'Geven voor Leven' in Grand Rapids begonnen dichtbij mmentaar Herderheidsbesluit Actieweek wordt maandag door kerkklokken ingeluid puls V 'J| h'tyy# Bij oversteken gegrepen Demonstratie tegen behandeling Rote Armee Fraktion Vijftig mille voor herstel van hotel 'De Wereld' het weer - Zelfde weer weerrapporten knutselen aan autonoom h uis advertentie columbo steno flauw T4 W/KWARTET VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 ecn bont samcngescld gezcl- dat in do nacht van woensdag inderdag in dc Tweede Kamer ibinet-Den Uyl heeft geholpen an krappe meerderheid voor de ipen afsluiting van de Oosterschcl- kunnen daarover wel wat scepti- opmerkingcn worden gemaakt. Boerenpartij en de heer Beu- ndcrs hadden beschikt, zouden emmen zijn gestaakt. Ook de zat op de wip. Men kan zeggen het kabinet een netelige positie bespaard. PvdA-fractic gold praktisch ge- tekrl511 stemdwang. Afgevaardigden tste et deze hoek, die het plan- kte. rterp eigenlijk te duur vonden, dui(* n onder druk van crisisgeruchten getc 1 weerhouden, het kabinet af te oesi ad rave at i .liet eb; t, wel iets waar van dc bewering deze kwestie een temperament- minderheid met kracht van argu- maar ook met andere midde- Sliel door Riet Diemer HILVERSUM Johan Bodegraven 'just arrived from Michigan' om vrij naar Heintje Davids te spreken, terwijl hij ook al voor vijftig instructieavonden het eigen land doorkruist heeft voor de aktie 'Geven voor Leven', voelt zich als herboren: 'Iedereen kijkt me meewarig aan en vraagt: Hoe is het met je gezondheid?, maar ik vind het heerlijk, het is zwemmen in bekend water'. aar aar wil heeft doorgedreven. Dat t erg, in die zin dat het helemaal ko is de spelregels is gegaan (en us die spelregels tellen alleen de ïen, hoe ook verkregen; net als voetbalspel alleen de doelpun- ie ook gescoord). De manier het woensdagavond echter in fweede Kamer is gegaan, heeft 'A ifeer van irritatie geschapen, die aar wij vrezen niet in een -7^s enk zal voorbij gaan. m al is die meerderheid weinig -Jus het is een meerderheid. ^«beslissing trekt een zware wissel 'wt vernuft van de technici van '^Katerstaat. Het project waarmee t^Tdicnst thans door de politiek is is uniek. Het is te verwachten rijkswaterstaat zijn nieuwe taak pvattcn als een uitdaging zonder u Het is zeker dat de dienst al •tca ,,lte"ect cn vindingrijkheid zal om het beoogde resultaat te desondanks een kans, dat de die het komend jaar wordt nomen, tot dc conclusie moet dat de thans gekozen oplossing aogelijk is of dat de kosten ervan mzen overschrijden, die in het lenlijk overleg van parlement en et zijn getrokken. conclusie moet dan, dunkt ons, worden aanvaard. Dat is bij de :n van de zijde van de voorstan- fvan de half-open Oosterschelde p Kamer ook toegegeven, rriaar an geen kwaad dit hier nog eens iderstrepen. Trouwens: het kabi- zou een vernieuwde strijd over zaak vermoedelijk niet overleven. nogmaals: voorlopig mag er op en vertrouwd dat de waterstaat- igen in hun opdracht zullen sla- Wij hopen het, van harte, want onze mening behoort in deze teerj ons hele land, ja zelfs voor -Europa, belangrijke zaak een wicht te bestaan tussen de veilig- of wel dc politiek op korte ijn) cn het behoud van het milieu f is: de politiek op langere termijn), jf dat evenwicht is in het plan- rterp terug te vinden. Het actie voeren voor het vijfjaren plan ter bestrijding van kanker bij jeugdigen gaat wel veel moderner en zakelijker dan Indertijd 'Haak- in' 'Goed Zo' en 'Vier maal Z.N.'. Maar 'Mastklimmen' krijgt toch ook nu weer een plaatsje op verzoek van veel naar Amerika geëmigreer de Nederlanders, die eerder deze maand al een voorproefje hebben gehad van de gezamenlijke NCRV en KWF-jubileumactie. Zaterdagavond wordt deze gebeur tenis voor de Nederlandse kijkers 'overgedaan', dat wil zeggen: sa menvattingen zijn te zien van half acht tot vijf over tien op Nederland 2 in twee verschillende program ma's. Het ene heet 'Van Jan Witte tot en met president Ford', het andere 'Met liedjes het land uit, Amerika in'. Wel is er bij de opna me wat pech geweest. Er moest gewerkt worden met Amerikaans cameramateriaal en over het resul taat was men 'na overschrijving via Londen' niet direct te spreken. Op het ogenblik is men bij de NCRV druk bezig de opnamen zo goed mogelijk te monteren. Even op een rijtje zetten wat er in het kader van de actieweek in hoofdlijnen gebeurt: Zaterdag 23 november: samenvat ting van de emigrantenbijeenkomst in Grand Rapids. Maandag 25 november: om zeven uur 's avonds klokgelui in heel Ne derland, driehonderdduizend men sen gaan op pad langs alle Neder landse huizen om een enveloppe met informatiemateriaal af te ge ven, "die'wordt opgehaald vrijdag de 29e. De verwachtingen zijn: veertig miljoen. De NCRV-televisie geeft die avond instructies om 19.05 en 19.40 uur op Nederland 2. om 21.10 uur wordt 'De droom van drie man nen'. een documentaire van Henk Mochel. uitgezonden over patiënten en dokters. Vrijdagavond 29 november: eerst om 19.30 uur op Nederland 2 een gesprek van Jan van Hillo met drie artsen, om 20.21 uur de grote bij eenkomst in het Congresgebouw in Den Haag. waar regelmatig de stand van het hoofdtelcentrum van de Amro-Bank aan de Kneuterdijk in Den Haag wordt doorgegeven. Verwacht wordt dat aan het begin van de avond het belangrijkste be drag al bekend is. Overall-presen tator Is Ted de Braak, bijgestaan door ondermeer Tanja Koen, Ge rard van den Berg en Eddy Becker. Daar treden onder meer Christina Deutekom, Nana Mouskouri. Willy Albert!, de Urker Zangers, het Vo- lendams opera-koor en vader Abra ham op. Vrijdagavond 29 november: maakt de NCRV een etmaal live-radio. Jo han Bodegraven. Jan van Hillo, Paul van Vliet. Rieke van Epen en vele anderen komen aan het woord, 's Avonds is er een rechtstreekse verbinding met het congresgebouw voor mensen, die niet naar televisie kunnen kijken. Buitenland 'Geven voor leven' richt zich niet alleen op het eigen land, maar via Nederlandse clubs in Londen, Was hington. Tokio, Jakarta, Johannes burg, Toronto. Calgary, Singapore en verschillende plaatsen in Au stralië wordt enthousiast meege daan. Voor Grand Rapids (Michigan) was het contactcentrum de emigranten club 'Dutch Immigrant Society', die wel eens NCRV-televisie-program- ma's overneemt en artiesten laat overkomen. Deze mensen, die zich nog nauw betrokken voelen bij ons land en niet in de laatste plaats met de NCRV. die sommigen zelfs mee hebben opgericht, hebben een actie gehouden voor 'Geven voor leven'. Opbrengst verklappen we niet, zeggen Johan Bodegraven en Dick Bikker (zijn reismakker op alle tochten) unaniem. Samen met Ted de Braak, die de presentator is van 'Met de muziek het land uit, Amerika in', de arties ten De Shephards, Willy Alberti, Ronnie Tober, Conny Vink, Eddy Christian!, maar ook Jan van Hillo, Dick Bikker, Johan Bodegraven, Dick van de Ende en Wim van Schaik (regisseur en producer) en niet te vergeten de cameralleden. is de NCRV overgevlogen voor de bij eenkomst ln de enorme Civic Audi torium Hall, waar vierduizend oud- Nederlanders bijeen waren. Behalve 'Mastklimmen', Iets dat bij mensen, die in de jaren vijftig zijn geëmigreerd, in het geheugen is blijven hangen (vaak met de in druk dat Nederland zo gebleven is), werd een prijs uitgereikt aan de meest Amerikaans geklede man of vrouw. Dick Bikker: 'Wat kleding betreft zijn Onze oud-landgenoten Ameri kaans in hart en nieren. Je ziet enorme dassen, streepbroeken in rood en wit en jasjes met grote ruiten. Maar in hun hart, zijn ze niet veel veranderd. Er is kerkbe zoek met twee volle diensten. En wat ze opbrengen voor het christe lijk onderwijs en de bejaarden, dat is bijna net zoveel in verhouding als in de tijd van onze grootouders'. Hollandse sfeer Hij heeft genoten van de Hollandse sfeer. 'Je ziet rijen brievenbussen met namen als De Vries. De Graaf, Dijkstra. Er is een Keukenhof, een molen De Zwaan, die tienduizend bezoekers per jaar trekt. Er wordt zelfs Delfts blauw verkocht. Het is zo'n typische Hollandse gemeen schap'. Hoe het onze landgenoten in de States is vergaan, tonen korte do cumentaires die Jan van Hillo daar |;i ifl'lilli Johan Bodegraven maakte. Biedt bijvoorbeeld iemand iets aan, dan wordt het beeld even 'bevroren' en komt het filmpje van een paar minuten over diens gezin. Zijn sociale omgeving. 'Tussen deze mensen was bijvoorbeeld de 72- jarige heer Diepenhorst uit Noorde loos. maar dan Noordeloos in Mi chigan. Het wemelt er van Hol landse plaatsnamen. De man sprak goed Nederlands maar hij was hier nog nooit geweest en pas voor de tweede keer in zijn leven in Grand Rapids. Zijn grootvader was in de vorige eeuw geëmigreerd en zijn familie sprak nog regelmatig de Nederlandse taal'. Van de vierduizend mensen die dc NCRV-avond hebben meegemaakt waren er trouwens veel. die er hon derden kilometers voor hadden af gelegd, niet alleen per auto. maar zelfs per vliegtuig. De staat Michi gan is dan ook zo groot als Frank rijk. Ted de Braak Van een verslaggever RAALTE De 79-jarigg H. A. Meulman uit Raalte is om het le ven gekomen toen hij met zijn fiets rijksweg 36 voorzijn woning over stak en werd gegrepen door een auto. DEN HAAG De Federatie van Vrue Socialisten en het Fonds In ternationale Solidariteit houden maandag in Eindhoven. Utrecht, Arnhem. Nijmegen. Groningen, As sen, Haarlem, Amsterdam. Den Haag, Rotterdam. Lelden. Leeuwar den. Delft en Maastricht demon straties om de aandacht te vestigen op de behandeling van politieke gevangenen in West-Duitsland. Men wil met deze manifestaties protesteren tegen het feit, dat mensen zo'n 35 uitsluitend op grond van verdenking lid te zijn van de Rote Armee Fraktion al ruim twee jaar in voorarrest zitten in Westduitse gevangenissen. In deze gevangenissen zitten zij opge sloten in de zogenoemde Totentrakt (Dodenvleugel), waar zij zouden worden gemarteld. Naar aanleiding van de dood van Holger Meins en de slechte toestand waarin de an dere gevangenen, met name de Ne derlander Ronald Aufustin, verke ren worden deze acties gehouden. De Federatie van Vrije Socialisten en het Fonds Internationale Soli dariteit protesterën ook tegen de plannen vn het ministerie van jus titie in Nederland om deze isoleer cellen ook hier te introduceren, on der meer in het nieuwe te bouwen Huis van Bewaring bij Amstelveen, ook wel Bijlmerbajes geheten. In Amsterdam wordt in het kader van deze manifestaties een informatie stand ingericht en een sit-downac- tie gehouden voor het Duitse Ver keersbureau aan het Spui. WAGENINGEN De Algemene Lo terij Nederland heeft vijftigduizend gulden beschikbaar gesteld voor de restauratie van het voormalige ho tel 'De Wereld' in Wagenlngen, waar inl945 de capitulatie van het Duitse leger in Nederland werd ge tekend. I ster Duiscnberg, van financiën had I uitstekend idee. Hij wilde elke iting betalende Nederlander nu iddellijk een cheque geven van lerd gulden in de hoop dat de ioedige ontvangers van dit dou- ije dat geld ook direct weer even oedig zouden uitgeven. Op deze ier zou dc Nederlandse economie hoogst noodzakelijke impuls krij- n dit op zichzelf hoogst originele zijn vooral technische 'aren gerezen cn dc minister, iets te weinig politicus en nog tc veel wetenschapsman, heeft laten vermurwen. Hij zag van het af. Circ is jammer, dunkt ons, want zoals aken nu liggen zal het wel voor- 1975 zijn voor de hoogst noodza- jke oppepper van de economie kan len verwacht. ichicn ziet de minister kans de vandaag nog eens in de minis- aad aan de orde te stellen cn ziet lezelschap kans de geopperde be- rtn weg te nemen. licht is er dan ook nog ecn vrouw, dit overwegende mannengezel- r kan uitleggen, dat uit onderzoe- _:n is gebleken dat het Nederland uitgavenpatroon juist in de herfst neiging tot verruiming heeft, met ere woorden: nü willen velen wel extra's kopen, maar niet in de de wintermaanden. minister heeft zich een uniek plan Toeg uit zijn begaafde) hoofd laten :en. Als het dan niet met die que's gaat of als hij daarmee niet toende belastingbetalers bereikt irom probeert hij het dan niet door salaris-administraties van dc Ne- landse bedrijven in te schakelen? Van onze weerkundige medewerker De barometers in noord-Europa lo pen nog langzaam omhoog. Boven zuid-N oor weg en heelt zich een ho- gedruk van 1025 jnillibar opge bouwd, ten noordoosten van IJs land bevindt zich een cel van 1024 mb., stationair en zich ook verster kend. De koude lucht uit Zweden - Pajala in Lapland gisteravond mi nus 14 - wordt zondag in Denemar ken verwacht, wellicht vergezeld van natte sneeuw aangedragen van natte sneuw aangedragen door oostelijke tot noofdoostelijke winden. In Nederland verandert er voor eerst niets. In het zeegebied ten zuidwesten van Engeland bevindt zich een belangrijke depressie die koerst in oost-noordoostelijke tot oostelijke richting. Deze voert juist zachte lucht naar de Britse Eilan den en de Lage Landen, waaruit plaatselijk wat regen zal vallen; in de eerste plaats in het zuiden en westen. Ook in enkele voorafgaande jaren hebben we wel situaties gehad waarbij Skandinavische maxima bij ons geen doorzettende kou-inval konden bewerkstelligen, aangezien de wind teveel zuidoost tot zuid bleef. Wel kreeg Groningen, vooral het uiterste noordoosten, af en toe een vleugje vorst en wat sneeuw mee, wanneer de wind daar tijde lijk naar oostelijke richtingen kromp. Als wij dit luchtdrukpatroon de ko mende winter in grote trekken houden, zal er van schaatsijs ver moedelijk niet veel terecht komen. Tenzij de luchtdruk in Frankrijk, Spanje en het Middellandse zeege bied flink daalt en aanhoudend laag blijft. Natuurlijk kan dat altijd want... niets is zo veranderlijk als het weer. Op dit ogenblik gaan de barometers in zuidoost-Frankrijk overigens Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder regen zwaar bew half bew geheel bew regen geheel bew Luchth. R'dam regen Twente mist Vlissingen regen Zuid Limburg regen Aberdeen zwaar bew Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck zwaar bew licht bew geheel bew zwaar bew regen regen onbewolkt geheel bew onbewolkt Kopenhagen geheel bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew half bew licht bew onbewolkt licht bew zwaar bew geheel bew licht bew licht bew geheel bew half bew 10 10 7 9 0 10 5 16 10 0.2 10 21 juist omhoog: Grenoble 1023 mb. Een oud, opvullend lagedrukgebied- je gaf gisteren in zuidoost-Enge- land nog regen van betekenis: 10 tot 11 millimeter. Gisteravond werd uit zuidwest-Engeland al weer 7 tot 9 mm verse neerslag gemeld van de nieuwe Atlantische depressie. Vóór de strenge winter van 1963 was het in deze tijd van het jaar al veel kouder. In Friesland werd op de 22ste november langs de Gro ninger straatweg vlak ten oosten van Leeuwarden geschaatst. Dat korte wintertje van 21 tot en met 23. november was op 12 november voorafgegaan door eerste sneeuw: 3 cm op het vliegveld Deelen. Met Sint Nicolaas kon men alweer op schaatsen, nu onder een juist over Nederland bivakkerend hogedrukge- bied. Er ontstond zo'n dikke mist, dat het verkeer volkomen in de knoop raakte en busdiensten moes ten worden gestaakt. Op de 20ste December vond toen voor de derde maal een kouinval plaats en toen pas werd het menes. Tot in Sicilië viel er sneeuw en het barre weer kostte in west-Europa veel mensen levens. HOOG WATER VOOR ZATERDAG 23 NO VEMBER: Vlissingen- 8.23-21.06. Harlng- vlletsluizen: 9.55-22.32, Rotterdam: 10.47- 23.47. Schevenlngen: 9.22-21.59, TJmutden: 10.11-22.48. Den Helder: 0,48-12.53. Har- lingen: 3.16-15.38. Delf/.IJl: 5.25-18.21. onderredactie van loessmit o.i o 0.3 0 0.1 8 0.6 0.1 1 0 0 0 0.1 0.3 0.1 0.1 0 0 0 0 Wellicht zal in de toekomst dc naam van Alexander Pike nog vaak vallen, als zijn 'autonome huis' in de praktijk bruikbaar blijkt. De heer Pike heeft de leiding van een groep bouwkun- destudenten van de universiteit van Cambridge in Engeland, die dat bijzondere huis in elkaar ge zet hebben. Wie in het 'autonome huis' komt te wonen, zal niets meer met openbare energiebedrijven te maken heben. Het huis produ ceert zelf energie, licht, warmte en water. Op het dak staat een door de wind aangedreven rotor, die stroom levert om de batterij en op peil te houden die voor de verlichting zorgen. Er is een 'zonnecollector' ontworpen, die zonnestralen moet opvangen en daarmee het huis verwarmen en een zonnedestilleervat voor de zuivering van regenwater, dat op het dak wordt verzameld. Uit het Propria Cures (Amsterdams stu dentenweekblad sinds 1890, zoals het in de ondertitel heet) erkent geen codes. Dus ook niet dc code voor het reclamewezen, die o.a. inhoudt dat nooit een met name genoemd produkt mag worden aangeprezen door een ander met name genoemd produkt af te vallen. Dat ondervinden nu de lezers van het maandblad De Gids (onder redactie van o.a. Anton Constandse, Harry Mulish en Rudolf Geel). In hun eigen maandblad adverteert nu Propria Cures met de volgende tekst: 'Lezers van De Gids! Bent U wel tevreden? Wordt het niet teveel Altijd maar Constandse Steeds weer Harry Mulisch Eeuwig Ru- dolf Geel? Kijk ons eens in! Van Propria Cures krijgt U NOOIT genoeg'. Peter Falk (alias de Amerikaan se speurder Columbo), nle tal- leen in eigen land. maar ook in (onder meer) Japan ongekend populair, weet een aardig slaatje uit zijn roem te slaan. In Tele- vizier vertelt Simon van Collem dat Falk voor de Japanse firma Toshiba in een reclamefilpje is opgetreden. De opname gebeurde vlakbij huls, fn Los Angeles, en het hele gedoe kostte de acteur niet meer dan een halve dag. Honorarium: tweehonderddui zend dollar. riool wordt methaangas gewon nen om te kunnen koken en afval zal als mest voor de tuin dienen. Op alles wat maar mo gelijk is. wordt 're-cycling' -toe gepast. het opnieuw gebruiken van al een keer versletenpro- dukten. Een model van het 'autonome huis' is al in Londen te zien, maar het eerste, echte bewoon bare moet begin volgend jaar in de buurt van Cambridge staan. Dan zal meteen wel duidelijk worden hoe de eigen voorzienin gen werken als er niet voldoen de wind. regen en zon is, want ook daar is Pike over aan het piekeren. In elk geval is het een leuk huis voor doe-het-zelvers, omdat die graag aan hun eigen huis knut selen. Dat blijkt uit een enquête onder bezoekers van de begin dit jaar gehouden vakbeurs Karwei; in het rapport daarover ziet de 'gemiddelde' Nederlandse doe- het-zelver er zo uit: een man van tussen de 26 en 30 jaar, bewoner van een (eigen) huis in-een-rij, met een inkomen tussen de 25.000 en 30.000 en meestal een of andere techni sche opleiding. Buiten dat ge middelde zijn er nog heel wat liefhebers van boven de vijftig, en de meest actieven vind je onder de zelfdoeners tussen de 36 en 40 jaar. Een 'gemiddelde vrouw' is intus sen ook al uitgevonden, maar dan speciaal een doorsnee, zoge zegd. van de lezeressen van het handwerk-maandblad Ariadne. Dat blad heeft een paar dagen qeleden zijn kwartmiljoenste a- bonnee gehuldigd en zoveel klan ten maken een onderzoekje wel de moeite waard: alweer gemid deld. is die lezeres jonger dan 45 jaar. kan ze meer geld uitgeven dan de 'gemiddelde' Nederlandse huisvrouw, leest meer dan die anderen, houdt meer van mu ziek, winkelt meer, gaat vaker naar de schouwburg en doet na tuurlijk nogal wat aan handwer ken. Al die doe-het-zelvers, mannen en vrouwen of ze op bepaalde bladen geabonneerd zijn of niet, kunnen eind janua ri in de Utrechtse Jaarbeurshal len weer hun hart ophalen op de Karwei-beurs en op Kreatief, de beurs voor handwerken, zelf- maakmode en andere handvaar digheden. KARNEMELKEN De oude Grieken moeten al een soort stenografie gekend hebben, beweert de geleerde Evangelos Stamatis in het Atheense dag blad Estia. De geleerde schrijft dat ontdekt te hebben aan de hand van de inscripties op een stuk marmer, dat een eeuw gele den op de Acropolis gevonden is. Bepaalde wijzigingen aan letter tekens gaven hem de overtuiging dat hier van een vorm van kort schrift sprake was, al lijkt die niet op onze stenografie. De steen, die van 350 voor Christus zou dateren kan. zegt Stamatis, in het Parthenon geplaatst zijn om de Atheners van de uitvin ding op de hoogte te brengen, zoals dat wel vaker in de klas sieke oudheid gebeurde. 9 Welvaart Voor het eerst heeft Koeweit ervaren waar wel vaart en rijkdom toe kunnen lelden: op een verkeersweg ont stond in dichte mist een ket tingbotsing, waarbij' 18 mensen gewond en 78 auto's beschadigd werden. Zo'n ramp had Koeweit nog niet eerder meegemaakt en dat kan nog erger worden, want de 400.000 Koeweltl's verdienen nu genoeg aan de olie om er allemaal elk jaar twee nieuwe auto's van aan te kunnen schaf fen Trouw De stichting door de eeuwen trouw' In Eind hoven wil ook dit jaar de kinde ren, bejaarden, zieken en gezon den onder de Zuid-Molukkers en Papoea's in Indonesië, die hulp nodig hebben, een kerstpakket sturen met kleding, voedsel en medicijnen. Giften zijn welkom op postgiro 1.130.000 van de stichting. ln de kliniek van liet Deense plaatsje Roenne mogen mannen onder geen beding bij de beval ling van hun vrouw kijken. 'We hebben niet genoeg personeel om voor al die flauwgevallen va ders te zorgen', zegt hoofdchl- rurg Gunnar lley kortaf. Karnemelken is niet alleen de bezigheid van deze boer die de zure drank uit de uiers trekt, terwijl de koe terwille van het produkt een fles azijn leeg drinkt. Het is ook een heel oud kunstje 0111 een plafond mooi mat te krijgen door er karne melk over te strijken, lezen we in het leerzame werkje 'schilders- vaktaal'. Dat is een uitgave van Wits Verenigde Bedrijven b.v. in Leeuwarden, een groot schilder sbedrijf dat ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag de Amster dammer J. van Wessum op dracht gaf de 'schildersvaktaal' in beeld te brengen. Dat alles om medewerkers en zakenrela ties in de feestvreugde te laten delen, maar bovendien 'aangebo den aan kenners cn liefhebbers van schilderen en laten schilde ren en daarmee leven en late leven'. Wie het boekje in han den krijgt, vindt er de pater die vanwege de 'vloekende kleuren' zijn oren dichtstopt, de dame die bij het aantrekken van een 'ladderschoen' onmiddellijk lad ders krijgt en de 'materiaal slang' die zich uit het reptielhuis wegspoedt. Onder andere, want het zijn welgeteld tweeënzeven tig tekeningen met daarbij een duidelijke verklaring van wat al die vaktermen echt betekenen. 'Ik deed er alleen maar de gegevens van Simpkins in

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7