wil 'misdaad' in de kaak stellen ■nLC vorm en kleur |EC verliest oofd op Berg Adverteren doet verkopen Ooggetuige dacht aan 'bizarre grap' uv jlestijnen reageerden ij lauw' op vrijlating wie lef heeft, wordt lid van het <£N$> Panagoelis toch in Grieks parlement Man schiet ex-vrouw kogel in het hoofd T ENZAB bV, Rob Oorris 4%( de koning Verhuizingen piano-transporten Jan van Duuren NIEUWE AUTO HUREN autoverhuur y n ja n Regionale Woonwagencentra rayon Leiden het nieuwe gezicht van het oude land 5/KWARTET MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 'ten Arabische staten veroordelen kaping ^CAIRO (UPI, Reuter, AP) Egypte hee ft gisteren opgeroepen tot het houden van een con- e op hoog niveau van Arabische staten om 'de demarcatielijnen op te stellen tussen daden van j/erzet en misdaden die alleen de doelen van de vijand (Israël) dienen'. toï is afkomstig van de per commissie en de veilig - .missie uit het parlement, gezamenlijke vergadering gehouden om de kaping Britse VC-10 te bespreken daarvan voor zaak'. De vergadering wijgewoond door de ministers "itenlandse en binnenlandse 'ahmi en Salem. In de na afloop uitgegeven verklaring wordt de PLO opgeroepen tegen 'afvallige elementen' op te treden. Het Palestijnse persbureau WAFA heeft gisteren meegedeeld dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO praktische maatregelen zal ne men om erachter te komen wie het brein is achter de kaping van de VC-10. Vandaag zou met het onder zoek worden begonnen. 'Degene, die verantwoordelijk is voor de mis daad, zal de prijs moeten betalen, niet onsvolk', aldus het persbureau. De kaping van de VC-10 is het afgelopen weekeinde van tal van zijden veroordeeld. De Tunesische minister van buitenlandse zaken Habid Chatti, die een bezoek aan Parijs afbrak en ijlings naar Tunis terugkeerde, verklaarde dat de ka ping 'duidelijk een poging is van Palestijnse extremisten om Arafat in verlegenheid te orengen en zijn gematigde leiderschap uit de da gen'. Arafat zelf heeft volgens radio Tunis de kaping veroordeeld als 'sabotage van de Palestijnse zaak'. Dc DC 9 waarmee de Palestijnse gevangenen uit Seheveningen naar Tunis werden overgebracht, werd bemand door (van links naar rechts) gezagvoerder A. G. Oskam, tweede piloot F. Rijlaarsdam en stewardessen Dokie Hunfield en Anneke Beek. ATHENE (AFP. AP) Alexander Panagoelis. die lange tijd gevangen heeft gezeten wegens een poging tot moord op de voormalige Griekse dic tator George Papadopoulos, heeft bij de vorige week gehouden parle mentsverkiezingen in Griekenland nog net een zetel gehaald. Omdat de rekenmachines verscheidene fouten hadden gemaakt bij de telling van de stemmen werd tot een hertelling besloten. Toen bleek dat de 38-jari- ge Panagoelis wel degelijk was ge kozen. In Griekenland zal er op 8 decem ber een volkstemming worden ge houden over het lot van de Griekse monarchie Ongeveer een miljoen Grieken heb ben gisteren een demonstratieve tocht gehouden langs de Amerikaan se ambassade en het daarnaast ge legen hoofdkwartier van de militaire politie ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het neerslaan door het toenmalige bewind van de stu dentenopstand aan de polytechni sche school. Chantage De Palestijnse ge- roten Nuri (23) en Tamimah dertrokken gistermorgen om in een DC-9 van Martinair _2^iiphol. Zij werden aan boord i tt- door zes leden van de rijks- twee van de marechaus- uen bewapend. Het comman- .iustte bij de eveneens mee- fde overste E. E. Gerritsen. Palestijnen kwamen onder bewaking van gemotori- i rijkspolitie om twintig mi- voor elf in een getraliede Vagen uit Seheveningen op ol aan, waar de DC-9 op het blatform gereed stond. De Stoet van auto's draaide zon- f stoppen het vrachtplatform arna Nuri en Tamimah als de DC-9 binnengingen, (ugkomst van de DC-9 vertel- ste Gerritsen dat hij zondag- 'Jd om ongeveer half tien de 'gevangenen op de hoogte had van het regeringsbesluit bar Tunis te laten gaan. Hij lartoe de nog altijd geschei- vangen gehouden Palestijnen erq kamer bijeen laten brengen. rv«geer(ien vrij lauw op de me- weig dat ze zouden worden vrij- Tijdens de vlucht had geen )rt€ Nederlandse begeleiders een in met hen gesproken. Zij zaten Jf (8i H 5)} ieder apart op een rij van drie stoelen en waren gedurende de hele vlucht aan de handen geboeid. Het besluit om aan de eisen van de kapers in Tunis te voldoen, is in Den Haag genomen door premier Den Uyl in overleg met de minis ters Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Van Agt (justitie). Het Engelse ministerie van buitenland se zaken heeft verklaard in te stemmen met de 'humane' beslis sing van de Nederlandse regering. Premier Harold Wilson en de En gelse minister van buitenlandse za ken James Callaghan hebben deel genomen aan het nachelijk beraad met de Nederlanders, dat in de beslissing tot vrijlating is uitge mond. De Engelsen werden geraad pleegd, niet alleen omdat het in Tunis om een Engels vliegtuig met een Engelse bemanning ging, maar ook omdat Nuri en Tamimah wer den veroordeeld wegens kaping en verbranding van een Engels toestel, in maart van ditr jaar. Zaterdagavond omstreeks tien uur bereikte de Nederlandse regering het officiële verzoek van de Tunesi sche regering de twee hier gevan gen Palestijnse vliegtuigkapers uit te wisselen tegen de in Tunis gegij zelde bemanningsleden en passa giers van de Britse VC-10. In een scherp hoofdredactioneel commentaar schrijft he tsemi-offi- ciële Egyptische dagblad Al Achram dat de PLO zich bewust moet zijn van haar verantwoordelijkheden bij het in toom houden van dissidente Palestijnse groeperingen. Het blad betitelt de eisen van de kapers als chantage. In het commentaar wordt verder gezegd dat de PLO zich niet tevre den zou_ moeten stellen met het aflwggen van afkeurende verklarin gen over de daden van dergelijke terroristen. Er zijn nu maatregel?n nodig die de gedragslijn en de hou ding van de PLO vastleggen, aldus Al Achram. Zaterdagavond heeft de Egyptische regering Libië ervan beschuldigd connecties te hebben met de Pales tijnse guerrilla-groepering die ver antwoordelijk is voor de kaping. In een felle verklaring wordt gezegd dat deze groepering wordt geleid door een zekere Achmed Abdel Ghafour, die Libië beeft uitgekozen als centrum voor zijn activiteiten. 'Deze misdadige operatie', aldus de verklaring van Caïro, 'die door be paalde Arabische staten wordt aan gemoedigd en gefinancierd, kan onmogelijk de Palestijnse zaak en het Palestijnse volk dienen. Ten behoeve van de waarheid en de histotie stelt Egypte vast dat derge lijke acties niet stilzwijgend wor den ontvangen'. Libië heeft gisteren op de beschul digingen gereageerd met een ver klaring waarin het kapen van vliegtuigen als een 'onverantwoor delijke daad' wordt veroordeeld. In een verklaring zegt de Libische overheid dat 'een waarachtige com mando-actie die is, welke is gericht tegen de vijand (Israël) in de be zette gebieden en tegen zijn ver sterkte forten'. Volgens de verkla ring heeft premier Abdel Salam Jalloed zaterdag met Egyptische functionarissen getelefoneerd en gevraagd aan de eisen van de ka pers tegemoet te komen om de levens van de gijzelaars niet in gevaar te brengen. Irak Zaterdagavond werd door De stem van Palestina, een radiostation in Cairo, Irak ervan beschuldigd tot de kapkig te heben aangezet. Ge meld werd dat Aboe Nidal, een dissidente Palestijnse leider in Baghdad, achter de terroristische aktie stond. Aboe Nidal is een co denaam voor Sabri Al Banna, voor malig lid van El Fatah. Hij werd bij verstek ter dood veroordeeld door een rechtbank van de PLO op beschuldiging van 'aktiviteiten die de bevrijdingsbeweging schaden'. In Beiroet meldden gisteren de kranten dat Irak de kaping van de VC-10 en de moord op een West- duitse bankdirecteur heben ver oordeeld. De Iraakse vice-president SaddamHoessein heeft een bood schap gezonden naar de Tunesische premier, waarin hij verklaart dat Irak niets met de kaping te maken heeft, aldus het gezaghebbende dagblad An Nahar. De kapers noemen zichzelf 'de groep van martelaar Achmed Abdel Ghafour, waarvan tot nu toe nooit is gehoord. Het is een afscheidings beweging van de PLO. die volgens de groep is afgeweken van de rech te lijn en het ten aanzien van Palestina op een akkoordje wil gooien. Een PLO-functionaris. die zater dagmiddag een kwartier lang aan boord van het gekaapte toestel met de kaperssprak, verklaarde na af loop van dat gesprek dat de kapers 'onverantwoordelijke elementen' zijn, van wie de daden ingaan te gen de belangen van de Palestijnse revolutie en vande PLO. ROTTERDAM De 28-jarige D. F. uit Rotterdam heeft zijn vroegere vrouw, de 23-jarige J. R. met een omgebouwd alarmpistool door het hoofd geschoten. De vrouw is zwaar gewond opgenomen in het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam. De man is wegens poging tot doodslag gearresteerd. Hij had zijn vroegere vrouw vrijdag avond laat bij haar woning aan de Lugt in Overschie opgewacht. Hij vroeg haar weer bij hem te komen. TUNIS/BONN (UPI. Reuter, AP) Een van de gijzelaars die za terdagavond door de Palestijnse vliegtuigkapers was vrijgelaten, de 23-jarige Britse Leslie Bruen, heeft gezegd dat de doodgescho ten Westduitser Werner Gustav Kehl 'geen idee had waarom men hem had uitgekozen'. 'Niemand van ons, de passagiers, voelde of wist wat er ging gebeu ren, toen Kehl naar de uitgang van de cabine werd gebracht. Toen hoorden we een schot en merkten we dat hij niet terugkeerde. Even dacht ik dat het hier een dreige ment of zelfs een bizarre grap be trof.' Een andere gijzelaar, de Engelse mevrouw Henry, vertelde dat de kapers Kehl vroegen waar hij van daan kwam en hem opdracht gaven hen te volgen. 'Ze hebbén'. zei ze, 'geen ogenblik gezinspeeld op zijn executie.' Kehl, getrouwd en vader van drie kinderen, was verbonden aan de bank Cantrade A. G. in Zlirlch. De 43-jarige Kehl maakte een zaken reis in het Midden-Oosten en zou nog naar Koeweit en Beiroet zijn gegaan. Voordat hij vorig jaar voor de bank in Ziirich ging werken, was hij in dienst geweest van een bank in Düsseldorf. Namens het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn is zaterdagavond meegedeeld dat het slachtoffer afkomstig was uit West- Berlijn en dat hij aan suikerziekte leed. Nog enige uren voor zijn dood hadden de kapers toegestaan dat hij bepaalde medicijnen tot zich nam. De medicijnen waren door de ambassadeur, Heinz Neupert, naar het vliegtuig gebracht. In Bonn is niet bekend waarom Kehl door de kapers is doodgescho ten. Men heeft de indruk dat de keus willekeurig is geweest. Volgens sommige berichten zou er met Kehl. die eerste klas reisde, een woordenwisseling zijn geweest. Volgens Leslie Bruen waren de ka pers aanvankelijk erg agressief, maar waren zij gaandeweg kalmer geworden. Zij meende dat hun be wapening bestond uit tenminste twee machinepistolen en twee au tomatische pistolen. af ekl peilingen treurt ondanks 5-1 winst irj Ig Êfr*msimwm-,¥Ï Een BMW. Bij ons te bewonderen, te beproeven en te koop. Een 6 cif. 145 DIN-PK BMW uit de befaamde BMW serie. Auto's die opvallen door degelijkheid, allure, motorvermogen, rijgedrag, wegligging, veiligheid. Alleen al om te zien de moeite waard! 1XJ ,ste tpENINGEN Over de uitslag van het bikkelharde bekerduel feningenPEC Zwolle (5-1) sprak eigenlijk niemand meer na 5W$p. De verliezen die beidep loegen leden, toen de rook was op waren inzet van verhitte discussies. Wageningen dat om de scheenbeenbreuk van Eus van Vijfeijken, PEC gakte zich boos over het wegsturen van de Joegoslaaf Lukac, gele kaart voor Jan van Renswouw en het noteren door Peter Gans van Pan Rorije. BMW verkoop èn BMW service Automobielbedrijf Hoge Rijndijk 278, Leiden Telefoon 01710 - 40697 dit seizoen al zo vaak op de bracht Wageningen oo nu jspekrakel. Niet in die mate als '3 PSV of FC Twente, maar y f bij vlagen. Momenten waarop Lkenstander vergat dat het te- een thuisspelend Wageningen en blindelings in de provo- ide val liep. PEC's Jan Ver- t later: 'Ik heb er de hele week gewaarschuwd. Ik weet wat allemaal kan gebeuren, maar trappen ze erin. it alles was ins niet waard, daarvoor is de ititie te belangrijk'. had zien aankomen wat :en al wist. Wageningen speelt inzetvoetbal van het allerhef- e soort. Is de trein eenmaal op dan valt die niet meer te r_„, met geen enkel middel, liet de middelen die PEC gis- aeifc gebruikte. Onnodige reacties .,rde (maar in vergelijking met ie wedstrijden, zelden gemene) lil an! PEC raakte het hoofd kwijt bleek dat dit provocerende ïingen niet meer te stuiten ,t terwijl PEC al na 12 minu ien riant uitzicht op een goed iat had. Want toen kon ;achter Klaas Drost voor de keer ongehinderd opkomen inleggen voor een schot van 25 meter die via de lat achter Geffen sloeg (0-1). 'Een we- :oal'. overdreef Wageningen ;er Korbach. En Arno Weller- kk, de aanvoerder over de vrij- I die Drost kreeg: 'Dat doen we ze mogen rustig komen hoor. fxi PSV ging dat ook goed, want balverlies kunnen wij snel Dit keer was ik alleen te bij de bal om nog te kunnen jpen ejdF trok zich op aan het snelle enfces, verdedigde oelbloedig en dphterde goed. Wageninge nhad moeilijk in die periode. Zei }a]llerdieck later: 'We stelden ons in op de tegenstanders. lukte gewoon niet'. Vandaar de gelijkmaker, zeven minuten ndr rust aanvankelijk juichend detd begroet. Dus van Vijfeijken en n een duel van Jan Veenstra en (jj_'k voor naar Wellerdieck, die NaPrde. De vreugde duurde kort. Van Vijeijken bleef liggen en - *k zijn linkerscheenbeen te heb- gebroken bij de charge van nstra. En of dat nog niet ge was. meende de speaker bij eningen de eerste diagnose van artsen nog even te moeten om en. Scheidsrechter Gans daaro- 'Dat vond ik onzinnig. Dat kte de spelers alleen maar nog verhitter'. Nog was er eigenlijk niet veel aan de hand bij Wageningen- PEC, toen de tweede helft startte. Een snelle goal (tweede minuut) van Rini Block bracht zelfs enige minuten rust op het veld. Waarom PEC daarna dan ook volledig het hoofd kwijtraakte, was iedereen een volslagen raadsel. Jan Verhaert: 'Ik weet het ook niet. Maar je moet niet vergeten dat wat Wageningen allemaal deed, natuurlijk helemaal niet kon. Dat de scheidsrechter daar niet tegen optrad, vond ik schandalig'. Goed, Wageningen provoceerde (nogmaals), maar Wageningen speelde niet echt hard (Marcel Broecks maakte slechts dri e over tredingen). Daarom was het na trappen van de Joegoslaaf Lukac tegenover Jan van Osenbruggen (terecht bestraft met een rode kaart), onbegrijpelijk. Van Osen bruggen was ook de aantixhter van de gele kaart van Jan van Rens- wou. Bij een van de lange solo's van Van Osenbruggen schopte Van Renswouw het pardoes onderuit. Frits Korbach haalde zijn kleine middenvelder na de tweede aanslag wijselijk van het veld. Met tien tegen elf had Wageningen vervol gens geen enkele moeite meer met PEC. Groenendijk (2x) en Van Vij- feijkens vervanger Menting schoten de stand naar 5-1, PEC volslagen gedesillusioneerd achterlatend. 'Geef maar geen commentaar meer', riep manager Donenfeld emotioneel tegen trainer Verhaert. 'alle mensen hebben kunnen zien hoe schandalig het was'. En arbiter Gans: 'Het was hard, maar ik wel eens moeilijker wedstrijden gehad. PEC heeft het allemaal aan zichzelf te wijten'. Voor Wageningen blijft niet alleen de winst (5-1) en het verlies van Van Vijfeijken ('Dood zonde', gaf Korbach toe), maar vooral het spel. in de tweede helft. Wageningen bewees dat het in een paar maanden eredivisie gegroeid is. 'We hebben nu gezien dat we tempo kunnen maken en dat de tegenstander dat tempo niet meer kan volgen', zei Korbach. W AG ENINGEN-PEC 5-= (1—1) 12 Drost 0—1. 37: Wellerdieck 1—, 48: Menting 41. 84 GroenedIJk 51 Scheidsrechter: Gans Toeschouwers: 2500. WAGENINGEN: Van Geffen: Block. Wel lerdieck, Vermeer, Tomas: Van Osten- bruggen (Ponsen). Ooms, Broecks: Ham burg. Groenendijk, Van Vljfeyken (Men- Openbare gecombineerde vergadering van de com missies voor Algemene en Bestuurlijke Aangelegen heden en voor Interne Or ganisatie en Beheer te houden op 26 november 1974 te 20.30 uur in de Raadzaal van het Stad huis. Agenda: 1. Prioriteitenvaststelling investeringen 1975. 2. Vaststelling financieel kader 1975. UITZENDBUREAU Telef. 071-31710 Korevaarstraat 33 Leiden mabu in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36 Leiden - Tel. 25468-24060. Agenda voor de Vergade ring van de commisie voor Economische Aangelegen heden op dinsdag 26 no vember 1974, om 18.00 uur in kamer 204 van het Stadhuis te Leiden. Elektriciteitstarieven Gastarieven Wat verder ter tafel komt. st.aagtenstraat14 I VI telefoon: O 71 -25709-53627 leiden HANDBOEK VOOR VRIJE EXPRESSIE door Ab de Brouwer Het dagelijks bestuur van het rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam 'Regionale Woon wagencentra rayon Leiden' brengt ter openbare kennis, dat op donderdag 28 november a.s. te 15.00 uur in de Raadzaal van het Leidse stad huis een openbare vergadering van het alge meen bestuur van genoemd lichaam zal worden gehouden. De agenda van deze vergadering luidt als volgt: Benoeming leden dagelijks bestuur. Voorstel tot vaststelling van de wijziging van de begroting 1973 van Regionale Woonwagen centra rayon Leiden. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de re kening over het jaar 1973 van Regionale Woon wagencentra rayon Leiden. Voorstel tot vaststelling van de begroting 1975 van Regionale Woonwagencentra rayon Leiden. Bespreking van de noodsituatie op het cen trum t.a.v. de overbezetting en de wijze waar op e.e.a. zo spoedig mogelijk kan worden op gelost. Afbraak oude centrumgebouw. Een voorstel om het door afbraak van schooi en centrumgebouw vrijgekomen terrein te be stemmen voor een doortrekmogelijkheid voor woonwagenbewoners. Verzoek van de Stichting Woonwagenwerk om het nadelig verschil verbonden aan de lening van de waarborgsom van het oude schoolge bouw voor rekening van Regionale Woonwa gencentra rayon Leiden te nemen. VERGADERING VAN DE COMMISSIE INTERNE ORGANISATIE EN BEHEER te houden op dinsdag 26 no vember 1974 te 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis AGENDA: 1. Verkoop van Unlversl- teltsgronden in het Mors- kwartler. 2. Dit de huurnemlng per celen Oranjegracht 122 en 126. 3. Vaststelling verslag van 12 november 1974. 4. Instelling en benoeming subcommissies. 5a. Wijziging elektriciteltsver- ordenïng. 5b. Wijziging elektriclteltsver- ordenlng (heetwatertoe- stellen) 6. Aangaan kasgeldleningen gedurende 1975. 7. Rekening-courantover eenkomst N V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. 8. Vaststelling tarieven 1975 Ned. Mlddenstandsbank N.V. 9. Aanschaffing inventaris openbaar kleuteronderwijs Merenwijk. 10. Verbouw Gabrlël Metzu- stTaat 4 tot school voor woonwagenklnderen. 11. Onderhoud Stadsgehoor zaal. 12. Vervanging frankeerma chine. 13. Aanschaffing materieel gladheldsbestrljdlng t.b.v, de dienst RHW. 14. Wijziging Doorstromings verordening 1970. 15. Krediet aankopen recon structie Valkenburgseweg. 16. Aankoop buitenplaats Cro- nestein ca. In het Vllet- park. 17. Verkoop grond met opstal achter Haarlemmerstraat 42. 18. Oninbaarverklaring ont vangsten dienstjaar 1972. 19. Reorganisatie ambtelijk Bon voor inlichtingen Naam: Adres: Plaats: burg, PEC: Nleuwenhout; Drost, Veenstra. Spanhaak. Van der Horst; Van Rens wouw, IJzerman (Hendrlksen), Rorije; Bajak, Heskamp, Lukac. JAN DEE In open enveloppe zonder postzegel adresseren aan: CN V-Antwoordnummer1096,Utrecht, Het grote boek over de unieke historie van de staat Israël ISRAEL INGELEID DOOR YIGAL ALLON, MOSJE DAJAN EN DAVID BEN-GOERION Auteur: Roman Frister Een boeiend beeld van het moderne Israël. De 25-jarige strijd van een volk voor zijn onafhan kelijkheid en zrjn unieke positie. Met 202 foto's, waarvan 22 in kJeur f 49,Verkrijgbaar in de boekhandel. LJ. Veen, Wageningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13