ilitairen tellen oude lite terecht KAPERS IN HET NAUW Nieuwe kansen KLM Palestijnen willen vliegtuig en bemanning opblazen tn deze krant i Ethiopië: Kapers schieten Westduitse gijzelaar dood Vieux St. André lannen doden ensiongast \ogezegd Storm Een rekbaar principe Gereformeerd pleidooi voor Beyers Naudé Vieux St. André Nieuwe LeMse Courant MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 200 IISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stuitvutich ghebUven mijn hnrt In ttghwwportl" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur iDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) Zestig ex-ministers en hoge btenaren die hebben gediend onder de Ethiopische ex-keizer ile Selassie zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Addis eba terechtgesteld, zo hebben de militaire machthebbers van ïiopië gisteren bekendgemaakt. de slachtoffers behoorden ge- executie zijn ontkomen zullen voor aal Aman Andom, tot zaterdag een krijgsraad worden gedaagd, al- Werner Gustav Kehl (links) was in een serie vliegtuigkapingen de eer ste gijzelaar die door de kapers in koelen bloede werd gedood. Oogge tuigen zagen de 43-jarige Westduit se bankdirecteur uit Zürich in de deur van het vliegtuig verschijnen. Even later zakte hij in elkaar en viel op het asfalt, vier meter lager. Daar lag zijn lichaanr twintig mi nuten voordat het door ambulance personeel, rennend met een bran card, werd weggehaald. Niemand had eraan getwijfeld dat hij dood was. Voor de passagiers in de gekaapte VC 10 was de situatie allerminst duidelijk. Toen een aantal van hen later werd vrijgelaten (rechts de Britse Patricia Peterson) bleek dat sommigen niet hadden begrepen dat er een slachtoffer was gevallen. Kehl had zich gedurende de kaping opvallend rustig en beheerst gedra gen. Vermoedelijk besloten de Pa lestijnse kapers tot het doden van een gijzelaar toen hun duidelijk werd dat de dertien landgenoten wier vrijlating zij eisten, in tegen stelling tot Tunesische verklarin gen, nog niet naar Tunis waren overgebracht. rzitter van de regerende militai- aad, alle generaals van het oude me, twee oud-premiers en de nzoon van keizer Haile Selassie, is Alexander Desta. De Ethiopi- e radio, die de executies bekend ikte, deelde slechts mee dat de ichtstelling gebeurde in het pa- Menelik in Addis Abeba waar ex-keizer wordt vastgehouden, dat de lijken al begraven waren, terechtgestelden behoorden tot jgroep hoogwaardigheidsbekleders in het souterrain van het pa- op berechting wachtten wegens ruptie en wanbeheer. In de be- idmaking voor de radio heette dat de massa-executie een poli- besluit was dat genomen was die functionarissen in het vori- bewind te straffen, die rijk ge- den waren door corruptie, wan eer en een 'verdeel-en-heerspo- ik'. De arrestanten die aan de dus de bekendmaking die werd om geroepen in een door marsmuziek omlijnd programma van radlo- Ethiopië. Botsingen (Advertentie) de vieux met z'n fluwelen karakter een. verslaggever !LO Een ruzie tussen drie mers van een pension in Alme- is in de nacht van vrijdag op erdag geëindigd met de dood een van hen. Het slachtoffer is 42-jarige T.N. 30-jarige H.J. van de B. en de ■jarige J.K., die overigens zelf ar de politie waren gestapt, be lden dat ze verantwoordelijk wa- voor de dood van N. Ze zeiden ze het appartement van N. wa- binnengedrongen om hem eens n lesje te leren'. Het slachtoffer altijd ruzie hebben gezocht. Bij 'strafoefening' zou één van hen bij de keel hebben gegrepen, wijl de andere er op los sloeg. fet is met de economie of we (et een zware voorhamer op probleem slaan, dat vervol- ns uiteenspat in twaalf nieu- problemen. Ook daar gaan met de hamer op af en ver- [lgens zijn er 144 andere aagstukken, en dat noemen 6 dan exponentiële groei. E. F. Schumacher op de werkdag over Milieu en derde wereld Zaterdagavond was het tot botsin gen gekomen bij de particuliere residentie van generaal Andom die door militairen van de vierde divi sie aan de macht was gebracht. Andom werd door de militaire raad van al zijn functies ontheven om dat hij onder meer blijk had gege ven van 'neigingen tot dictatuur'. De generaal was onder huisarrest gezet nadat hij kennelijk had ge weigerd een legermacht van vijf duizend man naar de provincie Eri trea te zenden, wjiar onafhankelijk heidsstrijders tegen het Ethiopische bewind in opstand zijn. Toen tanks en pantserwagens zaterdagavond naar de woning trokken om Andom te halen volgde er een vuurgevecht, omdat volgens berichten uit de hoofdstad, de generaal zich met tal van aanhangers in zijn huis had verschanst. Nieuwe sterke man De bloedige ontknoping schijnt het slot te zijn van de machtsstrijd tussen generaal Andom en het ge heime comité van 20 militairen dat in feite Ethiopië bestuurt. Een nieuwe sterke man heeft inmiddels in Ethiopië zijn intrede gedaan. Het is de 35-jarige commandant Mengistoe Haile Mariam, de belang rijkste organisator van de revolu tie van - februari -en eerste vice- voorzitter van de militaire raad wiens naam tot vorige week zondag geheim was gehouden. Hij behoort tot de jonge radikalen in de raad die al enige malen hadden laten weten zo spoedig mogelijk 'schoon schip' in Ethiopië te willen maken en die ook voor straffe maatregelen zijn tegen de rebellen in Eritrea. Andom vertegenwoordigde de ge matigde tendens i n het militaire comité en trachtte de problemen in Eritrea met vreedzame middelen op te lossen. In Addis Abeba, waar zaterdag een compromis tussen An dom en het militair comité nog mogelijk leek schijnt het dat de 'harde elementen' nu de situatie in handen hebben. Er waren zondag in de hoofdstad geen berichten over geweld. Wel patrouilleerden bij regeringsgebouwen was extra militairen in jeeps in de straten en bewaking ingesteld. Ook het vlieg veld werd door militairen bewaakt. Inmiddels heeft het Oegandese staatshoofd Idi Amin de afgezette Ethiopische keizer asiel in zijn land aangeboden. Van een onzer verslaggevers TUNIS Met aan boord nog drie Engelse gijzelaars en zeven vrijgelaten Palestijnse terroristen hebben de kapers van de Britse Viscount-10 gedreigd het toestel met inzittenden op te blazen, als zij vóór hedenochtend 08.00 uur onze tijd geen vrijgeleide krijgen in Tunesië. De vier kapers hadden gisteravond om 8 uur voor het eerst gedreigd het toestel te zullen opblazen, als niet aan hun wensen zou worden voldaan. Zij waren bereid het vlieg tuig te verlaten op voorwaarde dat zij niet zouden worden overgeleverd aan de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO en dat zij niet in Tune sië zouden worden vervolgd. Na het bekend worden van die eis ontstond grote ongerustheid onder de Engelse bemanning, bestaande uit de gezagvoerder James Futcher (53), tweede piloot Michael Wood (27) en boordwerktuigkundige Frank Sharpies (47). Zij gaven de wens te kennen dat de eis werd ingewilligd. Opgeschoven Goeboeid maar met opgeheven armen en V-tekens makend, verlaat de Palestijn Taminah het Nederlandse vliegtuig op de luchthaven van Tunis. Opklaringen afgewisseld door enkele buien. Krachtige, aan de kust stormachtige wind tot storm uit z. tot z.w. ruimend naar west. Maxima circa 9 gra den. Morgen zon op: 08.17 zon onder: 16.37 maan op: 14.40 maan onder: 04.33 geven voor leven, meneer Eerlijk gezegd staat er vrij veel over de vliegtuig kaping in de krant van vandaag. In het algemeen proheren wij eenzijdigheid in ons en uw produkt te voorkomen. Maar als dat nodig is, rekken we die regel wat uit. Nieuws is nieuws. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTO NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Arttkelenserle Ondernemingsraden door prof dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). De kapers bleven inmiddels onder handelen met de Tunesische verte- genwoordiger van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie, Aboe Ayad, en het hoofd van de afdeling Midden- Oosten van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, James Graig. Als gevolg van deze koorts achtige onderhandelingen werd be reikt dat de kapers hun ultimatum eerst tot tien uur 's avonds ver schoven. èn later tot 8 uur maan dagmorgen. Er heerste na de vrij lating van de laatste passagiers al enige tijd onrust bij de onderhande laars, omdat men vreesde dat geen land de kapers en de vrijgelaten Pa lestijnen toegang wilde verschaffen. Zelfs Libië had zich in een officiële verklaring gedistancieerd van het kapingsdrama, dat zaterdagmorgen een dieptepunt beleefde met het doodgaan van de 43-jarige Duitse pasagier Werner Kehl. Zondagmiddag om half vier verliet de laatste gijzelaar de VC-10. Dat gebeurde nadat de in Scheveningen gevangen gehouden Palestijnen Nu- ri en Taminah zich bij de vier kapers hadden gevoegd. De terroristen hadden aanvankelijk slechts de vrijlating va ndertlen in Caïro gevangen gehouden Palestij nen geëist, maar in de loop van de zaterdag bleek dat de Egyptische regering niet verder wilde gaan dan de uitwisseling van de vijf com mando's, die in december va nhet vorig jaar op het vliegveld te Rome een bloedbad aanrichtten waarbij 32 doden vielen. Noch de Egypti sche president Sadat, noch de Pa lestijnse verzetsorganisatie PLO (onder wier hoede de 13 guerilla- strijders in de loop der onderhan delingen waren gesteld) bleek be reid tot uitlevering van de acht Zwarte September-leden, die zich vorig jaar schuldig maakten aan de moord op twee Amerikaanse en een Belgische diplomaat in de Soedane- se hoofdstad Khartoem. Om even over half elf gistermorgen werden de twee Palestijnse gevangenen uit Scheveningen aan boord van een DC 9 van Martinair gebracht, die hen naar Tunis zou vliegen. ficieel communiqué. Op voorwaarde dat alle overige gegijzelden, op de driekoppige bemanning van de Vi scount na, in vrijheid zouden wor den gesteld, werd het tweetal zon dagochtend met een DC-9 van Martinair naar het vliegveld in Tu nis gebracht. De mededeling, dat de Nederlandse regering besloten had Nuri en Ta minah vrij te laten, bracht de ka pers er zondagochtend toe vier gij zelaars vrij te laten, nadat ze zater dagavond laat reeds tweemaal een groepje passagiers (in totaal 13 mensen) in vrijheid hadden ge steld. Dit beschouwden zij als 'een gebaar van goede wil', omdat de aanvankelijk starre Egyptische on derhandelaars uiteindelijk toch vijf gevangen guerrillastrijders vanuit Caïro naar Tunis had laten vliegen. Zondagochtend werden nog enkele passagiers vrijgelaten. Uitwisseling PLO tegen De bevrijdingsorganisatie PLO was geheel tegen het toegeven aan de eisen van de kapers, maar presi dent Sadat had persoonlijk bevel gegeven de vijf gevangenen naar Tunis te sturen uit humanitaire overwegingen'. Dit gebeurde na te lefonisch contact tussen Sadat en de Tunesische president Bourguiba. Na deze teleurstelling eisten de ka pers de vrijlating van Nuri, onlangs nog betrokken bij het Scheveningse gijzelingsdrama, en Taminah, die beiden wegens een vliegtuigkaping op 3 maart van dit jaar in Neder land tot vijf jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. Na koortsachtig overleg met. de Engelse en Tunesi sche regering besloot de Nederland se regering in de nacht van zater dag op zondag de twee Palestijnen vrij te laten, 'om verder bloedver gieten te voorkomen aldus een of- Zondagmiddag werden de vijf Pa lestijnen, die tot op dat moment onder zware bewaking in een hou ten keet nabij de verkeerstoren hadden gewacht, tegen de nog res terende passagiers uitgewisseld, sa men met de commando's Nuri en Taminah, die om half twee op het vliegveld Carthago in Tunis waren gearriveerd. De uitwisseling van gijzelaars vond plaats .n drie ettap- pes. Nuri en Taminah maakten met geboeide handen een V-teken, toen zij om half vier het gekaapte toes tel betraden. Onmiddellijk daarna werd de laatste gijzelaar, een werk nemer op het vliegveld van Doebai waar het toestel vrijdagavond op doorreis naar Singapore werd ge kaapt, vrijgelaten. De executie van de 43-jarige Duit se bankdirecteur Werner Kehl is vermoedelijk het gevolg van een misverstand of misleidende infor matie in de onderhandelingen tus sen de kapers en de Tunesische autoriteiten geweest. De Tunesische Zie verder pagina 4 Voor meer nieuws over de kaping zie ook pagina 13 LUNTEREN In de generale syno de van de gereformeerde kerken heeft de voorzitter dr. A. Kruyswijk zaterdag uiting gegeven aan zijn ernstige zorg over wat de Zuidafri- kaanse dr. C. F. Beyers Naudé kan overkomen, wanneer hij terugkeert naar Zuid-Afrika. Dr. Beyers Naudé loopt het risico te worden veroordeeld om hetgeen hij in ons land tegen de pers gezegd heeft over de kant, die het Christe lijk Instituut zou kiezen in geval van een conflict. De synode heeft het moderamen (dagelijks bestuur) opgedragen een brief te schrijven aan de Nederduits Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika en daarin uitdrukking te geven aan het vertrouwen, dat de Nederlandse gereformeerde kerken in de integri teit van dr. Beyers Naudé hebben. Het moderamen zal hierin tevens als zijn mening kenbaar maken, dat het overtuigd is van Naudé's stre ven naar een oplossing van het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika, langs de lijn van de evangelische verzoening. De Nederduits gereformeerde kerk zal in deze brief gevraagd worden te bemiddelen, zodat maatregelen tegen Beyers Naudé achterwege kunnen blijven. De brief zal ook worden gestuurd aan de niet-blan- ke dochterkerken, terwijl de Zuid- afrikaanse ambassade in Nederland een afschrift zal ontvangen. Advertentie) z'n drie sterren meer dan waard Binnenland Technologie stoot kleine mensen uit 5 PSP-congres 8 Buitenland Akkoord Ford-Breznjef 7 Kerk Mensen zijn redelijker dan je denkt 2 Kunst Een druilerig concert8 De wijze kater 8 Sport Brinkhorst terug uit VS Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Van een verslaggever SCHIPHOL De Amerikaanse rijksluchtvaartdienst zal waar schijnlijk niet overgaan tot eenzij dige maatregelen tegen de KLM voordat eerst nieuwe onderhande lingen zijn gevoerd. Dit zei staatssecretaris Brinkhorst gistermorgen na zijn terugkeer van een bezoek aan de VS. De heer Brinkhorst heeft op het State De partment gesproken met zijn ambt genoot Ingersol en hem duidelijk gemaakt dat de VS de politieke reacties van Nederland sterk heb ben onderschat. De heer Brink horst: 'Ik heb uiteengezet dat wij bepaald deze zaak heel ernstig op nemen, zowel ten aanzien van de economische als de politieke kant. Van Nederlandse zijde zo heb ik gezegd wordt heel weinig begrip getoond voor de Amerikaanse hou ding, die feitelijk neerkomt op een terugkeer naar het economisch na tionalisme'. Hij heeft er sterk op aangedrongen dat de Amerikaanse regering afziet van eenzijdige actie, althans te wachten totdat een nieuwe ronde van onderhandelen mogelijk ls. De heer Brinkhorst zei aanleiding te hebben dat op dat verzoek positief zal worden gerea geerd. Van Helden wint IJsselcup 10 Twente zakt verder weg10 Sparta opgelucht11 Van Helden wint IJsselcup 13 Nieuwe boeken i2 Brieven van lezers 2 Even puzzelen, recept 4 Commentaar 5 Probleem 6 Dag maandag 6 I-'aiiillieberlchlen 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1