ïamer krijgt nul op het ekest in alle opzichten ritiek Kamer op ;emgedrag in VN Tegenstelling in D'66 leidt tot aftreden Chauffeurs Landbouwschap vraagt regeling wateroverlast VATJREEUWIJK ïlastin gaf trek voor zelfstandigen kan voor Lbinet moeilijk punt worden sof resolutie over Palestijnse rechten Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft ergelijk? Motie vraagt maatregelen tegen stropen Politie bewaakt woning Van Huiten Fractie verliest met Anneke Goudsmit een van meest bekende leden Verklaringen over vertrek erg scherp üw beste wonen begint bil De Tijdgeest DUW/KWARTET DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3-K5 Jot k onze parlementsredaktie HAAG Minister Duisenberg en staatssecretaris Van Rooij- ofan financiën zijn gisteren op geen enkel punt tegemoetgeko- aan de wensen van de Tweede Kamer. Verwacht wordt, dat amerleden vandaag bij de voortzetting van het debat over het (stingplan en de regeringsmaatregelen geen genoegen zullen n (en met de weigerachtige houding van de bewindslieden. ogfe al op de volgende punten zal Jen geprobeerd de regering tot Jessies te bewegen belastingaftrek voor zelfstan- gen, waarvoor vandaag het fetsontwerp bij de Kamer is in- diend, moet verder worden ver- ogd. Jerlaging van de vennootschaps belasting. ferdubbeling van de belasting- ftrek wegens reiskosten naar [et werk over een afstand min enier dan elf kilometer. :tra verlichting van de belas- litlngen voor de middengroepen. Jevraagde hogere belastingaftrek 1 zelfstandigen kan voor de rege- iet vooral een moeilijk punt wor- jiin het debat. De regering wil rid inkomens tot dertigduizend gul den een aftrek toestaan van ten hoogste twaalfhonderd gulden. Voor ieder duizend gulden die er mear wordt verdiend, wordt de aftrek met 120 verminderd, zodat de aftrek bij veertigduizend ophoudt. Een meerderheid van de Tweede Ka mer, waaronder de confessionele fracties, wenst die grens op te trek ken to veertigduizend gulden. Zij be roepen zich erop dat juist de ho gere inkomensgroepen er volgend jaar opnieuw in inkomen reëel op achteruit zullen gaan. Een woord voerder van het Nederlands Chris telijk Ondernemers Verbond (NCOV) bevestigde ons gisteren dat het draaipunt ligt op een bruto-inkomen van 34.000 gulden. De inkomens bo ven die grens gaan er op achteruit. Een verlaging van de vennootschaps belasting wordt vooral bepleit door de confessionele fracties en de 1 I ienl onze parlementsredactie N HAAG De Tweede Kamer heeft minister Van der Stoel 'daiitenlandse zaken) gisteren ernstig bekritiseerd over het Ne- setlandse stemgedrag in.de Verenigde Naties inzake de Palestijnse fer jstie. VVD. Minister Duisenberg waar schuwde de Kamer er voor dat een verlaging van de vennootschapsbe lasting de totstandkoming van een centraal akkoord in gevaar zal bren gen. Staatssecretaris Van Rooi jen rekende de Kamer bovendien voor dat een verlaging met twee punten de schatkist 225 miljoen gulden zal kosten. Wellicht dat de Kamer om die reden met een verlaging wil vol staan met één punt. De verdubbeling van de belasting aftrek wegens reiskosten op de korte afstand levert volgens staatssecre taris Van Rooijen de belastingbeta ler slechts het geringe voordeel op van een tientje per jaar. De schat kist kost het echter zestig miljoen gulden en daarvoor voelde hij wei nig. Ook de Kamer keek op van dit bedrag, zodat wellicht de verruiming lager wordt gesteld. De extra-verlichting voor de mid dengroepen is aangekaart door de fracties van de CHU en de WD. Het amendement van de WD wordt vrijwel zeker verworpen, omdat de verlichting te fors wordt geacht. Een amendement-Scholten (CHU) daar entegen heeft weer het nadeel dat het weinig zoden aan de dijk zet. Het is daarom niet zeker dat de fracties van de KVP en de ARP, die het amendement sympathiek vin den, de regering willen trotseren voor het behaden van zo'n gering voordeel. De bewindslieden gaven gisteren verder ook niet thuis toen werd ge vraagd om een investeringsaftrek, niet alleen voor gebouwen, maar ook voor machines. Evenmin voerden zij voor bijzondere investeringsfacili teiten voor de regio buiten de rand stad. Dr. Arend Vermaat (ARP) kreeg nul op rekest voor een bijzondere belas tingaftrek voor weduwnaars en voor het brengen van hulpmiddelen voor invaliden onder het goedkope btw- tarief van vier procent. Dit tarief, betoogde de staatssecretaris, moet bij uitzondering alleen voor de eerste levensbehoeften worden toegepast. Daarom ontraadde hij ernstig het amendement van de heer Van Dis (SGP) om bloemen onder dit tarief te brengen. De laatste wens van de Kamer, waardoor een streep werd gehaald, was de weer-invoering van het onderhoud van de eigen woning als aftrekpost voor de inkomsten belasting. Halt Minister Duisenberg wees alle ver langens (het prijsschieten door de Kamer) af, omdat hij niet meer dan 3,5 miljard gulden extra in het to taal wil uitgeven. Volgend jaar zal, zo rekende hij voor, het geraamde begrotingstekort inbegrepen, er 2,5 miljard gulden tekort zijn in de kas van het Rijk. Dit tekort wordt voor een deel opgevangen door 't draaien van nieuwe bankbiljetten. Een ver dere uitbreiding van deze monetaire financiering is met het oog op de in flatie niet verantwoord. Vandaar het 'halt' dat hij de Kamer toeriep. Zeeland uitgereden. Breskens bleef bezet. Gistermiddag wierpen vrachtwa genchauffeurs een blokkade op bij de IJsselbrug bij Zwolle. Hier werd besloten de actie 's middags te be ëindigen, nar de chaufeurs zelden omdat door het slechte weer de verkeersveiligheid in gevaar werd gebracht. De twintig vrachtauto's, die bij deze actie betrokken waren, koersten vervolgens naar Coevor- den, waar ze door een mobiele een heid werden tegengehouden. Even als bij de grensposten Knalhutte (bij Enschede) en Lommel-Bergeyk was hier douane en politiepersoneel gestationneerd voor het geval chauffeurs zouden proberen ook hier de grens te versperren. Ook NS-stations werden door vrachtwagenchauffeurs gisteren niet ongemoeid gelaten. Op de sta tions van Gouda en Zoetermeer werden de losplaatsen geblokkeerd. Ook de toegang van en naar het emplacement op het CS in Utrecht werd afgezet. De situatie op de Zeeuwse akkers is nog steeds uiterst zorgelijk. Afkoeling Bij Wissenkerke proberen enkele van de 7200 militairen te redden wat er te redden valt. Van een verslaggever DEN HAAG Het Landbouwschap heeft in een gesprek met mi nister Van der Stee gepleit voor een regeling 'wateroverlast 1974', waarbij aan gedupeerde boeren een bijdrage ineens wordt ver strekt, die is afgestemd op de kosten die de individuele boer ge maakt heeft tot aan het moment waarop geoogst had moeten wor den. Voor risico van de boer blijft bij de ze regeling het verschil tussen de verlorengegane opbrengstwaarde van het niet-geoogste produkt en de gemiddeld berekende kosten met uit zondering van die van het oogsten en van sortering en transport van geoogst produkt. Het landbouwschap meent dat deze regeling eenvoudig en snel uitge voerd kan worden, zonder een lange Advertentie norland onthield zich met de an- ïdt) EG-landen van stemming over resolutie waarin wel de Pales- e. se rechten werden onderstreept, niet het recht van Israël op voortbestaan achter veilige en ide grenzen. De Kamer be- Xe de Palestijnse rechten niet, vond dat Nederland, gezien zijdigheid van de resolutie, tegen had moeten stemmen, verschillende fracties, onder PvdA, CPN. KVP. AR, CHU. i, WD. DS'70, GPV en SGP felden niet zozeer aan de goede jelingen van de minister, maar vreesden dat het evenwicht in lej Nederlandse beleid onder druk ifde bes1 Thomassen van Berdam zal samen met zes ande- Nederlanders de bevol- jnsj oproepen sympathie met Israël Bocbetuigen. De oproep wordt on- Nteund door tientallen anderen, er wie internationale staats- st ftsgeleerden, aldus de heer Tho- vanisen, gistermiddag tijdens een nijenkomst in Den Haag waar de TPlische ambassadeur Yad-Vas- l onderscheidingen uitreikte aan hoiNederlanders die in de oorlog lig fn het leven hebben gered, »tho' ijs- de andere EG-landen naar de ogen van de Palestijnen zou gaan oioiven. ister Van der Stoel sprak dit nd ;lg tegen bij deze door de AR- >en Itieleider Aantjes aangevraagde :am|rpellatie. 'Wij laten Israël niet de steek. Ik onderschrijf het en. idpunt van mr. Aantjes, dat een joodse staat een wereld- ht is, waarbij West-Europa nog z( bijzondere taak heeft. Wij er- rahen daarbij overigens ook de 'Iten van de Palestijnen, zei hij. iduij jet isoleren' bez^ens mr. Van der Stoel heeft fingèrland ernstig overwogen tegen tiec(resolutie te stemmen, maar 'ijgtlt hiervan toch om praktische oftnen afgezien. 'Wij konden ons schc isoleren van de rest van de Als wij tegen hadden Idel èmd, terwijl de overige EG-lan- iecoi zich van stemming onthielden, indruk zijn ontstaan, dat die ere EG-partners veel meer voor om resolutie zouden voelen. Door ierei aan te sluiten bij de overige is bereikt, dat deze lid- in hun stemverklaringen de vooriten van Israël nog eens na- tkelljk hebben onderstreept. :eme?, AR en CHU konden zich wel putejeze redenering vinden. De an- in "I fracties vonden het echter een verdediging. 'Wij betwijfe- DPlef of dit stemgedrag nog binnen oveMgrenzen van het aanvaardbare gf ^ij deien de uitgangspunten dg minister, maar de vraag is, tievqjuropa ons toestaat die uitgangs- r®n»lten overeind te houden', zei de p Dankert (PvdA). enA en D'66 wezen erop, dat bij volgende stemming in de VN inmif de status van de Palestijnse rtzaa.jjdingsorganjsatie plq prank- me uit de boot viel door niet tegen Stemmen, zoals de andere EG- maar zich van stemming te iouden. Minister Van der Stoel kte duidelijk dat deze eenzijdi- "•anse actie tegen de afspraken is gegaan en ook voor Neder- als een verrassing was geko- oir- 'Wij betreuren dit zeer en dpjen Frankrijk daar zeker van op de hoogte stellen', zei mr. Van der Stoel. Bezorgd 'Frankrijk heeft ons gewoon bedu veld', constateerde mr. Aantjes. Mr. H. van Mierlo (D'66) vroeg zich bezorgd af, hoe het nu met een dergelijke Franse houding ('Zij flikken dat wel meer') de komende Europees-Arabische dialoog gevoerd moet worden. Minister Van der Stoel onderstreepte, dat Nederland naast deze Europees-Arabische dia loog zeker ook de traditioneel vriendschappelijke betrekkingen met Israël zal handhaven. Voor een oplossing van de geschil len achtte hij het overigens zeer noodzakelijk dat Israël met de PLO zou gaan praten. Wat voor bezwaren je ook kunt hebben, de PLO is door de Arabische landen als de verte genwoordiger van de Palestijnen aangewezen en dat is een politiek feit, waarmee je gewoon rekening moet houden. Het gesprek tussen Israël en de PLO zal overigens heel wat gemakkelijker worden, indien de PLO het bestaansrecht van Israël zou erkennen, aldus mr. Van der Stoel. Alleen de PSP vond, dat Nederland beter vóór de Palestijnse resoltutie had kunnen stemmen, om Israël tot dit gesprek met de PLO te dwingen. 'De rust en veiligheid van de joden staan ook bij mij voorop, maar die zijn alleen maar door een vreedza me samenleving in dat gebied te bereiken', aldus de heer Van der Spek, die overigens zei wel begrip ervoor te hebben, dat Nederland zich van stemming had onthouden en niet had voorgestemd. Inbreken mag niet Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als J de politie daartegen optreedt 3 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet Als de politie d&dr iets tegen doet, klinken J er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het S is onredelijk als de politieman mikpunt van -g die protesten wordt. Hij heeft de wetten 3 niet bedacht Hij moet er wèl voor zorgen i dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. 3 Soms leidt die taak tot het bekeuren voor het rijden met een open knalpot. Soms tot het geven van een extra duwtje als de brug wat steil is. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. administratieve nasleep. Minister Van der Stee (landbouw) herhaalde gisteren In de Tweede Ka mer zijn belofte, dat geen bedrijf in Zeeland als gevolg van de regen ramp mag tenonder gaan. De rege ring zal niet krenterig zijn met haar hulp. Door de rijksgroep-regellng 'zelf standigen' kan op dit moment Iedere boer zijn levensonderhoud bepalen. Deze regeling zal mogelijk worden vervangen door een nieuwe finan cieringsregeling, of, zo zei minister Van der Stee, door een rechtstreek se hulp aan de getroffen bedrijven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. Beekmans van D'66 heeft gisteravond in de Twee de Kamer een fel protest laten ho ren tegen de gruwelijke manier waarop op de Veluwe edelherten en reeën worden gestroopt. Hij diende bij de voortzetting van het land- bouwdebat een motie in waarin wordt gevraagd de detachementen die de stroperij moeten tegengaan, uit te breiden en van betere com municatiemiddelen te voorzien. Drs. De Koning (ARP) diende na mens de CDA-fracie een motie in met hlet verzoek snel een oplossing te geven voor het schrijnende pro bleem, dat de landbouwbedrijven op grond van toepassing van de hinder wet zonder vergoeding worden ge sloten. Reeds jarenlang wordt zon der resultaat door een commissie op dit probleem gestudeerd. De heer Bekker (KVP) vraagt in een bijna door de gehele kamer gesteun de motie om financieringsbijdragen voor jonge boeren en tuinders, die met een eigen onderneming willen beginnen. Van een onzer verslaggevers LELYSTAD De woning in Lely stad van staatssecretaris Van Huiten (verkeer), die belast is met de uit voering van het Koninklijk Besluit tot invoering van de tachograaf (rit- tijdenmeter) in het vrachtvervoer, is sinds gisteren door de politie van be waking voorzien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het besluit van het D'66-kamerlid mevrouw Anneke Goudsmit om ppr 1 december de Tweede Kamer te verlaten heeft politiek Den Haag niet erg verrast. Mevrouw Goudsmit besloot te vertrekken uit teleurstelling over de hou ding van de rest van haar fractie bij het begin november gevoerde abortusdebat. Zij vindt dat de fractie haar onvoldoende heeft gesteund in het verzet tegen de actie van minister Van Agt (justitie tot sluiting van de abortuskliniek in Heem stede. De tegenstellingen binnen D'66 over de abortusaffaire werden in dat abortusdebat al duidelijk. Mevrouw Goudsmit was zeer bij de abortusproblematiek betrok ken, omdat zij van tevoren al voorzag dat het bij de formatie van het kabinet Den Uyl getroffen abortus compromis moeilijkheden zou geven, weigerde zij toen de post van staatssecretaris van justitie. Logisch daaruit voortvloeiend nam mevrouw Goudsmit nu scherp stelling tegen het beleid van Van Agt. Zij wilde een motie te gen dit beleid indienen, maar de rest van de fractie weerhield haar daarvan. Volgens mevrouw Goudsmit om politieke redenen, omdat de fractie een kabinetscrisis vreesde, indien deze motie zou worden aangenomen. Zij zei dit openlijk in het debat, maar werd direct tegenge sproken door fractieleider Jan Terlouw. Hij wist van tevoren dat de PvdA deze motie niet zou steunen en vreesde dat een verworpen motie tegen het beleid van minister Van Agt, deze al leen maar in zijn beleid zou sterken. De meningsverschillen hier over heben de persoonlijke verhoudingen tussen Goud smit en Terlouw aanzienlijk bekoeld. De wederzijdse ver klaringen over het vertrek getuigen hiervan. Mevrouw Goudsmit beschuldigt de fractie van niet minder dan kiezersbedrog als zij consta- teert dat de fractie in strijd met het eigen program, het progressieve verkiezingspro gramma Keerpunt en het regeerakkoord heeft gehan deld. Vandaar de even scherpe reactie van Jan Terlouw. Geen woord van teleurstelling óver het ver trek van dit. voor D'66 zo belangrijke kamerlid. Geen woord over haar verdiensten in de afgelopen jaren. 'Haar beschuldigingen aan het adres van de fractie zijn zo ver bezijden de waarheid, Mevrouw Anneke Goud smit dat ik geen zin had om een vriendelijke verklaring af te leggen. Het is volstrekt on begrijpelijk dat ze de fractie verlaat. Ik bestrijd dat wij om politieke redenen de motie heben afgeraden. Wij zijn niet zo bang het kabinet te laten vallen, we hadden dat bijvoorbeeld ze ker gedaan indien de Oos- terschelde zou zijn afgeslo ten. Ons verzet tegen een motie van Anneke over het abortusbeleid, was er alleen op gericht de zaak van de abortus te dienen', zegt Ter louw. 'Omarming' PvdA Maar niet alleen over de abortusaffaire bestaan in de D'66 fractie tegenstellingen. Ook de 'omarming' van de PvdA heeft tot grote moei lijkheden geleid. De voor- en tegenstanders van een vaste verbinding met de PvdA zijn ook nu nog steeds niet uitgepraat. Het is be kend dat Anneke Goudsmit zich aan de kant van de tegenstanders bevindt. In hoeverre dit en het aflopend bestaan van D'66 bij haar besluit heeft meegespeeld is niet te zeggen. Duidelijk is in ieder geval wel dat de D'66 fractie met het vertrek van mevrouw Goudsmit één van haar in het land meest bekende ka merleden verliest. Mevrouw Goudsmit zat vanaf het be gin in 1967 in de fractie en heeft in belangrijke mate gestalte gegeven aan het ge zicht van de nieuwe partij. Met Van Mierlo verdedigde zij in de Kamer de nieuwe staatkundige ideeën, waar door D'66 bekend werdJNog grotere bekendheid kreeg zij door haar eerste grote bot sing met minister Van Agt over de mogelijke vrijlating van de 'Drie van Breda'. Mi nister Van Agt overwoog in 1972 deze laatste drie nog gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten en dat stuitte op groot verzet in de Kamer. In dat verzet speelde mevrouw Goudsmit een belangrijke rol. Zij wordt nu opgevolgd door drs. Nooteboom die al eerder van mei 1971 tot december 1972 In de Kamer zat. Het is niet verwonderlijk dat frac tieleider Jan Terlouw 'met alle achting voor depersoon van Nooteboom' spreekt van een 'duidelijke verzwakking' van de fractie. De vervoerdersorganisatie EVO heeft gisteren in een telegram aan premier Den Uyl en de Tweede Kamer een afkoelingsperiode voor gesteld in het conflict rond de in voering van de tachograaf. De EVO deelde mee ernstig bezorgd te zijn over de schade, die door de huidige conflictsituatie wordt toegebracht aan de Nederlandse economie en vroeg om inschakeling van een 'aanvaardbare bemiddelaar'. In dat geval zou de EVO bereid zijn de chauffeurs op te roepen tot beëin diging van hun acties. De drie on dernemersorganisaties in het be- roepsgoederenvervoer (KVO, NOB Wegtransport en PCB-wegvervoer) telegrafeerden de minister-presi dent later, dat zij zich achter het standpunt van de EVO schaarden. Het Algemeen Orgaan Voedselvoor ziening te Den Haag deed ln de zelfde richting een beroep op de regering, namelijk opschorting van het tachograaf-besluit om een voor alle betrokkenen aanvaardbare op lossing te bewerkstelligen. De Alge mene Nederlandse Bond van Groente- en Fruitexporteurs vroeg de regering alles in het werk te stellen o m een verscherping van het conflict te voorkomen. Het Landbouwschap heeft alle betrok ken partijen dringend verzocht om in een hernieuwd overleg tot direc te opheffing van de grens- en weg blokkades te komen. De bloemen veilingen en groothandelaren in bloemkwekerijprodukten hebben hun ernstige bezorgdheid geuit over de gevolgen van het rijtijdenbe sluit. De vervoersbond NW heeft laten weten de werkgeversorganisatie NOB Wegtransport niet langer een betrouwbare gesprekspartner te vinden. De bond verwijt de werkge vers een 'schijnheilige houding' in het tachograaf-conflict. 'NOB heeft met de acties ingestemd, terwijl men zich eerder akkoord had ver klaard met de invoering van de ta chograaf', aldus een NW-woord- voerder. In een vergadering van de bondsraad in Arnhem is gisteren besloten de contacten met NOB te verbreken na overleg met de ande re CAO-partners aan werknemers- zijde. (Advertentie) Amsterdam Bilderdljkstrait 73/87 020-161414 Osdorpplcin 3-17 020-191707 Amstelveen Winkelcentrum 020-454951 Amsterdam, Stadhouderskade 3, 020-16 Hilversum, Leeuwenstraat 45/47,02150- 14565 Tilburg, Spoorlaan 340, 013-422326 Venlo, Konlnglnnepleln 46. 077- 16618 Nederlands grootste wonlng- Inrlchters-komblnatlc. Keus uit meer dan 3000 meubel- en wonlngtextlelkomblnatles. VRIJ TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdags, van 9 tot 17 uur 30. Op koopavonden tot 21 uur. 's Maandags gesloten. RITA - 'Ik ruil met Tommy. Hjj heeft een kuil in de tuin en wtf een heuveltje...'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5