Werkgroep Milieubeheer tegen plan voor nieuw universitair medisch centrum Mejuff Beks na 31 jaar weg uit onderwijs in Leiden Sr" Werkgroep homofilie tpende theehuis Nieuwe Leidse Courant Eerst informatie over noodzaak nieuwe AZL Agenda Leiden Pensioenfonds bollenbedrijf IUW/KWARTET VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 lezwaren te groot, noodzaak onvoldoende aangetoond, onrendabele investering efclDEN Op 2 december zal in de Leidse gemeenteraad worden islist over de verkoop van grond in de Leeuwenhoek aan de Uni- rsiteit voor de bouw van een nieuw Universitair Medisch Cen- lum (UMC) ter vervanging van het huidige Academisch Zieken- c lis Leiden (AZL)De werkgroep Milieubeheer van de Universi- it vraagt de gemeenteraad aan het slot van een uitvoerige nota "ten goedkeuring te geven aan dit plan. De oppervlakte van het trokken terrein bedraagt 26 ha; de kosten van het centrum lig- ijin in de orde van 40-500 miljoen gulden. Het centrum zal een ^tere huisvesting moeten bieden aan het Medisch Onderwijs en ^iderzoek en aan de Gezondheidszorg. Daarnaast is het project Dor de gemeente van belang in verband met het geld dat voor de verkopen grond wordt verkregen en in verband met de werk gelegenheid. bdanks de aanzienlijke belangen 13 i met de bouw van het centrum moeid zijn is, zowel bij de Uni- e rsiteit als bij de gemeente Lei- een duidelijke gereserveerde uding tegenover het project te ^nstateren. Op 18 november deel- een van de leden van het dage- bestuur van de Universiteit de Universiteitsraad mee 'in stadium geen bezwaar' tegen de euwbouw te hebben, en voorts ;ïrd gezegd dat het college zich ystandelijk' zal opstellen. Een ;ek later besloot de raadscommis- uit de gemeenteraad voor socia- zorg, maatschappelijke aangele- nheden, gezondheidszorg en cul- V ur, dat een samenwerking tussen gemeente en het AZL tot stand oet worden gebracht om invloed kunnen uitoefenen op het te viuwen ziekenhuis, jik de werkgroep Milieubeheer van roè universiteit heeft zich op dit Bnelzijdige onderwerp bezonnen, Ij citeren hieronder uit haar no- et de bouw van het UM is een ntal problemen voor de Universi- v it verbonden, en wel in het bij- stynder op financieel gebied. Deze 13 oblemen zijn in het kort: Bg- druk op de Rijksbegroting We renschappen. Voorzover de bouw 7iin het UMC in Leiden (en even- ns van het UMC in Amsterdam i in Utrecht) niet uit de algeme- middelen wordt bekostigd, maar 1 drukken op de uitgaven van de ijksbegroting onder het hoofdstuk Wetenschappen, zullen de algemene investeringsmogelijkheden van de niversiteiten daar sterk onder lij- »n. - druk op bet bouw-budget van de U Leiden. De Leidse Universiteit )l voorts nog een directe bijdrage i de bouw van het centrum moe leveren, in het bijzonder voor n iet-klinische afdelingen van fet complex. Zonder compensatie iervoor zal dit directe gevolgen ebben voor de andere bouwactivi- 1 èiten van de Universiteit. - exploitatielasten. Er bestaat pen duidelijkheid over de noodza- elijke personeelsbezetting. Er is kortdurend om meer personeel- plaatsen gevraagd om het centrum bemannen: de Universiteit zal osze plaatsen eenvoudig niet kun- g(en leveren. Er worden nu door de academische ziekenhuizen pogingen ipdernomen om de personeelsfor matie onafhankelijk te maken van Universiteiten. de gemeente zou ophouden. Inte gendeel. De gemeente heeft juist tot taak ook andere facetten van een project te beoordelen en in een ruimer verband te beschouwen. Zo is er in de afgelopen jaren in de gemeenteraad verzet geweest tegen de bouw van het 'Witte Singel complex' Uiteindelijk heeft dit ver zet ertoe bijgedragen dat een ge heel nieuwe opzet van het plan tot stand gaat komen, die zowel voor de Universiteit als voor de stad bevredigend lijkt te worden. Bij de ontwikkeling van het nieuwe uni versitaire bouwbeleid is de open instelling van het dagelijkse be stuur van de Universiteit en de universiteitsraad tegenover de be langen van de stad van groot be lang. Beziet de werkgroep nu het UMC- complex, dan moet het volgende worden vastgesteld: het gebouw. Het bouwwerk zelf heeft gigantische afmetingen (een oppervlakte van ca. 8 ha. en een hoogte tot meer dan 40 meter) en is voor het normale stedelijke ver keer niet doorkruisbaar, ook niet voor fietsers en voetgangers: beperking mogelijkheden wo ningbouw. Wanneer het terrein ge heel voor het UMC gebruikt zou worden betekent dit een sterke be perking van de mogelijkheden om in de Leeuwenhoek ook andere ste delijke functies tot ontwikkeling te brengen. In het bijzonder denkt de werkgroep aan de woningbouw en mogelijk ook de recreatie. Een minder eenzijdig-universitaire ste- debouwkundlge opzet van de Leeu wenhoek zou de integratie van stad en Universiteit sterk ten goede ko men. Naast de gemeentelijke belan gen die hierbij op het spel staan, zal de bouw van het UMC in de nu voorgestelde vorm ook in strijd zijn met de onlangs door de Universi teitsraad vastgestelde hoofdlijnen van het universitaire bouwbeleid. In Hoofdlijn 1 is het volgende op genomen: 'Met betrekking tot de buitenterreinen zal worden nage gaan, of door een onderling samen hangend stelsel van verbindingen en door introductie van andere functies de verwervenheid met de stad kan worden verbeterd'. werkgroep als voorlopige conclusie, dat het UMC uit het oogpunt van de gezondheidszorg een uitgespro ken onrendabele investering vormt. Bij de beoordeling van het rende ment van de investering moet ook het maatschappelijke rendement in de beschouwing worden betrokken. Ook de werkgroep zijn velebezwa- ren van het huidige AZL bekend, die mede op de gezondheidszorg betrekking hebben: de moeilijke uitwisselbaarheid van verpleegsters over de diverse klinieken, het enigszins geïsoleerd functioneren van de diverse klinieken, het tran sport van patiënten, klachten over het eten, enz. De leden van de groep vragen zich echter af in hoe verre deze problemen ook niet op een andere manier, veelal mede door organisatorische maatregelen, kunnen worden opgelost. En met name of door het bouwen van een complex als men nu van plan is. er niet nieuwe problemen zullen ko men: onpersoonlijke werkomgeving, inëfficiënte door te sterke centrali satie, opnieuw inbouwen van grote afstanden, e.a. Juist ook de nieuwe polikliniek vormt een voorbeeld van het verschijnsel, dat nieuw bouw niet alle problemen hoeft op te Alternatieven Leegstand Semeente —Jok al zal de grond worden ver- )cht, dit betekent niet dat hier- (tee de verantwoordelijkheid van leegstand bestaande gebouwen. Bij realisering van het UMC zullen de gebouwen van het huidige zie kenhuis leegkomen. Gedeeltelijk zijn er plannen voor een nieuwe bestemming (bestuur van de Uni versiteit, gamma-faculteit), gedeel telijk lijkt het gebied te worden bestemd voor wegenaanleg (verbin ding Plesmanlaan-Boerhaavelaan). Een voorbeeld van het ontbreken van plannen vormt de nieuwe poli kliniek, die tien jaar geleden voor vele miljoenen is gebouwd. Het ontruimen van een dergelijk ge bouw, zonder uitwerking van een alternatieve bestemming, is aldus de werkgroep een vorm van regel rechte kapitaalvernietiging. Maar ook het leegkomen van gebouwen, waarvoor wel andere bestemmingen worden uitgewerkt vormt een ern stig ürobleem. Wanneer er namelijk andere universitaire afdelingen in gehuisvest worden, betekent dit leegstand in de stad. Leegstand van gebouwen aan het Stationsplein en aan de Stationsweg, van het oude Elisabeth-Ziekenhuis en mogelijk ook van andere geboUwen. Het UMC betekent zodoende een ernsti ge verspilling van ruimte. stimulering autoverkeer. De be reikbaarheid van het UMC is. vol gens de geldende plannen, volledig afgestemd op de auto. Over de rela tie met het station is door het ziekenhuis nog niet nagedacht: wel is een gebied van 6 ha. als parkeer terrein gereserveerd. Een dergelijke bouwwijze noemt de werkgroep asociaal en betekent ook, door de sterke toeneming van de parkeer gelegenheid, een aanzienlijke ver meerdering van het autoverkeer. De bezwaren tegen de bouw van het UMC in zijn huidige vorm zijn aanzienlijk, zo niet overwegend, al dus de werkgroep. Dit doet de vraag rijzen naar de noodzaak van het project. Daarover is weinig ma teriaal direct beschikbaar. Noch in het Struktuurplan van oktober 1973, noch in de nota 'Een aantal principes van de basisfilosofie waarover tussen Leiden en Utrecht overeenstemming bestaat' wordt gesproken over de tekortkomingen van de bestaande complexen, laat staan dat zorgvuldig wordt nage gaan in hoeverre de huidige knel punten met eenvoudige maatrege len zouden zijn op te lossen. Een verklaring zou kunnen zijn, dat de noodzaak van het bouwen van een nieuwe UMC op zichzelf een volstrekt vanzelfsprekende zaak zou zijn. Dat lijkt niet het geval. De taken van een academisch zie kenhuis liggen op het gebied van het onderwijs, het onderzoek en de gezondheidszorg. Het onderwijs. Het onderwijs kan worden verdeeld in een prekli nische en in een klinische fase. Ten behoeve van het preklinische onderwijs zal binnenkort wellicht de zgn. 'derde preklinische toren' in de Leeuwenhoek worden gebouwd. Verder blijkt uit verschillende no ta's over het huidige Academisch ziekenhuis dat het onderwijs in de klinische fase met name door een patiëntentekort wordt beperkt. Over een relatie met de behuizing wordt niet gesproken. Overigens is er in de plannen van het UMC geen sprake van uitbreiding van de opleiding van studenten. Het aantal klinische studenten zal ook in de toekomst voor een aantal jaren 200 per jaar blijven. Het is zelfs de vraag in hoeverre dit aantal ge handhaafd zal worden in verband met het voorspelde teveel aan art sen. Het onderzoek. Evenmin is dui delijk in welke mate het onderzoek op dit moment of t.a.v. zijn toe komstige ontwikkelingsmogelijkhe den, door de behuizing wordt be lemmerd. Welke type onderzoek vraagt om een groot nieuw zieken huis? De gezondheidszorg. Met betrek king tot de gezondheidszorg kan het ziekenhuis beschouwd worden als bedrijf. Een bedrijf met als voornaamste produkt het beter ma ken van patiënten en als primaire produktiefactoren grond, arbeid en kapitaal. Nu doet zich een opval lende situatie voor. Er is een sterke toename van de produktiefactoren (een groter terrein, geen afname van de arbeid, een investering van 400-500 miljoen gulden), terwijl daar geen duidelijke toename van het 'produkt' tegenoverstaat. In ie der geval niet kwantitatief: het aantal bedden zal. op uitdrukkelijk verzoek van het AZL zelf, gelijk blijven aan het huidige aantal, om de bestaande 'overbedding' in deze regio niet nog verder te doen toe nemen. De totale klinische patiëntenstroom zal, in verband met de afnemende gemiddelde verpleegduur en de toe name van poliklinische behande ling, naar verwachting in de ko mende jaren verder afnemen. Onrendabel Op basis van het nu ter beschik king staande materiaal meent de DlDEN De Leidse Werkgroep jmofilie, die met het COC is ver inden, heeft sinds kort een eigen :rk- en ontmoetingsruimte, en :1 bij Release op Nieuwe Rijn 20a. .ast de vergaderingen, die hier al ikele weken worden gehouden is ook begonnen met een 'theeh- Gisteravond werd het theehuls gebruik genomen en voortaan .1 het elke donderdagavond van 20 it 22.30 geopend zijn. bedoeling van dit theehuis is, ,t ieder die op de donderdagse opavond zin heeft in een kopje ee binnen kan komen lopen en ve>p die manier kan kennis maken iet de activiteiten en mensen van e LWH. Er zijn altijd leden aan- ?orvezlg om informatie te geven, ent klef ng* LEIDEN Ongeveer twaalfhonderd Leidse kinderen heeft ze lesgegeven. Mejuffrouw B. A. Beks, onderwijzeres aan de protestants christelijke lagere school in het Morskwartier gaat er een punt achter zetten. Na vierenveertig jaar voor de klas, waarvan eenendertig in Leiden. regen portier ingereden IIDEN Een 36-jarige vrouw uit Iderdorp reed woensdagmiddag •m kwart voor één tegen het por- jier van een auto op, die op de Rijndijk stond geparkeerd, lat gebeurde doordat op het mo- ient van passeren de deur werd :eopend. De vrouw viel op de weg moest met een hersenschudding r het AZL worden gebracht. VOUBRUGGE Geboren: Evelien 1 v J Groot en Y Kruit; Laurentia 1 M P d v A P M Witteman en M I M de Groot. Ondertrouwd: Wiilm A H v d Meu- len 26 jaar en Pieternella I Slin gerland 20 jaar. 'Ik heb er nooit spijt van gehad', zegt mejuffrouw Beks. 'De omgang met mensen, met de kinderen en met hun ouders', vindt ze het aan trekkelijke van het werk waarmee ze nu gaat stoppen. Mejuffrouw Beks is van afkomst een Groningse. 'M'n vader was een Groninger en m'n moeder een Friezin'. Na haar kweekschoolopleiding aan de Nor maalschool in Zetten ging zewer- ken in het Groningse Vlagtwedde, ruim vijf jaar. Daarna op de kop af acht jaar in het Friese Berlikum en daarna, we schrijven dan 1944 naar Leiden. Waarom Leiden? 'Ik wilde wel eens naar het westen toe, doodnuchter. Ik wilde naar een stad toe in het westen. En dat is Leiden geworden. Hier stond domi nee Kuilman, die kende ik'. 'De school was prettig en als je dan wat ouder bent, kijk je niet zo precies. Je bent gesetteld, je hebt je kennissenHier laat je wat en daar vind je wat'. Waarom heeft mejuffrouw Beks destijds voor het onderwijs geko zen? 'Ik heb helemaal niet gekozen. Mijn moeder vond het een mooi beroep voor een meisje. Vroeger hadden de kinderen geen inspraak. Maar ik vind het niet jammer, want ik heb het met pleziet gedaan. Natuurlijk ook wel moeilijke mo menten gehad, maar die heeft ie dereen. Een leven gaat nu eenmaal niet van jubel tot jubel. Dat is toch mooi gezegd hè, misschien komt er straks nog wel zo'nmooie volzin'. We kunnen het niet ontkennen en suggereren dat het best wel een fraaie kop zou kunnen zijn. Kenne lijk schrikt dat af, want verdere levenswijze uitspraken komen er tijdens ons gesprek niet meer uit de mond van de vrouw die twaalf jaar in Leiden ouderling is geweest in de Nederlands Hervormde wijk- gemeente Morskwartier. 'Ik was deeerste vrouw in de wijk- kerkeraad en ook de eerste vrouw in de centrale kerkeraad en het groot moderamen'. Drie jaar gele den is ze uit het kerkewerk gestapt. 'Mijn tijd was om, ik had het twaalf jaar gedaan. Je wordt bij ons benoemd voor vier jaar en je kunt twee keer worden herkozen. Dat maakt totaal twaalf jaar. Dan moet je eruit. Ik weet wel, je kunt ook dispensatie krijgen, maar dat wilde ik niet. De school ging voor. Uiteindelijk kun je je schoolwerk niet verwaarlozen voor je vrije tijdsbesteding'. Ze heeft het met veel overgave gedaan, het kerkewerk. 'Ja, het sa menwerken als team ten bate van de gemeente, dat vind ik heel be langrijk. Maar daarbij mag het huisbezoek zeker niet op de tweede plaats komen. Het gaat om de ge meente, niet om de kerkeraad'. Juist de laatste jaren ging mejuf frouw Beks met steeds groter ple zier naar school. 'Ik heb me ver heugd op al die nieuwe dingen in het onderwijs, maar ikdenk dat ik daardoor toch vermoeid ben ge raakt. Maar niet al het nieuwe is goed hoor, behoud het goede uit vorige tijden, het degelijke van het vroegere onderwijs'. 'Het zal wel vreemd zijn', zegt juf frouw Beks pratend over de tijd na de kerstvakantie, wanneer ze niet meer naar school zal gaan. 'Ik ben echt aan het eind van mijn latijn. Te moe. Eerst krijgen we dekerst- vakantie, net als altijd. Dat is een beetje een overgang. Daarna zal ik eerst wel blij zijn dat ik er niet meer naartoe hoef. En daarna komt de tijd dat je ernaar terugverlangt, dat je weer iets gaat doen. Mis schien ga ik mijn Frans ophalen en waarschijnlijk enig kerkewerk'. •Eigenlijk spijt het me dat ik weg moet gaan, omdat ik zulke plezieri ge collega's heb. Maar aan de ande re kant ga je daardoor ook plezierig weg. De gezelligheid van het team collega's zal ik missen'. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin In Lelden en omgeving 0P DE BRES VOOR EER STERKE CHRISTELIJKE PERS LEIDEN De commissie voor soci ale zorg en maatschappelijke aan gelegenheden heeft gisteravond haar instemming betuigd met het voorstel van de heer Höppener (PvdA) aan de raad naar aanlei ding van de problemen rond de bouw van het nieuwe academisch ziekenhuis. In het voorstel wordt de raad verzocht te besluiten dat alvo rens overgegaan wordt tot wijziging van de bestemmingsplannen 'Oegstgeest in hoofdzaak 1960' en 'Leidende Pesthuispolder 1960' zij geïnformeerd moet worden over de noodzaak van de nu gepresenteerde bouwplannen van het AZL en over de bereidheid van het AZL en de universiteit om 1. er zorg voor te dragen dat door de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis geen overbedding in de regio ontstaat 2. tot een veel nauwer samenwer kingsverband met de ziekenhuizen en andere organisaties in de regio zowel op het gebied van onderwijs, onderzoek en gezondheidszorg. Alternatief a.: Voortgezette ver nieuwing van de bestaande klinie ken, met beperkte nieuwbouw tus sen het Legermuseum en Bioche mie, deels als uitbreiding en deels als vervanging van de barakken op het huidige terrein. In de bestaan de klinieken is in de afgelopen jaren voor vele miljoenen guldens vernieuwd. Alternatief b,: Fasegewijze sloop en nieuwbouw op het bestaande terrein. Bij het successievelijk her bouwen van het ziekenhuis zullen verschillende gebouwen in functie kunnen en moeten blijven (polikli niek, KNO-vleugel, administratie gebouw, e.a.). Bij een dergelijke opzet zal mogelijk beter vorm gege ven kunnen worden aan een gecen traliseerde 'intensive care-unit' sa men met een centraal laboratorium dan in alternatief A. De werkgroep heeft ten slotte haar conclusies als volgt geformuleerd: 1. De bezwaren tegen de bouw van het nieuwe UMC zijn van dien aard, dat dit complex in IJn huidige vorm niet dient te worden uitge voerd. 2. De noodzaak tot het bouwen van een nieuw UMC is onvoldoende aangetoond. 3. Er zal, terwille van een goede besluitvorming, een maatschappe lijke en bedrijfseconomische renta- biliteitsberekening moeten worden uitgevoerd, zowel voor het bestaan de plan als voor de beide alterna tieven en mogelijke tussen-vormen. De groep vraagt de gemeenteraad: dat deze geen goedkeuring ver leent aan de bouw van het UMC in zijn huidige vorm; dat bij de verkoop van de grond uitdrukkelijk in het contract wordt opgenomen dat de niet door het ziekenhuis te bebouwen gedeelten op verzoek van de gemeente aan de gemeente moeten worden terugver- kocht; dat uitbreiding of nieuwbouw van het AZL, inclusief de hei-werk zaamheden. plaats heeft op basis van een nieuw bestemmingsplan en niet op basis van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening: dat, mede in het kader van het bestemmingsplan, onderzoek wordt gedaan naar het maatschappelijke nut van het huidige plan en van de beide door de werkgroep voorge stelde alternatieven. VRYDAG 29 NOVEMBER LAK-theater. Levendaal 150. 8.15 uurop voering Litterls Sacrum. Rapenburg 24. 22 uur: Jazz-zolder Hot House, oude stijl- Vestestraat 40. 8.30 uur: Imperium met "Met gesloten deurem'. ZATERDAG 30 NOVEMBER Vestestraat 40. 8.30 uur: Imperium met 'Met gesloten deuren'. Rljnl. Lyceum Oegstgeest: opvoering «ioVfeMae tank' Vormingscentrum Troef Programma Troef Jongerencentrum: Maandagavond: Toneelgroep en Sosjaie Kreagroep: Dinsdagavond: Kennlsma- klngsgroep Werkgroep Naald en Draad. Werkgroep Werk en Groep zonder Werk: Woensdagavond: gereserveerd voor verga deringen commissiebijeenkomsten enz.; Donderdagavond: Filmgroep, Handenar- bled en Samenspelen. Troef, Hogewoerd 57. tel. 071-30494. SOS-dlenst SOS-tel. hulpdienst tel. 071-25202. Voor allen die ln moeilijkheden verkeren dag en nacht te bereiken. DIENST APOTHEKEN REGIO LEIDEN: Apotheek Kok. Rapenburg 9. Lelden. Apotheek Voorschoten en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevesteln Leider dorp. Tevens op zaterdag tot 1 uur door de Oegstgeester apotheek, Wllhelmlna- park 8 Oegstgeest. FILMS IN LEIDEN TOT 5 DECEMBER Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. 'Badge 373', 18 J. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur en zo extra voorstelling 18.45 uur. Lldo: Steenstraat 39. tel. 24130. 'The good, the bad and the ugly", 18 J. dag. 14.30 en 20 uur. Studio: Steenstraat 3». tel. 33210. Tram- lljnbegeerte'. 14 J. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur en zo extra voorstelling 16.15 uur. Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. 'De vijf van de Vierdaagse'. 14 J. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur: zo 14.15, 16.30. 19 en 21.15 uur. Camera: Hogewoerd. tel. 24919 'Het hofje van begeerte', 18 J. dag. 19 en 21.15 uur. Kindermatinee 'Laurel en Hardy als struikrovers' a.l. wo-za 14.30, zo 14 en 16.15 uur vr-za 23.30 uur 'The Chase'. Rex, haarlemmerstraat 52, tel. 25414. 'Huisvrouwenrapport', 18 J. dag. 14.30, 19 en 21.15 uur. Klnderraatlnee wo en za 14.30 uur 'De schat ln het Zllvermeer', a.l. Nachtv. 'Het autonummertje', 18 J. vr-za 23.30 uur. TENTOONSTELLING EN Stedelijk Museum 'De Lakenhal': Oude Singel 28-32. ma. t.m. ia. 10-17 uur: zo. en feestdagen 13-17 uur, t.m. 1-12 'Lelden '74'. Gemeentelijke Archiefdienst: Bolsotkade 2a. ma. t.m. vr. 9-12 uur 14-17 uur. za. 9- 12 uur. Tot en met 29-11 '400 Jaar Viering Leidens Ontzet' met stukken uit de verzamelingen van de Gemeentelijke Archiefdienst en stukken uit het archief van de 3 oktober Vereenlglng. Rijksmuseum v. Volkenkunde: Steen straat 1, ma. t.m. za. 10-17 uur, zo- en feestdagen 13-17 uur, tentoonstelling 'Zuidzee uit de doeken* het leven en werken op het Zuldzee-eilandje Moce (TIJ l-groep). Galerie This Eye: Noordeinde 2a, ten toonstelling van de tekeningen, schilde rijen curiosa van This Eye. dl- en do- avond van 20-22 uur tot 1 december. Bezoekuren ziekenhuizen: St. Ellsabeth- zlekenhuis: Klasseafdelingen: Volwassenen dagelijks van 11.15 tot 12 uur. van 14 tot 14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; Kraamaf- dellng dagelijks van 11.15 tot 12 uur (alleen v. echtgen.), van 15 tot 16 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; Kinderafdeling: dagelijks van 15 tot 18.30 uur. 3e klasse: Volwassenen dagelijks van 14 tot 14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur: Kraamafdellng dagelijks van 15 tot 16 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; Kinder afdeling dagelijks van 15 tot 18.30 uur. CCU (Hartbewakenlng) dagelijks van 14.15 tot 14.45 uur en van 19 tot 19.30 uur. Intensieve verpleging: Dagelijks van 14 tot 14.30 uur en van 11.30 tot 19 uur. uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00- 19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 Jaar hebben geen 14.30 uur: zondag 11-12 uur en 14 tot 15 uur; eerste klasse de gehele dag. Annakllnlek: Klasse afdeling van 13.30 tot 15.30 uur, van 18.30 tot 20.00 uur; Derde klasse van 13.30 tot 14.30 uur, van 18.30 tot 19.30 uur. Avondbezoek voor de kinderzaal uitsluitend voor de oudera, alleen op woensdagavond van 18.30 tot 19.30 uur. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiën ten (behalve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Elke dag 15.00 tot 16.00 uur, 18.30 tot 20.00 uur. Voor de prema- turenafdeling gelden de volgende bezoek uren (alleen voor ouders) maandag tot en met vrijdag 18.30 tot 18.45 uur. Zater dag en zondag 15.30 tot 15.45 uur. Be zoek aan ernstige patiënten; wanneer voor ernstige patiënte» doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleeg ster hiervoor speciale kaarten verstrek ken. Alphen aan den Rijn: Rijnoord le en 2e klas 11 tot 11.30 uur 13.30 tot 14.15 uur en 18.30 tot 19.30 uur. 3e klas 13.30 tot 14.15 uur en 18.30 tot 19.30 uur; Kraam afdellng 13.30 tot 14.18 uur, alleen voor echtgenoten 19-20 uur: Kinderafdeling 15 tot 15.30 uur alleen voor oudera 18 tot 18.30 uur. HAARLEM In de laatstgehouden be stuursvergadering van het bedrijfspensi oenfonds voor het bloembollenbedrljf ls besloten de ouderdomspensioenen, alsme de de waarden tot en met 1974 van de ln opbouw zijnde ouderdomspensioenen on voorwaardelijk te verhogen met 4%. De tijdelijke toeslagen van 6% op de Ingegane ouderdomspensioenen worden gehandhaafd. De na 1 Januari 1975 toe te kennen ouderdomspensioenen worden verhoogd met een toeslag van 6% over de waarden, opgebouwd tot en met 1974. De tijdelijke toeslagen over de waarden, op gebouwd vóór 1 Januari 1972, blijven voor de Ingegane alsmede de toe te kennen weduwenpensloenen op 10%. De toeslagen op de ingegane en toe te kennen weduwenpensloenen over waar den, opgebouwd ln do periode 1 Januari 1972 tot en met 31 december 1974 blijven op 0%. Met Ingang van 1 Januari 1975 zullen de bepalingen van het nieuwe pensioenreg lement gelden, waaruit een noger pensl- oenresultaat mag worden verwacht. Over de opbouwwaarden na 1 januari 1975 zullen derhalve geen toeslagen meer wor den verstrekt. Evenals ln voorgaande Jaren zal een vakantietoeslag van 8% over het ln 1974 uitbetaalde pensioen, worden verstrekt. Deultbetallng zal ln mei 1975 plaatsvin den. Voor Vietnam: 21.000 LEIDEN De in Leiden gehouden collecte voor het Medisch Comité Nederland-Vletnam heeft tot nu toe 21.000 opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3