Veer uitstel van lentraal Akkoord ïïeuw Oosterscheldeplan 'n uitdaging achtvaartconflict et VS ook zaak nor Van der Stoel Houlge-touwlge lammies heel even 75- voordeliger Plaats een KOERIERTJE Paula en Margo: We wisten niet wat er in boodschap stond 100.-/120.- Het prijsverschil in de Bijenkorf idelijke standpunten, geen conclusies Zaak teruggespeeld naar de achterban CRM-ambtenaren helpen bij oogst Protesten tegen uitstoten Israël uit de Unesco Kruiswerk ook in volksverzekering Hulpbesteller bekent weggooien post Arnhem ?sluitbare caissondam bezorgt ingenieurs perspectief Vrijgelaten studentes terug uit Israël 'n METZLER- KWARTET VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 BINNENLAND K5 onze sociaal-economische redactie I HAAG De onderhandelingen over het Centraal Akkoord arbeids waarden 1975 zijn gisteren uitgelopen op een uitputtingsslag. lemers en werkgevers verzeil- isteren in deze situatie na nge vruchteloze onderhande- waarin zich wel de stand- duidelijk aftekenden, maar lit geen der partijen een con- durfde te trekken. Besloten daarom de zaak terug te spe- iar de achterban en eerst op iag vier december weer rond [el te gaan zitten. De kaarten er zwarte Piet nog) liggen er ligt voor: rerhoging: De werknemers bij vernieuwing of verlen- ging van de contracten een loohs- verhoging van twee procent. De werkgevers bieden maar anderhalf procent. Inkomensverdeling: De vakbewe ging wil de loonsverhoging voor de helft in centen en voor de andere helft in procenten. Bovendien wil de vakbeweging de prijsstijging voor de laagstbetaalden royaler ge- terterp: eventueel arbitrage en onzer verslaggevers rERDAM Minister Westerterp vindt, dat in het lucht- conflict tussen Nederland en Amerika in het stadium is ge- n, waarin ook het ministerie van buitenlandse zaken moet iog- en ingeschakeld, gen - li dit gisteren in een radio- In Den Haag neemt men voorals nog niet aan, dat de Amerikanen zo naar aanleiding van de adiging van de Amerikaanse voor de burgerluchtvaart dat zij een procedure voor "té perking van het KLM-vervoer i Amerika-routes gaat begin- ir_ Zoals bekend, heeft de dienst prJLM verzocht binnen zeven da- vluchtschema's voor de lijn- len op New York, Chicago en in te leveren. Dit bete dat volgens de Amerikaan- de CAB binnen dertig [i kan besluiten tot eenzijdige •gelen. gisteren aan de Tweede F gestuurde brief zegt minis- 'ssterterp echter van Ameri- zijde de verzekering te heb- Jkregen, dat het verzoek van Sb niet noodzakelijkerwijs te betekenen, dat die maatre- }g ook inderdaad worden getrof- 111 Wanneer deze eenzijdige ac- och zouden worden ingeleid, zal de Nederlandse regering idellijk artikel dertien van de 'paartovereenkomst tussen bei inden in werking stellen', aldus uinister. In dit artikel is een age-procedure neergelegd. linister rept in de brief' met woord over de eisen, die de ikanen gesteld hebben. Ook e KLM wil men hierover niets elen. Maar uit Amerikaanse len wordt vernomen, dat de ikaanse regering het aantal 25 wekelijkse vluchten op ika (veertien naar New York. i naar Chicago en vier naar ton) teruggebracht wil zien tot Voor de KLM zou dit rampza- gevolgen hebben omdat her ika-vervoer bijna een kwart de totale produktie van de schappij uitmaakt. drastisch te werk zullen gaan. Veel eer ziet men in het CAB-initiatief om vluchtschema's op te vragen een poging andere Europese lan den, die ook door Amerikaanse ac ties worden bedreigd, te laten zien, dat het 'ernst' is. Dat zou met name gelden voor de Scandinavi sche landen, waarmee nu wordt on derhandeld. Men wijst er op, dat veel zal afhan gen van de druk. die de Ameri kaanse vliegtuigfabrieken Douglas en Boeging op de Amerikaanse re gering uitoefenen. Deze hebben zich al sterk bevreesd getoond, dat eventuele Amerikaanse acties zullen leiden tot vermindering van het aantal Europese opdrachten. Ook de opvolging van de Starfighter zal een belangrijke rol kunnen spelen. Hoewel minister Westerterp dit laatste niet aan de orde heeft ge steld tijdens de onderhandelingen, heeft hij wel gezegd blijkt nu uit zijn brief dat het voordeel, dat de KLM uit haar activiteiten haalt gezien moet worden in het totaal van het economisch verkeer tussen de VS en Nederland. Op de lopende rekening van de betalingsbalans tussen de VS en Nederland komt een zeer groot saldo ten gunste van de VS tot uitdrukking. Daartegeno ver vallen de KLM-inkomsten in het niet. Ten aanzien van het CAB-verzoek vluchtschema's in te leveren, heeft de KLM-directie gisteravond mee gedeeld daaraan niet zonder meer te zullen voldoen. In overleg met de regering zal zij zich ertegen teweer stellen. Het overleggen van vluchtschema's kan niet verplicht worden gesteld. compenseerd zien, namelijk met een prijscompensatie van minimaal 175 gulden per procent prijsstij ging. De werkgevers willen of het één of het ander, dus of een vloer in de prijscompensatie maar dan één van minimaal 175 gulden óf 'een loonsverhoging in centen en procenten. Er wordt door de rege ring al genoeg genivelleerd vinden de werkgevers, zodat er in de loon onderhandelingen niet nog eens een schepje bovenop behoeft te worden gedaan. Openbaarheid van inkomens: De werknemers willen 'volgend jaar volledige openbaarheid van inko mens en een uitbreiding van de werkingssfeer van de cao's. De werkgevers voelen daar niets voor. De onderhandelingspartners wekten gistermiddag niet de indruk dat er op hun standpunten veel af te din gen valt. Bij de werknemers zit er hooguit wat rek in de eis van twee procent loonsverhoging. Wim Kok, voorzitter van het NVV, zei tenmin ste dat deze looneis is gebaseerd o de volgend jaar te verwachten loonkostenstijging van 12,7 procent. De regering heeft dit percentage wat royaal afgerond op dertien pro cent, wat voor de vakbeweging weer aanleiding was om de daar mee corresponderende looneis van anderhalf procent af te ronden op twee procent. Bij de standpuntbepaling van de werkgevers speelt vooral de over tuiging mee dat een prijscompensa tie van 175 gulden voor een aantal bedrijfstakken (waaronder de mid denstand) een extra belasting bete kent. Wellicht levert het Kamerde bat over het pakket regeringsmaat regelen juist voor de zwakke be drijfstakken nog enige extra maat regelen op. zodat de werkgevers hun stellingname wellicht wat kun nen afzwakken. Daar staat echter weer tegenover dat een raadpleging van de achterban meestal een ver harding van de standpunten piet zich meebrengt. Jan Lanser. voorzitter van het CNV: 'Ik geloof niet dat we het Centraal Akkoord nu al behoeven te vergeten. Beide partijen hebben de bereidheid getoond eruit te wil len komen. Hoewel dat nu nog geen duidelijk ja of nee heeft opge leverd is de mogelijkheid van een Centraal Akkoord zeker nog niet uitgesloten'. Van een verslaggever DEN HAAG De personeelsvere niging van het ministerie van CRM heeft haar leden gisteren opgeroe pen aaterdag bij redelijk weer te gaan helpen bij de oogst in Zee land en op de Zuidhollandsfe eilan den. 'Het is een zwaar karwei, maar ook de dames kunnen zich verdien stelijk maken', aldus de vereniging. Het militaire oppercommando Zee land en het oogsthulpactiecentrum in Goes zijn druk bezig onderdak te zoeken voor de achtduizend militai ren, die volgende week bij de oogst komen helpen. Overigens zouden de achtduizend in totaal slechts twee van de zestienduizend hectare aar- da Dpelen die nog in de grond zitten kunnen rooien. De militaire hulp gaat kapitalen kosten, misschien kan men de boeren van dat geld beter fiaancieel schadeloos stellen, aldus de heer Goeman van het actiecentrum. Zaterdag hoopt men alsnog een massale Zeeuwse novstreddmErsdag te starten. Vrijwilligers kunnen zich tot vrijdagavond ongeven op de actiecentra of het coördinatie centrum in Goes, alsmede op alle arbeidsbureau's in Zeeland, die tot zeven uur 's avonds open blijven. RITA 'Wilt u mijn daarin stoppen?' levertraan Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een aantal voor aanstaande Nederlanders heeft ge protesteerd tegen het uitstoten van Israël uit de Unesco (een culturele organisatie van de Verenigde Na ties). De Nederlanders doen dit in de vorm van een adhesiebetuiging aan een Frans protest. Alle lidstaten van de VN zijn auto matisch lid van de Unesco. Op de algemene vergadering van de Unes co in Parijs lag een voorstel ten tafel om Israël in te delen bij een groep landen in Europa, omdat Is raël om voor de hand liggende re denen geen lid was van de regiona le groep Midden-Oosten. Dat voor stel is getorpedeerd door een (aan genomen) resolutie die was inge diend door Arabische landen en landen van het oostblok. Daarmee is de politiek binnengeslopen in het culturele werk van de VN. In Frankrijk werd daartegen pro test aangetekend dat onder meer werd ondertekend door Jean Paul Sartre en Simone dé Beauvoir. De Nederlanders die adhesie hebben betuigd zijn prof. dr. M. A. Beek. prof. dr H. Berkhof, prof. dr. M. Boertien. Andreas Burnier. Simon Carmiggelt. prof. dr. S. Dresden, prof. mr. Ch. J. Enschede, prof. H. A. Gomperts. Geert Lubberhuizen. Prof. mr. W. Nagel. Theo Olof, Ro gier van Ott.erloo. drs. H. van Praag, dr. A. C. Ramselaar. prof. dr. K. van 't Reve en Gabriel Smit. Van een verslaggever DE BILT In de komende volks verzekering ziektekosten moeten ook het kruiswerk (wijkverpleging enz.) en de diensten van medisch- opvoedkundige bureaus worden op genomen. De verzekering gaat daarmee meer omvatten dan de huidige ziekenfondswet en de wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Dit zei staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid gisteren in De Bilt. Het voorontwerp voor de nieu we wet komt rond de jaarwisseling klaar. De heer Hendriks liet de mogelijkheid open dat ook andere voorzieningen die nu moeizaam en ingewikkeld worden gefinancierd, onder de nieuwe verzekering gaan vallen. Mooie patchwork lammy coats-voor meisjes van zo'n 4 tot 15 jaar. Van buiten is 't suède, van binnen lekker warme bont. De kleur is bruin. Heeft een vachtkraag en een houtje-touwtje sluiting, die vocht en kou buitensluit. Maten 92 t/m 170. Normale prijzen van 175.- tot 195.- Als tijdelijke prijswinners: Afd. kleuter- en kinderkleding Vakantie In kristalheldere berglucht, met zon, sneeuw en veel plezier in PALACE HOTEL, Wengen Bars. grill-room. dancing, orkest. In centrum v. dorp. All-in-prijs p. dag vanaf Fr. 57.-. Speciale arrange menten vanaf 10 januari. Autosnelweg van Bazel doorgaand tot Splez. F. Borter. eigenaar. Tel. 0941/36/552612. Telex: 32702. LENK, GRAND HOTEL Het familiehotel bij uitstek. Kamer m/str. water van af Fr. 50.-: kamer m/wc vanaf Fr. 60.-; kamer m/ bad/wc vanaf Fr. 75.- per persoon met volpenslon. Halfpension minus 107/. Familie-arrangementen. Gerenoveerd hotel met grote lounges en uitmuntende keuken- doel van uw wlntervakantle. Vraag eens folder met vaste-prljzenlljst: P. C. Taylor, directeur, Grand Hotel, 3775 Lenk. tel. 0941/30/3 14 24. LENK. Berner Oberland HOTEL WILDSTRUBEL Het comfortabele hotel met eersteklas service. Onzs keuken ls èen begrip voor fijnproevers. Ontbijtbuffet. OVERDEKT ZWEMBAD 16x6m, 27°. 80 bedden, kin derspeelkamer. tv-zaal. grote hal. restaurants. Vol penslon van Fr. 59.-. halfpension vanaf Fr. 50.-. Ka- 1 e T->_ lO nriicMkt - Tp mer/ontbijt vanafFr." 32.-'. Folder en prijslijst - Tel. 0941/30/3 15 06. F. Schürch, dir./A. Ineicher :hen. eig. GRINDELWALD HOTEL BELVEDERE Verwarmd overdekt zwembad, sauna, trim-centrum. 100 bedden. Bar. lig-terras. vol- of halfpension. P 40 wagens. Speciale aanbiedingen: 7/1-2/2: tweepersoons- kamer met bad/wc Fr. 60 - tot 65.-. m/wc Fr. 50.- tot 55.-. Fam. Hauser. eig. Tel. 0941/36/53 18 18. SUNSTAR-HOTEL GRINDELWALD Skiën op First. Scheldegg. Lauberhom. Wonen in S U N STA R-com fort. Uw eersteklas hotel met redelijke prijzen! Groot overdekt zwembad, sauna, solarium, trlmzaal. kap salon, snack, grill (Chaine des Rótisseurs) en nacht- bar-dancing. Halfpension vanaf Fr. 70.-. Volpension slechts Fr. 8.- toeslag. Uw gastheer: Rolll, tel. 0941/36/53 17 17, telex 32 530. NOORDOOST ZWITSERLAND BRAUNWALD Gezellige plaats voor wintersport! Sklcaroussel met 6 bergbanen - Sklschool - IJsbaan - Curling - Rodelen - Mechanisch geprepareerde pisten - 20 km wanaei- wegen - Dancings - bioscoop - Hotelprljzen aU-ln: Januari en maart 7 dagen all-ln van Fr. 345.- tot Fr 500-. Dezelfde prijzen als vorig jaar (hotel, baan tjes. sklschool, Ijsbaan) - Parkeergarage in Linthal voor 140 wagens, open P 500 Folders: Verkehrsbüro. telefoon 0941/58/84 1108. CENTRAAL ZWITSERLAND Vakantie voor iedere beurs. Sklwekeu vanaf Fr. 330.-. 7 dagen halfpension. algemeen abonnement, sklschool. Liinglauf-weken vanaf Fr. 240.-. 7 dagen halfpension weekkaart Engelberg-Gerschnialp. Langiauf-onderricht. 8 - 21.12.74. 5.1-8.2.75 9-22.3.75 6-19.4.75. Inlichtingen: Verkehrsbüro Tel. 0941/41/94 11 61. engelberg LEUKERBAD 1411 m Bad- en klimatologisch kuuroord en wintersport plaats. -t HELE JAAR IN BEDRIJF. Torrentzweefba- nen (zweefbanen. gondelzweefbaan). Gemml-zweef- baan, 6 skiliften, Ijsbaan, curling. 28 hotels. 1440 vakantiewoningen. 9 overdekte, 4 onoverdekte ther male zwembaden (ook 's winters). "Witte vakantie warme baden". Verkehrsbüro. telef. 6.44.13 - 6.45.30. ARNHEM Tegenover de postale recherche in Arnhem, heeft de 22- jarige Arnhemmer F. W. bekent enkele pakketten post in het water van een vijver van het park Sons- beek te hebben gegooid. Hans Schmit N HAAG Rijkswaterstaat staat sinds woensdagnacht (officieel) voor een uwe taak: door de beslissing de Oosterschelde niet geheel af te sluiten, zal kswaterstaat de komende anderhalf j aar moeten bezien of het mogelijk is in- daad een bij stormvloed afsluitbare caissondam te bouwen, die bovendien in 5 gereed kan zijn. CAIXSON VOOR. STORMJTÜWCAISioWOAM SCHIPHOL 'Achteraf gezien is het wel een beetje naïef, dat we er ingelopen zijn. Maar we waren in vakantiestemming en het kon ons eigenlijk niet schelen wat voor een boodschap we moesten overbrengen. Maar dat we er uiteindelijk door in de gevangenis zijn beland, dat past eigenlijk niet in de gastvrijheid, die we in Damascus hebben genoten'. maast zullen de kosten deze dam niet meer dan ïtig procent mogen uit- n bóven het nu geraam- bedrag van 1700 miljoen bn. Wanneer aan een deze drie voorwaarden wordt voldaan, kan swaterstaat alsnog de terschelde volledig af ten. Overigens houdt het biet geen rekening met volledige afsluiting: vacht wordt dat Rijks- erstaat de door regering Tweede Kamer (zij het van harte) gewenste kan realiseren, lijkt een teleurstellende wikkeling voor Rijkswa- taat, dat door de verwer- van de motie -Schakel iet 67 tegen 75 stemmen het oorspronkelijke terschelde-plan (water- itkundlg de kroon op het ta-werk) moet worden ewezen en dat bovendien dienst voor het alter- ief moet zorgen. Tegelij- tijd echter bezorgt de af- itbare caissondam de wa- iaatkundige ingenieurs nieuw perspectief. Want ien tijd waarin, zo zei zomer lr. Tops (direc- r-generaal van rijkswa- itaat), weinig of geen mte meer is voor specta- 3lre werken, betekent de gekozen oplossing een lekende uitdaging, project, dat nu in studie genomen, kent eigenlijk alleen overtreffende trappen en betekent in alle opzich ten een nieuw avontuur, met alle risico en spanning vandien. De sluiting van zeegaten door middel van caissons (betonnen blokken, die tot zinken worden ge bracht) is een methode die pas na de tweede wereldoor log in gebruik is genomen. Die methode moet worden gebruikt bij het afsluiten van grote gaten, omdat bij het kleiner worden van het gat de stroom zo sterk wordt, dat alle materialen (zoals klei en zand) worden meegespeelt. De doorlaatba re caissons worden, wanneer ze op hun plaats zijn ge bracht en gezonken, door middel van schuiven geslo ten en vervolgens tot een dijk op gespoten. Op deze wijze zijn het Veerse Gat, De Lauwerszee, het Volkerak en het Brouwershavensegat gesloten. Constructie In de Oosterschelde-raond zullen drie stroomgeulen moeten worden afgesloten: de Hammen (dertienhon derd meter breed), de Schear van Roggenplaat (achthonderd meter breed) en de Roompot (tweedui zend meter breed). Het eer ste probleem is de construc tie van de caissons zelf: bij de vorige afsluitingen ging het om caissons die slechts tijdelijk, gedurende rustige zomermaanden, dienst moesten doen. Nu echter zal de constructie blijvend moe ten zijn. Gedacht wordt aan caissons van ongeveer veer tig meter lang, vijftig meter breed en dertig meter hoog. De caissons zullen voor een gedempt tij zorgen, terwijl twee schuiven (waarvan de tweede een extra-beveiliging is) bij naderende storm vloed kunnen worden geslo ten. TencnvFU MO Of»EM 5-TAtVJO Drempel De grootste opgave echter is de fundering, de drempel, waarop de caissons zullen moeten worden geplaatst. Premier Den Uyl zei onlangs dat een dergelijke drempel wel een breedte van een ki lometer zou kunnen krijgen: minister Westerterp wees op de mogelijkheid de drempel met palen in de grond te verankeren. Die drempel moet in ieder geval zódanig geconstrueerd worden, dat de caissons op hun plaats zullen biijven staan. Lijkt de constructie en plaatsing van deze caissons in de Oosterschelde uniek, het compromis tussen vei ligheid en natuurbehoud zal even uniek zijn. Want met de afsluitbare dam kan zo wel de maximale veiligheid Dit zei gistermiddag de 26-jarige Paula Witkam, nadat ze samen met haar vriendin Margo Heijnsbroek (27) uit Israël op Schiphol was aangekomen. De twee Leidse stu dentes die op 28 oktober door een Israëlische krijgsraad schuldig wer den verklaard aan net overbrengen van een gecodeerde boodschap voor Arabische guerrillastrijders op de door Israël bezette westelijke Jor- daan-oever. Zij werden veroordeeld tot drieëneenhalvemaand gevange nisstraf, met aftrek van 46 dagen voorarrest. Wegens goed gedrag gingen echter gistermorgen - ruim een maand eerder dan verwacht - de celdeuren voor hen open. waar na ze dezelfde ochtend nog in het vliegtuig stapten. Multo-map als een minimale aantasting van het milieu worden gega randeerd. Die veiligheid komt weliswaar zeven jaar later dan was geraamd, maar minister Westerterp heeft een aantal maatrege len aangekondigd om die periode zo veilig mogelijk te overbruggen en zou daar voor uiteindelijk een meer derheid in de Tweede Ka mer gevonden. De gevolgen voor het milieu zullen gering blijven. Uit een memorandum van staatssecretaris Meijer (CRM) blijkt dat de rijk dom aan diersoorten groten deels intact zal blijven. De aantallen vogels zullen wel verminderen, maar de soor tenrijkdom. de verscheiden heid. blijft waarschijnlijk gehandhaafd. Hetzelfde geldt voor de vis sen (nergens wordt in Ne derland zo'n rijkdom aange troffen als in de Ooster- ren (zo'n tweehonderd soor- schelde) en de overige die ten dierlijk plankton en zes honderd soorten bodemdie- ren). Het CDA-Zeeland verklaarde gisteren bijzonder teleurge steld te zijn over de beslis sing van de Tweede Kamer met betrekking tot de Oos terschelde. 'De inspraak van grote meerderheden in Zee land waaronder de staten, de gemeenten en waterschappen heeft niets uitgehaald. Men heeft de inspraak van min derheidsgroepen belangrijker geacht', aldus het CDA-Zee land. dat ook zegt: 'De vei ligheid van het kabinet zelf heeft het gewonnen. Ook bij hun aankomst op Schiphol zeiden Paula en Margo. dat ze niet op de hoogte waren van de inhoud van de Arabische boodschap - be stemd voor een lid van de Pales tijnse verzetsbeweging El Fatah - die zij op 13 september Israël trachtte binnen te smokkelen. Bij de Allenby-brug over de Jor- daan werden ze door Israëlische militairen, veiligheidsagenten en douane-beamten grondig onderricht en werd in Paula's handtas een multo-map aangetroffen waarin tussen de regels van een gedicht de met Witte inkt geschreven bood schap werd ontdekt. De boodschap bleek bestemd voor een Fatah-lid. dat naar de code-naam 'hawale' bril: ieders oogmerk! luisterde. Wie deze man is, weiger den de studentens ook gisteren te vertellen. Wel zeiden ze, dat de boodschap 'via-via' het bestemde adres zou moeten bereiken. De boodschap was afkomstig van een zekere George Istivan. een Pa lestijns verzetsman in Damascus, bij wie Paula en Margo vier dagen hadden gelogeerd. Paula: 'Op de avond voor ons vertrek vroeg hij of hij iets op een briefje mocht schrijven en of we dat dan wilden bezorgen bij een vriend van hem. We waren onze spullen aan het inpakken en hadden geen bezwaar. Naar later bleek was de boodschap ondertekend met: 'De revolutie tot aan de overwinning', gevolgd door een aantal 'bomrecepten' Het twee tal was met Istivan in aanraking gekomen door toedoen van de Leid se student Willem Thierens, die al sinds januari met zijn Palestijnse vrouw en zoontje in Beiroet ver bleef voor een scriptie over de ge schiedenis van de Palestijnen. Kleuren van de vlag Paula en Margo arriveerden giste ren op Schiphol getooid met mut sen, gebreid in de kleuren van de Palestijnse vlag. die ze als souvenir van een Palestijnse medegevangene hadden gekregen. Niet alleen door hun ouders en familieleden, maar ook door leden van het Palestina Comité waarvan beiden lid zijn, werden ze uitbundig en met bloe men verwelkomd. Beiden verklaarden onvoorwaarde lijk lid te zullen olijven van het Palestina Comité. Wellicht niet tot instemming van met name de ou der van Paula, wier moede r ver klaarde dat haar dochter door het Palestina Comité was 'gean nexeerd'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5