i ford en Breznjew eens er richtlijnen voor fen jarig kern verdrag Israël start drie projecten op bezet Jordaans gebied les Noordieren gepakt Birmingham-drama Aldo Moro premier van nieuwe regering Italië ssinger: SALT-impasse nu doorbroken JmINGHAM (AP, Reuter, UPI) De Britse politie heeft zes jNoord-Ierland afkomstige mannen in staat van beschuldiging Held wegens moord in verband met de twee bomaanslagen die week in Birmingham zijn gepleegd. ■Mieim overleg jssen Zambia 4 Zuid-Afrika? Makarios keert terug naar Cyprus winter- bescherming? direkt naar de vakman FOCWA let op dit bord! het weer - weerrapporten Mitterrand: Israël moet Palestijnen vaderland gunnen Schrijver Cornelius Ryan overleden Eerste demoraat is VS stelt zich presidentskandidaat -jw KWARTET MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 BUITENLAND /WEER T5 K7 ADIWOSTOK (AP, Reuter, UPI) President Ford van de VS en de Rus- he partijleider Leonid Brenzjew hebben een akkoord bereikt over de richt en voor een te sluiten tienjarig kernwapenverdrag. ter Henry Kissinger heeft de enstemming een 'doorbraak' md, die een gunstig effect zal n op het moeizaam verlopen- Imerikaans-Russisehe overleg wederzijdse beperking van gische kernwapens (SALT), ïger zei te verwachten dat een tief akkoord volgend jaar ge- d kan worden. wanneer Jew de VS zal bezoeken. 'Als ordt ondertekend dan zal dit enen dat er voor een periode tien jaar een deksel wordt op de (nucleaire) bewape- wedloop'. aldus Kissinger. Hij eraan toe dat dan wel de Ische problemen moeten wor- opgelost die de naleving van rdrag oproepen, zoals de con- rereenstemming tussen Brez- en Ford werd gisteren bereikt is het tweedaagse topoverleg eide leiders hadden gevoerd in Iberische stad Wladlwostok. is gisteren wëer naar de VS jekeerd. Kissinger is naar Pe- doorgereisd voor overleg met linese leiders. tr de tussen Ford en Breznjew [ten overeenkomst zijn afspra- :emaakt over het aantal stra- :e raketten dat de VS en de it-Unie zullen mogen hebben een SALT-verdrag dat in zal worden gesloten. Volgens iger betekent dit dat beide over een ongeveer even atoommacht zullen kunnen likken. Het aantal aanvalswa- die van land. uit zee of uit de kunnen worden afgeschoten worden beperkt. Daarbij zijn strategische bommenwerpers en ra ketten met een meervoudige lading (MIRV's) inbegrepen. De raketsy stemen in Europa van de VS wor den niet meegeteld, aldus Kissin ger. Communiqué In een gemeenschappelijk commu niqué. dat door Ford en Breznjew is ondertekend, wordt verklaard dat de atoombewapening verder zal worden beperkt. De voornaamste punten van het slotcommuniqué zijn: 1) beide landen zijn het erover eens dat meer ontspanning in het belang is van beide landen en van de overige volkeren: 2) de VS en de Sowjet-Unie zijn vastbesloten 'volledig en doortas tend' de wederzijdse verplichtingen onder overeenkomsten of contrac ten na te komen; 3) zij zijn er 'diep van overtuigd' dat garanties moeten worden ge schapen tegen een kernoorlog; 4) dat zij het van belang en nood zakelijk achten dat het gevaar van uitbreiding van kernwapenbezit in de wereld wordt tegengegaan: 5) dat zij menen dat' een Europese veiligheidsconferentie snel kan worden beëindigd; 6) beide partijen hechten groot bé- lang aan besprekingen over troe penvermindering in Centraal-Euro- pa; 7) zij menen dat Cyprus onafhan kelijk en soeverein moet blijven en dat de territoriale onschendbaar heid van het eiland moet worden gewaarborgd: 8) het Midden-Oosten blijft ge vaarlijk en beide partijen blijven werken aan een rechtvaardige op lossing op basis van resolutie 338 van de Veiligheidsraad. De confe rentie van Genève moet hierbij een grote rol spelen en moet zo snel mogelijk worden hervat. Minister Kissinger heeft gisteren verklaard dat Ford en Breznjew zijn overeengekomen dat er pogin gen moeten worden gedaan om de zaak in het Midden-Oosten minder explosief te maken. Kern-plafonds xbij werden 19 mensen gedood tai aakten ongeveer 184 personen ;ond. Het zestal, dat al geruime lil in Engeland woonde, zal van- fojg voor de rechter worden ge- icht. politie heeft gezegd ervan over- jd te zijn de voornaamste ver- ;woordelijkheden voor de aansla- i nu te pakken te hebben. Een de erdachten is in( Birming- r gearresteerd. De overigen wer- aangehouden aan boord van veerboot in Heysham aan de jtkust, vlak voordat het schip de rsteek naar Belfast zou maken, irdag had de politie een ano- telefoontje gekregen van een ip die zich 'Rode Vlag 1974 en die zei de aanslagen te n gepleegd. Rode vlag zou een •eging zijn van studenten die ieland met geweld naar 'links' willen sturen. Rode Vlag heeft enkele band met de IRA. die ïej (Reuter) Zambia pjrt geheime besprekingen mei ^id-Afrika als onderdeel van een Ll11omatiek offensief dat tot doei eft de huidige problemen in zuide- I Afrika op te lossen, zo hebben kringen in Loesaka legedeeld. deze kringen hebben per- ijnlijke afgezanten van de Zambi- president Kenneth Kaoenda afgelopen twee maanden overleg pleegd met Zuidafrikaanse func- inarissen. Ook het in Johannes- -*g verschijnende blad Sunday Ti- Is heeft gisteren van het overleg jldlng gemaakt. Volgens het blad .et mogelijk dat de Zambiaanse inten in Zuid-Afrika met Zuid- ikaanse functionarissen voorbe- ingen treffen voor een ontmoe- g tussen president Koenda en imier John Vorstgr van Zuld- ika. van de aanslagen werd verdacht. Al eerder had de groep laten weten verantwoordelijk te fcijn voor ge pleegde bomaanslagen. Maar uit de arrestaties, wordt afgeleid dat de zich Rode Vlag noemende groep niets met de aanslagen in Birming ham van doen heeft gehad. De IRA heeft alle schuld aan de aanslagen ontkend. In Engeland is wegens de gebeurte nissen in Birmingham een verbit terde anti-Ierse stemming ont staan. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden wraakacties tegen Ieren ondernomen. Zo werden in Londen benzinebommen gegooid naar een café en een tabakswinkel van Ieren. In Birmingham werd een aanslag gedaan op een café, een gemeenschapscentrum en een zakenpand, die relaties met Ieren hebben. In Londen zijn duizenden politie mannen in staat vanaalarm ge bracht in verband met een mogelij ke nieuwe golf bomaanslagen. Deze zouden vandaag samen moeten val len met de aankondiging van anti- terreursmaatregelen door minister van binnenlandse zaken Roy Jen kins. De IRA zou met nieuwe acties heben gedreigd. Ter verduidelijking van de gemaak te afspraken over een kernverdrag zei Kissinger dat vooral het stellen van kernwapenplafonds 'een aan zienlijke stap voorwaarts naar een overeenkomst' betekent. Het huidi ge Amerikaans-Russische interim verdrag. dat beperkingen stelt aan een aantal offensieve en defensieve wapenstelsels loopt in 1977 af. Het nieuwe akkoord zou de periode van oktober 1977 tot 31 december 1985 dekken. Met ingang van niet later dan 1980-81 zou. aldus het commu niqué door beide mogendheden moeten worden begonnen met on derhandelingen over verdere beper kingen en mogelijke inkrimpingen van hun strategische kernwapens na 1985. Volgens Kissinger zal in dien het akkoord voor 1977 tot 1986 wordt getekend er tenminste voor tien jaar een rem op de w'apenrace zijn gezet. Maar onderhandelingen in Geneve (SALT) zullen wegens de technische complicaties moeilijk worden. Kissinger zei te verwach ten dat de leiders van het Congres in de VS en zelfs de Democratische senator Jackson het kernverdrag zullen goedkeuren. NICOSIA (Reuter. AP) Président Makarios zal in de eerste week van december naar Cyprus terugkeren, zo werd zaterdagmiddag door de waarnemende president van het ei land. Glafcos Klerides, bekend ge maakt. President Klerides heeft in Londen besprekingen gevoerd met aartsbisschop Makarios over de si tuatie op Cyprus en het standpunt hierover van de Grieks-Cyprioten De twee mannen zullen op 29 no vember naar Athene gaan voor overleg met de Griekse regering van premier Karamanlis. Een officiële woordvoerder van het Turks-Cypriotische bestuur op Cyprus heeft gisteren meegedeeld, dat als de aartsbisschop terugkomt en dit een nadelige invloed zal hebben op de Turks-Cyprioten, deze niet lijdelijk zullen blijven toezien. Makarios heeft in de afgelopen week te Toonden gezegd dat hij naar Cyprus terugkeert 'met een olijftak in de hand'. Hij zou zich het eerst bezighouden met het probleem van de 20.000 ontheemde Grieks-Cypri oten. die gewoond hebben in gebie den die thans door de Turken bezet zijn. Goedgemutst hebben de Amerikaanse president Gerald Ford en de Russische partijleider Leonid Breznjew dit weekeinde toponderhandelingen gevoerd in Wladiwostok. Beide heren spraken buiten het politieke overleg ook over de sneeuw in de VS en de Sowjet-Unie. over voetbal en andere minder gewichtige zaken, terwijl Ford bij zijn afscheid Breznjew 'tot ziens en God zegene u' toewenste. JERUZALEM (AP, Reuter, UPI) De Israëlische regering heeft aangekondigd dat een drietal projecten op bezet Jordaans ge bied bij Jeruzalem ter hand wordt genomen. In Maalech Haadoemim op 14 km ten zuidoosten van Jeruzalem zal een groot industrieel centrum wor den gesticht. In Anatot, een voor stad van Jeruzalem, komt een klei ner industriecentrum. In Azaria wordt een huisvestingsproject uit gevoerd ten dienste van noodlij dende Arabieren. Dit heeft de Is raëlische minister, van voorlichting Aharon Jariv meegedeeld na een zitting van het kabinet. Volgens Jariv is Israël niet van plan de betrokken gebieden te annexeren. De Israëlische regering heeft tevens de veroordeling van de hand gewe zen dat zij de stad Jeruzalem on juist heeft bestuurd. De IjNESCO, de organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur van de VN had Israël uitgestoten omdat dit land in Jeruzalem' veranderingen had aan gebracht en archeologisch graaf werk had verricht die 'een gevaar opleveren voor monumenten', De Israëlische regering zegt in een verklaring dat de regering 'door gaat met haar pogingen Jeruzalem, de hoofdstad van Israël, op te bou wen en te ontwikkelen, met inbe grip van onderzoek naar zijn histo rie, met handhaving van zijn speci fieke en universele karakter'. Zaterdag heeft de Algemene Verga dering van de UNESCO een door de Arabische leden gesteunde resolutie aangenomen, waarin de directeur- generaal van de UNESCO wordt verzocht ten volle de belangen te behartigen van onderwijs en cul tuur in de door Israël bezette Ara bische gebieden en daarbij samen te werken met de betrokken Arabi sche staten. De resolutie werd met 51 .tegen 5 stemmen met 22 ont houdingen aangenomen. Deze stap was een nieuwe diploma tieke nederlaag voor Israël, dat vrijdag een harde klap te verduren kreeg in het Algemene Vergadering van de VN in New York. Daar werd in een resolutie de eis ingewilligd van de Palestijnen voor erkenning van hun recht op zelfbeschikking en nationale zelfstandigheid. Daarbij werden alle landen en in ternationale organisaties opgeroe pen de Palestijnen te steunen bij hun strijd voor rechtsherstel. De VN gaf voorts haar fiat aan een voorstel de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) de status te ver lenen van permanent waarnemer bij de Verenigde Naties. Voor de hoofdresolutie stemden 89 landen, terwijl slechts acht landen tegenstemden. 37 landen onthiel den zich van stemming, waaronder alle EG-landen en dus ook Neder land. De resolutie om de PLO de waarne mersstatus te geven kreeg steun van 95 landen. 17 landen waren tegen en 19 landen onthielden zich van stemming. Nederland, België, Luxemburg. Engeland, Ierland, West-Dultsland en Denemarken waren EG-landen die tégen stem den. Frankrijk onthield zich van stemming. Israël heeft met de grootste veront waardiging op de aanneming van de resolutie in de VN gereageerd. De Israëlische minister van voor lichting Jariv zei dat zijn land zou kunnen overwegen uit de VN te stappen. In een verklaring van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken werd gezegd dat de beslissin gen 'een schandvlek' zijn voor de VN en spotten met de geest die de stichters van de VN 29 jaar geleden heeft bewogen na de nederlaag van de nationaal-socialistische tirannie. 'Deze resoluties tonen de droeve waarheid aan dat het forum, oor spronkelijk bedoeld als een podium voor vrede en broederschap tussen de landen van de wereld, het spreekgestoelte is geworden voor aanmoediging van terreur en voor oorlogshitserij'. ROME (Reuter, DPA, AFP) Na formatiepogingen die 51 da gen hebben geduurd heeft pre mier Aldo Moro in Italië een re gering gevormd van christen democraten en republikeinen, die in het parlement op de steun kan rekenen van socialisten, so ciaal-democraten. liberalen en de Zuidtiroolse volkspartij. In dit vierde kabinet van de thans 58-jarige Moro hebem 20 christen democraten en 5 republikeinen zit ting. Van de huidige regeringsleden maakten er 15 deel uit van het vorige kabinet dat bestond uit christen-democraten, socialisten en sociaal-democraten. Aldo Moro en Mariano Rumor wisselden hun pos- Advertentie) Nederlandse Vereniging van Carrosseriebedrijven Wind en buien Van onze weerkundige medewerker Eerst aandacht voor Vlissingen. Tot gisteravond was op station sinds 1 september 477 mm regen gevallen, tegen 21S normaal, landelijk 'alleen overtroffen door de 505 mm. herfst regen van Westfnese Sluis in 1944 en de 547 mm van Delft in 1729. En nog is de maat niet vol. Gisteren klopte in het zeegebied ten westen van Schotland alweer een nieuwe, sterk uitdiepende de pressie aan de poort, waardoor het na een opvallend zonnige zondag (hè, hè. eindelijk eens) al weer snel nieuwe natte aanvulling kwam Wanneer u dit stukje leest zal Vlissingen vermoedelijk al bo ven de 480 mm gekomen zijn, op weg naar de 500 mm-grens. een trieste race, dat wel. De depressie veroorzaakt vooral in de kustgebieden- harde, tot storm achtige wind, die gaat ruimen van zuidelijke naar westelijke of n.w. richtingen. In de komende fa se. stroomt dan polaire lucht bin nen, met enkele buien, maar ook opklaringen en iets lagere tempera turen dan de laatste dagen het geval was. Dat gebeurt dan tot een nieuwe atlantische storing op komt dagen. Het Skandinavische hoge- drukgebied is naar ivest-Rusland vertrokken. De Oekraïne meldde zondagmiddag een stand van 1030 mb, maar het maximum zakte ver der in z o. richting weg. En dan nog wat varia: onze mede werker in Ten Post weet te melden dat Baroque Michel in België (670 meter hoog) de meeste oktober neerslag heeft gekreaen, n.l. 302 mm. tegen normaal 122. ln België was het dus nog natter dan bij ons. Ukkel telde 30 regen dagen, een nieuw record sedert Weerrapporten van gisteravond 1833. Ook heel bijzonuer ivas het tekort aan zonneschijn: Ukkel in oktober maar 55 zonuren (normaal 111), een record sinds het begin van de waarnemingen in 1887. De 'nieuwsbrief' van het Landbouw Economisch Instituut, demon streert, hoe slecht het dit jaar met het herfstweer gesteld is aan de hand van de wecrscores. (schaal 0- 100). Herfst 1971: 57/1972:50/1973:48/1974:40 tegen normaal 49. Slechtste maand in de ze vier jaar: oktober 1974 met 38 (normaal 51) beste maand: sep tember 1971 met 64 (55). Amsterdam zwaar bew 9 0 De bilt zwaar bew 10 0 Deelen onbew 7 0 Eelde zwaar bew 9 0.2 Eindhoven licht bew 9 0 Den Helder zwaar bew 9 0 Luchth R'dam regen 9 0.1 Twente zwaar bew 9 1 Vlissingen zwaar bew 9 0 Zd. Limburg onbew 9 0 Aberdeen regen 7 2 Athene zwaar bew 18 0 Barcelona licht bew 15 1 Berlijn zwaar bew 10 3 Bordeaux regen 12 0 Brussel licht bew 11 0 Frankfort geh bew 8 0 Genève regen 10 1 Helsinki geh bew 2 0.2 Innsbrück zwaar bew 10 0 Kopenhagen regen 5 1 Lissabon motregen 16 0 Locarno regen 8 1 Londen zwaar bew 10 1 Luxemburg zwaar bew 6 2 Madrid geh bew 13 0 Malaga zwaar bew 19 0 Mallorca half bew 15 0 Miinchen half bew 7 0 Nice' regen 15 0.1 Oslo sneeuw 0 5 Parijs geh bew 8 0 Rome zwaar bew 16 0 Split geh bew 17 0 Stockholm zwaar bew 4 0 ZONNIQ ïSy? SNEEUW OPKLARINGEN ONWEER M,ST rT?> BEWOIK NO frfQ* REGEN 10 MAX. TER P, JX iO MIN. TEM P. PARIJS (Reuter) Francois Mitter rand. de leider van de Franse socia listische partij, heeft Israël opgeroe pen het recht van de Palestijnen op een eigen vaderland te erkennen. In een vraaggesprek met het Franse weekblad Le Nouvel Observateur zegt Mitterrand dat Israëls bestaansrecht niet kan worden ontkent en dat dit door de VN is gegarandeerd. Mitter rand zegt er zeker van te zijn dat vele Arabische leiders Israël helemaal niet willen vernietigen doch slechts willen dat de VN-resoluties worden toegepast. De acties van de UNES CO tegen Israël zijn volgens Mitter rand huichelachtig, maar even hypo criet is het uit de verklaringen van Arafat een bedreiging voor de staat Israël te lezen. Mitterand meent dat het niet rede lijk is dat Israël eist dat de Pales tijnen met Jordanië tot een vergelijk moeten zien te komen. Mitterand vindt dat de Palestijnen in 'bepaal de' bezette Arabische gebieden een Palestijns vaderland moeten krijgen en Palestijnen en Israëli's als buren moeten zien samen te leven wil er geen nieuwe, miljoenen slachtoffers vergende, oorlog uitbreken. 'Israël had na zijn ove—'nning van 1967 moeten onderha' m\ aldus Mitte rand. 'Israël is een groot deel verantwoordelijk voor zijn isolement. Maar dat is geen reden om moreel en politiek te aanvaarden dat een nieuwe volkenmoord op het Joodse volk mogelijk wordt gemaakt. Dat geeft mij de bevoegdheid tegen Is raël te zeggen dat het de plank mis slaat als het de Palestijnen het recht ontzegt op een vaderland'. ten van minister van buitenlandse zaken en premier. Emilio Colombo blijft minister van financiën en Franco Malfatti blijft minister van onderwijs. 'Zeven ministers hebben een andere portefeuille gekregen. Veel opzien baarde het vertrek van de prominente christen-democraat Andreotti van defensie en zijn par tijgenoot Taviani van het ministe rie van binnenlandse zaken. Hun ministeries waren het meest in het geding tijdens het onderzoek in Italië naar pogingen tot een staats greep. Waarnemers wezen op de vele wrijvingen van beiden met de partijleider van de christendemo craten. Amintore Fanfani. De op vatting die in Rome echter vooral opgeld doet is dat de beide minis ters onder druk van de rechtervleu gel van hun partij moesten wijken: Andreotti omdat hij in het open baar ontsporingen van de geheime dienst aan de kaak stelde en Tavia ni omdat hij volgens zijn eigen verklaring alleen van 'rechts' ge vaar voor terreur en omverwerping zag. Andreotti ging van defensie naar begrotingszaken, Taviani wil de geen andere portefeuille aan vaarden. Hij wordt op binnenlandse zaken opgevolgd door Luigi Gui die tevoren minister van bestuursher- vorming was. Ook Giuseppe Togni, die minister van posterijen was en verantwoor delijk werd gesteld voor de chaoti sche toestanden bij het postwezen, is verdwenen. Hij wordt opgevolgd door Giulio Orlando. Acht ministe ries gaan naar politici die nog nooit een ministerspost heben be kleed. De gemiddelde leeftijd van de kabinetsleden is veel lager dan die van het vorige kabinet. Na de val van Mussolinie is dit de 37-ste regering ln Italië. NEW YORK (AFP) De in Ier land geboren Amerikaanse schrijver Cornelius Ryan, schrijver van 'Da langste dag'. 'De laatste slag' en 'Een brug te ver' is zaterdagavond in New York op 54-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan kanker. Ryqn kreeg door zijn boeken over de Tweede Wereldoorlog grote be kendheid. 'De langste dag', hande lend over de geallieerde invasie in Europa ini 1944, werd ver filmd. Ryan w— ui september nog in ons land om de herdenking bij te wo nen van de slag om Arnhem in 1944. Zijn boek 'een brug te ver' handelt over deze slag die door de geallieerden werd verloren. 'De laatste slag' handelt over de ondergang van Berlijn dat door de Russen in 1945 onder de voet werd gelopen. WASHINGTON, BEDFORD (Reuter, AFP) De democratische afge vaardigde voor de staat Arizona, Morris Udall. heeft zich tijdens een persconferentie in Bedford kandi daat gesteld voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van novem ber 1976. Hij is daarmee de eerste officiële kandidaat van de demo-, cratische partij. De 52-jarige Udall,- bekend om zijn acties in het kader' van de milieubescherming, zal in maart van het volgend jaar deelne men aan de voorverkiezingen in de staat New Hampshire. Hij zit sinds 1961 in het Huis van Afgevaardig den. De al bijna twee weken durende staking in de steenkolenindustrie in de Verenigde Staten gaat door nu de mijnwerkersbonden een nieuw driejarig arbeidscontract van de hand hebben gewezen. - p WINDRICHTING IIOÜÜ WATER Vlissingen: 11.25-23.55; Harlngvlletslui- zen: 0.40-13 05: Rotterdam: 1.52-13.57; Schevenlngen: 0.10-12 34: IJmulden: 0.52- 13.13; Den Helder: 4 16-16.32: Harllngen: G.39-19.09; Dolfzljl: 848-21.37. 'De motor kuchte een beetje cn Jij gaf daarom wat hoestsiroop?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7