Voor- en tegenstanders van jacht in fel debat dichtbij ^ommentaar Norman v. SwelmSlechts weinig jagers kennen de vogels kortzichtig Uf louwbond CNV kritiseert ïeleid Gruijters het weer Barre novemberkou Uitstoting Israël dempt festiviteit Unesco-Nederland In december overleg kamerleden-minister over Starfighter 'leven zinloos zonder liefde' prijs actief kilokampioen neus brief ^JoU W/KWARTET DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 «ten de internationale vrachtwagen- aauffcurs, die gisteren begonnen zijn een actie tegen de invoering van J zogenaamde tachograaf wel waar f mee bezig zijn? zijdelings aspect van deze zaak delings, maar daarom niet minder angrijk) is dat door deze actie middellijk vooral de tuinders en emkwekers gedupeerd zijn door het gvallen van hun afzet in het buiten lid. Dat is onbillijk, want de meeste bders een beroepsgroep waarvan !er velen alleen door heel hard sap- |en het hoofd boven water kunnen uden hebben part noch deel aan i moeilijkheden bij het beroepsgoe- ïr jrenvervoer. sIn tweede aspect is dat de chauf- d "jirs met deze actie op langere ter- jljn gezien hun eigen positie onder- te fcven ook al voeren zij nu sc-her- uit om op korte termijn nnp materieel voordeel te behouden. Jt is een keuze tussen welvaart en jlzijn (om die twee vervelende woor- maar weer even te gebruiken), larbij maar al te gemakkelijk de /aart van vandaag en morgen larder wordt bevonden dan het veel jnder grijpbare en meetbare welzijn. is waar: het gaat bij deze interna- Cjnale vrachtwagenchauffeurs om een ^*oepsgroep, die niet zonder meer mi worden gemeten met de elders J^ldendc maatstaven. Het gaat om £\prtieve mensen, die hun werk zien positief beleven) als een soort met afstanden en tijd; men- ti met een sterk vrijheidsgevoel, die "~^h de baas voelen op hun auto en it in zekere zin ook zijn, want zij eren zelfstandig een hoogst verant woordelijk werk uit, ver van het kan- 6-T>r van hun baas. is deze vrijheidszin van de chauf jet wel: merendeels werkne- die de bedrijfstak heeft ge bakt tot wat zij nu is, met alle voor- j—j nadelen daaraan verbonden. Er is fop geweldige solidariteit tussen bazen féfi chauffeurs. Het is dan ook niet dat een voorzichtig man als gv Groenendijk van de vervoersbond als woordvoerder van de ver- lersbonden als zijn indruk geeft: en actie, bekostigd door de werkge- rs met materiaal van de werkgevers, (gevoerd door de werknemers'. jrenlang zijn die werknemers tot een ied inkomen gekomen door het ma- m van een groot (een onredelijk pot) aantal overuren. Daaraan werd tel opgeofferd: soms de verkeersvei- theid en een stuk gezinsleven, maar [k rusturen, slaap, het enigszins ont- Jannen gebruiken van (warme) maal- [esjden. Hoe dat op langere termijn op gezondheid van de betrokkenen pet uitwerken, laat zich raden. igenlijk is het niet zo gemakkelijk er |s kwaads van te zeggen vooral [or wie het arbeidsethos hoog geno- erd heeft staan. Vlijt en ijver bepa- n daar in zeer hoge mate het inko- Jen en de mogelijkheid met een per- wnlijke inzet invloed uit te oefenen de hoogte van het eindbedrag op |t loonstrookje streelt het sterke en twijls nog gecultiveerde vrijheidsbe- tt is moeilijk er iets lelijks van te Iggen. Alleen dringt de vraag zich tot welke prijs moet dat gaan? et is ook niet nodig de oplossing iet bewust kiezen in de richting van (eer welzijn, waarbij de welvaart pet worden veilig gesteld door het jrhogen van het minimum-loon) te leken in het doorbreken van de hier (staande solidariteit tussen werkge- !rs en werknemers. Wat alleen moet prden doorbroken, is de kortzichtig- tid die de wijsheid bedriegt. TRECHT De voorzitter van de )ut- en Bouwbond van het CNV. ilo van Commenée, heeft gisteren jdens de bondsraadsvergadering M Utrecht heftige kritiek geuit op !t bouwprogramma van minister ruijters. 'Reeds begin maart waar huwden wij. dat de uitgegeven fergunningen 20 procent achterhe en op het door de minister vastge- lelde bouwprogramma. De minister ing echter onverstoord verder en am geen enkele maatregel om in t grijpen. Ook niet toen bleek dat et verhaal niet opging over de pmmunicerende vaten die nieuw- puw en vernieuwbouw zouden pan vormen', of had Van Commenée voor aatssecretaris Jan Schaefer. 'die oldoende visie en inzet heeft ge- lond de vernieuwbouw als empen- itie voor de teruglopende vraag nieuwbouwprojecten van de ond te khjgen. Maar hij loopt %st op allerlei procedurele hinder- ,f9.'Issen'. aldus Van Commenée. die voor een rigoreuze bekorting £oz^n inspraakprocedures. 'Inspraak po Dor iedere Nederlandse burger mogelijk zijn. maar dat daar- loor de uitkering van een project ijf jaar vertraagd kan worden, is 1 te dwaas. Dit soort procedures taaijal tot enkele maanden moeten yogPorden bekort'. door Huib Goudriaan DEN HAAG 'Ik vind het een bijna tragische zaak, dat op zich intelligente mensen, maar blijven vasthouden aan twijfelachtige argumenten om hun liefhebberij te verdedigen. Het zou eerlijker zijn te zeggen: Ik jaag, daarmee uit'. Norman D. van Swelm (27), medewerker van de Haagse werkgroep 'Vogelpopulatie-onderzoek Ockenrode', heeft geen goed woord over voor de weidelijke jacht, zoals die in deze tijd van het jaar weer in praktijk wordt gebracht. Zijn oordeel over de jacht, die hij onder meer ziet als een aanslag op sommige ons land nog resterende diersoorten, wil hij ook wel in juri dische termen uiteenzetten (hij studeert rechten). 'Het met voorbe dachten rade doden van een soort genoot heet moord en wordt gezien als een bedreiging voor de samen leving. Dit kan gestraft worden met levenslange gevangenisstraf of tij delijke straf van maximaal twintig jaar. Het met opzet doden van een niet-soortgenoot heet daarentegen jacht. Noodzakelijk is het gewoon lijk niet: de de plezierjager heeft voedsel in overvloed. De jager noemt het een sport, maar zijn spel is geen sportief gebeuren: het slachtoffer is volslagen weerloos'. In dit jubileumjaar van de Konink lijke Nederlandse Jagersvereniging die in juni haar eeuwfeest vierde heeft Norman van Swelm on langs zijn mening weergegeven met het artikel 'Zeg mij wie uw vrien den zijn Het verscheen in het tijdschrift 'Het vogeljaar', een or gaan van vogelbeschermers, lokte een discussie uit in dit zelfde tijd schrift ën een commentaar van het blad 'De Nederlandse Jager'. Voor- en tegenstanders van het jagen lij ken nu de jacht op elkaar te heb ben geopend. Interessant in dit verband is het zaterdag 16 november in de NRC verschenen artikel, waarin Rien Poortvliet, de jager die onder meer bekend werd met zijn door hem geschilderde jachttaferelen, een vu rig pleidooi voor het jagen afstak. Poortvliet vergeleek deze bezigheid met het uit de grond rukken van aardappels, omdat ze aan rooien toe zijn en sprak over 'het snoeien van het wildbestand waardoor het gezond blijft'. Hij verdedigde zijn standpunt ook als volgt: 'Als je met je auto op de weg een kat aanrijdt en het hele achterlijf van het beest ligt in de prak, wat doe je dan? Je huivert wellichtToch zal het moeten. De auto in zijn achteruit zetten, goed mikken en er dan nog eens overheen rijden. Dat is die renliefde. Al het andere is huiche larij'. Opmerkelijk is het reeds gesigna leerde commentaar in 'De Neder landse Jager' was, dat er een fi- nanciële-stok-achter-de-deur te voorschijn werd gehaald. Na te hebben opgemerkt, dat 'Het Vogel jaar' bij het artikel van Van Swelm een redactionele noot had behoren te plaatsen, vervolgde het jagers commentaar immers: 'De enkele overweging, dat toezicht op de na koming van jacht- en vogelwet uit particuliere beurs wordt betaald en de instandhouding van de vogel stand. mede door het behoud en de aanleg van rust- en broedterreinen, eveneens door particuliere zorgen en op particuliere kosten wordt verzorgd, zou alleen al voldoende moeten zijn om de conclusie van de heer Van Swelm te verwerpen en daarvan openlijk te doen blij ken Grote invloed Hierop haastte het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels zich met een ingezonden stuk in 'Het Vogeljaar' poelsnip van een watersnip, of een rietgans van een kleine rietgans onderscheiden? Het is duidelijk dat pas na het schot wordt vastgesteld, wat voor vogel is geschoten'. Twijfelachtig Norman van Swelm: ...jacht voor het plezier afschaffen van oktober afstand te nemen van het artikel van Norman van Swelm. Van Swelm concludeert hieruit dat de invloed van de jagers binnen de Vogelbescherming opvallend groot blijkt te zijn. 'Ik weet uit reacties van vooraanstaande natuurbescher mers. dat dit zich distanciëren schade heeft toegebracht aan de vereniging', aldus Norman van Swelm. Wat zijn de argumenten tégen de jacht van Van Swelm? Hij onderstreept, dat voorstanders zowel als tegenstanders zich te wei nig realiseren dat er te weinig we tenschappelijk onderzoek is geweest naar de juistheid van hun argu menten. 'De argumenten van de jagers zijn op zich erg zwak en nauwelijks gemotiveerd, maar an derzijds moeilijk te bestrijden: het is bij voorbeeld nauwelijks onder zocht of het natuurlijk evenwicht van de herten op de Veluwe in stand gehouden wordt door de ja gers, zoals zij beweren. Mij lijkt het argument dat het zogenaamde af schot de wildstand gezond houdt, echter zeer twijfelachtig. Met name bij vogels is het vrijwel onmogelijk te bepalen door de schutter van af de grond, of vanaf grote afstand welke exemplaren mogen wor den afgeschoten en welke vogels niet mogen worden geraakt, omdat ze beschermd zijn'. 'In ons land zijn ongeveer dertig duizend jagers. Slechts een enkele jager heeft voldoende kennis van de vogels (een ibis beschermd werd geschoten als blauwe reiger beschermd een zwartkopmeeuw beschermd geschoten als kok meeuw gedeeltelijk beschermd enz. Hoe kan een jager in een fractie van een seconde met zekerheid een Bij het pleidooi vóór de jacht van de oud-voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Jagersverenigng. mr. J. O. Thate. dat dit jaar werd gehouden, maakt Van Swelm de volgende kanttekeningen. 'Dat de jacht in de hele wereld gewenst is. omdat het wettelijk is geregeld lijkt twijfelachtig als zonder verder commentaar de namen worden ge noemd van landen als België, Frank rijk, Spanje. Italië, Cyprus, Malta, Oostenrijk, Ierland, Noorwegen, In dia, Pakistan, Tunesië en Marokko Indien er een natuurlijk evenwicht bestaat, waarover de meningen overigens nog uiteenlopen, is het mechanisme waardoor het in stand gehouden wordt, nog onbekend. Maar als er een natuurlijk even wicht bestaat en dat in onze lan den verstoord is, is de jacht één van de oorzaken'. (Voor Europa kan hierbij worden verwezen naar het proefschrift 'Roofvogels in Europa', van drs. M. Bijleveld. dat aantoont dat de roofvogel in uitgeroeid door jagers, een proces dat in Noorwe gen. Frankrijk, Oostenrijk. Tsje- choslowakije en Griekenland nog steeds voortgaat, red.). 'Indien de mens in het natuurlijk evenwicht moet ingrijpen, zoals ja gers betogen, zal hieraan weten schappelijk onderzoek vooraf die nen te gaan. Het is niet. te ver wachten. dat dit ingrijpen dan jacht zal betekenen In ieder geval géén plezierjacht. Met instandhou ding van niet meer door dierlijke opruimers bedreigde wildsoorten, die daarna aan zichzelf te gronde zouden gaan, doelt Thate vrij zeker op het ingrijpen van jagers ten opzichte van edelhert, damhert, ree, moeflon en wild zwijn op de Velu we. De wildstand zou dan geregu leerd worden door het schieten van dieren met een afwijking. Hoewel het niet aannemelijk is, dat hier door de Nederlandse wildstand in evenwicht gehouden wordt (denk aan de explosieve uitbreiding van de ree) vergt het leveren van een bewijs hiervoor jaren van studie. Wat de vogels betreft is het in- standhoudings-argument bepaald onzin. Raaf. roek, bonte kraai en aalscholver zijn door de jacht ge heel of gedeeltelijk uitgeroeid, maar de houtduif (wiens natuurlijke vij anden havik en sperwer in ons land door jagers vrijwel uitgeroeid werden) is in enorme aantallen ge dood. maar desondanks toegeno men'. Aanvechtbaar 'Dat de jagers slechts in uitzonde ringsgevallen verkeerd schieten en een dier verminken (wat ook Rien Poortvliet in de NRC beweerde, red.) is aanvechtbaar. Bij een on langs gehouden onderzoek bleek 25 procent van de bij preparateurs aangeboden buizerden hagel te be vatten: de buizerd is een bescherm de vogel. Bij een ander onderzoek Een zwartkopmeeuw (beschermde vogel) die in de Westlandse duinen aangeschoten werd gevonden. bleek 40 procent van de wereldpo pulatie van de kleine zwaan (volle dig beschermd) lood te bevatten. Dit alles afgezien van de hoeveel heid lood, die in het milieu wordt gebracht. De gevaren, die dit met zich meebrengt voor met name de volksgezondheid (denk aan de jacht in waterwingebieden) zijn nauwelijks onderzocht'. Conclusie van Norman van Swelm: 'Afschaf fen van de plezierjacht in ons land, zou een belangrijke stap in de rich ting van offensief milieubeheer zijn'. Slotvraag aan Van Swelm: Vormt de jacht in Nederland een bedrei ging voor bepaalde diersoorten of zijn er tekenen', die daarop wijzen? 'Tekenen, die daarop wijzen zijn er pas als het te laat is. Als men begint te beschermen is het eigen lijk al te laat. De vos, waarop nog steeds een premie staat, zou bij voorbeeld beschermd moeten wor den. De onzekerheid over de situa tie van de vos wordt bewezen, door het feit dat er slechts schattingen bestaan over het aantal Nederland se vossen: tussen de 2000 en 6000. Meestal bleek de jacht een nadelige factor voor de dieren te zijn, zodat we beter die factor kunnen weg nemen, voordat bepaalde dieren worden uitgeroeid'. Van onze weerkundige medewerker Met een stormaanjagende depressie boven de Noordzee en nieuwe At lantische storingen snel op weg naar West Europa herfstregen in Vlis- singen gisteravond 481 mm tegen over 477 mm een etmaal eerder is het echt even tijd om bij de war me kachel wat herinneringen op te halen. Aanleiding daartoe is een schrijven uit Zwijndrecht. Een abon nee daar herinnert zich nog als de de dag van gisteren het begin van de strenge winter van 1890f'91. Bij 'n brand op 26 november in zijn woon stad Zaandam werd een huis aan de overzijde nat gespoten, maar het wa ter werd ijs. Later op een zaterdagavond in de cember werd bij licht (geen elek trisch) op de Binnen-Zaan een ijs- feest gevierd met caroussel op het decimeter dikke ijs. Duizenden geno ten ervan, ook onze toen 7l/z-jarige briefschrijver. De boeken wijken uit. dat er op 23 en 24 november zware regens waren gevallen: 64 mm in twee dagen in Nijkerk, 88 mm in drie dagen te IJmuiden. De laatste van een serie oceaande pressies trok verrassend in zuidoos- telijker ichting over noord-Neder land naar Duitsland. Achter de depressie viel een storm achtige noddooster in, die het kwik op 25 november snel deed dalen. Om vier uur 's middags was het in Utrecht toen -0,5 gr. C. in de daarop volgende nacht vroor het in Delfzijl 5 graden, in de volgende etmalen in vrijwel het hele land 10. 8 en 7 gra den en dat bij een niet aflatende wind. Hier het KNMI-weerover zicht van 24 november, daags voor de kou-inval: 'Een depressie met 730 mm is in het noorden van het land. Verwachting: krachtige noordwesten wind. buien, regen'. Middagbericht van 25 novem ber: 'Zuidoostwaarts vrij nabij is 'n Laag met 745 mm noofdoostwaarts van ons land een Hoogverwach ting: oostenwind, buiig weder, met verlaging van temperatuur'En 26 november: 'Zuidoostwaarts veraf is een depressie van 750 mm. noord oostwaar ts ver van ons een hoge- drukcentrum. Verwachtingnoord oosten wind, min of meer buiig, ver moedelijke.) vorst'. In december 1890 begon pas het grote werk. Op de 21ste legde Pim Muiier uit Haarlem een prille elf stedentocht van 180 kilometer in 13 uur af: vertrek uit Leeuwarden om 7 uur 's morgens, aankomst 20 uur met 2 uur rust. Op 30 december was het -o koud. dat de baanvegers hun posten tussen Leeuwarden en Hee renveen ontvluchten: de'gemiddelde over dagtemperatuur was dan ook -14 graden. Na die kurkdroge december met Meppel en Vlieland op 0 mm bleef het tot de 23ste januari vrie zen. Toen viel pen doorgaande dooi HAGEL BEWOLKING 10 MAX. TEMP. V. TEMP. MINORICHT ING Van een verslaggever AMSTERDAM De uitstoting van Israël uit de Unesco heeft een dom per gezet op de viering van het 25- jarig jubileum van het Unesco Cen trum Nederland, gisteren in het Tro peninstituut in Amsterdam. Een groot aantal plaatselijke afde lingen en individueel genodigden waren niet op het feest verschenen in verband met de resolutie tegen Israël, waarvoor de meerderheid van de 135 bij de Unesco aangesloten landen zich heeft uitgesproken. De directeur van het Unesco Cen trum Nederland, mr. F. H. Tunnis- sen, verklaarde bij de opening van de jubileumviering dat van de vijf tig plaatselijke comité's bijna de helft had bedankt, aldus mr. Tun- nissen. 'Wij missen deze comité's, die ons jarenlang vrijwillig en on baatzuchtig alle mogelijke steun hebben gegeven, vandaag enorm', voegde hij hieraan toe. Tijdens een felicitatierede van mi nister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) gaven enkele aan wezigen luid blijk van hun afkeu ring. dat de bewindsman in zijn toe spraak met geen woord repte over de uitstoting van Israël. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De defensiecommis sie uit de Tweede. Kamer overlegt op 19 december met minister Vre- deling over de opvolging van de Starfighter. Daarbij zal mogelijk ook de houding van de Verenigde Staten tegenover de KLM aan de orde komen. In de Tweede Kamer vreest men een verslechtering van het klimaat tussen Nederland en de VS door deze KLM-affaire en dat kan van belang zijn indien er tussen een Amerikaans of Frans toestel als op volger van de Starfighter moet worden gekozen. De PvdA-fractie zal minister Vredeling voorts nog eens polsen over de mogelijkheid een veel goedkopere opvolger uit te zoeken, dan de vier huidige kandi daten, de Amerikaanse YF-16 en YF-17, de Franse Mirage en de Zweedse Saab-Viggen. Zoals bekend proberen, Nederland, Belië. Dene marken en Noorwegen dezelfde op volger te kiezen. Daarover wordt begin volgend jaar beshst. De PvdA wil dat minister Vredeling goedko pere toestellen nog eens in be schouwing neemt, als de vier lan den het niet eenc worden over de gestelde kandidaten. HOOG WATER voor woensdag 27 novem ber. Vltsslngen 12.13-0.00. Haringvlletslul- zon 1.27-13.49. Rotterdam 2.40-14.43, Sche- onder redactie van loessmit 'Zonder liefde is het leven zin loos in alle situaties en in al omze handelingen. Het vermogen tot liefde kan in ons tot ontwik keling worden gebracht, indien we de onderlinge relatie leren begrijpen van de krachten die het leven op deze planeet bepa len. Om hierin te slagen moeten we ons vermogen tot aandacht ontplooien door ons denken te ontdoen van elke vorm van in- tellektuele benadering'. Dit ci taat is uit het boekje 'Vipassa- na-meditatie', dat is geschreven door de uit Bodegraven afkom stige architect, schilder en beeldhouwer Bruno Mertens. voor sommigen misschien beter bekend als de man van Ti-dorp. Ti-dorp is de naam van een leef- en werkgemeenschap op meditatie-basis, die gesticht zal worden in de Flevopolder. Over deze méditatie en trouwens ook over Ti-dorp gaat dit boekje, dat. Bruno Mertens in eigen beheer heeft uitgegeven. Nadat Mertens zijn leven lang gezocht had naar 'een weg die het mogelijk zou maken de natuurlijke krachten die binnen en buiten de mens werkzaam zijn te leren begrijpen en hanteren' kwam hij op z'n vijftigste in aanraking met de Boeddhistische meditatievorm Vipassana Bhavana. Voor Bruno Mertens is deze meditatievorm zo'n weg en hij voelt het als zijn bestemming anderen naar die weg te leiden. Een van zijn akti- viteiten is het geven van medi- tatieles in de Amsterdamse Kos mos. terwijl hij ook meditatie- cursussen houdt in zijn telf-ver- bouwde boerderij, even buiten Bodegraven. In dit boekje vertelt hij iets over de Vipassana-meditatie, waarbij ter disciplinering van de aandacht van twee oefeningen gebruik wordt gemaakt: het ob serveren van het lopen en het in zittende positie observeren van de ademhaling. De opzet bij deze oefeningen is om alle aandacht daarop gericht te houden en zich zo duidelijk mogelijk bewust te zijn van afdwalende gedachten. Vanuit deze meditatie is Bruno Mertens ook gekomen tot het plan voor de bouw van Ti-dorp. een internationale plaats om te Ook België kent nu een 'club actieve niet-rokers'. dezelfde CAN die in ons land al een poosje bestaat. De Belgische ac- tievelingen streven precies het zelfde na als hun Nederlandse broeders en zusters: pal staan voor ae belangen van de niet- rokers en er voor waken dat de jeugd aan het roken slaat. Van uit België bestond al een tijdje zoveel belangstelling voor de Ne derlandse CAN, dat er genoeg mensen bleken te zijn om een eigen Belgische club op te rich ten. leven, waar de mensen in hun onderhoud voorzien door land bouw en het beoefenen van oude ambachten. Het dorp krijgt on der meer een restaurant met daarin biologisch-dynamische produkten en een macrobioti sche keuken. Verder komt er een zuivelboerderij en in plaats van een ziekenhuis een gezondheids centrum. Meditatie schept de mogelijkheid iedere taak in het dagelijks leven bewust te ver richten, aldus Mertens. Daarom is het voor Ti-dorp van het al lergrootste belang dat er een meditatiecentrum is voor oefe ningen van lichaam en geest. Het boekje en Ti-dorp komen voort uit de innige wens van Mertens om jongeren die de waarheid zoeken, een zuivere vorm van meditatie te leren. 'Wat 'ze daardoor kunnen erva ren is zuiverheid, eerlijkheid, verantwoordelijkheid. Ik geef toe dat mijn weg de moeilijkste is. maar hij is ook de dankbaarste'. Wie geïnteresseerd is in deze vorm van meditatie kan het boekje bestellen bij Bruno Mer tens, Zuidzijde 72a, Bodegraven. Het kost, inclusief porto 7.50. En wie. na lezing van dit boekje, wil meedoen aan Ti-dorp kan een van de deelnemerskaarten achterin invullen en opsturen. De niet bestaande Cestoda Prijs, onlangs bij wijze van grap 'toe gekend' aan t.v.-criticus en ru briekschrijver Nico Scheepma ker. bestaat nu toch. Gisteren maakte de bedrogen winnaar in de Volkskrant bekend dat hij voortaan zelf jaarlijks (op 29 oktober) de 'Cestoda Prijs' zal toekennen. 'De jury zal bestaan uit mijzelf. Het moeiteloos beoe fenen van de Nederlandse taal ün al haar genres zal de enige voorwaarde zijn. waarop kandi daten voor de prijs zullen wor den gewikt en gewogen'. De prijs zal bestaan uit 'een zilveren beker waarin de naam van de winnaar zal worden ge graveerd, en een geldsom van 53,64. Aan dit bedrag zal niet getornd worden, aan welke koersverschillen de gulden ook onderhevig zal zijn in de ko mende decennia'. Die 53.64 is het bedrag dat 52 lezers hem samen als compensa tie voor de nep-prijs toestuurden. 'Na rijp beraad heb ik besloten dit bedrag niet te verbrassen, laat staan aan een goed doel te schenken.. Hij kocht er een 'fraai fotoboek' voor. liet daar 'door een geoefende hand' een pakkende opdracht aan zichzelf in schrijven over de Cestoda Prijs-1974 en zette er volgens zijn verhaal in alfabetische volg orde de namen van de gulle gevers van de ruim 53 Scheep maker-guldens in. 'Een herinne ring voor het leven'. Twee dames op één foto. De ene is echt, de propperige van kar ton. Maar het is wel één en dezelfde dame. Jennifer Pincom- be (28) uit het Engelse plaatsje Paignton is daar dubbel trots op. want niet alleen is ze in een maand of acht van 109 kilo ver magerd tot 70 kilo en daardoor kampioen-1974 van haar Weight W atelier sclub houd-je-gewicht- in-de-gaten-club), maar ook won ze een auto. omdat zij het tot nu toe lichtste lichtgewicht van de ze club voor dikke dames ge bracht heeft. Zoals te zien. kan de kartonnen Jennifer niet hele maal levensgroot zijn. want het is maar moeilijk voor te stellen dat je al afvallende nog zou groeien ook. De 23-jarige Lesley Lower was niet tevreden met de nieuwe neus, die plastisch chirurgen haar hadden gegeven nadat de oorspronkelijke bij een auto-on geluk ernstig was beschadigd. Ze eiste smartegeld en kreeg van een Londensc rechter achttien honderd gulden toegewezen. Om tot een uitspraak te kunnen ko men. had de rechter eerst foto's van het meisje van vóór en na het ongeluk bekeken. 'Ek is op soek na 'n penvriendin en sal baie biy weps as u my versoekie in u dagblad kan pu- bliseer. Ek sal dit waardeer en baie hoog op prys stel'. Zo'n vriendelijk versoekie, gericht aan 'die redakteur. Trouw, Ne derland', kun je natuurlijk niet weigeren en daarom gaan we verder met de 'statistieke' van briefschrijver Martin Petersen: 'Ek is 'n kleurling jongman, hoogte 5 voet 6 duim; hare swart, oë bruin, ouderdom 30 jaar; stokperdjes musiek en kuns'. Martin Petersen is van beroep 'skryfbehoeftesklerk by 'n groot beleggingsmaatskappy'. woont in de Wrightststraat 2 in Woodstock-7900. Zuid-Afrika. en wil graag corresponderen met één of meer dames tussen de 25 en 30 jaar. 'Heb je deze meneer inderdaad naar de afdeling tenten verwezen, toen hij om een costuum vroeg?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7