E.H.B.O. in Rijnsburg enthousiast ontvangen Forse ingreep in opzet bad Lange veld erslag Hartverwarmende mode voor hartje winter. Geslaagde zangavond in Hervormde Kerk Bebouwing van Kerk en Zanen gaat door Visserij berichten Huwelijkscadeau wordt verkochl Marktberichten TROUW/KWARTET VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L4 faciliteiten van het hyper moderne autohuis Kamsteeg. Kom praten over inruilen en merk zelf kamsteeg Geversstraat 30, Oegstgeest. 071-51940/52661 Tramstraat 67, Katwijk, 01718-15141 v.d. Valk Boumanweg 2, Leiderdorp. 071-99212 Hofweg 39, Voorschoten, 071 -69307 Zuster Smit: Vooral voor huisvrouwen belangrijk RIJNSBURG Rijnsburg heeft dit jaar voor he t eerst een EHBO-cursus. Een cursus die in een dorp toch eigenlijk niet weg te denken mag zijn. Gelukkig is deze nu greealiseerd en kunnen veel mensen er gebruik van maken. Waar komt het ln itiatief en de oprichting voor een dergelijke cursus vandaan? We zijn dat nagegaan en kwamen tere cht bij zuster M. Smit (27) wijkverpleegster in Rijnsburg. Zij bleek de enthousiaste oprichtster. Hoe kom je erbij zoiets te begin nen? 'Er bestond onder de Rijnsburgers toch wel belangstelling voor een EHBO-cursus. Op het baby- en kleuterbureau werd wel eens ge vraagd of zoiets in het dorp be stond. Veel mensen uit de nieuwe wijk 'Frederiksoord' hadden Inte resse. Omdat ik wist. dat óók de brandweer geïnteresseerd was, ben ik met commandant J. van der Gugten gaan praten. Hij was direct enthousiast. Je gaat dan overal informeren. Ik heb Lelden gebeld en kwam ook in contact met een instructeur van de EHBO, Rijnsburger Gerrit de Leeuw. Van hem heb ik erg veel steun gehad en hij heeft er ook ontzettend veel aangedaan. De be nodigdheden besteld enzovoort. Hij is één van de twee Instructeurs, die we nu hebben. In die tijd moest ik toevallig eens op het ziekenhuis in Leiden zijn en ik dacht, ik vraag daar naar iemand, die in het geven van EHBO geïnteresseerd is. Dat was gelijk raak. Nu komt er een vrouwelijke arts uit Warmond. Erg fijn allemaal'. meentewege zijn we geholpen met subsidie. De groep is erg gezellig. Zowel vrouwen als mannen doen mee, waaronder twaalf brandweer lieden. Het zijn natuurlijk teveel om praktijk gelijk te doen. Dit gebeurd in twee keer. Van half acht tot negen en van negen tot half elf. Dit hoort eigenlijk twee uur voor leder te zijn. maar de tijd hiervoor bestemd wordt toch Wel vol gemaakt. Daar wordt strikt de hand aan gehouden. Eén van de instructeurs neemt zijn vrouw wel eens mee als voorbeeld'. Wanneer is de cursus nu weer afge lopen? 'In februari hoopt de groep eind examen te doen. Je moet 16 jaar zijn op de dag van het examen. Twee meisjes zijn dat nog niet. Maar die zijn zo enthousiast dat ze gewoon meedoen, maar niet opgaan voor het diploma. Het diploma is voor twee jaar geldig. Je moet zes lessen per jaar volgen om de er kenning te behouden anders moet je alles weer overdoen'. Voldoening Gezellig 'De oprichtingsavond in het ge meentehuis, 24 september, was wel spannend. Je wist niet wat het zou worden. Er waren verschrikkelijk veel aanmeldingen. Na deze datum drupten er nog meer binnen en nu doen er 52 aan de cursus mee. Een groot aantal. Op 8 oktober hebben we onze eerste avond gehad in de kantine van de brandweerkazerne, die we mogen gebruiken. Van ge- jaar oktober kan er weer een vol gende groep beginnen als minimum zijn daar geloof Ik twaalf mensen voor nodig. Vooral voor hulsvrouwen Is het be langrijk hier wat van af te weten'. Je bent nu uit de beslommeringen gestapt. Je hebt het geheel op po ten gezet en verder toch al een druk leven. Hoe wordt alles nu bestuurd? 'Ja. zélf ben ik er nu uit. Ik vond het leuk om het op te bouwen. Het geeft lets van voldoening, vooral als het goed gaat. Maar nu is het de beurt aan een ander. Er is een bestuur uit de leden gekozen. Dat bestuur zal twee jaar Zitten, dan zijn ze weer herkiesbaar of gaan eruit. Het ls voor hen ook geheel belangrijk, anders verloopt het di- Ook mond-op-mond-beademing ploma. De belangrijkste dingen hoort bij dc EHBO-oplciding in worden in die lessen, die daar voor Rijnsburg. De pas opgerichte afde- nodig zijn, behandeld, zoals beade- ling telt al meer dan vijftig leden, ming en toestanden rond een shock. Ik hoop dat voor het volgen- langstelling hebben. 'Ja. De herhalingscursus is óók erg de seizoen weer veel mensen be- Het is zo belangrijk'. nieuw. Er moet nog veel geïmprovi seerd worden'. Wil je nog iets speciaals voor dc Rijusburgers of cursusleden bena drukken? 'De prijs van de cursus is 50 examengeld en EHBO-boekje inbe grepen. We hopen ook nog weer herhalingslessen op te zetten, maar dan met omliggende plaatsen. We zijn als vereniging nog niet officieel aangeslot enbij het Oranje-Groe ne Kruis. Eerst kijken hoe het gaat. Daar zitten ook weer financiële consequenties aan. Het materiaal is duur. Je hebt prachtige beademings poppen, maar die komen toch op om en nabij 500 per stuk. Volgend Logiesmogelijkheden in beperkte mate NOORDWIJK In een nota over het badcentrum Langevelderslag lanceren B. en W. de gedachte om te komen tot een wijziging in de opzet van het centrum, waarbij alle winkels aan het plein als zodanig gehandhaafd worden en de mogelijkheden worden uitgewerkt voor een bestemming van de benedenwinkeltjes tot appartementen. Er ontstaat dan een opzet die in drie opzichten belangrijk afwijkt van de huidige nl. 1. de loop vam een groot gedeelte van de strand- bezoekers wordt gewijzigd en alle aktiviteiten worden geconcentreerd op en rond het winkelplein. 2. door de bestemming van 8 win keltjes tot appartement wordt het logieselement aa*i de Langevelder slag geïntroduceerd 3. het aantal te exploiteren winkels wordt teruggebracht tot 11. Van de verandering van de loop route behoeft aldus B. en W geen terugval van de bezoekersaantallen te worden gevreesd. Zeker mag worden verwacht dat bij het benut ten van de mogelijkhedan die het plein zelf en de concentratie van de winkels daaromheen bieden dat verlies ruimschoots wordt gecom penseerd. In zakelijk opzicht zien B. en W. in de nieuwe opzet nog veel grotere voordelen, omdat mag wórden ver wacht dat de bestedingen per be zoeker dan beslist zullen oplopen. Dat het logieselement. zij het in beperkte mate, aan de Langevelder slag een kans krijgt is de vervulling van een wens die bij de exploitan ten reeds lang leeft. Vorige pogin gen In die rlchtbng (caravanter- reintje) hebben schipreuk geleden. Het aantal gasten is bij deze moge lijkheid te gering om van wezenlij ke betekenis te zijn voor de be drijf sultkomsten maar het is toch zeker een verrijking van het bad centrum. Het beperken van het aantal win kels zien B. en W. als de enige mogelijkheid om de exploitanten een nieuwe toekomst te bieden. Het is van het grootste belang deze beperking per 1 mei 1975 te doen ingaan. B. en W. hebben toegezegd met de exploitanten te zullen overleggen over de nieuwe indeling van de winkels, waarbij zij uiteraard eerst denken aan herplaatsing van de thans nog beneden gevestigde be drijven. Winkelverdeling In principe zien B. en W. de vol gende hoofdindeling als de meest wenselijke: 8 kleine winkels: winkels me vrouw Lannoye voor haar huidige branche: 1 H. C. Heilbron (rookwa ren. tijdschriften, snoep e.d.): 1 F. P. Caspers (vis, frisdranken)1. G. P. M. Alkemade (ijs, frisdranken) 1 W. C. Steenvoorden (frites, fris dranken) 1 W. A. J. Tromp (snackbar): 1 K. D. de Jong (kof fiebar): 3 grote winkels: winkels Fa. Gebrs. Van Westerop (café-res taurant en openbare toiletten)l winkel tenzij een andere bestem ming wenselijk of nodig blijkt: Fa. Gebrs. Van Westerop (vermaakcen- trum). De strandexploitatie (verhuur stoe len en tenten en exploitatie toilet ten) en de exploitatie van het par keerterrein (verpacht voor 15.000 per jaar) dienen naar de mening van B. en W. ongewijzigd te blij ven. Dit geldt ook voor het trampo linecentrum en het kinderauto- baantje, tenzij daarvoor in ondér- ling overleg een betere oplossing kan worden gevonden. Hoe komt de gemeente er financi eel uit? De cijfers laten zién, dat, hoe dan ook, nimmer op een slui tende exploitatie behoeft te worden gerekend. B. en W. zullen een ex ploitatie-opzet voor de komende 5 jaar doen opstellen. Zij zullen daarna overwegen of het enige zin heeft, er bij het rijk op aan te dringen alsnog te besluiten tot het verstrekken van een bijdrage uit 's Rijks kas. WOUBRUGGE In de Hervormde kerk werd woensdagavond een zan gavond verzorgd door de christelij ke zangverenigingen De Lofstem en De Kleine Lofstem. Aan het orgel begeleidde de heer H. Wassenaar. Over het geheel genomen werd het een presentatie op redelijk niveau. Er werd afscheid genomen van di rigent A. van Lunen, die na 5 jaar het koor verlaat. 'Gelukkig hebben we in de persoon van de heer R. van Vliet een waardige opvolger gevonden', aldus de heer S. Coupe rus. Het gemengde koor opende met vier moderne zangnummers, waar onder bewerkingen van de dirigent zelf. zoals psalm 146 en Wij blijven Geloven van W. Hardebol. Jammer, dat het niet zo goed klikte tussen drummer H. Slingerland .en de or ganist. Hoogtepunten uit het reper toire waren de vertolkingen van de klassieken Ave Verum Corpus van Mozart en het slotlied Psalm 97, de laatste samen met het kinderkoor. Het kinderkoor zong niet onver dienstelijk. onder leiding van diri gent P. Groot. Zeer spontaan klon ken de liederen De Herder van H. Lam. De mooiste Bloemen van A. M. G. Sscmidt en De Stafmuziek van T. van Buul. Uiteraard oogstte het kleuterkoor, eveneens onder leiding van Groot, vooral bij de talrijke moeders veel succes. De speelliedjes en de Kinderpotpourri vertederden de aanwezigen. Een en ander werd met een dankbaar ap plaus beloond. De geslaagde avond werd besloten met samenzang van lied 300. korfc-niouuc-ui t-Sc-TcRÏö V. ort-hi nu vn-ii it-9 kort -ni ouitn -u it-3 o kor i-n ouws-uit-Be-ïiegio kor h-rri p.dw.-h it-3r-ro£io NOORDWIJK Raadagenda 26 november: ontwikkeling bouwplan Koninging Wilhelmina Boulevard- Parallel Boulevard: verzoek om me dewerking voor restauratie Christus Koningschool; verkoop strookjes grond Duinparkgarantieverlening ten behoeve van voorzleiningen aan bestaande woningen: verkoop grond aan o.a. de Prins Hendri- kweg: openstelling duinen tussen Katwijk en Noordwijk; afscheiding RK begraafplaats aan Van de Mor telstraat; verbreding gedeelte Duin- schooten. SASSENHEIM Tijdens de jaar vergadering van de IJsclub werd er de aandacht op gevestigd dat het ijsclubterrein veel bezoek kreeg van de jeugd die vernielingen aanricht te. Onbegrijpelijk als men weet hoeveel de IJsclub voor de jeugd doet. Een extra hek zal verbetering - kunnen brengen. Volgens de pen ningmeester moest 270 aan de kantine op het terrein besteed wor den i v.m. vernielingen. Het batls saldo was rond 9% dui zend. Er staat voor 9800 aan le ningen uit. Er was een kleine te ruggang in het ledental, circa 100. Er zijn nu toch nog 2463 leden. Gezien het saldo hoeft de contribu tie niet omhoog. De aftredende be stuursleden G Buurman, Chr. Ho- man, L, v. d. Hulst, P. Vis en A. Vos werden herkozen. Over het schaat-' sen op 'De Uithof' zei de voorzitter dat er vorig seizoen vijf tochten naar Den Haag zijn geweest en er opneiuw een aantal data Is vastge-: steld. HILLEGOM Het ophalen van grof huisvuil vindt op woensdag 27 november plaats in die straten waar het gewone huisvuil op maan dag wordt opgehaald. HILLEGOM Het gemeentebe stuur gaat zelfstandig een cultureel jongerenpaspoort uitgeven. De af deling onderwijs ter gemeentese cretarie verschaft de paspoorten en informatie. HAZERSWOUDE Ook landbou wers in Hazerswoude zitten met de vraag hoe krijgen we op tijd voor dat de vorst invalt onze produkten uit de grond? Landbouwer G. Knib- be van het Westeinde 'boft' enog- szins want hij kan de laatste dagen tussen 13 en 17 uur rekenen op de steun van zo'n 30 leerlingen van de hoogstenklas van de prot.-chr. ma vo-school die aardappelen rooien. Knibbe: .'Ze hebben hoed hun best gedaan. Er wordt geprobeerd om te redden wat er te redden valt!' HAZERSWOUDE Sinterklaas ar- riveert in Hazerswoude twee keer op -officiële wijze. Zaterdag 23 no- 1 vember 's morgens om 10.30 uur komt hij op uitnodiging van de winkeliersvereniging De Rijnpost aan de Rijndijk. In Hazerswoude- dorp op zaterdag 30 november om streeks 15 uur. t HAZERSWOUDE Burgemeester» en wethouders zullen op korte ter-M mijn bij rle gemeenteraad voorste* len indienen ten behoeve van dtl uitbreiding van de veldaccommoda-,1 tie in het sportpark te Hazerswou-I, de-dorp- Het betreft een volledigr sportveld in de nabijheid van de in t aanbouw zijnde sporthal. met klem dat de plannen in Kerk en Zanen werkelijkheid worden. De gemeente heeft al heel wat grond van de polder in bezit en daarin is een slordige elfeneenhalf miljoen gulden gestoken. De grond wordt steeds duurder, reden waarom B. en W. van Alphen menen dat de wo ningbouw niet moet worden ver traagd. SOV wil rechtstreeks openbaar vervoer naar Haarlemmermeer LISSE Het Samenwerkings Or gaan Vakcentralen (SOV) heeft be sloten een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om voor de bollenstreek te komen tot beter openbaar vervoer naar indus trieplaatsen Katwijk. Nieuw-Ven- nep en Hoofddorp. Tijdens een ver gadering van het SOV. zei voorzit ter Van Gellekom, adjunkt-direk- teur van het gewestelijk arbeidsbu reau in Lisse, dat Haarlemmermeer steeds meer industriegébied wordt en dat het daarom van belang is dat er zowel 's morgens als 's a- vonds rechtstreeks openbaar ver voer komt. Er ls in de bollenstreek een gemiddeld overschot aan ar beidskrachten van 350 per maand. KATWIJK AAN ZEE Aan de harin gafslag verscheen donderdag KW 81 702 kantjes, 218 k. makreel. Prijs steurharing 100-140: makreel 75,20. AANVOER DONDERDAG TE IJMUIDEN: 6180 kilo tong, 81 kisten tarbot en griet. 780 kisten kabeljauw, 162 kisten koolvis, 104 kisten schelvis, 515 klstenwljtlng, 908 kisten schol, 174 kisten schar, 1 kist makreel. 247 kisten diversen. Prijzen in guldens per 1 kilogram: Tar bot 11.48—10.81. gr. tong 9.30—8.70. gr.m.tong 11.27—10.79. kl.m.tong 11.56— 11.02. tong 1 10.52—10.00. II 9,39—8.52. Prijzen In guldens per 40 kilogram: lever 62—53. kult 110—90. bot 32—26, steen bolk 4738. poontjes 4439, haal 4835. lengen 6663, lommen 61, hammen 330. tarbot 286—181, griet 207—102. kabel jauw I 114—74, II 126—79, III 96—78. IV '94—75, v 90—51, koolbis II 59—54. III 6763, IV 5450, schelvis I 78. 79. II 39. wijting III 7140, schol I 77—68, II 79—67. III 6962, IV 64—59. makreel I 54. schar 6531. Besommingen: IJM 44 71.500. GO 6 1 24.000. 30 18.900. 21 15.500. KW 74 /70.500, VD 20 1560. Spanvissers: BU 25 en EB 28 /4300. SCH39 en IJM 45 3700, KW 33 en 180 3200, YE 25 en VL 6 2700. UK 6 en 186 4300. 7 en 159 3700. 17 en 56 8000. 23 en 48 7700, 78 en 295 4000. 135 en 145 4000. 20 en 234 350. VD 1 en 46 11.300. 19 en 73 8100. 24 en 89 13.000 SASSENHEUVl Vijf jaar geleden sloten zes Sasscnheimse vrienden een weddenschap af: de eerste van hen die in het huwelijk zou treden, zou een levend varken cadeau krijgen. Het waren Joh. Molenaar, Jaap Bos, Jan Batenburg, Joop Vos, Aat Bartenburg en Peter Ciggaar. Woensdag was het zover. Jan Batenburg was de eerste die in de boot stapte, en wel met Map Vos. Tijdens de receptie kwamen de vijf vrienden met een groot krat aanzetten, waarin een big van tien weken. De bruid vond het allemaal maar eng. Helaas heeft het jongste paar, dat nu in Voorhout woont, geen gelegenheid het vriendencadeau onderdak te bieden. 'De big wordt ver kocht'. aldus Jan Batenburg. ALPHEN AAN DEN RIJN Wet houder Haanstra heeft in de ge meenteraadsvergadering een knel puntennota aangekondigd. De nota zal handelen over de verkeerspro blemen in en rond Alphen. In Alphen is de bevolkingsaanwas groter dan elders, meent wethouder Haanstra. omdat Alphen een over loopfunctie vervult. Dat kwam ter sprake naar aanleiding van de vraag of men wel of niet de polder Kerk en Zanen moet bebouwen. De landelijke overheid staat naar zijn mening 'helaas wisselvallig' tegen over de Alphense groei. Ook burgemeester Gallas verklaarde KATWIJK AAN DEN RIJN Groente- velling 21M NOVEMBER AANVOER 177 ton waspeen. Prijzen AI 520-740, ir"260- 560, BI 970-1390, Cl 720-830, II 580-800. bloemkool 6 per bak I 150, II 57. 8 per bak I 83-106, II 28-42. 10 per bak I 42-67. II 22-32, 12 per bak I 37-89. II 23-31: 15 per bak 11-42, andijvie 17-41. boerenkool 28-33, groene kool 30, bleekselderij 31-33. spitskool 79. ADVERTENTIE Corduroy mantel met gewatteerde voering en strikceintuur. In zwart, d.-grocnd.-bruin en RAF. M:36/46 ||Q Modieuze mantel in zwarte flannel en loden met kopmouw en strikceintuur. Op de nieuwe A A lengte. M:36/44 1ZU,- pantalon. In o.a. zwart en bruin. M: 38/48 Sportieve trench-coat in zuiver wollen loden. M: 38/48 HU," Zuiver wollen velours coat met sierzijde doorgestikt. In o.a. bottle, RAF en bruin. M: 40/50 Jersey pantalon van zuiver scheerwol In de modekleuren. M: 38/52 mantelspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 163a. Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Groningen, Den Haag.Haarlemj Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Zwolle. Winkelcentra: Amsterdam-B oven 't IJ, t Eindhoven- Wocnscl, Haarlem-Schalkwijk, Leidsenhagc, Rotterdam-Zuidplein, Utrecht-Hoog Catharijne. Het betekent ook: profiteren van de unieke computer-diagnose en vele andere plezierige service- Het betekent ook: een nieuwe auto kiezen uit misschien wel het meest geavanceerde programma van het jaar. De vernieuwde kever, de Golf, de Srirocco. de Passat, de Audi's. Stuk voor stuk in reeksen uit voeringen en actuele kleuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4