Fout op vliegveld mogelijk oorzaak ramp Martin Air jeven in één maand 1,7 procent duurder Nixon hoeft niet te verschijnen in W atergate-proce s Auto eri brommer aan banden op Terschelling In deze krant MODEHUIS SLQOS Vandaag in Amsterdam weer geen trams en bussen Snel beslissen over chaderegeling voor getroffen boeren' logezegd Beslag gelegd op de auto van Kamerlid Gezagvoerder was zeer ervaren vlieger Op één na de grootste ramp Schmidt bij Ford Nieuwe Lekke Courant RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 210 fenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn II - Leiden Telefoon 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur aming van Planbureau 0.1 pet. overschreden? jn een verslaggever HSTERDAM Van midden oktober tot midden november is het ren 0,7 procent duurder geworden. Dat blijkt uit iiet 'Prijsindex- tfer van de gezinsconsumptie', dat het Centraal bureau voor de atistiek maandelijks samenstelt. AMSTERDAM Amsterdam zal vanmorgen in de ochtendspits weer verstoken zijn van open baar vervoer. De samenwerkende bonden van overheidspersoneel hebben gistermiddag het rijdend personeel van het Amsterdamse gemeentevervoerbedrijf opgeroe pen niet voor half tien uit te rijden en om vijf uur 's morgens in groten getale bij de garages en remises van bussen en trams aanwezig te zijn. Met deze prikactie wil men op nieuw kracht bijzetten aan de eis tot vermindering van gebro ken diensten, waarin twee spits uren vallen en betere beloning daarvan. De actie is volgens de bonden tegen de regering gericht. In de oproep werd gisteren gezegd dat de Amsterdamse wethouder Riet hof na de vorige prikactie (27 november) in Den Haag heeft bepleit dat het gemeentebestuur de toezegging om verbeteringen aan te brengen zal kunnen na komen. TERSCHELLING De raad van Terschelling moet op 16 dccembe beslissen over een voorstel van B. en W. om het gemotoriseerd verkeer op het eiland sterk aan banden te gaan leggen. Als de raai ermee akkoord gaat, zullen de gasten alleen op de dag van aankoms en de dag van vertrek van het eiland hun auto, motorfiets, scoote of bromfiets mogen gebruiken. De bepaling zal, na aanvaarding doo de gemeenteraad, al op 1 mei 1975 ingaan. in opzichte van midden-december Hg jaar zijn de prijzen nu in [aal met 10,4 procent gestegen, •t centraal planbureau had ge- amd dat het prijsniveau dit jaar ;t 9,5 procent zou stijgen, wat ereen 'zou komen met een stij- ng van het indexcijfe rvan de- piber 1973 tot december 1974 met ,7 procent. jl de raming van het planbureau bppen dan zou het indexcijfer tot een verslaggever LlSSINGEN De gewestelijke den voor Zeeland, Zuid-Holland i Noord-Brabant van het Land- (uwschap hebben in een telegram in de ministerraad 'met de meeste em' aangedrongen op een snelle Blissing inzake de schaderegeling lor de door wateroverlast- getrof- p boeren. De spanningen onder I landbouwers nemen zodanige jrmen aan dat langer uitstel on- (rantwoord is,-aldiis het telegram. 1 ADVERTENTIE JLT JONGE DUBBELE W GRAANJENEVER lemoetuproevendieisgeweldig •aël zal niet het voorbeeld van bijbelse held Simson volgen ïoor zijn vijanden én zichzelf te [ernietigen. De Israëlische minister van - defensie Shimon Peres. Regen of motregen VANDAAG: Eerst nog opklaringen met vooral aanvankelijk regen, ha gel of natte sneeuwbuien, hoofdzakelijk in het noorden van het land. Van het Westen uit weer toenemende bewol king. gevolgd door regen of motregen. Krachtige tot harde aan de kust harde tot storm achtige wind uit west tot noordwest. Maximumtempera turen ongeveer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Af en toe regen of motregen en vrij zacht. Zon op: 8.33 Zon onder: 16.29 Maan op: 01.12 Maan onder: 13.03 Vogelexpositie half december met niet meer dan 0,3 procent mogen stijgen. Volgens het ministerie van economische za ken is het waarschijnlijk dat de stijging van het gemiddelde prijsni veau uitkomt op 9,6 procent, waar mee de raming van het planbureau dus met 0,1 procent zou worden overschreden. Van alle goederen en diensten waarvan het CBS geregeld prijsge gevens verzamelt was zestig procent van half oktober tot half november in prijs gestegen en dat had een invloed op het totaalcijfer van 0,8 procent. Stijgingen deden zich voor bij brood, aardappelen, groenten, fruit, suiker, alcoholhoudende dran ken, margarine, melk en melkpro- dukten, woningtextiel, huishoudelij ke artikelen en apparaten, elektri citeit, kleding, specialistenhonora ria en tabak. Voor vijftien procent van de goederen (onder meer kof fie en eieren) daalden de prijzen, voor de overblijvende 25 procent bleef de toestand ongewijzigd. Van onze correspondent ARNHEM Deurwaarder L. Riet man uit Ede heeft gisteren schrif telijk beslag gelegd op de auto, een Mercedes, van het Tweede-Kamer lid H. Koekoek. De deurwaarder kreeg opdracht beslag te leggen op eeri zaak die als onderpand kan dienen voor de veertienhonderd gulden die de leider van de Boeren partij als dwangsom moet betalen omdat hij nog altijd niet heeft gezorgd dat zijn Wageningse huur ders bet thuis lekker warm hebben. De president van de. Arnhemse rechtbank bepaalde op 7 november dat Koekoek de verwarming van het door hem verhuurde huis aan de Grindweg in Wageningen weer moest inschakelen. Koekoek had de verwarming stilgelegd om de stu denten, die in het huis wonen, te dwingen toe te geven in een al lang lopend huurconflict. Inmiddels is de tijdklok in de c.v. wel weer op zijn plaats gebracht, maar de ver warming staat nog op een uiterst laag pitje, zodat de studenten ril lend achter hun boeken of sinter klaascadeaus zaten. De Bennekomse advocaat mr. Augustinus besloot de zaak aan te pakken. 'Er is niet aan de voorwaarden voldaan', deelde hij gisteren mee. DEN HAAG Er zuflen de komen de jaren 25 nieuwe installaties wor den gebouwd voor de zuivering van water. Met de bouw van deze in stallaties (de meeste zijn voor het zuiveren van zoet water) is een bedrag gemoeid van 220 miljoen gulden. De nieuwe serie installaties is de der de in een reeks, die een investering vergt van 1.1 miljard gulden. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL/COLOMBO Was de luchtramp met de Martin Air-DC-8, woensdagavond bij Colombo, te wijten aan een fout van de verkeerstoren van het vliegveld? Hoewel het onderzoek nog moet beginnen, wordt in lucht vaartkringen met deze mogelijkheid serieus rekening gehouden. In dit verband wordt erop ge wezen dat, toen het vliegtuig tijdens hevige slagregens de landingsprocedure had ingezet, de toren op een bepaald moment aan gezagvoerder Lamme mee deelde: 'U moet nu het vliegveld kunnen zien'. Dat het toestel is neergestort op meer dan vijftig kilometer afstand van de luchthaven, een afstand waarop het vliegveld onmogelijk te zien kon zijn, lijkt de veronderstel ling te wettigen, dat de toren het vliegtuig dichterbij heeft gewaand dan het in werkelijkheid was. Daardoor zou men het ten onrechte naar een lagere hoogte hebben la ten zakken dan op dat moment verantwoord was. Rond het vlieg veld bevinden zich namelijk vrij hoge bergen. Zeer ervaren Eveneens wijst men er in vliegers kringen op. dat gezagvoerder Lam me een zeer ervaren vlieger was, die ter plaatse goed bekend was. Van 1939 tot 1948 toen hij nog in dienst was van de marinelucht vaartdienst was hij in Colombo gestationeerd. Daarna vloog hij tot twee jaar geleden als gezagvoerder bij de KLM. Hij verliet daar de dienst toen hij 56 was (de leeftijd, waarop men bij de KLM niet lan ger mag vliegen) en trad in dienst van Martin Air, waar hij bekend stond als een van de beste vliegers. Wat zich in de laatste ogenblikken precies heeft afgespeeld zal overi gens pas zijn te reconstrueren als men de 'zwarte doos' heeft gevon den. In deze doos, die achter in het vliegtuig is aangebracht worden al le gesprekken en vluchtgegevens automatisch geregistreerd. Het bandje, waarop de gesprekken van de verkeerstoren worden opgeno men, is door de politie in beslag genomen en zal eveneens een be langrijke rol kunnen spelen bij het vinden van de. oorzaak. Symbolisch Intussen zijn gisteren de resten van een aantal van de 191 slachtoffers in overeenstemming met de Islamiti sche gewoonte symbolisch in Colom bo begraven nadat reddingsploegen er in waren geslaagd de plaats van de ramp te bereiken. De ploegen kregen daarbij met grote moeilijkheden te kampen omdat het vliegtuig midden in een dicht oer woud tegen een hoge berg terecht was gekomen. Helikopters konden er niet landen zodat terreinwagens moesten worden ingezet. Uit de hon derden verschroeide bomen wordt afgeleid, dat het vliegtuig nog zeker een uur heeft gebrand. Brokstukken van het wrak liggen over een grote afstand verspreid. Deskundigen van de Nederlandse rijksluchtvaartdienst, de dienst luchtvaart van de rijkspolitie en ex perts van Martin Air zullen onder leiding van directeur Martin Schro der vandaag de plaats bezoeken. In de loop van gisteren zijn op het Dit is de berg, waar de Martin Air-DC tegenaan is gevlogen. Hoe wel de berg vlak big een dorp ligt, waren reddingsploegen er gister avond nog niet in geslaagd de plaats van de ramp te bereiken. hoofdkantoor van Martin Air vele betuigingen van deelname binnen gekomen. Daaronder was er ook een van prins Bernhard en prinses Beatrix, die tijdens vluchten met de regerings-Fellowship (die door Martin Air wordt beheerd) ver scheidene malèn aan boord bediend waren door stewardes Ingrid van der Vliet. Deze bevond zich even eens aan boord van de verongeluk te DC-8. De voorzitter van de Indonesische Islam-stichting, oud-minister Ted- jasukmana, die een bezoek aan Amsterdam brengt heeft verklaard dat de 182 passagiers een 'heilige dood' zijn gesotrven. Volgens het 'moslem-geloof moet het sterven bij het uivoeren van hun godsdienst plicht (een bedevaart naar Jeddah» namelijk beschouwd worden als de zgn. 'sahid' het heilig sterven. Volgens een woordvoerder van Martin Air hebben de passagiers op grond van door de maatschappij afgesloten verzekeringen recht op een uitkering. Voor de Nederlandse bemanningsleden geldt een pensi oenverzekering, waarbij ook uitke ringen in verband met overlijden zijn opgenomen. Zoals wij gisteren in een deel van onze edities nog konden berichten zijn de Nederlandse bemanningsle den gezagvoerder H. Lamme (58) uit Bilthoven. tweede vlieger R. Blomsma (33) uit Heerhugowaard, boordwerktuigkundige J. G. Wij- nands uit Zandvoort en de stewar dessen Ingrid van der Vliet (29) uit Amsterdam. Titia van Dijkum (20) uit Laren. Hëtty Borghols (25) uit Amsterdam en Rietje van Hamburg uit Amsterdam. Do ramp met de DC-8 van Martin Air is de grootste ooit met een Nederlands vliegtuig gebeurd en de op één na groot ste uit de luchtvaartgeschie denis. De grootste ramp was die op 3 maart van dit jaar toen bij Parijs een Turkse DC-10 neer stortte. Alle 336 passagiers en elf bemanningsleden kwamen daarbij om het leven. Voordat het Martin Air-toestel verongelukte, kwam de ramp met de Jordaanse Boeing 107 op het Nigeriaanse vliegveld Kano (23 januari vorig jaar) op de tweede plaats. Bij dit ongeluk kwamen 180 mensen om het leven. Work aan ile winkel Wij hébben een kleine teleurstelling voor u. Het belangrijkste nieuws staat bij uitzondering niet in de krant. Wie de koek kreeg en wie de gard, mag u zelf bedenken. Succes. En abonneer eens iemand. Ook zelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel ls olet nodig. Die betalen wij. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) John Sirica, de Amerikaanse rechter in het Watergateproces tegen zes voormalige topmedewer- kers van oud-president Richard Nixon heeft gisteravond bepaald dat het proces zonder een getuigenverklaring van Nixon zal wor den gesloten. Sirica weigerde een kerstreces in de Watergate-zaak om Nixon de tijd te geven een getuigenverklaring op te stellen. Dit betekent dat het proces zonder deze verklaring vóór de kerst zal worden afgesloten. Nixon had Sirica eerder op de dag laten weten dat het hem ook na 6 januari nog geruime tijd onmoge lijk zal zijn een verklaring af te leggen in het proces tegen zijn voormalige medewerkers. Drie door de rechtbank aangewezen specialis ten hebben Nixon. die geneest van een zware beenoperatie, onderzocht. Zij noemden 6 januari als datum waarop Nixon voldoende zou zijn hersteld om een verklaring af te leggen. Nixons advocaten zeiden daarop dat het afleggen van een verklaring op die datum weliswaar geen me dische consequenties meer heeft maar dat de oud-president voor die datum niet in staat i szijn getuige nis voor te bereiden. Het is volgens hen van votaal belang dat dat wel gebeurt, zodat het na 6 januari nog enige tijd zal vergen voordatNixon kan verschijnen. Genoemd werd half februari. En ook dan zou het volgens de advocaten 'oneerlijk' zijn van Nixon te erlangen dat hij zich aan een ondervraging bloot stelt. Sirica liet er zich gisteravond niet over uit of de ex-president in een later stadium alsnog een schriftelij ke getuigenverklaring zal moeten afleggen. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt brengt op het ogenblik een tweedaags bezoek aan de Amerikaanse president Gerald Ford. Ford noemde bij de verwelkoming van Schmidt de bondsrepubliek 'een leidende politieke en economische mogendheid in de wereld.' De twee mannen zullen onder andere spreken over de economische situatie, energiezaken, het Atlantisch bondgenootschap, het Midden-Oosten en de Oost-West-verhouding. (ADVERTENTIE) gnnittgl) klnanichr meubelen Komplete advisering en verzorging ïa:i hel klassieke interieur Nw Binnenweg 190 en 195 (3 etages)»Rotterdam.Tel 010-769122 Kerk Prof. Dijk ontbreekt 2 Afrika kan niet zonder ge loof in God 2 Binnenland Gelijke beloning voor vrouwen 5 Buitenland Vredeling wil Europees defensiebeleid 9 Acht uur om Europa uit het slop te halen 6 Wienand-affaire schaadt SPD6 Lezers schrijven Radio en tv Strips, feuilleton Recept en puzzel Commentaar Dichtbij en verder Weer Filmpremières

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1