Vakantie duurder: juist nu prijzen kritisch vergelijken 'Verdict' van Cayatte met melodrama, maar ook ouderwetse kost FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Nieuwe bestemmingen uit de brochures 'De wellustelingen': verachtelijke film Najaarsprijsvraag 1974 Kabinet bespreekt wijziging wet op gewetensbezwaarden Najaarsprijsvraag 1974 )_pUW/KWARTET VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T13-K13 leer nog dan vorige jaren zal de boeker van een zomervakantiereis op de centjes moeten letten. !en prijsverhoging van 10 tot 15 procent, zoals die in de juist uitgekomen brochures van de gro- e touroperators wordt geëtaleerd, is niet gering. Vooral niet als wordt bedacht, dat deze ver- ïoging berekend is over het vorig jaar geldende reisbedrag inclusief de brandstof toeslag. Grofweg resteld komt het er op neer, dat voor een reisje, dat voor de oliecrisis nog 500 gulden kostte, nu 00 tot 150 gulden meer moet worden betaald. )at noopt tot zorgvuldig rekenen, ïaar vooral ook tot selectief kie- en en vergelijken van de brochu- Wie niet al te veel haast leeft doet er zelfs het beste aan iog even te wachten met de keu- ibepaling totdat alle brochures uit ijn. Het is in de reiswereld na- lelijk niet ongebruikelijk, dat Duroperators met het uitbrengen an hun programma wachten op e concurrent pm daarna met la- ere prijzen voor zelfde bestem- ïingen op de markt te komen. Vie het eerst met zijn programma de etalage ligt, heeft dan wel e primeur, maar lang niet altijd winst. Vorig jaar nog onder- ond dat een grote touroperator ie vroeg met zijn programma wam, maar later noodgedwongen en tweede moest laten drukken mdat hij tientjes boven zijn con- urrent bleek te hebben gezeten. ritisch an die concurrentie kan de lant profijt trekken. Een paar entjes de man kan voor een ezin tenslotte weer een aardig xtra zakcentje opleveren. Met en avondje lezen en vergelijken dat gauw verdiend, al moet aar worden bijgezegd, dat men an ook kritisch moet oordelen, ien reis, die in het weekend be- int, is al per definitie duurder an een vakantie, waarvoor men oordeweek op Schiphol moet lijn. Ook speelt een rol met welk liegtuig de touroperator vliegt. Ien stoel in een DC-10, een DC-9 f een DC-8 kost meer dan een Qaats in 'n voordeliger te exploite- en Caravelle, die ook wel goed (liegt, maar een eenvoudiger ac- door~Dick Ringlever commodatie heeft. En daarnaast moet men natuurlijk de accom modatie ter plaatse in de beoor deling betrekken (een kamer met bad, balkon en zeezicht vlak bij het strand kost altijd meer dan een kamer verder van de boule vard en zonder dat bad). Het gaat er maar om welke eisen men stelt. Verdeling Toegegeven: al die aspecten te onderscheiden is een opgave, die nogal wat puzzelwerk vraagt. Wie alle brochures op tafel heeft, zal het wel eens duizelen: él die prij zen, seizoenkortingen in overigens keurig geel, groen en rood ge kleurde tabellen met kruisjes, stippen en strepen! De touroperators beseffen dat ook en hebben de laatste jaren veel verbetering in hun presentatie aangebracht. Zo heeft Holland In ternational Travel, waarin acht onder toezicht van de KLM sa menwerkende reisorganisaties zijn ondergebracht (Airtour. Centouri. Euro tours. FIT, Long Range Tra vel. De Magneet. Silverjet, Ster- reizen), haar leden elk een etiket opgeplakt. Airtour, Centouri. Eurotours. FIT en Magneet, die zich presenteren als 'De betrouwbare vijf' (leuk voor die andere: zijn die niet betrouwbaar?) richten zich op de grote middengroep, die wat betere hotels willen in plaatsen met wat meer vertier. Turavia (dochter van Centouri) en Sterreizen heb ben de goedkopere reizen toebe deeld gekregen (veelal in plaat sen. die nog niet zo bekend zijn). Silverjet richt zich meer op de toerist, die niet op een guldentje hoeft te kijken en daarnaast voelt voor een luxe clubvakantie. En Long Range Travel specialiseert zich in reizen, die ver over de continentale grenzen gaan en dus ook een flink stuk duurder zijn. Zo'n onderverdeling van taken en markten maakt het de klant na tuurlijk wel gemakkelijker. Maar daarmee is hij er nog lang niet helemaal. Waar HIT slechts een derde van de vakantiemarkt be strijkt en de meeste andere touro perators die verdeling niet hebben gemaakt en met zowel massa-be stemmingen als exclusieve vakan ties aan de markt komen, blijft het een noodzaak de brochures na te pluizen tot in de details. Een vakantie is tenslotte geen pakje zeeppoeder, dat geruild kan wor den als het de klant niet aan staat. Gepaste munt bij klachten Reisorganisatie Sunair heeft voor volgend sei zoen een extra garantie in haar reispakket inge bouwd met vaste tarieven voor vergoedingen we gens ongemak. Wanneer de vertrekdatum moet worden gewijzigd, krijgt de klant 25 gulden, als het hotel vol of dicht blijkt te zijn en geen ge lijkwaardige akkommoca- tie kan worden aangebo den 150 gulden, als de kamer niet is zoals hij was beschreven (bijvoor beeld zonderbad of zee zicht) 25 gulden en wan neer in plaats van met een straalvliegtuig met een propeller-vliegtuig wordt gevlogen 100 gul den. Deze vergoedingen worden gelijk uitbetaald. Trektochten rond de wereld voor avonturiers Iets voor echte avonturiers, die tegen wat ongemak niet opzien: de reizen van de Britse touropera tor Pennworld (in Nederland ver tegenwoordigd door De Magneet. De reizen (meer trektochten, die over vrijwel de hele wereld gaan. worden gemaakt met sterke auto's of busjes, die speciaal voor deze monstertrajecten dwars door woestijnen zijn uitgerust. De langste toch is een 71-daagse reis over land van Amsterdam naar Katmandu in Nepal (18000 km door 13 landen). Voor de reis betaalt men rond de 2000 gulden (hotels en maaltijden komen daar nog bij). Gespecialiseerd in verre reizen is ook Long Range Travel, maar de ze zijn over het algemeen wat comfortabeler en minder gericht op de jonge avontuurlijke vakan tieganger. Nieuw in het program ma is een reis naar het Aamzone- gebied en de Calapagos-eilanden onder leiding van biologen en vo- gelkenneers. Voorts: de Seychel len. C^ylon en de Bahama's (de laatste bestemming kwam in de plaats van Rhodesië, waarvan om politieke redenen moest worden afgezien). n het kader van de actieve vakanties brengt Centouri safari's laar IJsland. La Grande Motte, de futuristische vakantiestad in de Franse Camarque, die voor het eerst in het programma van een Neder landse touroperator is opgenomen (De Magneet). !en greep uit de veelheid van lieuwe bestemmingen in de zo oerprogramma's: Ie Magneet introduceert voor het irst de Franse Camargue aan de tiddellandse Zeekust, waar de akantieganger wordt onderge- racht in het uit pyramidevormi- appartementengebouwen be- aande vakantiecentrum La rande Motte. Nieuw zijn ook de estemming Tunesië (met een oestijntocht per landrover en Etmeel) en Roquetas de Mar en a Manga in Spanje. Het aantal ein vakanties, waarvoor dit jaar procent meer boekingen bin- enkwamen dan vorig jaar, werd inzienlijk uitgebreid, o.m. het leer van Lugano en het Lago llaggiore. >e autotoeristen biedt de Mag- leet-dochter Quo Vadis 31 appar- ementen- en bungalowbestem- iingen. Ook is het mogelijk de vakantie door te brengen in een caravan of op een boerderij. Eurotours presenteert zich ook dit jaar weer als Turkijespecialist. Nieuwe bestemming in dit land is Alanya aan de Turkse Rivièra. Bovendien wordt een speciale rondreis door het binnenland ge organiseerd. In het noorden is de Finse bestemming Hyvinkaa voor het eerst in het programma opge nomen. Aan dit arrangement kan een rondreis naar de noordkaap en oost-Finland worden gekop peld. Centouri heeft haar programma voor het eerst ingedeeld in soor ten vakanties: familievakanties, rustvakanties, aktieve vakanties, naturistenvakanties, zonf eestva kanties, sightseeing vakanties en cruises. Makkelijk om te kiezen. Ook kan men bij Centouri terecht voor een vakantie met de luxe Club Mediterranee (vooral voor sportieve jongeren). Nieuwe be stemming dit jaar van deze club: het 500 bedden tellende hotel Don Miguel in Marbella, waar ook kin deren onder de vier jaar worden toegelaten. Turavia, de goedkope dochter van Centouri richt zich evenals vorige jaren vooral op de voordeliger Spaanse bestemmingen. Als expe riment heeft het bureau het pro gramma geheel laten opstellen door wederverkopers 'omdat die het beste weten wat de klant wenst'. Silverjet, die exclusiviteit en kwa liteit (en dus ook hogere prijzen) zegt te willen brengen introdu ceert voor het eerst bungalows aan de Portugese Algarve (onder meer de countryclub in Vale de Lobo). Sterreizen brengt als primeur dlepzeeduiken in Estartit aan de Costa Brava, waar voor liefheb bers ook cursussen worden gege ven. Daarnaast brengt deze touro perator vooral aktieve vakanties in Ierland (trekken per huifkar of zee- en riviervissen). Airtour (nieuwe naam voor Air- touropa) breidde met name haar reismogelijkheden naar de Ka naaleilanden, Finland/Lapland en Corsica uit. Met deze laatste be stemming wordt tegemoet geko men aan de groeiende belangstel ling voor naturistenreizen. De touroperator geeft speciale kortin gen voor G5 plussers, honeymoon- ers en degenen, die een 25-, 40- of 50-jarig huwelijksfeest vieren. FIT houdt het vooral weer op Spanje met Roquetas aan de (nog rustige) Costa de Almeria en La Manga del Mar Menor, aan een grote binnenzee bij Murcia (spe ciaal voor watersporters). (ADVERTENTIE) Dit mooie MOSA-ontbijtservies met handgeschilderd banddekor t.w.v. 250,is beschikbaar gesteld door Mosa Porselein- en Tegelfabrieken N.V. iw ikeij DOE MEE WIN DEZE PRIJS! Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ministerraad zal vandaag naar verwachting de wijziging van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst bespre ken. De Tweede Kamer heert onlangs enkele malen aangedrongen op spoed omdat al vanaf 1971 op deze wijziging wordt gewacht. De laatste jaren komt er een groei end aantal dienstweigeraars dat zijn bezwaren niet put uit een tota le verwerping van ieder wapenge weld, maar politieke argumenten, tegen de NAVO bijvoorbeeld, aan draagt of onoverkomelijke bezwa ren heeft tegen het gebruik van kernwapens. Deze dienstweigeraars kunnen niet erkend worden en dat betekent dat zij voor 21 maanden de gevangenis ingaan. Dit laatste staat momenteel de politieke dienstweigeraar Kees Vellekoop te wachten, die zich op 2 december in de Scheveningse gevangenis moet melden. Een verzoek om uitstel we gens de komende wetswijziging werd onlangs door de regering af gewezen omdat die wetswijziging door W. Wielek-Berg De Franse filmregisseur André Cayatte is begonnen als jurist en hij heeft zijn vroege roeping nooit onder stoelen of banken gestoken. De drie films waarmee hij zijn naam vestigde, gemaakt tussen 1950 en 1955 X Justice est faite', 'Nous sommes tous des assassins' en 'Le dossier noir') houden zich bezig met proble men van recht en rechtspraak. Later heeft hij zich helaas ook met minder relevante thema's ingelaten en dan stoorde vaak de uiterst tra ditionele vorm, die in zijn geënga geerde werk een dienende functie had. Met zijn laatste film, waarin twee beroemde oudgedienden (Jean Gabin en Sophia Loren) de hoofd rollen spelen, is hij weer tot zijn oyde liefde (of oude haat) terugge keerd en gaat hij in de clinch met de Jury-rechtspraak. Niet dat er in 'Verdict' niet veel meer dingen aan de orde worden gesteld. De film krioelt van de dra matische situaties, de problemen en de conflicten op leven en dood. De oude president van de rechtbank, (Jean Gabin), vermaard om zijn onkreukbaarheid, krijgt vlak voor zijn pensionering een jongeman te berechten, die een meisje zou heb ben verkracht en vermoord. De rechter is overtuigd van zijn schuld en wij, de toeschouwers, al heel spoedig ook. want in niet mis te verstane flash backs wordt ons ge toond hoe de zaak zich heeft toege dragen. Maar de moeder van de jongen (Sophia Loren) blijft aan zijn onschuld geloven en laat geen steen op de andere om hem vrij te krijgen. Ze maakt van haar contacten met de onderwereld (haar man, de va der van haar zoon. was een beken de gangster) gebruik om de suiker zieke vrouw van de rechter te kid nappen en hem zodoende onder druk te zetten. In het gevecht tus sen plicht en liefde (genegenheid? Jean Gabin in 'Verdict'. gehechtheid?wint de liefde: de president maakt getuigen charge onzeker, manipuleert soepel met verklaringen, weet twijfel te wek ken aan de schuld van de jongen en draait de zaak zo, dat er wel een vrijspraak lijkt in te zitten. Intus sen heeft zijn vrouw, overtuigd van het feit dat hij het verlies van zijn integriteit niet zal kunnen verdra gen. haar ampules met medicijnen stukgesmeten en ligt in coma. Om dubbel zeker te zijn heeft de moe der van de jongen bovendien nog een belangrijke getuige omgekocht. Zo staan de zaken als de rechter met de juryleden in beraad gaat (een typisch Franse aangelegenheid is dat overigens). Eens te meer komt hij tot de conclusie dat die hele rechtspraak niet deugt, want wanneer moeten zij het 'schuldig' uitspreken? Als zij 'de innerlijke overtuiging' hebben dat de ver dachte schuldig is. Die uitspraak behoeft dus niet gemotiveerd te zijn en niet met bewijzen gestaafd. Als hij de jury met zachte dwang tot vrijspraak beweegt doet hij dat niet alleen om zijn vrouw te red den, maar ook omdat hij vindt, dat De Wellustigen (Open Season) is een ergerlijke film. Erger dan porno. Over een laf, honds verziekt, stelletje Amerikanen. Burger jongens met een goed inkomen, nette huizen, vrouwen en kinde ren. Zij gaan op jacht met z'n drieën. Zij houden de eerste avond al een lallende orgie met een paar vrouwen in een motel. nog wel even op zich zou laten wachten. PvdA, PPR en PSP heb ben deze week via schriftelijke vra gen toch weer op uitstel aange drongen. De ministerraad zet nu spoed achter de zaak. De komende wetswijziging houdt in ieder geval in dat de dienstweige- rende Jehova-getuigen voortaan er kend zullen worden. Of de wet ook verruimd wordt tot de zogenaamde atoompacifisten en politieke weige raars is zeer de vraag. In het kabi net is men het daar niet over eens. Er bestaat wel een zekere bereid heid de atoompacifisten meer ruim te in de wet te geven, maar voor de politieke weigeraars ligt dit veel moeilijker. door Ber Huising De volgende dag dwingen zij een man en zijn vriendin mee naar hun vakantiehuis op een eiland. Met hun wapens, hun lacherige brutali teit en hun overmacht. De man wordt vernederd tot slaaf. De vrouw wordt gebruikt, en gaat dat lekker vinden. De drie schoften hebben lol. Op een morgen laten zij hun gevangenen vrij, ongewa pend, in de wildernis, met een half uur voorsprong. Dan gaan zij er op jagen. Aan de achtervolging, de angsten en de moordlust is veel, en zelfs knap, filmwerk besteed. De twee weerlozen worden tergend langzaam vermoord. Daar blijft het niet bij. Er is nog een jager, onbe kend, onzichtbaar, die van hinder lagen uit die drie neerschiet. Met vermanende toespraken door een luidspreker Hij is de wrekende vader van een meisje dat zij ook eens verkracht en de dood inge jaagd hebben. Hij heeft zijn wraak, als buurman of huisvriend van de drie, jarenlang voorbereid. Dat hij aan het slot zegt: 'jullie leerden dit alles in de oorlog, maar ze leerden je niet wanneer je ermee moest ophouden' kan de mentaliteit van de film niet meer redden. Want hij deed als zij: een moordend recht in eigen hand nemen. Met de opvat ting dat een mens met anderen kan doen wat hij wil, uit vergelding of voor genoegen. William Holden wilde die rol wel spelen. Peter Fonda, John Phillip Law, Ri chard Lynch speelden, met een soort overtuiging, de schoften met een SS-moraal, die bovendien met hun andere lolletjes nog onuit staanbaar vervelend waren. Regis seur Peter Collinson had blijkbaar behagen in hun vulgariteit en sa distische terreur. De film werd op genomen in Spanje voor een Spaanse producer. David Osborn en Liz Charles-Williams bedachten het verhaal. De vraag, die bij ieder moet opkomen, in welke barbaarse samenleving zoiets zomaar zou kunnen voorkomen, wordt in de inleiding al weggevaagd: een vrouw die de verkrachters van haar doch ter komt aanklagen krijgt te horen: het zijn sportieve kerels, oorlogsve teranen, geachte burgers mevrouw. daar kunnen wij niets tegen begin nen en bovendien, zij zullen haar er wel voor betaald hebben. Dat, en het slot, lijkt op kritiek, maar de misstanden zijn in deze film ge bruikt voor een walgelijk vermaak. (Amsterdam, Rembrandt- pleintheater, 18 jr.) een oordeel op deze gronden waar deloos is. Men kan 'Verdict' niet vrijspreken van melodramatische overdrijving (al zet Jean Gabin's nuchterheid daar duchtig de domper op) en hij moet het geheel en al van zijn inhoud hebben. De vorm is het vehikel dat de ideeën draagt, maar soms loopt hij lelijk uit de rails, bijvoorbeeld wanneer die afgezaag de flash-backs over het doek dreu telen. Maar het scenario zit boeiend en garaffineerd in elkaar en wan neer Cayatte aan het eind zijn zaak gaat verdedigen op overbekend ter rein heeft hij een fikse climax voor ons in het vet. Ouderwetse, degelij ke kost. Eigenlijk best lekker in het kille filmklimaat van sex en sadis me. Amsterdam - Tuschinski, 18 jr. 'Three the hard way': explosieve acties, maar meer ook niet De drie die erin 'Three the Hard Way' hard tegenaan gaan zijnne.- gers Jim Brown, Fred William son, Jim Kelly en de vijanden zijn blanken, die het gekleurde ras willen uitroeien met vergif in het leidingwater in Washington, Los Angeles en Detroit. De drie weten dat, zo'n beetje op eigen houtje, te voorkomen op de wilde manier. Kelly doet dat het leukst, met ka rate, dat, vertraagd weergegeven, een gewelddadig ballet lijkt, waar bij alle tegenstanders op de grond blijven liggen. De anderendoen het met hollen en altijd-prijs-schieten. Op trappen, bruggen, rotsen en in waterleidinggebouwen. Met onzin nig veel geluk en een bovennatuur lijke handigheid. Een beetje James Bond-achtig, maar wel slechter. Er komen terloops dus ook een paar aardige vrouwtjes aan te pas. En er worden tientallen aut's vernield. 'Explosieve aktie vult het witte doek', heet het in een reclameslag zin, en meer vulling is er niet bij. (Amsterdam, City, 18 jr.) BH. (ADVERTENTIE) Op 21 september 1974 is onze grote najaarsprijsvraag gestart die duurt tot 21 december 1974. Er zijn weer vele prijzen, waaronder Inventum automatische koffiefilters, geschikt voor 8 geurige kopjes koffie, t.w.v. 132,50. .i&j&jin i Ml Inventum Haardroogkappen inci. statief 89,50 Inventum Automatische Broodroosters66,75 Inventum Handmixers 64,75 Inventum Snackgrill 64,75 Inventum Haardroogsets 49,75 Inventum Theelichten 41,95 Inventum Theelicht Antiqua 29,95 Inventum Koffiemolens 27,50 Doe mee met de prijsvraag en win één van de vele prachtige prijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13