PvdA-fractie wil studieduur laten variëren mil Proef met automaat die cijfers 'leest' Meerderheid Kamer wil andere studentenloting Hovercraft helpt bij bietenoogst Wereldmodel is hulp voor besluitvormers DSM. DeStichtse Manege? DSM 1$ Cursus universiteit Van Hulst fel gekant tegen kortere studie Iets minder dan helft: huidige abortus-wet moet nageleefd Wetenschapsprijzen uitgereikt Tweede rapport aan Club van Rome Progressieve vier dichter bij elkaar Gifgas op schip ontsnapte door lekke fittingen Vijftig ontslagen Er was eens een vrouw die het leven van haar parkieten wilde verzekeren. ÏTOl AqO IsN1^ PTT'er uit Leiderdorp werd winnaar van wedstrijd De AGO wist er raad op. DeAGO verzekert alles (ennogwathZ_X 4TROUW/KWARTET WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid kiest voor een variabele cursusduur van universitaire stu dies van vier tot zes jaar. De fractie is het niet eens met de socia listische bewindslieden Van Kemenade en Klein die vooralsnog vasthouden aan een cursusduur van vier jaar als regel, waarbij dan uitzonderingen mogelijk blijven. De socialistische Kamerfractie zal in het Kamerdebat dat in het vol gend jaar gevoerd wordt een belang rijke rol spelen. Minister Van Ke menade en staatssecretaris Klein moeten rekening houden met een vrij kritische opstelling. De PvdA-fractie gelooft niet dat op dit moment een systeem van posi tieve selectie tijdens een één jarige propedeuse kan slagen. In afwij king van het voorgestelde wetsont werp wil de fractie een eerste stu diefase die, afhankelijk van de stu dierichting, variëert van ongeveer een half tot anderhalf jaar. Daar voor moet het studieprogramma zo danig vernieuwd worden, dat na die periode de student zonodig het ad vies kan krijgen om met de studie op te houden. De student moet dan zelf beslissen wat hij doet. De fractie van de PvdA vindt dat je pas een student kan dwingen er mee op te houden, wanneer er een. beter systeem van hoger onderwijs bestaat, waarin het -mogelijkmig naar een andere.vorm ^vhn. .Onder wijs over te stappen.. Op dit mo ment is de kloof tussen universiteit en hoger beroepsonderwijs echter nog te groot om van 'positieve se lectie' te kunnen spreken. Ernstige twijfel Ernstige twijfel heeft de fractie verder ten aanzien van een unifor me cursusduur van vier jaar. zoals Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Prof. dr. J. W. van Hulst, lid van de Eer ste Kamer voor de CHU kreeg gisteren luid applaus van linkse studenten toen hij zich fel uitsprak tegen de studie verkorting volgens het wets- ontwerp-Posthumus. Tijdens een forum, georgani seerd door de Amsterdamse studentenorganisaties As va en Srvu, zei prof. Van Hulst: 'De selectieve propedeuse die de minister voorstelt wordt een aanfluiting. Gezien het plaatsgebrek in het hoger be roepsonderwijs kan doorver wijzen niet anders betekenen dan het afvoeren van men sen. Een ander gevaar is dat de waarde van de universitaire diploma's zal verminderen door een studieverkorting van zeven tot vier jaar. Juist nu -het arbeiderskind betere kan sen heeft op hoger onderwijs bieden we hem niet meer dan een gedevalueerd diploma. Sociaal een trieste zaak.' Prof. Van Hulst vond het uit gangspunt vam minister Van Kemenade radicaal fout. 'De minister praat alleen over studieverkorting en zegt dat vernieuwing van het studie programma daarna vanzelf wel komt. Maar dat wordt dan geregeld door kleine commissies. parlement en studenten staan dan buiten spel. Van een echié st-qdifir hervorming zal niets terecht komen.' RITA 'Kupn u me vertellen, laat het is?' destijds is voorgesteld door wijlen prof. dr. K. Posthumus. Onderwijs kundig slaat dat nergens op, meent onderwijsspecialist drs. Kees Kolt- hoff. De termijn van vier jaar is ook zeer willekeurig gekozen. Prof. dr. A. D. de Groot heeft onlangs onthuld dat er destijds in het zoge naamde Wassenaars overleg (een groep adviseurs van minister Verin- ga) gestemd is over de vraag of de cursus vier of vijf jaar moest du ren. De wens om de knoop door te hakken was daarbij het voornaam ste argument. De PvdA-fractie wil daarom van die vier jaar afstappen en de duur van de cursus laten afhangen van het vernieuwde stu dieprogramma. Over de vraag hoe je dat moet uitwerken is de fractie verdeeld. Sommige leden .willéii,, uitgaande van de kosten yai^. bepaalde onder wijsvoorzieningen, de studierichtin- taêflf Tateri' ü'ltpluizen hoe ze dat 1 precies gebruiken en hoe lang dë studie dus kan duren. Elke fa culteit kan dan op grond van het gewenste onderwijsprogramma zelf een cursusduur bepalen. Een ander deel van de fractie houdt nog wel vast aan een strak kere opzet. De redenering van deze Kamerleden is dat het toch beter is alle studierichtingen in de richting van vier jaar te dwingen, maar dan met de ingebouwde toezegging dat de minister een langere cursusduur zal toestaan zodra voor een studie richting is aangetoond dat het on derwijsprogramma dit nodig maakt. Van een verslaggever DEN' HAAG Iets minder dan de helft (47 procent) van de Neder landse bevolking vindt dat de mi nister van justitie ervoor moet zorgen dat de np nog geldende abortus-wetgeving wordt nage leefd. Veertig procent meent dat de minister dat niet moet doen, en dertien procent heeft geen mening. Dit blijkt uit een NIPO- onderzoek onder 1035 mannen en vrouwen. Onder mannen en vrouwen is het percentage dat voor naleven van de abortus-wetgeving is gelijk. Bij degenen die voor niet-naleven zijn, zijn de mannen in de meer derheid (43 procent) tegenover de vrouwen 38 procent en vrouwen vijftien procent. Het percentage van hen die de abortus-wetten willen laten nale ven is het grootst onder gerefor meerden (zeventig procent) en rooms katholieken (54 procent). Dan volgen hervormden (44 pro cent) en zij die zich tot geen kerk rekenen (35 procent). Naar poli tieke voorkeur ligt het percentage dat voor naleven is het hoogst onder ARP-stemmers (74 pro cent), din volgen mensen die stemmen op KVP (61 procent), CHU (55 procent), VVD (49 pro cent), PvdA (42 procent) en PPR (35 procent). Van de stemmers op de PPR vindt 59 procent dat de abortus-wetgeving niet moet wor den nageleefd. Voor alle richtingen met 'stop' Prins Claus heeft gisteren in het Trippenhuis in Amsterdam, zetel van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, de Glaxo- wetenschapsprijzen uitgereikt. Op de foto de prins in gesprek met een van de winnaars, de heer N. Baajjens (tweede van links). Van een verslaggever HEIXEXOORD Een luchtkussenvoertuig heeft gisteren in de Hoekse- waard meegeholpen bij de bietenoogst op een doordrenkt bietenveld. Het was een proef op initiatief van de Coöperatieve Suikerunie. Vooral het vervoer van geoogste bieten op zeer vochtig land is thans één van de grote problemen voor de boeren in Zuidwest-Nederland. De bieten op het land van de heer C. P. van de Erve in Heinenoord waren door een rooimachine op rijtjes gelegd. Een opraapmachine wierp ze ver volgens op het luchtkussenvoertuig, dat een capaciteit heeft van 15 ton bieten. Het moderne voertuig moest wel door een trekker over het land worden voortbewogen. De eerste resultaten van de proefneming zijn bepaald niet ongustig. zo zei een woordvoerder van de Suikerunie. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer lijkt te kiezen voor een systeem van gewo gen loting voor studierichtingen waarvoor een studentenstop geldt. In dit systeem moet elke gegadig de meeloten, maar de kans die elke mededinger heeft hangt mede af van zijn kwaliteit. In de onderwijscommissie van de Tweede Kamer worden de bezwaren tegen het bestaande systeem steeds sterker. Nu is het zo dat iemand met een eindexamengemiddelde van zeveneneenhalf automatisch toegelaten wordt. Maar het andere uiterste, algehele loting, zoals voor gesteld door staatssecretaris Klein wekt ook veel verzet, omdat leerlin gen hierdoor elke aansporing om goede resultaten te halen zouden missen. Volgens de christen-demo cratische fracties is het probleem van de motivering van leerlingen ook zonder loting al moeilijk ge noeg. Een systeem van gewogen loting biedt de mogelijkheid om de groot te van de kans van de mededingers mede te laten afhangen van andere factoren kunnen dan een rol spe- de. Ook de studieduur in het voort gezet onderwijs, de samenstelling van het vakkenpakket en andere factoren kunnen dan ee nrol spe len. De meeste fracties stellen in het voorlopig verslag over het wetsont werp inzake de studentenstop wel nadere vragen over de uitwerking van het principe van gewogen lo ting. Maar als deze vragen bevredi gend beantwoord worden, lijkt deze oplossing favoriet. De onderwijscommissie laat overi gens wel duidelijk merken dat ze teleurgesteld is in het verdere be leid op dit punt.Het stopwetje is in 1972 aanvaard als een noodwet, maar er is te weinig gedaan om de nood te verlichten. Inmiddels heeft ook de commissie van de academische raad die zich bezighoudt met de overgang van school naar universiteit, geadvi seerd om gewogen loting in te voe ren. Maar deze commissie zegt er wel bij dat het systeem niet te vaak moet veranderen, want dan weten de scholieren niet meer waar ze aan toe zijn. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Begin volgend jaar gaat een aantal leden van het Europese parlement een 'gesprek' aan met een computer die de gevolgen op lange termijn uitrekent van hun beleidsvoornemens en inzichten. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG De besturen van de vier progressieve partijen (D'66, PPR. PSP en PvdA) hebben over eenstemming bereikt over het in dienen van een gezamenlijke reso lutie op elk van de afzonderlijke congressen over de procedure van het aangaan van een samenwer kingsverband voor de periode na de eerstvolgende kamerverkiezingen van 1977. De overeenstemming is bereikt na maanden van moeizaam en intensief overleg. In een ontwerp-resolutie wordt ge steld. dat met instemming van de deelnemende partijen ook andere politieke organisaties bij de onder handelingen kunnen worden be trokken. Ho, ho. JSM staat voor een forse indus triële onderneming. Die eerst staats mijnen heette en zich met kolen- winning bezighield, nu evenwel een veelzijdiger belangstelling heeft. Wij blijven - met aardgas - nauw betrokken bij de energievoor ziening, zitten verder volop in de chemie en hebben ook nog andere werkterreinen. Met dat alles passeren wij nu - in gestrekte draf - een omzet van zeven miljard gulden. Of die ideeën werkelijk bijdragen aan de oplossing van het wereld voedselprobleem, het bevolkings vraagstuk en dergelijke zaken, wordt dan berekend in een 'wereld- model' dat twee hoogleraren, de Amerikaan Mesarovic en de West duitser Pestel, de afgelopen jaren met ruim veertig medewerkers heb ben opgesteld. Een aantal eerste toepassingen van dat model is als 'tweede rapport aan de Club van Rome' gisteren in Nederlandse vertaling verschenen onder de titel De mensheid op een kruispunt. Dat tweede rapport gaat. net als het eerste twee jaar gele den. flink wat losmaken, aldus club lid prof. dr. C. J. F. Böttcher. Hij illustreerde dat met de verschijning Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Lekke fittingen blijken de oorzaak te zijn van het ontsnappen van het uiterst giftige arseenwaterstofgas uit het Britse containerschip Asiafreighter, dat op het ogenblik in het Rotterdamse Calandkanaal ligt afgemeerd. Een gasploeg bestaande uit brandweer lieden, functionarissen van de Rot terdamse havendienst en experts van Air Products, de fabrikant van het gas, ontdekten dit gisteren bij een onderzoek naar de lekkage. Een paar eenvoudige handgrepen waren voldoende om de cylinders, waardoor het gas moet worden ge lost, dicht te draaien. Aanvankelijk was men van plan via een in de container aangebracht gat tegengas binnen te pompen om het gevaar lijke gas te neutraliseren. Dit bleek later niet nodig. Waarschijnlijk zal het schip nu op normale manier worden gelost. Van een verslaggever WINTERSWIJK Bij de Konink lijke Textielfabrieken De Batavier te Winterswijk zullen 50 van de 370 werknemers worden ontslagen. Bij de ongunstige economische vooruit zichten dreigt namelijk een blijvend verlies te ontstaan, aldus de direc tie. De vakbonden en het personeel zijn ingelicht. van een bijzonder nummer van het Franse weekblad L Express in een oplaag van een miljoen exempla ren, bij het verschijnen van de Franse vertaling van het rapport. Het hoofddoel was het maken van een hulpmiddel voor besluitvor ming, verklaarde prof. Mesarovic gisteren in Amsterdam. Het rapport is wat dat betreft nog maar het topje van een ijsberg. Gevraagd of hij van dit soort publicaties nu werkelijk invloed verwachtte, zei hij: 'Het ergste wat je kan doen is niets doen. Wij hebben het debat geopend met onze bijdrage.' En prof. Pestel: 'Wij hopen dat men van tevoren maatregelen zal ne men. Tegen de tijd dat de tekenen van een crisis onmiskenbaar zijn, is het te laat om er nog veel tegen te doen. Ik hoop dat komende crisis sen in ieder geval afgezwakt kun nen worden.' Al te veel vertrouwen had hij daar niet in: 'Ik geloof niet dat de noodzakelijke internationale sa menwerking tot stand zal komen door goede wil. Het zal groeien omdat het noodzakelijk blijkt, door de ellende, en doordat de mensen leren te reageren op toekomstige ellende voordat die zich voordoet.' Een andere beschouwing over het rapport staat in de rubriek Weten schap en techniek, pagina T7/K9. ADVERTENTIE u\ Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM De Postgiro gaat het komens voorjaar in een aantal kan toren in ons land proefdraaien met een automaat, die de cijfers gaat lezen, die rekeninghouders op hun girokaarten hebben geschreven. Het apparaat is de af gelopen jaren ontwikkeld in het dr. Neherlaboratorium van de PTT in Leid- schendam Thans moeten van de mil joen overschrijvingskaarten die per dag binnenkomen ponskaarten worden ge maakt omdat de computers het handschrift niet kunnen verwerken. Duizend mede werksters van de Postgiro moeten er voor zorgen dat op de ponskaarten het over te maken bedrag en het gi ronummer. waarvoor het is bestemd, staan vermeld. Om eventuele fouten op te spo ren wordt er voor de con trole nog een tweede maal geponst. Deze bezigheid komt echter steeds meer in de knel nu het giroverkeer toeneemt. Daarom schreef de PTT in 1968 - na jarenlang zelf on derzoek te hebben gepleegd - een open Internationale wedstrijd voor ideeën op het gebied van het elektronisch lezen van met de hand ge schreven cijfers uit. Uit vijftien landen kwamen meer dan vijfhonderd sug gesties. De winnaar, die de jury uit de anonieme zen dingen koos. bleek iemand uit de eigen gelederen te zijn. namelijk de Leiderdor per A. A. Spanjesberg. werk zaam bij het PTT-laborato- rium. Grondpatroon Jarenlang heeft hij met zijn collega's verder gewerkt aan het project en nu is er een- eerste bruikbaar prototype gemaakt. Aan de hand van praktijkmateriaal van de Postgiro is voor ieder cijfer een grondpatroon gemaakt, met daarin verwerkt een aantal kenmerken die men in alle handgeschreven cij fers heeft gevonden. De nieuwe leescomputer zal nu via een t.v.-camera de geschreven cijfers in onge veer duizend kleine stukjes te verwerken krijgen. De computer bekijkt dan of er voldoende van de kenmer ken uit een grondpatroon aanwezig zijn en stelt dan vast dat er een 2, een 3, een 5, 7 of 9 staat. 94 procent kans De kans dat de machine een cijfer herkent is berekend op 94 procent van de aange boden cijfers. De verwach ting is dat de machine 'slechts' zestig percent van de girokaarten kan ontcijfe ren omdat er op iedere kaart méér dan één cijfer staat. De computer zal wor den geprobeerd bij het con- troleponsen. Ontwerper Spanjesberg is van mening dat de machine de komende jaren, nog kan worden verbeterd. Eerst zal de proef moeten uitwijzen dat de programmering van de computer goed is. De nieuwe machine heeft al de aandacht getrokken van de stichting Teleac. die in haar uitzendingen in het kader van de cursus 'Hoe word ik de computer de baas', het hoe en wat van de leesauto- maat uitvoerig behandelt. De eerste maal gebeurde dat maandagavondde tweede keer morgenavond. Die vrouw had een volière met zo'n 50 parkieten waaronder enkele zeer zeldzame en kostbare exemplaren. Alles bij elkaar voor zo'n 9000 gulden. En daarvoor had de AGO een speciale Vogels-in V olière-verzekering, waarbij het leven van haar vogels verzekerd zou zijn in geval van brand, verstikking door rookont wikkeling en ontvoering na inbraak. Dat kan elke assurantie adviseur je vertellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5