Oog van kerk valt op martelingen 'Martelen..... niet te geloven' Spaanse bisschoppen vragen liberalisering Bezorgdheid centraal op Israëlbijeenkomst Russische ambassade weigert handtekeningen Uw probleem ook het onze Vandaag Na getuigenismars voor ds. Vins Brief synode aan dr. H. Wiersinga Duidelijkste uitspraak tot nu toe Ambtenaren willen bouw van 'onveilig' kantoor verhinderen Trouw Kwartet Cao voor personeel bejaardentehuizen Papoea's: Indonesië bestrijdt verzet op barbaarse wijze Suriname krijgt meer geld voor bauxiet TROUW KWARTET MAANDAG 2 DECEMBER 1974 KERK BINNENLAND T2-K2 Van een onzer redacteuren Het boekje, dat de raad van kerken in samenwerking met Amnesty International heeft uitgegeven onder de titel 'Martelen, niet te geloven' begint een misselijk makend getuigenverslag van een vrouw die door een groep mannen verschrikkelijk wordt toegetakeld. Een weerzinwekkend verhaal is het. dat in vijf minuten gelezen is. maar dat meer zegt dan uren ab stract gepraat over martelen. Meer dan de uitspraak dat martelen de meest flagrante ontkenning van.de menselijkheid is. Dat laatste is na tuurlijk wel waar. En martelen is ook de volstrekte menselijke cor ruptie. zoals het boekje verderop zegt. Vele duizenden mensen in tiental len landen zijn elk jaar het slacht offer van martelingen, die de mens, zijn gezondheid en zijn leven aantasten. Bovendien wordt een maatschappij, waarbinnen het mar telen wordt toegepast, snel ten prooi aan toenemend geweld. Er is zoiets als een inflatie van het folte ren. Martelen ligt aan het einde van een tunnel. Aan het begin van deze tunnel liggen geringe schendingen van fundamentele menselijke vrij heiden. zoals de vrijheid van gewe ten. het recht op meningsuiting en vrijheid van godsdienst. In elke samenleving bestaan con flicten. Wie deze conflicten wil ontkennen en afziet van een tech niek tot conflictbeheersing zal moeten overgaan tot het instellen van een systeem van geheime poli tie. concentratiekampen en marte lingen. Wie tegen martelingen is zal tevens oog moeten hebben voor de kleinere schendingen van de rechten van de mens. Zeker de kerken, die een traditie hebben, die niet zo geweldloos is. zullen moeten opletten of zij een geringe schen ding bespeuren. Handtekeningen Het is toe te juichen dat de kerken, verenigd in de raad van kerken samen met Amnesty International straks een dag tegen het martelen houden. Amnesty lanceerde de campagne tegen het martelen op 11 december 1972. In het kader van deze actie vond Amnesty talrijke kerkleden bereid mee te doen aan een handtekeningenactie. Deze handtekeningen zijn in maart over handigd aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Waldheim. Eind vorig jaar vroeg Amnesty aan de kerken of zij wilden meedoen aan een anti-marteldag op 10 de cember. Samen met de kerken en het humanistisch verbond kwam er een werkgroep, die de brochure 'Martelen, niet te geloven' maakte. Het boekje van dertig bladzijden is goed geschikt voor groepsdiscussies. De brochure is gebaseerd op het vorig jaar verschenen boek over martelen van Amnesty. 'Martelin gen. het zijn mensen waar het om gaat', dat nog steeds te krijgen is. Het zou niet zo'n gek idee zijn als dit contact tussen de kerken en Amnesty zou lèiden tot inniger sa menwerking. Amnesty beschikt over een aantal aardige, vaak, te vens zinvolle en effectieve 'model len' voor actie ten gunste van poli- gfb'ENSTVRlJHEID Voorzien van spandoeken trokken de sympathisanten met de ver volgde Russische joden en christenen naar de ambassade van de Sowjct-Unie. tieke gevangenen. Een voorbeeld is het samengaan van een aantal mensen met hetzelfde beroep, bij voorbeeld artsen, vakbondsmensen, dominees, politie-agenten of mili tairen. die een campagne richten op beroepsgenoten in landen waar gemarteld wordt. Een ander idee is krantenknipsels over martelingen te sturen naar de ambassade van het betreffende land met het ver zoek om bevestiging van het be richt. Of dit soort onpolitieke acties veel zin hebben? Er is wel eens de neiging dat te betwijfelen. Maar al komen er per jaar maar enkelè dozijnen politieke gevangenen en slachtoffers van folteringen vrij. dan heeft die inspanning van die duizenden Amnesty-groepen vrucht. In elk geval zullen deze mensen over kleine schendingen van de mensenrechten in eigen land niet zo licht meer heenstappen. UTRECHT De generale synode van de gereformeerde kerken heeft, conform het door haar genomen besluit, een brief aan de Amster damse studentenpredikant dr. H. Wiersinga geschreven. Wij geven daaruit de volgende twee fragmen ten door: 'Wanneer de synode thans een klemmend beroep doet op uw be reidheid het oordeel van de kerk te eerbiedigen en u trouw te houden aan haar belijden, is ze ervan over tuigd u niet een te zware last op te leggen. Ze kan niet inzien dat de grote nadruk die u gelegd wilt heb ben op de 'effectieve', de heel het leven in zijn verbanden vernieu wende kracht van de verzoening, u zou moeten nopen te ontkennen of te bestrijden dat Christus in onze plaats het gericht van God heeft gedragen. Naar het oordeel van de synode zijn deze twee zijden van de belij denis der verzoening zó nauw met elkaar verbonden, dat de éne zijde slechts samen met de andere als het evangelie van de verzoening kan worden verkondigd en beleden, ook al zal de één geneigd zijn de nadruk meer te laten vallen op de eerste en de ander op de laatste. Wij zijn nu eenmaal, ook in het verstaan van de rijkdom van het evangelie, beperkte mensen 'De synode heeft zich afgevraagd of u zich wel voldoende realiseert wat uw ontkenning van deze belijdenis aan reacties moet oproepen in de gemeente' en hoe onverdraaglijk deze -ontkenning -voor haar is. En dit niet vanwege theologische of confessionalistische onverdraag zaamheid of uit onwil iemand In de kerk enige ruimte te gunnen, maar omdat. hier. iets in geding is ge bracht dat tot de niet prijs te geven inhoud van het christelijk geloof behoort. De synode, u deze zaak op het hart bindend, wil u gaarne de nodige tijd laten om tot een verantwoorde beslissing te komen ten aanzien van hetgeen thans van u wordt gevraagd ter bewaring van de een heid van de kerk.' DEN HAAG In het weekeinde van 7 en 8 december zullen de kerken van Nederland bijzondere aandacht vragen voor het feit, dat in vele landen mensen worden gemarteld. Op verzoek van Am nesty Internationaal (Roeters- straat 34. Amsterdam, tel. 020- 224674) heeft de raad van kerken daarvoor speciaal 10 december aangewezen, omdat dat de dag is van de rechten van de mens. Een werkgroep van de raad van kerken heeft als bijdrage tot be wustwording. bezinning en actie met betrekking tot het vraagstuk van de martelingen, een brochure samengesteld onder de titel: 'Martelen.niet te geloven'. Het boekje is te verkrijgen bij de cen trale voor vormingswerk van de hervormde kerk te Driebergen (De Horst 5) en bij het interker kelijk vredesberaad in Den Haag (Celebesstraat 60). De bisschoppen der r.k. kerk heb ben in een brief hun pastores uitgenodigd om in het weekeinde van 7 en 8 december in verkondi ging en voorbeden aandacht te geven aan deze vorm van schen ding van de rechten van de mens. De synode der gereformeerde ker ken heeft in maart reeds de aan dacht van de kerkleden op de martelingspraktijk in de wereld gevestigd. Het moderamen der synode heeft in het blad 'Kerkin formatie' deze week opnieuw de aandacht erop gevestigd. De raad voor overheid en samenleving van de hervormde kerk heeft het boekje 'Martelen.niet te gelo ven' eveneens sterk onder de aan dacht gebracht. Soortgelijke initi atieven zijn genomen door de an dere kerken en kerkgenootschap pen in ons land. De illustraties bij bijgaand artikel zijn uit de brochure 'Martelen. niet te geloven'. MADRID De Spaanse bisschoppenconferentie heeft zaterdag opgeroepen tot meer democratie, vrijlating van politieke gevange nen. erkenning van grondrechten. De bisschoppen verwerpen het ge bruik van geweld als middel om hervormingen tot stand te brengen. Ze keren zich tegen strafrechtelijke maatregelen tegen priesters die in hun preken kritiek leveren op maatschappelijk onrecht. 'De Spaanse bisschoppenconferentie acht het haar plicht een ingrijpen de .evolutie van onze instellingen te steunen ten einde te komen tot het waarborgen van de grondrechten van de burgers, zoals het hecht van vereniging, vergadering en vrijheid van meningsuiting. Daartoe moeten er kanalen komen om alle burgers deel te laten hebben aan het poli tieke leven.' In het communique staat ook dat 'noch terrorisme, noch revolutionaire ondermijning, noch de onderdrukking van de rechten van de mens verenigbaar zijn met de christelijke opvatting van mens en samenleving.' De bisschoppelijke verklaring komt op een tijdstip waarop de hervor mingsbeloften van premier Arias Navarro stuk lijken te lopen op het verzet van uiterst rechts. De ver klaring is een van de duidelijkste uitspraken die de bisschoppen tot dusver hebben gedaan over de noodzaak van verdere democratise ring en liberalisering in Spanje. Sinds de kerk duidelijker op de bres is gaan staan voor politieke en sociale hervormingen is de verhou ding tussen kerk en staat in Spanje meer gespannen geworden. De bis schoppelijke verklaring bekritiseert de regering wegens het beboeten van priesters die politieke preken zouden houden. 'Preken moeten niet het woord van God verklaren op een algemene of abstrucate ma nier. maar dienen de eeuwige waar heid van het evangelie toe te pas sen op de concrete levensomstan digheden', aldus de verklaring. Van een verslaggever AMSTERDAM Een actiecomité van ambtenaren wil. alsnog een poging doen de tewerkstelling van duizend ambtenaren in het in aan bouw zijnde kantoorpand 'Westra ven' ten zuiden van Utrecht te verhinderen. In een brochure zet het actiecomité ■zijn bezwaren tegen de 'onveilig' genoemde kantoorflat uiteen. Het gebouw, met 22 verdiepingen en 80 meter hoog. is bestemd voor ambte naren van de cultuurtechnicshe dienst, het Staatsbosbeheer en een deel van Rijkswaterstaat. Reeds na de bekendmaking in 1969 van de bouw door de rijksgebouwendienst maakte een groot deel van het be trokken personeel zijn bezwaren kenbaar tegen de ligging van het gebouw op zeer korte afstand van de autosnelweg Rotterdam-Arnhem, het Amsterdam-Rijnkanaal en een tankpark met tenminste 86.7 mil joen liter brandbare vloeistoffen. De ingediende bezwaren werden echter achtereenvolgens door b. en w. van de gemeente Jutphaas en door gedeputeerde staten van de provincie Utrecht afgewezen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mensen van al lerlei godsdienstige gezindten hebben zaterdag een 'getuige nismars' gehouden naar de Rus sische ambassade. De bedoeling van de jnars was solidariteit te betuigen met de verdrukte jo den en christenen in de Sowjet- Unie in het algemeen en de bap tistenpredikant Georgi Vins in het bijzonder en te pleiten voor vrije emigratie van Russische joden naar Israël. De leiding van de mars wilde op de ambassade een pakket met In to taal 26.000 handtekeningen en een petitie aanbieden maar de ambas sadeur verblijft momenteel in de Sowjet-Unie en de consul zei niet De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma. F. Diemer. Hoofdredactie J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. gerechtigd te zijn handtekeningen en petitie in ontvangst te nemen. De leiding van de mars toonde zich teleurgesteld en heeft besloten de handtekeningen nu per post toe te zenden. In een getulgenisdienst in de Nieu we Kerk in Scheveningen sprak ds. J. C. Maris zaterdagavond over 'Christendom in vervolging'. De vervolging van christenen is geen ongewone zaak. aldus ds. Marls, want Christus zelf heeft eens ge zegd dat er de eeuwen <Joor een toenemende vervolging zal zijn van allen, die godzalig willen wandelen. De kerk is altijd vertrouwd geweest met verdrukking, zo zei ds. Maris. Wee daarom ook die kerk, die slechts een uiterlijke facade heeft en geen innerlijke kracht bezit, want zij is vaak prooi van vervol ging. Ds. Maris noemde hierbij de Russische orthodoxe kerk. die men vaak getracht heeft te infiltreren. Aan het slot van de toespraak zei de predikant dat er al ln 1920, drie jaar na de oktoberrevolutie, een zogenaamde catacombenkerk is ontstaan. Van een verslaggever ROTTERDAM De 37.000 mensen, die werken in de circa 1900 parti culiere bejaardentehuizen in Neder land. krijgen voor het eerst een collectieve arbeidsovereenkomst. Dit is zeker, nu de ABVA-leden (Algemene Bond van Ambtenaren) onder de werkers in de bejaarden zorg zaterdagmiddag in Rotterdam hun cao-ontwerp hebben goedge keurd. De georganiseerde katholieke en protestants-christelijke werkers hadden dit al eerder gedaan. Tot nu toe werd het arbeidsvoor waardenbeleid in de bejaardenzorg bepaald door zogenaamde adviesre gelingen. die in overleg tussen de werkgevers- en werknemersorgani saties tot stand kwamen. Van vak bondszijde was men niet bepaald gelukkig met deze situatie. 'Advie zen zijn nu eenmaal niet meer dan aanbevelingen, die men naast zich neer kan leggen of anders kan uitleggen, hetgeen dan ook dikwijls gebeurde.' aldus bestuurder J. van Geffen van de ABVA. Solidariteit in heel Eur opa Van een verslaggever AMSTERDAM Ongeveer drieduizend mensen hebben in de oude RAI te Amsterdam gisteravond hun verbondenheid met Israël ge demonstreerd. Gelijktijdig werden in tal van andere Europese hoofdsteden dergelijke manifestaties gehouden. Solidariteitsbijeen- komsten werden nodig bevonden, omdat 27 jaar nadat de Ver enigde Naties met een ruime tweederde meerderheid de stichting van Israël besloot, de gevaren voor het voortbestaan van deze staat groot lijken. Israël zal leven stond op een groot spandoek te lezen op de bijeen komst door de Nederlandse Zionis ten Bond belegd. En het was deze zin. die tal van sprekers benadruk ten. Mevrouw S. E. van Emde, de voor zitster van de Nederlandse Zionis ten Bond bracht onder de aan dacht, dat na de Zesdaagse oorlog de Arabische topconferentie van Khartoem besloot geen erkenning, geen onderhandelingen en geen vrede met Israël en dat thans de Arabische topconferentie van Ra bat. door het naar voren schuiven van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie tot een zelfde conclusie kwam. Fractievoorzitter W. Aantjes van de ARP, sprekend namens de christe lijke partijen in het parlement, bracht naar voren dat men om Israël te steunen de ogen niet be hoeft te sluiten voor het recht van de Palestijnen. Maar de kern is, dat Israël al dertig jaar poogt te leven. Als Israël niet keer op keer eigen onafhankelijkheid had verdedigd, zou het al lang ten onder zijn gegaan. Vrede in het Midden Oos ten is niet denkbaar zonder het recht van de Palestijnen. maar evenmin zonder veilige en erkende grenzen van Israël. Kritiek Mr. Aantjes herinnerde eraan, dat met uitzondering van PPR en PSP de gehele tweede kamer zich schaarde achter de kritiek op de Nederlandse stemuitbreng in de Verenigde Naties. Nederland stemde tezamen met de andere EEG-lan- den voor soevereiniteit van de Pa lestijnen zonder dat in die resolutie van erkenning van Israël wordt ge sproken. De beslissing tot gelijke stemuitbreng vond mr. Aantjes fout al zijn de intenties goed. Al zou Nederland alleen komen te staan, dan nog heeft het Israël te steu nen. Het is namelijk geen zaak van olie, maar van politiek karakter. Als over de gehele wereld de lich ten voor Israël doven, laat Neder land dan het land zijn waar nog een lamp brandt. Mr. K. A. Keuning (DS'70) hekelde eveneens het Nederlandse stemge drag. Hij herinnerd eraan, dat in 1947 het joodse volk bereid was tot een joodse en palestijnse staat in het Midden Oosten, maar dat de Arabieren de bereidheid met een aanval op Israël honoreerden. Mr. C. Berkhouwer (VVD), voorzit ter Europees parlement, noemde het beter voor de Palestijnen als de miljarden door de Arabieren be steed voor vernietiging van Israël aan deze vluchtelingen ten goede zouden komen. Hij laakte het be sluit van de Unesco waardoor Israël in feite werd uitgestoten. Hij noemde Israël het land dat in het Midden Oosten het meest voor cul tuur en wetenschap heeft gedaan. 'Wij moeten ons bezinnen of wij onze dorst naar olie gepaard moe ten laten gaan aan een lafhartig verteren van respect en rechtvaar digheid'. Als voorzitter van het Europees parlement meende hij dat wat de faciliteiten van de EEG voor Israël 'niet langer een discriminatie mag worden gemaakt tussen Israël en de andere landen liggend aan de Middellandse Zee. De poorten van Europa zullen economisch evenzeer voor Israël open moeten staan als voor Marokko. Tunesië en Algerije'. Nog tal van andere sprekers betuig den hun solidariteit met Israël en gaven uiting aan hun bezorgdheid voor het voortbestaan van de jood se staat. Vraag: Ik ga verhuizen en wil mijn pereboompje meenemen. Tot hoe lang kan ik een boom nog verplan ten? Antwoord: In het algemeen moet verplanten van bladverliezende bo men en heesters na de bladafval in het najaar en vóór de verschijning van het nieuwe blad in het voor jaar geschieden. Oktober en maart zijn de beste maanden, mits het zacht weer is. Nu (half november) is het nog uitzonderlijk zacht en zou u het nog kunnen wagen, maar garanderen kunnen we echter niets. Vraag als u niet op de hoogte bent van de juiste manier van ver planten en planten, hierover advies van een deskundige, b.v. bij de plantsoenendienst van uw woon plaats. Vragen over konijnenvellen en an dere harige huidjes. Antwoord: Meet af hoeveel water u nodig heeft om de huid onder te dompelen. Per liter kookt men 60 gr. zout en 60 gram aluin mee.' Als dit water is afgekoeld, komt er wat verdund zwavelzuur bij (vergiftig pas op uw handen en kleren). In deze oplossing legt u de huid (niet eerder) en duwt deze met ee nhou- ten lepel onder het vocht. Laat de huid hierin liggen. Vervolgens spannen op een houten raam en als alles goed gladgespannen hangt, door stevig wrijven vet en vleesde- len er afhalen. Hierna buiten op een droge maar tochtige plaats dro gen. De binnenkant met talkpoeder bestrooien en de huid met de ach terkant heen en weerhalen over ronde leuning van een stoel of een klopstok. Wie geen ervaring heeft met deze behandeling, adviseren we voor grotere dierenhuiden (schaap, geit, rendier, hert enz) de hulp van een vakman in te roepen (zie be roepengids PTT onder Prepara teur). De kans op haaruitval en stank in de zomer is niet denkbeel dig bij zulke grote stukken. Vraag: Mijn TV apparatuur ver toont de volgende gebreken.(vol gen onregelmatigheden en gebre ken). Kan het liggen aan de anten nes, leidingen, enz? Antwoord: Nu en dan ontvangen wij brieven met vragen van dit soort en soms is het wel eens mo- Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507^ Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. gelijk aan de hand van de gevens een oplossing van de moeilijkheden te vinden. Men raadplege liever de man, die het toestel leverde en plaatste. Vraag: In mijn bezig kwam voor de oorlog, een marmeren borstbeeld van een jonge vrouw, ongeveer 60 cm. hoog gesigneerd Bracony. Zou u mij iets over deze Bracony kun nen mededelen. Antwoord: Wij leggen deze vraag gaarna aan onze lezers voor. Wij zelf konden niets vinden, over Bra cony. Vraag: Hoe kan men vrijstelling krijgen van het betalen van luister en kijkgelden. Antwoord: Op het postkantoor is daarvoor een aanvraagformulier te krijgen. HET EERSTE WOORD Men heeft de tien geboden (de tien woorden, zoals ze verderop in de bijbel genoemd worden) de laatste tijd nogal eens vergeleken met een Hethitisch vazallen-verdrag. Zo'n verdrag zag er ongeveer zo uit: 1. De koning stelt zich voor (Ik ben.2. Hij somt zijn daden op. waarmee hij de vazal bevrijd heeft: 3. En dan lezen we al gauw de vermaning: Richt uw oog op nie mand anders! Om het wat seculier- der te zeggen: Wee je gebeente als je mij verraadt en onderhandelin gen met een ander begint. Zonder de grimmigheid en het politieke geweld van zo'n verdrag zit er toch. veel overeenstemming in deze woorden. Ook God stelt zich voor. zegt dat hij ons bevrijd heeft en gaat dan verder met het 'leiden' door zijn volk te zeggen dat ze zich niet tot iemand anders moeten richten. Want iedere andere god is niet deze God. die hen bevrijd heeft. Iedere andere god is geen bevrijder maar een verslaver. Het lijkt heel wat. maar het is niets. Later, in de ballingschap, spot Je- saja met die Babyloniërs. die op hun vlucht voor de Meden en Per zen. hun afgoden op ezels en aller lei vee de poort uitslepen. Het is me wat. horen we de profeet zeg gen, de omgekeerde wereld: Men sen dragen hun goden, maar God is het die ons draagt. Geen andere goden. Daar heb je alleen maar. 'last' van (Jes. 46). Houd je aan je bevrijder. En we mogen er iets in horen van de koning die zijn vazal nodig heeft. Deze God verklaart de mensen nodig te hebben, aan Zijn zijde. In het lied van Deborah wor den de mannen van Meroz vervloekt omdat 'ze niet gekomen zijn. den Heer tot hulp'. (Ex. 20, 3). Van een verslaggever DEN HAAG Enkele honderden papoeas. die strijden voor onaf hankelijk van het voormalige Nieuw-Guinea. hebben gisteren in het Congresgebouw in Den Haag de nationale dag van West-papoea/Me- lanesië. gevierd. Bij het gebouw werd de vlag gehesen en het ..volks lied West-pap,oea/Melanesië gezon gen. De president van de hoge raad van volksvertegenwoordiging vari West- Papoea. de heer M. W. Kaisiepo. beschuldigde de regering van Indo nesië ervan, 'barbaarse en middel eeuwse methoden toe te passen tegen het verzet van de papoea's tegen de koloniale overheersing van Indonesië'. 'Nu het oostelijk deel van Nieuw- Guinea. dat Australisch is geweest, zich voorbereidt op onafhankelijk heid, probeert de Indonesische re gering uit alle macht de politieke bewustwording van West-papoea/ Melanesië te breken. Onze vrij heidsstrijd. samengebundeld in de verzetsorganisatie Operatie Papoea Merdeka. is in volle gang', aldus ,de heer Kaisiepo. Hij zei dat Indonesië het volk van West-Papoea in de gelegenheid moet stellen zich voor te bereiden op de onafhankelijkheid. Het stre ven is samen met het oostelijk deel van Nieuw-Guinea één land te vor men, aldus de heer Kaisiepo. PARAMARIBO De Suririaamse regering en Shell-Billiton zijn overeengekomen dat Billiton Suri name per jaar ruim sf 40 miljoen meer zal geven voor het bauxiet dat in Suriname wordt gewonnen. Dit heeft premier Arron dit wee keinde in Paramaribo meegedeeld. Met de bauxietmaatschappij Sural- co was eerder al overeenstemming bereikt over een extra betaling van ruim sf 50 miljoen. De extra-in komsten uit de bauxiet-sector be dragen voor Suriname over het lo pende jaar rond sf 95 miljoen. De twee maatschappijen hebben toege zegd dat zij het bedrag voor het eind van het jaar zullen overma ken. Premier Arron zei dat de meer opbrengsten zullen worden gestort in een nationaal fonds voor de ontwikkeling van Suriname. De re gering overweegt een deel van het bedrag te besteden voor achterstal lige uitkeringen van de algemene oudedagvoorzlening (aow) en de kinderbijslag. ADVERTENTIE Uw Fleurop bloemist^ heeft tientallen i welkome 5 december geschenken. Niemand woont te ver om 'n bloemetje testuren. Uw Fleurop- er7oT'20rg'1 Flcurop/IoUrflora NtdcrUnd Otearanittrxl gotdt

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2