Oppositie: Spanje blijft even onvrij Tweede studie Club van Rome meer realistisch 'Egypte heeft nu recht op A-bom' Portugal: Angola eind 1975 vrij Congres in VS geeft amicale portier bons Provincie Tigre wil los van Ethiopië Rhodesië do et concessie Felle kritiek op wet politieke organisaties Baader-Meinhof- leden in acuut levensgevaar Sneeuwstorm teistert Amerika Ambassadeur van Cairo in Londen Britse bakkers staken Premier van Peru overleeft aanslag Wilson voor EG-dinertje naar Giscard Ford bevestigt details van kern-akkoord 'De mensheid op een kruispunt' Generaal: onrust in Franse leger sterk toegenomen -^TROUW/KWARTET WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 MADRID (AP, Reuter, UPI) De Spaanse oppositie heeft diepe teleur stelling geuit over de zeer zware voorwaarden die worden verbonden aan wettelijk toegestane politieke organisaties in Spanje. De regering van premier Carlos Arias Navarro heeft een wetsont werp ingediend dat politieke groe peringen toelaat, maar daaraan strenge eisen stelt. De Spaanse op positie heeft laten weten dat zij het wetsontwerp van de hand wijst om dat er niet mee te werken valt. Premier Arias Navarro gaf maandag avond bijzonderheden over het wetsontwerp in een tv-rede. Hij had eerder beloofd dat hij voor het eind van dit jaar met maatregelen zou komen, die voor het eerst sinds Franco 35 jaar geleden aan de macht kwam het mogelijk zou ma ken dat politieke organisaties wor den gevormd naast de enige in Spanje toegelaten Nationale Bewe ging. Van Navarro's belofte was veel verwacht en gehoopt was dat een begin zou worden gemaakt met een zekere mate van liberalisering van het Franco-regime. Uit het wetsontwerp dat nu is inge diend blijkt echter dat nieuwe poli tieke groeperingen, willen zij wettig kunnen opereren, moeten instem men met de beginselen van de Nationale Beweging van Franco. De Beweging wordt opgedragen bepa lingen vast te stellen over wie poli tieke verenigingen mogen oprich ten. Ook het toezicht op de nieuwe politieke verenigingen en hun fi nanciën wordt door de Nationale Beweging uitgeoefend. Voorts is als voorwaarde gesteld dat nieuwe politieke verenigingen min stens 25.000 leden moeten hebben in 15 van de 50 Spaanse provincies. Politieke groepsvorming in de door de regering beheerste vakbonden blijft verboden. Partijen waarvan het doel strijdig wordt geacht met de grondbeginselen van de Natio nale Beweging, zoals de communis tische, zijn uitgesloten. Navarro Premier Arias Navarro heeft maan dagavond erkend dat het wetsont werp minder biedt dan vele Span jaarden hadden verwacht. Maar, zei hij, de bewogen geschiedenis heeft getoond dat een langzame en zekere stap te verkiezen is boven een spectaculaire sprong,, die-bij na, altijd verkeerd, .aftwjpn- Woordvoerders van de oppositie hebben veticjpard dat het wetsont- .ytniyi j Vervolg van pagina 1. :Een week later verscheen Sithole in Loesaka, om eveneens in contact met president Kaoenda te treden. Beide. .Afrikaanse politici hebben zich na hun besprekingen weer bij de autoriteiten in Rhodesië gemeld. Volgen welingelichte zegslieden was het doel van deze besprekingen het vormen van een eenheidsfront en een gemeenschappelijke onder handelingspositie. Premier Ian Smith zou tot een tijdelijke vrijlating van de twee Afri kaanse leiders hebben besloten na intensieve druk vanuit Zambia. Ook doen geruchten de ronde dat Zuid- Afrika Rhodesië onder druk zet om het constititionele geschil met En geland uit de weg te ruimen. Er zijn al enige tijd aanwijzingen dat premier Vorster van Zuid-Afrika bezig is zijn buitenlandse politiek op het Afrikaanse continent dras tisch te wijzigen, sinds de machts wisseling in Portugal en de gevol gen daarvan in de voormalige Por- -j tugfese koloniën in Afrika. Volgens waarnemers zou een oplos sing van de problemen in Rhodesië een belangrijke stap betekenen in de richting van betere betrekkin gen met zwart Afrika. Ook zou Zuid-Afrika dan zijn grote para militaire politiemacht terug kunnen trekken die het naar Rhodesië heeft gezonden om dat land bij te staan in zijn strijd tegen de nationalsti- sche bevrijdingsbewegingen. Tot nu toe is de Rhodesische rege ring er nog niet in geslaagd de guerrilleros van de Zanu en de Zapu met militaire middelen te be dwingen. Zapu werd in 1962 verbo den. Zanu, een jaar later als een afgescheiden beweging opgericht, onderging ditzelfde lot in 1964. In dat jaar werden ook Nkomo en Sithole gevangen gezet. Mirages In Pretoria werd gisteren meege deeld dat Frankrijk volgend jaar een begin zal maken met de leve ring van de nieuwste Franse super sonische gevechtsbommenwerpers, de Mirage- F-l aan Zuid-Afrika. Dit werd meegedeeld door het hoofd van de Zuidafrikaanse luchtmacht, generaal R. Rogers. Hij wilde niet zeggen hoeveel toestellen Zuid- Afrika in Frankrijk zal kopen. ANSBACH, FRANKFORT (DPA, UPI) Verscheidene in West-Duits- land zittende leden van de Baader- Meinhofgroep, die uit protest tegen hun behandelingdoor de justitie in hongerstaking zijn^v^keren in di rect levensgevaar als zij niet binnen acht dagen gaan eten. Dit" 'ft van goed ingelichte zegslieden in Frank- fort vernomen. Leden van de Rote Armee Fraktion, een groep Westduitse stadsguerrillos, hebben gisteren een overval gepleegd op een kasteel in staatsbezit. Maar een Amerikaanse militaire patrouil le joeg de overvallers op de vlucht. De aanval gold het Schloss Ansbach, waar het gemeentebestuur van Ans bach zetelt. WASHINGTON (UPI) Meer dan 35.000 mensen zijn gis teren in de Verenigde Staten gestrand door een zware sneeuwstorm die de ergste schijnt te zijn sinds 1886. De nationale garde is gemobili seerd en met zwaar materieel in het westen van de staat Maryland en in verscheidene, nagenoeg geïsoleerde gemeen ten in Pennsylvania en Virgi nia. In het zuid-westen van Virginia zijn twee mensen doodgevroren. In sommige delen van de staat ligt de sneeuw 45 centimeter hoog. Bovendien zijn tientallen mensen omgekomen door ver keersongelukken die te wijten waren aan de sneeuwstorm. In Michigan alleen al zijn 27 mensen overleden aan een hartaanval terwijl zij aan het sneeuwruimen waren. Vele hulzen en andere gebouwen zitten zonder stroom. Scholen en winkels zijn gesloten. In Detroit, waar ook 45 centime ter sneeuw viel hebben som mige ondernemers radiotijd gekocht om de medewerkers te kunnen meedelen dat zij thuis moesten blijven. De sneeuwstorm heeft in Detroit zelfs de misdaad enige tijd tot Stilstand gebracht. Volgens de politie- was er in 42 uur geen enkele geval van doodslag voorgekomen. Maar deze 'bloedloze' periode ein digde door een schietpartij tijdens een twist over een parkeerplaats. WASHINGTON (Reuter) William Miller, de portier van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een landelijk bekende figuur werd als de man die Amerikaanse presidenten binnenleidde wanneer zij het Huis kwamen toespreken, is met vervroegd pensioen gestuurd omdat hij zijn plaats niet meer wist en te vertrouwelijk werd. De Democraten in het Huis dwongen de 65-jarige Miller tot heengaan en gaven zijn baan aan een klerk. Miller, meer bekend als 'fishbait (visaas) Miller' vanwege zijn passie voor de hengelsport, was de laatste tijd steeds meer leden van het Huis gaan irriteren door zijn informele manier van optreden. Het toppunt werd be reikt in augustus, toen president Ford het Huis kwam toespreken na het aftreden van Richard Nixon. Miller legde zijn arm om Fords rug en stelde de leden van het Huis aan hem voor door luidop hun namen te noemen voordat handen werden ge schud. Dit hoewel Ford alle afgevaardigden kende doordat hij zelf zo lang in het Huis heeft gezeten. j Miller is 22 jaar portier geweest en had de 25 waarschijnlijk graag volge- maakt. (ADVERTENTIE) werp meer dan 70 procent van de Spaanse bevolking nog politiek onmondig laat. De nieuwe politieke groeperingen kunnen, zelfs al zijn zij wettig, slechts naar een vijfde van de zetels in het parlement din gen. omdat vier vijfde van de par lementsleden in Spanje wordt be noemd en niet gekozen. Woordvoerders van de socialisti sche, christen-democratische en ge matigd conservatieve groeperingen zeiden dat de nieuwe voorstellen te weinig ruimte bieden en. dat nieu we politieke gfoepen niet worden beschermd tegen onderdnikking en Z willekeurige vervolging. "Het biedt geen ep.kele wettelijke politieke vrijheid', zo* klaagde een zegsman van de centrum-linkse christen-dè- möcraten. Franco Uit bronnen bij dé Spaanse rege ring is vernomen dat het wetsont werp wordt beschouwd als een aan vaardbaar compromis, omdat nu tenminste iets wordt vastgelegd over het recht van politieke vereni ging, wat voorheen ontbrak. Premier Arias Navarro zou persoon lijk voorstander zijn geweest van verdergaande liberalisatie. Maar Franco zou hebben ingegrepen om te verzekeren dat de te vormen politieke verenigingen onder stren ge controle zouden blijven van de traditionele krachten. Eerder traden de twee meest libe rale ministers van premies Arias Navarro uit zijn kabinet, onder druk van ultra-conservatieven. LONDEN, TEL AVIV (Reuter, UPI) Nu de Israëlische president Katzir te kennen heeft gegeven dat Israël kernwapens bezit heeft Egypte het recht kernwapens te ontwikkelen. Het Engelse publiek moet moeite doen om aan brood te komen. In lange rijen moesten de Britten gisteren wachten voor de kleine warme bakkers omdat alleen daar nog brood te koop was. De 33.000 bij de bakkersvakbond aangesloten bakkersknechts hadden het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Óud-gouverneur richt afscheidingsbeweging op ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) In de Ethiopische provincie Tigre is een afscheidingsbeweging opgericht onder leiding v^n de voormalige gouverneur van deze provincie, Ras Mengesja Seyoum. LIMA, RIO DE JANEIRO (Reuter, AP) Onbe^ndpu hebben maan dagavond' een aanslag gepleegc) op de premier van Peru, Mercado Jar- rin. De bewindsman bleef onge deerd, maar de minister van visse rij. generqal Vavini en generaal Ar- bulu, die bij hem in de auto zaten toen de aanvallers het vuur open den, werden licht gewond. Het mi nisterie van binnenlandse zaken, dat de aanslag bekend maakte, zei niet waar deze was gepleegd. De daders waren tot gisteravond nog niet achterhaald. De Braziliaanse^ politie.heeft maan- ..dag het vuur-geopend-op een groep gevangenen in een gevangenis in Rio de ."Janeiro, die de gevangenis directeur en'twee anderen in gijze ling hadden genomen. De autoritei ten maakten bekend dat zeven ge vangenen werden gedood. De direc teur werd bij de actie gewond. Hij wil een guerrillastrijd voeren tegen het Ethiopische leger, zo is uit betrouwbare kringen in Addis Abeba vernomen. De 48-jarige Ras Mengesja verdween uit zijn paleis in Mekele in Tigre toen het leger Haile Selassie afzette en een voor lopig militair bewind instelde. Er is een arrestatiebevel tegen hem uit gevaardigd omdat hij wordt be schuldigd van dictatoriale praktij ken en corruptie, maar hij is sinds dien spoorloos. De ex-gouverneur is getrouwd met een kleindochter van de afgezette keizer, zijn vrouw wordt evenals vijf andere prinses sen vastgehouden in het hoofd kwartier van de voormalige keizer lijke garde. De zegslieden schatten dat Ras Mengesja kan rekenen op een strijdmacht van ongeveer 600 man, niaar ook zou hij steun krij gen van de twee bewegingen die strijden voor afscheiding van de provincie Eritrea, het ELF (Eritrees bevrijdingsfront) en het PLF (volksbevrijdingsfront), die echter vaak in onderlinge strijd verwik keld zijn. Intussen duren de bomaanslagen in de Ethiopische hoofdstad voort. Gisteren richtte een bomaanslag schade aan in het gebouw waar het staatsmonopolie voor tabak is ge vestigd. Er waren geen slachtoffers. Bij de ontploffingen van maandag zouden vijf doden zijn gevallen, hetgeen door de militairen wordt ontkend. Wel verklaarde het minis terie van voorlichting dat twee ge wonden bij de aanslagen in een ziekenhuis zijn overleden. Het mili taire bewind maakte gisteren de (ADVERTENTIE) Sint geeft land arrestatie van nog acht officieren en burgers bekend, die 'misdrijven tegen de staat' zouden hebben be gaan. Onder hen is brigade-gene raal Makonnen, die ook senator is geweest. BRUSSEL, PARIJS (AP, Reu ter, UPI) De Britse premier Harold Wilson is gisteren naar Parijs gereisd voor besprekin gen met de Franse president Valéry Giscard d'Estaing. De ontmoeting dient ter voorberei ding van de komende EG-top die op 9 en 10 december in de Franse hoofdstad wordt gehouden. Het be zoek van Wilson kwam zeer onver wacht. Het idee Voor de tocht zou zijn opgekomen tijdens het bezoek van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt aan Londen, afge lopen zaterdag. In Parijs.wordt aangenomen dat de ontmoeting tussen Giscard en Wil son tijdens een diner de kansen op succes van de EG-top sterk zal vermeerderen. Engeland is een van de groote dwarsliggers in de EG geworden sinds Labour daar aan de macht kwam en nieuwe onderhandelingen over de EG-toe- tredingsvoorwaarden ging eisen. Uit Londen is vernomen dat ook Schmidts bezoek aan Wilson heil zaam heeft gewerkt. Schmidt is nu naar de VS voor zijn eerste top- overleg met president Ford. Dit heeft Saad el-Sjazly, de ambas sadeur van Egypte in Londen, ver klaard in een vraaggesprek voor de Britse tv-omroep ITV. Sjazly zei dat Egypte al lang reke ning houdt met de mogelijkheid dat Israël in bepaalde omstandig heden naar kernwapens grijpt. 'Wat nieuw is is het feit dat dit is aangekondigd door de president van de staat zelf. Dat geeft een nieuwe betekenis, dat betekent dat zij werkelijk een atoomwapen be zitten'. aldus Sjazly. 'Ik geloof niet dat Israël zijn (kern-energie-)po- tentieel m een paar dagen kan omschakelen (op kernwapen-pro- duktie) tenzij zij de atoomwapens al bij de hand hebben', zo vervolg de hij. Volgens Sjazly dreigt Israël met de atoombom om de Arabieren onder druk te zetten in verband met de komende vredesbesprekingen. 'Maar integendeel dat zal ons ertoe aan zetten onze eigen atoomwapens te ontwikkelen.' zei Sjazly. 'Wij heb ben er nooit aan gedacht onze ver mogens (van vreedzaam gebruik van kernenergie naar gebruik van kernenergie voor nucleaire wapens) om te schakelen. Maar nu geloof ik dat wij het recht hebben deze ver mogens te richten op de ontwikke ling van kernwapens omdat het zeer gevaarlijk ls te zien dat je buurman kernwapens heeft en jij zelf niet omdat dit betekent dat je aan hem overgeleverd bent'. De Egyptische ambassadeur liet voorts weten dat een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten onvermijde lijk wordt als Israël blijft weigeren minimale concessies te aanvaarden. De Israëlische premier Jitzak Rabin is van opvatting dat Israël een redelijke prijs aan territoriale con cessies moet betalen en wel mo gelijk binnen zes weken om Amerikaanse steun te blijven krij gen voor een vredesregeling met de Arabieren. Dit schrijft het Israëli sche dagblad Haaretz. In een door het blad als 'gesprek' met Rabin aangeduid verslag staat dat de pre mier tijd wil winnen voor zijn Ara bische politiek en wel en periode van zeven jaar. 'Dat is de tijd die nodig is voor de vrije wereld om zich onafhankelijk te maken van de Arabische olie', aldus Haaretz. Volgens het blad ls het van het grootste belang te voorkomen dat Egypte weer onder Russische in vloed komt en meent premier Ra bin dat Israël zes weken tijd heeft om te besluiten hoe 'we Egypte in het kamp houden waarin het nu zit, door het betalen van een rede lijke prijs'. WASHINGTON (AP) President Ford van de VS heeft maandag avond op een persconferentie beves tigd dat hij met de Russische partij leider Breznjew heeft afgesproken dat de VS en de Sowjet-Unie beide zullen mogen beschikken over 2400 raketten en lange afstandsbommen werpers voor het vervoer van kern koppen. Dit geldt voor de periode van 1975 tot 1985. Voorts ls overeen gekomen dat de VS en de Sowjet- Unie 1320 van de toegestane wapens mogen uitrusten met de MIRV's. de meervoudige kernkoppen, die aan een raket bevestigd verschillende doelen kunnen treffen. Deze details van de afspraak met Breznjew. die In Wla- diwostok was gemaakt hadden reeds in The New York Times gestaan. NEW YORK, LISSABON (UPI, AFP, DPA) Portugal heelt be kendgemaakt te hopen Angola tegen eind 1975 volledige onafhan kelijkheid te kunnen geven. De mededeling werd gisteren gedaan door Antonio de Almeida Santos, de Portugese minister voor overzeese samenwerking. Hij zei dit in de Al gemene Vergadering van de VN in New York. Problemen die de onaf hankelijkheid met zich meebrengen een bijeenkomst deze maand met vertegenwoordigers van bevrijdings bewegingen in Angola, aldus de mi nister. Portugezen die in het vorige regime leidende functies hebben bekleed of als 'agent van het onderdrukkings apparaat' zijn opgetreden, zijn uit gesloten van het kiesrecht voor de verkiezing van een grondwetgevende vergadering komend voorjaar. In de Portugese staatscourant is gisteren een opsomming van deze Het 'tweede rapport van de Club van Rome' is ontegenzeggelijk stukken beter dan het eerste. Toch maakt het een onbevredigende indruk. Maar het zou wel eens kunnen zijn dat die twee dingen samen hangen. Wat Dennis Meadows destijds deed in het eerste rapport, 'De grenzen van de groei', had de charme van de eenvoud en de gevaren ervan. Meadows stopte een aantal proces sen en eigenschappen van de we reld in een wiskundig model: be volkingsgroei, voedselproduktie, grondstoffenvoorraad, milieuvervui ling. Al die zaken beïnvloeden el kaar. en die invloeden gingen ook het model in. Toen kon Meadows uitrekenen hoe het volgens het model met de wereld zou gaan als de groei van bevolking en produktie ongebrei deld zou doorgaan. Niet helemaal verbazingwekkend, kwam hij tot de conclusie dat dat bar fout zou gaan. Het soort groei dat hij aannam: per jaar een vast percentage erbij, gaat namelijk altijd fout in een eindige wereld. Het totaal schiet aantoonbaar door elk willekeurig plafond heen, en dat gebeurt In het algemeen vlugger dan je in het begin zou denken. Dat wist Meadows ook wel. Zijn vraag was alleen: hoe gedraagt het systeem zich, als de grenzen in zicht komen? Past het zich geleide lijk aan of gebeuren er ongeluk ken? Het antwoord was heel duide lijk. De ongelukken spatten de computer uit. Hongersnood, uitput ting van grondstoffen, ineenstor ting van de samenleving. Knutselcadeau ■UJI.I.IU jaa<5a>m Noodrem Wat je daartegen zou moeten doen. Scenario's behalve in het algemeen de groei afremmen (maar hoe?) kon Mea dows moeilijk bekijken. Daar was zijn model nog niet goed genoeg voor. Hij kon alleen maar aan wei nig realistische noodremmen trek ken. Ten eerste omdat het model alleen de wereld als geheel bekeek, terwijl de toestand in Noord-Ame- rika toch om een andere benade ring vraagt dan, zeg maar, die in Afrika. Ten tweede omdat het model ge woon geen ingangen bood voor be leidsmaatregelen. Er zat trouwens helemaal weinig beleid In verwerkt. Hoewel de bedoeling van de hele operatie natuurlijk was. dat men tijdig de komende problemen zou onderkennen en de ontwikkeling bijsturen, was in zulke correcties binnen het model niet voorzien. Onze landgenoot P. M. E. M. van der Grinten toonde aan hoeveel vflëndelljker Meadows' wereld er uit ging zien, als deze vorm van gezond verstand wel werd Inge bouwd. Het werk van Meadwos, met alle onvolmaaktheden waaraan een pio nier niet ontkomt, blijft intussen van historische betekenis. Maar het 'tweede rapport aan de Club van Rome' ls een verademing, omdat het die twee hoofdbezwaren tegen het model-Meadows ondervangt en daarmee een stuk machteloosheid wegneemt. De Amerikaan Mihailo Mesarovic in Cleveland en de Westduitser Edu- ard Pestel In Hannover, delen de wereld in tien regio's in, die afzon derlijk en in hun samenhang beke ken worden. Dat bekijken geldt dan niet alleen bevolking, economie en natuurlijke hulpbronnen, maar ook sociaal-politieke verhoudingen en individuele waarden en normen. Dat klinkt ingewikkeld, en dat is het ook. Het doet wel recht aan het feit dat de wereld nu eenmaal niet simpel in elkaar zit. De toekomstige Deelstudies ontwikkeling wordt nu onderzocht aan de hand van een aantal ver schillende scenario's. Een scenario is 'een serie van mogelijke beslis singen. maatregelen en gebeurte nissen' waarvan het computermodel de gevolgen uitrekent. 'In principe proberen we bij een dergelijk onderzoek niet de toe komst te voorspellen', schrijven Mesarovic en Pestel. 'Wat wij wel doen is het schatten en taxeren van alternatieve toekomstontwikke lingen'. Als namelijk een groot aantal verschillende scenario's, ver schillende veronderstellingen dus, telkens leiden tot eenzelfde toe komstige ontwikkeling, dan wordt het toch wel erg waarschijnlijk dat het inderdaad zo gaat lopen. Mits het model goed ls en de scenario's zinnig opgesteld. Stelt men bijvoorbeeld een bevol kingsscenario voor Zuid-Azlë op, waarin de geboorte- en sterftecij fers niet veranderen, dan rekent de computer uit dat er over 25 jaar een miljard meer mensen zullen zijn. Volgens een andere scenario begint men volgend jaar met een effectieve bevolkingspolitiek. Dan rekent de computer uit dat er over 25 jaar 'maar' 800 miljoen mensen meer zijn. En zelfs bij een zeer strakke bevolkingspolitiek komen er nog altijd meer dan een half miljard mensen bij. Conclusie: over 25 jaar wonen in Zuid-Azië zeer waarschijnlijk meer dan een half miljard extra mensèn, 'en waar schijnlijk veel meer. Op dezelfde manier luidt de con clusie uit een serie scenario's over de ontwikkeling van de landbouw in diezelfde regio: alleen grote be dragen aan buitenlandse hulp zou den kunnen voorkomen dat die mensen en dan vooral kinderen bij tientallen miljoenen per jaar doodgaan van de honger. Zo bevat het rapport 'deelstudies over ontwikkelingshulp, bevolkings groei, olie en andere schaarse grondstoffen, en voedsel. Telkens weer blijkt, dat de zaken er aan zienlijk erger op worden wanneer we de toestand eerst nog eens rus tig aankijken. Van ontwikkelingshulp wordt op het ecónomisch-abstracte niveau van het model fraai aangetoond dat met een massale kapitaalsover dracht op korte termijn (25 jaar) de derde wereld in de startblokken te zetten is. Uitstel en halve maat regelen zijn op de lange duur nog kostbaarder. Maar de auteurs geven zelf toe dat zo'n benadering geen recht doet aan de feitelijke proble men van de ontwikkelingssamen werking. De olie-hoofdstukken gaan uit van het basis-scenario dat de OPEC- landen uit zijn op een zo hoog mogelijke totale opbrengst over vijftig jaar. Dat kunnen ze berei ken door een prijs vast te stellen die op den duur nog anderhalf keer zo hoog ls als de huidige. Daarbij blilken trouwens ook de olie ver bruikende landen op den duur het meest, gebaat te zijn. Moraal: niets staat internationale samenwerking in de weg. Tegen de hier gebruikte veronderstellingen zijn de eerste bezwaren al ingebracht (A. A. de Boer, Economlsch-Statistlsche Be richten. 27 november, pag. 1073) en het zullen wel niet de laatste zijn. Ook de verbanden tussen de deel studies worden niet altijd even dul- .delijk gelegd. Vandaar dat onbevre digende gevoel uit hét begin van deze beschouwing. Maar dat hangt misschien juist samen met het rea liteitsgehalte van het model van Mesarovic en Pestel. De wereld is nu eenmaal ingewikkeld en er be staan dus geen gladde antwoorden die uit computers komen rollen. En wie een scenario opstelt, steekt daarmee Inderdaad zijn nek uit. Maar wie denkt dat het anders moet, kan zijn eigen ldeeeën in het model testen. Een belangrijk boek. En nog leesbaar ook. M. Mesarovic en E. Pestel. De mensheid op een kruispunt. Agon Elsevier, 14.90 (na 1 januari 18.90). mensen gepubliceerd. De betrokke nen kunnen tegen de ontzetting uit het kiesrecht bezwaar aantekenen bij een speciaal tribunaal, dat uit zonderingen kan maken voor men sen die kunnen aantonen dat ze het afgezette regiem niet actief gesteund hebben. Geen actief en passief kiesrecht hebben bijvoor beeld de mensen die tussen 1928 (het aan de macht komen van Sa- lazar) en april 1974 de functies hebben uitgeoefend van president, chef van de generale staf van de drie krijgsmachtonderdelen. be stuursleden van de nationale volks actie (de partij van Caetano). commandant van de Pide, de ge heime politie of het Portugese legi oen, voorzitter van de censuur- commissie en nog enkele van der gelijke functies. Wel kiesgerechtigd, maar niet verkiesbaar zijn onder andere ex-burgemeesters, ex-leden van de nationale volksactie en het Portugese legioen en verklikkers van de Pide. De leider van het nationale bevrij dingsfront voor Angola (FNLA) heeft in een interview ln Kinsjasa gedreigd met een burgeroorlog in Angola als niet alle drie de rivali serende stromingen ln de bevrij dingsbeweging MPLA deel zullen nemen aan de te vormen over gangsregering. PARIJS (Reuter) Generaal Alain de Boisieu. chef van de Fran se legerstaf, heeft de regering ge waarschuwd voor ernstige ongere geldheden bij het leger als de om standigheden waaronder de militai ren moeten dienen niet worden verbeterd. Dit heeft het Franse dagblad Le Monde maandag bericht. Het blad schrijft dat de generaal, schoonzoon van wijlen president de Gaulle, minister van defensie Jac ques Soufflet een speciaal rapport heeft gezonden waarin hij de aan dacht vestigt op de problemen. De generaal schrijft dat de regering niets heeft gedaan nadat hij in 1971 voorstellen had gedaan voor verbetering van de voorwaarden voor beroepsofficieren en dienst plichtigen. Het rapport zou erop neerkomen dat, terwijl het leger niet meedeed toen de arbeiders en studenten in 1968 ln opstand kwa men, bij nieuwe omvangrijke socia le en economische ongeregeldheden het leger zeker betrokken zou ra ken. In september hebben in ver scheidene legerkampen ongeregeld heden plaatsgevonden. ADVERTENTIE n.j. verkruisen b.v. amsterdam. iïTlI Stadhouderskade 116 telefoon: 721755 766787i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9