Werkgroepen in actie om dichtbij de knotwilgen te redden weerrapporten ommentaar ressie (1) essie (2) ortbestaan van örmatief Etiket rdt bedreigd lipper komt om aanvaring Boeren komen te weinig aan het onderhoud toe re swooners, crooners en hits FiloMfietjes tip gevangen munten UW/KWARTET WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 Ïde koppige leider van het blanke lenbewind in Rhodesië, Ian |h. de twee verzetsleiders Nkomo Bithole naar Zambia heeft laten i om daar te overleggen met Ka- Ja. Nyerere, Samore Machel en tse Khama wijst op een zeer ïgrijke ontwikkeling in Zuidelijk ka. Het kan bijna niet anders of is hiertoe gedwongen door [-Afrika, van welks steun het blan- ewind na de machtsoverdracht in ambique volslagen afhankelijk geworden. En dat zou dan weer tenen dat Vorster zich gehaast om te voldoen aan een openlijk Kaoenda tot hem gericht ver- Twee belangrijke verzetsleiders, je al bijna tien jaar gevangen It. laten gaan voor besprekingen leiders van omringende staten die renszins vriendelijk gezind zijn, is urlijk een daad waarvan je de lgen wèl moet hebben berekend, om dringt zich de conclusie op Smith iets aan het doen is, waar Iritten noch de groeiende zwarte isitie in eigen land hem nooit toe en kunnen krijgen, namelijk: zich chikhen in een zwarte meerder- sregering. Ook Nkomo en Sithole !en vertrouwen in de ontwikkeling en gekregen zouden ze anders ig in Rhodesische detentie terug- erd zijn? is niet moeilijk om achter deze 'ikkelingen in Zuidelijk Afrika de van een supermacht te zien: de :nigde Staten. Het is bekend dat op hun beurt weer zware druk ifenen op Zuid-Afrika om zo snel elijk die buitenlandse concessies te die het uitbreken van een gewa- le confronfatie in Zuidelijk-Afrika len voorkomen. Daartoe behoren: zwarte meerderheidsregering in Jesië, maar óók in Namibië, dat steeds wederrechtelijk door Zuid- ia bestuyfd wordt. Niet alleen rika, rriSkï ook vele andere Wes- l*n9èn-" hebben grote economi- li|6£fgen in Afrika, vooral in dkwjtfè rijk zijn aan mineralen, ajtfbië. Angola, Nigeria, Zaire bia. Wanneer het tot een bre-, :onfrontatie zou komen, zouden kapitaalsbelangen in gevaar ko- Daarom was de taal van A'meri- egens Zuid-Afrika al harder ge en. In de V.N. gebruikte de Ame- jise woordvoerder ten aanzien Zuid-Afrika voor het eerst het rd 'onderdrukking'. Het lijkt erop Vorster alles wil doen om te komen dat deze Westerse indus- inden door een conflict gedwon- worden te kiezen met hun belan- omdat hij bang is dat deze keuze Zuid Afrika niet best zal uitval- Japan. dat altijd het snelst op de van potentiële klanten of Ieve- ers reageert, heeft al besloten ie- aanmoediging van investeringen Zuid Afrika te staken, hogere regie is uiteraard niet humanitaire aard, maar voorna- k bedoeld om het rustig te hou- Maar figuren als Nyerere en nda zijn voldoende doordrongen het lot van Zuid-Afrika's zwarte :!!lkjng om ook dat bij het overleg te laten wegen. Het is een dat deze twee beginseltrouwe rs erbij betrokken zijn. een onzer verslaggevers HAAG Om uit de impasse omen heeft het dagelijks be- r van de Stichting Infofihalft£Z- tikettering (van de stippen op igaretten en wasmiddelen) een itel in de maak om onafhanke- deskundigen in het bestuur de stichting te benoemen, zouden in de plaats moeten ?n van de vertegenwoordigers het Verbond van Nederlandse irnemers (werkgevers), die tot oe samen met de consumenten- nisaties en de overheid (die icieert) het bestuur vormden, bekend, hebben de werkge- vorige maand aangekondigd iet bestuur te wilien treden. Op d van concurrentie-overwegin- trekken zij de zin van het tbestaan van de stichting in el. een aantal organisaties is al dheid getoond deskundigen deze functies af te staan: on- meer bij de Nederlandse Vere- ig van Journalisten. Tevens vanuit de marketing- en recla- ereld kandidaten voor bestuurs- in aangeboden. Deze onafhan- te deskundigen zouden binnen algemeen bestuur een door- evende stem in het kapittel en krijgen, terwijl zij tevens de supervisie over de ultvoe- van de stichtingsplannen zou- moeten worden belast. ïlijks bestuur komt morgen n om er over te praten. Op 10 nber buigt het algemeen be- zich over de problemen. een onzer verslaggever ÏERDAM Bij een aanvaring Ie ingang van het Hartelkanaal iet Rotterdamse Europoortge- is de 49-jarige schipper T. van toerden omgekomen. Het 'toffer was met zijn vrouw en tweejarig zoontje aan boord hjn schip, de Waal 2. dat werd ept. onder redactie van loessmit 'Als onze misthoorn gerepareerd Is. halen we je weer terug'. Van onze weerkundige erker. Boven Zuid-Europa ligt een béTü'itg- rijk hogedrukgebied maar uitlo pers van oceanische stormdepres- sies weten ons toch wel te vinden. Ze naderen uit het westen met regen en motregen. De barometer op het weerschip J. ten westen van Ierland steeg gistermiddag ruim 8 mb. gisteravond 5 mb in drie uur achter een koufront, waar dus wel flink wat druk achter zat. Gistera vond stond er een harde westen wind op het weerschip J. en er dreven buienwolken voorbij. Dit wisselend bewolkte weertype met opklaringen zal ook onze om geving binnen afzienbare tijd be reiken. Het blijft in de tweede helft van de week vooral overdag relatief zacht, maar de nachten worden kouder. Ook op de Azoren stijgt de luchtdruk nu weer, boven 1020 mb: Het is er rustig zonder regen. Veel sneeuw valt er in Finland en het grootste deel van de Sowjet Unie. 'In de loop van november is de wind dit jaar circa 90 graden ge ruimd', schrijft medewerker F. IJn- sen in Wognum. 'Als de le decade van dec. nu veel noordwesten tot noorderwinden geeft en de wind daarna veranderlijk wordt, is de kans op een vorstperiode medio de cember groot. Ruimt de wind daar entegen krimpend naar zuid, dan wordt het met de winter in decem ber en vaak ook in januari niets. Kardinale kenter perioden zijn: be gin december, begin januari, eind januari en tenslotte nog circa 25 februari. Een hogedrukgebied boven zuid-Eu ropa zoals we dat de laatste dagen zien, gevuld met zachte lucht, is geen garantie voor het uitblijven van winterkou in de komende we ken. Eind november begin de cember 1946 zat er ook zo'n hard nekkig maximum ter hoogte van het Iberische schiereiland, waaruit 'Top of flop', dat tv-programma waar een zaal vol tieners met luidruchtig boe-geroep de schor re flop-toeter van Herman Stok probeerde te overstemmen, om dat zij die beginnende zanger fes) juist zo goed vonden, lijkt ver achter ons te liggen. Toppop van nu is duidelijk een paar jaartjes volwassener en Top of Flop dateert dan ook al van 1963. Een oudje dus, maar nog een piepkuiken vergeleken bij wat het Tuney Tunes-boek de lezer in den beginne voorscho telt. Dat is alweer zo'n nostalgi sche Skarabee-fascimile. zoals er de laatste tijd een hele reeks met een keuze uit allerlei al of niet verdwenen tijdschriften is verschenen. Deze nieuwste, waarvoor oud-Tuney-Tunes-re dacteur Skip Voogd een selectie uit twintig jaargangen van deze pionier onder de popmuziekbla den maakte, ligt voor 17,90 in de winkel. De Eindhovense drukker J. van Haaren gaf het eerste TT-num- mer in 1942, tijdens de bezetting dus, in z'n eentje uit en zo begon TT echt te draaien. Van die tijd af is in het grote Tuney Tunes-boek alles terug te vinden uit twintig glorieuze jaren van het blad, dat in 1961 langzaam aan populariteit begon in te boeten door de modernisering van de concurrent Muziek Ex pres. Toen in 1966 nog een nieuw blad, 'Popfoto' op de markt kwam, was het gedaan met Tu ney Tunes, hoewel de naam tot een jaar geleden nog op Popfo to's omslag terug te vinden was. 'Bevat de laatste nieuwtjes van Radio. Gramofoon en Film. te vens de teksten der laatste Dan ce-songs', prees TT zichzelf in de eerste jaren aan. Zomer '46 werd die tekst gewijzigd: 'Bevat de teksten der laatste Dance- songs en tevens wetenswaardig heden van Radio, Gramofoon en Film'. Begin 1953 bevat het blad 'de teksten der nieuwste en bes te songs van radio en film' en veel later, in de jaren zestig, keert de grammofoon in die regel terug: dan eindelijk heeft het ding er een M bijgekregen. Het TT-boek staat vol met lieve wensjes en uitroeptekens, waar mee bijna elke bespreking van een orkest of solo-zanger (-es) eindigde, ledereen werd succes toegewenst: sterren als 'Frankie' Sinatra bijvoorbeeld, in 1947 nog voornamelijk omringd door hysterisch gillende meisjes van twaalf tot zestien, zoals nu in het kielzog van succesvolle pop groepen worden gesignaleerd. Frankie is dan een echte 'croon er', twee jaar later in TT 'swooner' genoemd. En verder Voor zover bekend is er in ons land nog nooit een handleiding verschenen, waarin staat wat je moet doen en laten als je met een dove wilt spreken of omge keerd. Uit een 'gebruiksaanwij zing' uit een Frans blad voor zieken en gehandicapten, ons toegestuurd door mevrouw Te Winkel uit Amsterdam, nemen we daarom een paar tips over. Een dove, staat ln dat blad. voelt zich vaak geïsoleerd temid den van horenden. Zijn gehoor apparaat is alleen maar een hulpmiddel en hij of zij blijft altijd op liplezen aangewezen. Daarom: nooit tegen een dove spreken zonder dat hij je aan kijkt. In de klas. bij een cursus of lezing, moeten doven altijd vooraan zitten en de spreker moet zo zitten dat het licht op zijn gezicht valt. Schreeuwen heeft natuurlijk geen enkele zin, maar goed articuleren en lang zaam spreken is noodzakelijk. Van tevoren een korte aandui ding van het onderwerp van ge sprek geven helpt de dove een eind op weg. Omdat die vaak niet alle woorden kent is het nodig korte, duidelijke zinnen te formuleren, geen moeilijke woorden te gebruiken en zeker niet een soort kindertaaltje. Soms kan een vervangend woord of een gebaar voor de dove erg verhelderend werken. Onnodig hieraan toe te voegen dat een sigaret in of een hand vóór de mond funest kan zijn ln een gesprek met een dove: die hoort de spreker toch al niet (evenmin als zichzelf trouwens) en moet het helemaal van zien hebben. door Huib Goudriaan VIANEN Nederland krijgt tallen werkgroepen zijn ste weken aan de slag gegaan om een eind te maken aan het trieste beeld van topzware knot wilgen, die omvallen omdat de boeren niet meer aan onderhoud toekomen. De in 1970 wat aar zelend begonnen reddingsacties hebben zich over het hele land verspreid en lijken beter geor ganiseerd dan ooit. Snoeier-van- het-eerste-uur Hans de Labije uit Vianen: 'Vorig jaar zaten we elk weekeind in de bomen, maar toen kregen we ruzie met onze vrouwen. Daarom werken we nu in zes groepen, die beurte lings op zaterdag werken'. Hans de Labije (28), in het dage lijks leven verkoopleider van een buizenbedrijf, is coördinator van de eind 1972 opgerichte werkgroep knotwilgbehoud. De groep vormt een onderdeel van de Natuur- en Vogelwacht 'De Vijfheerenlanden'v die zes jaar geleden als eersteJpe-'- gon met het snoeien vjjil vfervgkr- deze v<^^^^^^^^rbe^uud niet werd gebópii" irf*oe steden, zoals mees^Hfief^eval was, maar in de stremt Vijfheerenlanden en Al- blasserwaard waar de knotwilg van oudsher onlosmakelijk met het landschap is verbonden. zich tenslotte een tong, rug of uit loper, tot in Skandinavië uitbreidde. Toen tegelijkertijd een machtig ho gedrukgebied boven 'Rusland tot stand kwam, ontwikkelde zich een zeer felle vorstperiode tot de twee de kerstdag. Dat een extreem hoge barometer stand in Skandinavië nog niet auto matisch een strenge winter in West- Europa betekent, bleek in 1907. Op de 23e januari steeg de lucht druk in Kalmar tot 1064 mb (798 mm). De winter in ons land was toen slechts aan de koude kant. Ten tijde van de recordlage stra lingstemperatuur van Finland (So- dankyla: -49 gr. in febr. 1912), beleefden wij een winter aan de zachte kant. Bij het bereiken van het Zweedse kouderecord: -53.3 gr. C. in Labücken op 13 dec. 1941 was er daarentegen wel een zeer stren ge winter in voorbereiding. Jan Vis ser in Markum deed ons het Skan- dinavische recordliistje toekomen HOOü WATER voor donderdag: Vllssln- gen: 541-18.06; Harlngvlletslulzen: 7.23- 19.44: Rotterdam: 8.18-21.01; Schevenln- gen: 6.46-19.11: IJmuiden: 7.30-19.55; Den Helder 11.44-23 40: Harllngen: 1.19-14.12; Delfzijl; 3.23-16.05. een piepjonge Toon Hermans (in 1946), die toen nèt met het zingen van liedjes in het theater begon ('Wij wenschen hem nog veel succes in de toekomst'). In TT lees je over sterren die ver dwenen. die juist verschenen of vaak nu nog sterren zijn. Over Wim lbo. die in '47 onthult als postbeambte in Amstelveen be gonnen te zijnMarcel Thiele- mans. in 1948 'de Nederlandse Mauriche Chevallier'. Je ziet kleine contact-advertenties uit een tijd dat er nog niet zoveel kon en mocht 1952als tegenwoordig. De adverteerder, vaak een 'jongeman, tijdelijk in sanatorium', of een dienstplich tig militair, vraagt niet meer dan correspondentie, een heel enkele keer kennismaking. Meis jes en vrouwen plaatsen zulke advertenties haast niet. En dan had je natuurlijk de favorieten-verkiezing van het jaar en de teksten van 'hits' compleet afgedrukt, zodat ieder een ze kon meezingen. Lekker sentimenteel en lekker oud. zo als dat hoort als je terugblikt. Niet voor niets staat er een muur om dit fraaie gebouw, want hoe decoratief ook in het landschap, het is niets minder dan de nieuwe Amerikaanse (fe derale) gevangenis, die in de Califofniscbe stad San Diego ge bouwd is. Deze maand gaat de 22 etages hoge gevangenis open ^en gauw weer dicht ook) en wie dan toch moet zitten, zit hier bepaald niet slecht: de vijf honderd veroordeelden (mannen en vrouwen) die in dit 32 mil joen dure gebouw worden opge sloten, zullen in hun cel geen tralies treffen en ais ze een beetje boffen, nog een geweldig uitzicht hebben op de baai van San Diego ook. Elke cel heeft behalve een slaapgelegenheid ook een schrijftafel en een eigen toilet. Op alle verdiepingen vin den de bewoners onder meer een huipkeuken en een recreatieka mer, waar ze (kleuren-)tv kun nen kijken, een drankje uit de frisdrankenautomaat gebruiken en lokale telefoongesprekken voeren. Op 18 december begint een ten toonstelling over munten die al lang niet meer in omloop zijn, aan een toernee door het land. De expositie gaat over het ont staan, de ontwikkeling en het einde van de stedelijke munt slag, die een paar eeuwen be staan heeft. De steden werkten toen met eigen muntsoorten en daar hoorden ondermeer wisse laars bij en een bepaalde tech niek van munten slaan, wat al lemaal getoond wordt aan de hand van originele munten, fo to's en verklarende teksten. Op de achttiende gaat de tentoon stelling beginnen in het konink lijk kabinet voor munten, pen ningen en gesneden stenen aan de Zeestraat in Den Haag en reist dan verder naar Middel burg, maakt even een ommetje langs Brussel en gaat achtereen volgens naar Roermond, Deven ter, Nijmegen. Groningen. Bols- ward, Alkmaar, Haarlem, Utrecht en Bergen op Zoom. Ook de brochure 'De Knotwilg' zag vorig jaar in dit gebied het licht, dankzij daarvoor beschikbaar ge steld geld van de streekstichting natuur- en milieubeheer in Gor- kum. Een verbeterde versie van de ze brochure wordt deze maand uit gebracht door Natuur en Milieu in Amsterdam. De 'laatste jaren zijn duizenden knotwilgen aan hun eind gekomen, ómdat ze niet meer regelmatig wor den 'geknot', geweldig uitgroeien en dan door ziekte of het gewicht van de te zwaar geworden takken om vallen. Om de drie jaar moeten de nieuw gevormde twijgen worden afgehakt, maar gebrek aan perso neel en afnemers voor wilgetenen (en andere factoren) leidden ertoe dat de boeren het onderhoud ver waarloosden. Weliswaar heeft een deel van de boeren en landeigena ren het 'knotten' weer op zich ge nomen, maar de afstakeling wordt het meest gestuit door de vrijwilli gers, die individueelen in groeps verband zijn gaan snoeien. Naast de werkgroepen, die in Al- blasserwaard en Vijfheerenlanden actief zijn, weten we van het be staan van 'wilgenknotters' in: De provincie Utrecht, waar tien werkgroepen met motorzagen elke zaterdag op stap zijn: De IJsseldal-werkgroep, die de driehoek Deventer-Zutphen-Apel- doorn voor haar rekening neemt: De werkgroep 'Hoekse waard- Alarm'; De Valburgse carnavalsvereni ging, die actie voert met subsidie van de provincie Gelderland. Voorbeelden Fred Alleyn, die zich als medewer ker van Natuur en Milieu in Am sterdam met knotwilgen bezig houdt, noemt als voorbeelden van onderhoud, waarbij overheidsinstel lingen en particulieren hielpen: In Amerongen begon een werk groep met steun van het boomchi- Boven: een rij topzware knot wilgen, zoals we die te vaak in ons land aantreffen: alleen snoeien kan ze van de onder gang redden. Rechts: dc werk groep knotwilgenbehoud uit Vianen met het resultaat van .een middag zagen. rurgenbedrijf Copijn. dat motorza gen uitleende, van Natuurmonu menten. die een medewerker 'mee gaf' voor het korten van de dikke takken, van Staatsbosbeheer, dat bijlen en zagen uitleende en van de pachter en de gemeente, die het verbranden van het afvalhout voor hun rekening namen; Onder Rhoon werd een werk groep geholpen door het recreatie schap oude Maas; In Uithoorn gaat een techni sche school de knotwilgen opknap pen: De gemeente Heteren heeft 1800 gulden uitgetrokken voor het onderhoud van de wilgen; In de ruilverkaveling Kamper- veen-Zalk kunnen de boeren con tact opnemen met Staatsbosbeheer of Heidemaatschappij, waarna de bomen worden opgeknapt. De vrijwilligers verrichten hun werk, zonder enige geldelijke belo ning. Wèl levert het uitgesnoeid wil genhout weer wat op, doordat de prijzen voor het papier- en vezel hout het afgelopen jaar zijn ver dubbeld. Hans de Labije: 'Van vier tot zes bomen komt ongeveer een ton hout. Indien netjes gesnoeid op een meter lengte, betaalt de hout handel twintig tot dertig gulden per ton. Het hout moet dan mini maal een doorsnede van negen centimeter hebben.' Voor de op brengst van het wilgenhout kopen de werkgroepen vaak zagen aan om het werk te kunnen uitbreiden. Er worden veel ekektrische zagen ge bruikt, die in de polder bij gebrek aan stroom op een brom fietsmotor lopen. Waarde Afgezien van het karakteristieke silhouet van de knotwilg, dat ons land niet kan missen, heeft de boom grote waarde voor allerlei le vensgemeenschappen. Fred Alleyn vertelt: 'Bunzingen gebruiken in de zomer de holle stam als dagverblijf, muizen zitten er altijd veel en vleermuizen eveneens. De knotwilg is ook een gastheer voor insecten als snuitkevers. boktorren, haan tjes, zachtschildkevers. hommels, mieren en tientallen soorten nachtvlinders. In de wilgepruiken groeien planten en in de holen en gaten nestelen en leven vogels als kauwen, holenduiven, wilde eenden, uilen, roofvogels en ver schillende soorten zangvogels.' Wat kunnen wij doen om het voortbestaan van de knotwilg te verzekeren? Fred Alleyn: 'Door waardering uit te spreken tegenover de mensen die de bomen goed onderhouden, door anderen die nog niet zover zijn te wijzen op het belang van deze taak, door het gemeentebestuur in te schakelen en tenslotte door zelf de handen uit de mouwen te ste ken. Een mogelijkheid is ook het ontwikkelen van nieuwe gebruiks- vormen voor wilgenhout: een met leem afgedekte binnenwand van wilgetenen of een gevlochten afras tering rond de tuin. Laten we de tenen manden niet vergeten e zet zelf uw fantasie eens aan het werk.' Hans de Labije: 'Denk eens aan het snoeien van die ene boom in het weiland bij uw huis. Die ene, een zame boom is soms belangrijker voor planten en dieren èn de sfeer van het landschap dan een hele Weerrapporten van gisteravond 7 uur (weer, maximum temperatuur en neerslag 719 uur): Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd.-Ltmburg Barcelona Bordeaux Frankfort Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis motregen 11 0.1 motregen 11 1 motregen 11 1 mist 10 0 motregen 12 2 geh. bew. 11 1 motregen 11 0.1 geh. bew. 10 0.2 geh. bew. 11 0.2 mist 15 0 geh.bew. 12 0 motregen 11 0.1 geh.bew. 8 0 geh. bew. 3 0 geh.bew. 6 0 licht bew. 16 0 licht bew. 9 0 geh. bew. 11 0 onbew. 16 0 onbew. 18 0 onbew. 18 0 zw. bew. 9 0 onbew. 15 0 onbew. 14 0 onbew. 15 0 onweer 13 0 geh. bew. 8 0 mist 19 0 onbew. 21 0 licht bew. 21 0 licht bew. 18 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7