Zaak-Baarda naar studiedeputaatschap ni u er niet meer worden geluid Ds. Jörg treedt af als synodepraeses 'Ja kind, dat is nu eenmaal zo...' Vandaag Trouw Kwartet Gereformeerden doen mee aan Ikon BOEKEN* Bestsellers Plan: kleinere groepen in het basis-onderwijs lll=llla\ll Nieuwe boeken TROUW/KWARTET VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2/KJ Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft besloten, thans geen nieuwe uitspraken te doen over de bezwaren, die zijn ingebracht tegen drs. Tj. Bamer, dat de heer Van der Louw bereid en in staat zou zijn de gestoorde verhoudingen in de Rotterdamse raad te herstellen. Wel zal een commissie ad hoc met drs. Baarda moeten gaan praten over de punten, die genoemd wor den in het bezwaarschrift, dat ds. W. C. van den Brink te Nieuw- toosdrecht en vijf andere predi kanten tegen het boekje van drs. Baarda hadden ingediend. Naar aanleiding van deze zaak heeft de synode het nieuwe depu- taatschap voor kerk en theologie opgedragen, voorrang te geven aan de bestudering van en de bezinning op de aard van het schriftgezag. Dr. H. B. Weijland kon vanuit het de- putaatschap de verzekering geven, dat het deputaatschap dit al doet. Volgens ds. Van den Brink c.s. leert drs. Baarda (lector aan de theologi sche faculteit van de Vrije Univer siteit). dat de evangeliën niet een betrouwbare weergave geven van het optreden, het lijden, het ster ven en de opstanding van Jezus Christus vanuit die werkelijkheid zelf. maar dat de evangeliën een creatie of recreatie zijn. die later door de verkondiging van de op- standingsboodschap in de gemeente ontstaan zijn. Dit kan betekenen, dat er woorden op naam van Jezus worden gezet, die rabbi Jezus nooit heeft gesproken. Oud Verschillende synodeleden uitten hun ongenoegen over het feit, dat nu nog een bezwaarschrift is inge diend tegpn een boekje, dat al ze ven jaar oud is. De vorige synode sprak al uit (naar aanleiding van een bezwaarschrift van ds. H. J. Hegger), geen reden te zien om aan te nemen, dat drs. Baarda zich op de door ds Hegger aangevochten punten buiten de grenzen van het belijden der kerk zou hebben bege ven. Ook hebben deputaten voor de oe fening van het verband met de theologische faculteit van de Vrije Universiteit met drs.- Baarda ge praat en drs. H. Steendam, secreta ris van dit deputaatschap, vertelde, dat dit gesprek in zekere zin afge rond is. In het gesprek bleek fun damentele eenstemmigheid, al was er ook verschil in visie. Waarom moet er nu dan toch weer een speciale commissie met drs. Baarda gaan praten, vroegen ver schillende synodeleden. Is het niet genoeg, dat het deputaatschap kerk en theologie zich op het schriftge zag bezint? Prof. dr. J. Verkuyl ging het verst en wilde het hele bezwaarschrift onontvankelijk verklaren. 'In Gods naam, laten we ophouden mensen als Baarda steeds lastig te vallen met gesprekken vanuit een zeker wantrouwen. Welke reden hebben wij daarvoor?" vroeg hij. Volgens hem ls de vraag, waarom het gaat, al zo oud als het nieuwe testament zelf. Reeds in het begin van de tweede eeuw hield de apostolische vader Papias zich bezig met de verschillen in literaire vormgeving tussen de evangeliën. Prof. dr. K. Runia stelde daar tegen over. dat de vragen inderdaad oud zijn, maar de oplossingen die nu aangedragen worden zijn gloed nieuw. Ds. J. L. van Apeldoorn stel de voor, dat de commissie niet met drs. Baarda zou gaan praten, maar met de indieners van het bezwaar schrift om hen duidelijk te maken, dat hun moeiten ook de moeiten van de synode zijn en waarom de synode niet anders kan handelen, dan ze nu doet. Hunkering Commissierapporteur ds. H. van Benthem wenste, dat het door mid del van het deputaatschap zou kun nen komen tot een consensus met kerkelijk gezag binnen de gerefor meerde kerken over het schriftge zag, zodat de synode zich niet meer telkens met dergelijke zaken zou behoeven bezig te houden. Tegen over prof. Verkuyl zei hij, dat waar drs. Baarda een 'cahier voor de gemeente' schrijft, het vanzelf spreekt, dat de gemeente daar dan ook vragen over mag stellen. Dat mag je niet 'lastig vallen' noemen. Ook mag men dergelijke bezwaren niet alleen uit wantrouwen verkla ren. Er spreekt ook een hunkering uit naar de blijvende eerbiediging van het Woord van God, aldus ds. Van Benthem. De synode heeft drs. W. H. Zulde- ma uit Brussel een studie-opdracht gegeven voor joodse vragen en de relatie christendom-jodendom. Reeds jaren is hij op dit gebied werkzaam, onder meer als docent aan de protestantse theologische faculteit te Brussel. De opdracht omvat een halve dagtaak. UIT VAN LEZERS - Willem III Koning Willem III komt er in de archieven het slechtst af. Zo staat het als opschrift boven de bijdrage van Fred Lammers: ■"Luxemburg" onder drie Oranjes' in Tr/Kw 16 november. Een mooie Freudiaanse verschrijving! In het artikel zélf staat 'koning Willem de Eerste komt er het slechtst af'. Willem III is voor velen het 'béte noir' van de drie Oranje-koningen en zo dat op schrift! De heer Lammers vertelt dat Willem III met zijn jonge vrouw dikwijls in Luxemburg op bezoek was. Zelf had ik het voor recht enige jaren samen te mogen werken met iemand die op het domein Comar-Berg, niet ver van Ettelbrück, opgegroeid was en die smakelijk vertellen kon van het spel dat prinses Wilhelmina, onze latere koningin, daar met haar va der, waar zij dol op was, speelde! Er is een duidelijke verandering bij de koning te constateren na zijn huwelijk op 7 januari 1879 met Emma. Iedere biografie van konin gin Wilhelmina getuigt van haar grote, onverwoestbare liefde voor haar vader. Een groot literator psycholoog schreef over zijn vader: 'Denn wie er ganz zuletzt war. so war er eigentlich'. Ik geloof dat wij zo ook koning Willem III als mens het best kunnen benaderen. Heelsum Dr. H. C. Funke Achterlicht Vijftig jaar geleden zwierf ik bi} nacht en ontij langs de vaderlandse polderwegen, voorzien van eer knots van een carbidlamp. Een zee van licht, over de gehele breedte van de weg, bij elk tempo, tot in mijn donkere schuurtje toe. Toen de elektrische fietslamp uitkwam, moest ik er natuurlijk ook een heb ben. Niet dat ze ook maar de helft van mijn oude lamp aan licht pro duceerde. maar zo belangrijk was dat ook weer niet. Geen politieman kon je op de bon zetten, leuke dingen om zo'n eigenwijze automo bilist in de ogen te prikken, altijd, nou ja altijd? bedrijfsklaar en ze konden niet bevriezen. De techni sche ontwikkeling is doorgegaan. Op het gebied van rijwielverlich ting is de tijd echter 50 jaar stil blijven staan. Wij zouden de we- Korle, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, -brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. tenschappelijke wereld willen zeg gen: Met eigen ogen gezien uw ongelooflijke prestaties op het ge bied van de ruimtevaart, moet het voor u toch een peuleschilletje zijn om te helpen aan een bedrijfszeke- re rijwielverlichting met de capaci teit van mijn 50 jaar oude carbid lamp te bedenken. Xigtevegt H. van Groen Arafat (15) De ideeën over de opheffing van Israël en de stlctfting van een de mocratische staat Palestina zijn ir reëel. Er bestaan nu zo'n achttien Arabische staten en daarvan is nauwelijks één democratische te noemen. Zou nu plotseling het ne gentiende land dit wel zijn? Zou iemand zijn lot aan zo'n onwaar schijnlijkheid ophangen? Dat kan men ook van Israël niet verwach ten. Uit alle Arabische landen zijn de Joden bovendien verdreven (behal ve de ghetto's). Zouden de Israëli's nu weer een minderheid in een nieuwe Arabische landenstaat wil len vormen? El Fatah, waar deze ideeën vandaan komen, werkt met twee gezichten: één naar Europa gekeerd en een ander het ware naar de ^Arabieren. De Arabische pamfletten hebben een andere in houd dan de Engelse. In deze laat ste wordt terwille van de propagan da (waar sommigen, zoals het Pa- lestina-comité, dan in geloven) met het woord democratie geschermd. Trouwens de Palestijnse nationale raad, die in juli 1968 in Uairo vergaderde, heeft het duidelijk in zijn reglementen vastgesteld. Arti kel 6: 'In de Palestijnse staat zul len alleen Joden die voor 1917 in Palestina woonden worden erkend als burgers'. Dus ruim 90 procent van de Joden die nu als burgers worden beschouwd zouden dat niet meer zijn in het nieuwe Palestina. Fijne democratie! Den Haag Studie Israël Sociëteit (S.I.S.) C. Leerdam Arafat (16) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Ondergetekende protesteert ten fel ste tegen het feit ,dat in de Alge mene Vergadering van de VN de vertegenwoordiger van de PLO het woord kan krijgen en wel om de navolgende redenen: de PLO staat vernietiging voor van een lidstaat van de VN. de PLO vertegenwoor digt geen zelfstandig land, is geen lid van de VN, de PLO komt naar de algemene vergadering met no toire misdadigers in de delegatie o.a. Leila Chaled. Ik verwacht van onze Nederlandse vertegenwoordi ger in de VN een waardige houding en een veroordeling van het radi cale standpunt van de PLO-verte- genwoordlger. Enschede E. van Zuiden Arafat (17) Met stijgende verbazing heb ik de ingezonden stukjes over boven staand onderwerp gelezen. Zo las lk: 'In de VN kunnen alleen afge vaardigden spreken van souvereine staten namens de volken die zij wettig demokratisch vertegenwoor digen. Bij de PLO is hiervan niets aanwezig'. Maar sinds de bijzonder arbitraire opsplitsing van het Mid den Oosten door de toenmalige im perialistische mogendheden in een aantal soevereine staten is geen rekening gehouden met het Pale stijnse volk. dat werd uiteengetrok ken en ging ressorteren onder de diverse staten "op wier gebied' zij zich bevonden. Negentig procent van het Palestijn se volk erkent de PLO als haar enige vertegenwoordiger. Wie maakt nu uit of de PLO een werke lijk wettig demokratlsche vertegen woordiging is? U. meneer de Neder lander? U, algemene vergadering van de VN? Of zou het beslissings criterium dan toch liggen bij de basis van het Palestijnse volk, die gezien hun situatie geen gelegen heid hebben om deze erkenning formeel legitiem vast te leggen? Ik lees verder: 'Het doel van de PLO is de vernietiging van de staat Is raël'. Vernietigen is wel een zwaar woord voor wat Arafat aan de VN heeft voorgelegd; namelijk een op roep aan alle joden die in Palestina wonen om zich met christenen en moslims in één Palestina te vereni gen. Israël als joodse staat zou niet meer bestaan, er is dan wel een thuiqland voor zowel joden als Pa- lestijnen. Arafats voorstel behelst dus geen vernietiging in de zin van totale afbraak, maar een vorm van samenleven die voor alle betrokke nen bevredigend kan zijn. Harde argumenten voor een groter 'recht' op het betrokken gebied van joden bestaan eenvoudig niet. Groningen J. M. van Splunter Bedum J. Danhof Zwemmen bejaarden Ook in Zeeland wordt het zwem men voor ouderen beoefend. Zo gaat er elke week een groep zwem men in het bad te Wemeldinge, waarbij enkele 65-plussers tevens zelf als chauffeur/chauffeuse optre den. De oudste deelnemer is 88 jaar. de oudste deelneemster 75. Kapelle J. C. van Hartingsveld LUNTEREN De gereformeerden doen ook rrtee aan de nieuw in het leven te roe interkerkelijk moe Ne derland (IKON). De generale syno de heeft daartoe gisteren in TEREN MET 57 ste oor en veertien tegen belotón. Het besluit is niet gemak kelijk tot stand gekomen. Talrije synodeleden spraken hun afkeuring uit over de distantie waarmee de nu bestaande kerkelije zenders de kerk zelf benaderen. Sommigen wilden dat de nieuwe kerkelijke zender meer kerkd uit zenden en meer verslag zou doen van wat er binnen de kerk omgaat. De Haagse dr. B. Wentsel noemde met name het werk van de diako- nie als nieuwsitem. Anderen vroegen zch bekommerd af wie e utzendingen van de IKON zullen verzorgen. De aanleiding hiervoor was evenals eerder dez week in de hervormde synode het interview van IKOR-medewer- ker AREND DE Ronden. Ds. D. J. Roos van Radio Bloemen- daal begreep niet waarom de huidi ge krelnders zo huiverig zijn voor het uitzenden van kerkdiensten. Volgens hem heeft de erkdienst via de radio wel degelijk gehoor. De kritiek op de kerkelijke zenders ging zover dat de Arnhese dr. H. B. Weijland weliswaar aan de IKON mee wilde doen. maar voor de ker ken een veto-recht ten anzien van bepaalde uitzendingen wilde voor behouden. Hij wilde dit vetorecht anders noemn, zei hij, omdat hij het woord te werelds vond, maar hij vond het niettemin nodig. Hij wilde armee, zo zei hij, ondervan gen dat de synode zou besluiten, slechts voorlopig voor twee jaar op proe tot de ion oe te treden, een voorstel dat was gedaan door een minderheidsrapport van ds. C. v.d. Vide, uit Oosterhout. Deputaat prof. dr. G. Lamjmens wist de synode tenslotte echter toh te overtuigen, dat noch een veto recht, noch een proeftijd nu nog in de statuten van deon in te bouwen zijn. Wel zal in het contract dat elke kerk afzonderlijk met kon sluit om e ..ndtijd over te dragen nog herhaald worden dat de directie en staf van de IKON geen handelin gen unnen plegen of uitlatingen doen. die ingaan teen het e de opdrachtevers, de kerken, een zins neden die volgens prof. Lammens ook is opgenomen in de omroep- CAO ADVERTENTIE) IDE MAN DIE HET HERT DOODDE Frank Waters Een van mooiste boekon cfce Oo9 c#8f tie Amerikaanse Indiaan zijn geschreven, f 19,90 2 DE TOESTAND IN HET MIDDEN OOSTEN Walter Laqueur De rol die de grote mogendheden en de olie in het conflict speten.f2a60 3 BIOLOGISCH TUINIERBI Catharine Osgood Foster De waarde van dit boek ligt In praktische raad. f 16.90 4 DE EXORCIST William Peter Blatty De duivelse bestseller.geixt 15,90 5 OPMARS EN ONDERGANG William Craig De slachting bij Stalingrad. Het keerpunt van de 2e wereldoorlog. geb. f2950 6 EENMAAL IS NIET GENOEG Jacqueline Susann Een dynamische roman waarin Befde centraal staat. geb. f2450 7 GROOT INDONESISCH KOOKBOEK BebVuyk Bijna 600 bekende en onbekende Indonesische recepten. Een grandio» boek! geb. f2950 8 SATAN LEEFT ONDER ONS Hal Lindsey Tweede bestseflervan de auteur van "De Planeet die Aarde heette.,^ Paperbackf 13,90 9K00KKALENDER Hens Reinders- Siegers Spiraalband met plastic standaard 365 menu's voor alle365dagen in het jaar.f 1850 -ffl HET GROOT IU SNOEKBOEK Hans van Oncken Eric van Hecke Complete handleiding voor het vissen op en het terugzetten van snoek. Seb.f2450 Bi] Iedere boekhandel verkrijgbaar. •Uitg.: Hollandïa-Luitingh/ Skarabea - Omega Boek Van een verslaggever DEN HAAG De komende acht jaar wordt gestreefd naar een leer- lïngenschaalverlaging, waardoor de groepsgrootte in het kleuter- en lager onderwijs 24 a 25 kinderen zal bedragen. Minister Van Keme- nade vindt dit verantwoord op grond van de reeds begonnen ver nieuwing van het basisonderwijs. Hij heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in een beleidsnota 'groepsgrootte in het onderwijs'. Om onderwijskundige redenen en met het oog op de werkgelegenheid dient bij de verlaging van de groepsgrootte voorrang te worden gegeven aan het kleuter- en lager onderwijs boven het voortgezet en hoger onderwijs. Verlaging van leerlingenschalen zonder activitei ten voor een beter onderwijs-leer- proces en begeleiding van leerlin gen levert In het algemeen geen noemenswaardige voordelen op voor de leerlingen. Verkleining van klassen vergroot wél de mogelijk heid tot vernieuwing en verbete ring, aldus de minister. De bewindsman denkt aan maatre^ gelen, zoals verlaging van leerlin genschalen in enkele categorieën van het buitengewoon onderwijs, en een extra leerkrachten voor het opheffen van achterstanden en in het kader van het onderwijsver- nieuwingsbeleid, alsmede voor ver lichting van de taken van de hoofden van de kleuter- en lagere scholen bij het buitengewoon on derwijs. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Zwarte theologie, wai is dal? 0 Gesprek met professor Berkhof. 0 Gesprek met vlootpredikant Baljet. 0 Abortus niet altijd grootste kwaad. 0 Spannende tijden voor Zuid Afrika. 0 Indonesische kerken be palen eigen gezicht niet. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR Abonnementsprijs 23,— per half jaar: 46.— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nuromer 1776, Den Haag. Deze foto komt uit het zojuist bij Bosch Keuning te Baarn verschenen boekje: 'Luidklok- ken, klokluiden en klokkestoe- len' van C. W. Tempelmans Plat. Het bijschrift luidt: 'LANGEDIJKE. Volgens oude ge gevens zou deze klok in 1300 zijn- gegoten, maar de lettervormen en de aanwezigheid van een sierrand duiden eerder op het midden der 15de eeuw. Door de slechte toestand Waarin deze stoel verkeert mag er niet meer worden geluid.' Het gaat in dit boekje om wat Friesland biedt aan luidklokken en klokke stoel en. Van de 168 pagina's worden er 96 ingeno men door foto's en prenten. Uit de bijschriften blijkt dat behalve klokken in slechte toestand er ook zijn die regelmatig geluid worden, bij kerkdiensten en be grafenissen. Die van Hartwerd klinkt zelfs drie keer per dag (het zgn. tijdluiden). 'Luidklokken, klokluidenen klokkestoelen' is net zo opgezet als de deeltjes van Langs de oude Nederlandse kerken, een serie die bij dezelfde uitgever verschijnt. Ook in dit boekje dus duidelijke routebeschrijvingen, kaartjes en gemakkelijk te han teren registers. Met behulp Pan tekeningen worden we ook ver- trouiodgemaakt met de techniek van het gieten van klokken en van het kleppen en luiden er van. Een opmerkelijk boekje, dat nog geen tientje kost (f 9,75) en dat ons leert dat je in Fries land méér kunt doen dan zeilen. Onthouden voor de vakantie! SPEELGOED Terecht wordt opnieuw gewezen op de betekenis die speelgoed op kin deren heeft. In deze weken waart vooral de speelgoedwinkels hei druk zullen hebben valt er werke lijk wel te praten over de aard vac het speelgoed dat wij onze kinderec en kleinkinderen geven. Reed! heeft het waarschuwen tegen aller lei oorlogstuig, schietgeweren ec wat dies meer zij hier en daai succes geoogst. Een winkelier ii Amsterdam die kennelijk van me ning is dat niet ieder kind eet pistolen-paultje hoeft te worder heeft zijn aanbod zo opgebouwd dal er met de slechtste wil geen agres sief speelgoed in zijn huis te vin den is. En ongetwijfeld zullen an deren dat met hem gedaan hebben Opnieuw zullen er wel weer gerust stellende klanken te beluisterec zijn. J moet niet te week zijn en kinderen moeten hun agressie tocl kwijt kunnen. Bovendien: is hel niet onwerkelijk te doen alsof ei geen kanonnen en tanks, jet-jagen en mitrailleurs zijn, de wereld i< immers vol geweld. Is het niet ii hoge mate hypokriet om kinderei te verbieden met dat tuig te spelei terwijl je er zelf geen eind aai maakt? Dat kan allemaal best waa zijn, maar het is niet in te ziei waarom we de 'kinderen dan ooi niet ontucht-speelgoed zouden ge ven, sex-winkeltjes en dergelijke. Maar laat ik geen geldwolf op een idee brengen. Er is al ellende genoeg DRIEBERGEN Na drie jaar praeses te zijn geweest, heeft ds. J. C. H. Jörg aan het eind van de najaarssynode van de Neder landse hervormde kerk afscheid genomen van de synodeleden. In haar februarivergadering zal de synode een nieuwe praeses kiezen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Nieuwpoort: M. B Plette, kand. te Ermelo; te Oost aan: drs. D. C. Nicolaï te Streek gemeente oude mijnstreek. Benoemd door de synode tot docen vanwége de Nederlandse hervormd! kerk aan de theologische facultei van de universiteit te Leiden: dn W. E. Verdonk te Oegstgeest.. Bedankt voor Wanneperveen: D.- Brandhorst te Ootmarsum. Ascheid op 24 nov. van Voorburg H. B. Meyboom, ber. te Arnhem; Van Linschoten: C. J. v. d. Plas ber. te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Roden en te Gelde; malsen: P. S. Veldhuizen .te Dij men-Watergraafsmeer-Bijlmer. Afscheid van Gorredijk: H. W. Ottevanger ber. te Waalwijk-He den. Intrede te Appelscha: kand. J. Kraan uit Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Clifton en te Calama zoo (VS): J. v.. Haaren te Amen foort. Bedankt voor Bodegraven: A. Hol man te Schcveningcn. Tot zolang blijft ds. Jörg het voor zitterschap van het moderamen en het breed moderamen van de syno de waarnemen. Met hem zullen nog veertien vap de 54 synodeleden volgend jaar niet meer in de syno de terugkeren, doordat hun ambts periode verstreken is of doordat zij wegens., vertrek buiten hun classi caal' ressort geen afgevaardigde meer kunnen zijn. Ds. Jörg werd in 1971 praeses, toen ds. J. A. G. van Zanten om gezond heidsredenen deze functie moest neerleggen. Tevoren was hij asses sor van de synode. De hervormde synode heeft in gro te meerderheid haar 'waardering uitgesproken voor de werkzaamhe den van de stichting mechanische registratie en administratie ten dienste van de hervormde kerk (SMRA). De SMRA verzorgt voor driehonderd plaatselijke gemeenten de ledenadministratie. In besloten zitting besprak de synode een nieu we opzet van de SMRA. De -genera le financiële raad kreeg opdracht, de plannen nader uit te werken en, vergezeld van een gedetailleerde kostenberekening, in de volgende vergadering van de synode te bren gen. De synode verklaarde zich akkoord met een ontwerp-regeling voor 'parttime' predikantschap. Het ont werp moet nog enkele andere ker kelijke vergaderingen en instanties passeren. Een 'predikant voor be perkte werktijd' zal volgens dit ontwerp niet tegelijk aan meer dan één gemeente verbonden mogen zijn. Ook mogen zijn andere werk zaamheden niet strijdig zijn met het predikantschap. Tegen vrouw in de kerk: UTRECHT 'In de protestantse kerken wordt te weinig gestre den door de vrouwen voor hun rechten. Juridisch is wel veel be reikt, maar in de praktijk komt er maar bitter weinig van terecht.' Tot deze conclusie kwam mevrouw D. Stavenga-van der Waals, hervormd predikante in Engwierum gisteren in Utrecht tijdens een studiedag van de Young Women's Christian Association. Het thema van de discussiedag was: 'Dat de vrouw zwijge Ds. Stavenga: 'Een paar jaar gele den werd tijdens een congres in Canada' door iemand betoogd dat het de taak van de vrouw is om kinderen te baren en zo voor de aanwas van. kerkleden te zorgen. Dit. ls, een beetje overdreven ge zegd. maar helaas is het in de praktijk ook in Nederland zo dat tal van kerkmensen zo over de vrouw denken. De vrouw hoort thuis te zitten, naar buiten moet zij haar mond houden, haar taak ligt in het gezin. Het moederschap strekt haar tot eer ls een opvatting, die door velen wordt gehuldigd'. Ds. Stavenga zei dat wij graag naar andere streken in de wereld kijken als het er om gaat op misstanden te wijzen, daarbij vergetend dat in Nederland nog een enorm stuk emancipatie tot stand moet worden gebracht. Na zeven jaar ervaring als predikante te hebben opgedaan is mevrouw Stavenga tot de slotsom gekomen dat er op het gebied van de vrouw in onze kerken hevig wordt gediscrimineerd. De grote waarheid dat in Christus noch man noch vrouw is wordt te vaak over het hoofd gezien. In 1920 stelden de kleine kerken als de luthersen en doopsgezinden de ambten voor de vrouw open, in 1968 gebeurde dit in de gerefor meerde kerken, terwijl het twee jaar eerder in de hervormde kerk over de hele linie was doorgevoerd. In de praktijk werkt het maar moeizaam. 'Op de hervormde syno de zijn de vrouwen nu ook verte genwoordigd. Ze worden enorm charmant bejegend maar als ze Iets beweren wordt het niet serieus ge nomen', meende ds. Stavenga. Heel vreemd noemde zij het ook dat een' predikante haar ambt moet neerleggen als ze in het huwelijk treedt, zoals haar vorig jaar over kwam. 'Je kunt dan wel weer pre dikante worden maar dan moet je opnieuw ambtelijk worden beves tigd. Als je daar opmerkingen over maakt, zwijgen de manneri of je krijgt een reactie in de geest van: ja kind, dat is-nu eenmaal zo'. De eerste doodzonde, een misdaad roman van L. Sanders. Uitg. Lui- tingh, Laren 525 blz - ƒ26,90. Sensitometrie in de zwart-wit ei kleurenfotografie door J. F. A Schmonsees. Uitg. Elsevier, Amster dam. 111 blz - 19,50. Rosie Darling, roman van Rosi Swale. Uitg. Holland-ia, Baarn 23 blz - 18.90. Dans in de schaduw, roman van M Daneman. Uitg. Luitingh, Laren 25 blz 13.90. De Irrationale achterkant van he openbaar bestuur, door prof. mr. A Kleijn, uitg. Van Gorkum, Assen 248 blz - 29.50. de nacht van de witte beer, avon turenroman over het leven van d Eskimo"^ door Alexander Knoi Uitg. Luitingh, Laren 320 blz 19.90. Voetbal '74-'75, door John Frederili stadt. Uitg. Bom, Assen 112 blz 8,755. Paardrijden, sport en hobby door l Fiedelmeier. Uitg. Elsevier. Amster dam. Het boek is geïllustreerd me 170 foto's. 191 blz - 22,50. Paul Bailey. Een zekere gelijken!' A. W. Bruna Zoon, Utrecht/Ant werpen. (1974) 127 blz. 12,50. Jean Rhys. Sargasso Zee; roman Met een nawoord van Franci Wyndham. A. W. Bruna Zoon Utrecht/Antwerpen. 157 blz. 13.9C geb. 17.50. Bessie Yellowhair, door G. Halseli de schrijfster van Soul Sister. Diti het verhaal van een blanke vroui die tussen Navajo-indianen leefdi en onder blanken voor een Indi aanse. doorging. Uitg. Boekerij Baarn, 198 blz - 14.50. 200 dokatips zwart-wit, door E Voogel en P. Keyzer. Uitg. Elseviei Amsterdam 7,90. Ter harte, door ConnySluysmans Leven met een hartkwaal. Uitg Gottmer, Haarlem. 120 b.z - 12,50 Van ieder verkocht exemplaar za 0,50 ten goede komen aan revali- datie van hartpatiënten. De waterman, roman van Arthui van Schendel. 14e druk. Uitg. Meu- lenhoff, Amsterdam. 154 blz 17,50. 'Het is niet nodig gek te zijn maar het kan helpen', door dl H. Ie Compte. Uitg. Gottmer, Haar lem. 116 blz - 12.50. Een gesprek tussen Nikki Giovanni en James Baldwin, met een voor woord van Ida Lewis en een na woord van Orde Coombs. Uitg. Bru na. Utrecht 143 blz -ƒ 5.50. Het fenomeen, gedramatiseèrde do cumentaire over het leven van de kunstschilder Han van Meegeren door Marie-Louise Doudart de Gree. Uitg. Omniboek. Den Haag 72 blz - 7.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2