reznjew twijfelt ,an Fords macht ulo or Sowjet-Unie bestaat ;r geen bevolkingsprobleem Kom ook even! Nieuwe Griekse regering beëdigd amro bank (oj ordaanse regering eedt af wegens alestijnse kwestie Carla van Veen met die boekjes voorde kinderen. Ethiopië zoekt geld van de keizer in Zwitserland ïzekerheid over ontspanningspolitiek ^test kardinaal tegen ita in Chili Cyprus, EG en NAVO en economie problemen i>f Vuilnismannen in Frankrijk aan het werk Rhodesische en Zambiaanse troepen slaags Thieu roept Noord-Vietnam op tot gesprek Russische burger moet meer kinderen krijgen UW; KWARTET VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 SHINGTON, MOSKOU (UPI, Reuter) De partijleider van de Sowjet-Unie, Leonid Breznjew, ikt zich zorgen over de stemming in de Verenigde Staten. Hij hoopt dit weekeinde van president i de verzekering te krijgen dat de Amerikaan se regering nog steeds een politiek van ontspan- r wil en kan voeren. ADVERTENTIE ;ieke en diplomatieke kringen zowel Moskou als Washington en erop, dat Breznjew zijn 'vre- lolitiek' voor een belangrijk heeft gebaseerd op zijn per- ilijke verhouding met oud-pre- it Richard Nixon. Nadat Nixon was heeft Breznjew aange- igen op een ontmoeting met aid Ford om zijn streven naar fo-ere betrekkingen met de Vere- le Staten op gang te houden. üjleider Breznjew en Ford zul- elkaaar zaterdag en zondag moeten in de Siberische stad diwostok. De Sowj et-leider is eren in Siberië aangekomen. De srikaanse president zal vandaag Zuid-Korea vertoeven. De irking van strategische wapens het Midden-Oosten zullen zon- twijfel belangrijke gespreksthe- zijn. Maar waarnemers in bei hoofdsteden zijn ervan over- d, dat de Sowjet-leiders bezorgd over de ontspanningspolitiek iet algemeen. ijfels bezorgdheid is gebaseerd op reeks van ontwikkelingen in de Leonid Breznjew Verenigde Staten. Om te beginnen vragen de Sowj et-leiders zich af in hoeverre de Amerikaanse president de buitenlandse politiek nog onder [ROET/MOSKOU (AP, Reuter, UPI) Koning Hoessein van ,nië heeft gisteren het ontslag van de regering Rifai aan- de twee kamers van het Jor- nse parlement zullen de kómen- dagen worden ontbonden. Deze itregelen zijn het gevolg van onder druk van alle andere ische landen door Hoessein ge in besluit, af te zien van zijn >raak op de sinds 1967 door 'IAGO (KNA) Kardinaal |ta Henriquez is afgetreden als lelier van de katholieke univer- Hit van Chili uit protest tegen 1 ontslag van twee docenten. Het (petal is ontslagen door de rector de universiteit, die door de ||ita is benoemd. Zij zijn kenne- weggestuurd omdat zij de mili- leiders niet bevielen. Kardi- [M Henriquez verklaarde dat het hierdoor niet langer mogelijk zijn taak als kanselier behoor- en gewetensvol te vervullen. Israël bezette westelijke Jordaanoe- ver en ermee in te stemmen dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jasser Arafat voortaan optreedt als enige vertegenwoordig ster van alle Palestijnen, die op de westelijke Jordaanoever dus inbe grepen. De twee kamers die elk voor de helft bestaan uit vertegen woordigers van de westelijke Jor daanoever heben Hoessein vol macht gegeven het parlement te ontbinden en voorlopig een jaar zonder parlement te regeren. Het is dc bedoeling dat in de nieuwe re gering en ook in het nieuwe parle ment alleen de bevolking van oost- Jordanië is vertegenwoordigd. Hoessein heeft gisteren 54 Pales tijnse verzetsstrijders vrijgelaten. Enkelen van hen waren tot leven slang veroordeeld. Israël heeft gisteren vijf Arabieren over de grens met Libanon gezet. Zij worden ervan beschuldigd de demonstraties en schoolstakingen op de westelijke Jordaanoever mede te hebben aangesticht. controle heeft. Zij hebben gezien hoe het Amerikaanse Congres zich (niet zonder succes) verzette tegen voortzetting van de militaire hulp aan Turkije. Al eerder was gebleken dat de Amerikaanse regering geda ne toezeggingen niet direct waar kan maken: senator Henry Jackson kon met zijn actie voor meer bewe gingsvrijheid voor de joden in de Sowjet-Unie het Amerikaans-Russi sche handelsakkoord geruime tijd ophouden. Verder heeft de Ameri kaanse minister James Schlesinger twijfels gezaaid met zijn pleidooi voor een herziening van de strate gie. In Schlesingers visie moet het mogelijk zijn om met kernwapens beperkte aanvallen uit te voeren op militaire doelen. Daar komt nog bij, dat veel belang rijke congresleden de ontspan- ningspolitiek van de VS en de Sow jet-Unie steeds weer krachtig aan vallen. Afgelopen week nog schre ven de senatoren Buckley en Byrd. in een brief aan de president, dat de Sowjet-Unie zich niet houdt aan de gemaakte afspraken. Na de val van president Nixon zijn de Sow- jet-politicl graag bereid het Ameri kaanse Congres zeer serieus te ne men. Het topgesprek in Wladiwostok zal waarschijnlijk geen daverende re sultaten opleveren. Verwacht wordt dat beide partijen afspraken zullen maken over de instructies, die zij zullen geven aan hun delegaties, die in Genève onderhandelen over beperking van de bewapening. President Ford, die zich gisteren nog in Japan vermaakte, zal van daag in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel besprekingen hebben met president Park Tsjoeng-Hi. Net als in Japan is er in Zuid-Korea veel kritiek op Fords bezoek. Tegenstanders van president Park, die in Zuid-Korea regeert met ab solute macht, vrezen dat hij de komst van Ford zal zien als een aanmoediging om door te gaan met zijn autoritaire bestuur. Een groep van ongeveer vijftig vrouwen heeft gedemonstreerd op het terrein van de Amerikaanse ambassade in Se oel. Zij wilden daarmee de aan dacht van de Amerikanen vestigen op de vele politieke gevangenen in Zuid-Korea. De Zuidkoreaanse re gering heeft de VS inmiddels ver ontschuldigingen aangeboden voor de betoging op het ambassadeter rein. Bij de Amro Bank krijgt u op h'et nieuwe Spaar-Plus-Boekje, zonder vastzetten Dat is op zijn minst 2% méér dan op die A ^spaarboekjes voor de kinderen, Carla. p' Daar staat dan wel tegenover dat wij u 1 in rekening brengen van de bedragen die u opneemt. ^aar ^at 's a,,een maar ongunstig als het om grote bedragen gaat en u dat binnen een halfjaar doet. Gebeurt dat niet of is de kans klein, dan is het nieuwe Spaar-Plus-Boekje alleen maar voordeliger voor u. En niet alleen voor u, maar voor iedereen die serieus spaart en niet zo vaak geld opneemt. Wacht daarom niet. ATHENE (AP, Reuter, UPI) De kwestie Cyprus, het al dan niet berechten van de schuldigen uit de junta-periode, de verhouding tot de Europese Gemeenschap en de NAVO, en de economische toe stand zijn de belangrijkste problemen die de nieuwe Griekse rege ring bezig houden. 'Toevluchtsoord voor bloedgeld' GENÈVE (/VP) In Zwitserland wordt een delegatie uit Ethiopië verwacht die de hand wil leggen op de kapitalen die door de afgezette keizer Haille Selassie op Zwitserse banken zijn gestort. Om hoeveel het gaat weet nie- t mand. De schattingen variëren van honderd miljoen tot enkele miljarden dollars. Kasboeken en kluisdeuren zullen voor de delegatie niet makkelijk open gaan. De Zwitserse banken mogen gegevens alleen prijsgeven als er sprake is van een misdrijf, en bewijs dat maar eens Door die regeling is de laatste tijd de verhouding tussen Ethiopië en Zwitserland er niet be ter op geworden. In de Ethiopische pers verschenen artikelen waarin Zwit serland ervan wordt beschuldigd een 'toevluchtsoord voor bloedgeld' te zijn. De militaire junta, die in Ethiopië thans leidt heeft gezegd, dat er grote kapitalen door de keizerlijke familie naar Zwitserse banken zijn overge bracht toen al bekend was dat er grote droagte in het land was die aan tienduizenden het leven kostte. Ook zou op een bepaald moment zoveel goud uit de keizerlijke mijnen zijn gehaald en naar Zwitserland gestuurd dat één van de banken de noodkreet seinde: niet meer, de kluizen zijn vol. In de Zwitserse bankierswereld wordt over dit soort verhalen de schou ders opgehaald. Jörg Boller van de Zwitserse kredietbank zegt: 'Het gaat hier om een fabel die verspreid is door de nieuwe machthebbers in Addis Abeba'. PARIJS (Reuter) De Franse vuilnismannen willen weer aan het werk -na een staking Zij hebben een akkoord bereikt met ide rege ring over de inhoud waarvan gister avond nog niets was bekend ge maakt. De vuilnismannen eisten onder andere een minimumloon van 1700 francs (ongeveer duizend gulden). Vandaag zullen zij begin nen met het opruimen van de 3000 ton afval die op de trottoirs van de Franse hoofdstad ligt. Het inzetten van militairen heeft de situatie nauwelijks veranderd. Het slagen van de onderhandeling met de vuilnismannen is hoopvol voor de Franse regering, die de afgelopen weken wordt geconfron teerd met groeiende arbeidsonrust. Deze onrust vond afgelopen dins dag haar hoogtepunt in een alge mene staking. Hoopvol voor de re gering was gisteren ook dat de arbeiders in de electriclteits- en de gasindustrie afzien van nieuwe ac tie nu de regering zich bereid heeft verklaard snel onderhandelingen te beginnen over de arbeidsovereen komsten voor de werknemers in de staatsbedrijven. Premier Jacques Chirac heeft beloofd dat hij zal proberen dat de lonen de prijsindex steeds 1 of 2 punten vooruit blij ven. De staking^ bij de Franse pos terijen, die nu al enkele weken duurt, gaat onverminderd voort. Het kabinet van eerste minister Constantine Karamanlis is gisteren beëdigd door aartsbisschop Serafim, ln het bijzijn van president Phae- don Gizikis. Alle negentien minis ters en zestien staatssecretarissen zijn partijloos of behoren tot Kara manlis' partij Nieuwe Democratie die bij de verkiezingen van afgelo pen zondag een grote overwinning behaalde, door 54,37 procent van alle stemmen te vergaren, goed voor 220 van de 300 zetels in het parlement. Regeringsgezinde bladen voorspel len dat de regering Karamanlis be zuinigingsmaatregelen zal invoeren om de inflatie van 35 procent in te dammen. Voor overleg over de ver houding tot de Europese Gemeen schap reist op 2 december een Griekse delegatie naar Brussel. De in 1962 gesloten associatie-overeen komst met de EG is in de juntape riode bevroren geweest. Uit de NA VO stapte Griekenland deze zomer tijdens de Cyprus-crisis. Athene be schuldigde de volkerenorganisatie er van niet in staat te zijn geweest 'de Turkse invasie op Cyprus te voorkomen. Zondag wordt in Athe ne de komst van de Cyprische aartsbisschop Makarios verwacht voor besprekingen over de toekomst van Cyprus. Een andere taak van de nieuwe Griekse regering is het uitschrijven van een referenrum op 8 december over de staatsvorm: de republiek of de monarchie (onder leiding van koning Constantijn die momenteel als balling in Londen verblijft). Het kabinet telt vijf partijloze mi nisters, waaronder Dimitrios Bitsios van buitenlandse! zaken een car rière diplomaat die onder andere vertegenwoordiger van Griekenland is geweest bij de Verenigde Naties en de hoogleraar Panayotis Zep- SALISBURY (Reuter/UPI) Rho desische en Zambiaanse troepen zijn woensdagmorgen slaags ge raakt aan de grens. Er is geschoten met machinegeweren en mortieren. Het gevecht vond plaats bij Ka- zoengoela waar Rhodesië, Zambia. Botswana en de Cparivi-strlp aan elkaar grenzen. Volgens een Rhodesische woord voerder in Salisbury openden de Zambianen om onduidelijke rede nen drie maal het vuur op Rhodesi sche stellingen. De laatste maal werd een mortiergranaat afgescho ten, waarop de Rhodesische troepen terugschoten met automatische wa pens en mortieren. Sinds de sluiting van de Rhode- sisch-Zambiaanse grens in januari vorig jaar zijn erherhaaldelijk schermutselingen geweest langs de Zambesi-rivier. die de twee landen scheidt. Constantine Karamanlis pos van onderwijs. Karamanlis heeft partijloze ministers op deze departementen gezet om ze buiten de partijpolitiek te houden. Op de fensie zit de liberale politicus Evangelos Averoff, die in de vijfti ger en het begin van de zestiger jaren minister van buitenlandse za ken was, eveneens onder Karaman lis. Hij was ook al minister van defensie in het zakenkabinet. Op het ministerie van orde bleef Solon Ghikas, een generaal, en als minis ter van het kabinet van de premier George Rallis. SAIGON (UPI. Reuter) De Zuld- vietnamese president Nguyen Van Thieu heeft Noord-Vietnam opge roepen deel te nemen aan een con ferentie voor vrede in Indo-China. Thieu deed zijn oproep in een toe spraak bij de opening van de twin tigste conferentie van de 'Anti communistische Liga van Aziatische Volken' in Saigon. De president vroeg om een regiona le conferentie, waaraan alle Zuida- ziatische landen moeten deelnemen. Als doel van zo'n conferentie noemde hij het gezamenlijk zoeken naar een duurzame vrede in dit gebied. 'Noord-Vietnam moet de conferentie bijwonen als het wer kelijk vrede wil, zoals het beweert', aldus Thieu. Hij riep de, Noordvietnamezen en de Vietcongop om terug te keren naar de conferentietafeli in Parijs, waar de verdere uitwerking van het vredesakkoord van 1973 geregeld zou moeten worden. Eerder deze maand deed de Zuidvietnamese president, die in eigen lahd ernsti ge en massale kritiek te verduren heeft, een soortgelijke oproep. Noord-Vietnam en de Vietcong ant woordden toen, dat zij niet met Zuid-Vietnam zullen onderhandelen zolang Thieu daar aan de macht is. )SKOU (AP) Terwijl men vrijwel overal ter wereld bijzonder bezorgd is over de overbevolking de rampen die daar het gevolg van kunnen zijn. is het Kremlin thans bezig de vrouwen aan te ledigen meer kinderen te krijgen. groot gezin is, als regel, geen ontbering voor vrouwen', luidt het onlangs uitgesproken oordeel mevrouw Jelena Nowikowa, onderminister van volksgezondheid. jnoge mensen denken daar an- s over en dat het-aantal geboor- daalt bezorgt in geen geval haren. [oskouse Tamara Petrowa bij- leeld. die met haar vader. Ier en twee broertjes was op leid in een woning van twee iers. Nooit zal zij zich de ellende de frustraties herinneren die daar moest doormaken tijdens jji. jeugd met zijn allen in die ruimte. 'amara's moeder na een dag acht uur werken in de fabriek Iskwam moest zij nog het hele 'louden doen. Tamara die ver- (d is. past voor zuik een bestaan, wil normaal leven en wat vrij en ruimte genieten, en is het haar verloofde eens dat één genoeg is. >rd lk een tweede keer zwanger V laat ik het wegnemen', zegt anche 1 hall lortus abortus is in de Sowjet-Unie de wt populaire methode van ge- Jrtebeperking. 'Mensen geboren I de Tweede Wereldoorlog nemen regel meestal één kind, hoog- twee. aldus een deskundige [het gebied van de bevolkings- pwas. Wladimir Perewedentsew. t andere deskundige, prof. Boris frlanis. is van oordeel dat een iiiddelde van ten minste 2.3 kind t gezin nodig is om de huidige 'folkingssterkte op peil te houden, i 1960, toen er in de Sowjet-Unie r jaar 5.3 miljoen kinderen wer- n geboren gelijk aan 24.9 per 1.000 mensen begon de geboorten- aanwas te dalen en had negen jaar later de 4 miljoen, oftewel 17 kin deren per 1.000 mensen bereikt. In 1972 nam de groei weer wat toe, tot 4.4 miljoen kinderen of ongeveer 17.8 per 1.000. In 1973 was daarin nagenoeg geen verandering geko men. Omstreeks 1972 woonden er in de Sowjet-Unie ongeveer 247 miljoen mensen. De teruggang der geboorten treedt het meest aan de dag in de repu blieken waar dc twee grootste ste den van het land, Moskou en Le ningrad, liggen. In centraal-Azië en de Kaukasus blijft het geboortenpeil hoog. De de mografen van het Kremiln, beoefe naars van de statistische volksbe schrijving, zitten er over in dat ln de streken die traditioneel de lei dende elementen van partij en staat leverden, de geboorten juist aan het afnemen zijn. 'Vergrijzing' In de Sowjet-Unie is natuurlijk ook de 'vergrijzing' een probleem dat zorgen baart onder de plannenma kers. In 1970 was de gemiddelde leeftijd in het land gestegen tot 69.5 jaar. Dat ouder worden en het dalen van het geboortental, kan vrezen velen te Moskou, leiden tot een tekort aan arbeidskrachten in een land dat veel meer gezonde en sterke men sen nodig heeft om de industrie uit te breiden en de rijke bodemschat ten te exploiteren. Het Krimlin maakt er zich ook bezorgd over dat er in de enorm uitgestrekte en rijke gebieden die ten noorden lig gen van het overbevolkte China, maar zo weinig mensen wonen. Dit zijn de voornaamste redenen dat Moskou het krijgen van meer kinderen aanmoedigt. In nagenoeg elk nieuw nummer van de vrou wenbladen kan men bijvoorbeeld juichende verhalen lezen over de vreugde van het moederschap. In een artikel in het blad 'Sowjet- Vrouw' schreef de eerder genoemde Prof. Oerlanis onlangs bijvoor beeld: 'Het kind zelf en de verzor ging ervan geven een genoegen waarmee zelfs de aangenaamste vrijetijdsbesteding in het niet valt.' In een artikel in hetzelfde blad schreef Alexandra Birjoekowa. lid van de officiële commissie van Sow- jet-Vrouwen: 'Onze maatschappij gelooft dat de bevolkingsgroei on der een socialistisch stelsel een be langrijke factor vormt tot de gesta dige verbetering van de volksge zondheid en tot het welzijn van het hele volk.' Het partijdagblad de Prawda laat zich natuurlijk ook niet onbetuigd en schreef bijvoorbeeld dezer da gen: 'Een enigst kind, al dan niet door de ouders gewenst, ontwikkelt zich niet alleen tot een eenzaam maar ook tot een egoïstisch wezen'. Elke vrouw in het land die 10 of meer kindere n ter wereld brengt wordt door de staat enorm in het. zonnetje gezet en krijgt om te be ginnen de titel van Moeder-Hel din.' De drie grootste eerbetuigingen, die de staat verstrekt, gelden, aldus schreef onlangs onderminister van volksgezondheid mevrouw Nowiko wa. 'gelden militaire moed. succes bij het werk en meervoudige moe derschap.' Het aantal 'Moeder-Heldinnen', van wie de meesten wonen in Centraal- Azië en de Kaukasus, bedraagt thans meer dan 190.000. Het hebben van veel kinderen be tekent ook een financieel buiten kansje. Als een vrouw haar derde kind ter wereld brengt ontvangt zij 20 roebel (67 gulden) en na haar vierde kind 65 roebel (169 gulden) plus 4 roebel per maand totdat dat vierde kind vier jaar oud is. De bedragen ineens en de maande lijkse toelagen nemen toe met elk kind na het vierde. Een vrouw die een kind krijgt wordt vier maanden vrijgesteld van werk. Haar loon gaat gewoon door en onder bepaalde voorwaarden mag zij zelfs na de geboorte een heel jaar vrijnemen. Moeders met zuige lingen werken korter dan hun col lega's en krijgen van 't werk op be paalde tijden vrij om hun kroost te verzorgen. In september werd bekendgemaakt dat in gezinnen waar 't inkomen niet hoger is dan 50 roebel (130 gulden) per maand per hoofd, voor kinde ren tot 8 jaar oud een extra-maan delijkse toelage zal worden betaald van 12 roebel. Dit is allemaal nog niet genoeg, vinden bepaalde demografen. De staat moet nog meer gaan doen, zoals het kraamverlof verlengen, het nog meer bekorten van de werktijden van vrouwen die kinde ren hebben tot 3 jaar, en gaan overwegen het verzorgen van kin deren tot 3 jaar officieel te gaan beschouwen als 'regelmatig werk zaam zijn.' Iemand die het daar weer niet mee eens is, mevr. Valentina Bfiole- wa geb. Teresjkowa, de eerste en enige vrouw die een ruimtevaart heeft gemaakt en die nu aan het 'f" - Op het verlanglijstje van de gemiddelde sowjet-burger komt de rijke kinderzegen zelden voor. Eén van de rede nen is dat zowel man als vrouw een volledige baan hebben. Nog steeds is het in de Sowjet-Unie een veelvuldig voorkomend gebruik dat de oma op de kinderen past, terwijl pa en ma op de fabriek of elders werken. Een tafereeltje in Moskou, waar oma's met kleinkinderen een van de parken bevolken. hoofd staat van de commissie der Sowj et-Vrouwen. Als men al die extra-bepalingen zou gaan opnemen dan zou dit het aansporen tot werken buitenshuis zeker geen goed doen, is zij van oordeel. Ook zou het vrouwen kun nen belemmeren bij het studeren en het zich bekwamen voor een be roep. Crèches Zij is voor meer en betere gelegen heden waar kinderen van werkende vrouwen kunnen worden onderge bracht, en het maximale ontheffen van de vrouw van huishoudelijk werk. Een van de redenen dat er minder kinderen worden geboren is, vinden deskundigen, het chronische wo ningtekort, en vooral in de grotere steden. Ofschoon er veel gedaan is om nieuwe huizen te bouwen efi de woningen groter te maken, moeten veel jonggehuwden voorlopig bij hun schoonouders intrekken, en dat is vrijwel nergens een onverdeeld genoegen. Meer dan 80 percent van de jonge vrouwen die getrouw d zijn of de huwbare leeftijd hebben werken buiten de deur. Als zij kinderen hebben komt daarbij het huishou delijk werk, inclusief het winkelen. Nu is huishoudelijk werk in de Sowjet-Unie niet vergelijkbaar met dat in het Westen, want bijvoor beeld in Moskou zijn eigenaressen van zaken als wasmachines, koel kasten en stofzuigers nog uitzon deringen. Het is dus normaal dat Jonge vrou wen die hun moeders hebben zien ploeteren en rondscharrelen onder zeer moeilijke omstandigheden, voor iets dergelijks uitkijken. Zij wensen meer vrije tijd, meer woon ruimte. meer gelegenheid om de geest te verruimen of hun hobbies te kunnen uitoefenen en me~r tijd besparende huishoudelijke appara ten die weliswaar duur zijn, maar die je je nooit zou kunnen veroor loven als je er een groot gezin op nahield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9