'Technologie stoot de kleine mensen uit' Geld lenen Advies erfelijke ziekten onvoldoende Wat geeft u voor dn leven? Chauffeurs blokkeren toevoerwegen naar zeventien veilingen Gereformeerde synode verontwaardigd over Zuidafrikaans ultimatum Tf mentaar Econoom Schumacher op werkdag over milieu en derde wereld: rakken Plan van kabinet afgewezen Kijk vanavond als ons leven u lief is Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen de mazelen. [braak in Vredespaleis Studiedag Wetenschap en evangelie over eugenetiek Gespecialiseerd advies is steeds nodig De AGO kon hem helpen. De AGO verzekert alles (ennogwatj®). 1 HlV/KWARTET MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 (Advertentie) I ooit in ernst het dit kabinet i nemen, dat het op een herfsti- ii dagmiddag de Palestijnen Ad- imed Nouri en Sami Hoessein f lah zo onverwacht naar Tunis iten afreizen ruim voordat Nederland de hun toegemeten inisstraf van vijf jaar hadden ten, en voordat Nouri verant- had kunnen 'afleggen over dindeel in de Scheveningse gijze- ak? Ja alleen een kniesoor k iver kunnen mokken, dat door j ang van zaken Nouri de kans is ik den zijn zaak nogmaals in ho- 1 roep te bepleiten bij het Am- n nse gerechtshof. Het gaat om ens van de gijzelaars in Tunis het de kapers daar trieste ernst hun eisen, hebben zij bewezen doden van één van de gijze- vi lijk blijft het vervelend dat op ïanicr opnieuw wordt bevestigd, mfnoeilijk het is misdrijven als r fen Nouri en Taminah zich ®eig maakten, met juridische mid bestrijden. Maar het is realis- nede in de overweging te be- n, dat het hier om politieke »n gaat. Dat deed ook de Haar- T rechtbank, die het tweetal in Veroordeelde. Een politieke delik- geschiedenis leert het) onttrek- aich in feite aan de beoordeling jons gewone recht en onze nor- abinet-Den Uyl heeft de afgelo- vjagen naar buiten wel de indruk igd maar al te graag van beide 3 af te willen, en daarmee zal het wat mensen hebben geschokt, jf ook in de door Dén Uyl gesug- 1de gretigheid zal "toch een stukje Een andere benadering was hypocriet geworden. Wie wist irlbewust en anders wel onderbe- I hoe explosief de aanwezigheid '■flie twee hier in ons land was? loeven ons toch niet te herinne- happig dit voorjaar nog de regering was om ons de berech ten gevangenhouding van beide ■lijnen te laten en hoe uitbundig die gelegenheid de lof van de Jrlandse justitie zong? Wervelend nu misschien ook, met »cte oordelen kom je er niet in taak als deze. En met woede nog jer. Uitgangspunt bij de beoorde- Iran de invrijheidstelling van Nbu- Tamimah zijn de erkehning^ dat ^ïiet om twèe gewone, maar om I politieke delikwenten ging, en Jms en eigenlijk elke rechtstaat Ie instrumenten ontbreken politie- lelikten tegen te gaan. genmiddag wordt in de Tweede jer het debat over het dekkings- 1975 voortgezet. Daarbij zullen i enkele suggesties van het ARP- iede Kamerlid, dr. A. Vermaat ,de orde komen. Hij heeft het in bijzonder opgenomen voor weduw- :s met jonge kinderen (laat de a kosten voor huishoudelijke hulp f een deel onder de bijzondere In vallen, waardoor een grotere tk voor de belasting mogelijk zou Verder pleitte hij voor financiële chting aan suikerpatiënteh (de kos- Ivoor een extra dieet als buitenge- ie last aftrekbaar maken van de Btingen). En tenslotte vroeg hij om jraties van prothesen e.d. onder ilage tarief van de BTW te laten en. fmaal suggesties, die onze hartelij- instemming hebben. Maar in de id van de zaak is het toch wel een Ije gênant, dat nu nog in 1974, r deze 'zwakke groepen' in de lenleving moet worden gepleit. zich het leed en het ongemak van e groepen ook maar enigszins wil enken en weet dat juist deze men- vrijwel nooit via demonstraties, ies, of betogingen voor hun verlan- s kunnen opkomen, zal met ons ien dat de minister de wensen van maat die bij elkaar nog geen vijf joen gulden kosten) worden geho- ieerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Milieuzaken dreigen in ons land typische aangelegenheden te worden', zo con stateerde zaterdag de voorzitter van de Vereniging Milieudefensie, dr. E. Tellegen, bij de opening van een drukbezochte werkdag over Milieu en derde wereld in het Instituut voor de tropen. 'We filo soferen over groeibeperking, onze premier gaat ons voor in de gedachte dat een soberder leven niet minder gezellig hoeft te zijn. Maar de maandag is nog niet aangebroken, of er dreigt een onderbe steding en de regering neemt forse maatregelen omdat we zo nodig méér moeten consumeren.' Een van de stellingen voor de werkdag luidde: 'De ontwikkeling naar kleinschaligheid en sociaal aangepaste technologie van de Ne derlandse maatschappij dient krachtig te worden gestimuleerd op de gebieden van energievoorziening en voedselvoorziening. De plunde ring van de derde wereld zal daar door worden verminderd, terwijl kleinschaligheid op deze gebieden de aantasting van de natuur in ons land kan terugdringen'. Kleinschaligheid 'Kleinschaligheid' - bedrijvigheid op kleine schaal - was zo ongeveer het wachtwoord op de werkdag. De werkgroep TOOL. die erop gericht is eenvoudige hulpmiddelen bedoeld voor de meest essentiële noden van de ontwikkelingslanden te ontwer pen. had in de hal van het Tropen instituut 'n driewiekige windmolen opgesteld, waarvan men voor 250 gul den een exemplaren kon bestellen om die thuis 'uit te proberen', zodat er gegevens kunnen worden verza meld ten behoeve van het gebruik ervan in ontwikkelingslanden. In lezingen van dr. Lucas Reijn- ders, drs. D. D. van Geet en dr. G. Huizer werd genoegzaam duidelijk gemaakt dat de technologie die de industrielanden aan de derde, w e- reld opleggen - vooral via de multi nationale ondernemingen - in zeer veel gevallen volstrekt niet past op de elementaire "behoeften van die landen. Over de machtsposite die de multinationals in veel landen heb ben opgebouwd - mede door de leidende elite in dochteronderne mingen te betrekken - sprak vooral dr. Huizer, op wiens voorstel de vergadering besloot aan het bestuur Dr. G. Huizer van de Vereniging Milieudefensie voor te leggen of dit de Tweede Kamer niet kan verzoeken een par lementaire enquête in te stellen naar de activiteiten van de Neder landse multinationale ondernemin gen in de derde wereld en in Ne derland, vooral wat betreft het mi lieu en de werkgelegenheid. Had drs. van Geet de tekst uit Prediker al aangehaald, dat 'de wijsheid van de geringe niet wordt Bonden: ze snijden in eigen vlees Van een verslaggever DEN HAAG Een wilde actie van chauffeurs zal het vandaag praktisch onmogelijk maken dat groenten kunnen worden geëx porteerd-. Een actiecomité van chauffeurs heeft namelijk aange kondigd vandaag de wegen naar zeventien veilingen in Nederland te blokkeren. geacht', een eminent spreker in de middag had het over 'de uitstoting van steeds meer kleine mensen door de technologische ontwikke ling'. Dat was de befaamde Engelse econoom E. F. Schumacher, schrij ver van het onder Nederlandse titel uitgekomen boekje 'Hou het klein'. De kleine mensen beginnen volgens hem hun macht te beseffen. In Los Angeles maakte hij mee dat de vuilnismannen in die stad in sta king gingen tot ze een loon van 17.000 dollar per jaar hadden afge dwongen. Toen academisch ge vormde mensen daartegen protes teerden, omdat zij duizend dollar minder per jaar hadden, zeiden die vuilnismannen, kom dan bij ons werken. Vier kenmerken Hij noemde vier kenmerken van de technologische ontwikkeling: 1. Alles wordt groter 2. Alles wordt ingewikkelder. (Vandaar de toegespitste oplei dingen, waardoor in de Verenig de Staten nog tallozen op de universiteit zitten als ze al 30 jaar zijn). 3. Alles wordt kapitaal-intensiever. (Ford had 40.000 dollar aan ka pitaal nodig om zijn eerste auto te bouwen, nu heeft hij om al leen met een ander model te komen 300 miljoen dollar no dig). 4. De economie wordt steeds ge welddadiger. 'Het is met die eóonomie of we met een zware voorhamer op een pro bleem slaan, dat vervolgens uiteen spat in twaalf nieuwe problemen. Ook daar gaan we met de hamer op af en vervolgens zijn er 144 andere vraagstukken, en dat noemen we dan exponentiële groei', zei Schu macher. 'Als we op onze vingers kunnen natellen dat de dinosaurus die we met de ontwikkeling van onze technologie hebben geschapen, wel dra aan zijn eigen gewicht zal be zwijken, is het dan niet zinnig om AMSTERDAM In een zater dag uitgegeven verklaring noemt de Vereniging Milieudefensie de voorgestelde miljarden-operatie van het kabinet ter stimulering van de economie 'in strijd met elke oplossing voor zowel milieu als derde-wereld-problemen'. De Vereniging vraagt zich af of overigens op basis van vrijwil ligheid werkelozen niet kun nen worden ingezet bij zinvolle activiteiten in de niet-produk- tieve sfeer, bijvoorbeeld in de verzorging of ten behoeve van organisaties van milieuzorg of ontwikkelingssamenwerking. De Vereniging acht het mogelijk werkelozen in de bouw nog meer in te zetten voor renovatie dan tot nu toe is gedaan. Verder zouden zij volgens de Vereni ging, ingeschakeld kunnen wor den in de landbouw, 'waardoor de boerenbevolking zal worden gesteund: tegelijkertijd zou daarbij de invoering van arbei- intensieve, milieuvriendelijke landbouwmethoden krachtig ge stimuleerd moeten worden'. Hierbij maakt de Vereniging op nieuw het voorbehoud dat de persoonlijke vrijheid van de werkelozen niet wordt aangetast. Het creëren van arbeidsplaatsen langs deze weg acht de Vereni ging Milieudefensie ook goedko per dan de gevolgde methoden waarbij de regering 150.000 gul den investeert voor één nieuwe arbeidsplaats. De chauffeurs zullen uitsluitend het verkeer van en naar de veilingen ophouden. Het overige vervoer zal geen hinder opdervinden. Op deze manier willen de actie voerders bereiken dat de invoering van de z.g. tachograaf (een instru ment dat snelheid en rijtijd regi streert) wordt opgeschort. De in voering van dit instrument zou per 1 december een feit worden. Staatssecretaris Van Huiten heeft het afgelopen weekeinde echter niet gereageerd op de eis van de chauffeurs. De acties van vandaag gaan daarom door. echter dwars tegen de wens van de bonden in. Belang werkgevers De vervoersfederatie van NVV en NKV is namelijk allerminst ingeno men met de actie. Woordvoerders van de federatie zeiden gisteren dat de chauffeurs met hun actie uit sluitend de belangen van de werkge vers dienen en in hun eigen vlees snijden. De tachograaf is namelijk een prachtig instrument om nauw keurig de rijtijden van de chauf feurs te controleren. Door hier te gen op te komen, dienen de chauf feurs uitsluitend de belangen van hun bazen, want zonder tachograaf is controle op de naleving van voorschriften erg moeilijk. De chauffeurs hebben hun acties zaterdagmiddag op een bijeenkomst in de Delftse groenteveiling Den Hom bekend gemaakt. De actie voerders zijn het al tijden niet eens met de huidige rij- en rusttijdenre geling. RITA 'Opruimen? Maar ik heb zo juist opgeruimd'. (Advertentie) Gemakkelijk eabetrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw autq voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan Drie doktoren die hun leven inzetten voor de bestrijding van kanker bij kinderen, vragen uw aandacht voor een nieuwe hoopgevende ontwikkeling. De TV dokumentaire„De droom van drie mannen" zou ieder gezin in Nederland eigenlijk moeten zien en thuis moeten bespreken.Kijk vanavond even,als hun leven u lief is. Wij staan NB-erlaHdH 21.10 Ulir in de strijd tegen kanker. Geven voor-Leven: KWF-aldie voor de bestrijding vin kanker bij kinderen. Akticburo Geven voor Leven: Po3tbus 2747, Hilversum.Tel.: 02150-49941. nu vast aan een reddingsboot te werken? Het mankement moeten we echt niet bij de natuur zoeken, maar in onze eigen geest', zei Schumacher. Als voorbeeld vermeldde hij 'hoe de mens naar de diepte van de aarde afdaalt, om daar grondstoffen naar boven te halen, die de schepper zo ver mogelijk heeft verstopt, ze ver volgens naar massale bevolkings centra overbrengt, om er daar een element mee te maken, dat de Heer in zijn genade nooit heeft willen vervaardigen' - doelend op de kerncentrales. Schumacher's filosofie is, dat nie mand zich weliswaar los kan ma ken uit de aan de gang zijnde ontwikkeling, maar dat hij wel voor een stukje 'de tegenovergestelde richting kan uitkijken'. Hij noemde als voorbeeld een zeer 'grootschali ge' boer in Engeland, die er nog eens 200 hectaren bij had gekocht om zijn bezit 'af te ronden' en die hij bezworen had om het daarop nu vast eens met de biologisch-dyna- mische methoden te proberen, al was het, alleen maar om ervaring op te doen voor de tijd van nood nadat we twee generaties lang het organische beBouwen van het land verwaarloosd hebben. Als de derde wereld werkelijk de kans wordt gelaten, om op haar eigen kleinschalige wijze aan het werk te gaan en alle ontwikke- lungsbijstand geheel daarop zou worden gericht, dan zou zij volgens Schumacher binnen 15 jaar zelf in haar elementaire behoeften kunnen voorzien. Van een verslaggever LUNTEREN De generale synode van de gereformeerde kerken zal aan de Nederduits gereformeerde kerk in Zuid-Afrika meede len, dat zij diep teleurgesteld en verontwaardigd is over de wijze waarop de synode van de NG kerk de besluiten van de gerefor meerde synode in Nederland inzake het fonds van het programma tot bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken (per) heeft opgevat. Ditzelfde geldt voor het ultimatum, waarin de NG kerk haar band met de bereformeerde kerken ln Neder land afhankelijk stelt van de her roeping van deze besluiten. Het moderamen zal hierover een brief schrijven aan de synode in Zuid- Afrika. De gereformeerde synode heeft tevens besloten een speciaal deputaatschap te benoemen, dat het standpunt van de Nederduits gereformeerde kerk in Zuid-Afrika moet bestuderen en evalueren. De Zuidafrikaanse kerk heeft nog na dere informatie toegezegd over het PCR en ook dat zal door dit depu taatschap worden bestudeerd. Sommig synodeleden ging dit te ver. Zij wilden zich beperken tot een scherpe afwijzing van het Zuidafrikaanse ultimatum en geen verdere studie beginnen. Een van de synodeleden, ouderling R. Hol- zinga uit Woldendorp, zei dat hij het ultimatum op zich reeds een grond vond voor het verbreken van de banden met de NG kerk. Syno devoorzitter dr. A. Kruyswijk, die zelf ln de synodezitting in Kaap stad aanwezig was, waarin de NG kerk haar ultimatum stelde, achtte dit onjuist. Hij betoogde dat als de kerkjn Zuid-Afrika haar verzet te gen het per werkelijk met harde feiten kan rechtvaardigen, er open heid moet zijn voor een nieuwe beoordeling van het fonds. Het is de bedoeling dat het depu taatschap voor 1 augustus van het volgende jaar verslag uitbrengt. In het voorstel dat ten grondslag lag aan de discussie ln de synode stond slechts iets over teleurstelling vermeld. Verscheidene synodeleden wilden echter blijk geven van hun verontwaardiging naar aanleiding van de Zuidafrikaanse stappen. Dat het uiteindelijke besluit nog vrij gematigd Is uitgevallen, werd mede veroorzaakt doordat de Nederlandse gereformeerden de deze week ver sterkte banden met de NG kleurlin gen-kerk. die een dochter is van de blanke kerk, niet op het spel willen zetten. (Advertentie) jlN HAAG De 31-jarige Frans- tin D. V. is in de nacht van op zaterdag betrapt ln het jedespaleis te Den Haag. Hij heeft !t hoofd van de huishoudelijke (enst van het gebouw, de heer A. Jrhoek, met een gummistok van ph af weten te slaan, maar hij >n later in de Trompstraat wor- In aangehouden. Wat de Frans jan in het Vredespaleis dacht te pden is niet bekend. (Advertentie) Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Jaarlijks wordt in ongeveer vierduizend gezinnen in Nederland een kind geboren met een zodanige erfelijke afwijking dat je van echte problemetn kunt spreken. In die situaties is gespecialiseerd advies nodig. Dat daarvoor maar vijftien gespecialiseerde artsen, voor een deel van hun tijd, beschikbaar zijn, is 'tot aan het bedroevende toe belachelijk'. Uw Fleurop bloemist '.eft tientallen ij welkome december teschenken. m Niemand woont te ver om 'n bloemetje orr te 'luren. Uw Fleurop- bloemistzorgt Y Sap Fleurop/lnterflorm Nederland Gtgarandterd goldt Deze klacht uitte dr. G. J. P. Anders, hoogleraar in de menselijke erfelijkheidsleer in Groningen, op een stu diedag die zaterdag in Utrecht werd georganiseerd door de vereniging Weten schap en evangelie en de Protestants-christelijke art senorganisatie. En het ge brek aan mankracht was niet het enige probleem voor prof. Anders. Zelfs al zouden er genoeg mensen zijn, zei hij, dan zouden die nog grote moeite hebben om hun adviezen begrijepelijk te maken. Het algemene kennisniveau op dit terrein ligt volgens de Groningse hoogleraar namelijk erg Er zijn nu een tweeduizend erfelijke ziekten bekend, al dus prof. Anders, en dat aantal groeit nog steeds. Een kleine groep afwijkin gen komt verhoudingsgewijs vaak voor waarbij men moet denken aan één op duizend tot één op vierdui zend geboorten. Maar de meeste zijn zeldzaam tot zeer zeldzaam. Advies over het risico van erfelijke ziekten kan ge vraagd worden door mensen die weten dat er iets 'in de familie zit', of die een kind met een dergelijke ziekte gekregen hebben, en willen weten wat de kans ls dat een volgend kind aan de zelfde kwaal zou lijden. Daarbij kunnen de mense lijke moeilijkheden al groot genoeg zijn, maar er er komt nog een groeiende nieuwe categorie bij: het ongevraagd advies. Dat kan bijvoorbeeld voortkomen uit bevolkingsonderzoek, zoals dat nu bij pasgeboren kin deren wordt uitgevoerd op de stofwisselingsziekte PKU. Dat is op zichzelf bijzonder helteaam: bij vroegtijdige ontdekking kan de anders dreigende zwakzinnigheid worden voorkomen door een streng dieet. Maar het over brengen van die boodschap, zei dr. Anders* is een nieuwe taak voor de huisarts, die daarvoor nog niet op zijn ervaring kan terugvallen. Er zijn nog mopilijker ge vallen. Veel ziekenhuizen voeren bij wijze van routine een onderzoek uit naar de geslachtschromosomen van de daar geboren baby's. Len heel enkele keer wordt daarbij ontdekt dat een pas geboren meisje, wat haar erfelijke aahleg betreft, ei genlijk een jongetje is. En wat doe je dan als arts? Het kan tot een normale, mooie vrouw opgroeien, zei prof. Anders, die alleen zelf nooit kinderen zal kunnen krij gen. Er is ook een kans dat ze later medische moeilijk heden krijgt. Maar moet je direct na de geboorte de ou ders inlichten? Dan krijgt het kind van het begin af aan een etiket 'afwijking' opgeplakt, en zal het onher roepelijk in moeilijker om standigheden opgroeien. We heben meer medische macht en kennis, dan in zicht in wat we ermee moe ten doen. aldus prof. Anders. Met dergelijke vragen bleef ook dr. Th. Beemer zitten, lector ln- de moraaltheologie aan de universiteit van Nij megen. Is het altijd goed om informatie te hebben, vroeg hij zich af. In de praktijk zie je dat een echt paar wél wil weten wat de kans is dat een eventueel volgend kind eveneens ziek zal lijken te zijn. Maar ze willen niet weten of 'het' nu van vaders- of van moeder skant komt. Die wetenschap geeft alleen extra proble- Want de AGO heeft voor zelfstandigen een specialeArbeidsongeschikt- heidsverzekering. En dat was nou precies wat de man zocht, want stel dat-ie de mazelen kreeg, dan kon-ie toch moeilijk met een gevlekt hoofd in zijn haring stalletje gaan staan. Dat zou zijn dokter trouwens nooit goedvinden. En terecht.Te meer daar het niet nodig is, omdat de AGO alles betaalt. Omdat je bij de AGO goed verzekerd bent. Dat weet elke assuran tie-ad viseur.^^9^

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5