iappa acht minimumprijs -oor oud papier nodig OPEC-deskundigen willen olieprijs niet verhogen lezig bedrijf Confectie-industrie is in Nederland geen verloren zaak Energieprogramma EG voorgesteld Werkloosheid écht te bestrijden door bouw meer eigen woningen Shell-chemie Moerdijk etaalcheque voor 5,3 miljard _ped feenman Repro voor dupliceren/ Sorteren van dikke en dunne l^pporten. Automatisch. Superwinsten Zilvergeld tot 31 december in te wisselen Geen besluit IATA over tariefstructuur Citroën en Peugeot krijgen lening Bouwondernemers: 'Beperk inspraak' Uranium gevonden in olielanden Veenman Repro, de succesvolle aanpak in kopiëren op gewoon papier. Zó mooi dat het gedrukt lijkt. Nederland lid van Interamerikaanse Ontwikkelingsbank Zuinig kopiëren met de Veenman Repro: op de voor-èn achterkant van gewoon papier. r" Veenman 2t>UW/KWARTET VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE TPNZHUS21-K23 larkt is nu te snel in elkaar gezakt 1STERDAM Het is gewenst, dat er een minimumprijs voor oud papier komt. Dat is de mening i de raad van bestuur van de Papier en Karton Holding Kappa in Haren (Gron.), die in dit ver- nd denkt aan ongeveer 8 cent per kg. door de handel te betalen aan verenigingen, scholen e.d. Een js, die overigens wèl jaarlijks zou moeten worden aangepast. een en ander te bereiken wil >pa ten nauwste samenwerken de handel in oud papier, als- Ie met het ministerie van eco- ïische zaken. Verder wil zij ko- tot een soort centrale opslag oud papier, zodat indien de door een bepaalde bodem n zou zakken de aanvoer van papier tóch doorgang kan vin- Met de sterke prijsdaling voor papier, zoals die in de afgelo- maanden heeft plaats gevon- dreigt het gevaar van vernleti- wat niet in het belang is van carton- en papierindustrie, papier, één van de belangrijk grondstoffen voor de karton- en ierdivisie van Kappa, is in twee anden tijds in prijs gedaald van 36 cent tot 16 cent, de laai) prijs, die de industrie ruw- aan de handel betaalt. Naar de ling van Kappa is de markt rmede te snel in elkaar geeakt. en ander is ook van invloed eest op de zgn. val van oud ier, dat is het terugwinning- rcentage, dat momenteel bij de igt, doch dat minimaal zo'n 45 zou moeten zijn. dit verband merkt het Jaar- lzg van Kappa over 1973-74 op, het van groot belang is, dat val van oud papier, alsmede de amelpunten en het distributie- araat in stand worden gehou- Kappa is zelf ook via haar Jkmaatschappij Sicoma in Ma- actief op het gebied van de •papierhandel. Zij overweegt oud-papierbedrijf op te zetten Noord-Holland bij Heerhugow- h Behalve uit Nederland betrekt )pa oud papier uit Duitsland. Zij pacht in de toekomst over vol- nde grondstoffen voor de pro- ;tie te kunnen beschikken, i de goede marktomstandighe- i die zich in de eerste helft van 1 nog manifesteerden, is thans fi sprake meer. Er doet zich nu prijsdaling voor, zowel van de ndstoffen als van de eindpro- ;ten. waardoor het bestuur hoopt huidige noodzakelijke marges te jten handhaven. Verwacht dt. dat het mogelijk zal zijn het 1 augustus j.l. begonnen boek- f 1974-75 af te sluiten met een jeen geval lagere winst dan over afgelopen boekjaar, langere termijn ziet het bestuur verdergaande diversificatie als flzakelijk. Daarbij zal echter wel principe gelden 'schoenmaker d je bij je leest'. Met de over ling van Schiekarton werd reeds stap gezet in de markt voor lakkingsmachines. ppa is beslist niet op het over- pepad. Aanconsolidatie zijn wij Iter ook beslist niet toe', zo zei heer H. J. Rijnveld, lid van de d van bestuur in een toelichting het jaarverslag. 'Wij willen nog Ier grceien. De ontwikkeling de afzet maakt het gewenst, wij dichter bij onze afnemers li zitten, ook in het buitenland', tenwerking met internationaal chte ondernemingen blijft een i de doelstellingen, uurlijk hebben de diverse plan- financieringsconsequenties, die onderwerp van studie De vraag naar karton voor verpakkingsdoeleinden neemt nog voortdurend toe, In verband hiermede moest Kappa haar verwer- kingskapaciteit aanzienlijk uitbreiden. uitmaken. 'Wij willen weten wat onze mogelijkheden en onmogelijk heden zijn'. Het uitgeven van aan delen of converteerbare obligaties is voor de toekomst niet uitgeslo ten. Kappa voelt zich gelukkig met het aandeelhouderschap (49 pet) van de NOM (Noordelijke Óntwikke- lings Mij) in de nieuwe karton- en papierfabriek Okto in Wonschoten. In eerste instantie zal dit bedrijf werk bieden aan 160 man. De be doeling is, dat Okto in het voorjaar van 1976 gaat draaien. De omzet van Kappa steeg verleden jaar mede door prijsstijgingen van 105 min tot 190 min. De nettowinst nam toe van 3,3 min tot 4,5 min. Uitgekeerd wordt een onveranderd keuze-dividend van 7,50. Indien de regering daarvoor toestemming zou hebben gegeven was wellicht 10 uitgekeerd. tECHT Het is zeven jaar den dat de gegarandeerde be- bheques werden geïntroduceerd. Hjijn nu 2,2 miljoen groene be- lassen van de banken in om en 950.000 blauwe passen van postgiro. In de laatste 12 maan- werden bijna 100 miljoen l'ten uitgeschreven voor in to- J 5.3 miljard gulden. W heeft het vakblad 'Het Leven- Idelenbedrijf' becijfers in het ïr van een peiling onder mid- jtanders naar de voor- en na- n van de betaalcheques. Dit zei de heer K. Vegter. lid van het presidium van de Nederlandse Economische Vereniging voor de Confectie Industrie NEVEC, tijdens de jaarvergadering van deze orga nisatie. De overheid heeft in het verleden, aldus de heer Vegter. de weg gebaand voor ontwikkelingen, die de concurrentiepositie van de kledingindustrie ernstig hebben aangetast. Die overheid moet nu bereid zijn en dat is zij tot op zekere hoogte enkele stappen terug te doen. Dit opdat de belangen van de Ne derlandse confectie-industrie met de daaraan verbonden werkgele genheid niet geschaad worden op een wijze, waarvan alleen het bui tenland zou profiteren. De heer Vegter merkte op niet voor een eng nationalisme te pleiten* maar wel voor een goed afgewogen, even wichtig beleid, van de Nederlandse regering. Het zou onverantwoord zijn. indien een vloedgolf van produkten uit de lage-lonen-landen de Nederlandse bedrijven zou wegspoelen. Het zou eveneens onverantwoord zijn om alsmaar meer artikelen achter het ijzeren gordijn te laten maken en (ADVERTENTIEl >ek kennl eld nwou 0 ïooll lorde Voenman. antw.nr. 1037. Rotterdam rAfna inijlrt RoUord"am~ÓÏÓ-ï349 80 I/cc/ /oi f Amsterdam^020-24r8b65 Eindhoven 040-44 6875 Zwolle 05200-37833 TEN I Iziger lng 'ilips Morris Holland i rankt produktie beperken d" ÜHOVEN Philip Morris Hol- 'f', een van de grootste sigarette- 'i lorteurs van ons land, moet de luktie in haar twee fabrieken in Ihoven en Bergen op Zoom (to il. ongeveer 1000 man personeel) lecember aanzienlijk verminde als gevolg van de huidige situa- ln Italië. Een en ander is aan werknemers en de bonden mee- •eld. Ook in andere Europese leken van Philip Morris is de .uktie verminderd in verhou- nkhnnd.tot hun exP°rt naar Italië. De JKnBnoragtng in de formatie van een Ave Italiaanse regering heeft '4d tot enige moeilijkheden bij ■■■fcport. Volledige informatie over zaak is verstrekt aan de EEG- commissie. aldus het bedrijf. De directie van Philip Morris Holland meent, dat de situatie tijdelijk zal zijn. Vanf begin volgend jaar zal weer notmaal kunnen worden ge produceerd omte voldoen aan de toenemende vraag in Italië. Rommenholler verwacht lager resultaat DEN HAAG De concernafzet van Maatschappij Rommenholler over de eerste negen maanden van 1974 is ongeveer gelijk geweest aan die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Mede alsge- volg van efficiencyverbetering bleef de kostenstijging beperkt tot onge veer 6 pet. Een en ander brengt volgens de directie mede, dat met een lager resultaat over 1974 reke ning gehouden moet worden. DEN HAAG Superwinsten zijn netto-winsten die 15 pro cent of meer bedragen van de totale omzet. Aldus luidt blij kens een Nipo-enquête het antwoord van 69 procent van de ondervraagden op de vraag wanneer winst superwinst wordt. De enquête werd eind oktober gehouden onder een grote groep mannen en vrou wen vanaf 18 jaar. Van alle ondervraagden had iets meer dan de helft (54 procent) een mening over superwinsten. Ruim de helft van de onder vraagden (57 pet) vond dat superwinsten pas beginnen bij 20 pet netto-winst. Een kleine groep (13 pet) liet su perwinsten al beginnen bij minder dan 10 procent van de totale omzet. Mensen die de PvdA aanhangen vonden, dat een winst eerder een su perwinst is dan aanhangers van de WD. PvdA-stemmers antwoordden gemiddeld 17.5 pet. WD-stemmers gemiddeld 21 pet. Het gemiddelde van alle antwoorden over de grootte van superwinsten was 8.5 pet. Shell en Esso oneens over invloed duurder worden van olie WENEN Specialisten van de OPEC, de Organisatie van olieproducerende landen, zullen hun rege ringen aanbevelen de olieprijs op het huidige peil te handhaven. Deze aanbeveling is gedaan in het belang van de economische stabiliteit, aldus een van de deskundigen. De olieministers van de dertien OPEC-landen zullen op 12 december bijeenkomen om aan de hand van de suggestie een besluit te nemen over de prijs in het eerste kwartaal van 1975. I 'oldoende kansen als overheid meewerkt AMSTERDAM 'Laat niemand denken, dat het me de confectie- industrie in Nederland een verloren zaak is. Zij heeft in voldoende mate kansen en zal die benutten, mits de overheid haar die niet ontneemt. Want die overheid treedt steeds meer regulerend in de maatschappij op: economisch-sociaal, fiscaal en handelspolitiek'. DEN HAAG De inwisselingster mijn van zilveren guldens en rijks daalders zal niet verder worden verlengd. De mogelijkheid tot in wisseling wordt definitief beëindigd op 31 december a.s. Reeds van 1 januari 1973 af zijn deze zilveren munten geen wettig betaalmiddel meer. Aanvankelijk stond de gelegenheid tot inwisse ling open tot en met 30 juni 1973. Deze inwisselingstermijn werd tweemaal verlengd. Eerst tot en -met 31 december 1973 en daarna tot en met 31 december 1974. Tot deze laatste datum is nog inwisse ling mogelijk op de districtspost kantoren en de hoofdpostkantoren en op de kantoren van De Neder- landsche Bank. Op 31 december 1972 waren in om loop 129 miljoen zilveren guldens en 43 miljoen rijksdaalders. In de periode van 1 januari 1973 tot en met 31 oktober 1974 zijn ingewis seld ruim 46 miljoen zilveren gul dens en ruim 14 miljoen zilveren rijksdaalders. De aantallen die ge durende de laatste maanden ter inwisseling werden aangeboden wa ren zeer gering. GENEVE De conferentie van de IATA. de internationale organisatie van luchtvaartmaatschappijen, die in Genève is gehouden om een tarifstructuur vast te stellen voor het luchtverkeer op de Noordatlan- tische route na 1 februari heeft geen besluiten genomen. Het. over leg wordt in januari hervat. Het voorstel komt er op neer, dat men vast wil houden aan de huidi ge lijstprijs (posted price) van 11,65 dollar per vat van 159 liter. In de uitlatingen van de specialis ten wordt echter niets gezegd over een eventuele verhoging van royal ties en belastingen, waardoor de olie in feite toch duurder zou wor den. Zoals bekend hebben Saoedi- Arablë. Aboe Dhabi, Kwartar en de Verenigde Arabische Emiraten op 9 en 10 november besloten het royal tytarief te verhogen van 16.67 tot 20 pet. van de lijstprijs en de be lastingen van 65 tot 85 pet. Daar stond wel tegenover dat deze lan den de lijstprijs verlaagden van 11,65 tot 11,25 dollar. Saoedi-Arabië kondigde deze week aan dat deze tarieven met terugwerkende kracht van 1 november af van kracht zijn. De deskundigen in Wenen hebben zich ook gebogen over een nieuw prijssysteem 'ter bescherming van de consument'. Het nieuwe systeem zou de consument vrijwaren van de hevige prljsschommelingen en 'prijsmanipulaties' door de oliecon cerns. Ook dit plan zou op 12 de cember ter sprake komen. Topmensen van twee olieconcerns zijn het oneens over de invloed van prijsstijgingen op het verbruik van olie. De heer F. G. van Duivenboo- den, president-directeur van Esso- Nederland concludeerde uit de scherpe daling van de vraag, dat de invloed van de prijs veel groter is dan voor de energiecrisis werd aan genomen. Aan de andere kant ge looft ir. E. G. Werner van de Kon Shell, niet dat de invloed van de hogere olieprijzen op de toekomstige vraag erg groot zal zijn. De heer Van Duivenbode vroeg zich tijdens een rede in Groningen overigens ook wel af of de scherp dalende vraag zal aanhouden. Dit hangt mede samen met de ontwik keling van de wereldeconomie. Esso schat dat de vraag in Nederland naar energie jaarlijks met 4 pet zal toenemen en in West-Europa met 4.4 pet. in plaats van met meer dan 6 pet zoals voorheen geraamd werd. De Esso-directeur acht de door de Nederlandse regering geprogram meerde dekking van het totale energieverbruik in 1985 onrealis tisch. Deze dekking gaat uit van 61 pet olie, 30 pet gas, 7 pet kolen en 2 pet kernenergie terwijl de verde ling in 1973 was: 45 pet olie, 50 pet gas. 5 pet kolen. Volgens die schatting moet de afneming van het gasaandeel worden opgevangen door olie. waarvan de helft uit het Midden-Oosten zal moeten komen. Dat heeft nadelige gevolgen voor de betalingsbalans, daarom lijkt een meer evenwichtige spreiding van de energiebronnen de heer Van Duivenboode dan ook noodzakelijk. Hij bepleit een regeringsbeleid, dat een redelijk rendement op investe ringen in het Nederlandse deel van de Noordzee garandeert. Er zijn ve le relatief kleine gasvelden, waarin miljarden moeten worden geïnves teerd. Verder acht hij het van groot BRUSSEL De Europese Commis sie heeft een tien-jarig energiepro gramma voor de EG opgesteld, dat beoogt de vraag naar enerige met 15 procent te beperken en de olie- invoer voor acht miljard dollar in te krimpen. Het 22 punten tellende programma, gepresenteerd door de commissaris voor energie, Henri Simonet, zal op 17 december door de EG-ministers behandeld worden. De vorige pro gramma's zijn doro de ministers van de hand gewezen. Simonet gaf toe dat de Franse wei gering om aan het acht landenden omvattende internationale energie agentschap deel te nemen, voor tegelijkertijd hier de ateliers te sluiten. Meer dan ooit is het moment geko men om dit loonveredelingsverkeer te relateren aan de binnenlandse produktie, aldus de heer Vegter. Aan de minister van economische zaken is gevraagd op korte termijn een regeling in het leven te roepen om de voor de confectie-industrie ongunstige ontwikkeling van het loonveredelingsverkeer in Oosteuro- pese landen aan banden te leggen. Het standpunt van de NEVEC is. datlevensvatbare bedrijven, die op enigerlei manier in moeilijkheden zijn gekomen, hulp moet worden verleend op een wijze, die niet tot vervalsing van concurrentie aanlei ding mag geven. De heer Vegter zei het bijzonder te betreuren, dat de overheid tot op heden alleen in acute noodgevallen, voor zover men perspectieven voor het voortbestaan aanwezig achte. tot steun bereid bleek. Maatregelen, die de gehel bedrijfstak ten goede komen, zijn slechts in uitzicht gesteld, maar nog niet gerealiseerd. PARIJS De twee grote particu liere autofabrikanten in Frankrijk, Citroen en Peugeot zullen van de Franse regering een lening krijgen van 500 miljoen frank, zo is in industriële kringen bekendgemaakt. Dit is het gevolg van een toezeg ging van president Valery Giscard d'Estaing dinsdag in een televisie toespraak. Hij beloofde dat er on gekende maatregelen zullen worden genomen om de Franse automobie lindustrie te helpen. Volgens de woordvoerders zullen de leningen afkomstig zijn uit een speciaal fonds van de Franse regering. Plannen voor het samengaan van Citroën en Peugeot naderen hun voltooiing. Binnen enkele weken wordt een bekendmaking verwacht. De Franse regering heeft ook beslo ten een wetsontwerp in te dienen die werknemers garandeert dat h geval van ontslag zij hun loone en jaar krijgen doorbetaald, zo zei re geringswoordvoerder Andre Rossi. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De werkloosheid kan langs natuurlijke weg voor een deel écht bestreden worden door vooral de nadruk te gaan leg gen op de bouw van meer eigen woningen. Dit zei de heer D. J. Beuker, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Bouwon dernemers gistermiddag in Den Haag tijdens de ledenvergadering van de NVB. Behalve deze 'wenk' aan minister Gruijters (Volkshuisvesting), had de heer Beuker nog een paar ande re suggesties om de werkloosheid in de bouw terug te dringen. Hij be pleitte een 'radicale beperking van de overdreven inspraak-mogelijkhe den die er momenteel toe kunnen leiden, dat de bouw van woning- projekten jarenlang wordt tegenge houden.' Dat kost bovendien han den vol geld, zo voegde hij hieraan toe, waardoor de bouw onnodig duur wordt. Voorts leek het hem een goed idee de saaie eentonigheid van de nieu we wijken te doorbreken. De vraag naar huizen in deze nu nog zo onaantrekkelijke wijken zal daardoor worden gestimuleerd, waarmee de werkgelegenheid ook gebaat zal zijn. Uit de hand Hij oefende voorts ritiek op het beleid van minister Gruijters, 'die mende juist de woningwetbouw goed in de hand te hebben en daardoor zijn totale woningbouw programma voor dit jaar met meer kans van slagen dacht te kunnen uitvoeren. Maar niets is minder waar gebleken', zo voegde hij hier aan toe. In dit kader wees hij op de herhaalde vragen van de bouwers aan de minister om. gezien de stij gende rente, de subsidieregeling voor eigen huizen aan te passen. Hiertoe ging de minister pas vorige maand over. De heer Beuker zei hierover, dat het niet alleen voor de bouwonder nemers, maar ook voor de minister van groot belang zou zijn geweest, als hij op het eerste verzoek was ingegaan. Naar zijn mening zouden in dat geval dit jaar meer huizen in aanbouw zijn genomen, terwijl het bovendien juist dié woningen zouden zijn geweest, waarvoor de grootste belangstelling bestaat. Als (positief) gevolg daarvan zou min der werkloosheid zijn ontstaan, hield hij zijn gehoor voor. Kritle had de NVB-voorzitter ver der op het feit, dat de woningwet- bouw in een voordeliger positie is gekomen dan de particuliere sector, omdat de rente van rijksleningen gehandhaafd bleef op 9 procent en daarmee niet werd aangepast aan de rente op de kapitaalmarkt. Hier bij komt nog. klaagde hij, dat de woningcorporaties voor de bouw van particuliere huurhuizen ge meentelijke hypotheekgaranties kunnen krijgen. De particuliere sector kan dat niet. Hierdoor is de financiering van dergelijke projec ten voor de bouwondernemer veel moeilijker en duurder dan bij de bouw van zogenaamde corporatie woningen. ADVERTENTIE m m Veenman, arrtw.nr. 1037. Rotterdam rv lltrintnmnn Rotterdam 010-13 49 80 k. UCtSi f ICMI Amsterdam 020-24 85 85 n> Bühnnuai-Tetttfodt af. Eindhoven 040-44 5875 Zwolle 05203-37833 BEIROET In de Verenigde Ara bische Emiraten zijn grote urani- um-vondsten gedaan, aldus hebben betrouwbare zegslieden in Beiroet verklaard. Sinds juli speurt een ex ploratie ploeg van de Verenigde Naties in de Emiraten langs de Perzische Golf naar ertsvoorraden. De regering van de Verenigde Emi raten in Aboe Dhabi zou aan de vondst geen ruchtvaarbheid willen geven voor vaststaat dat de aange troffen uranium ook geëxploiteerd kan worden. Onder vier ogen zou echter wel zijn toegegeven dat het gevonden uranium erts van hoge kwaliteit is. grote problemen heeft gezorgd'. Er is meer Atlantische samenwerking dan Europese eenheid in energie aangelegenheden'. In het voorgestelde programma, dat er volgens Simonet niet in zal sla gen het olie verbruik met 10 procent terug te dringen, wordt gesugge reerd. dat huiseigenaren de isolatie dienen te verbeteren, de ventilatie en verwarming beter reguleren en geysers en boilers effectiever be nutten. Regionaal Fonds De Franse regering is akkoord ge gaan met de Stichting van een EG- fonds voor regionale ontwikkeling. Het zou een fonds van 1.44 miljard rekeneenheden (ongeveer 4,2 mil jard gulden) moeten worden waar van een deel speciaal wordt gere serveerd voor Italië en Ierland. Het Franse besluit schijnt tot doel te hebben de weg te effenen voor een door Frankrijk bepleitte, op 9 en 10 december a.s. in Parijs te houden topconferentie van EEG- reginergsleiders. Italië en Ierland hadden verklaard die topconferen tie niet te zullen bijwonen als geen overeenstemming wordt bereikt over een regionaal ontwikkelings fonds via welke middelen van rijke lidstaten ten goede kunnen komen aan arme delen van de Europese Gemeenschap. De waarde van de voorgestelde top conferentie wordt nog steeds in twijfel getrokken. President Gi scard d'Estaing wil dat de topcon ferentie nog wordt gehouden in het halfjaar dat Frankrijk voorzittf is van de EEG-ministerraad. De ne gen EEG-landn zijn het al ens geworden over de inhoud van een verklaring over de inflatie die tij dens het topoverleg aan de orde zal komen. Giscard d'Estaing vindt dat zo'n topconferentie niet als doel mag hebben reeds bereikte akkoor den zonder nadere discussie goed te keuren. De regeringsleiders moeten de huidige problemen bespreken, gezamenlijk besluiten nemen en de nodige richting geven aan de EEG. PARIJS Dertien landen buiten Amerika hebben zich aangesloten bij de Interamerikaanse Ontwikke lingsbank, zo hebben functionaris sen van de bank donderdag be kendgemaakt. De dertien landen: Nederland, België, We?t-Duitsland, Oostenrijk. Denemarken. Israël, Italië, Japan, Groot-Brittannië. Portugal. Spanje, Zwitserland en Joegoslavië. Gezamenlijk leveren deze landen een bijdrage van 755 miljoen dollar aan de bank. De helft daarvan gaat naar het speciale fonds waaruit de bank leningen op 'zachte' voor waarden verstrekt aan ontwikke lingslanden die lid zijn van de bank. De andere helft is bestemd voor een nieuw fonds voor inter regionale kapitaalvoorziening. belang, dat ook in Nederland de bouw van drie 1000 megawattkern centrales doorgaat. Dat de vraag naar olie op het ogenblik gering is, blijkt uit de situatie bij de Rotterdamse rafffi- naderijen, zo weet het Amerikaanse blad Business Week te melden. De raffinaderijen in de Rijnmond kun nen jaarlijks 100 miljoen ton ruwe olie verwerken, maar ze draaien op 60 procent van hun capaciteit. Een en ander is het gevolg van de enorme voorraden in Europa en ook de opslagtanks in de Rijnmond zitten tot de rand toe vol. Het grote probleem aldus Business Week is, dat West-Dultsland. ongeveer 60 pet van de Nederlandse produk tie pleegt af te nemen maar dat er in dat land momenteel bijna geen vraag bestaat. Volgens het blad zouden er plannen bestaan om de toegangswegen tot de Rotterdamse havencomplexen uit te baggeren om supertankers in staat te stellen met volle tanks binnen te lopen. De havenautoritei ten hopen, dat de havens door dit baggerwerk toegankelijk gemaakt kunnen worden voor schepen tot 450.000 ton. Daardoor zou voorko men worden dat Rotterdam een deel van zijn oliebedrijf zou verlie zen aan Le Havre, waar de haven gereed gemaakt wordt voor schepen tot 500.000 ton. Petrochemie Wat de vraag naar olie verder be treft. Shell-directeur ir. Werner zei in een toespraak in Rotterdam, dat hij op langer termijn geen ernstige problemen in de olie-aanvoer ver wacht. ook bij expansie van de petrochemische industrie. De petro chemische sector vergt maar onge veer 5 pet van het totale oliever- bruik. Shellmaatschappijen zien mogelijkheden om in de komende vijf jaar naar de huidige waarde gerekend ongeveer 600 miljoen gul den per jaar in chemie buiten Noord-Amerika te investeren. Vol gens ir. Werner denken andere gro te chemische maatschappijen langs dezelfde lijnen. Een groot deel van al deze investeringen zou zijn weg vinden naar West-Europa, dat dit nodig heeft opdat de toekomstige voorziening niet in gevaar komt. Vervolg van pag- 1. Een uitbreiding van een dergelijke omvang hing al enige tijd in de lucht bij Shell-Chemie Moerdijk. Ongeveer een half jaar geleden werd al bekend gemaakt, dat er uitbreidingsplannen waren voor een bedrag van enkele honderden miljoenen guldens, maar enige bij zonderheid werd toen van de zijde van Shell niet gegeven. Nu heeft men echter verklaard, dat het gaat om een fabriek met een capaciteit van 330.000 ton styreen en 125.000 ton propeenoxyde per jaar. Het styreen en propeenoxyde zullen in hoofdzaak worden verwerkt in Shellinstallaties in Nederland (Per nis). Frankrijk en Engeland. Een deel van de produktie zal voorna melijk op de Europese markt wor den afgezet. Styreen vindt in de vorm van poly styreen voornamelijk toepassing voor de vervaardiging van verpak kingsmateriaal. huishoudelijke arti kelen en isolatiemateriaal in de bouw. alsmede voor verschillende soorten synthetische rubber. Pro peenoxyde vormt een grondstof voor de produktie van polyure- thaanschuimen die in de auto- en meubelindustrie, als isolatiemateri aal en voor de vervaardiging van bouwpanelen toepassing vinden. Volgens een communiqué van Shell zijn met de betrokken autoriteiten besprekingen gaande over de beno digde vergunningen. Shell zegt we derom omvangrijke maatregelen te zullen nemen ter bescherming van het milieu. Zo wordt het afvalwater van de nieuwe fabriek in een speci aal te bouwen hogedruk zuiverings installatie gezuiverd. De Vereniging van Milieubeheer en Leefbaarheid West-Brabant heeft ruim een Jaar geleden ernstige bezwaren gemaakt tegen fase twee van Shell Moerdijk. Er zou in West-Brabant volgens de VML sprake zijn van ongecoördi neerde industrieplanning. Men vreesde aan dehand van een rap port van de Regionale raad voor de arbeidsmarkt een overschot aan in dustrieterreinen. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 14.890-1B.290 (15 140-15.540» per kg. ZUver 358-385.50 (360-396,501 per kg. WALL STREET DICHT In verband met Thanksgiving Day bleef de beurs van New York giste ren gesloten. (ADVERTENTIE) Veenman, arrtw.nr. 1037. Rotterdam 010-13 49 80 Amsterdam 020-2485 65 Eindhoven 040-44 5875 Zwolle 06200-37833

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23