Defensie van FC Twente zwak ^waar gehavend Ajax houdt toch in eigen hand Wellinga maakt Dordrecht 'dol' waarom nog koude "iventus komt niet verder dan kleinste marge: 1-0 UEFA Cup )ude schoenen liet weggegooid jpingcontrole - atletiek Hans Kraay: Notten komt nu niet Scheidsrechter 'staakt' wedstrijd Nederlaag (3-1) bij DUKLA laat nog beetje hoop over SPORT Tll-Kll IJN Enkele uren voor het zo gewichtige treffen met Juven- werd Ajax definitief met de werkelijkheid geconfronteerd. 1 Geels, Ajax' enige overgebleven spits, werd 'afgetest' na (geschorst) en Brokamp (niet gerechtigd te spelen) opnieuw lafvallige'. Vanaf dat moment wist Ajax dat het de strijd in it zónder werkelijke offensieve klasse en toen ook sprak Hans ty, de manager, de woorden: 'Wanhopig ben ik niet. wel som- De enige aanvaller die ik nog achter de hand had was Jaap Praag, maar toen ik die zag warm lopen, dacht ik: néé in de 19e minuut van de .rijd, leek de Grote Vrees be- f heid ie worden. Horst Blan- ürg, de Libero, had, na een •r van Gerrle Mllhren, de kei- Ingeschoten bal uit dè doel- gekopt en lag naast het groggy op adem te komen, tus profiteerde direct: Viola jte de bal uit een hoekschop [et hoofd van de vrijstaande ini: 1—0. Bij Ajax leek heel de chaos compleet: terwijl kenburg per brancard werd édragen, manager Hans Kraay van Dord het veld in comman- le en het elftal werd 'omgezet', cte Juventus zich op voor de leklap, zo leek het. 'Ik gaf er stuiver meer voor', zo onder- jte Kraay zijn gevoelens van [de wedstrijd 'in mijn hoofd ik al een nederlaag van 40', Ruud Krol terug. ING idie afgang bleef Ajax bespaard. bleef bij die ene treffer. typerend voor de kracht van als voor de kracht van Ju- ös. Ajax moest, voor de zoveel- naal dit seizoen, improviseren, il nadat ook Blankenburg was daevallen. In aanvallend opzicht de ploeg doodgewoon 'niets' Stellen: Arno Steffenhagen [festeerde zich nauwelijks én Mulder vocht zich letterlijk ka- tegen de bikkelharde Gentile, pewaker die hem bont en blauw jpte. Het was zoals Hans Kraay ;'Wat kan ik de ploeg verwij- |Er is keihard gewerkt, bij vla- [werd de bal uitstekend in de f gehouden. Maar een vuist en, dat konden we niet. De bal Spelen is aardig, maar ééns je op het doel af'. Ajax kón piet, de kansjes waren nihil (al RIJN Jan Mulder is nog ptijd in gesprek met de En- schoenenfirma Power, let wie hij, bij zijn komst aar Ajax, een driejarige ver- Interns afsloot. Zoals bekend ^d Power met zijn dure ster "einig geluk: Mulder speelde et eerste jaar vrijwel niet, de sklamecampagne ging daar- ^)or de mist in. Later ook ging e Nederlandse vestiging van fe firma failliet, waarna Mui- er niets meer hoorde, pg altijd speelt Mulder Po- 'er-schoenen, want hij vindt at verplicht te zijn. 'Ik be- rijp best dat die mensen Ijnlijk getroffen waren toen J merkten dat ik niet kon spe- Als ze toen naar me toe Skomen waren en hadden irzocht dat kontrakt te ver reken, was ik akkoord gegaan. |aar ik hoorde niets. Men reeg mij dood., En dat was or mij weer pijnlijk. Via Cor ister ben ik nu bezig het geld iar ik recht op heb te krij- Ên'. Het zou gaan om een be- rag van 3 a 4 ton. JREB (AFP) Vanaf 1975z al iT^lle evenementen op Europees Hehu (Europese kampioenschap- Europa Cup) een controle op enbolica worden gehouden. Dat is Ivan de besluiten van het con tain van de Europese Atletiek Unie. ^nomenteel bijeen is in Zagreb, infle Europese kampioenschappen 1978 in Praag zal het program- 74 jniet worden onderbroken door g.Firustdag, zoals dit jaar in Rome. kans bestaat zelfs dat de wed- den in vijf, in plaats van in g-LUdagen zullen worden afgewerkt. Ëuropese indoorkampioenschap- ïnki worden in 1975 gehouden in teiiiWlce (Polen), in 1976, in 'rU4chen (Wdl), in 1977 in San em^tian (Spa) en in 1978 in Mi- ,jï<i (Ita). De Europese kampioen- v-n^ppen voor junioren zijn vol- jaar in Athene en in Kiev. vergat Mulder eenmaal Van Dord die 'zomaar' had kunnen scoren), de ontsnappingsmogelijkheden daardoor evenzeer. Als eerder dit seizoen moest Ajax in het UEFA- Cup toernooi steunen op de routine en klasse van de verdediging en het middenveld, waar naast Gerrie Mühren en Arie Haan, nu ook Johny Dusbaba en Arnold Mühren waren geposteerd. Gerrie voldeed. Busbaba ook. maar Arnold Mühren en Arie Haan kenden teveel zwak ke, tot zeer zwakke momenten. En later, na de 'val' van Blankenburg, groeiden Suurbier. Krol en Schrij vers uit tot de 'redders' van Ajax. Juist omdat Ajax niet meer dan struikelend vooruit kwam, had Ju ventus moeten toeslaan. Dat dat niet gebeurde verklaart veel om trent de klasse van de ploeg. 'Kri tiek op Ajax wil ik niet horen', aldus Kraay, 'hier had Juventus het moeten maken, maar dat gebeurde niet. Na afloop heb ik dan ook tegen de Italiaanse journalisten ge zegd dat een normaal Ajax met Rep. Brokamp. Geels en Blanken burg met 31 had gewonnen. Je had ze moeten zien kijken Ju ventus, ééns. en dan nog niet zo gek lang geleden, tegenstander van Ajax in het Europa Cup-I-toernooi, nu niet bij machte zijn gehavende tegenstander te vonnissen. 'Wij. 'zo brieste Carlo Parola, Juventus' trainer na afloop', hadden een off day'. maar je vraagt je af of deze ploeg werkelijk anders kan spelen. ALTAFINI Het is meer dan typerend dat José Altafini, de 'oude man' (36). na rust kon uitgroeien tot Ajax' meest gevaarlijke tegenstander. Hij toen opgedraven voor Bettega, was het die bijna voor 2—0 had gezorgd, maar Piet Schrijvers redde magi straal. Later ook bood Altafini, de weinige haren wapperend, de kous jes afgezakt, de gebaartjes van een verwende vedette, kansen aan ster speler Anastasi, die telkens miste en steeds feller werd uitgefloten. Altafini etaleerde zich als een echte éénvaller, een beschamende con clusie voor zijn medespelers. Neem libero Scirea, die ondanks de ge- brèkkige aanvalskracht van Ajax soms wel tien meter échter zijn voorstopper Morini, die ook geen enkel initiatief toonde, opereerde een toonbeeld van angst. Neem er kende vedetten als Gausio en Ca- pello (die het laatste half uur on danks een lichte blessure opdraaf de), die zich in werkelijk niets van een slechts matig getalenteerde ge middelde eredivisiespeler onder scheidde. Toegegeven, dat was ook de verdienste van Ajax, maar toch: dit Juventus moet ook voor het Ajax zoals de Nederlandse competi tie het nu kent in de return nau welijks een probleem heten. Na 'Juventus' is eens te meer dui delijk dat Europa het 'oude', flit sende Ajax niet meer terug zal zien. Mocht Ajax de volgende ronde halen en de voorhoede Rep-Geels- Brokamp ook internationaal gaat opdraven, dan kan Ajax op een 'andere manier' verder komen: als team, minder afhankelijk van hét Van onze speciale verslaggever TURIJN Hans Kraay, Ajax' ma nager, heeft de geruchten als zou René Notten' (FC Twente) alsnog naar Amsterdam komen met klem tegengesproken. Notten, die door de arbitragecommissie van de KNVB een overgang naar Ajax. enkele maanden terug, werd verboden, heeft te kennen gegeven per sé uit Enschede weg te willen. Maar Kraay zegt: 'Ik wil René best. ik zou zijn .komst nog steeds best kunnen doordrukken bij het be stuur. Maar ik heb dat ene miljoen niet. Ajax wél. maar ik vind dat ik al genoeg geld aan uitbreiding van de spelersstaf heb gespendeerd. Daarom dénk ik er .eenvoudig weg niet over om Notten' te halen. Én ach, met mijn materiaal moet ik het kunnen redden. Als de spelers eindelijk maar eens fit worden'. ROTTERDAM Scheidsrechter Siem Wellinga heelt gisteravond twintig minuten na rust het op Spangen gespeelde duel tussen FC Dordrecht en NEC bij een 0-1 score moeten staken, omdat de Dordtenaren nog maar met zeven man in het veld stonden. Een keten van merkwaardige gebeurtenissen was voorafgegaan aan het moment dat de scheidsrechter de ontmoeting vroegtijdig moest afsluiten. Damiani scoort voor .Inventus het enige doelpunt tegen Aiax, doelman Schrijvers is kansloos. individu. Nu blijft het teveel een kwestie van geluk: zo knalde Anas- tasie eenmaal op de paal en Dami ani op de lat waartegenover stond dat Jan Mulder, in het straf schopgebied tegen de grond ge werkt. niet ver voor tijd een straf schop had verdiend. BLIND Ajax worstelde, maar bleef boven net zoals dat gebeurde tegen Stoke City en FC Antwerp. Net zoals het de kansen op een kampi oenschap nog immer in eigen hand houdt. Daarvoor verdient Ajax een compliment, laat dat duidelijk zijn. 'Nog niet een keer heeft het elftal gespeeld zoals het moet', erkende Kraay. 'Ik ben daar niet blind voor. Maar wat moet ik verwachten? Dat we zo zwaar gehandicapt iedere Eu ropese topclub wégspelen?' En Jan Mulder, die zich opofferde in de spits: 'Ik had me erg op deze wed strijd verheugd. Maar toen Geels wegviel begreep ik dat het méér knokken dan voetballen zou wor den. Maar niemand kan deze groep spelers daar de schuld van geven'. Het is duidelijk, Ajax vraagt om begrip, de aangevoerde excuses zijn ook reëel. Maar hoe begrijpelijk het ook is dat de successen minder in aantal en met minder glamour om geven zullen zijn het is evenzeer jammer, hoe dan ook. JuvenilisAja\ 1O (1ui 19: Dann- anl 10. Scheidsrechter: Schiller (Oost Toeschouwers: 50.000. Juventus: Zolï; Gentlio. Cuccureddu. Furino. Rlorlni; Scirea. Damlanl. Causlo; Anastasi, Viola iCapollo). Bettega (Alta fini). Ajax: Schrijvers: Suurbier. Hulshoff, Blankenburg (Van Dord). Krol; Gerrie Mühren. Haan. Mulder; Arnold Mühren. Steffenhagen. KEES JANSMA Gebeurtenissen waarin de arbiter uit Boekelo centraal stond. In de eerste helft bestond hij het om de Dordtenaar Gerrit de Keizer twee maal de gele kaart voor te houden, loen deze zich te buiten ging aan harde charges tegenover Slje Visser. De heer Wellinga vergat echter De Keizer, zoals de reglementen voor schrijven, uit het veld te zetten. Toen hij in de rust van de wed strijd op zijn fout opmerkzaam werd gemaakt, ontbood hij trainer Hans Alleman van FC Dordrecht bij zich om hem alsnog te vertellen dat de Keizer niet meer mocht spelen. Alleman: 'Tijdens de rust heb ik om de heer Wellinga nog te redden voor gesteld De Keizer uit het elftal te halen en hem te vervangen door Flaes. Hij ging daar niet op in. Ik heb hem gezegd dat ik het zeer un fair vond. dat hij De Keizer kenne lijk voor iemand anders had aange zien. Ik ontken niet dat de Keizer twee maal de gele kaart heeft gekregen, maar als de scheidsrechter dat niet zelf heeft geconstateerd, moet hij ook de consequentie daaruit trekken en niet achteraf FC Dordrecht straf fen'. De beslissing van Wellinga wekte de woede op van de Dordtenaren. Met name aanvoerder Frans Struis, die in de eerste helft al een boeking had opgelopen, kon zich niet meer be heerden en moest een grove overtre ding tegen Jan Peters bekopen met een rode kaart, waardoor FC Dor drecht nog negen spelers over had. Kort daarna schoot Prieuwe NEC naar een 01. Bij FC Dordrecht wa- Siem Wellinga ren van 't Hoff en Dubbeld inmid dels vervangen door Flaes en Hogen- dijk. Volgens trainer Hans Alleman omdat zij aan een dijbeen en kuit been geblesseerd geraakt waren. Toen vervolgens ook Roeland en in valler Flaes blessures voorwenden zat er voor de heer Wellinga niets anders op dan de ontmoeting te sta ken. PRAAG Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de FC Twente op een bijkans onneem bare defensie kon steunen. De in de loop der jaren geboekte successen werden mede bereikt door een speltype, waarvan een sterke laatste linie het uitgangs punt vormde. Het kan aan het vertrek van de klasse-keeper Piet Schrijvers liggen, of aan de ipmiddels waarschuwend hoo°' opgelopen gemiddelde leeftijd der verdedigers (29 jaar), feit is, dat Twente momenteel met aanmerkelijk minder blind ver trouwen in de afweer te werk kan gaan, dan tot voor kort mo gelijk was. In de competitie blijkt dat al door middel van ongunstiger doelcijfers. Gisteravond werd in Praag dat ge geven nog eens onderstreept. Een in de eerste helft wanhopig wanke lende achterhoede - slechts aan voerder-libero Epi Drost wist zich staande te houden - werd er bijna de oorzaak van, dat FC Twente in de eerste aflevering van de derde ronde voor het UEFA Cup-toernooi door DUKLA Praag nu al definitief werd uitgeschakeld. Een herstel na rust. tóen de 3—0 achterstand nog werd verkleind tot 31. zorgde er juist voor dat Twente de hoop op de kwartfinale nog niet hoeft te verliezen. Ondanks de zich voor FC Twente in de eerste helft aftekenende af gang, was de realiteit in het stadi on van 'Bohemians' namelijk dat dit DUKLA Praag alles behalve een topformatie is. Want toen FC Twente dan na rust eindelijk de ADVERTENTIE m m m m mm Kijk maar eens naar de speciale Inventum zwakstroomdeken voorkinderen: vochtafstotend, superzacht en altijd goed voor de juiste temperatuur. Bovendien uiterst veilig: Kema-Keur! 3 jaar garantie. De kleur? Zonnig geel! 't Is winterdus koop nu! van Inventum».». de doorgewinterde warmtespecialisten. MM tanden liet zien. resteerde er van de Tsjechische militairen niet veel meer dan een stel ongeregeld in de schulp wegkruipende voetballers, die het aan conditie ontbrak. Twente dicteerde na rust met een stelligheid, die het in het. eerste deel zo node had gemist. Want toen was de Enschedese formatie alleen maar een hopeloos falend team. waarbij het merendeel der verdedi- PRAAG FC Twente's middenvelder Kick van der Vall zal tijdens do.terug wedstrijd tegen Dukla Praag niet van de partij zijn. Do wedstrijdscheidsrechter Eschweiler gaf Van der Vall gisteren een gele kaart, nadat deze de bal wegtrapte bij een vrije trap tegen FC Twente. Eschweiler wekte bij die situatie de wre vel van Twente niet voor de eerste keer op. toen hij een poging tot het spelen van de bal door Frans Thljssen affloot. Aangezien Kick van der Vall tn de eerste wedstrijd tegen Ipswich Town ook een gele kaart kreeg, zal hij voor één wed strijd in Europees verband worden ge schorst. Dnkla-speler Vaclav Samek kreeg van Eschweiler eveneens een gele kaart. Eschweiler zag in een handsbal van Sa mek spelbederf. gers dus een welhaast unieke rol speelde. Met deze restrictie, dat de middenvelders hun collega's achter in ook niet altijd de gewenste steun verleenden. De defensieve kwetsbaarheid open baarde zich bijvoorbeeld bij Willem de Vries: zondag door trainer Spitz Kohn nog buiten de ploeg gelaten ten faveure van de breker Niels Overweg. Een kwestie die De Vries bepaald niet lekker is gevallen. Maar goed. tegen DUKLA mocht hij dan zijn rentree maken. Met de verzachtende bijkomstigheid, dat hij zich in de tweede helft, evenals de meeste anderen, goed herstelde en was hij voor rust een uiterst zwakke stee. Opbouwend kwam er nog wel eens iets aardigs uit zijn voeten daarom ook kwam hij bij de pressie in de tweede helft beter uit de verf maar in defensief opzicht was zijn optreden bijna gê nant. De Vries leek in het modderbad, waarin het veld van 'Bohemians' was verworden, nog trager in zijn bewegingen dan hij gewoonlijk al is. Spits Zdenek Nehoda profiteerde daar dan ook niet zelden van. Toch excuses van De Vries die ook niet helemaal ten onrechte waren. Na afloop verklaarde hij: 'Wij stonden steeds tegen een overmacht, door dat het middenveld niet terug kwam. Dan is het wel moeilijk voetballen'. Maar De Vries was niet de enige, waar zo het een en ander op aan te merken viel. Ook Kalle Oranen en Cees van Ierssel. de beide vleugel verdedigers. zullen nog maar zelden in een wedstrijd zo vaak zijn uitge speeld. Rudolf Gergel, de uitblinker bij Dukla. zette Oranen steeds weer te kijk en Van Ierssel had niet Kick van der Vall schiet op het doel van Dukla Praag minder problemen met Miroslav Gajdusek. DUKLA voelde kansen tegen dit FC Twente. En toen verdediger Karei Dvorak na negen minuten de eerste ling al achter Henny Ardesch kon schieten (mogelijk doordat De Vries in de voeten van Dvorak kopte), was meteen het hek van de dam. Maar ofschoon de Tsjechen zeker redelijk goed voetbalden, brachten ze het evenmin tot oogstrelend voetbal; so wie so al onmogelijk vanwege de modder-problemen. Een tweede goal liet niet lang op zich wachten. Halverwege de eerste helft werd invaller Jirl Krumich door Nehoda buiten het strafschopgebied aangespeeld. Krumich loste een schot, dat Ardesch waarschijnlijk had gestopt, wanneer Epi Drost niet in de weg had gestaan. De koerscor rectie die via het lichaam van Drost tot stand kwam. maakte van Ar desch een machteloze figuur: 2—0. Inmiddels moest FC Twente zich be helpen met enige schoten van de nog enigszins imponerende René Notten. Dat trieste verweer brak ex tra op. toen Nehoda nummer drie voor DUKLA aantekende. Nadat de jeugdige invaller Ivan BLisky vrij door de verdediging had mogen wan delen, schoot Gergel tegen de paal, waarna Nehoda vijf minuten voor rust Twente in een schier uitzicht loze positie manoeuvreerde. Waarna het lijden van FC Twente evenwel toch een halt werd toege roepen. Kohn later over de periode van vóór de rust: 'De spelers konden achterin geen positie houden. Daar bij kostte het op dit zware veld te veel kracht. Maar dat het niet best ging, was wel duidelijk te zien, ja'. De verhoudingen werden in de twee de helft compleet gewijzigd. DUKLA. het conditie-arme DUKLA (want vooral daarom kon FC Twente te rugkomen). kwam toen nog mlndir aan aanvallen toe dan de tegenstan der in de eerste helft. Trainer Josef Masopust reageerde na afloop: 'Mijn team speelde in de tweede helft verschrikkelijk slecht. Er lukte ge enenkele pass en Twen te kon constant aanvallen. Ik heb mijn ploeg in twee verschillende ge daanten gezien.' Wijze woorden van de voormalige topspeler. Want DUKLA bleek in dat tweede deel inderdaad niet meer in staat om wezenlijke tegenstand te bieden. Hetgeen ruime mogelijkhe den voor FC Twente schiep. En toen Kick van der Vall al na vijf minuten een strafschop mocht ne men van de overigens uiterst malle scheidsrechter Eschweiler (vrijwel elke beslissing was aanvechtbaar), bleek dat de wedstrijd een belang rijke wdening te geven. Van der Vall mocht die 11 meter nemen, na dat Johan Zuidema door Vaclav Sa- mek was neergelegd. Tot ontzetting van vooral zichzelf en tot vreugde van de amper drieduizend kleumen de kijkers schoot Van der Vall even wel onzeker naast. Een tegenvaller, die kort daarop Notten mocht een vrije trap buiten toch gevolgd werd door een goal. het 16 meter gebied nemen en ver hief die trap in één keer tot doel punt 3-1. Het startsein voor nog heviger pres sie. Waarbij Twente op de nodige problemen stuitte, aangezien dat soort voetbal niet tot de specialitei ten van de Enschedeeërs behoort Vooral Theo Pahlplatz is dan vaak volstrekt onzichtbaar. Tegen Dukla in dusdanige mate. dat hij uiteinde lijk voor Niels Overweg het veld moest ruimen. Een tweede wissel - eerder was de jarige Jan Jeuring al gewisseld voor de goed jagende Ed dy Achterberg. Na de tegentreffer was het woord langdurig aan Twente. Op basis van zijn uitnemende techniek zorgde Frans Thijssen nog wel eens voor een opening, mar in totaal beperkte Twente zich toch teveel tot het obli gate breedtewerk. Wat dat betreft was het typerend, dat doelman Ivo Viktor, afgezien van een steenhard schor, van Thijssen en enkele cor ners op rij. niet zo bijzonder veel werk kreeg te doen. Zonder erg veel moeite bleef hij verder dan ook overeind. Toch bood Twente perspectieven voor de terugwedstrijd. Allereerst werd gisteren aangetoond dat Dukla geen topper op Europees niveau is hoewel het op zich over technisch goede spelers beschikt maar bo vendien kan de ene goal van René Notten verstrekkende gevolgen heb ben. Wanneer FC Twente het duel in Enschede probeert te dicteren als tijdens de tweede helft in Prag, lig gen er zeker nog mogelijkheden. Dukla PraajtFC Twente 3I (30) 9: Dvorak l—O. 22: Krumich 2—0. 40 Nehoda 30. 53: Notten 31. Scheids rechter Eschweiler (WDld). Toeschou wers: 3000. Dukla Praag: Viktor: Macela, Samek, Dvo rak. Stambacher; Geleta. Gajdusek, Kru mich (Fandel): Gergel. Bllsky, Nehoda. FC Twente: Ardesch: Van Ierssel. Drost. De Vries, Oranen: Thijssen. Van der Vall. Notten: Jeuring (Achterberg). Zuidema. Panlplatz (Overweg). MATTY VERKAMMAN ||onze speciale verslaggever J uventusAjax 1—0 Dukla PraagFC Twente 3—1 FC AmsterdamFortuna Düsseldorf 3—0 SSC XapoliBanik Ostrawa 0—2 Hamburger SVDynamo Dresden 4—1 Partizan BelgradoFC Köln 1—0 Borussia MöncliengladbachReal Zaragoza 5—0 Derby CountyVelez Mostar 3—1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11