De lbo's en het christendom youth for Christ klein theater Kerken spreken met elkaar over het beleid Katholiek mag - hoe dan ook - niet aan abortus meewerken Vandaag Lees die folder als ons leven u lief is Trouw K wartet Open Kerk wil 'pot' voor katecheten Produktief jaar op gebied van oecumene Fietser valt in kanaal Beroepingswerl TROUW/KWARTET DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2, KU, KERK IN DE KERK Altijd weer wordt de kerk bedreig door organisaties die, met goede bedoelingen ook in het level geroepen, die kerk op een bepaaf moment in een" bepaalde richtiii willen sturen. Men heeft dan bliji baar aan de vormen voor besluif vorming die het kerkrecht aange< niet genoeg en zet er wat mej macht achter, namelijk die van i organisatie. De gereformeerde kei ken kennen nu al twee van zul| organisaties, namelijk die van, verontrusten en die van het col fessioneel beraad. Zij die daarin T hoop lopen laten zich meestal col lectief horen of roepen kerkeradej andere kerkelijke vergaderingen i leden op om adhesie te betuigd De dienende macht via de gewol vergaderingen is niet voldoen® meer en er moet meer druk uitgf* oefend worden. Dit is ook gebeuf op de vergadering van de syno< van de gereformeerde kerken vrijdag jl. De organisaties schrevf weliswaar brieven die terecht ni( ontvankelijk werden verklaart- maar de adhesiebetuigers waren dtg met hun instemmende briev( wel. Men kan zich afvragen of hL gevaar van de kerk in de ker' waarvoor vroegere kerkhistorici r kerkrechtmannen ons mijns inzier terecht waarschuwden, nu niet I levenden lijve in die gereformeerd kerken aanwezig is. Nu leven wij r( een vrij land en op dit gebied k? men niemand iets verbieden, mai wel mag er op gelet worden dat w deze weg niet verder opgaan, waf deze weg leidde in het verledi0.' meermalen tot scheuringen waarir alleen en uitsluitend ellende tai voortgekomen. Mede daarom is hl- bezwijken van deze sypóde voor f|l kerk in de kerk te betreuren r met grote zorg te aanschouwen, li.. Zag u gisteren dieTVdokumentaire over kanker bij kinderen? Toen vond u natuurlijk ook dat er wat moet gebeuren. Hoe u zelf kunt helpen leest 11 in de folder die u gisteren persoonlijk aan de deur heeft ontvangen. Lees die folder aandachtig, als hun leven u lief is. 3 Geven Tt>or Leren: KWF-*ktie voor de bestrijding van kanker bij kinderen. Aktieboro Geren toot Uren: Poetbu» 2747, HUrer»uin,Tel^ 02150-49941. Heeft u er thuis al over gesproken? door Piet Halma De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X50Q. Youth for Christ-kleintheater Op Vrije Voeten. In het totaalprogramma van Op Vrije Voeten wordt veel gebruik gemaakt van toneel, mime, cabaret, geluidscollages, muziek en soms ook dans. Johan Vink: 'Eigenlijk zitten we met deze benadering nog in een experimentele fase. Het werk moet nog zijn plaats krijgen. Hier en da^r bemerk ik nog een aarzeling, maar waar opgetreden wordt, zien we dat wat we brengen overkomt'. Zo reageerde de moderator van een technische school uit Roosendaal erg positief. Hij zei: 'Ik heb ge merkt da tde leerlingen na het programma er erg mee bezig waren. In de week na het optreden heb lk er met de klassen diverse keren over doorgepraat'. Voor de jongeren van Op Vrije Voeten komt het aan op het per soonlijk contact na afloop van de optredens.'Johan Vink: 'Ons belang rijkste doel is immers het evange lie te verkondigen en dat op zoveel mogelijk plaatsen. Wat dat betreft hebben we echt het verlangen dat de groep zó wordt ingeschakeld dat er nieuwe mensen bereikt worden en dat de plaatselijke werkgroepen er veel kontakten aan overhouden. Wat we brengen is dus geen 'chris telijk entertainment', want dat ls ons werkelijk alle inspanning en geld niet waard. Het gaat er ons in de eerste plaats om door onze pro gramma's jongeren in contact te- btengen met de boodschap van Je zus Christus'. Tot begin augustus 1975 zijn de acht jongeren van Op Vrije Voeten nog werkzaam bij Youth for Christ. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN 'Het vasten had in de traditionele godsdienst als doel dat je daar zelf als. mens beter van werd. Het nieuwe oecume nisch vasten betekent dat je mee doet aan het werk van God, waarin bevrijding van dè naasthe vooraan staat'. Dit zei gister ochtend prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de raad van kerken, bij het begin van de beleidsconferentie van deze raad in Lunteren. nente plaatselijke overlegorganen tussen de kerken en regels voor. oecumenlsche experimenten. De beleidsconferentie loopt vandaag ten einde. Voor de vergadering bestaat veel belangstelling van de zijde van de pers, want voor het eerst in onze geschiedenis treffen elkaar in deze ontmoeting de mensen die in ker kelijk Nederland het beleid bepa len. Gisteren spraken de ongeveer 130 deelnemers aan de beleidsconferen tie In kleinere groepen over de drie hoofdonderwerpen van de confe rentie: bevrijd tot gerechtigheid, tot geloof en tot gemeenschap. Gis teravond laat kwamen de delegaties per kerk bij elkaar voor intern beraad over de beleidsvoorstellen die op tafel gelegd zijn door de drie voorafgaande bijeenkomsten van de Nederlandse kerkenconferentie. De werkgroep gerechtigheid heeft o.m. te praten over een nieuwe stijl van sober leven, gezien de wel vaartsverschillen in de werld. Veer- der spreekt deze groep over discri minatie, o.a. van vrouwen en over racisme. De groep over het geloof zoekt naar een gemeenschappelijke geloofskern en de betekenis daar van voor het leven van alledag. Deze groep zal daarin mogelijk aansluiten bij het oecumenische programma 'verantwoording afleg gen van de hoop die on ons is'. De werkgroep die bijeen is onder het thema bevrijd tot gemeenschap bespreekt het vormen van perm a - ROERMOND Is het niet onze zending om ons eigen intellectueel eiland te verlaten om te gaan staan tussen de arbeiders, die in de kerk. en ook in de open kerk, niet aan bod komen? Een met applaus be loonde vraag, gesteld tijdens de ontmoetingsdag in Roermond van Open Kerk en Solidariteitsgroep. De tweehonderddertig priesters, re ligieuzen en leken vonden dat de leken ln Limburg hun verantwoor delijkheid op zich moeten nemen door steun te bieden aan hun pas tores, die geestelijke druk van bo venaf moeten ondergaan. Open Kerk zou een soort bond voor kate cheten moeten oprichten en zorgen dat er een gemeenschappelijke pot komt waaruit zij die in hun activi teiten gehinderd worden door een tekort aan geld, zouden kunnen putten en verder werken. Dan gaan ze verder met hun studie en hun werk. Voor een of meeer optredens per dag vraagt Youth for Christ Neder land een vergoeding van 150 gul den. Dit dekt slechts een gedeelte van de kosten. Via giften van bui tenstaanders wordt geprobeerd het budget rond te maken. Regelmatig worden zogenaamde ge- bedsbrieven gestuurd naar familie leden en kennissen van de teamle den. In deze brieven wordt verslag gedaan van de ervaringen en wordt voorbede gevraagd. Voor wie meer wil weten over Youth for Christ kleintheater Op Vrije Voeten kan terecht bij Youth for Christ Neder land in Driebergen, Hoofdstraat 260, telefoon 03438-5744. Giro (geld blijft altijd nodig) 17.800. ROME De afgelopen tien jaar waren het meest produktief op oe cumenisch gebied. Een hele reeks strijdvragen is opgelost. Kwesties, zoals de Marialeer. de heiligenvere ring en de onfeilbaarheid van de paus vragen nog om een oplossing. Tot deze conclusie kwam een con gres, dat in Rome is gehouden ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het conciliedecreet over oecumene. Aan het congres, dat belegd was door het Romeinse se cretariaat voor de eenheid, werd deelgenomen door zestig deskundi gen uit de gehele wereld, onder wie zesentwintig niet-katholieken. De congressisten constateerden dat de gescheiden christenen van een nogal afstandelijke dialoog op weg zijn naar een grotere gemeenschap in geloven en leven. Dat er mo menteel de nodige nieuwe proble men opduiken ls. volgens het con gres, heel begrijpelijk en te 'Wijten' aan het feit dat men dichter bij elkaar is gekomen. Het congres drong erop aan. dat ook de contacten met het joden dom, de islam en de andere grote wereldgodsdiensten worden bevor derd. HOOGEZAND De 21-jarige Harm W. Grol uit Muntendam is gisteren door onbekende oorzaak met zijn fiets in Tripscompagnie (gemeente Hoogezand-Sappemeer) in het Tripscompagniesterdiep gevallen en verdronken. door dr. J. van Slageren Op Vrije Voeten is de naam van een creatieve spelgroep, een nieuw project van de Stichting Youth for Christ - Nederland. In het komende jaar treedt deze full-time groep, ook wel Youth for Christ- kleintheater genoemd, op in scholen, kerken en talrijke koffiebars en jeugdsociëteiten in ons land. Voor de verkondiging van het evangelie onder jongeren is dit een heel nieuwe manier van werken. Met dit kleintheater wil Youth for Christ het gesprek over het geloof in Jezus Christus op gang brengen. Johan Vink (27), directielid van de Stichting Jouth for Christ-Ne- derland en begeleider van dit kleintheater: 'Nog teveel wordt het evangelie verkondigd zonder dat het afgestemd is op het gehoor. In de programma's van Op Vrije Voe ten proberen we zoveel mogelijk bij de leefwereld van de jongeren van nu aan te sluiten. Allerlei elemen ten uit de moderne cultuur worden geanalyseerd om juist in aanslui ting daarop de visie van het evan gelie duidelijk te maken'. Het Youth for Christ kleintheater bestaat uit acht personen tussen de achttien en de twee-en-twlntig jaar. Na een uitgebreide selectie zijn ze voor deze groep gekozen. Sinds 1 augustus zijn deze jongeren een jaar lang in dienst van de Stichting Youth for Christ-Ne- derland op diakonale basis. Dat wil zeggen dat hun enige vergoeding bestaat uit een zakgeld van hon derd gulden ln de maand. Samen hebben ze besloten hun stu die te onderbreken, dan wel hun banen eraan te geven om zo een jaar lang full-time evangelisten te kunnen zijn in alle uithoeken van ons land. Deze vijf jongens en drie meisjes werken al lange tijd mee in de plaatselijke afdelingen van Youth for Christ, maar dan alleen ln hun vrije tijd. In de afgelopen jaren heeft deze evangelisatiebeweging een aanzienlijke uitbreiding onder gaan: in meer dan zeventig plaat sen in ons land zijn nu al eigen werkgroepen te vinden. In 57 daar van beschikt men over een eigen zogenaamde koffiebar, een ruimte waar jongeren van allerlei achter gronden en leeftijden welkom zijn en waar in een ongedwongen sfeer het gesprek vaak op het geloof in Jezus Christus terecht komt. Hart van deze evangelisatie-bewe ging is het voormalige verpleegte huis De Lindenhorst in Driebergen, hoofdkantoor van Youth for Christ en tegelijk 'thuis-basis' van Op Vrije Voeten. NED. HERVORMDE KERK Hoe dienen Afrikaanse christenen hun houding te bepalen ten opzichte van hun traditionele cul tuur en ten opzichte van het stedelijke industriële waardensysteem dat vanuit het westen die oude cultuur is binnengedrongen? Op deze vraag zoekt dr. Edmun C. O. Ilogu een antwoord in zijn boek 'Christianity and Ibo-culture' (uitg. Brill, Leiden; prijs 54, ROME Het vatikaan heeft verruiming van de abortuswetgeving als 'in zichzelf immoreel' veroordeeld. In een gisteren gepubli ceerde 'verklaring over de abortus provocatus' stelt de vatikaanse congregatie voor de geloofsleer als hoogste instantie voor geloof en zeden in de r.k. kerk vast: 'De katholiek kan noch meedoen met de beïnvloeding van de publieke opinie ten gunste van een dergelijke wetgeving noch aan dergelijke wetten zijn toestemming geven. Hij kan helemaal niet meewerken aan de toepassing van dergelijke wetten'. Beroepen te Lopikerkapel: M. Plette kand. te Ermelo; te Vree wijk: H. Stroeve te Op- en Nede f Andel: te Nleuweroord-Noordschje schut: J. ter Steege te Aalsum «0 Wetzens; te Utrecht tot pred. bijri werkz. (pastoraat ziekenhuis Our' Rijn) G. M. Spelcjberg, prod. bi[| werkz. (vrijz. herv. te Utrecht| door de prov. kerkvergadering v^j Nrd Brabant en Limburg tot pred j kant buiteng. werkz. (diaconessen huis te Breda): A. D. Klaassei pred. voor bijz. werkz. (vrijz. her te Schiedam): te Rijssen: (toez.) jjj van Nieuwpoort te Nunspeet. P Aangenomen naar Eibergen: W. 'd B. Schipper te Kolderveen c.a. ne»|s Oostzaan: drs. D. C. Nicolaï r'j streekgemeente Oude Mijnstreek.d Aangenomen naar Tietjerk: K; Slik te Groningen. }s la GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk (Legerpi lang verband): E. van Dalen v< heen legerpred. namens de chr. ref. kerken die dit beroep hei aangenomen: te Borssele: J. rens te Opheusden Aangenomen naar Vlaardingen: Baak te Doesburg d Bedankt voor Emmen drs. A. Ból man te Alphen aan de Rijn. GEREF. KERKEN VRIJG. i Beroepen te Axel: J. Verkade p Gronlngen-N. Dr. Ilogu, die in september te Lei den bij prof. dr. E. Jansen Schoon hoven op dit onderwerp tot doctor in de theologie promoveerde, is ka nunnik van de anglikaanse kerk in Nigeria en hoogleraar in de sociale ethiek aan de universiteit van Nsukka. Hij is afkomstig uit het Ibo-gebied, en behoort dus tot die nog altijd zo hoogst dynamische stam in Nigeria, waarvan wel eens is gezegd dat ze te gemakkelijk de weg van aanpassing aan het 'wes ten' is gegaan. Vaak is gezegd dat de Ibo.s zich zonder meer aan de. cultuur van de blanken hebben uit geleverd, omdat het hen aan ele mentaire kenmerken ontbrak om aan de blanke cultuur weerstand te bieden. Een van de verdiensten van de studie van Ilogu is, dat ons een inzicht wordt gegeven in allerlei Inheemse waarden, normen, symbo len en organisatievormen, die nog degelijk het levensklimaat van de lbo's blijken te bepalen, zij het veelal onderhuids en verborgen voor de doorsnee westerse waarne mer. Ilogu besteedt in de eerste hoofdstukken van zijn boek aan deze aspecten ruime aandacht. Uit nemend geschoold in het vakgebied Zo is het bijvoorbeeld 'ontoelaat baar artsen of verpleegkundigen te dwingen tot rechtstreekse mede werking aan abortus provocatus en tot een keuze tussen de christeldij- ke wet en hun medische functie'. De congregatie voor de geloofsleer constateert: 'Het respect voor het persoonlijke menselijke leven is vereist van het ogenblik af. dat het levensproces begint. Wanneer het ei bevrucht is, begint een nieuw leven. Het is niet meer het leven van de vader of van de moeder, maar het leven van een nieuw menselijk wezen'. Tegenover het argument dat in de huidige maatschappij één groep zijn zedenwetten niet aan alle an deren mag opleggen, stelt de con gregatie o.m. vast: 'Velen zien als toestemming wat misschien slechts als afzien van bestraffing bedoeld was. Meer nog, het afzien van strafvervolging bij abortus provoca tus wekt minstens de indruk, dat de wetgever, die anders iedere moord zwaar bestraft, de zwanger schapsonderbreking riiet meer als een misdaad tegen het menselijke leven beschouwt.' De verklaring ontkent niet, dat 'in bepaalde, misschien tamelijk talrij ke gevallen de weigering van de zwangerschapsverbreking belangrij - ke waarden kwetst, die men nor malerwijze hoogschat en soms zelfs voorrang schijnt te moeten geven'. Als voorbeelden noemt het docu ment dan de gezondheid of zelfs het leven van de moeder, de gerechtig de vrees voor de geboorte van een abnormaal kind, de druk van de omgeving of soortgelijke gronden. Maar deze redenen kunnen echter 'nooit objectief het recht geven te dat ziqh bezig houdt met het analy seren en interpreteren van oor spronkelijk cultuuurgoed hij stu deerde social studies in Engeland en Amerika reikt hij materiaal aan waarop anderen kunnen verder bouwen. Alleen al om die reden verdient zijn boek in de kring van antropologen en door mensen die via zending of andere organisaties werkzaam zijn in Afrika, gelezen te worden. Dit gevoegd bij het feit dat dit onderzoek op niveau, is gegaan door een lbo die zijn cultuur van binnenuit kent, maakt het boek des te belangrijker. Maar Ilogu biedt zijn werk veel meer dan cultureel-antropologlsche wetenswaardigheden. De levende kern van zijn betoog wordt ge vormd door het aan de orde stellen van het probleem van de weder zijdse beïnvloeding van Ibo-cultuur en het geïmporteerde christendom. Uit de geschiedenis van het Nigeri- aanse christenom valt volgens de schrijver op te maken dat van een eerlijke en open confrontatie tus sen evangelie en inheemse cultuur, niet of nauwelijks sprake is ge weest. De schrijver wijt dit aan allerlei misverstanden van perso nen, geestelijke stromingen en ra cisme, zodat onder gunstiger om standigheden een volstrekt ander beeld van het verhoudingspatroon christendom en cultuur had kun nen ontstaan. Een poging om een betere weg te wijzen, zo zegt dr. Ilogu, zal aan de bezinning op het uniek karakter van de Gods openbaring, voorrang moeten verlenen. Het geheim van de bijbelse openbaringswerkelijk heid bestaat hierin dat zij aan de ene kant weliswaar kritisch-werend werkt op een gegeven cultuurver- band, maar dat zij aan de andere kant zedelijke normen, die zijn ontleend aan het traditionele waar desysteem, als werkzame modellen laat functioneren voor een creatief- beweeglijke ethiek. In de 'ideale' christelijke ethiek gaat het erom, aldus de schrijver, de lbo's, de boodschap van de Bijbel en 'we reldse' opvattingen aangaande mense en wereld, met elkaar te verbinden. Aan de hand van con crete voorbeelden, worden de mo gelijke uitkomsten van deze ethiek gedemonstreerd. We mogen hierbij stellen dat Ilogu met zijn boek een belangrijke Afri kaanse bijdrage heeft geleverd aan de theologie. We mogen tevens ver- Prof. dr. Ilogu wachten dat de kerken van Nigei deze studie tot uitgangspunt zult kiezen voor een verdergaande dl cussie over de stimulerende etï sche krachten van Evangelie I kerk binnen oude en nieuwe s menlevingsverbanden. Het lijkt rj interessant de verdere uitwerkil hiervan ook vanuit Nederland I mogelijk op de voet te blijver. v< gen. Dr. J. van Slageren, hervormd pi dikant te Amsterdam-Bijlmermei was zendingspredikant in Kam roen. beschikken over het leven, zelfs over het beginnende leven van een ander. En wat het komende onge luk van een kind betreft, mag nie mand, ook niet de vader of de moeder, zich in zijn plaats zelfs wanneer het kind nog een embryo is de dood verkiezen boven het leven.het leven is een veel te fundamentele waarde, waarmee zelfs ernstige nadelen niet te ver gelijken zijn.' Drs. Johan Vink fADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2