Recreatie vernielt iiesbosch' Ambtenaren eisen: spreiding moet vrijwillig gebeuren fciterovelast oor de storm Milieufedratie luidt alarmklok 'KVP doodsbang in de steek te worden gelaten' FAMILIEBERICHTEN èjW/KWARTET VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 Kil ~=S. --.V: de Biesbosch vind je nog rust. ring van het schap al deze proble men bepraten.' Dat er onvoldoende controle op de naleving van de gemeentelijke be stemmingsplannen is, geven de be trokkenen wel toe. Over het wegha len van de rietgorzen zegt de heer Folmer bijvoorbeeld: 'Vroeger werd or Jan Brokken |DE 'In de Biesbosch zijn ontwikkelingen l de gang. De toenemende reatie zorgt voor vreselijke standen, en niemand doet ir wat aan. Als niet dadelijk fdt ingegrepen gaat de Bies- ch kapot.' Deze noodkreet tkten een aantal leden van' Brabantse Milieufederatie op llgemene ledenvergadering in burg. (iw zijn deze kreten voor de lokkenen niet. De her T. Hi per, directeur van het Recredf- chap Biesbosch in Made zegt: it de Biesbosch vooral nodig ft, dat is rust. Maar dat weet ik twee jaar, dat wil zeggen, sinds Jirecteur van het recreatieschap jd.' En staatssecretaris W. Meijer treatie) uitte zijn verontrusting jens een bezoek aan het natuur- ted op 19 mei 1974 zo: 'De bosch bezwijkt onder een gro- recreatiedruk.' de noodkreten van de leden de Milieufederatie toch sterk aandacht trokken in Brabant, ze zelfs drie vragen van staten- n aan gedeputeerde staten op- irden. komt doordat de Milieufe- ktie ook de oorzaak van de el- dle aangaf. Die komt hierop fcr: er bestaan prima bestem- pgsplannen. maar niemand ïdt zich daaraan. Er is een prima dsplan voor het recreatiegebied de maak, maar de zes gemeenten in het recreatieschap zitten. |>elen voortdurend over het plan daarom is het nog steeds niet eed. De vernieling van het na- rgebied gaat echter onvermin- d voort. |r onvoldoende controle van de atselijke overheden neemt het ital jachthavens, het aantal stel tjes en het aantal caravan- Ddplaatsen in het gebied rond Biesbosch snel toe Door het breken van controle spitten vele ren de (beschermde) rietgorzen en zaaien op de dijkjes in de sbosch gras. Tenslotte varen er ids meer jachten in de BieS- ph. In 1973 nam hun aantal, in gelijking met het jaar daarvoor, l 43 procent toe. iiens de coördinator van de Bra- tse Milieudefensie. Peter von jenfeldt, is deze heel ontwikke- het ministerie van cultuur, re- fctie en maatschappelijk werk nu in het verkeerde keelgat ge- pten. De vertegenwoordiger van ministerie in het Recreatié- ap, de heer Timmer, heeft on- gs gedreigd dat CRM zich terug trekken uit het schap en geen Bidie meer zal verstrekken als i een verslaggever ISSINGEN Zeeland heeft gis- pacht en in de loop van de dag [stige momenten beleefd door I snel opkomende water als ger g van zware stormen. Het water de Ooster- en Westerschelde |im in de nacht van ownsdag op iderdag zo snel opzetten, dat de jvlnciale Waterstaat een herha- vreesde van de verrassingsaan- van 14 december vorig jaar. In isingen steeg het water gister-, ldag tot drie decimeter boven grenspeil. In verband met de aarlijke situatie werd een groot 1 van de boulevard tijdelijk afc- loten. In Zierikzee wam hét »r tot 3.22 boven NAP. terwijl er kr 1.48 verhoging was verwacht: t in Maassluis steeg de water- nd tot 2.80 m .boven NAP. Onder male omstandigheden is de igwaterstand hier 1,10. De kaden Ts de binnen- en buitenhaven len onder water en op veel ktsen werden vloedplanken aan- racht. Schiedam stond gistermiddag 70 .timeter water op de kade 't )fd. Aan de Voorhaven moest de Itle voorkomen dat zeven gepar- rde auto's in het water wegdre- De naburige bewoners, die 'rigens gewend zijn aan het re- fnatig buiten de kaden treden l het water, hadden hun huizfln barricadeerd. geen ernst wordt gemaakt met het opstellen van het basisplan. 'Jaloezie' Waarom kunnen die gemeenten het niet eens worden? Peter von Meij- enfeldt: 'Het is een kwestie van jaloezie. Bepaalde gemeentes be schikken al over een aantal recrea- tieve voorzieningen. In Made en Drimmelen is vorig jaar de grootste jachthaven van Europa geopend. In deze gemeente is verder een Bies- bosch-museum gevestig en een gro te camping. Andere gemeenten zijn wat betreft hun voorzieningen achtergebleven. Zij willen de schade nu inhalen'. Zij willen ook een jachthaventje of een camping. Het basisplan gaat echter paal en perk stellen aan de toename van het aantal recreanten. Dat zint ge meenten als Dussen. Raamdsdonk- veer. Werkendam. Hoge en Lage Zwaluwe niet. Zij willen ook een graantje meepikken.' De betrokken gemeentebestuurders ontkennen noch bevestigen dat er sprake van jaloezie is. Feit is dat het basisplan nog steeds niet rond is. Volgens de directeur van het Rrecreatieschap, de heer Folmer, zal het echter niet lang meer duren voordat het plan gereed is. En me vrouw F. A. Muller, die namens de provincie is het schap zit, zegt: 'Wij gaan maandag in de vergade- dat riet gekapt. De grondeigenaren kregen er een flink bedrag voor. Door het wegvallen van de getijden in de Biesbosch groeit er nu veel minder riet. Het is economisch niet meer rendabel het te kappen. Om hun grond toch geld op te laten brengen zaaien de boeren nu gras langs de oevers, en ze laten er een paar koeien grazen. Zonder het riet kalven de oevers echter af. En in de zomer meren er boten aan, want op zo'n stukje weiland is het goed picknicken.' Waarom treden de gemeenten niet tegen deze boeren op? 'Het water leidingbedrijf Stad Rotterdam (die in de Biesbosch grote zoetwaterbe kkens heeft laten aanleggen) heeft vele terreinen opgekocht en deze weer aan boeren verpacht. Het is moeilijk de schuldigen te achterha len.' Vervuiling Dat er van een sterke vervuiling door het toenemend aantal recre anten sprake is. ontkent de heer Folmer niet. Maar, zo zegt hij, dat komt omdat de ambtenaren die de controle moeten uitoefenen nog niet ingespeeld zijn op de nieuwe situatie. 'De rijkspolitie te water bemoeide zich vroeger alleen met de grote vaart en met strafbare feiten die op of om het water gepleegd werden. Nu moeten zij vooral letten op de recreanten. Dat vraagt een zeker aanpassingsver- moegen.Dat er in de dorpen rond de Biesbosch steeds meer caravan staanplaatsen worden aangelegd ontkent de heer Folmer ten stellig ste. 'In het verleden zijn hier en daar wel caravans neergezet. Maar de laatste tijd wordt er streng op toegezien dat er geen nieuwe staanplaatsen worden gecreëerd'. Samengevat erkent de heer Folmer dat er door het toenemend aantal watersporters een grote druk op het Biesboschgebied wordt uitgeoefend. Maar, zo stelt hij, 'met het basi splan kunnen wij tegendruk geven.' Duurt nog even Dat basisplan is er echter nog niet De leden van de Brabantse Milieu federatie geloven dat het nog wel een tijdje zal duren eer het gereed is. 'De moeilijkheid is dat de lokale overhedne het niet met elkaar eens zijn en dat levert weer moeilijkhe den op met de regionale en vooral de nationale overheid. Als CRM zich uit het recreatieschap terug trekt betekent dat een financiële klap van de eerste orde. Wij zien de toekomst voor de Biesbosch dan helemaal somber in.' zegt Peter von Meijenfeldt.Slachtoffer van het ge harrewar is de Biesbosch, eens één van de mooiste natuurgebieden van Nederland, nu een bedreigd gebied. Door de aanleg van de drinkwater spaarbekkens boette het al aan be langrijkheid in. Door het wegvallen van de getijden (door het Delta een veel minder belangrijk gebied, plan) werd het biologisch gezien en door de recreatie dreigt het nu een rijksweg voor motorboten te worden. Organisaties gehoord door Kamercommissie Van onze Haagse redactie DEN HAAG De centrale organisaties van overheidspersoneel eisen dat het gehele spredingsvraag- stuk wordt herzien en dat grote nadruk wordt gelegd op de vrywilligheid van de spreiding. Donder dag werden vertegenwoordigers van de ambtenaren-bonden gehoord door de bijzondere tweede ka mer-commissie voor het spreidingsbeleid. Terwijl een kleine vijfduizend amb tenaren van de centrale directie van de PTTT. de topografische dienst van het ministerie van de fensie en het rijksinkoopbureau, drie te spreiden diensten, op het Binnenhof hun ongenoegen over de spreidingsplannen van de regering- lieten blijken, kregen de vakbonds vertegenwoordigers deN gelegenheid hun grieven te uiten. Zij waren daartoe uitgenodigd door de kamer commissie. die de mening van de ambtenaren wilde weten over de procedure, die inzake de spreiding is gevo.gd. De bonden menen dat de ambtena ren min of meer voor voldongen feiten zijn gesteld. 'Het principe van de spreiding en het aantal te spreiden plaatsen zijn volgens de regering niet ter discussie.' aldus de heer J. van Dijck, bestuurslid van de Algemene Bond van Ambtena ren. 'In tal van publikaties van deskundigen is de laatste tijd be toogd dat de regering met het spreidingsbeleid op een verkeerd spoor zit. Wij vragen ons af of de regering daar wel gevoelig voor is.' De- grootste grief voor de ambtena ren is de onvrijwilligheid van de spreidingsplannen, zoals die nu be kend zijn. 'Die vrijwilligheid staat bij ons voorop', aldus deheer Van Dijck. 'We hebben er geen bezwa ren tegen dat het Noorden gehol pen wordt, maar dat mag niet door een gedwongen verplaatsing. Minis ter Van Doorn heeft onlangs, toen het over de Surinamers in ons land ging. gezegd, dat deze mensen niet gedwongen kunnen worden om zich. als ze in Nederland komen, op bepaalde plaatsen te vestigen. En nu wil men dat wel met de ambte naren doen. Wij vinden dat er geen plaats is voor een dubele moraal'. Door alle onzekerheid over wat er nu gaat gebeuren is volgens de heer Van Dijck in Den Haag sprake van 'een giftige situatie'. Zoals be kend heeft het PTT-personeel al harde acties aangekondigd indien de regering de spreidingsvoorne mens doorzet. 'Er zijn in het verle den diverse andere diensten ver plaatst. zonder dat er moeilijkhe den waren, alleen omdat dat op basis van vrijwilligheid ging'. Ambtenaren demonstreerden gisteren op het Binnenhol'. ring niet onwrikbaar aan de voor nemens vasthoudt. 'Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat door de overheidmct twee monden wordt gepraat, aldus de heer Van Dijck, die overigens zei dat hij de indruk had dat de kamercommissie de argumenten van de ambtena renbonden in overweging wil ne men. Tijdens het bezoek dat hij enkele weken geleden aan Den Haag braclu, stelde de Groningse com missaris van de koningin Toxopeus dat de regeringsvoornemens onge wijzigd waren Staatssecretaris Po lak van Binnenlandse Zaken ver telde twee dagen later dat de rege- CHU-voorzitter: Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De KVP is doods bang door CHU en ARP ooit nog eens in de steek te worden gelaten. Dit zei gisteravond mr. baron Van Verschuer. landelijk voorzitter van de CHU. op een bijeenkomst in Groningen. Volgens hem is de KVP bezig zichzelf op te heffen en te transformeren in een christen de mocratische partij. Het meepraten over de CDA ge dachte heeft ten aanzien van deze ontwikkeling in de KVP. een stuk morele verantwoordelijkheid voor de ARP en CHU tot gevolg, aldus de heer Van Verschuer. Deze zei voorts te betwijfelen of er ooit nog eens een CDA komt, als dat nu niet gelukt. Belangrijke voorwaarde voor de CHU is echter dat een CDA een eigen gezicht moet hebben en zich niet laat mangelen tussen VVD en PvdA. Een 'tweede gedogen-spel'. zoals zich dat bij de vorming van het kabinet Den Uyl voor deed. acht hij fataal voor de christen democrati sche partijen en dit zou voor de CHU ook onaanvaardbaar zijn. De heer Van Verschuer sprak voor de CH-kamerkring in Groningen. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020 - 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer moge lijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. „Mijn genade is U genoeg" (2 Cor. 12:9) Na een ziekbed van enkele weken heeft God thuisgehaald onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Geessien Aten-Mulder sedert 19 juni 1967 weduwe van Harm Aten. Zij mocht de leeftijd van i Jakarta: Voorburg: Emmen Naaldwijk: Valkenswaard: jaar bereiken. A. M. Soedarmo-Aten R. Soedarmo J. B. Th. Aten M. Aten-Kuyvenhoven W. A. J. Blom-Aten A. S. Kuyvenhoven-Aten J. N. Kuyvenhoven A. C. Aten M. J. Aten-Veen klein- en achterkleinkinderen Emmen, 25 november 1974. „Heidehiem", Vossepad 98. Moeder is opgebaard in het rouwcentrum „De Wolfsbergen", Weerdingerstraat 150, Emmen. Gelegenheid tot condoleren donderdag 28 no vember van 19 tot 20 uur en vrijdag 29 no vember na de begrafenisplechtigheid. De begrafenis zal plaatshebben op vrijdag 29 november vanuit bovengenoemd centrum na een rouwdienst die om 14.00 uur begint. Corr.-adres: Weerdingerstraat 131, Emmen. In volle vrede is plotseling van ons heenge gaan onze geliefde Zwager en Oom Johannes Arie de Bruine op de leeftijd van 65 jaar. RotterdamC. Benschop-v. d. Gugten J. Benschop Katwijk: M. v. d. Gugten Katwijk: P. v. d. Gugten N. v. d. Gugten- Zandbergen Oosterbeek: N. v. d. Velde-v. d. Gugten M. v. d. Velde neven en nichten Hoogeveen. 27 november 1974. Pasteurhof 4. Op 26 november ging van ons heen mijn lieve Man, onze beste Broer, Zwager en Oom Jan Gifsbert Martinus van Griethuijsen op de leeftijd van 74 jaar. Uit aller naam: C. H. van Griethuijsen-Deknatel 's-Gravenhage. 29 november 1974. Smaragdhof 146. De crematie heeft heden plaatsgevonden. De Here nam tot zich onze lieve Broer, Zwa ger en Oom Derk Pereboom op de leeftijd van 86 jaar. Ede. 26 november 1974. Grand Rapids: A. Pereboom H. Pereboom-Ebels Vriezen veen: G. J. ten Brink-Pereboom neven en nichten. In Jezus ontslapen, in de ouderdom van 78 jaar, onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Sietske Bosma Sinds 30 januari 1963 weduwe van Cornelis Dekker. Ps. 27 7 (ber.) R. Bosma M. Bosma-Smedink en kinderen S. van der Meulen- Brandsma W. van der Meulen Rijssen/Opeinde (Sm.), 24 november 1974. De Here heeft tot Zich genomen onze geliefde Zwager Derk Pereboom weduwnaar van Martha Lucia Poppinga in de leeftijd van 86 jaar. Ede. 26 november 1974. Arnhem: S. Lugtighcid-Poppinga J. R. Lugtigheid Norg: L. Poppinga J. A. J. Poppinga-Marnette Kampen: H. C. ten Kate-Popplnga Heden bereikte ons het droeve bericht dat op 24 november is overleden Mevrouw M. A. Vlaardingierbroek die jarenlang als administratrice verbonden is geweest aan onze instelling. Wij hebben haar leren waarderen om haar plichtsbetrachting en ijver en gedenken haar in dankbaarheid voor het vele dat zij voor het museum heeft verricht. Leiden.28 november 1974. Het gezamenlijke personeel van het Rijksmuseum van geologie en mineralogie. Met diepe droefheid geven wij U kennis, dat in de verpleeginrichting „De Kreek" te 's-Gra- venzande zacht en kalm van ons is heengegaan onze geliefde Zuster. Behuwdzuster en Tante Johanna Adriana van Leeuwen weduwe van Johannes Baade in de ouderdom van 78 jaar. Mede namens de verdere familie: J. H. Zeelenberg. Monster. 27 november 1974. Wilhelminastraat 3. Gelegenheid tot condoleantie aan het woon huis vrijdag 29 november van 35 en van 7—9 uur n.m. De rouwdienst zal worden gehouden op zater dag 30 november a.s. om 11 uur v.m. in de Aula op de Algemene Begraafplaats te Monster, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. Openbaring 14 13 In volle zekerheid des geloofs is in Christus ontslapen, onze lieve zorgzame Vader, Be huwd-, Groot- en Overgrootvader Ruth Bakelaar in de ouderdom van 81 jaar. Kinderen, Klein- en achterkleinkinderen. Rotterdam, 28 november 1974. Catullusweg 60. Correspondentie-adres: A. v. d. Hoek, Spinoza- weg 261, Rotterdam. GEEN BLOEMEN. Vader is opgebaard in de rouwkamer van het Ikazia-ziekenhuis, Montessoriweg 1. Rotter dam-Zuid. Rouwbezoek en gelegenheid tot con doleren vrijdagavond van 7.15 uur tot 7.45 uur zaterdagmiddag van 4.30 tot 5.00 uur. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden maandag middag 2 december a.s. op de hervormde be graafplaats „Charlois", Charlolsse Lagedijk 680 plm. 3.00 uur. Vooraf zal er een rouwdienst worden gehou den in de Geref. Petra-kerk, Pliniusstraat 21, Rotterdam. Aanvang 2.00 uur. De Raad van de Gereformeerde Kerk van Rot terdam-Lombard! jen wil bij het overlijden van de Heer Ruth Bakelaar met grote dankbaarheid gedenken wat deze vanaf het ontstaan van de Kerk in 1961 als Ouderling voor onze Gemeente heeft betekend. O blij vooruitzicht dat mij streelt, ik zal, ontwaakt. Uw lof ontvouwen, U in gerechtigheid aanschouwen, verzadigd met Uw God'lijk beeld. Psalm 17 vers 7. Namens de raad: J. Schipper, Voorzitter, G. Velthoen. Secretaris, A. Bakker, Predikant. Rotterdam, 28 november 1974. Bedroefd, maar met grote dankbaarheid in het hart voor alles wat Moeder voor ons beteken de. delen wij u mede. dat na een geduldig ge dragen lijden van ons is heengegaan onze lieve zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en en Overgrootmoeder en Tante, Marrigje Boudewtfns Weduwe van Adrianus Kaijim. in de ouderdom van bijna 90 jaar. Dordrecht: A. G. Kaijim-van Maastricht C. Kaijim P. M. Kaijim-van Heeren S. Charité-Kaijim A. Charité ApeldoornP. Kaij im M. A. Kaijim-Hoppe Dordrecht: A. van Herwijnen-Kaijim A. Verschoor-Kaijim D. Verschoor L. Kaijim A. Kaijim M. Kaijim A. Kaijim C. Kaijlm-Kwakernaat Klein- en achterkleinkinderen. Dordrecht, 27 november 1974. Wielhovenstraat 40. De overledene ligt opgebaard in hét rouw centrum Kon.-Wilhelminastraat 48. Gelegenheid tot bezoek van 19.00 tot 20.00 uur. aldaar zaterdag De begrafenis zal plaatsvinden maandag 2 de cember a.s. op de Algemene Begraafplaats te Dubbeldam, om 13.00 uur. Vertrek vanaf het woonhuis om 12.45 uur. Heden werd door haar Heer en Heiland uit dit leven verlost onze geliefde zorg zame Moeder. Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Elizabeth Bakker weduwe van Gtjabert Oorvers In de gezegende ouderdom van 01 Jaar. Over weinig zljt gij getrouw geweest, over veel zal lit u stellen: ga ln tot het feest van uw Heer. Matth. 25 11 Kinderen. Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Correspondentie-adres Llndtsestraat 13. Zwljn- drecht Gelegenheid tot condoleren zaterdagmiddag 30 novem ber van 45 uur ln de Aula van „De Llndonk". De begrafenis zal plaats vinden maandag 2 decem ber as. om 3 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Jeroen Boschlaan te Zwljndrecht. Daar het mij onmogelijk is een ieder persoon lijk te danken voor de belangstelling, ons be toond, tijdens de ziekte, en uw medeleven na het heengaan van mijn geliefde Vrouw, onze zorgzame Moeder en Oma Elisabeth Booij-van Leeuwen betuig ik U langs deze weg mijn oprechte dank Mede namens de Kinderen Th» Booij. Alphen aan den Rijn, november 1974 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11