JNV-bond: Begin niet snel met nieuwe nering van landbouw Tik Kamerleden vol >rg over de oogst Dingeman Korf met drie eeuwen tegels 'Cultureel verdrag met Zuid-Afrika opzeggen' Louis Davidsprijs uitgereikt tbcA\hwïde£i^ex! IbcAtixKiVdeCiyeSi! tbtA\^vxjïde£i^eX! 1fceninj houden met honger in groot deel van de ivereld9 reven naar eiden vrije I orer allen' 'Hulpfonds rijken': al veel reacties Nieuwe stichting tegen politiserinj van wetenschap Vijftig schoonmakers zonder loon op straat weinig PvdA en PPR in senaat: stel straf Kees Vellekoop uit Economie Westen groeit Anderhalf miljoen voor kunstzinnige experimenten Jaap Flier heeft nieuwe functie Frontale botsing: man op slag dood in Frans Halsmuseum: /KWARTET WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 BINNENLAND Kil fcnze sxiaal-economische redactie j£BERGEN De voedingsbond CNV waarschuwt er ernstig tegen niet al te snel te beginnen |èn n:euwe sanering van de landbouw. De huidige landbouwpolitiek maakt volgens deze bond nering van een aantal boerenbedrijven onontkoombaar. noetei er rekening mee hou- Tdat «en groot deel van de heid ïog dagelijks honger lijdt |it in bepaalde gebieden man- vrouven en kinderen door ge- laan voedsel als ratten sterven, de VVireldvoedselconferentie is ijok gspleit voor een vergroting ile vcedselproduktie in de wes- flanden, enerzijds om in acute jrsnood effectief te kunnen anderzijds om grote reser- (rraden aan te leggen om bij uele rampen in de toekomst Dinnen worden gebruikt', aldus er VI. D. den Hollander, voor van de voedingsbond CNV (en op de algemene vergade- deze organisatie in Drie- 'Voedingsbond CNV' is de Je roepnaam van de CVAT, de eBjke bond van werknemers j yoedings-, agrarische-, recre- genotmiddelen-, en tabaks- jrkende bedrijven. ti'klooshcid ooi ieprnstig de situatie op de ar- larkt ook is, de voedingsbond ncj voelt er niet veel voor de losheid met allerlei lapmidde- gasn bestrijden. 'We zullen ienea te realiseren, dat ma- en computers een deel van rerk 'nebben overgenomen en m*e kinnen denken aan ver arde psisionering, korter wer- yoor oudere werknemers, een weikweek voor alle werkne- heeft door te gaan met de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie ln de huidige vorm. De bond zet met name een vraagteken achter de tien produktschappen. 'Je kunt je namelijk afvragen of deze vaktech nische organen nog een duidelijke relatie met de directie werknemers- belangen heben', zei de voorzitter, die hieraan toevoegde dat de rol van de vakbeweging in deze orga nen ter discussie moet worden ge steld. Bezorging De heer Den Hollander Is bepaald niet optimistisch over het voortbe staan van de wijkbezorging van brood en melk op wat langere ter mijn. Er moet gestreefd worden naar een redelijke verhouding van maximum- en minimum prijs, zo dat oneerlijke concurrentie via af- braakprijzen in supermarkten en dergelijke wordt voorkomen. De wijkbezorging heeft een belangrijke functie, maar zelfs met een con centratie van deze activiteit ziet de heer Den Hollander de toekomst somber in. Het bepleitte een inkomensgarantie voor wijkverkopers, teneinde de sluipende en koude sanering voor de betrokkenen althans financieel overkomelijk te maken. Een ander punt van grote zorg is de overcapa citeit, vooral in de bakkerij- en broodsector, de zuivelindustrie en de vleeswarenindustrie. 'De vak bonden mogen nu eisen dat de beleidsfouten te hoge investerin gen niet op de schouders van de werknemers worden afgewenteld', aldus de heer Den Hollander. af' tetj largere vakanties en meer ng «n vorming'. Volgens de Den Hollander is het van bekng ernaar te streven de ;ijd Dver alle burgers te sprei- pbats enkel en alleen over jrklczen. hdgen rikbew?ging moet volgens hem 1 i zijn'haar looneisen te mati- ietiis dat in het belang is van de nale «conomie. Daarbij moet de erste plaats bedacht zijn r posiie van de laagstbetaal- ialOok au er volgens de bonds- P Itter n principe naar moeten I ®n gestreefd naar een hogere 5 'lering van zware en vuile ar- dSJvan irbeid onder onaantrek- acje omstandigheden en dergelij- eriKu werkloosheid tot een niipaarlbaar peil is gestegen ge- Sl(| de leer Den Hollander dat jagierw£ardering van het onaan- d^elijke werk nodig is. Het kan rinjzijn nening niet de bedoeling ïat werk wordt gecreëerd voor lantse werknemers, terwijl iet \eel werkloosheid hebben mpei. Het zou verstandiger injte gffitarbeiders te helpen aan Telegïnheid in eigen land. 'Achterhaald', zegt Anti-Apartheids Beweging Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Anti-Apartheidsbeweging Nederland (AABN) heeft in een brief aan de regering geëist, dat het cultureel verdrag van 1951 tussen Nederland en Zuid-Afrika wordt opgezegd, omdat dit verdrag feitelijk totaal is achterhaald. Het verdrag, in werking sinds 31 mei 1951, voorziet in de instelling van een commissie, die zorg moet dragen voor de uitvoering van dit verdrag. De uitvoering van de taak van deze commissie berust nu geheel en al bij de Nederland-Zuid-Afrika-Vere- niging (NZAV). Op cultureel ter rein, aldus de AABN. valt ej nau welijks meer iets te coördineren. Universiteiten hebben geen belang stelling de VU heeft onlangs nog het verdrag met de Zuidafrikaanse Potchefstroom-universiteit opge zegd en ook kerkelijke banden bestaan er nauwelijks meer. De Zuidafrikaanse gereformeerde ker ken hebben kortgeleden alle con tacten verbroken. De AABN voert verder aan, dat de NZAV wordt gebruikt in het kader van de Zuidafrikaanse agitatie-po litiek tegen de Nederlandse pers. 'Deze vereniging aldus de AABN onderhoudt nauwe contacten met een afgesplistste vleugel van de NZAV. de Nederlands-Zuidafrikaan- se Werkgemeenschap (NZW), die de meest walgelijke propaganda spuit tegen de bevrijdingsbewegin- gen. De voorzitter van de Werkge- pOlltlSCriltg land). Dit, aldus de AABN, nog afgezien van de bezwaren die aan deze stimulering van de uitwisse ling van studenten kleven. De NZAV wordt in stand gehouden in het kader van het Cultureel Ver drag, maar wordt in feite slechts gebruikt voor het stimuleren van de emigratie naar Zuid-Afrika (een open activiteit van de vereniging) en het stimuleren van de investe ringen in Zuid-Afrika (een clan destiene activteit). Bovendien zijn er sterke aanwijzingen, dat de ver eniging informatie doorspeelt aan de Zuidafrikaanse autoriteiten over personen en zaken hier in Neder land. hetgeen volstrekt in strijd is met de geldende normen in Neder land. schrijft de AABN in haar brief aan de regering. meenschap, ds. Gijmink, was on langs betrokken bij het plan een fonds op te richten ter ondersteu ning van de Zuidafrikaanse troe pen, die zich illegaal in Rhodesië en Namibië bevinden'. 'Ongeschikt' igfeken le gdLvolting van de voedingsbon den <TW en NKV vraagt ook de 'siond CNV zich af of het aijjde vakbeweging nog wel zin De NZAV is een volstrekt onge schikte instelling om Nederlands gelden, door het ministerie van on derwijs en wetenschappen ter be schikking gesteld, te beheren ten gunste van door haar geselecteerde Zuidafrikaanse en Nederlandse stu denten, die studeren in Nederland of Zuid-Afrika (in 1973 zeventien uit Zuid-Afrika en drie uit Neder- ikVl mededelingen over hulp gevraagd ^•onzi verslaggevers ImAG/GOES Terwijl enkele hagel- en regenbuien de pirg onder de boeren in Zuidwest-Nederland verder ver- teri hebben, vroeg mr. W. Aantjes, a.r.-fractievoorzitter in weale Kamer, de regering of zij zo spoedig mogelijk de Ka- wil laten weten of zij maatregelen overweegt tot hulp aan de eeiden. veest dat hulp van rege- §n jarticulieren niet meer kan ■Kleien dat de oogst in sommi- llen van Nederland, en in het Side; in Zeeland, zal misluk- IDe a.r. fractievoorzitter zag JveEoek ondersteund door de |es van PvdA en de VVD. Dr. aan (PvdA) wilde nog onder- J zfen in welk opzicht uitbrei- wab de oogsthulp nog mogelijk 'ol er meer fnilitairen kunnen in ingezet. WD'er Tuynman I dit ook de positie van de sv-produkten-verwerkende onderzocht moet worden it het antwoord van de rege- '|ia{ voor het afwerken van de van landbouw, volgende jbhnen moet zijn. Eerder had EPer Van Dis al schriftelijke In jver de oogsthulp gesteld. 1000 manuren moeten er in Zuidwest- land nog 16.300 hectare aard- ïn worden gerooid, waarvoor «r 170.000 manuren nodig Op dit moment werken er etr vierduizend vrijwilligers .an het oogstwerk. 'Nog altijd nig', vindt coördinator B. Goeman van het actiecentrum in Goes. 'We hebben tienduizend man nodig. Temeer omdat driekwart van de aardappelen nog niet verrot is. Ook de uien behoeven nog niet te worden afgeschreven, als het maar even droog wil blijven en er meer hulp komt'. Over de uitlatingen van de WDM, dat de legerleiding geen toestem ming zou geven om nog enkele duizenden hulpvaardige militairen naar Zeeland te sturen, zegt de heer Goeman: 'Waar ligt de waar heid? Als ik defensie bel om meer mankrachten, dan zegt men: meer hebben we er niet. Nou weet lk het ook niet meer'. Ramp Mocht er gedurende de komende dagen toch nog regen blijven val len. dan voorspelt Goeman een ramp. 'Als we aannemen dat we de bleten nog uit de grond krijgen, dan blijft er toch 140 miljoen scha de over. Dat noem lk geen normaal ondernemersrisico, maar een cala miteit. Daarom moet de regering In zo'n geval financieel hulp bieden. De regeling met leningen is in dit geval volstrekt ontoereikend'. Van een onzer verslaggeef sters UTRECHT Het plan van de ds. W. J. Overdiep, remon strants-gereformeerd predi kant in Utrecht, prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar theologie aan de Utrechtse universiteit en dr. Jan Terlouw ,D-66 ka merlid, om een fonds te stichten, waar mensen, die vinden dat ze te rijk zijn, wat geld kwijt kunnen, heeft erg veel reacties opgeroepen. Vaak in de trant van: 'Dat is een mooi plan, laten de rijke stinkerds nu maar eens over de brug komen'. Maar ook waren er bijdragen van men sen, die schreven helemaal niet rijk te zijn. laat staan te rijk, maar die toch wat wil den geven, omdat ze het zo'n mooi plan vonden. Verder waren er veel mensen, die inlichtingen vroegen over het fonds en een klein aantal mensen, dat al om een uitke ring vroeg. Tot nu toe is er één zeer grote bijdrage bin nengekomen van een particu lier, die gewoon een baan heeft, maar van zijn ouders nogal wat geld heeft geërfd. De aanvragen om een uitke ring uit het fonds waren af komstig van organisaties en een paar kleine middenstan ders, die schreven te zullen kreperen wanneer ze niet ge holpen werden. In principe is het de bedoe ling mensen en instellingen te helpen die zich bezighou den met het zoeken naar en het bestrijden van de oorza ken, die tot allerlei soorten van ellende leiden. De initiatiefnemers van het fonds willen overigens geen richtlijnen geven over wie nu precies rijk is en wel wat geld zou kunnen missen. 'Dat moeten de mensen zelf uit maken. Rijk of arm zijn is ook een kwestie van mentali teit: de een voelt zich veel sneller rijk dan de ander. Het gaat er alleen maar om, dat wij mensen met het idee, dat ze wel wat kunnen missen, een mogelijkheid bieden om hun geld kwijt te raken voor een verantwoord doel', aldus ds. Overdiep. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Een aantal acade mici heeft een stichting opgericht 'tot bevordering van een onbevan gen beoefening van wetenschap en onderwijs'. De stichting richt zich niet alleen op docenten, maar ook op studenten en technisch-admini- stratief personeel van universitei ten en hogescholen. Tot de initiatiefnemers behoren: de Amsterdamse hoogleraren ir. C. Boelhouwer (chemische technolo gie), dr. A. Heertje (economie), en de eveneens aan de Universiteit van Amsterdam werkzame dr. I. van der Sluis (sociale geneeskun de), de Delftse hoogleraar dr. J. G. Dijkman (wiskunde) en de Utrechtse hoogleraar dr. G. Dijkstra (chemie). De stichting wil vooral de politise ring van de wetenschap tegen gaan. Deze zou steeds meer om zich heen grijpen en het wetenschappe lijk bedrijf zowel van links als van rechts bedreigen. Het is niet precies duidelijk hoe de verhouding van de nieuwe stich ting is tot de door dr. M. J. Broek- meyer opgerichte stichting "Weten schap en democratie'. Deze stich ting beijvert zich voor het waarbor gen van de academische vrijheid. Broekmeyer en de zijnen wil len vooral ook de wet Universitaire Bestuurshervorming gewijzigd zien zó, dat de docenten op kardinale punten van een dui delijke meerderheid verzkerd zijn. De stichting tot onbevangen we tenschapsbeoefening heeft wel pro paganda gemaakt onder aanhangers van Broekmeyer. Een van hen, prof. dr. H. Daudt, zei ons de nood zaak van een nieuwe, soortgelijke stichting niet direct in te zien. Prof. Boelhouwer meent echter dat de doelstelling van de nieuwe stichting ruimer is dan die van 'Wetenschap en democratie'. Maandag zal het bestuur van de stichting de doelstelling verder toe lichten. Van een verslaggever HEERLEN In Heerlen zijn de vijftig personeelsleden van het schoonmaakbedrijf Alma op straat komen te staan. Het bedrijf is on langs failliet gegaan. De curator heeft het personeel laten weten dat er zelfs geen geld meer is om het loon over de afgelopen week uit te betalen. De leden van het cabaret Don Quishocking met de Louis Davidsprys 1974 die hun werd uitgereikt voor het liedje 'De oude school' uit hun programma 'Zand in je badpak'. Het is geschreven door Pie- ter van Empelen en Willem Wilmink (geheel links, resp. rechts op de foto) DEN HAAG De fracties van PvdA en PPR in de Eerste Kamer hebben staatssecretaris Van Lent laten weten, dat uitstel van de straf tegen de militair Kees Velle koop 'dringend gewenst' is. Dit standpunt van beide fracties kwam ter sprake bij de behandeling in de Eerste Kamer van een initiatief- ontwerp van de Tweede Kamerle den De Gaay Fortman en Jurgens (beiden PPR). Het voorstel brengt de verantwoordelijkheid voor de te werkstelling van gewetensbezwaar den van defensie naar het departe ment van sociale zaken. Het initia tief-voorstel werd door de senaat aangenomen. PARIJS In de zeven grootste industrielanden in het westen zal de economische groei volgend jaar gemiddeld maar onge veer één procent bedragen. Deze raming van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) is iets gun stiger dan vorige voorspellingen van deze uit 24 landen bestaande instelling. De landen die voor het komende DEN HAAG Op de begroting van het ministerie van CRM is voor 1975 1.487.000 gulden uitgetrokken voor het uitvoeren van projecten die experimenten en kunstzinnige vernieuwingen op alle gebieden van kunst beogen. Dat is bijna een kwart miljoen meer dan voor 1974. De aanvragen voor subsidies voor de projecten moeten voor februari 1975 worden aangevraagd bij het ministerie. De projecten kunnen 'zowel materie- als communicatie- gericht zijn, en zowel van collectie ve als van individuele aard' zijn. De raad van de kunst zal de minis ter adviseren bij de beoordeling van de aanvragen. Op grond van deze adviezen wordt beslist, waarbij ook de beperktheid van het be schikbare bedrag een rol kan spe len. SYDNEY - De Nederlandse ballet danser en choreograaf Jaap Flier is benoemd tot artistiek directeur van de Australische New South Dance Company. Deze benoeming gaat volgend jaar januari in. Flier had onlangs ontslag genomen bij het Australian Dance Theatre in Ade laide, waaraan hij 15 maanden ver bonden is geweest. De New South Dance Company heeft ook Willy de la Bye aangetrokken als repetitie directrice en adviseuse van Jaap Flier. Zij was bij het Nederlands Danstheater in de tijd dat Flier daar de artistieke leiding had. HOOGEVEEN De 22-jarige H. Lok uit Havelte is gistermorgen op de weg Eursinge Meppel bij een frontale botsing om het leven ge komen. De jongeman is op de lin kerweghelft terechtgekomen en te gen een tegemoetkomende vracht wagen gebotst, waarbij zijn wagen in twee stukken werd gereten. Hij was op slag dood. jaar op een gemiddelde toeneming van hun bruto nationaal produkt van één procent mogen rekenen zijn de Verenigde Staten, West- Duitsland, Japan. Frankrijk. Enge land, Italië en Canada. Enige tijd geleden was de OESO er nog bang voor, dat de groei volgend jaar niet meer dan een half procent zou bedragen. HAARLEM De tegelverzameling van Dingeman Korf, die kort geleden door het Haarlemse Frans Halsmuseum in langdurig bruikleen werd verkregen heeft een prachtige plaats gekregen in de zuidgang van het museum. Het is een kostelijke, met veel zorg bijeengebrachte collectie die een uitstekend overzicht geeft van de majolica tegelproductie in Neder land tussen de jaren 1570 en 1850. Niet alleen puntgave tegels overi gens, er is ook veel z.g. bakkerijaf- val uit Haarlem, Harlingen. Leiden en Makkum bij en juist die voor werpen geven ook nog eens een goed inzicht in de mens achter het produkt. Dat afval laat namelijk het een en ander zien van de vele moeilijkhe den waarmee zo'n bedrijf toen te maken had en de manier waarop die konden worden opgelost. Ook is er duidelijk te zien, hoe men pre cies de tegels beschilderde. Achter schilderingen bewijzen hoe de meester-tegelschilder zijn leerlin gen voordeed, hoe men het penseel moest hanteren andere voorbeel den tonen aan. hoe die schilders bij het tijdsgebeuren betrokken waren. Gewone dagelijkse zaken,- zoals de schepen in de haven, de timmerman aan het werk, het por tret van een collega, maar ook de misdadiger die aan de galg werd gehangen. Andere merkwaardige zaken zijn een ovenboekhouding op een bis- quittegel, die niet meegebakken werd. en een memorandum, ook op een tegel, dat wél mee de oven in ging. Twee prijslijsten, een uit 1807 en een andere uit 1857, tonen aan dat inflatie toen een onbekende zaak was: ze tonen bijna geen verschil len. Tot 1650 werden tegels én schotels in dezelfde bakkerijen gemaakt. Later vond er een splitsing van de bedrijfstakken plaats, omdat men bij het schotelbakken een meer verfijnde techniek ging toepassen. Op de tentoonstelling zijn ook een aantal schotels en borden te be wonderen die in Haarlem werden opgegraven. De ontwerper Willem Snitker richt te de expositie smaakvol en chro nologisch in, zodat Je de hele ont wikkelingsgang op de voet kunt volgen. tbch\MVde£i^L! Prijstlpper Feestelijke glansbloes van fijne tricel

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11