden, waar veel radicalere leiders domineerden. Evolutie Het werd stil rondom de beweging van King, maar de evolutie in het zuiden is door gegaan. De openlijke rassentegenstelling is niet meer be palend voor de atmosfeer. De bord jes 'alleen blanken' zijn verdwenen. Zwarten worden niet meer gemo lesteerd. Na een afwezigheid van tientallen jaren zijn zij terug in de staatspa riemen ten, de stadsbestu ren, en de gemeenteraden. In 1965 waren in de elf zuidelijke staten slechts 72 gekozen zwarte functio narissen. Dat zijn er nu, 1400. Het onverbloemde racisme lijkt geen kans meer te hebben. Dit jaar probeerde oud-gouvemeur Lester Maddox van Georgia het nog eens. Tien jaar geleden deelde hij knup pels uit aan de blanke bezoekers van zijn restaurant in Atlanta. Daarmee konden zij de zwarte acti visten buiten de deur houden. Af gelopen zomer dook hij weer op bij de voorrondes van de gouverneurs verkiezingen. Met zijn puur racisti sche uitspraken had hij op een gegeven moment weer meer dan twintig procent van de kiezers ach ter zich. maar in de beslissende ronde werd hij met ruim verschil verslagen. 'Geloof me. het oude zuiden is dood. Het enige probleem is, dat het nog niet overal wil gaan lig gen', zo analyseert een journalist in Atlanta de herverschijning van Maddox. Ongekende vrijheid Zijn stadgenoot David Franklin, een succesvolle zwarte advocaat, is veel cynischer: 'Feit is dat de mas sa nog niets verder is. Het is ont moedigend om te zien hoe weinig wij eigenlijk nog maar hebben be reikt'. Er is materiaal genoeg te vinden voor die stelling. De zwarten vor men nog steeds verreweg het arm ste deel van de bevolking. De werk loosheid onder hen is tweemaal ho ger dan het gemiddelde. En wat betreft die 1400 gekozen zwarte be ambten: er zijn in het zuiden in totaal 80.000 verkiesbare baantjes. Toch zijn de veranderingen in het zuiden niet zonder betekenis. In één van zijn optimistische buien zei de zwarte schrijver James Baldwin vorig jaar in een interview: 'Er is nu een generatie opgegroeid zonder die verlammende handicaps van mijn generatie: met nieuwe illusies en nieuwe gevaren, maar ook met een vrijheid, die-'vijftig jaar gele den onvoorstelbaar was'. Qaldwin had het niet over het zuiden, maar zijn woorden passen wonderwel bij de situatie daar. Of om terug te keren naar de zwarte sheriff Tom Gilmore van Green County: 'De zoon van de slavenhouder zit nu naast de zoon van de slaaf. Wij hebben een begin gemaakt'. Het oude zuiden: de blanke politie blokkeert de weg voor zwarte scholieren. Van een onzer redacteuren Een vergelijking tussen de afgezette Portugese president Antonio de Spinola en de gedode Ethio pische leider generaal Michael Aman Andom is minder vreemd dan zij op het eerste gezicht lijkt. Beide mannen waren betrokken bij een omwenteling waaraan zij pas na lang aarzelen hebben mee gewerkt. Beide mannen waren ook tijdens hun leiderschap nog verbonden met de oude, heersende elite en uit het verleden waarvan zij niet goed los konden komen. Uiteindelijk heeft dat de één zijn functie ende ander zelfs het leven gekost. De behoudende, pragmatische ja voorzichtige manier waarop zij hun taak opvatten was onvoldoende voor de radicalen die hen mede aan de macht brachten. Addis Abeba militairen zien uit over de stad in het hete middaguur. Generaal Aman Andom is het I slachtoffer geworden van scherpe I tegenstellingen en meningsver- I schillen binnen de militaire raad die op 12 september van dit jaar (toen nog) zonder bloedvergieten de macht overnam van de negus, Haile Selassie. Grofweg zijn er drie stromingen binnen de meer dan honderd leden tellende raad: De meest verzwakte is op het ogenblik de groepering aan het hoofd waarvan Aman Andom stond. Zij wil een snelle oplossing, aan de conferentietafel, tussen de centrale regering in Addis Abeba en de op standige noordelijke provincie Eri trea, waar een afscheidingsbeweging actief is. Aman Andom, die zelf in Eritrea werd geboren, weigerde ex tra troepen naar de opstandige pro vincie te sturen wat uiteindelijk de doorslag heeft gegeven voor de greep naar de macht van meer radicale stromingen binnen de raad. De beweging aan het hoofd Het kaartje toont een van de pro vincies waar een afscheidingsbewe ging aan de gang is: het door de honger zwaar geteisterde Tigre. Tussen Tigre en de Rode Zee ligt Erithrea. waar al jarenlang een af scheidingsoorlog gaande is. waarvan Aman Andom stond is zich ook zeer sterk bewust van het gevaar van een tegencoup in Ethio pië en wil onder andere daarom zo snel mogelijk steun zoeken in de rest van Afrika. Een tweede en op het ogenblik zeer sterke stroming binnen de mi litaire raad staat een militaire op lossing van het conflict met Eritrea voor. Zij wordt geleid door majoor Mengistoe Haile Mariam, die op het ogenblik de sterke man achter de schermen in Ethiopië blijkt te zijn. Hij is een Gallo, een etnische groep in het zuiden van Ethiopië, waar van veel leden de lagere rangen in het leger bekleden. Deze stroming binnen de raad wil een militaire regering die snel en met harde hand hervormingen kan doorvoe ren. Zij vreesde dat onder het be wind Aman Andom de revolutie te langzaam zou verlopen en dat de oude garde een te sterke invloed op het beleid zou kunnen blijven uit oefenen. De omwenteling zou via compromissen in feite ongedaan worden gemaakt en zonder succes blijven, als er geen bloed vloeide. Die overtuiging kostte Aman An dom en zestig andere, ex-ministers en hoge ambtenaren die hadden gediend onder Haile Selassie, het leven. Een tussenpositie ten aanzien van Eritrea neemt de derde stro ming binnen de militaire raad in. die zichzelf 'revanchistisch' noemt. 'Hang de keizer' ls één van de doelstellingen van deze groepering die geen uitgesproken leider heeft. Zij wil de snelle terugkeer van een burgerregering, wat haar steun ver schaft bij studenten en vakbonds leiders die fel tegen het bewind van Aman Andom demonstreerden. De radicale luchtmacht sympathi seert met deze richting. 'Obstructionisten' De machtsstrijd binnen de militaire raad is niet nieuw. De 'eenheid' van de militairen vóór de val van Haile Selassie was gebaseerd op de noodzaak van fundamentele veran deringen. niet op de manier hoe die veranderingen bereikt moesten worden. De meer gematigde mili tairen waren teleurgesteld toen de keizer Haile Selassie een beperking van zijn macht weigerde, terwijl anderen zijn houding toejuichten omdat dit de mogelijkheid bood hem af te zetten en een radicale regering naar Libisch of Somalisch voorbeeld te vestigen. De verdeeldheid binnen de raad bleek al begin oktober luttele weken na de omwenteling toen via radio Addis Abeba 'obstructio nisten' binnen de raad ervan wer den beschuldigd de 'hervormingsbe weging van het volk te ondermij nen'. Ook hebben pantserwagens destijds het hoofdkwartier van het vliegerscorps omsingeld omdat dit weigerde 'obstructionisten' uit te leveren. Benoemingen van hoge of ficieren worden op het laatste mo ment ongedaan gemaakt. De machtsstrijd binnen de militaire raad is één van de grootste gevaren die Ethiopië op het ogenblik be dreigen. Op de korte termijn spit sen de verschillen van mening zich op twee punten toe: Eritrea en de positie van ex-kelzer Haile Selassie. Erithrea en Tigre De noordelijke kustprovincie Eri trea stond lange tijd onder Itali aans bestuur. (Benedito Mussolini gebruikte deze als uitvalsbasis voor zijn aanval op Ethiopië. Na de tweede wereldoorlog kwam Eritrea bij het Ethiopische keizerrijk en in 1962 werd het ingelijfd als veer tiende provincie. De bevolking van Eritrea, overwegend Moslems, voelt zich echter achtergesteld bij het merendeels christelijke Ethiopië en eist daarom zelfstandigheid. In 1965 werd het bevrijdingsfront ELF (Eri- trean Liberation Front) opgericht met als zetel Damascus. Later split ste zich de radicalere beweging EPLF (Eritrean People Liberation Front) af. Zij bestaat vrijwel uit sluitend uit Moslems terwijl ELF steeds meer christenen telt, en ze telt in Aden. De bevrijdingsfronten heben op het ogenblik het noordelijk deel van Eritrea volledig in handen en bezetten grote delen in het zuiden. Guerrilla's liggen op twaalf kilome ter van de Erltrese hoofdstad As mara. Regelmatig vinden schermut selingen plaats met regeringstroe pen. Ook buiten Eritrea is het ELF actief: afgelopen week ontploften in Addis Abeba bommen in een hotel en in het stadhuis, waarbij dertien mensen werden gewond. Het ELF wordt verdacht van de aanslagen. Inmiddels is een tweede afschei dingsbeweging actief in Ethiopië, in de provincie Tigre. die aan Eritrea grenst. In Tigre, dat zich eveneens voelt achtergesteld, vielen de mees te slachtoffers van de hongersnood in Ethiopië (ln totaal 100.000 do den). De voormalige gouverneur van Tigre, Ras Mengesja Seyoem, staat aan het hoofd van een privé- leger dat tesamen met ELF vecht voor afscheiding van de twee pro vincies. Mengesja Seyoem is ge trouwd met één van de gevangen genomen kleindochters van de afge zette keizer. Hij wordt gezien als de belangrijkste vertegenwoordiger van de vroegere machthebbers die nog op vrije voeten ls. Buitenlandse inmenging De bevrijdingsbewegingen voor Eri trea en Tigre genieten bedekte steun van de Verenigde Staten die bang zijn voor een sterk anti-wes ters bewind in Addis. De positie van Washington lijkt nu ook hier te verzwakken, juist op het moment dat de groeiende macht van de olielanden en het 'oprukken' van de Sowjet-Unie in dit deel van de wereld een steunpunt zo belangrijk maakt. De Amerikaanse militaire steun aan Addis Abeba is min of meer bevroren. De Sowjet-Unie zou bereid zijn in het gat te springen, maar manoeu vreert zich dan wel in zeer dubbel zinnige positie. Moskou levert na melijk óók wapens aan Somalië dat aan Ethiopië grenst. De twee lan den zijn in een conflict gewikkeld, omdat Somalië aanspraak maakt op het Somali-sprekende deel van Ethiopië in het streven naar een 'Groot-Somalië Het gaat om ongeveer een miljoen nomaden die leven ln de Ogaden- woestijn ln het oosten van Ethio pië. Vorig jaar werd het conflict toegespitst toen ln de omstreden woestijn olie en aardgas werd-ge vonden. Het links-radicale Somalië, dat zelf steun geniet van een aan tal Arabische landen, steunt ook de afscheidingsbeweging ln Eritrea. De beste oplossing tussen de cen trale regering in Addis Abeba en de opstandige provincie Eritrea is waarschijnlijk een terugkeer naar de situatie vóór 1962. Toen bestond er een federatie tussen Ethiopië en Eritrea, waarbij de provincie en grote mate van onafhankelijkheid had en alleen de buitenlandse poli tiek en defensie in handen waren van Addis Abeba. President Uumeirl van Soedan, dat ln het oosten aan Ethiopië grenst, is bereid te bemiddelen. Als 'tegen prestatie'. omdat Ethiopië twee jaar geleden zo krachtig medewerkte aan de beëindiging van de zeven tien jaar oude burgeroorlog in het zuiden van Soedan. Tot nu toe neemt Numeiri een afwachtende houding aan, als alle Afrikaanse leiders. Jomo Kenyatta, president van het in het zuiden aangrenzende Kenya, reageerde niet op de om wenteling in Ethiopië. Wel leeft onderhuids de angst voor een al te grote Arabische Invloed in dit deel van Afrika. De verhouding tussen de Afrikanen en de Arabie ren is nogal verkild sinds de olie landen tijdens een conferentie in het Somalische Mogadiscoe weiger den aan de Afrikanen lagere prij zen te berekenen. Positie van de keizer De positie van de vriend en leef tijdgenoot van Kenyatta. Haile Se lassie. lijkt de laatste dagen zeker der geworden. Hoe graag wellicht een deel van de militaire raad hem wil executeren, op het ogenblik is de negus nog steeds ln leven. Ge suggereerd wordt dat hij zich door zijn privé-vermogen uit Zwitserland te lten overkomen gered heeft. De militaire raad ontkent, maar het doet er ook weinig toe. Doorslaggevend is waarschijnlijk dat de militairen de keizer niet kunnen terechtstellen willen zij hun positie in de wereld, met name in Afrika alsook ln Ethiopië zelf niet verder verzwakken. De stand rechtelijke executie van zestig ver tegenwoordigers van het vroegere be wind heeft 'n golf van afschuw opge roepen. Dat kan 'n les geweest zijn. In het begin maakten wij de verge lijking tussen Spinola en Aman Andom. Een overeenkomst is ook dat hun opvolgers Costa Gomez en Teferi Benti, de nieuwe voorzitter van de militaire raad in Ethiopië politiek kleurloos zijn. Voor de wer kelijke leider zullen zij moeten wij ken. Wie dat in Ethiopië wordt en welke richting hij vertegenwoordigt zal de toekomst leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11