'Sonneheerdt' kan een hoognodige serviceflat maar voor deel bouwen 'Overheid overschat effect bevordering openbaar vervoer' Huisvesting blinden valt niet onder de AWBZ FAMILIEBERICHTEN 4' TROUW,. KWARTET DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 Deze tekening werd afgedrukt op de voorpagina van het laatste nummer van het contactblad van Sonneheerdt. De streep geeft aan welk gedeelte van de service-flat voor werkende blinden in aan bouw is (rechts) en welk gedeelte (links) vanwege financiële perikelen nog niet kan worden ge realiseerd. door Jac Lelsz ERMELO Aan de rand van Ermelo's bebouwing is een service-flat in aanbouw voor de werkende blinden van Sonneheerdt beneden de 65 jaar. Een prachtig gebouw, voorzien van de modernste snufjes, alles erop en eraan, zoals dat heet. Toch is er met dit bouwwerk iets bijzonders aan de hand. Op de voorpagina van het laatste nummer van het driemaandelijks contactblad van Sonneheerdt wordt dat geïllustreerd. Men ziet daar een tekening van de service-flat afgedrukt, met daaroverheen een dikke, zwarte, verticale streep. Die streep wil zoveel zeggen als: tot hiertoe en niet verder. Het christe lijk Blindentehuis Sonneheerdt kan namelijk maar een derde van zijn plan om de visueel gehandicapten beneden de AOW-leeftijd aan een zelfstandige woonruimte in Ermelo te helpen realiseren. Oorzaken: 1. Het fpit dat de huisvesting van deze Instelling nog steeds niet on der de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten valt: 2. De omstandig heid dat zij daardoor nog steeds niet wordt gesubsidieëerd. Door deze dinge is het onmogelijk bouwkapi- taal te lenen. Sonnenheerdt even buiten Ermelo bestaat uit verschillende onderde len. Een van de nieuwste aanwin sten is het Paviljoen Henriëtte voor bejaarde blinden. Er is een volko men bijdetijdse accommodatie, waar blinden hun vakantie kunnen doorbrengen. En er is een aantal goed uitgeruste werkplaatsen (mat ten, textiel, braille enz.)s waar vele blinden binnen het raam van de wet sociale werkvoorziening (w.s.w.) met plezier hun werk doen. Alles zo opgezet dat iedereen er naar mag komen kijken. revalidatie maar het heeft van dit alles te weinig om binnen de ter men van de AWBZ te vallen. Inter naten van blindenscholen (Barti- meüs bijvoorbeeld) doen dat wel, psychiatrische inrichtingen ook. Het Dorp in Arnhem idem, maar Sonneheerdt niet. Buiten Sonne heerdt zijn er nog enkele kleine instellingen in het zuiden (o m. De Steffenberg in Vught) die er mee zitten. Maar Sonneheerdt heeft er de meeste pijn aan, omdat wij niet de volle pensionkosten vergoed krijgen.' 'Wij willen onze mensen besparen naar de Algemene Bijstandswet te gaan' aldus de heer Spruijt. 'Gaan ze dzarheen. dan ontvangen ze zak geld (140 gulden per maand) plus tien procent van het loon dat ze in de werkplaatsen verdienen. De Sonneheerdt filosofie is al vijftig jaar: blinden mogen geen financie el nadeel ondervinden van hun handicap.' Toch heeft de heer Spruijt hoop dat het binnen redelijke tijd voor elkaar komt. 'Er wordt op 't. mo ment naar een gaatje gezocht, waardoor ook onze service-flat zou kunnen worden afgebouwd. Eigen lijk is men er al jaren mee bezig. De Ziekenfondsraad moet advies geven, en die staat er niet onwel willend tegenover. We hopen in '75 meer te horen. Elk jaar wordt het moeilijker, ook door de inflatie. Maar het is niet alleen een financië le kwestie. Erg belangrijk is ook dat de blinden meer met de bewo ners van Ermelo in contact komen. Die kansen willen we ze zoveel mogelijk geven, al beseffen we best dat niet iedereen in de buurt op hen zit te wachten.' ort: Zwak punt In schrille tegenstelling hiermee staat de huivesting van de blinden. Dat is het zwakke punt. 'Een ge bouw. dat meer dan een halve eeuw oud is en dat de mensen alleen maar pijpelaadjes aanbiedt om in te wonen', zegt de directeur, de heer J. Spruijt. Om die reden moet er een service-flat komen. Maar ook nog om iets anders, namelijk om de n iet-zienden meer in de gewone levensgemeenschap van Er melo te Integreren. Door het architectenbureau Rots huizen Dekker. Melser en Van Wely te Arnhem werd een ontwerp ge maakt voor tachtig flatwoningen, verdeeld over enkele bouwlagen. Het geheel ziet er zo uit. dat de bewoners kunnen kiezen uit een reeks van leermogelijkheden. Ze kunnen alleen maar huurder zijn. zonder enige verzorging. Ze kunnen er ook een volledig servicepakket bij krijgen, aangepast aan hun handicap. Ook is er ruimte voor enkele echtparen. Begin april 197o zullen de eerste woningen betrok ken kunnen worden. Een feestelijke gedachte voorde Sonneheerdt-ge- meenschap. maar overschaduwd door de situatie, dat voorlopig slechts ongeveer een derde van het totale plan kan worden verwezen lijkt. genoeg voor dertig blinden. 'Het niet-voltootde bouwwerk zal een roep inhouden om erkenning van de rechten die ook de blinde mens heeft op opname ln het volksverzekeringspakket wordt in Ermelo gesteld. Wat thans in Ermelo gebeurt, is mogelijk geworden dankzij particu lier initiatief. Nog niet zo lang geldden bestond Sonneheerdt vijf tig jaar. Dat was aanleiding voor een jubileumactie. Tonnen kwamen bijeen, want allerwege werd er roy aal geofferd. Desondanks kon slechts een bescheiden begin wor den gemaakt. Zelfs voor hetln aan bouw zijnde gedeelte ontbreekt nog 300.000 gulden En voor het reste rende tweederde deel van het ont werp is er nog helemaal niets. Waarom moet Sonneheerdt nog al tijd bedelen, zij het dat men dit dan verpakt in zeer fatsoenlijke dingen als contrlbutiegelden. koor zangavonden, grammofoonplaten- verkoop enz.? Waarom ontvangt Sonneheerdt nog steeds geen subsi die voor de huisvesting van haar mensen*' Waarom komen de blin den van Sonneheerdt eigenlijk niet in aanmerking voor een uitkering krachtens de AWBZ? Niet aan gedacht Directeur Spruijt: 'Er is eigenlijk nooit aan zoiets als Sonneheerdt gedacht. Sonneheerdt bevat ele menten van het gezinsvervangende tehuis, van verpleging en ook van Stichting 11' es in rapp Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De overheid overschat het effect van bevordering van het openbaar vervoer. Zelfs wanneer het aantal ritten van de gemiddelde Nederlander per openbaar vervoer met vijftig procent zou toenemen ten koste van de ritten met het eigen vervoermiddel, dan zou het aantal ritten met dit eigen vervoermiddel maar met vijf procent verminderen. Aldus de Stichting Weg in een gis teren uitgekomen rapport 'Mens en Mobiliteit.' In dit rapport zijn de uitkomsten verwerkt van een on derzoek, dat de stichting door de NV v.h. Nederlandse Stichting voor de Statistiek en het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek heeft laten uitvoeren onder 834 Ne derlanders van zestien tot zeventig jaar. Volgens de stichting blijkt uit de resultaten, dat de gigantische be dragen (oplopend tot 1.6 miljard in 1978). die in de naaste toekomst aan het openbaar vervoer besteed moeten worden in geen enkele ver houding staan tot de zeer geringe veranderingen in het verplaatspa- troon van de bevolking. Conclusie van de stichting: oplossing van het verkeersvraagstuk kan niet worden gevonden in een eenzijdige beper king van het particuliere vervoer. De mensen onderkennen wel de bezwaren van het toenemend auto verkeer (68 procent vindt, dat de Randstad onleefbaar wordt als er niet gauw wordt ingegrepen), maar deze hebben nauwelijks invloed op hun verplaatsingsgedrag en de keu ze van het vervoermiddel. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de Nederlander per week ge middeld 21.4 ritten maakt, waarbij alle vervoermiddelen (inclusief de benen) zijn meegeteld. De auto wordt het meest gebruikt (9.4 rit ten). hoog scoort ook de fiets met 5,5. ritten. Daarna komen: lopen (2.9 ritten), bromfiets (1.8 ritten) tram en bus (1.3 ritten) en trein 0.3 ritten. Opmerkelijk noemt de stichting het, dat mensen, die geen enkel particulier vervoermiddel be zitten veel minder ritten maken: maar dertien per week. De gemaakte ritten hebben gemid deld voor 31 procent betrekking op werken, zaken doen en school, 24 procent betreft het bezoeken van familie en vrienden 24 procent het winkelen, twaalf procent recreatie en negen procent andere privé doe len. De ritten duren gemiddeld negen tien minuten. Gesplitst naar het doel van de ritten, blijkt dat wij gemiddeld 39 minuten onderweg zijn om buiten te recreëren. Voor 'n rit naar het werk op een vast adres heeft men zeventien minuten no dig, voor het winkelen veertien mi nuten. Het is de onderzoekers opgevallen, dat veel Nederlanders niet of nau welijks van het openbaar vervoer gebruik maken: 73 procent van alle ondervraagden heeft in de eerste helft van dit jaar nooit gebruik gemaakt van een taxi. 53 procent heeft nooit in de trein gezeten en 28 procent is niet in tram, bus or metro gestapt. Mensen, die een voorkeur hebben voor een van de drie linkse partij en of voor een confessionele partij maken gemiddeld per week wat minder ritten dan VVD-aanhangers en wel resp. 21.1. 21.6 en 22.8. WD- ers rijden het meest auto: 13.4 rit ten tegen 8.6 ritten door aanhan gers van linkse partijen. Bewoners van grote steden maken gemiddeld per week het minste aantal ritten: 19.1 tegen 22.4 voor bewoners van kleinere steden en het geïndustrialiseerde platteland en 21.0 voor bewoners van het agrarisch platteland. Bij alle verplaatsingen ligt de auto veruit op kop. Voor ritten naar het werk op tijdelijk adres inclusief vergaderingen (zestig procent van alle voor dit doel gemaakte ritten), bezoek aan familie (52 procent), aan theater en restaurant (55 pro cent) en voor sportevenementen (vijftig procent) gebruikt men de auto het meest. Ook het autoge bruik voor het woon-werkverkeer (vast adres) is hoog: 45 procent. Tram en bus zijn naar verhouding belangrijk voor bezoek aan zieken en bejaarden (22 procent), maar voor alle andere doelen blijven zij onder de tien procent. Opmerkelijk noemt de stichting nog. dat maatregelen als autoloze zondagen en beperking van de we genbouw zowel bij autobezitters als bij niet-autobezitters relatief wei nig aanhangen. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer mogelijk ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. 11 augustus waren onze Ouders D. de Moojj E. de Moojj-Kralt 25 jaar getrouwd. Wij willen deze dag feestelijk ge denken op D.V. 10 december a.s. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van Tineke en Eddie Liesbeth en Arie Bert Dianca Rijnsburg, november 1974. Nassaulaan 61. Zij, die hen willen gelukwensen zijn van harte wel kom op dinsdag 10 december a.s. van 4.30-6.00 uur nam. in „Centrum Kerkstraat 7 te Rijnsburg. De receptie ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijk van Jacobus van der Meij Cornelia van der Mefy'-Zandbergen Waardlaan 3 te Rijnsburg. die gehouden zal worden op 10 december a.s. in motel Sassenheim vangt aan om 7 uur 's avonds en niet om 10 uur 's morgens zo als abusievelijk eerder is vermeld. ..De Here is mijn Herder'' Na liefdevol verzorgd te zijn geweest in de ..Hooge Burch" te Zwammerdam. werd door de Here God thuis gehaald, onze Machteld Andrea op de leeftijd van 5 jaar. W. F. Paalman E. W. J. B. I. Paalman-Kraak Zwammerdam, 23 november 1974. De begrafenis heeft in alle stilte plaats ge vonden. 'k Zal dan gedurig bij V zijn in al mijn noden, angst en pijn. U al mijn liefde waardig schatten, wijl Gij mijn rechterhand ivoudt vatten! Gij zult mij leiden door uw raad, o God. mijn heil. mijn toeverlaat en mij, hiertoe door U bereid, opnemen in Uw heerlijkheid. Psalm 73 12. Heden ging van ons heen, onze lieve zorgzame Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Johanna Justina van der Schrier weduwe van Gijsbert Helmus, op de leeftijd van 77 jaar. Sassenheim: A. J. Helmus G. Helmus-Jeninga J. A. Helmus A. Helmus-van 't Wout Klein- en achterkleinkinderen Sassenheim, 25 november 1974. Huize „Bernardus", Hoofdstraat 82. Correspondentie-adres Gladlolenstraat 66, Sassenheim. De rouwdienst is bepaald op donderdag 28 november a.s. 1.30 uur n.m. in het Rouwcen- trum ..Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4. Sas senheim. waarna de teraardebestelling op de begraafplaats van de Hervormde Kerk te Sas senheim. plm. 2.15 uur n.m. zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 7 30-8.30 uur in bovengenoemd Rouwcen- trum alwaar de overledene is opgebaard. Heden nam de Here, onverwacht van ons weg. mijn innig geliefde Man, onze zorgzame Vader. Behuwd- en Grootvader, Zwager en Oom Jacob Dirk Clements echtgenoot van Teuntje Blokland, eerder weduwnaar van Maria Elisabeth Christina van der Most, op de leeftijd van 72 Jaar. Uit aller naam: T. Clements-Blokland Schiedam. 22 november 1974. Dirk Schaferplein 112. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer Nassaulaan 68. Schiedam. Gelegenheid tot be zoek aldaar: maandag- en dinsdagavond van 8.30 tot 9 uur. Woensdag 27 november a.s. wordt er te 2.30 uur n.m. een rouwdienst gehouden door de weleerwaarde heer ds. J. Nierop in de aula van de Algemene Begraafplaats, Laan van Spie- ringshoek, Schiedam, waarna de bijzetting zal plaats hebben in het familiegraf aldaar. Vertrek van het woonhuis te 2.15 uur n.m Aan het woonhuis geen bezoek. Geen bloemen. Na een korte ziekte heeft de Heere thuisge haald. enkele dagen voor haar 92ste verjaar dag. ozne lieve zorgzame Moeder. Grootmoeder en Overgrootmoeder Aafje Burgerhout weduwe van Gerrit van Linschoten Rotterdam: C. W. van Putten- van Linschoten W. F. van Putten Heemstede: J. van Linschoten J. van Linschoten- Zwolsman RotterdamJ. Sol-van Linschoten H. M. Sol kleinkinderen en achterkleinkinderen Rotterdam, 23 november 1974. „Atrium", Karei Doormanstraat 143. Correspondentie-adres: W. F. van Putten. Sonmanstraat 124, Rotterdam. Geen bezoek. De rouwdienst zal gehouden worden donderdag 28 november a.s. in de conversatiezaal van „Atrium" om 11 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats „Crooswijk" omstreeks 12 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de aula op de begraafplaats. Met grote droefheid moeten wij u mede delen, dat Gisela van der Tas medewerkster van onze dienst, op 24 november 1974 is overleden. Bestuur en Medewerkers van de Schooladviesdienst Leiden. „In 't Huis mijns Vaders zijn vele woningen". Heden nam de Here geheel onverwachts tot Zich mijn lieve zorgzame Man, onze lieve Vader. Grootvader. Broer. Zwager en Oom Cornelis van Haarlem in de ouderdom van 81 jaar. M. C. van Haarlem- Borman D. van Haarlem C. van Haarlem van den Berg A. van Haarlem Hamilton (Ont.. Canada)M. C. Eggermont- van Haarlem J. Eggermont 's-Gravenhage: C. van Haarlem kleinkinderen en verdere familie 's-Gravenhage, 24 november 1974. Regentesselaan 167. Correspondentie-adres: Lohengrinstraat 33. Geen bloemen. Bezoek aan de rouwkamer Fred. Hendriklaan 7 dinsdag van 11.00—12.00 uur en woensdag van 16.0017.00 uur. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden donderdag 28 november om 12.30 uur in de aula van „Westduin". Ockenburghstraat 27 te 's-Gravenhage/Loosduinen, waarna de be grafenis zal plaatsvinden. Vertrek van Lohengrinstraat 33 om 12.15 uur. Heden ls. tot onze diepe droefheid, van ons heenge gaan, mijn geliefde Man onze zorgzame Vader en Grootvader, de heer Arie Pieter Oosterman op de leeftijd van 6S jaren J. Oosterman-Kooljman C. van Randwijk- Oosterman A. G. van Randwijk Jeanette en Jeroen Dordrecht. 24 november 1971. Oudelandstraat 60. De overledene ligt opge baard ln de rouwkapel van het Gemeenteziekenhuis. Bankastraat 57. Gelegen heid tot condoleren aldaar dinsdagavond van 6.30 tot 7.30 uur. De begrafenis zal plaats hebben woensdag 27 no vember a.s. op de Algeme ne Begraafplaats, vanuit de aula. Vertrek vanaf het woonhuis te 14.15 uur. God heeft tot Zich ro nomen onze lieve Zua Schoonzuster. Tante j Oud-Tante Theresia Jurgeii, in de leeftijd van 84 „Zij gaf alles Hand". 41 Rijswijk Z.H.: C. Velberg-JurgensW( J. P. Velberg Leiden: M. Regeer-Jurgens G. C. Broers-Jurgeir W. P. E. Broers la H. Jurgens i W. Jurgens-Dijkxhofcj Katwijk aan Zee: 1 W. den Hollander- n Jurgg< en verdere familie U Leiden. 24 november 19f St. Annahofje 6. 11 De overledene is opgeba ln het Rouwcentrum der Luit. Haagweg 31. den. Bezoek aldaar d dag n.m. van 3-3.30 uul woensdag n.m. van 74 uur. Thuis geen bezoek? De rouwdienst is bepi op donderdag 28 novenl a.s. om 2.30 uur in de l la van de begraafpl^ ..Rhijnhof" te Leid waarna de begrafenis h plaats vinden. Heden werd onv van ons weggenomen, ze lieve Moeder. Sch i| moeder. Grootmoi Dochter. Zuster, Sch zuster en Tante Anna Margaret^ Bouwman op de leeftijd van 5. Namens de fair J. F. Bijleveld Correspondentie-adres, f Kamperfoellelaan 20 De overledene is opgebf in het Rouwcentrum I der Luit, Haagweg f Leiden. j Bezoek aldaar woensB avond van 8-8.30 uur. j> Thuis geen bezoek De begrafenis ïs bep) op vrijdag 29 noveril a.s. om 12.30 uur ojk begraafplaats bij de ,.Ci ne- of Willlbrordkerkf Oegstgeest. Vertrek van Kamperfof laan 20 om ca. 12 uui

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12