Jard werken en bij de zaak blijven CNS 'De Wegwijzer' is nu uit de knel Zwaardere voorwaarden voor de Korenbloem Corso ook naar Noordwijk 'Sollasi' maakt verbreding van Duinschooten nodig «r Aanmaning SLF aan Kalkar-weigeraars ten onrechte "ilhelminastraat itwijk afgesloten Klachten over vuilnisbelt ongemotiveerd Juniorkamer Bollenstreek geïnstalleerd ♦ls zwijgt over ^edrijisramp New Life Show naar Leiden Bejaarde vrouw aangereden 2IJW KWARTET DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 vier zestig jaar in de horeca en dertig jaar in Leiden DEN Een gesprekje regelen met de heer en mevrouw Favier- Hbergen, eigenaars van hotel-restaurant Nieuw Minerva, is i eenvoudige zaak. De heer Favier wil wel eens vertoeven bij grote liefhebberij het is in Oegstgeest: fruit en kruiden kwe- j Maar nog veel moeilijker wordt het door een blik in de over- f agenda. efn' i t goed, op een rustig uurtje op naandag zitten we toch achter pffie met goede cognac. Aanlei- genoeg voor zo'n gesprek: de j j Favier (Bram) zit dit jaar E jaar in de Horeca en volgend pizitten zij beiden dertig jaar in in Leiden zo bekende zaak in Een duik in de n geschiedenis van Bram Fa- .en Nieuw Minerva is een aan- vob voor een lang gesprek. 'Ik jjii toen ik veertien jaar was als ste op de oude pier van Sche ggen', aldus de heer Favier die d|ia een ontzagwekkende lijst a «voor een deel al gesloten ho- ^jBstaurants opsomt. De oude pajsche Schouw, de Posthof aan fijnsburgerweg, Palace Hotel in Royale in Den Haag, Hotel in Noordwijk en Suis- txtrt de Breestraat. Namen die de tJjre generatie met name iets ïr p zeggen, en stuk voor stuk 7e hebben lang niet alles ge- werkgevers van de toen he lende Bram Favier. dtiselen en| we)beginneling in de Horeca-we- in i werd geacht veel, liefst per Ren, te wisselen om zo de nodi- Ivaring op te doen. Maar daar- nstwam eindelijk de vaste werk- duB- We schrijven 1922 en hotel anfaal in de Breestraat zal tot koF Minerva het leven van de bepalen. Ze trouwden in niet een leeftijdsverschil van ichlien jaar. Mevrouw Favier, nu pe.Hk heb toen meteen als voor- :de gesteld: een eigen zaak, an- begin ik er niet aan'. Die fi zaak kwam. opgehouden door prlog, in 1945. In een oud pand café-restaurant met wat ka- T«jes erboven. Logies: zeseneen- p gulden,- een diner: een gul vijfenzeventig. Ja, ja. Het wa- moeilijke tijden, zozeer dat het eigen bed van de Faviers ijd en wijle moest worden ver- 'd en de (enige) dochter die op Zeichool moest gaan. tijd met een hoop zorgen', T^inert mevrouw Favier (bijge- nd 'Engel') zich. Het wordt tijd levensfilosofie, geïnspireerd op de zakenkringen waar zij uit af komstig is. aan te halen. 'Niemand is nog van hard werken doodge gaan, en bovendien is dit een leuk, een zalig bedrijf'. De zaak kreeg in de eerste jaren na de oorlog een duw in de goede richting door de nauwe band met de studentenwe reld van Sociëteit Minérva, per slot van rekening een zeer naaste buur man. En zo is het altijd gebleven. Gerenommeerde gasten, eens onbe zorgd student, bezoeken nog steeds regelmatig de zaak. wat ook bij de receptie voor de heer Favier weer duidelijk gebleken is. 'We begonnen meteen goed met het lustrum van 1945, niet zo uitbundig natuurlijk, maar het studentenleven kwam op gang'. Er volgen veel verhalen uit die tijd: oud-minister De Brauw die in ochtendjas van zijn kamer op de Stille Rijn na het Sempre het ont bijt kwam halen, de glaasjes gene- vèr die stiekum onder hoed van de heren-studenten werden gezet (alles was op de bon) en ga zo maar door. Lekkere trek We pakken de draad weer op in 1950: de eerste uitbreiding en van dat moment af, is het bergopwaarts gegaan met Nieuw Minerva. Tot het horeca-imperium van elf panden in het gebied Vrouwensteeg-markten. Van drie naar honderdtweeënveér- tig bedden," en een fameus restau rant waarvan de keuken te klein geworden is. Hoe is de bloei Van de zaak nu te verklaren? 'We hebben altijd keihard gewerkt. Het hele jaar nooit vakantie, behalve met Kerst en Oud en Nieuw. En veel aandacht voor de inrichting en de sfeer van de zaak. Zo begonnen we in 1950 met bedsteetjes, echt die oud-Hollandse sfeer'. Oud en nieuw verenigd, zo kun jé Nieuw Minerva wél kenmerken. Want je moet ook met je tijd meegaan. Zo is er bij het ontbijt, dat mevrouw Favier ('ik sta om ruim zes uur op') zelf meehelpt klaar te maken een glaas je jus d'orange inbegrepen. Een nieuwlichterij, aldus de heer Favier. Maar mevrouw won. 'Je moet bij het ontbijt veel verschillende din gen bieden. Geen dikke boterham- De heer en mevrouw Favier bekijken de culinaire prestaties van het Minerva-pcrsoneel, gemaakt ter gelegenheid van hun feest. men, de mensen, hebben immers geen honger, maar alleen lekkere trek'. En dan hebben we over het inte rieur van de. zaak nog niet eens gesproken. Iedereen die er ook maar een enkele maal geweest is, zal zich de welhaast overdadige in richting, vol antiek en bloemen herinneren. Bloemen zijn het han delsmerk van mevrouw Favier, ruim duizend per week haalt ze er van de veiling. 'Maar daarvoor kom je dan ook uit' een bloembollenfami lie Een sterk verhaal daarover: 'Luns vroeg zich af of die bloemen wel echt waren, zo mooi vond hij ze. Hij heeft toen maar een hele bak meegenomen'. Nu we toch rondkijken valt het oog op het koffieservies. 'Kurhaus Schevenin- gen' staat erop. 'Ja, dat was de mooiste veiling van mijn leven, daar zijn we echt voor gaan zitten. Vijfhonderd stuks servies, de men sen vragen wel eens of ze het mogen kopen, maar daar beginnen we niet aan'. En niet alleen voor koffie is er voor vijfhonderd man servies. 'Complete couverts, Ja hoor, met veel zilver'. Wijnkelder Een rondleiding en een nabeschou wing ronden het gesprek af. Tussen het antiek de prachtige zalen door. terloops een wijnkelder met zo'n vierduizend zelf ingekochte flessen wijn door ('van ruim tien tot hon derd gulden, meneer'). Boven en in de Vrouwensteeg studentenkamers, een kaas- en wijn bodega in de steeg op komst en grote uitbrei dingsplannen bij hét oude postkan toor. De 'Pakketpost' gaat dan van de Faviers in de handen van het Hoogheemraadschap Rijnland over. maar ze krijgen er 300 m2 voor terug. En al die sombere verhalen over de horeca dan? 'Ach. ze moe ten gewoon hard werken en bij de zaak blijven. Laatst zag ik nog een man, net eigenaar, twee maanden. Een gloednieuwe auto voor de deur, en op vakantie. Zo gaat het niet. Een boer moet ook bij zijn koeien blijven'. Hard werken, maar ook een goede kok. Ze hebben er zeven. 'En een prima chef, hij maakt prachtige buffetten voor soms een paar honderd man'. De foto kan dat uitstekend bevestigen dachten we zo JAN HOEKEMA NOORDWIJK Op het grondge bied van Noordwijkerhout in de on middellijke omgeving van de ge- groot recreatieplan in ontwikkeling, meentegrens met Noordwijk, is een waarvan het bungalowpark 'Sollasi' deel uitmaakt. Aanvankelijk waren alle uitwegen van dit park gepro- jekteerd op het grondgebied van Noordwijkerhout. maar daartegen werd van de zijde van de provincie bezwaar gemaakt. Als enige moge lijkheid bleef toen open dat het bungalowpark een uitweg zou krij gen op Duinschooten, een drie me ter brede landweg in het Lange- veldse ruilverkavelingsgebied. Het is duidelijk, dat deze weg in de bestaande situatie absoluut onge schikt is om het vele extra verkeer van en naar 'Sollasi' op verant- LEIDEN In een brief aan B. en W. tekent het raadslid Beijen (PPR. PSP. D'66) bezwaar tegen het feit. dat de directie van de Stedelijke Lichtfabrieken brieven aan weigeraars van de Kalkar-heef- ing stuurt, waarin wordt verzocht binnen acht dagen alsnog te beta len omdat anders 'wanbetaling wordt geconstateerd'. Het raadslid wijst erop, dat het college in de vergadering van 8 november heeft besloten, dat er vooralsnog geen maatregelen worden getroffen, te gen die verbruikers, die weigeren mee te betalen aan de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar. Hij verzoekt B. en W. ten slotte de afdeling 'Dreigbrieven en Afsluitin gen' van de SLF beter te instrue ren. In de commissievergadering dinsdagavond van economische aangelegenheden verklaarde ir. Brooshoofd, directuer van de SLF overigens, dat iedereen, die het voor zijn geweten niet raadzaam acht aan Kalkar bij te dragen door middel van een schriftelijke mede deling aan dex SLF kenbaar kan maken, dat hij uit principe geen Kalkarheffing wenst té betalen. Om afsluiting te voorkomen moet men dus schriftelijk zijn mening ken baar maken, desnoods op de giro kaart. Niet betalen en daarvan op geen enkele manier kennis geven, gaat alle fatsoenlijke perken te buiten vindt men bij de SLF. WIJK In het kader van het Idieke onderhoud van wegen en len zal, in de periode van 2 tot q Vecember de Koningin Wilhel- festraat voor alle verkeer zijn Bloten. In deze periode zal deze periike verkeersroute geheel "len herstraat. Een omleidings- I e voor het verkeer wordt met ft an aangegeven. II de buslijnen 41 en 91 is de Iftnde noodroute aangeweeen: de in 41 en 91 (richting Haarlem) -giïi van de Zeeweg, via Karei Industrieweg, Rijn- d en Boulevard naar het Vuur- lijn 91 (richting Den rijdt van het Vuurbaakplein I de Varkevisserstraat en de üwenlaan naar de Zeeweg en maar veel verder men niet dan de toezegging en het gemeentebestuur van Idwijkerhout zijn medewerking ijk jhet verlenen van een bouwver- n king voor de laatste serie van bungalows afhankelijk zou stel (van een verklaring van het n feentebestuur van Noordwijk, bouwer Noorlander Bouw BV ïr ijeiderdorp een regeling had ge helen voor de noodzakelijke ver nal sing van het gedeelte van Duin- tussen Wilgendam en al sevelderslaan. Het overleg met heeft inmiddels plaats de. id en deze is bereid gebleken de schrerbreding voor zijn rekening (an luit te voeren. Dit houdt in dat ischooten over een lengte van e ajveer 640 meter een breedte meter zal krijgen, mar,en ander heeft wel als gevolg legiin de naaste toekomst aan een ok reding van het resterende ge- kepe van Duinschooten en ook volgde Wilgendam niet valt te ont- ats Sh aken jn r" om woorde wijze te verwerken. 'Sollasi' is met in totaal 294 bungalows en momenteel 84 sta-caravans een dorpje op zichzelf. Bovendien kie zen de bewoners van het park voor strandbezoek de eveneens drie me ter brede Wilgendam als route naar de Langevelderslag. Over een en ander is uitvoerig overleg geweest met de gemeente NOORDWIJK De heer Van der Gugten. die reeds eerder in het nieuws kwam met klachten over de vuilnisbelt aan de 's-Gravendijkse- weg te Noordwijk heeft zich weer tot de gemeenteraad en B. en W. aewend met bezwaren tegen de af dekking en de afzetting van de bij de gemeente Katwijk in beheer zijnde vuilnisbelt. Het college deelt nu mee dat bij een onlangs ingesteld onderzoek opnieuw is gebleken dat het terrein zich in een verzorgde staat bevindt. Er lagen weliswaar enige plassen op de stortplaats maar het is B. en W. niet duidelijk waarom hier bij invallende vorst meer gevaar voor kinderen is te duchten dan bij an dere sloten, plassen of vaarten. De gemeente Katwijk heeft het ge hele terrein gratis aan de heer Van der Gugten in gebruik gegeven voor het weiden van schapen. Omtrent de afrastering is steeds met hem overleg gepleegd. Enkele gedeelten daarvan zijn verwijderd, andere stukken zijn op zijn verzoek ge plaatst. Bij de gemeente Katwijk blijkt Van der Gugten na het gereedkomen van het terrein geen enkele klacht te hebben ingediend. Naar de me ning van B. en W. valt op de afwerking van de voormalige vuil nisbelt niet s aan te merken en kan de gemeente Katwijk geen en kel verwijt worden gemaakt. Een eerdere klacht van Van der Gugten betrof de aanwazigheid van giftige stoffen op de belt. Het toen malige raadslid mevrouw Van Nes ging zelf een kijkje nemen op de belt en bracht de door haar gevon den stoffen en resten van papieren zakken mee naar de raadzaal om ze daar persoonlijk aan burgemeester Bonnike te overhandigen. Deze zeg de een onderzoek toe. maar daartoe is het nooit gekomen, doordat een ijverige werkster de morgen na de raadsvergadering de rommel in de raadzaal aantrof en prompt in de vuilnisemmer deponeerde. BOLLENSTREEK Een jaar na de oprichting is de Junior Kamer Bol lenstreek als lid van de Federatie van Juniorkamers in Nederland of ficieel geinstalleerd. De ceremonie werd verricht door de heer D. van voel] p ontJW-VENNEP Secretaris R. jndal van de afdeling Haarlem- Jneer-Halfweg van de CPN verht de raad een brief gestuurd om een antwoord wordt ge- Dek. jgd op de vraag of de plaatselij- •ndeibrandweer wel voldoende is dal' formeerd over de hoeveelheid enidbare stoffen die ligt opgesla- e T® bij de B.V. Lucas Bols in vennep, hij aaCPN is ongerust over het feit en onlangs een explosie plaatshad waarbij één werknemer gedood en één ernstig ge en dat er een opvallende verfgzaamheid is' geweest over dat gedaval. In Nieuw-Vennep doen lan jïhlllende geruchten de ronde de oorzaak van het ongeluk, tans op herhaling, de grote hoe- ilheden brandbare stoffen die Rfllg liggen opgeslagen enz. tijde van het ongeval zou ook )luswateraansluiting op het ter- niet in orde zijn geweest. ds.tdoor honderden meters slang worden uitgerold. Volgens (leer Divendal gaan er geruchten vooi miljoen liter alcohol bij it zai liggen opgeslagen. De heer Di- Adal wil van de raad een ant- is aifd, opdat de bewoners van nv-Vennep speodig weten waar aan toe zijn. De Dobbe doet best bij Bebthuizense boer ZOETERMEER-BENTHUIZEN Ongeveer 25 meisjes van 'De Dob be'. een huishoud- en nijverheids school in Zoetermeer, gaan van daag in Benthuizen meehelpen bij de aardappeloogst. Klas 3c zal op de drassige akkers van boer Zegw aard zijn best doen zoveel mogelijk aardappels uit de grond te krijgen. De opbrengst van de oogstactie is bestemd voor 'Geven voor leven'. Naar schatting zal 'De Dobbe' 750 gulden in de pot voor het leven kunnen storten. HAARLEMMERMEER De ge meenteraad vergadert donderdag 5 december om 13 uur. De agenda vermeldt o.a. behandeling ingeko men stukken waaronder een brief van de CPN over brandgevaar bij de Vicon, klachten inzake watero verlast, naamgeving school Lin- quenda, ontmoetingscentrum Nieuw-Vennep, aanvullend krediet verkeersregulering. NIEUW-VENNEP De gemeente raad zal zich volgende week don derdag buigen over het voorstel van B. en W. om medewerking te verle nen aan de realisering van een ontmoetingscentrum in Nieuw-Ven nep. De totale kosten worden ge raamd op 1.312.497. De eigen bij drage van de bevolking is. afge rond. 65.497. De Stichting Dorps huiswerk Haarlemmermeer-zuid, is al sinds 1970 druk doende een cen trale accommodatie of ontmoe tingscentrum te realiseren. der Woerd tijdens een receptie op het Kasteel Keukenhof te Lisse. Onder de aanwezigen bevonden zich behalve burgemeester A. J. Be rends, talrijke vertegenwoordigers van verschillende serviceclubs, zo als Lions Club en Rotary en afge vaardigden van de ruim dertig Ju- niorkamers in Nederland. Ook het bedrijfsleven in de Bollenstreek was vertegenwoordigd. De Junior Kamer houdt zich bezig met het organiseren van evene menten e.d. met een bepaald doel. Zo werd op 10 augustus een uit gaansdag georganiseerd voor die ejaarden uit de Bollenstreek, die door verschillende oorzaken niet in de gelegenheid warén aan een der gelijke tocht deel te nemen. De Bollenstreek mag zich verheu gen op een bloeiende en enthousi aste Juniorkamer, waarvan de le den zich door zelfwerkzaamheid verdiepen in de problemen van de regionale samenleving. Op de foto v.l.n.r. J. Carli (penningmeester), E. Wessing (secretaris) F. Timmer man (voorzitter) en D. v. d. Woerd. Gedeputeerde Staten is aan de bes turen van de gemeenten in Zuid- Holland een verzoek gericht om te bevorderen, dat het afbranden van riet voortaan uitsluitend wordt be perkt tot de periode 1 oktober tot 1 maart. WOUBRUGGE In de laatstfe- houden raadsvergadering van 21 november las het raadslid Van Hlj- koop (WD) een verklaring voor waarin hij zijn verontrusting uit sprak over een door B. en W. te verlenen vergunning aan de Koren bloem. het bedrijf aan de Boddens Hosangweg. waar veevoeders ver werkt worden. In deze verklaring sprak hij tevens zijn bezwaren uit namens een aantal inwoners, die regelmatig overlast ondervinden ln de vorm van stof, stank en lawaai. De werkgelegenheid van De Koren bloem is door de sterk doorgevoer de mechanisatie een secundair ge geven. Als er ooit een mogelijkheid is om aan de bestaande situatie een eind te maken dan is het nu. 'Met klem vraag ik het college dan ook bij het eventueel verlenen van een hinderwetvergunning aan de Ko renbloem er zorg voor te dragen dat alle bepalingen worden opgeno men. die een garantie inhouden voor het woon- en leefklimaat van de direct omwonenden in het bij zonder van alle inwoners in het algemeen'. Op zijn vraag, of de burgemeester nu reeds garanties kon geven, dat bij nieuwe overtredingen onmiddel lijk maatregelen zullen worden ge nomen. antwoordde de voorzitter, dat alles nog in het stadium van adviezen verkeert. Zeker is dat de LEIDEN De New Life Show treeds op 28. 29 en 30 november op in Den Burcht. De New Lif Show international werd gecreëerd door een Nederlandse zanger. Henri Sylvain. Svlvain verzocht ervaren zangers uit vele landen in Europa om zich bij hem aan te sluiten en een internationale zangshow samen te stellen. Zeven naties gaven ge hoor aan zijn oproep (Oostenrijk. Holland. Engeland. Spanje. Noor wegen. Ttal'ë en r»P a,tpw Life Show werd in Nederland sa mengesteld. Vervolgens startten ze hun eerste optreden in Engeland. Zij hebben een tournee door Enge land en Ierland gemaakt. Bij het samenstellen van de New Life Show International dacht Sylvain aan het belang van Eenheid in Europa. Hij wil dat de New Life Show een brug is voor het Eénmaken van Europa door middel van liedjes, zo wel oude als nieuwe. nieuwe voorwaarden veel zwaarder zullen zijn dan die van vóór de brand. Het ls dan ook de vraag of, financieel gezien, de drooginstalla tie weer in gebruik kan worden genomen of dat men dit deel van het bedrijf gaat uitbesteden. Ook zullen nog besprekingen worden gehouden met de directeur milieu hygiëne. Plaatselijke democratie LEIDEN In het kader van het politiek café komt de Leidse voor lichtingsambtenaar J. C. Lelieveldt en voorzitter Menges van de Wel- zijnsraad vrijdagavond praten over de plaatselijke democratie. De avond wordt gehouden in het Prae- thuys, Vrouwenkerkkoorsteeg 9, en begint om 8 uur. OUDE WETERING Het bestuur van de C.N.S. 'de Wegwijzer' kan opgelucht ademhalen. De plaatsbe paling voor de nieuw te bouwen school is definitief vastgesteld in het scholencomplex op het terrein in de Googherpolder. nabij de te stichten openbare en rooms-katho- lieke basisscholen. Aanvankelijk bestonden er planolo gische bezwaren, ingebracht door het stedebouwkundig adviesbureau van de gemeente. Men dacht toen aan de plaats waar de huidige Ge- rardus Il-school (een houten nood schoot) staat. Het bestuur bleef echter vasthou den aan de door hem gewenste plaats. Na bespreking met het ge meentebestuur en overleg in de commissie voor Ruimtelijke Orde ning heeft het zijn volhouden be loond gezien met de aanwijzing van de door hem gewenste plek. Volgende stap 's nu het verkrijgen van de urgentieverklaring. Volgens de inspecteur voor het lager onder wijs in de inspectie Alphen a.d. Rijn zal deze verklaring begin 1975 door het ministerie kunnen worden afgegeven. Inmiddels zetten bestuur, personeel en oudercommissieleden hun oriën- tatiebezoeken aan nieuw gestichte scholen voort, om strans tijdig ge reed te zijn bij het verwezenlijken van de bouwplannen. LEIDEN Dinsdagmiddag om 3.15 uur is een 86-jariee vrouw bij het oversteken van de Willem de Zwij gerlaan door e.en auto aangereden ter hoogte van de Marnixstraat. Midden op de rijbaan bleef ze staan om een auto te laten passe ren. De auto. die daarop volgde merkte ze vermoedelijk niet op. De 56-jarige automobilist uit Katwijk, die deze auto bestuurde kon de vrouw niet meer ontwijken. De vrouw liep een flinke hoofdwond op. Zij werd naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. LISSE Het corsocomité verwacht geen problemen rond het bloemen corso 1975. Sjaak Bonkenburg. de grote man achter de organisatie van het bloemencorso, toonde zich tenminste zeer optimistisch tijdens de bij eenkomst. waarin het corso werd besproken. Het corso wordt gehouden op zaterdag 26 april. Jos van Driel sr. en jr. hebben de praalwagens alweer op papier staan. Het is voor de vijfentwintigste keer dat Van Driel sr. het corso heeft ontworpen. Het staat vast dat de stoet ook naar Noordwijk gaat. Dit brengt wel extra kosten met zich. maar Noordwijk werkt finan cieel leuk mee. Het corso za leen kwartier eerder uit Haarlem vertrekken en een kwartier korter pauzeren in Bennebroek, zodat een half uur aan tijd wordt gewonnen. De wagens worden opgebouwd in de hallen van HBG en Hobaho. 't Corso heeft als motto: 'Europa in Bloemen'. Er gaat weer een tentoonstelling aan vooraf. Tijdens de informatiebijeenkomst werden dia's vertoond en daarna konden de belangstellenden een corsowagen uit zoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3