apanners werken hard lan zuiniger motoren 'Ken je pretje, weet je wetje', zegt Horecaf autobiografie Uitstel is afstel! amro bank [xjj Autokeus peciaal interieur oor Simca 1100 Elix Seat 133 Meneer Luiten met dat geld voor later op uw spaarboekje. Voorstel: vogel vangen met netten geheel verbieden KNAC schrapt 'De Auto' Vliegtuigongeluk in Zuid-Vietnam Voor overvaller agenten vier jaar en zes maanden Wereeldomroep wil medewerker kwijt Oplossing schaarste: Verkoop kennis grondstoffen en koop daarvan Anatoli Karpov in Hoogoventoernooi KVP-Brabant: meer stemdiscipline in Kamerfractie nodig BOEKEN* Bestsellers LAATSTE BOEKENNIEUWS JUW/K1 :WARTET VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T15-K15 ider benzine en meer of zelfs vochtiger lucht worden in nieuwe Japanse motoruitvoeringen ge- Igd, met het doel auto's minder brandstof te laten verbruiken. Vier ondernemingen in Japan Londer twee autofabrikanten hebben hiermee dit najaar belangrijke vorderingen gemeld. de vierde autofabrikant van en grootste motorrijwielfa- nt ter wereld, heeft de CVCC- met voorkamerontsteking i tests aan Amerikaanse autori- aangeboden. Bij die tests de Honda Civic CVCC zelfs meest extreme stadsritten ten verbruik van één op twaalf- half te scoren, terwijl Ame- nse compact cars van Ford de op zes nog niet haalden. Het van de Honda was het van alle dit jaar in de 'Eco- tests' beproefde typen. Kogyo, Japans derde autofa- in grootte, heeft bekend- •akt er in geslaagd te zijn de Wankelmotor tot een twintig pro cent lager benzineverbruik te bren gen. Dit is gebeurd met behulp van een thermische reactor, die dient om de uitlaatgassen extra te ver branden. Evenals bij de Honda CVCC wordt bij deze Mazda Wan kel-motor gebruik gemaakt van een magerder benzinemenging, dat wil zeggen meer toevoer van lucht. Yamaha, fabrikant van onder meer motorrijwielen en piano's, heeft volgens hetzelfde principe een zeer schone en zuinige YLCS-motor ver vaardigd. Hierbij berust de verla ging van het benzineverbruik op de carburateur.waar het bij Honda om de motorconstructie en bij Mazda om een thermische reactor gaat. De Yamaha-motor is echter nog niet in produktie. Een kleine Japanse onderneming, de Nippon Rainsteamer Company, heeft een apparaat aan de motor ontwikkeld - de 'rainsteamer' - waardoor druppeltjes water in de motor terechtkomen. Dit maakt de verbranding efficiënter. Het prin cipe komt overeen met dat van vochtige lucht in de motor: bij regen plegen automotoren iets zuini ger te lopen dan bij droog weer. De rainsteamer zou een brandstofbe sparing van maar liefst dertig pro cent opleveren en in serleproduktie rond 150 gulden kosten. De Seat 133 is uit Spanje aangekomen zij bet niet per stoomboot, maar per trein cn is één van de goedkoopste auto's in Nederland. vsler Nederland N.V. te Rotterdam heeft weer een nieuwe uit- nng in het aloude, doch populaire Simca-programma. Het is een versie 'voor het mooi' geschreven als Elix van de voor- aangedreven 1100. Motorisch is deze Elix identiek aan de ba- jtvoering met 60 DIN-pk motor. Maar het uiterlijk en vooral nterieur zijn verfraaid. speciale Elix-interieur heeft ptls de Simca 1100 TI stoelen aangebouwde hoofdsteunen en bekleed stuurwiel, doch het opva''=r:d is de oranje bekle- istof met noppenmotief. Dit er erg gezellig uit. Bovendien is jekleding van het interieur in onie met de buitenkleuren oranje en bruin naar keuze rbij om de Elix te onder- Iden over het zijvlak een brede In donkere kleur getrokken is. h oktober op de Parijse salon Ibrachte en nu in Nederland ook leverbare Elix haakt aan bij de nieuwste trend in de automode: niet meer het gehele model tegen hoge kosten vervangen, maar af en toe een nieuw interieur aankleden. Overigens heeft de Elix achteruit- rij lampen en met alle andere 1100-typen standaard een mistach- terlicht. Voor achterruitverwarming moet echter 175 gulden bijbetaald worden op een prijs van 9.395 gul den incl. BTW, waarmee de Elix zeshonderd gulden meer kost dan de gewone 1100 LS van het Franse Chrysler-merk. Imca 1100 Elix. uiterlijk te herkennen aan de brede bies op het zijvlak, We wielen en de letters LX op de achterkant. Het oudste autoblad van Nederland gaat definitief verdwijnen. Komen de maand komt het laatste nummer van 'De Auto' uit, welk blad in 1903 als officieel orgaan van de Konink lijke Nederlandsche Automobiel Club ontstond. Daarmee is het aan tal algemene autobladen in Neder land dit Jaar teruggebracht van vijf naar drie. In september is Rijdend Nederland opgegaan in Autovisie, dat sinds dien ook niet meer als weekblad, doch eens per veertien dagen ver schijnt. Autovisie heeft thans een oplage van ongeveer 25.000, tegen vijftienduizend voor het eveneens veertiendaagse Autorevue. Het ANWB-weekblad Autokampioen komt op ruim tachtigduizend num mers voor abonnees en losse ver koop. 'De Auto' is al eerder gefuseerd geweest met Autovisie, maar is toch later weer zelfstandig eens per maand verschenen. Het werd, mét Autovisie, een uitgave van Misset (Elsevier). De KNAC heeft nu ech ter de voorkeur gegeven aan een tweemaal per maand verschijnend informatieblad voor de ruim vijf tienduizend leden van de club. De KNAC schrapt wel 'De Auto', maar niet de auto, zo blijkt uit een mededeling over een nieuwe koers van de autoclub! 'De leden zijn van mening, dat de KNAC zich kriti scher moet opstellen tegenover maatregelen ten nadele van het autogebruik', aldus de KNAC, die meent dat 'het goed is om in voor komende gevallen enig tegenwicht te geven'. Als uitvloeisel van het nieuwe be leid is een derde secretaris be noemd, speciaal voor externe za ken. Het is de heer H. Stemmer, sedert 1961 werkzaam voor de KNAC en onder meer sinds 1972 voorzitter van de Auto Pers Klub. Een autoootje voor de verlang lijst van mevrouw. Dat is de Seat 133, die in Nederland ze ker vaak als tweede auto in het gezin zal fungeren, maar die in Spanje als gezinsauto wordt ge zien. De wagen is de eerste auto sinds de glorieuze dagen van Hispano-Suiza tot en met Pega- so welk merk in 1958 ver- Bijsturen dween die in Spanje ontwor pen is en gebouwd wordt. Daar bij gingen de constructeurs van Seat in Barcelona uit van de vorm van de Fiat 127 en de con structie van de oude Fiat 850 met motor achterin. Wat op die manier bereikt is, blijkt relatief veel binnenruimte voor een lage prijs. Onder een bedrag van 6.500 gulden koopt men in Nederland niet veel auto's meer. Dat zijn feitelijk al leen de kleine Honda, de Eend en een paar oude Fiat-typen, op z'n Spaans of op z'n Joegoslavisch. Sinds de prijsverhoging van mid den november is zelfs de Fiat 126 uit Turijn al dertig gulden duurder dan de veertig centimeter langere en beduidend ruimere Seat of Fiat 133. (importeur Leonard Lang bij voorbeeld te Amsterdam spreekt al tijd van Fiat, waar nu eenmaal de Spaanse fabriek op Italiaanse li centies en deels met Italiaans kapi taal draait). De deze zomer in Spanje uitge brachte 133 biedt voor z'n prijs van 6.560 gulden lncl. BTW een redelijk comfort, een alleszins acceptabele ruimte, voldoende motorvermogen en een laag benzineverbruik: rond één op dertien. Het Is voor de stad een Ideaal wagentje. Op de buiten weg komt de zijwindgevoeligheid en de dan wat onrustige besturing als nadeel naar voren. Maar dat is met een gewichtsverdeling van een auto met motor achterin en dus achterwielaandrijving nu eenmaal een consequentie. Het voordeel van die motor achterin is daartegenover dat de constructie en dus de auto goedkoop blijkt. Omdat de Seat 133 uiterlijk sterk overeenkomt met de Fiat 127 dringt zich een vergelijking op. Die 127 heeft voorwielaandrijving en ligt dus veel vaster op de weg. Boven dien is de 127 zo'n vijftien centi meter langer en dat maakt vooral in bagageruimte verschil uit: die zit bij de 127 achterin en bij de 133 voorin. Maar het prijsverschil be draagt dan ook 990 gulden. Of bij vergelijking met de driedeurs Fiat 127 - met achterklep - 1.490 gulden. Een verschil tussen beiden is be halve het motorvermogen ook dat de motor in de 133 wat meer lawaai in het interieur brengt. Die motor stamt van de 850 en biedt met z'n 850 cc 37 DINpk vermogen. Daarmee is een topsnel heid van even boven de 120 kilo meter per uur haalbaar. Om van de redelijke trekkracht goed gebruik te maken is het gewenst de motor goed op toeren te houden en dat impliceert veel schakelen. Wat overigens met het licht te bedienen pookje prima gaat. De besturing vergt eveneens weinig inspanning, behalve bij hogere snelheden, waarbij men wat moet 'bijsturen'. Voor deze auto zijn radiaalbanden in feite te verkiezen. Maar overi gens geeft het wegcontact als zoda nig met de Pirelli Sempione-diago- naalband geen groot probleem in de bochten. Ook het remmen geeft weinig aanleiding tot kritiek: de trommelremmen rondom functio neren naar behoren. De Seat 133 is een tweedeurs auto. met een eenvoudig, doch goed overzichtelijke interieur. Het instru mentenbord is smaakvol. De ver warming Is goed. De ventilatie blijkt echter nog wel voor verbete ring vatbaar: met name sleuven onder de gehele voorruit zouden een winstpunt zijn. De stoelen heb ben een goede zit, al zijn ze wat hard. Lange mensen kunnen het wel met hun benen te kwaad krij gen. De bediening van de auto is overi gens probleemloos: de verlichting is uitstekend: de ruitewissers wer ken met één snelheid goed genoeg. De Seat 133 is een complete auto, wars van opsmuk, smaakvol ge- styleerd en meer een handig wa gentje dan een comfortabele reis- auto. Ter vergelijking: J SEAT 133 Cilinderinhoud 843 cc Max. vermogen 37 DIN-pk 27 DIN-kw Topsnelheid 120 km/u Benzineverbruik 1 op 13 Remmen trommels Lengte 3,45 meter Leeg gewicht 670 kg Motorr.belasting 225.02 Prijs incl. BTW 6.560,— FIAT 126 594 cc 23 DIN-pk 17 DIN-kw 105 km/u 1 op 16 trommels 3.05 meter 575 kg 192.87 6.590,— FIAT 127 903 cc 47 DIN-pk 35 DIN-kw 140 km/u 1 op 13M schijf/ trommel 3,60 meter 700 kg 225.02 7.550,— (ADVERTENTIEl Tegenactie tegen Veilig Verkeers-campagne Bij de Amro Bank krijgt u 774% op het nieuwe Spaar-Plus Boekje, zonder vastzetten Dat js op 2jjn mjnst 2o/o m£ér dan op dat boekje %van u meneer Luiten. 3 Daar staat dan wel tegenover dat wij u 1 in f rekening brengen van de bedragen die u opneemt. Maar dat is alleen maar ongunstig als het om grote bedragen gaat en u dat binnen een half jaar doet./ Gebeurt dat niet of is de kans klein, dan is het nieuwe Spaar-Plus-Boekje alleen maar voordelige! voor u. En niet alleen voor u, maar voor iedereen die serieus spaart en niet zo vaak geld opneemt. Wacht daarom niet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder het motto 'Ken je pretje, weet je wetje' is de bond Horecaf een tegenactie begonnen tegen de alcohol-cam pagne van Veilig Verkeer Nederland. 'Veilig Verkeer suggereert', aldus de heer Copings, dat men alleen veilig is met een alcoholpromillage van 0,0. Dat is een volkomen onjuiste voorstelling van zaken: de wet spreekt alleen over 0.5. We hebben gemerkt, dat velen door die actie van WN in paniek zijn geraakt en helemaal niets meer durven te drinken bij een etentje in een res taurant. Wat wij nu willen is de mensen laten zien, dat je best wat kunt drinken als Je dat maar beleid doet'. Ln een oplage van honderdduizend heeft de bond folders laten druk ken, waarin duidelijk wordt voorge rekend hoeveel men mag drinken zonder de grens van een half pro mille te overschrijden. De folders zullen over enkele dagen worden toegezonden aan de ruim duizend bij de bond aangesloten hotels en restaurants. Waarschijnlijk zal ook Horeca-Nederland, waarbij zeven duizend café's zijn aangesloten, aan de campagne meedoen. Volgens Horecaf-secretaris drs. Jac. Conings is de campagne bedoeld om tegenwicht te geven tegen de voorlichting van Veilig Verkeer Ne derland, die de bond niet alleen onvolledig, maar ook misleidend noemt. SAIGON (AP) Een vliegtuig van de Cambodjaanse luchtvaartmaat schappij is op een vrachtvlucht van Phnom Penh naar Hong Kong gis teren neergestort in door de Viet Cong beheerst gebied bij de Cam bodjaanse grens in Zuid-Vietnam, aldus heeft de verkeerstoren van het vliegveld van Saigon gemeld. De DC-4 zou een bemanning van vijf aan boord hebben gehad maar geen passagiers. 'Gevaarlijk' In de folder rekent Horecaf onder meer voor dat wanneer men twee uur uittrekt voor een etentje, twee borrels vooraf en twee glazen wij tijdens de maaltijd geen kwaad kunnen. Voorts wordt in tabellen aangegeven welke rol het lichaams gewicht bij de verwerking van de alcohol heeft en wanneer men na wat gedronken te hebben weer zon der gevaar in de auto kan stappen. Een woordvoerder van Veilig Ver keer Nederland heeft de nieuwe ac tie inmiddels al als gevaarlijk e- stempeld. 'Met deze campagne wordt de indruk gewekt, dat je met e?/LPromillage van mlnder dan 0,5 altijd vrijuit zou gaan en dat is absoluut niet waar. Ook wanneer deze grens niet wordt gehaald, kan de politie een rijverbod opleggen'. Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse recht bank heeft de 25-jarige Franz K. uit Wenen veroordeeld tot vier en zes maanden met aftrek wegens een overval op twee Rijswijkse agenten en twee roofovervallen in Voorburg. Geëist was vijf jaar met aftrek. Bij de overval in Rijswijk hadden Franz en zijn mededader de twee agenten, onder bedreiging met vuurwapens, gedwongen hun dienstpistolen af te geven en hun uniformen uit te trekken. De over vallers namen de kleding van de agenten en de pistolen mee op hun vlucht. Volgens de politie was Franz' mededader de 27-jarige J. N. Deze had bij zijn arrestatie in Am sterdam een van de dienstpistolen van de Rijswijkse agenten bij zich maar hij zegt van niets te weten. Franz K. heeft de overval op de agenten en de twee roofovervallen in Voorburg bekend. De twee roofovervallen in Voorburg zou Franz gepleegd hebben met Johnny N. en met de 24-jarige Bredanaar W. van der G., die zijn aandeel ook heeft toegegeven. On der bedreiging met vuurwapens overvielen de drie een postagent schap, waar zij met negenduizend gulden ervan door gingen. De over val op een postauto, twee dagen later, leverde niets op. omdat de postzakken Juist waren afgeleverd. Nu alleen nog voor go udplevieren toegestaan Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw) wil het vangen van vogels met netten geheel verbieden. Momenteel mag met een net alleen nog op goudplevieren worden ge jaagd. Hoewel de stand van deze vogels door de Jacht niet ernstog wordt bedreigd meent minister Van der Stee toch dat deze laatste uitzondering uit de wet moet wor den gexhrapt. zodat deze aansluit bij de steeds meer veldwinnende opvatting dat vogelvangst met net ten geheel dient te worden verbo den. Voor ganzen, op wie volgens de wet ook nog met netten mag worden gejaagd is sinds 1956 het jachtseizoen niet meer geopend. In de voorgestelde wijziging van de Na kritisch artikel Van een verslaggever DEN HAAG De directie van de Wereldomroep heeft alle medewer king opgezegd van de Australische free lance-medewerker Paul Bren- nan, vanwege een artikel dat deze week van hem verscheen in het weecblad 'Vrij Nederland', waarin hij kritiek levert op de Wereldom roep. Volgens de heer J. W. Acda, onder directeur programmazaken, bevat het artikel een groot aantal onjuis theden en heeft Brennan zijn be weringen bij niemand van de we reldomroep nagetrokken. De beslis sing om de medewerking met Bren nan op te zeggen is gevallen tij dens een vergadering van directie, ondernemingsraad, het hoofd van dienst en de voorzitter van de We reldomroep. Brennan werkte sinds ongeveer vijf maanden bij de omroep als omroe per bij de Engelstalige sectie Hij werkte op basis van wekelijkse contracten. Volgens de heer Acda is zo'n tijd onvoldoende om een diep gaand inzicht te krijgen in de ver houdingen binnen de omroep, te meer daar Brennan bij niemand naar achtergronden heeft geïnfor meerd. Bennan is op aanraden van zijn vakbond, de Nederlandse Vereni ging van Journalisten, donderdaga vond ,gewoon gaan werken. Hij kreeg echter te horen dat er voor hem al een vervanger aanwezig was. Onder protest is hij toen weer weggegaan. Van een verslaggevei ROTTERDAM Nederland moet een 'kennis-intensieve' samenleving opbouwen. Het nationale inkomen zal moeten worden ontleend aan de verkoop van die kennis. Dat is de oplossig die ir. Dick Hartog op het mede door hem georganiseerde congres 'Kringloop van grondstof fen' aandroeg voor het probleem dat grondstoffen schaars en onbe taalbaar worden terwijl Nederland op wat aardgas na een grondstoffen-arm land is. Ir. Hartog is voorzitter van de stichting Resam (Research-advies milieubeheer). Hij wees erop dat iedere Nederlander een verhou dingsgewijs goede scholing heeft. 'Dan kunnen we ook een werkplek scheppen, waar die scho ling het best tot zijn recht komt.' Volgens hem is de toekomst aan laboratoria, ingenieursbureaus, marketing bureaus enzovoort. Ook de landbouw zou zich op research als exportprodukt moeten gaan toe leggen. Volgens Hartog zal het onderwijs het zwaartepunt van de samenle ving moetan zijn, wellicht zelfs de grootste post van de overheidsuit gaven (dat laatste is al jaren het geval - red.). Op het congres betoogde de Ameri kaan Max Spendlove dat het ver werken van oude auto's tot schroot voor de metaalindustrie niet de laatste wijsheid is. Een (Ameri kaanse) auto levert voor 200 dollar oud metaal op. Maar sloop en revi sie van slechts vier onderdelen startmotor, dynamo, carburateur en bumpers levert al 265 dollar op. Plus een energiebesparing, om dat er minder omgesmolten hoeft te worden. Volgens Spendlove zijn er in Ame rika al bedrijfjes die slooponderde- len reviseren en via garages verko pen. De fabrikanten, vindt hij, zou den bij het ontwerp al met deze vor m van hergebruik rekening moeten gaan houden. Overigens zou een Japanse autofabrlek inmiddels al contracten heben afgesloten met firma's die 'zo goed als nieuwe' bumpers aanleveren. BEVERWIJK Anatoli Karpov, de winnaar van de tweekamp tegen KortsjnoJ, zal deelnemen aan het 37e Hoogovenschaaktoernooi. Kar pov die uitdager is van wereldkam pioen Bobby Fisher beschouwt dit toernooi als een goede voorberei ding op zijn wedstrijd met de Ame rikaanse wereldkampioen. In totaal bestaat de grootmeestergroep uit 16 spelers, te weten: Karpov (Sov), Portlsh (Hon), Kavalek (VS) Hilbner (Wdl), Hort (Tsj), Smejkal (Tsj) Gligoric (Joe), Browne (VS) Furman, (Sov), Popov (Bul) en de Nederlanders Timman, Donner, So- sonko. Ree, Kuljpers en Langeweg. Jachtwet, die mede ondertekend is door staatssecretaris Meijer (CRM) en minister Van Agt (justitie), ver valt ook het begrip schadelijk wild. Dat begrip wordt minder Juist ge acht, omdat dit wild ook een posi tieve functie vervult in het hand haven van het biologisch even wicht. Inplaats van schadelijk wild wordt nu een aantal van deze die ren genoemd: houtduiven, zwarte kraaien, roeken, kauwen, Vlaamse gaaien, eksters, konijnen, vossen, verwilderde katten, bunzings, her melijnen en wezels. Wie in de toekomst een Jachtacte wil heben, zal - als de wetswijzi ging wordt aangenomen - een jachtexamen moeten afleggen.Een dergelijk examen is noodzakelijk, omdat de jacht tegenwoordig in ruimere kring wordt beoefend dan vroeger, waardoor het veel mensen die voor het eerst gaan jagen aan de nodige kennis ontbreekt. Van een Jager moet onder meer worden verlangd dat hij de wettelijke voor schriften kent en dat hij kennis heeft van het wild en de wildstand. Van een verslaggever ROOSENDAAL Het bestuur van de KVP, afdeling West-Brabant, vindt dat de KVP-fractie in de Tweede Kamer onvoldoende stem discipline heeft. In een brief aan het partijbestuur en de fractie zegt de afdeling West-Brabant dat er wat aan dit gebrek aan discipline gedaan moet worden. Als voorbeeld noemt het afdelings bestuur de stemming over het af sluiten van de Oosterschelde, waar bij het regeringsvoornemen dankzij zes KVP-stemmen werd goedge keurd. Het afdelingsbestuur kan meer waardering opbrengen voor het stemgedrag van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, waarvan alle leden voor het regeringsplan stem den. 'De stem-discipline in deze partij heeft de overwinning be haald', aldus de brief. ADVERTENTIE IDE EXORCIST William Peter Blatty De duivelse bestseller, geb. 115,90 2 OPMARS EN ONDERGANG William Craig De slachting bi) Stalingrad. Het keerpunt van de 2e wereldoorlog. geb. 129,50 9 3 EENMAAL IS NI ET GENOEG Jacqueline Susann Een dynaml scbo roman waarin liefde centraal staat. geb. 124,50 4 GROOT INDONESISCH KOOKBOEK Beb Vuyk Bijna 600 bekende en onbekende Indonesische recepten. Een grandioos boekl geb. f29,90 5 SATAN LEEFT ONDER ONS Hal Lindsey Tweede bestseller van de auteur van De .Planeet die Aarde heette.. Paperback (13,90 6K00KKALENDER Hens Reinders- Siegers Spiraalband met plastic standaard 365 menu's voor alle 365 dagen In hot jaar. 118,90 7 MIJN VRIEND TOTO Cherry Kearton De avonturen van een chimpansee. 2e druk 15 pagina'e foto's f 9,90 8 HOE DE LUIPAARD ZIJN VLEKKEN KREEG EN ANDERE VERHALEN Rudyard Kipling 160 pag. met HL van Wlm Bijmoer 2e druk. 114,90 9DEGED0EMDEN George Marksteln Spionage en contraspionage rond de Invasie.! 17,90 1 n BIOLOGISCH- IU DYNAMISCH TUINIEREN E. Pfieffer E. Riese aanwijzingen voor de teelt ten en kruiden. 114,90 1 ZO LEERT U GOED SCHAKEN Dr. M. Euwe en W. J. Muhring Meldingen tot het schaakspol. 2e heniene druk. Serie 1 en 21 HBO p.<l 2 GROOT RÜMERT0PFB0EK Ame Krüger Lekkere, gezonde en gemakkelijke recepten voor uw Römertopf, geb. 118,90 3 WINNEN I John D. A. Oakeley Hot topbook voor wedstrijdzeilera. GeJUustr ard geb. 129,50 Bij Iedere boekhandel verkrijgbaar. *Üitg„- Hollandia-Luitingh/ Skarabee - Omega Boek lTT<-^xmmJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15