ulp nodig voor og 500.000 wezen Vredeling bood de VVDM excuus aan lil xl Dnzekerheid in Kamer )ver maatregelen tegen economische teruggang fi) Another Dance Group: weinig verrassends jmitee voor Vietnamese kinderen: Geen voorrang: dode Componist Legrand (66) overleden Algemene politiek in Eerste Kamer Betere controle op kleppen van KLM-jumbo Uw beste wonen begint bij De Tijdgeest VANREEUWIJK Jan Wolkers en 'De Walgvogel' Hustinx-prijs voor Annie M. G. Schmidt Franse prijzen voor literatuur Geen Emmanueile in Italië Proloog moet blijven Roxy Music slaat terug MpUW 'KWARTET DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 BINNENLAND TJ} „Kil Jderhalf jaar geleden werd in Nederland het v^mitee voor Vietnamese Weeskinderen op- gricht. Maandelijks storten nu ruim driedui- Nederlanders twintig gulden voor een or hen geadopteerd kind in Vietnam. Dat ifcd kennen zij, van een foto en een korte per- $hsbeschrijving. drieduizend adopties zijn een druppel op i gloeiende plaat. Er zijn in Vietnam nog 500.000 wezen die geholpen moeten worden. Onze verslaggever sprak gistermiddag met mevrouw Cao Ngoc Phuong van de Vietname se vredesdelegatie in Parijs. Zij brengt op uit nodiging van het Komitce voor Vietnamese Weeskinderen een kort bezoek aan ons land. Wie een Vietnamees kind wil adopteren kan schrijven naar Postbus 4300 in Haarlem. Minister praatte na over anti-N AVO-congres Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling (defensie) betreurt het dat zijn uitnodiging aan de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) voor een gesprek naar aanleiding van het vorige week gehouden anti-NAVO congres, oorzaak is geweest van een hetzerige sfeer tegen de VVDM in de rechtse pers. rr\c ■p >or Jan Brokken !N HAAG Zij is een overtuigd boeddhiste. Tijdens het interview zegt zij bij herhaling, en t grote nadrul^, twee zinnen; 'Wij, boeddhisten, wij zijn niet tegen de mensen, wat ze ook doen of ze nu uit Noord- of Zuid-Vietnam komen. Wij zijn tegen de condities die tot oorlog en geweld )ben geleid.' rtj conditites willen de boeddhis- wegnemen. Op drie manieren, ir hulp te bieden aan de 500.000 iskinderen en de twee miljoen aderen die óf hun vader óf hun eder hebben verloren door de log, door hulp aan de boeren die hun land verdreven zijn en hulp aan de politieke gevan- ieeèen. Officieel zijn dat er 200.000. ïr volgens berekeningen van de tnamese Vredesdelegatie in Pa- moeten het er zeker 400.000 vrouw Cao - Ngoc Phuong werkt coördinatrice voor de Vietname- Vredesdelegatie in Parijs. Zij Jdeerde biologie van de Van Hahn- ver si te it in Saigon, de boedd- universiteit. In Hué gaf enige tijd les in de natuurwe- schappen aan de universiteit, lurende de periode 1964-1966 be geerde zij tot een werkgroep van die op het platteland p vefleende aan de bevolking, was aktief lid van de boeddhis- he vredesbeweging, lens talloze vergaderingen en enkomsten op de universiteit en de hulpacties op het platteland, "likte zij de geweldloosheid en ineutraliteit. 'Wij. intellectuelen, Iten vaak over de politiek. Maar ken wij aan de oorlog?', hield haar mede-studenten voor. regering Thieu kon de activitei- van mevrouw. Phuong en haar iestudenten nauwelijks waarde- Voor Thieu staat neutraliteit jk aan communisme. Zij werd iresteerd en een week in de angenis opgesloten. 'Ik werd i brutale verhoren onderworpen. Eiarteld ben ik niet. Wel hoorde n de cellen naast mij voortdu- d geschreeuw van mensen die harteld werden. Ik zag vrienden I onder het bloed zaten', jr toedoen van de deken van de K-ersiteit werd zij kort daarna Igelaten. In 1969 dreigde zij weer irresteerd te worden. Onder ster- aandrang van de leiders van de Iddhistische vredesbeweging phtte zij naar Parijs. «•schrikkelijk was werkeloos daar. Daarom 3 ik mijn diensten aan de Viet- nese Vredesdelegatie aangebo- a'. Zij werd coördinatrice voor jerse hulpacties, onder andere Ir de huiprogramma's voor de eskinderen. in lot is verschrikkelijk. Als zij jt geholpen worden raken zij al- aan de drugs verslaafd, gaan zij felen. of worden de meisjes pros- Lées'. eet na het staakt het vuren (eg de regering Thieu aan de eddistische monniken hun medi ales voor enkele jaren op te ge- en zich te jijden aan de we- ropbouw van ,het land. Hoewel t tegen de Boeddhistische regels is (de boeddhisten hangen zeer ti de familieband), werden een In tig tal weeshuizen geopend. 'Wij festen wel. De kinderen werden Mevrouw Cao Ngoc Phuong: hulp op de stoepen van de kloosters gedeponeerd'. Maar de boeddhisten zorgden er vooral voor, dat zogenaamde schooltehuizen werden opgericht. Omdat de familieleden van de weeskinderen veelal werken, kun nen zij overdag de kinderen niet bij zich hebben. De schooltehuizen houden, de kinderen van de straat. In deze tehuizen wordt hen voorts een vak geleerd, en zij krijgen daar te eten. De voogden van een aantal kinderen krijgen aan het eind van de maand twintig gulden voor eten en kleren voor de weeskinderen: de maandelijkse gift van Nederlandse, Zwitserse en Amerikaanse gezin nen. Besteedt de regering van Zuid Viet nam geen aandacht aan de wees kinderen? Mevrouw Phuong: 'Op een zeer op pervlakkige manier. Kinderen die in een weeshuis wonen krijgen 3,50 gulden per maand. Dat is natuur lijk veel te weinig. Aan weeshuizen wordt alleen subsidie gegeven als er op de honderd kinderen tien ka mers en tien waslokalen zijn. Wel nu, een dergelijke luxe kennen on ze tehuizen niet. Deze voorwaarde vormt gewoon een excuus van de regering Thieu om geen geld te hoeven geven. Slechts twee van on ze 27 weeshuizen krijgen subsidie'. En de schooltehuizen? 'Die krijgen geen subsidie. Tóch slaat dit idee zeer aan bij de Viet namese bevolking. In 1973 zijn wij met twintig schooltehuizen begon nen. Nu beheren de boeddhisten 240 van dergelijke tehuizen'. Bestaat er in Noord Vietnam ook het probleem van de weeskinderen? En welke zijn de oplossingen die men daar aandraagt? 'Natuurlijk telt ook Noord-Vietnam weeskinderen, maar in mindere mate dan Zuid Vietnam. Omdat hun aantal minder groot is kunnen de families deze kinderen beter op vangen. Of er in Noord-Vietnam ook weeshuizen of schooltehuizen zijn weet. ik niet. Een bekend boeddhistisch gezegde is dat je niet mag oordelen voordat je iets met je eigen ogen gezien hebt. Ik ben nog nooit in Noord-Vietnam geweest. Maar gezien de sociale voorzienin gen die in Noord-Vietnam aanwezig zijn, zullen de weeskinderen er niet slecht aan toe zijn'. Gelooft u niet dat het communisme in de toekomst ook in Zuid-Viet nam zal aanslaan gezien de sociale voorzieningen die dit systeem bege leiden en gezien de armoede en de ellende waarin de Zuid-Vietname zen leven? 'Dat hangt van de opvoeding van de kinderen af. Wij zeggen tegen onze kinderen: 'Er is nu een vre desregeling in de maak. Maar die vrede zal op papier staan. De echte vrede zal pas wederkeren, als de twee volken in Vietnam elkaar niet meer als de duivel zien'. Wij leren de kinderen, dat Noord- en Zuid- Vietnamezen broeders zijn'. Vriendelijker Gelooft u dat uw oplossing van het Vietnamese probleem, die van een neutraal Vietnam voor alle Vietna- mezen, aanslaat bij de bevolking? 'Wij zijn eerst door beide kanten vijandig benaderd. Saigon stelde neutraliteit gelijk aan commuhis- me. En Hanoi stelde het gelijk met kapitalisme. Na de wapenstilstand is dat veranderd. Wij worden nu veel vriendelijker benaderd. En wij hebben twee maal een belangrijk succes geboekt. Eén keer zijn boeddhistische mon niken tussen de beide partijen gaan staan die in de zuidelijke Delta de strijd met elkaar wilden opnemen. De monniken hebben de soldaten voorgehouden dat zij broeders zijn, dat zij niet met elkaar moeten vechten. De legers hebben zich toen teruggetrokken. Een andere keer hebben wij voor komen dat in een dorp, dat wij opnieuw opgebouwd hadden, de ambtenaren zich in het dorpshuis genesteld hadden kwamen de man nen van het bevrijdingsfront 's nachts het dorp binnen. Wij zeiden hen niet te schieten, want anders zou Saigon het dorp een paar da gen later bombarderen. Na een lang gesprek konden wij de guerril la's overtuigen, op één voorwaarde: dat de ambtenaren zich binnen twee dagen uit het dorp zouden terugtrekken. Dat is ons gelukt'. 'Wij prediken geweldloosheid. Der tig jaar lang wordt er in ons land gevochten. Nu willen wij vrede. Willen wij aan de opbouw van ons land beginnen. Willen wij de wees kinderen, de boeren, de gevangenen helpen'. 'Het was niet onze bedoeling de VVDM in het beklaagdenbankje te zetten. Wij hebben onze veront schuldigingen aan het bestuur van de VVDM over deze gang van zaken aangeboden', zei de minister giste ren na afloop van het gesprek met het hoofdbestuur van de WDM. Het bestuur had geprotesteerd te gen de gang van zaken omdat deze de vereniging alleen maar schade berokkende terwijl de VVDM slechts als waarnemer op het anti- NAVO congres aanwezig was en steeds nadrukkelijk heeft geweigerd een standpunt over de NAVO in te nemen. 'Wij willen de massa van de solda ten blijven vertegenwoordigen. Die massa is verdeeld als het om de NAVO gaat, daarom nemen wij geen standpunt over de NAVO in', aldus de VVDM-woordvoerder. Niet gerustgesteld Minister Vredeling was op dit punt echter niet gerustgesteld. Hij vond dat de vereniging onduidelijk werkt. Gezien het feit dat de WDM de gesprekspartner van de minister is. als het om dienstplichtigen-za ken gaat, wilde ir. Vredeling die duidelijkheid door het gesprek trachten te bereiken. 'Wij hebben zorg over activiteiten binnen de WDM onder invloed van de bond van dienstplichtigen (de radicale soldatenbond). Er zijn enkele aanwijzingen voor salami tactiek en cellenbouw en de poli tieke leiding van defensie mag daarvoor niet onverschillig blijven. De VVDM neemt uit zelfbehoud geen standpunt over de NAVO in, dat begrijp ik, maar dan moet men tussen de regels door ook geen opvattingen en politieke voorkeu ren laten doorschemeren', aldus minister Vredeling. Hij verweet het VVDM-blad 'Twin tig' ook niet altijd objectief te zijn in de berichtgeving, maar bena drukte anderzijds geen enkele af breuk te willen doen aan het recht van de vakbeweging op vrije me ningsuiting. vrijheid om standpun ten in te nemen en naar congres sen te gaan. De WDM beschouwde de zaak na het gesprek met minister Vredeling Van een verslaggever DRONTEN De 59-jarige mevr. H. L. van de Meeberg uit de Noord- Oostpolder is gisteren bij een ver keersongeluk in Dronten om het le ven gekomen. De auto waarin de vrouw zat en die werd bestuurd door haar echtgenoot, botste op een krui sing tegen een met suikerbieten ge laden vrachtwagen, waarvan de be stuurder geen voorrang verleende. PARIJS De Franse componist en dirigent, Raymond Legrand is maandag op 66-jarige leeftijd in een kliniek bij Parijs gestorven. Toen hij 17 was. dirigerde hij al. In de oorlog stichtte hij een eigen orkest. Na de bevrijding werd hij artistiek directeur van een grote platenmaatschappij en begeleider op de piano van beroemdheden als Maurice Chevalier, Fernandel en Edith Piaf. Hij componeerde ook filmmuziek. In 1966 werd het muziekspel 'Je- hanne Vérite', dat hij samen met zijn vrouw, de zangeres Colette Re- nard, maakte, een volkomen mis lukking. De componist trok zich daarna in de provincie terug. Zijn zoon Michel is eveneens componist, en kreeg bekendheid met zijn tallo ze fllmmuziekcomposities. - EN HAAG Het debat over de belastingvoorstellen en de maatregelen tegen een verdere terug- ng in de economie in de Tweede Kamer en de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Ka- (r kunnen weer voor een spannend parlementair weekje zorgen. discussie over het belastingplan de maatregelen tegen de gevol- n van een dreigende recessie is rige week nog maar net op gang !:omen. Maar de twijfel of het eet van de voorgestelde maatre en voldoende is, kwam er direct uit. Zou het inderdaad lukken te voorkomen, dat het werk- isheidscijfer tot hgt afschuwelij- getal van tweehonderdduizend Ügt? Bt verder uit de verhalen van de imerleden opviel, was dat ze min meer bekenden dat ze ook niet ;ies wisten hoe ze dit probleem isten oplossen. Onzekerheid be- irst het debat. Ivendien moest de principiële aag worden beantwoord of de re- ring in di eerste plaats de lasten h het bedrijfsleven moet verlich- n of de koopkracht van de consu- ent vergroten om de economie ter op te vijzelen. D. Dolman van de PvdA, die ttidaag het woord zal voeren, ziet het meeste heil in het opvoeren van de consumptie en wil bijvoor beeld de AOW-premie verlagen. Hierdoor krijgt de consument weer meer geld om uit te geven. Dr. A. J. Vermaat van de ARP vroeg zich daarentegen vorige week voorzich tig af. of er toch niet meer moet worden gedaan voor het bedrijfsle ven. Voor mr. W. Scholten van de CHU is het wel duidelijk. Het veel besproken ondernemingsklimaat moet worden verbeterd. Hij stelde hard: de regering moet kiezen tus sen 'Keerpunt' en de werkloosheid. De oppositie van de VVD vindt de voorgestelde maatregelen helemaal niets, omdat de aanpak fundamen teel mis is. Ze diende daarom een motie in. waarin bet gevoerde be leid wordt afgekeurd. Het antwoord van ministr Duisenberg van fi nanciën op de kritiek van de oppo sitie zal afwijzend zijn. Hiermee is hij er echter niet. Van de minister kan weliswaar niet worden ver wacht, dat hij het verlossende woord spreekt. Wél zal hij de heer sende onzekerheid door zijn visie en cijfers voor een deel moeten wegnemen. Dan zal de minister het pleit in de Kamer winnen. Er zijn in de Kamer enkele ingrij pende suggesties gedaan, zoals het drastisch verlagen van de omzetbe lasting voor de bouw. Zo'n maatre gel is onmogelijk binnen een jaar te verwezenlijken. In de loop van de week zullen de fracties van de KVP en ARP onder meer moeten besluiten of ze het amendement van de CHU om de zogenaamde middengroepen een extra-belas tingverlichting te geven, zullen steunen. Mr. Scholten wil voor dit doel zeventig miljoen gulden extra uittrekken. Een meerderheid voor dit amendement is weer goed voor de nodige politieke spanning. Winsten Voor de Kamer in al deze proble men duikt stemt zeeerst over de wet voor het vaststellen van de aardgasprijzen. Er wordt dan ook gestemd over de motie-Wieringa (PvdA) om het aandeel van de oliemaatschappijen in de opbrengst van het Groningse aardgas nog verder te verminderen. Volgend jaar, heeft de heer Wieringa uitge rekend, zou de winst van Shell en Esso in Groningen zo'n driehonderd gulden per inwoner van Nederland bedragen. Vandaar zijn motie, die minister Lubbers heeft afgewezen. Morgenochtend beantwoorden de ministers van economische zaken en buitenlandse zaken vragen van de PvdA-kamerleden A. L. der Beek en C. Poppe over de Nederlandse deelname aan het Saldanha-Sis- als afgedaan. Het bestuur meent dat er om niks een hele hoop druk te is ontstaan. 'Dit voorval tekent de onzekere en onduidelijke hou ding van de minister tegenover ons', aldus het VVDM-hoofdbestuur. Salamitactiek: het telkens af snijden van een dun plakje, waardoor uiteindelijk toch de he le worst bemachtigd wordt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De KLM heeft van de Boeing-fabrieken een nieuwe 'modificatie' voor haar zeven Boeing 747-Jumbo's aangeboden gekregen, waardoor de controle op de werking van de vleugelrandklep- pen wordt verbeterd. De fabriek heeft met de introductie ervan haast gemaakt nu het ver moeden is gerezenn dat de ramp met de Lufthansa-Jumbo in Kenia, deze maand, veroorzaakt is door het niet goed functioneren van deze kleppen. Het nieuwe systeem, dat de Boeing al eerder had ontworpen, bestaat uit een extra waarschuwingsmecha nisme, dat een geluidssignaal geeft wanneer de kleppen niet in de juiste stand staan. Op het ogenblik moet de stand van de kleppen nog worden gecontroleerd door een 'dubbele check' van de gezagvoer der. De installatie zal binnenkort op alle KLM-Jumbo's van dit type worden ingebouwd, in samenwer king met de Scandinavische SAS en de Zwitserse Swissair. (Advertentie) Amsterdam BHderdijkstrnl 73/87 020-181414 Osdorpplein 3-17 020-191707 Amstelveen Winkelcentrum 020-454951 Rotterdam, Binnenwegplein, 010-141800 Amsterdam. Stadhouderskade 3, 020-160491 Hilversum. Leeuwenstraat 45/47,02150- 14565 Tilburg, Spoorlaan 340, 013-422326 Venlo, Koninginneplein 46, 077- 16618 Nederlands grootste wonlng- Inrichters-kombinatie. Keus uit meer dan 3000 meubel- en wonlngtextlelkombinaties. VRIJ TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdaga, van 9 tot 17 uur 30. Op koopavonden tot 21 uur. 'a Maandaga gastoten. Jan Wolkers met twee exemplaren van zijn zojuist verschenen ro man 'De Walgvogel', waarvan wjj zaterdag een bespreking hopen te plaatsen. door Hans W. Ledeboer door Bert de Jong henprójekt in Zuid-Afrika. Ook is er tijd gereserveerd voor het afron den van het weken geleden begon nen debat over de begroting van landbouw. De problemen zijn er sinds het begin van het debat niet minder op geworden: een mislukte wereldvoedselconferentie en een toenemend waternoodramp in Zee land. Verder vermeldt de agenda van de ze week nog een nijpend huishou delijk probleem: het inschrijven op de sprekerslijst van kamerleden. De volgorde van intekening is ook de volgorde van spreken. Dat is in het verleden de oorzaak geweest van onnodige onderlinge spanningen en irritaties, wanneer de gelegenheid tot intekening was opegesteld. Om hier een eind aan te maken, stelt het presidium voor de kamer leden te laten optreden in deze volgorde: 1. Spreker van de groot ste oppositiepartij. 2. Spreker van de grootste regeringspartij. 3. Spre ker van de op een na grootste oppositiepartij. 4. Spreker van op een na grootste regeringspartij etc. Stenografie De Eerste Kamer begint vanmorgen om tien uur al aan de algemene beschouwingen. De reden is, dat het parlementaire werk in de Eer ste en Tweede Kamer aan het eind van de middag wordt stilgelegd we gens een ontvangst in de ridderzaal om het 125-jarig bestaan van de stenografische dienst te vieren. Dan wordt het boek 'Wandelingen door de handelingen', geschreven door dr. N. Cramer ten doop gehou den. Deze wandelingen bestaan uit enkele belangrijke en pikante pas sages uit 125 jaar kamernotulen. ROTTERDAM Another Dance Group - van vanavond tot en met 30 november in het Shaffy Theater in Amsterdam, afgelopen zaterdag nacht en zondagavond in De Lan taren in Rotterdam en op 3 en 4 december in het HOT in Den Haag - heeft na een bestaan van onge veer een half jaar, zich, net als vorige week Sephirot Dance Thea tre. voor de eerste maal buiten Groot Brittannië gewaagd. Met wat Britse humor en zelfspot, wat luch tige vrolijkheid en melodramatische wanhoop en met een programma, dat weinig plezierig-verrassends heeft te bieden. Danstechnisch niet, en ook niet artistiek. Zeker. Lee Harris, die uit Pilobolus afkomstig is. welke Amerikaanse groep indertijd in Nederland zoveel succes had. gaf al dadelijk in bet eerste ballet. Touching, een heel mooi duet te zien met- Sue Little. En de experimenten van de Malei- siër Kai Tai Chan met motieven uit het Japanse mime-drama zijn evenzeer interessant, al doen zij voor onze westerse ogen wat erg melodramatisch aan. Maar voo de rest zag men veel 'modernismen' van een halve eeuw geleden volgens de Laban-Wigman- stijl, die op het vasteland van Eu ropa reeds lang is verlaten. De Amerikanen hebben immers die stijl veel verder uitgewerkt en uit gediept. er helemaal een eigen ge zicht aan gegeven. En het is dat Amerikaanse gezicht, dat veelal de moderne danskunst bepaalt, ook hier. Die oude 'modernismen' samen met bewegingen van klassiek-acade- misch karakter, een soort 'techni sche nostalgie' naar de twintiger en dertiger jaren? Terugkeer naar de dans, waarmee indertijd een aantal dansers meen de te moeten afscheid nemen van de klasslek-academische stijl, boeit geen Nederlands publiek, dat heeft kunnen ennis maken met gezel schappen van góed gehalte en dat zelf beschikt over groepen van ei gen boden, die oo buiten de landsgrenzen goed bekend zijn. Hadden we vóór de pauze in Toou- ching. Days in the Life of a Bumble Bee en in To Carter Junior met toch wel interessante aken te doen. na de pauze werd het geheel anders. De situaties op het toneel werden chaotisch, verward en zelfs weinig oorspronkelijk en het slot- AMSTERDAM Annie M. G. Schmidt krijgt dit jaar de Édmond Hustinx-prijs, de 'Prijs voor neder- landstalige toneelauteurs', die sinds de instelling In 1966 is toegekend aan onder meer Jan de Hartog, Hugo Claus, Dimitri Frenkel Frank en Hans Keuls. De prijs zal haar zaterdag 14 de cember ln Maastricht tijdens het dan te houden colloquium voor to neelschrijvers worden uitgereikt door de Belgische minister voor de nederlandse cultuur, mevr. Rlka de Backer. PARIJS De Prix Médicis voor de beste Franse roman is dit jaar toe gekend aan de schrijver Dominique Fernandez voor zijn boek 'Porpori- no ou les mystères de Naples'. De Prix Médicis voor de beste buiten landse roman ging naar de Argen tijn Julio Cortazar voor Xe livre de Manuel'. De Prix Fémina is verleend aan René-Vlctor Pllhes voor zijn roman 'L'imprécateur' die vorge wieek ook de 'Prix Goncourt' kreeg. ROME De Franse film Emmanu eile, met de Nederlandse Sylvia Kristel, mag in Italië niet meer vertoond worden. De politie nam alle copieën in beslag. Een door de censuur toch al zwaar beknotte versie heeft ln Rome maar drie dagen gelopen en werd door onge veer vijftigduizend mensen gezien. Nu is de film voor geheel Italië verboden. ballet. Worlds Apart, was geheel onverteerbaar. Another Dance Group telt vijftien dansers. Er konden slechts tien mee voor deze tournee door Neder land. De vijf openvallende plaatsen zijn aangevuld met leerlingen van de dansaeademie van het Rotter dams Conservatorium. UTRECHT Zaterdag 30 novem ber begint de demonstratie Proloog moet blijven om 15 uur op de Mariaplaats te Utrecht, en om 16 uur wordt in de Merwedehal begon nen aan de manifestatie 'Zes uur voor politieke vorming en aktie' waaraan wordt deelgenomen door La Groupe Z uit Parijs met een Chili-scène. Joris Ivens met een fragment uit een van zijn films; La Comune uit Milaan en de compo nist Paolo Chlarchi; het Dortmun- der Lehrlingstheater; de Internati onale Nieuwe Scène, met ?en frag ment uit een nieuw stuk; Vuile Mong en zijn Vieze Gasten: een soort politiek circus, ook uit België. Toneelboetiek Gent. Het Trojaanse Paard, de vierde Belgische groep; Wim de Vries, de arbeider-dichter. De Kritische Filmers met een frag ment uit hun nieuwste film, Skrien met het Amsterdams Stadsjournaal; het Groot Solidariteitskoor Nijme gen; het Arbeiderskoor Morgenrood uit Rotterdam; Toneelgroep Sater. De Nieuwe Komedie. GL. Twee. De Minimumband en Toneelwerkgroëp Proloog zelf uiteraard. Al die groe pen en artisten zullen ongeveer een kwartier optreden op een groot po- duim in de zaal met drieduizend zitplaatsen. Het programma wordt afgewisseld met solidariteitsverkla- ingen van organisaties, groepen, instellingen uit de wereld van kunst, onderwijs en vorming. VOORBURG Voor de liefhebber van Roxy Music moet hun concert, zondagavond in sporthal De Vlie germolen in Voorburg, hét concert van dit jaar zijn geweest. Maar gegeven de matige ontvangst van de zeer recente lp 'Country Life' in de kritieken, was Roxy Music zon dagavond ook voor de meer afstan delijke toehoorder een openbaring. Munt 'Country Life' uit in een brij van effecten en denk je, laat ze dat op het podium maar eens waarma ken, dan is daar de verrassing; live, ontdaan van alle studiofranje is Country Life een meesterwerk, dat zeker niét onderdoet voor ouder werk. De vele nummers van deze lp die gespeeld werden klonken zelfs beter dan op de plaat. Een duidelij ke revanche dus. Dat werd bij de eerste akkoorden van 'Prairie Rose' een nummer als er op elk van de drie vorige lp's maar één staat, al duidelijk. Brian Ferry (een stem apart) bewoog zich in z'n cowboy kostuum uiterst Ingetogen naar vo ren en zo klonk hij ook. Slechts saxophonist Andrew Mackay liet nu en dan een steekje vallen, maar ook hij sloeg terug. In 'Editions of you' (Roxy op z'n best) kwam hij tevoorschijn uit zijn hoekje om achter de sax aan in een shuffle te laten horen en zien dat hij er was. Daarvoor hadden nieuw werk (Out of the blue, Three and nine. If it takes all night, All I want is you) en oud werk (Streetllfe, Virginia Plain, Re-make/Re-model, If there is something) elkaar afgewisseld. Edwin Jobson overheerste niet ach ter de synthisizer (karakteristiek voor het geluld van Roxy Music), maar blonk wel uit ln korte soil op z'n elektrisch versterkte en ver vormde viool. Wat verder nog te zeggen van Paul Thompson (Drums), Phil Manzarana (sologi- taar) en John Wetten (basgitaar); gewoon weinig opvallend maar per fect. Er wordt wel gezegd dat de solo carrière waar Brian Ferry aan werkt, afbreuk doet aan z'n groep Roxy Music. Nu. daar is zondagavond mee afgerekend. In toegift 'Do the Strand' kwam dat nog eens duide lijk naar voren in uiterst korte soil van voornoemde heren. Vooral de paar noten 'Satisfaction' van Phil Manzarana hakten erin. En in een propvolle VUegermolen deed leder een 'The Strand' mee: erkenning voor een van de vele hoogtepunten van Roxy Music. Cor Groeneweg

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11