Bond nam afscheid van Peter Bontje Open zone tussen Leiden en Den Haag moet blijven Omstreden grondverkoop Voorschoten uitgesteld Agenda van Leiden 'Burgemeester moet zelf onderhoud tuin betalen' Interpellatie over huren in Merenwijk Hoog- en laagwater Geven voor Leven H0R105ES v. d. WATER TROUW/KWARTET MAANDAG 2 DECEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 Buma gaat krachtiger optreden ALPHEN De afdeling Leiden en omstreken van de koninklijke bond van chr. zang en oratoriumvereni gingen vergaderde zaterdag in het gebouw 'Onderweg'. Van de 55 aangesloten 'grote koren' waren er 21 (plus nog een jeugd koor) vertegenwoordigd. Deze najaarsvergadering was bij zonder, in zóver, dat voorzitter D. van der Blom afscheid moest ne men van dirigent Peter Bontje, die, voor twee jaar. op 2 januari a.s. naar Aruba vertrekt Men, en dit geldt ln de eerste plaats zijn koren, ziet hem maar node gaan. De voor zitter dankte hem voor zijn waar devolle adviezen (Bontje was bonds- adviseur), hij noemde hem een 'geweldige kracht', die de groten en in 't bijzonder ook de jeugd met zeer veel resultaat heeft kunnen leiden. Als geschenk overhandigde hij Peter, namens de afdeling, een muziekkoffertje. Dit zal hem onge twijfeld op Aruba goed van pas komen. Na de gebruikelijke opening had de voorzitter allereerst om één minuut stilte, ter nagedachtenis van de overleden dirigent Bas Siereveld, verzocht. Secretaris J. J. de Looy, had deze middag heel wat vragen te beant woorden. Men was bij hem wel aan het goede adres, want hij kon links en rechts over vele zaken informa tie geven, dank zij een uitgebreide organisatorische kennis en zijn plaats in het hoofdbestuur. Enkele belangrijke zaken kwamen daarbij ter sprake. Men vernam, dat de Buma per 1 januari met 50 cent per lid de koren opslaat. Bo vendien waarschuwde de secretaris toch vooral de programma's van aanstaande uitvoeringen naar de bond op te zenden. De Buma zag zijn inkomsten de laatste jaren na melijk verminderen en zal er in het vervolg niet voor terugdeinzen, in gevallen van verzuimde opgave, zelfs met inschakeling van de poli tie de bewuste uitvoering te doen verhinderen. Ook de kerkkoren zul len er voortaan aan moeten gelo ven. Deze mededelingen veroor zaakten een nogal begrijpelijke VOORSCHOTEN 'Gegeven de thans ingebrachte situatie hebben B. en W. besloten het voorstel tot verkoop van een kavel grond in 'Adegeest' in te trekken'. Deze me dedeling van burgemeester J. van der Haar gedaan na een schorsing in de gemeenteraadsvergadering betekende een anti-climax na de hoogstaande en felle discussies over de grondpolitiek in Voorschoten in kori-nieut.c-uit-^c-'re/ïio korl-nicuvs-uït-de-Kiirio korl-mouvr:i-nit-ae-"»»£io kori-tt iouws-uii-ao-ïetfio korfc-nicn irr.-ni t-do-rofrlo NOORDWIJK De Noordwijkse schietvereniging 'Blijf voor 't Land organiseerde op haar banen boven de r.k. Mavo aan de Van Panhuys- straat de najaarswedstrijden van dc Schietkring Rijnland. Niet minder dan twaalf korpsen namen er aan deel. In de Valkenburg-bekercom petitie werd de Loosduinse Burger wacht winnaar met 181 punten Twee en drie werden 'Blijf voor 't Land' en de schietvereniging van het Ministerie van Marine, met elk 180 punten. NOORDWIJK Op de Zwarteweg. ter hoogte van de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting vond een verkeersongeval plaats. waarbij twee voetgangers, die even tevoren uit een NZH-bus waren gestapt, ernstig gewond werden. Het waren de 60-jarige mevr. De Puyt uit Den Haag en haar 25-jarige zoon Hen drik, patiënt van de v. d. Berghstich ting. Moeder en zoon staken achter, de bus om de rijbaan over en werden geschept door een juist na derende personenauto. bestuurd door een 33-jarige filiaalhouder uit Katwijk. Beiden werden tegen het wegdek gesmakt. De vrouw liep let sel aan het hoofd en gebroken rib ben op en moest in ernstige toe stand naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden overge bracht. evenals haar zoon, die een beenbreuk en andere kwetsuren op liep. ALPHEN AAN DEN RIJN De Protestants-Christelijke Combinatie Alphense gemeenteraad houdt maandagavond spreekuur. Alphena- ren, Zwammerdammers en Aarlan- derveners die problemen, vragen of suggesties op het gemeentelijke vlak hebben, kunnen terecht in de Bron en in Nabij, van half acht tot hlaf negen. Het is voor de tweede maal dat de PCC een 'spreek-in' houdt, de voortaan elke eerste maandag van de maand gehouden wordt. SASSENHEIM Op de Hoofd straat heeft de politie vrijdag een autosnelheidscontrole gehouden, even voor de oude postbrug. Zowel chauffeurs van personenwagens als van vrachtauto's liepen een verbaal op. De overtreders reden met snel heden die variëerden vaq 63 tot 101 km/u. Er werden 23 processen ver baal opgemaakt. VOORHOUT Op 12 december zal de gemeenteraad van Warmond de gemeentebegroting en de begroting van het gemeentelijk woningbedrijf vaststellen. Voordat daaraan zal worden begonnen zullen de geloofs brieven worden onderzocht van CCP'er mr. G. C. G. Borst. Hij zal de vakature vervullen die is ont staan door het vertrek van raadslid Kelder. De heer Borst is KVP-er Kelder was vertegenwoordiger van de ARP. OUDE WETERING Drs E. H Cossee is gistermiddag bevestigd tot predikant van de remonstrantse broedergemeente. Hij was al enige tijd werkzaam als pastoraal mede werker. De bevestiging werd ver richt door prof. dr H. Heeering, zoon van de predikant die in Oude Wetering zijn predikantenloopbaan was begonnen. Prof. Heering had drs. Cossee destijds tot de theologi sche studie gebracht. het algemeen en het mooiste stukje bouwgrond in de wijk Adegeest in het bijzonder. Het CDA-lid Meerskoek beet de spits af van de discussie over de verkoop van 1145 m2 grond voor de prijs van 125 per m2 in de wijk Adegeest. Hij noemde het een hoogste omstreden zaak. dat als een ongewenst kind de raad in de schoot geworpen wordt. De werke lijkheid is zeer triest. Het grondbe leid in Voorschoten is een wanbe leid zowel ten aanzien van de toe wijding als de prijsvaststelling. In de oude raad is al door drie raads leden aan de bel getrokken, toch nam het oude college van B. en W. op 21 augustus het besluit tot ver koop van vijf kavels grond over te gaan. Mede namens de PPV diende het CDA daarna een amendement in waarbij de prijs van 125 per m2 verhoogd zou worden Lot 150 per m2 voor zover het de verkoop betrof van de grond in het voorlig gende voorstel. PPV-er Goosens citeerde uit de grondbeleidnota van 1967, waarin o.a. bepaald wordt dat de grond prijs afgestemd moet zijn op de LEIDEN Over de problemen van de hoge huren in de Merenwijk wil de PSP een interpellatie houden in de gemeenteraadsvergadering van vanavond. De PSP is de mening toegedaan dat het oplossen van het hurenprobleem niet een Leidse zaak alleen is, maar een zaak waarbij de landelijke overheid moet bijsprin gen. PSP-raadslid Anne van de Zande zal vanavond aan de raad vragen haar verzoek te steunen dat inhoudt: een enquête onder de Me- renwijk-bewoners om cijfers te krijgen over de huurproblematiek. De uitkomsten van de enquête ge bruiken om eisen in Den Haag kracht bij te zetten. Ook vraagt de PSP in de interpel latie van vanavond of B. en W. erop willen toezien dat niet te lichtvaardig woningen worden toe gewezen en dat de betrokkenen wel degelijk wordt gewezen op de hoge 'huren van de woningen in -deze wijk. Ook wil de PSP dat wordt nagegaan welke mogelijkheden er zijn om tot 1 juli. wanneer de inkomenshuren worden ingevoerd, de bewoners van de Merenwijk een subsidie te geven. omgeving en op de werkelijkheid. Hij vond een prijs van 125 een lachertje. Er wordt volgens Goosens te veel gebabbeld en te weinig za kelijk overleg gepleegd bij de grondverkopen. Begeer sprak na mens de overgrote meerderheid van de VVD-fractie ook afkeurend over het gevoerde grondbeleid. Hij meende echter dat de kopers al zoveel zekerhied hadden gekregen van niet daartoe bevoegde instan ties, dat de raad niet anders zou kunnen doen dan de verkoop goed keuren. De financiële-expert van de VVD-fractie Woerdman sloot zich voorzover het de grondprijs betrok aan bij de PPV en het CDA. Hij meende gezien het rente-verlies omdat de prijsafspraak al in 1973 gemaakt werd een bedrag van 150 reëel. Wethouder Oosterbaan (VVD) stel de nadrukkelijk dat het college van B en W. niets anders wil doen dan het beleid van het vorige college uitvoeren. Het nieuwe c lolege is met dit probleem 'opgezadeld'. Het college van B. en W. heeft gemeend deze zaak vol nare problemen de raad aan te bieden, zoals ook het vorige college niet anders kon han delen. Er zijn toezeggingen gedaan. De kopers hebben aan hun ver plichtingen voldaan (d.w.z. dat o.a. de koopsommen réêds betaald zijn J.P.). Absolute rechtvaardigheid kan helaas niet betracht worden. Er zijn fouten gemaakt. Hij meende dat een andere grondprijs niet mo gelijk is gezien de achtergronden van deze zaak. De raad vroeg om schorsing, omdat de indruk bestond dat de wethouders mevrouw De Ruiter (CDA) en Eveleens (PPV) wel bereid zouden zijn de grond prijs te verhogen. Na de schorsing volgde de intrekking van het voor stel. Inmiddels had wethouder Eve leens de raad al medegedeeld dat niet zonder meer de bouwgrond uitgebreid kan worden, waardoor ook andere kandidaat-kopers gehol pen kunnen worden. De naastgele gen grond heeft een OB.G.-be stemming en bestemd voor uitbrei ding van onderwijsvoorzieningen. Ook kreeg de raad geen zekerheid of inmiddels al een bungalow, die nog gebouwd moet worden, met grote winst doorverkocht is. Bij de samenstelling van de com missie voor georganiseerd overleg stelde de heer Iestra (PCC) als zijn vervanger voor de heer Ter Mul (CDA). De raad trapte er niet in. De vier leden komen ieder uit een fractie, ieder lid heeft een vervan ger vanuit de eigen fractie. De heer meigen fractie. De heer Iestra zit als eenling in de raad en wenste zelf een vervanging door een CDA-man. De vakature van Iestra werd aangehouden. WARMOND Via de gemeente Zoeterwoude is bij Warmond een verzoek binnengekomen mee te werken aan een nieuw te creëren gewest Oud Rijnstreek. Voor VVD'er Pauli woog de financiële kant van het gewestelijk samen gaan nogal zwaar, gezien de slechte financiële positie van de gemeente. B. en W. zullen een punt zetten achter de samensprekingen wan neer er geen bereidheid blijkt, te zijn te komen tot een gewest Oud Rijnland. Liesbeth Dalhuyzen-Polano stelde vragen over de post onderhoud van de tuin van de burgemeesterswo ning. Zij wilde Warmonds eerste burger, ook al gezien definanciële gemeentelijke situatie, zelf de kos ten laten betalen voor het onder houd van de tuin. 'Dat is nog nooit het geval geweest', betoogde we thouder Van der Kroft. Hij zegde toe dat dit pu-nt bij een nieuwe burgemeestersbenoeming zal wor den bezien. De raad besloot de mogelijkheid te laten onderzoeken de sloot naast de speelweide in Warmond te laten verbreden om zoeen bootjeshaven te maken. B.V. Articon is al in de gemeente doende met een inventarisering voor de Schiphol-spoorlijn. Ook zijn er al mensen aangezocht om hun huizen te verkopen. De tunnel zoals degemeente Sassenheim die graag zou zien gerealisserd, wil Warmond graag in de Veerpolder. De raad gingaccoord met de bouw van 36 bejaardenwoningen, die niet meer dan 220 per maand zullen gaan kosten. Een krediet voor luchtkaartering werd goedgekeurd met 9 stemmen. De VVD-fractie vond het project te duur. consternatie onder de afgevaardig den. De sekretaris verwees echter naar het 'groene boekje', waarin alles over de Buma te lezen is. Ook de zangersavonden kregen veel aandacht. Leimuiden en Oude We tering meldden zich aan. Andere sprekers wilden de organisatie aan één of meer dirigenten overlaten. Men kwam er niet geheel uit. Het bestuur zal zich daarom nader be raden en mededelingen doen. Over de geweldig geslaagde Pieters kerk-manifestatie (in feite door de vroegere Groenoordhal-koren ver zorgd) werd nog eens nagepraat. De enige klacht betrof de.(gemeng de) opstelling, waardoor, bijvoor- KATWIJK AAN ZEE Hoogwater dinsdag 3 decmber om 5.27 (spring vloed) en om 17.46 u. Laagwater om 1.18 u. en om 13.40 u. beeld, enkele bassen soms tussen een legertje sopranen konden staan, zodat ze hun toon dan niet meer 'zagen zitten' en helemaal maar niet meezongen. Een volgen de keer (wat allen betreft zelfs: nog véle keren) zal er dus aan die gewraakte opstelling gesleuteld moeten worden. Ook trouwens, via het Leidse gemeentebestuur, aan de parkeergelegenheid. Verder kwamen de (soms nog altijd niet verleende) subsidies ter sprake en ook de moeilijkheid e.v. onmo gelijkheid geschikte muziek voor de jeugd te vinden. De dirigenten ma ken (arrangeren) die als regel zelf en willen ze, om begrijpelijke rede nen, niet afstaan of uitgeven. Zou de bond in deze zaak niet met de scholen kunnen samenwerken? Wellicht geeft dat uitkomst. Ter verpozing van de besprekingen /ong het Alphense kerkkoor 'On derweg', o.l.v. de heer J. C. Rave- sloot. op lofwaardige wijze dê gezan gen 341. 351. 356 en 366 uit het Liedboek. Pianist J Henzen was de begeleider. Voorzitter Van der Blom deelde nog mee, dat de voorjaarsvergadering in Boskoop zou plaats vinden. Tot be sluit zong men gezamenlijk "k Wil u, o God. mijn dank betalen'. Johan van Wolfswinkel LEIDEN Geven voor leven is ook in deze regio een groot succes ge worden. In Leiden brachte de acties 430.792,87 op. In Alphen aan den Rijn werd 256.034.52 bijeenge bracht, in Zwammerdam een be drag van 12.213.43. De acties in Aarlanderveen leverden 7.923,23 op. Hoogmade kwam met een be drag van 6486,70 uit de bus, Wou- brugge met 12.864,50. Uit Noord- wijk kwam een bedrag van 132.000 voor Geven voor Leven. In Lisse had men gerekend op vijf tigduizend. het werd ruim het dub bele: 105.000. In Sassenheim werd een record bedrag ingezameld: 71.159,60. De acties in Rijnsburg leverden ruim een ton op. Uit Kou dekerk kwam voor Geven voor Le ven een bedrag binnen van 26.237.87. Geven voor Leven le verde in Katwijk een bedrag van 238.662,74 op. MAANDAG 2 DECEMBER Stadhuis. 7.30 uur; gemeenteraad. Dl NADAG 3 DECEMBER Driftstraat 49. 10.30 tot 11.30 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. WOENSDAG l DECEMBER Dljlstr-iJt 2a. 10 tot 11 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Gerecht 10 4.30 tot 6 uur spreekuur soc. raadsvrouw. VRIJDAG 6 DECEMBER Rapenburg 24. 22 uur Jazz-zolder Hot House amerik3anse saxofonist George Co leman, begeleid door het trio Rob Ager- beek. ZATERDAG 7 DECEMBER SOS-tel. hulpdienst tel. 071-25202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren dag en nacht te bereiken. Apotheken in regio Lelden: De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apothe ken in de regio Leiden wordt van vrijdag 29 nov. tot 0 dec. waargnomen door de Zuiderapotheek. Lammenschansweg Lei den. en de apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Tvens op zatrdag tot 1 uur de Ogstgester pthek. Wil- ehlminaprk a8. en d apothek Vorsch- FIL.MS IN LEIDEN TOT 5 DECEMBER Luxor: Stationsweg; 19. tel. 21239. Badge 373'. lo j. dag 14.30. 19 en 21 15 uur en zo extra voorstelling 1.6.45 uur l.lrlo: Steenstraat 39 tel 21130 "The gooa. the bad and the ugly'. 18 j dag. 14.30 en 20 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. •Tram lijnbegeerte'. 14 j dag. l4.30, 19 en 21.15 uur en zo extra voorstelling 16.15 uur. Trianon: Breestraat 31. t"' 23875 'De vijf van de Vierdaagse'. 14 J. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur: zo 14.15. 16 30. 19 en 21.15 uur.. Camera: Hogèwoerd. tel. 24919 'Het hofje van begeerte'. 18 J. dag. 19 en 21.15 uur. Kindermatinee 'Laurel en Hardy als struikrovers' al. wo-za 14.30. zo 14 en 16.15 uur vr-za 23.30 uur 'The Chase'. ADVERTENTIE De beste wereldmerken hebben wij voor u. Seiko. Eterna. Certina, Prisma, Junghans; Citizen, EWE-Ancre. Voor 39.50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker da meshorloge voor slechts 79.50 Eigen ateliers, dus le klas vak-service UW HORLOGER Haarlemmerstraat 181. Rex. haarlemmerstraat 52. tel. 25414. 'Huisvrouwenrapport'. 18 J. dag. 14.30. 19 - en 21 15 uur. Kindermatinee wo en za 14 30 uur 'De schat ln het Zllvermcer". a 1 Nachtv 'Het autonummertje', 18 J. vr-za 23.30 uur. Kl'.tsseafdcllnei'iiVolwassenen dagelijks van 1115 tot 12 uur van 14 tot 14.45- Be/.oekuri-n ziekenhuizen: SU Ellsabeth- ziekenhuis: uur en van 18 30 tot 19 30 uur: Kraama' deling dageüjks van 11 15 tot 12 uur - (alleen v echtgen.j. van 15 tot 16 uur en van 18 30 tot 19 30 uur: Kinderafdeling: dagelijks van 15 tot 18.30 uur. :!p klasse Volwassenen dagelijks van 14- tot 14 45 uur en van 18 30 tot 19 30 uur: Kraamafrtellng dagelijks van 15 tot 16 uur en van 18 30 tot 1930 uur: Klnder- i deling dagelijks van 15 tot 18 30 uur CCV I Hu rtbewakening) dagelijks van M 15 tot 14 45 uur en van 19 tot 19.30 uur J1 Intensieve verpleging: Dagelijks van 14 tót 14 30 uur en van 18 30 tot .19 uur. Diaconessenhnls: Middagbezoekuur 13 45- 14 30 uur. Avondbezoekuur 18 30-19 30 uur Kinderafdeling dageltjks van 14.00- 19 00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15 00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 Jaar hebbèri geen toegang op de kinderafdeling Endegeest: Dinsdag en vrijdag 13 tot 14 30 uur: zondag 11-12 uur en 14 tot 15 uur: eerste klasse de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.30 tot 15 30 uur. van 18 30 tot 20.00 uur: Derde klasse van 13 30 tot 14.30 uur. van 18.30 tot 19 30 uur Avondbezoek voor de kinderzaal uitsluitend voor de ouders, alleen op woensdagavond van 18.30 tot 1930 uur Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiën ten (behalve kinderen) zijn de bezoeku- - ren als volgt Elke dag 15 00 tot 16 00 uur. 18 30 tot 20 00 uur. Voor de prema- turenafdellng gelden de volgende bezoek uren (alleen voor oudersi maandag tot- en met vrijdag 18 30 tot 18 45 uur Zater- dag en' zondag 15.30 tot 15.45 Our. Be zoek aan ernstige patiënten: wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kaD de hoofdverplees- ster hiervoor speciale kaarten verstrek ken. Alphen aan den Rijn: Rljnoorö le en 2e klas 11 tot 11.30 uur 13 30 tot 14 15 uur en 18 30 tot 19 30 uur. 3e klas 13.30 tot - 14.15 uur en 18 30 tot 19 30 uur: Kraam- - afdeling 13 30 tot 14.15 uur. alleen voor echtgenoten 19-20 uur: Kinderafdeling 15 tot 15 30 uur alleen voor ouders 18 tot 18.30 uur. Voor Leiden en omgevi ng een afzonderlijk best uursrayon LEIDEN In de concept-structuurschets voor de bestuurlijke indeling, opgesteld door het ministerie van binnenlandse zaken en de rijksplanologische dienst, wordt Leiden het centrum van een omvangrijk stedelijk verzorgingsgebied genoemd. Rond de stad is even eens een bestuurlijk samenwerkingsgebied aanwezig dat vrijwel geheel samenvelt met het (pre) gewest Leiden. Uit planologisch oog punt moet de Leidse agglomeratie worden beschouwd als een onderdeel van de 'Haagse' vleugel van de Randstad. De Zuidhollandse provinciale werk groep heeft in de tweede fase van de voorbereiding van de structuur schets een tweetal mogelij keinde- lingen ten aanzien van dit gebied in overweging gegeven. Zij achtte de vorming van een afzonderlijk gewest met een regionaal karakter rond Leiden denkbaar, evenals de vorming van een gewest waarin Leiden. Den Haag en Delft met een aantal omliggende gemeenten zou den worden opgenome nen waartoe tevens een belangrijk deel van het open middengebied zou behoren (semiprovinciaal gewest). Voor de indeling van Leiden en omgeving is primair de vraag van belang of het gebied al dan niet te zamen met Dén Haag in één be- stuursrayon moet worden ingedeeld. In het algemeen gesproken opteer den de in het pregewest Leiden samenwerkende gemeenten voor een zelfstandige gewestelijke posi tie. Met name Leiden heeft in dit verband gewezen op de noodzaak, voor wat de bestuurlijke taakstel lingen betreft, prioriteit toe te ken nen aan interne ordening in het Leidse gebied boven de uit de rela tie met Den Haag voortvloeiende taak. De 'Haagse' gemeenten, daar in gesteund door het advies van de provinciale Werkgroep gewestvor ming en gemeentelijke indeling, zouden de Leidse regio bij voorkeur in één verband met Den Haag en omgeving opgenomen zien. Samenhang Vanwege de bestaande en de te verwachten ruimtelijke situatie doen zich belangrijke relaties voor tussen de Haagse en Leidse agglo meratie. De verdere ruimtelijke ontwikkeling dient dan oo in on derlinge samenhang te worden be zien. Met name werken sterke im pulse uit de ene agglomeratie (irr casu de Haagse) op de andere (in casu de Leidse) in. Zij doen zich in het bijzonder gevoelen ten aanzien van het wonen, de werkgelegenheid en het verkeer en vervoer. Hierin ls onmiskenbaar een argu ment gelegen voor de vorming van een rayon waarvan beide stedelijke gebieden deel uitmaken. Voorts zou kunnen worden gewezen op het be lang van het behoud en de inrich ting van het uit een oogpunt va tussengebied. Daar staat tegenover dat het ruim telijke beleid van rijk en provincie is gericht op het behoud van de open zone tussen de beide agglome raties. waardoor deze ook op lange termijn zullen blijven fungeren als ruimtelijk zelfstandige elementen. Het tussengebied dient daarbij zo veel mogelijk te worden gevrijw aard van verdere belasting (uitbrei ding van de bebouwing, toeneming van het wegverkeer op grote schaal en dergelijke). Beide stedelijke ge bieden zullen dan ook bouwplaat sen dienen te vinden waarbij de instandhouding van deze open zoe gewaarborgd is. Leiden en naaste omgeving bezitten weinig uitbreidingsmogelijkheden, zodat dit gebied niet een kwantita tief belangrijke overloopfunctie ten behoeve van de Haagse agglomera tie zal kunnen vervullen. Voor Den Haag zullen bouwplaatsen moeten worden gevonden ten oosten en zuidoosten van deze stad. Voor Lei den zullen daarentegen bouwplaat sen ten noorden en ten oosten va die stad moete worden gezocht. Mede deze omstandigheid leidt er toe Alphen aan den Rijn met Lei den in één rayon op te nemen. De ruimtelijke mogelijkheden in Alp hen aan den Rijn zullen immers vooral ten behoeve van de Leidse en daarnaast de Haagse agglomera tie dienen te worden benut. Relaties Er doen zich tussen de Leidse en Haagse agglomeratie duidelijke re laties voor. Nu het planologisch be leid is gericht op het in stand houden van beide als zelfstandig elementen, gescheiden door een groene zone, ligt hierin een moge lijkheid om beide in afzonderlijke rayons op te nemen. Hièrtoe be staat met name aanleiding nu zich ook belangrijke vraagstukken voor doen die de schaal van het Leidse verzorgingsgebied niet .te buiten gaan. Indien voor Leiden en omgeving een afzonderlijk bestuursrayon wordt geformeerd, wordt daarmee een ruimtelijk kader geschapen waarbinnen de van buiten (met name uit de Haagse agglomeratie) inwerkende impulsen collectief kunnen worden opgevangen en bo vendien een Interne ordening kan worden tot stand gebracht. Bij dit laatste moet met name worden ge dacht aan het onderbrengen van de eigen bevolkingsoverloop, stadssa- nerlng, aanpak van de verkeers- vraagstukken. regionalisatie van de bestuurlijke dienstverlening en der gelijke. Een duidelijke nadruk op de bevordering van de eigen werk gelegenheid in Lelden en omgeving ten slotte zal het gebied als geheel een minder afhankelijke positie van de Haagse agglomeratie un- nen brengen. De terugdringing van het woon-werkverkeer over grote afstanden kan hierdoor meer kans van slagen krijgen. Oude-Rijnstreek Het Leidse gebied vertoont onmis kenbaar een eigen karakter, met een ruime verscheidenheid van functies, van hoogwaardige voorzie ningen, van woonmilieu en van werkgelegenheid. Leiden fungeert als het hoofdcentrum van een ste delijk verzorgingsgebied dat aan zienlijk groter is (met name in oostelijke en noordelijke richting) dan de omvang van het pregewes- telijke gebied: daartoe moeten be halve Leiden en naaste omgeving mede Alphen aan den Rijn en de Bollenstreek worden gerekend. In het concept wordt de vorming van een afzonderlijk rayon ln die zin voorgesteld. Dit rayon, waarvoor de naam 'Oude-Rijnstreek' in overwe ging wordt gegeven, telt rond 382.000 inwoners.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3