amerlid J. N. Scholten: oycot tegen Zuid-Afrika nisschien wel verscherpen Meer waarborgen voor vrijheid van onderwijs Als 'n krediet slecht op maat is, merkje als ondernemer vroeg of laat, dat er iets niet goed zit. priiswiizer van de week 'aptoe Delft wordt rerleden tijd - in der geval na 1975 Dagrecept laad aanvaardt linkse motie Directeur gemeentewerken Rhoon veroordeeld De NMB financiert op maat Ere-tentoonstelling W. Schumacher (80) Venkelschotel ÏOUW/KWARTET VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T9/K11 Zo groot mogelyk druk uitoefenen' loor Ferry Mingelen EN HAAG Het A.R.-Tweede Kamerlid mr. J. N. Scholten vindt dat de Nederlandse regering ern- ig moet overwegen de boycot tegen Zuid Afrika te verscherpen. 'Er dreigen dramatische gebeurte- issen in Zuid Afrika. Het verzet van de kleurlingen tegen het blanke minderheidsbewind zal steeds arder worden. Alleen een wijziging van de binnenlandse politiek van Vorster kan dat nog voorko- len. Het is de laatste kans. Daarom moet er nu zo groot mogelijke druk op Zuid Afrika worden uit- eoefend. Ik ben daarom juist nu zeer ongelukkig over de recente berichten over investeringen in uid Afrika. Dat steunt de regering Vorster alleen maar in zijn apartheidspolitiek'. (ADVERTENTIE) ot deze scherpe stellingname komt Scholten na een verblijf van weken In de Verenigde Naties, aar hij uitgebreid met vertegen- oordigers van Zuid-Afrika, de om- ngende Afrikaanse staten en v^n Zuidafrikaanse bevrijdingsbewe- ngen heeft gesproken. Volgens em kan uit de Nederlandse stel- Dgname in de Verenigde Naties aanzien van Zuid Afrika de ivoering van een economische lycot naast het al geldende wape- embargo voortvloeien. 'Nederland as tegen uitstoting van Zuid-Afri- ult de VN, maar heef' t er wel Dor gestemd dat de veiligheidsraad relaties met Zuid-Afrika op- ieuw gaat bezien. Wat kan dat iders dan scherpere sancties te en dat land betekenen?' leen verandering [r. Scholten bestrijdt dat er veran- ering is gekomen in de binnen- ndse politiek van Zuid-Afrika. 'Er waren hoopvolle tekenen, maar die blijken alleen voor de buitenlandse politiek te gelden. Met de bevrij dingsbewegingen van Angola en Mozambique dip hij eerst 'moorde naars' noemde, wil premier Vorster nu wel vriendelijke betrekkingen. De binnenlandse politiek zal daar echter niet door veranderen'. Het A.R. kamerlid is het daarom geheel oneens met de conclusies die de PPR-leider Bas de Gaay Fortman onlangs trok uit de nieu we ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Bas de Gaay Fortman zei daarover onlangs in Trouw-Kwartet dat ge geven de recente ontwikkelingen Nederland tot een echte dialoog, een eerlijk gesprek met de Zuidaf rikaanse regering moet komen over de problemen. Scholten: 'Ik twijfel niet aan de goede bedoelingen van Bas. Ik ben ook altijd voor de dialoog geweest, maar ik betwijfel nu het nut ervan. Zuid-Afrika gebruikt de dialoog al leen maar om het eigen standpunt overeind te houden. De Nederlandse politiek is altijd op redelijkheid ge richt geweest. Maar dat is niet ge noeg voor Zuid-Afrika. Binnen twee jaar begint ook in dat land het verzet, als de bevriidineshewegin- gen steun krijgen van de bewegin gen in Angola, Mozambique en Guinee-Bissao. Als je nu ziet, waar door de Portugese koloniën vrij zijn gekomen! De belangrijkste reden was dat Portugal tegen de bevrij dingsbewegingen niet kon winnen, de tweede reden was het volstrekte internationale isolement van Por tugal en pas op de derde plaats kwamen de redelijke argumenten tegen het Portugese beleid. Als Ne derland Guinee Bissao eerder had erkend, zou dat ons een unieke kans hebben gegeven te bemidde len tussen Zuid-Afrika en de ande re Afrikaanse landen. Nederland wordt in de Verenigde Naties wel gewaardeerd, we doen soms wel goede dingen, maar we blijven be kend staan als een wat conservatief Mr. J. N. Scholten: boycot verscherpen land'. 'Ik heb heus wel begrip voor de problemen van de blanken in Zuid- Afrika. Het zijn erg fijne mensen, ik ben er zelf geweest en heb er nog verre familie. Met bloedend hart zeg ik echter: 'Ze bedrijven daar puur blank racisme. Zedoen het niet met slechte bedoelingen. Het is het goedbedoelde paternalis me van de oude fabrieksdirecteur, die dat echter in een moderne on derneming ook niet meer kan ma ken. Je kan de eis van de meerder heid voor een gedemocratiseerd le ven niet ontgaan. Er zijn geen te kenen die op een verandering ten goede wijzen. Onlangs nog weigert de Zuidafrikaanse regering toes temming tot scholen voor blank en zwart, jongeren die voor Mozambi que demonstreren worden gearres teerd, het verzoek van de kleurlin- genraad om een betere posjtie wordt geweigerd. En dat terwijl de speerpunt van het verzet in Afrika zich nu op Zuid-Afrika gaat rich ten. Ik ben niet erg optimistisch, en zelfs als de Zuidafrikaanse rege ring het beleid wil gaan wijzigen, is het nog maar de vraag of dit door de blanke bevolking zal worden ge pikt'. in een onzer verslaggevers ELFT/DEN HAAG Minister Vredeling betreurt het dat de lftse gemeentéraad af wil van de jaarlijkse taptoe, maar hij zal h tegen dit besluit niet verzetten. Volgende week komen de rgemeester van Delft, dr. ir. A. P. Oele, en minister Vredeling f elkaar om een eind te maken uit een uit 1957 daterende over komst, waarin het jaarlijks houden van een taptoe geregeld -ordt. anti-taptoe-motie werd door dA. PPR. CPN en PSP tijdens de grotingsbehandeling geheel on- rwachts ingediend. CDA en WD ven daar geen gehoor aan, maar meerderheid, die de linkse par ol in de Delftse gemeenteraad eft gaf uiteindelijk de doorslag. >ewel de indieners van de motie 1st volgend jaar al geen taptoe ;er zagen, is het nog allerminst ker dat de taptoe '75 geen door- ng zal vinden. Volgens de voor ter van het organiserend taptoe- mité, P. C. Elfferich, is het waar- ïijnlijk dat minister Vredeling lft zal vragen de gebeurtenis vol- nd jaar in ieder geval nog wél g or te laten gaan. De voorberei den voor die taptoe-editi e zijn in een vergevorderd stadium, de itum is vastgesteld en het pro- amma heeft al nagenoeg zijn de- iltieve vorm gekregen. Bovendien aagt de Taptoe '75 een bijzonder rakter omdat hij in het teken uuaat van dertig jaar bevrijding, voorstanders van de taptoe noe- en het onlogisch dat dit militair- uzikale gebeuren moet verdwij- omdat de publieke belangstel- Ig de laatste jaren weer in stij- nde lijn is en een enquête onder de Delftse bevolking enige tijd ge leden nog heeft uitgewezen dat 57 procent van de Delftenaren voor handhaving van de taptoe is. Winkeliers blij De winkeliers rond de markt zijn in elk geval blij met de beslissing. Vooral nadat enkele jaren geleden rellen rond de taptoe ontstonden en de markt werd afgezet, hebben zij meer last dan voordeel van het gebeuren gehad. Minder tevreden is de Delftse Horeca, die voor haar en andere op toeristen ingestelde be drijven al een strop van enkele honderdduizenden guldens voorziet. Ondernemers in die sector vinden dat zij de laatste jaren toch al het slachtoffer zijn van het verkeers- en anti-Slcoholbeleid en betitelen het verdwijnen van de taptoe als 'funest'. De taptoe Delft had bij 21 uitvoe ringen een gemiddeld bezoekers aantal van 65.000, onder wie vele duizenden buitenlanders. De WV heeft gisteren zijn grote spijt uitge drukt over de beslissing van de gemeenteraad. Daar vindt men dat Delft een belangrijk propaganda- wapen uit handen is geslagen. In Stichting Leerplan Ontivikkeling Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade geeft in de gewijzigde versie van de statuten van de Stich ting Leerplan Ontwikkeling (S.L.O.) meer waarborgen voor de vrijheid van onderwijs dan hij aan vankelijk van plan was. De wijzigingen komen in belangrijke mate tegemoet aan de wensen van de christen-democratische fracties in de Tweede Kamer. De gemeente Arnhem is Vie eerste die met het ministerie contact zal zoeken over de adoptie van de tap toe, maar dan moet wel het militai re aspect eraf. Nog enkele andere gemeenten liggen op de loer om door middel van de taptoe het toe risme in hun stad een Injectie te geven. Overigens menen zowel de voor als tegenstanders dat het histori sche decor van de Delftse markt ongeëvenaard is in Nederland. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft donderdagmorgen de 39-jarige directeur van gemeen tewerken in Rhoon, Jacob 't H. veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van 2.000. De rechtbank achtte bewezen dat de inmiddels geschorste top-ambte- naar van de aannemingsmaat- ..schappij Arnhem Zuid' een belofte had aangenomen in ruil waarvoor hij zou bevorderen dat aan dit be drijf de bouw gegund zou worden van een aantal woningen in Rhoon. De officier van justitie had veer tien dagen geleden vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van 7500 geëist. Jacob Op 't H. heeft steeds ontkend iets gedaan te hebben dat stqdig was met zijn ambtseed. Op de aan besteding van 'Arnhem-Zuid' zou hij nooit zijn ingegaan, aldus de ambtenaar twee weken geleden voor de Rotterdamse rechtbank. Tijdens de behandeling van de zaak erkende de directeur van het aan nemingsbedrijf dat hij bereid zou zijn geweest huizen in Rhoon van de directeur gemeentewerken te 'kopen' en dat de laatste met deze transactie akkoord was gegaan. De belangrijkste verbeteringen zijn de beperking van het vetorecht van de minister, het achterwege laten van de vermelding van het onder- wijs-contourenplan als richtlijn voor alle leerplannen, en de verrui ming van de mogelijkheid om al ternatieve leerplannen te doen ont wikkelen. Het ziet er naar uit dat de Stich ting Leerplan Ontwikkeling nu zeer snel van de grond zal komen. Mi nister Van Kemenade wil begin volgend Jaar al een gebouw be schikbaar stellen, waar het bureau van de S.L.O. aan het werk kan gaan. De activiteiten van de reeds bestaande vijftien commissies voor modernisering van leerplannen zul len vanuit dit bureau gebundeld worden. Volgens de eindversie van de statu ten zal de stichting vooral tot doel hebben het ontwerpen van model len voor leerplannen, schoolwerk plannen en onderwijsleerpakketten. De S.L.O. wordt zo een 'dienstverle nend en ondersteunend' instituut voor afzonderlijke scholen, groepen van scholen, schooltypen, onder wijsniveaus en speciale vernieu wingsprojecten. Al deze activiteiten kunnen zowel op aanvraag van de onderwijswereld zelf als van de mi nister uitgaan. Belangrijk is artikel 12 van de sta tuten, waarin staat dat de bestuurs raad verplicht is alternatieve mo dellen te laten ontwikkelen, indien tenminste acht van de dertig be stuursleden dat onder meer op le vensbeschouwelijke gronden, wen sen. Uiteraard is deze bepaling al leen bedoeld voor conflictsituaties en kan in minder conflictueuze si tuaties ook de wens van een enkel bestuurslid al voldoende zijn om tot de ontwikkeling van alternatieve plannen te besluiten. Bestuursraad De bestuursraad van de stichting zal bestaan uit dertig leden en vier waarnemers. Bij de samenstelling van de raad speelt het centraal onderwijsoverleg een overheersende rol. In dit overleg zijn de vier zuilen van het onderwijs (rooms- katholiek, protestants-christelijk, openbaar en neutraal-bijzonder) naar evenredigheid vertegenwoor digd. Twintig van de dertig leden van de bestuursraad worden be noemd op bindende voordracht van dit onderwijsoverleg. Inmiddels is besloten dat de genoemde richtin gen respectievelijk met zes, vijf, vijf en vier man vertegenwoordigd zullen zijn in de bestuursraad. Verder hebben zitting ln de be stuursraad: één vertegenwoordiger van de minister van onderwijs en één van de minister van landbouw- (voor het landbouwonderwijs) en zeven deskundigen die benoemd (ADVERTENTIE) Naarmate een onderneming meer last krijgt van inflatie en minder gunstige conjunctuur, dient de financiering kritischer bekeken te worden. Een verkeerde krediet keuze kan de rentabiliteit drukken door onnodig hoge rente. Heel wat ondernemingen zouden dan ook profijt hebben van professionele hulp bij de beoordeling van het financieringsschema van hun bedrijf. Zij zouden kunnen ont dekken, dat hun langlopende krediet bijvoor beeld verlaagd en hun kortlopende krediet verhoogd moet worden. Of dat een andere kredietvorm in hun geval beter zou passen. Menig ondernemer zou wellicht met minder krediet ruimer in zijn geld kunnen komen te zitten. Soms is besparing mogelijk indien een krediet beter op maat is. De kre- dietmaat is voor elk bedrijf verschillend. De NMB kan verhelderend adviseren omtrent krediet op maat, een passend financieringspakket. Want de NMB is met bijna 50 jaar ervaring in kredietverlening voor het midden- en kleinbedrijf de meest interessante gesprekspartner, ook als het gaat om al die andere diensten die een grote bank zijn cliënten kan bieden. Praat eens met de NMB voordat u ontdekt, dat er iets niet goed zit. NEDCRUINOSCHE MIOOENSTANOSBANK worden op bindende voordracht van de commissies modernisering leerplan. De voorzitter van de raad wordt benoemd door de minister en wel in overleg met het centrale onderwijsoverleg. De vertegenwoordigers van de mi nister krijgen het recht om bepaal de besluiten van de bestuursraad tegen te houden. Als zij bezwaar hebben worden zulke besluiten twee maanden opgeschort. De be trokken minister mag tenslotte zo'n besluit vernietigen. Dat vetorecht geldt echter alleen wanneer het besluit niet past binnen de doel stelling van de stichting, het goed gekeurde werkprogramma of de goedgekeurde begroting. ROTTERDAM Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de Nederlandse schilder Wim Schuh- macher, wordt er ln het Museum Boymans-Van Beuningen een expo sitie Ingericht van zijn schilderijen en tekeningen. Deze expositie ls een voortzetting van de reeks tentoonstellingen, ge wijd aan de meesters van het sur realisme en het magich realisme, die de afgelopen jaren in het mu- keu mte zien zijn geweest o.a. Ma- gritte, Delvaux, Dali, Willing. De keuze van de werken werd in nauw overleg met de kunstenaar ge maakt. Schuhmacher heeft zelf de wens geuit de tentoonstelling niet te groot te maken, maar liever een overzicht te geven van zijn meest karakteristieke en meest represen tatieve schilderijen en tekeningen. Er zal een catalogus verschijnen met een vijftigtal illustraties en een inleiding op Schuhmacher's werk door Hans Redeker. De ten toonstelling loopt van 8 december tot 19 januari. Vrijdag 29 november zal de Ne derlandse Operasrichting in het Circustheater te Scheveningen de première geven van Salomé, een muziekdrama van Richard Strauss op teksten van Oscar Wilde. Dit werk is in 1968, tijdens het Holland Festival, voor het laatst in ons land opgevoerd. 3 venkelknollen zout 1 citroen 10 gr. boter 200 gr. ham 1 dl. koffieroom peper, paprikapoeder peterselie Kook de schoongemaakte knollen in ruim water met zout en in schijfjes gesneden citroen ongeveer 25 minuten. Laat ze uitlekken en halveer ze in de lengte. Leg ze in een beboterde vuurvaste schaal. Strooi de heel fijn gesneden ham erover en begiet ze met de met zout en peper op smaak gebrachte kof fieroom. StrooJ paprika en peterselie over het gerecht en plaats de schotel voor twintig minuten in een matig hete, voorverwarmde oven. Menulip: Kippesoep, venkelschotel, gebakken aardappelen, fruit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11