lardgastarieven tiet voorschrijven Afweging belangen in milieuonderzoek Weer groei verwacht aantal vliegtoeristen fromen superwinsten niet 'tueel meer, zegt Lanser teling winst- en vermogensaanwasdeling belangrijker' Oosterschelde mermeerderheid niet achter minister 'jerste f 500 "or actie peel allen mee' Hagenaar dood aangetroffen Geheime cheque 13 =10% korting HELPT Kerstaktie 1974 - GIRO 11.30.000 Stichting Door De Eeuwen Trouw - Eindhoven Na opleving in naseizoen Klaar-over-slagboom KNIL-militairen bezetten kantine ministerie CRM Er was eens een vrouw die haar halssnoer wilde verzekeren tegen valse eksters. Studie 'Het Kromme-Rijnlandschap' is basisdocument De AGO kon haar helpen. De AGO verzekert allesr (en nog wat '/KWARTET WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3-K5 soctiaal-economische redactie nd ijkfBERGEN CNV-voorzitter J. Lanser vindt het afromen van superwinsten niet meer actueel motor van onze economie minder vaart heeft gekregen. 'Als er volgend jaar grote winsten ont- I, kan toch pas in 1976 worden afgeroomd, zei hij gisteren op de algemene vergadering van de ngsbond CNV in Driebergen. ;f' belangrijker vindt Lanser het heid. Aan de hand van de afgege ven vergunningen was in het voor jaar al te voorzien dat de bouw dit jaar met een hoog werkloosheids cijfer zou gaan eindigen. 'Ik heb het kabinet dan ook al tijdig ge waarschuwd. maar helaas zijn de vereiste maatregelen nu pas geno men', zei de heer Lanser, die ook de vrees uitsprak dat we er voorlopig aan zullen moeten wennen aan een hoog werkloosheidscijfer. gstjl. gis( volgend jaar een wettelijke ig komt inzake de winstver en vermogensaanwasdeling. „:o'n verdeling een zaak van ïtigheid wordt de economi- positie van het bedrijfsleven Ondergraven'. Aan een verdere :ratisering van het bedrijfsle- biet name waar het gaat om zofyvesteringen, kent de CNV- nl tter ook een hoge prioriteit ng de miljardeninjectie van de in de economie, zei de Lanser dat het CNV de rege- ilannen globaal aanvaardbaar Het kabinet had evenwel >erder moeten reageren op de lO(kkelingen in de bouwnijver- eii :sti Van belang acht de CNV-voorzitter het te weten hoe lang de extra maatregelen van de regering van kracht blijven. Als ze eind 1975 abrupt worden beëindigd, zou de ontwikkeling in 1976 wel eens een te zware claim worden gelegd. Voorts vindt het CNV dat met de miljardeninjectie niet tot 1 januari moet worden gewacht. Er moet zo snel mogelijk een begin mee wor den gemaakt'. De heer Lanser er kende dat de opvoering van de consumptie in tegenspraak lijkt met pleidooien om de economische groei wat af te remmen en wat selectiever om te gaan met de grondstoffen. Maar die doelstelling staat op gespannen voet met het streven naar volledige werkgelegen heid en vermindering van de werk loosheid. De heer Lanser meent dat onmogelijk beide doelstellingen kunnen worden gediend. Niemand kan trouwens ook aangeven hoe ze met elkaar in harmonie kunnen worden gebracht. J. Lanser Vervolg van pagina 1 Alle fracties waren het eens dat optimale veiligheid is geboden. De heer Roels (PvdA) noemde snelle en goede veiligheid een recht, waar niet aan mag worden getornd. Daarnaast echter moet volgens de PvdA belang worden gehecht aan het handhaven van een min of meer gedempt getij bekken. Met de oplossing van de stormstuwcaisson- dam kan. volgens de heer Roels, een volkomen aanvaardbare veilig heid worden gegarandeerd. Hij vond hierin een tegenstander in de heer Schakel (ARP), die zei dat de veiligheid geheel in het nadeel valt bij de nieuwe oplossing. Hij sprak van minder veiligheid op een later tijdstip voor meer geld. Ook de Tweede Kamerfracties die tegen de oplossing van de regering zijn, onderschreven de grote waar de van de Oosterschelde als na tuurgebied. De heer Koning (WD) uitte zijn waardering voor het me morandum van staatssecretaris Meyer (CRM), waarin deze die waarde nog eens uiteen zet. Ook de heer Schakel had waardering voor de bijdrage van de staatssecretaris en wees op het rentmeesterschap van de mens voor de natuur. (Advertentie) onze parlementsredactie HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer weigert minister Lubbers van economi- zaken de bevoegdheid te geven, dat hij precies de tarieven van de gemeentelijke gasbedrijven t"voorschrijven. Wanneer de minister op deze manier regelend wil optreden, tast hij de zelfstan- ,e oeid van de gemeenten aan, zo was de vrijwel algemene kritiek bij de behandeling van de wet op xgastarieven. geen reden om de gemeenten introuwen', zei mevrouw Meiny Sla (PvdA). Zij pleitte voor een jpen achteraf, als een gasbe- fleen tariefpolitiek voert, die w4st tegen het landelijk ener- SocBid. ^Peijnenburg. sprekend namens IP en ARP. zag het als een 'an de Kamer te waken tegen oncentratie van bevoegdheden centrale overheid. Uit het van de KVP-er bleek, dat n partijgenoot minister Lub- aog de gelegenheid -wilde ge- ilf een wijzigingsvoorstel in te Anders kunnen we van ^en amendement verwachten, ters^ wordt bepaald, dat de mi- achteraf een weigerachtig tot de orde kan roepen, drijven een maand uitstel wordt gegeven om de tarieven te kunnen aanpassen nadat de wettelijke be palingen van kracht zijn, maakt eveneens kans om te worden aan genomen. Minister Lubbers zal morgen de Kamer antwoorden. lijke bevoegdheid, maar dan pas na 1975. Ongunstiger Superwinsten CHU, VVD. DS'70 en SGP "l niet in, waarom minister jrs terwille van een landelijke zich zoveel macht toeëigenen. Een reeds inge- amandement van de heer pis (SGP), waarin de gasbe- aen sch< thi tan.i em.' vï- i v STERDAM De Trouw de artet-Sinterklaasactie voor ■ken,e buitenspeelplaatsen ïantnt op gang. De eerste i JO.- zijn ontvangen! Het 2e i t om een aangepaste koelplaats voor kinderen in Medisch Kinderhuis 'Ko- ,l£gin Juliana' in Egmond Zee (Protestants- Chris- jke Kinderuitzending) en speelterrein voor het her- mde weeshuis in Rotter- JmroF- Er is een totaalbedrag zeü ongeveer 100.000 nodig. lezerskring bestendigt rijke traditie, wanneer iks beide kinderbescher- igsinstellingen royaal kun- worden geholpen. De leu- doe rondom Sinter- iets voor kinderen in in land. Bij alle noodzake- ;e acties buiten de grenzen het eigen particulier ini- •ief op het terrein van so- kinderzorg niet worden Tezamen kan heel worden bereikt: gezin- individueien. bejaarden- ton itra. jeugd- en vrouwen en zeker ook lolen kunnen een waarde steentje bijdragen. Daar- 'Speel allen mee.' 'ten zijn welkom via: Post- B V. De Christelijke Pers 12.74. Gèmeentegiro Am- dam X 500. Nederlandse Jdenstandsbank N.V. Am- pry irdam - bankrekeningnum- luSlr 69.73.60.768 Vermelden ,p.: speelplaatsen. De heer H. Wierenga (PvdA) ont hulde tijdens het debat, dat de oliemaatschappijen Shell en Esso op de exploitati evan de Groningse gasbel superwinsten maken. In de jaren 1970 tot eri met 1979 zouden deze winsten, nadat de belastingen zijn betaald, bescheiden uitge rekend liefst een miljard gulden bedragen. Met klem drongen de PvdA en PPR er dan ook bij de regerin gop aan. met de Shell en Esso opnieuw te onderhandelen over de verdeling van de opbrengsten van het aard gas. De maatschappijen maken nu rendementen van honderden pro centen. Bij een bepaald prijsniveau van het aardgas zou de winst voor 100 pet naar de staat moeten gaan. De bodemschatten zijn immers van ons. allen. Wierenga vond het daarom ook on juist dat deze schatten tegen een te lage prijs aan het buitenland (Ita lië) wordt verkocht. Hij wenste een herziening van het inmiddels be ruchte contract. De stok achter de deur is, dat de levering wordt ge staakt. In het voorgestelde wetsont werp krijgt de regering een derge- DELFT In een park te Delft hebben twee spelende kinderen het stoffelijk overschot van een 53-ja- rige Hagenaar gevonden. Naast het lichaam van de heer P. J. B. trof de politie een half volle jeneverfles aan. De politie veronderstelt, dat de man onder invloed van de alcohol in de struiken is beland, waarbij hij tijdens zijn slazp door de kou om het leven is gekomen. Een mis drijf wordt zeer onwaarschijnlijk geacht, omdat geen uitwendig letsel geconstateerd is. Drs. D. F. van der Mei (CHU) meende, dat als de wet bedoeld is voor de noodzakelijke prijsstijging van het aardgas, ze niet langer dan een jaar behoeft te gelden. Hij vroeg nog extra aandacht voor het midden- en kleinbedrijf, dat als gevolg van de door de minister bepaalde tarieven, in een weer on gunstiger positie is terecht geko men. Minister Lubbers had zijn wetsont werp bij de Tweede Kamer inge diend, nadat hij het met de gasbe drijven niet eens was geworden over de verhoging van de aardgas- prijs met 5 ct. per kubieke meter en over de opbouw van de tarieven. In de voorgestelde wet krijgt hij de bevoegdheid de minimumprijzen voor levering aan het binnen- en buitenland vast te stellen en de binnenlandse bedrijven direct te dwingen zich aan de tarieven te houden. De minister wil de tarieven zo bepalen, dat het gebruik door de kleine afnemers niet wordt gesti muleerd. (Advertentie) Donderdagochtend 21 november tot 12.00 uur geeft geheime cheque 13 recht op 10% korting op alle Bijenkorf-aankopen. Bij elke aankoop betaalt u normaal. Na inlevering van cheque 13 geeft de Centrale kassa u dan 10% van het bestede bedrag terug. Enige beperking: de korting geldt niet voor kassabonnen waarmee u het surprise-chequeboek bemachtigt. Hofleverancier van St. Nicolaasde Bijenkorf] PAPUA'S EN ZUIDMOLUKKERS IN NOOD Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Holland International Travel, een reisgroep waarin acht grote tour-operators samenwerken, rekent voor vol gend jaar op een groei van het aantal vliegtoeristen van vijf tot tien procent. Dat is minder dan de laatste tien jaar, maar meer dan aanvankelijk werd verwacht. Een vanuit Nieuw Zeeland 'meegenomen' systeem om kinderen zo veilig mogelijk over te laten steken. Aan de Prins Bernhardlaan in Haarlem is het spiegeleitje vervangen door een slagboom die door de klaar-over-moe- ders kan worden bediend. Aan de slagboom is een nieuw verkeersbord be vestigd, waarmee het verkeer attent gemaakt wordt op de oversteekplaats met klaar-over bediening. De energiecrisis van begin dit jaar en het als gevolg daarvan voor de reisindustrie zeer slechte voorseizoen hadden de reisorgani satoren al bij voorbaat somber ge stemd. Maar de plotselinge opleving in het naseizoen, die alle tegen vallers weer goedmaakte, heeft hen aanleiding gegeven voor komende zomer weer royaler in te kopen. De vakantieganger zal echter wel op prijsverhogingen moeten reke nen, zo zei gisteren de heer J. Bekkering, adjunct bedrijfsleider van HIT bij de presentatie van de nieuwe zomerprogramma's. Bij deze reisgroep, die met 230.000 passa giers een derde van de vliegvakan- tiemarkt in handen zegt te hebben, zal volgend seizoen gemiddeld tien tot vijftien procent meer moeten worden betaald voor een vakantie. Dat betekent dan vijf tot tien pro cent van de prijs van vorig jaar, inclusief de toen apart geheven brandstoftoeslag (zoals bekend zijn deze toeslagen nu in de totaalprij zen verwerkt). Een terugslag op het toerisme verwacht HIT hiervan echter niet. 'Een onderzoek heeft aangetoond dat de Nederlander zijn Van een verslaggever RIJSWIJK Dertien oud-leden van het Koninklijk Nederlands-In disch Leger (KNIL) hebben giste ren enkele uren de kantine van het ministerie van CRM in Rijswijk bezet gehouden. Gisteravond verlie ten de bezetters afkomstig uit het kamp De Biezen in Barneveld. het ministerie nadat een aantal Rijs- wijkse politieagenten verscheen. Eerder hebben zij een petitie aan geboden en een gesprek gevoerd met functionarissen van CRM. De oud-militairen hadden een ge sprek geëist met de minister, die niet aanwezig was, om het pro bleem van de Zuid-Molukkers, dat nu al 23 jaar bestaat uit te spreken. Aan leiding daartoe was het uit hun kampwoning zetten eerder gis teren door de deurwaarder van vijf KNIL-militairen. omdat ze weiger den een huurcontract te tekenen. Men staat op het standpunt nog niet gedemobiliseerd te zijn en zo doende als militair recht te hebben op vrije huisvesting van overheids wege. Overigens tekenden drie van de vijf weigeraars na uitzetting door de deurwaarder alsnog een huurcontract. buitenlandse vakantie hoog op zijn prioriteitenlijst heeft staan'. De reisgroep rekent er op dat ook komend seizoen Spanje weer de topper zal worden en grondt deze veronderstelling op de resultaten van de afgelopen zomer. Hoewel veel buitenlandse bureaus een te ruggang constateerden, steeg het Spanje-verkeer van HIT met acht procent. Daarnaast zullen komend jaar landen als Griekenland, Frank rijk en sommige Noordafrikaanse landen, het Spaanse toerisme ech ter veel concurrentie gaan aan doen. Sunair, dat eveneens gisteren haar nieuwe zomerprogramma pre senteerde, verwacht ook dat Spanje weer een topper wordt. De ook daar gestegen prijzen (een glas whisky op een terras in Pama kost nu ook al zeven gulden) zullen het echter andere landen gemakke lijker maken een deel van die Spanje-stroom weg te zuigen, aldus directeur Behrens. Sunair (Neder landse dochter van een grote Belgi sche tour-operator), dat volgend jaar 80.000 passagies verwacht te vervoeren (30.000 meer dan dit jaar) gewaagt evenals HIT van ho gere prijzen. De stijgingen variëren van vier procent (Costa Tarragona) tot elf procent (Ibiza). Slechts de bestemmingen naar Tunesië zijn goedkoper geworden: vijf procent. Minder optimisme Ten aanzien van de prognoses voor volgend jaar is Sunair minder op timistisch dan HIT. De reisorgani satie rekent er op, dat het aantal Nederlanders, dat voor een vliegva kantie zal boeken, ongeveer gelijk zal blijven aan dat van dit jaar. Zij heeft daarmee bij het inkopen ook rekening gehouden. (Advertentie) Hing'heb zelf een glas water ingslakt, maar nu blijft de evan«an lopen...' Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT De gevolgen voor natuur en milieu van het aanleggen van nieuwe wegen en woonwijken, worden meestal onvoldoende ingezien. 'Een rapport als dit is het meest wezenlijke basisdocument waarover men bij zulke beslissingen zou moeten beschikken'. Zo geeft directeur P. Nijhoff van de stichting Natuur en milieu de betekenis aan van 'Het Kromme-Rijnland schap', een studie waarin nieuwe methodes voor mi lieuonderzoek worden toege past. Een projectgroep van vijftig medewerkers en studenten van de Utrechtse universi teit heeft hier vier jaar aan gewerkt met subsidie van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne. De bedoeling was. aldus drs. G. P. Hekstra, van het di rectoraat-generaal milieuhy giëne, instrumenten te vin den voor een aanvaardbare afweging van de bijna altijd tegengestelde belangen van landschapswaarde en men selijke ingrepen. Het belangrijkste resultaat daarvan is een waarderings- kaart van het gebied, waar op de waarde van elk ter rein voor het natuurbehoud is aangegeven. Die waarde wordt bepaald door de ver- scheldenheid van begroei ingstypen zoals die in een eeuwenlang ontwikkelings proces is ontstaan. Bij die ontwikkeling speelden niet alleen de natuurlijke moge lijkheden een rol, maar ook, en in het Kromme-Rijnge- bied vaak vooral, de ingre pen van de mensen. Maar door dat samenspel zijn onvervangbare stukken natuur ontstaan. Aantasting betekent onherroepelijk ver lies: aljeen met het geduld van eeuwen is iets dergelijks weer op te bouwen. Op de waarderingskaart zijn verder de natuurlijke mogelijkhe den voor het herstellen van de biologische soortenrijk dom aangegeven, die vooral afhangen van de bodemge steldheid. Zo wordt duidelijk wat de biologisch kwetsbaarste ge bieden zijn. En even later wordt bijvoorbeeld duidelijk dat de geprojecteerde pro vinciale weg S8 (Zeist - Driebergen) daar dwars doorheen zal scheuren. Per kilometer weg moet je reke nen op een vierkante kilo meter storingszone, zegt drs. Hekstra. In het stroomgebied van de Kromme Rijn is dus nu in Drs. J. T. de Smidt grote lijnen duidelijk wat er wel en niet kan zonder on gelukken te maken. (Wat volgens projectleider drs. J. T. de Smidt duidelijk niet kan is onder andere realise ring van het bestemmings plan Groot-Houten. 'Maar hoewel onze argumenten in druk maakten, heeft de poli tieke moed om de conse quenties te trekken, toch ontbroken"). Maar het Kromme-Rijnpro- ject is duidelijk de aanzet tot iets groters. Nu de te gebruiken methoden een maal zijn uitgewerkt, kun nen andere gebieden aan zienlijk sneller op dezelfde manier in kaart worden ge bracht. Voor het Gooi is dat intussen al gebeurd. Provin ciale Waterstaat van Utrecht neemt in samen werking met de universiteit de hele provincie onder handen, voor de Vechtstreek in samenwerking met Noord-Holland. En omdat het ministerie het Kromme- Rijnproject duidelijk als landelijke inspiratiebron ziet, zijn 3500 exemplaren verstuurd aan alle Kamer- en Statenleden en ambtena ren die met problemen van ruimtelijke ordening en na tuurbehoud te maken heb ben. Intussen zijn vier de partementen bezig, samen een landelijk centrum mi- lieukartering op te zetten, om de verschillende activi teiten te coördineren. Het ziet er naar uit dat milieu- kartering in het algemeen op financiering door de overheid zal kunnen reke nen. Projectleider De Smidt: we moeten toe haar een situatie waarin elk voorstel voor een ingreep in het landschap een aantal alternatieven aan geeft. De verschillende mo gelijkheden kunnen dan ge toetst worden op hun gevol gen voor landschao en mi lieu. Het rapport Het Kromme- Rijnlandschap kan besteld worden door overschrijving van 12,50 op girorekening 9933 van Natuurmonumen ten in Amsterdam. Want de AGO heeft een speciale Kostbaar- hedenverzekering, waarmee je kostbaarheden verzekerd zijn tegen brutale eksters, en ook tegen lange vingers, grote krakers, kleine krakers, Boris Boef, de Zware Jongens en Jan met de handjes. Zo is dat bij de AGO. En elke assurantie- adviseur weet dat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5