Anton Heering heeft gelijk, en hoe Hervormde lof en steun voor dr. Beyers Naudé Uit de kerkbladen Notities van Kierkegaard Vandaag N W Trouw Kwartet Hervormde synode wordt doorgelicht Arrestante Berlijn blijkt kerkelijk werkster Zendingsbladen op 1 januari samen Drie menisten in de Baarnse gemeenteraad Conferenties Personalia TROUW/KWARTET DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2 M door Aldert Schipper Overste M. H. von Meyenfeldt is een van degenen binnen de gere formeerde kerken, die leiding geven bij het denken over vragen van oorlog en vrede. Hij is een militair, die vaak de indruk wekt, zich bij pacifisten meer thuis te voelen dan onder zijn bewapende broeders. Dat bleek de afgelopen zaterdag weer eens duidelijk, toen de overste meedeed aan een forum, dat de dag afsloot waarmee Kerk en Vrede haar vijftigjarig bestaan herdacht. Hij was allervriendelijkst voor de daar aanwezige christen-pacifisten. Toen hem daarnaar gevraagd werd, bleek het hem niet mee te vallen, zijn bezwaren tegen het pacifisme onder woorden te brengen. Hij zei dat hij de pacifisten graag naast zich zag in een bewustwordingspro ces over geweld. Hij bewondert pa cifisten om hun onwrikbaar geloof in de mogelijkheid een andere weg te gaan. Wat hijzelf dan tegen het pacifisme heeft? Von Meyenfeldt had daarvoor een verfijnde uit drukking. Kerk en Vrede had in een van haar publicaties gemeld dat pacifisten solidair zijn met de genen die slachtoffers zijn van ge weld. Overste Von Meyenfeldt zei hierop: 'Jullie moeten ook gaan staan naast hen, die geweld uitoe fenen in de gemeenschappelijke poging van dat geweld af te ko men'. Met deze opmerking stichtte hij duidelijk verwarring onder zijn pa cifistisch gehoor. De heer Anton Heering liet het verwijt horen dat Kerk en Vrede de oude Kerk en Vrede niet meer is. Hij constateer de dat er groeiend begrip is voor bevrijdend geweld. In zijn opmer king klonk een verlangen door naar de begintijd van Kerk en Vre de. Toen stonden het oorlogsgeweld en de slachtoffers daarvan ieder aan een kant van een waterdichte scheidslijn. Kerk en Vrede stond aan de kant van de slachtoffers, riep iedereen op, niet in dienst te gaan en was overtuigd van het onwankelbare eigen gelijk. De heer Heering vertolkte met zijn opmer king vermoedelijk de opinie van verscheidene aanwezigen in de kerkzaal van de Johanneskerk in Amersfoort, maar niet van allen. Prof. dr. J. de Graaf, de oud voorzitter van Kerk en Vrede, die zojuist het hem aangeboden erelid maatschap had afgewezen, was ver moedelijk woordvoerder van een tussengroep, die een meer gediffe rentieerde geweldsethiek er op na houdt en althans onderscheidt en zich afvraagt welke soort geweld meer of minder verwerpelijk is. In de ogen van de heer Heering onge twijfeld een hellend vlak, maar hier ontstaat ruimte voor mensen als Beyers Naudé of als Helder Camara, die van alle geweld het structureel geweld nummer één noemt. Maar prof. De Graaf aanvaardt het revolutionaire geweld niet, een standpunt waarmee hij een positie inneemt tussen de 'Heeringen' en de jongeren. De vertegenwoordiger van de jongeren was afgelopen za terdag in het forum dr. G. H. ter Schegget. Hij zei dat je degenen die tegengeweld toepassen niet kunt veroordelen, zolang er geen duidelijke andere manier is om ge rechtigheid tot stand te brengen tégenover een geweldsstructuur. En daarmee naderen wij het standpunt van de priester-arbeider dr. J. Ca- minada, die op grond van zijn er varing tijdens de staatsgreep in Chili begrip vroeg voor de christen- guerrilleros in Latijns-Amerika. 'Ik zelf heb geprobeerd aan wapens te komen om daarmee tegen de facis- ten te vechten', zei hij. Caminada zei verder nog dat de christenen wel eens wat meer con tact zouden kunnen zoeken met de bewegingen in de derde wereld, die weliswaar het geweld in hun vaan del hebben geschreven, maar 'die heus toch ook wel Inzien, dat ge weld tegen een overmachtige on derdrukker niets uithaalt'. Waarmee we weer terug zijn bij de denkwe reld van overste Von Meyenfeldt. Inderdaad, Kerk en Vrede is Kerk en Vrede niet meer. Anton Heering heeft gelijk, gelukkig. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Dr. C. F. Beyers Naudé, de directeur van het christelijk instituut in Johannesburg en zijn echtgenote zijn gis termiddag hartelijk ontvangen in de hervormde synode, waar de praeses en talrijke sprekers getuigden van hun bewondering voor dr. Beyers Naudé en hem steun beloofden in zijn werk aan ver zoening in Zuid-Afrika. Dr. Naudé zei dat hij deze ont vangst, die een gast van de synode vrijwel nimmer te beurt valt, op hoge prijs stelde. Hij herinnerde er aan dat hij steeds meer tot de overtuiging komt dat verzoening in Zuid-Afrika voorafgegaan moet worden door gerechtigheid. 'De blanke bevolking van Zuid-Afrika lijkt nog steeds niet bereid tot het doen van de daarvoor noodzakelijke stappen', aldus dr. Naudé. Hij wees op de snel toenemende spanning tussen de rassen in Zuld- Afrlka. de laatste tijd snel verhoogd door de revolutie van april in Por tugal. De zwarte bevolking is, aldus dr. Naudé er van overtuigd dat het uur van de bevrijding naderbij komt. De blanken vragen zich in dit stadium onzeker af of er voor hen nog een toekomst in Zuid- Afrika is. De bevrijdingsbeweging van Mozambique, het Frelimo heeft echter steeds herhaald dat het haar te doen is om het opbouwen van een niet raciale samenleving. De spanning die er in de maat schappij is tussen blank en zwart wordt ook weerspiegeld in de ver houding tussen de kerken, aldus dr. Naudé. De zwarte gereformeerde kerk heeft reeds openlijk kritiek laten horen op de blanke 'moeder kerk' die zich steeds meer isoleert. Deze zwarte kerken hebben echter gezegd dat zij vastbesloten zijn het contact met andere kerken, ook in Nederland vast te houden. Vragen Verscheidene synodeleden maakten van de gelegenheid gebruik dr. Naudé vragen te stellen. In ant woord op de vele vragen zei dr. Beyers Naudé dat Zuid-Afrika zijns inziens de komende maanden een laatste kans heeft om een oplossing te vinden voor het rassenprobleem. Hij pleitte er voor dat premier Vor- T ster het initiatief neemt tot een instemming* gesprek met de ware leiders van de zwarte en bruine gemeenschap over het tot stand komen van een meer derheidsregering in Zuid-Afrika. Dr. Beyers Naudé noemde dit 'een mi nimumvoorwaarde om zonder ge weld tot een rechtvaardige maat schappij te komen. Indien zo'n ge sprek er niet komt, dan vrees ik toenemende pólarisatie en radicali sering in Zuid-Afrika', aldus dr. Naudé. Hij zei dat hij overigens verbaasd dat het zwarte verlangen naar een oplossing zonder bloed vergieten nog steeds bestaat. 'Dit verlangen is onvoorstelbaar groot' zei dr. Naudé. 'Het wordt echter door de blanken misbruikt om hun over heersende positie in stand te hou den'. Dr. Naudé zei nog te hopen dat binnenkort een zwarte verte genwoordiger naar Nederland kan komen om het zwarte standpunt te vertolken. Dr. Naudé vertelde in de nervormde synode dat reeds meer dan duizend jonge blanke Zuid-Afrikanen hun instemming hebben betuigd met de resolutie van de Zuid-Afrikaanse raad van kerken in augustus, die is aangenomen in Hammanskraal en waarin de kerken zich afvragen of militaire dienst ter verdediging van een onrechtvaardigemaatschappij verantwoord is. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Arafat (9) Het is in zoverre een goede zaak geweest, dat Yasser Arafat de Alge mene Vergadering van de VN heeft toegesproen, nu eens temeer dui delijk is geworden, welk een mach teloze en hypocriete organisatie de VN zijn. Zonder een erkenning van de staat Israël ongeacht welke territoriale omvang deze staat in de toekomst zal krijgen, want dat is juist een belangrijk punt van even tuele onderhandelingen is er geen zicht op vrede, noch voor de Arabier noch voor de Jood. De Ara bische vluchtelingen en de Joden beiden zijn slachtoffer van een cor rupte grootmogendhedenpolitiek, door de VN gesanctioneerd. De am bities van Yasser Arafat voegen daar alleen nog ellende bij, zowel voor hen, die hij meent te verte genwoordigen als ook voor het Joodse volk. Muiden A. G. Bosnia Arafat (10) Arafat, die zich fel tegen de Joodse staat Israël keert, moet bedenken, dat het Gods wil is dat deze staat weer hersteld is en dat God niet zal toestaan dat Israël weer zal ver dwijnen. De bijbel spreekt hier zeer duidelijke taal over. Ook moet Ara fat bedenken, dat wie zich tegen Gods oogappel (Israël) keert, zich keert tegen de God van Israël. Rotterdam J. H. de Boer-Schmidt De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Dr. Beekmans Na de onthullingen van dr. Beek mans over de handelingen van huis artsen en specialisten kan een on derzoek niet achterwege blijven. De bonafide medici worden ernstig in hun ethiek aangetast en de patient raakt zijn vertrouwen kwijt. Alleen een uitgebreid onderzoek kan de medici van alle blaam zuiveren en wat meer openheid in deze tak van de samenleving brengen. Poeldijk J. C. Kohier Commissaris Waarom maakt de regering geen haast met de benoeming van de commissaris van de koningin in Zeeland? Er is behoefte aan een krachtige figuur, die het verzet van de Zeeuwen tegen het onverant woordelijke stormstuwcaissonplan kan bundelen. Zeeland mag niet overgeleverd worden aan de wille keur van aktiegroepen. Luctor et emergo. Amsterdam C. Galjon Oosterschelde (3) De overlevingskansen van de mens heid worden met de dag kleiner door stijgende voedseltekort, grote re milieuvergiftiging, toenemende criminaliteit en de nog altijd voortgaande bevolkingsexplosie. Wij zullen prioriteiten moeten stellen, dat is in gewone taal: wat is het hardste nodig voor de toekomst? Kunnen we die 1500 miljoen gulden voor een open dam in de Ooster schelde, die het regeringsplan extra kost, misschien beter besteden voor ons milieu? Met 1.5 miljard kun je minstens 10 miljoen loofbomen planten, misschien wel 30 miljoen dat hangt af van de grondprijs in de Randstad. Daarmee zou m.i. een betere bijdrage aan het toe komstig milieu worden geleverd dan het kabinet nu van plan is. Bomen hebben we straks nodig als brood, zelfs méér nodig dan brood, omdat zij voor de allereerste levens behoeften zorgen: zuivere lucht, zuurstof, klimaatregeling, water huishouding voorts materiaal voor woningbouw én de brandstof om die woningen te verwarmen (als het aardgas op ls). Tenslotte produceren vele bomen voedsel voor mens en dier, wat ook mooi meegenomen is. Over de recreatieve functie, over de heilzame werking voor lichaam en geest praten we dan nog niet eens. Als iemand nu zegt: die 1.5 miljard worden tóch niet voor bosbouw benut, maar voor belastingverlaging ter stimule ring van de economie dan wordt de keuze moeilijker. Meer geld in handen geven van ons volk om auto's, bromfietsen en vaatwasma- chlnes te kopen?! Ploemp dat geld dan toch maar liever in de Zeeuwse wateren. Oegstgeest dr. A. Weiland In een gesprek na afloop van zijn ontvangst in de synodevergadering liet dr. Beyers Naudé weten dat, indien het tot een gewelddadig conflict tussen de blanken en zwar ten in Zuid-Afrika komt, het chris telijk instituut niet als een buffer tussen die twee zal optreden. 'Als er oorlog komt, dan zullen wij partij kiezen', aldus dr. Naudé. Hij zei dat het ANC. de bevrijdings beweging van Zuid-Afrika zich ern stig voorbereidt op een guerrilla in de steden van het land. Er zijn reeds 1200 jongelui voor de stads- DRIEBERGEN Het secretariaat- generaal van de hervormde synode heeft mejuffrouw C. J. Dales ge vraagd een onderzoek in te stellen naar het functioneren van de vergaderingen van de generale synode. Mejuffrouw Dales woont daartoe de zitting van deze week bij. Aan de leden van de synode is medewerking gevraagd bij een enquete, die aan het onder zoek verbonden is. Mejuffrouw Da- les hoopt in januari de resultaten van haar onderzoek aan de synode te kunnen aanbieden. Zij zal daar enige adviezen en suggesties aan verbinden. Haar nota aan de her vormde synode dient tevens als so ciaal scriptie sociale wetenschap pen. guerrilla opgeleid en elke maand wordt dit contingent met tien tot twaalf man uitgebreid, die een op leiding ontvangen in de andere Ari- kaanse landen. Dr. Naudé zei te verwachten dat deze stadsguerrilla binnen een jaar of twee zal begin nen. Correct Hij vermoedt dat premier Vorster aan president Kenneth Kaunda van Zambia een teken van verzoenings gezindheid moet hebben gegeven, voordat Kaunda blijk gaf van opti misme over de verhouding met Zuid-Afrika. Dat optimisme zal nu, na Vorsters verklaring dat de blan ken van plan zijn de baas te blij ven, wel verdwenen zijn. In elk geval heeft deze verklaring het voor president Kaunda onmogelijk ge maakt om met Vorster te1 gaan praten', aldus dr. Beyers Naudé. Dr. Naudé had reeds eerder in de synodezitting verklaard dat de af gelopen vrijdagavond door het IKOR uitgezonden film over Zuid- Afrika 'Last grave at. Dimbaza' de werkelijkheid van Zuid-Afrika cor rect weergeeft. Tijdens het gesprek met de pers beval hij het boekje over de apartheid aan dat de free lance journalist Robert van Waes- berge heeft geschreven voor de hervormde raad voor de zaken van overheid en samenleving. Dit boekje werd gisteren aan de pers en aan de synode gepresen teerd door drs. J. E. van Veen, de secretaris van deze raad en door de secretaris generaal van de her vormde kerk. dr. A. H. van den Heuvel. De synode had in haar zitting van oktober 1973 om een studie van het apartheidsvraagstuk verzocht. De secretaris generaal zei te hopen dat het boekje een flinke hoeveel heid moeilijkheden in de hervorm de kerk zal geven. Het geeft een voorkeurstem aan degene die het in Zuid-Afrika het moeilijkst heeft met het ontbreken van een vreed zame en rechtvaardige maatschap pij', aldus dr. Van den Heuvel. Het boekje bevat talrijke citaten van zwarte en blanke Zuid-Afrikanen, die tezamengenomen een beeld ge ven van deze maatschappij. De au teur Van Waesberge zei te verwach ten dat het boekje aanleiding zal zijn voor de leden van de kerk, die het boekje in handen krijgen, hun bevindingen door te spelen aan de leden van de hervormde synode. Het boekje is getiteld 'Apartheid, hebben wij er part aan', de onder titel luidt: 'Gedachtennotities van zwarte Zuidafrikanen over zichzelf, over ons en over onze investerin gen'. Het is een uitgave van de Centrale voor Vormingswerk/Her vormde Vrouwendienst, De Horst 5, Driebergen. De prijs bedraagt 2.00. Deze tekening van Kierkegaard als jong student is eenvan de illustraties in 'De naakte waarheid', een boekje met aforismen en andere korte notities van Kierkegaard, dat werd samengesteld (en vertaald) door drs. W. R. Scholtens en verscheen bij Ten Have. Baarn (103 pag., prijs ƒ12,50). We citeren hier een uitspraak van Kierke gaard, die op de bladzij naast de door ons overgenomen tekening staat: 'Er staat in de psalmen dat alle koningen van de wereld niet in staat zijn een strohalm te scheppen. Wel gelukt het vandaag het ellendigste warhoofd een 'publieke opinie' te creëren'. BERLIJN (UPI, ANP) De vrouw, die in West-Berlijn is gearresteerd in verband met de moord op rech ter Günther von Drenkmann is de 30-jarige Undine Zühlke. Zij is als maatschappelijk werkster in dienst van de Evangelische kerk. In deze functie is zij ingeschakeld bij het werk in de Berlijnse gevangenissen. Het Evangelisch consortium in West-Berlijn heeft bevestigd dat mevrouw Zühlke gearresteerd is, maar weigert verder commentaar te geven. De politie wilde ook gisteren nog geen bijzonderheden verstrek ken. In Hamburg is gisteren Holger Meins begraven. Meins overleed tien dagen geleden in de gevange nis in Stuttgart na een hongersta king. Zijn begrafenis werd bijge woond door ongeveer 1000 mensen. De moord op rechter Von Drenk mann wordt in verband gebracht met de dood van Meins. OEGSTGEEST Per 1 januari zul len de zendingsbladen van de her vormde kerk en de gereformeerde kerken worden samengevoegd. Deze gezamenlijke uitgave van 'Baarn' rn 'Oegstgeest' krijgt een oplaag van 220.000 exemplaren. In publikaties in hervormde kring tekent ds. A. de Haan, secretaris binnenland van de hervormde zen ding, bij dit aantal aan: oplage 20.000. Dank zij de gereformeerden met hun 190.000 exemplaren. Een goede verstaander Dit opmerkelijke verschil is te ver klaren uit het feit, dat de wijze van verspreiding aan gereformeerde kant erop gericht is, het blad in elk gereformeerd gezin in de brieven bus te krijgen. De kosten komen daarbij ten laste van de zendings- kas. De hervormde zending heeft steeds gestreefd naar bewuste lezers als betalende abonnêes. Een wer- mentsprijs van zes gulden. Het nieuwe blad zal tien maal per jaar verschijnen voor een abonne- vingsactie in de hervormde kerk leverde overigens dit jaar ruim drieduizend nieuwe abonnees op. Een curieus weetje uit Baarn: hoe wel er maar weinig doopsgezinden wonen, blijken er toch drie in de gemeenteraad te zitten (op een to taal van negentien). Deze drie heb ben ook nog elk een verschillende politieke kleur- Het Algemeen Doopsgezind Weekblad laat ze aan het woord. PSP-er Anne Fennema schrijft: Mijn politieke vorming heb ik van wege mijn proletarische afkomst uit een socialistisch-anti-militaristisch 'nest'. Mijn godsdienstige overtui ging door het aannemen van de verkondiging van Jezus van Naza reth. Als christen-pacifist-socialist heb je het gevoel een 'kurkezak' te zijn, die hangt tussen schip en wal, je wordt in beide kampen, chris tendom en socialisme, niet voor 'vol' aangezien. Ook in de gemeen teraad merk je dat. Goede raad Attie Knottenerus-Kuis (PPR) is in de politiek gestapt na een teleur stellende periode als kerkeraadslid: Op een ledenvergadering kreeg ik eens te horen, dat ik maar beter in de politiek kon gaan, inplaats van me bezig te houden met kerkwerk! Het was onvriendelijk en negatief bedoeld en ik heb toen nooit kun- Het raadhuis van Baarn nen vermoeden, dat ik deze raad nog eens zou opvolgen. Ik miste in onze doopsgezinde gemeente de lijn kerk-wereld, die ik wel vond in bijvoorbeeld het interkerkelijk vre desberaad. Een werkgroep ontwik kelingssamenwerking, de doopsge zinde vredesgroep en in de beginja ren van Sjaloom. Door het bezig zijn met problemen als geweldloos heid, racisme, ontwikkelingssamen werking enz. groeide een politiek bewustzijn, dat mij deed besluiten om lid te worden van de politieke partij radicalen (PPR). In deze partij voel ik me thuis, omdat ik hier mensen ontmoet, die ook van uit hun geloof bezig zijn met de problemen van de wereld. Zelf opknappen J. Ie Heux tenslotte is een doopsge zinde WD-er: Als u wilt weten waarom mijn keu ze in politiek opzicht op de VVD is gevallen dan is ook dat naar mijn mening een gevolg van opvoeding en geloofsovertuiging. Mij is ge leerd mijn eigen boontjes te dop pen. Ik kon altijd raad vragen en krijgen maar verder moesten wij het thuis zelf opknappen. Als er iets mis ging dan werd ons duide lijk gemaakt waar we hadden ge faald. Je moest ook heel duidelijk aantonen waarom het niet hele-, maal aan je zelf had gelegen om niet volledig zelf verantwoordelijk te worden gesteld en de gevolgen zelf te moeten dragen. Dat gaf je persoonlijke vrijheid om te denken •en kiezen: te willen of niet willen binnen je persoonlijke verantwoor delijkheid: te mogen of moeten binnen de sociale rechtvaardigheid en te handèlen binnen de grenzen van de sociale en maatschappelijke vrijheid. Mijn geloofsovertuiging, houdt mij voor mijn naaste te hel pen en bij te staan, niet hem de zaak uit handen te nemen, iets op te leggen of voor te schrijven. Tholen In verschillende gereformeerde bondsbladen wordt de IKOR-uit- zending over Tholen gelaakt, omdat deze niet representatief zou zijn voor de gereformeerde bond. Zo schrijft ds. W. van Gorsel (zelf oud-Tholenaar) in De Waarheids vriend Heeft men eruit gelicht wat inte ressant (en pikant!) was en wegge laten wat men minder relevant vond? Dit zijn dat besef ik ter dege voorzichtige beschuldigin gen aan het adres van de program mamakers, die uiteraard niet te be wijzen zijn, maar die toch ook niet van alle grond zijn ontbloot. Het was namelijk opvallend hoe dezelf de opvattingen steeds weer terug kwamen, opvattingen die misschien representatief zijn voor de uiterste rechtervleugel van de Gereformeer de Gezindte, maar zeker niet voor de doorsnee-Hervormd Gerefor meerden en ook niet voor de Gere formeerde Gemeenten. Ik denk hier aan het feit dat in de meeste niet in alle gevallen de predes tinatie het uitgangspunt vormde. 'Je kan je plicht doen en dat moet je, maar als je niet uitverkoren bent, dan zit je er toch nog naastIk denk ook aan de na druk op een plotselinge en kracht dadige bekering, waarbij ds. P. van Dijke en ds. J. Fraanje als 'model len' dienden. Het programma was ermee begonnen en later kwam men er nog een keer op terug. Weliswaar werd in een ander ge sprek toegegeven dat de bekering ook wel geleidelijk tot stand kon komen, maar er werd onmiddellijk aan toegevoegd dat dit uitzondering was! 'Als God je wil hebben, dan zal je'. De indruk dat alleen aan het extreme een plaats werd gege ven werd nog versterkt door de opnamen van de zondagse kerk gang. Nergens zag men een her vormde kerk in- of uitgaan, wel gereformeerde en oud gereformeer de gemeenten. Waarmee natuurlijk niet gezegd wil zijn dat die kringen bij uitstek extreem zijn! Maar symptomatisch vond ik het wel November is de maand van einde, veel meer dan de decembig maand. Het is de laatste maa - van het kerkelijk jaar en in j eerste daarvan (december) viei 1 we de geboorte van Jezus. V< onze rooms-katholieke vrienden Ir gint deze maand met Allerzielen s zij zijn het die door de eeu^ heen die laatste zondagen van l1 einde aller dingen bewaard hebbj de zondagen waarop van oudslr de afscheidsgesprekken van Jeij, gelezen werden. 5 Voor sommige mensen zijn dat 1 zonder sombere dingen. Bij 1 j woord einde denken ze aan de don en de ondergang. En nu wil ik n zeggen dat die begrippen tat j moeten zijn, want ze zijn natuurl realiteit. Ook bij de mens is het zoals Paulus zegt, dat z'n aar huis wordt afgebroken. Dat tg pijn betekenen en verdriet. Maar j de christelijke kerk heeft het woi einde toch ook altijd een lichte: klank gehad, Eigenlijk in de g( van dat boek van dr. Boerwinl 'Einde of nieuw begin?' Veel mooie dingen komen aan 1 eind, maar er is ook een belo dat al het lelijke en gemene e zal moeten wijken en dan voor nieuwe dat God aan het licht brengen. In die sfeer heeft de k altijd, over het einde aller din gedacht. Het einde betekende een bron troost. En ook van inspiratie. was dus alles niét tevergeefs 1 we deden. Onze werken waren 1 ijdel (Paulus) 'in de Heer', nai lijk in de verbondenheid met Heer die hier ons leven radic. deelde en die beloofde op al o' moeilijke zaken terug te komen.1 ze eens naar de voltooiing te br i gen. En aan Hem mogen wij dj ken als de dagen korter en donker jüog duisterder, wordt, staat garant voor dat einde dat nieuw begin is. En dat oris 1 telkens tot een nieuw beginnen spireert. NED. HERV. KERK Beroepen te Tange-Alteveer: W.' Gerritsen te Nes en Wierum Stevensweert (toez.): W. de Le«| kand. te Utrecht; te Harderwijk Jongerden te Veenendaal. Aangenomen naar Rijssen: A. v.d. Plas te Ooltgensplaat. Bedankt voor Twello: L. C. Balj j Breukelen; voor Genemuiden: T Vreugd te Haaften: voor Vlaar gen: J. den Dikken te Benthui j voor Eist: P. M. Breugem te Bai; veld. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoorn G. C. Hovi kand. te Amsterdam die dit bei; heeft aangenomen. Benoemd tot hulppred. te Arnh C. Houtman, a.s. em. pred. te L' stad, die deze benoeming aangenomen. Aangenomen naar Oudega (W) part-time leraar godsdienstoni1 wijs aan de chr. ped. academii Leeuwarden: drs. J. H. Meijer t<1 Annaparochie, die bedankte Oosterend (Henn) en voor Nijbij Preekconsent: kand. C. Koren, Herengracht 384 E 514, Amsterd Beroepbaar. A. Westra, Jacob-! risstraat 88', Amsterdam.,, G, C. vingh, P. v.d. Doesstraat 84'", sterdam (ook. prep. geëx.) Beroepen te Maassluis en te Boer (toez.): Th. J. van Loc' Boornbergum. Aangenomen: naar Appelscha:; D. Kraan. kand. te Kampen. GEREF.. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Groninj j Noord voor miss. arbeid op I Jaya: J. B. K. de Vries te Appii dam. Beroepen te Fijnaart: kand. Al E. Klap. die dit beroep heeft i genomen. Kerstgastendagen. Zestig mingscentra, volkshogescht i broederschapshuizen en confe tieoorden stellen hun ruimten dens de kerstdagen open 'kerstgastendagen.' Deze dagen zowel bestemd voor alleenstaar als voor gezinnen die op altera: ve wijze het Kerstfeest willen ren. Het oecumenisch radiopa' raat in Hilversum onder lei van ds. A. Klamer (tel. 021 15555) heeft zich beschikbaar steld als centraal informatie-ai Om misverstand te voorkomen: iemand kennelijk om een goed! logeeradres belt, wordt hij verw1 naar de WV. Maar veelal is 1 begonnen om een ontmoetings' gelijkheid tijdens de kerstdagen1 SCHIPHOL De 43-jarige ir. 1 A. Stapel uit Oegstgeest, nu junct-dlrecteur van het gemee lijk havenbedrijf van Amsterdai benoemd tot directeur van de Luchthaven Schiphol. De be ming gaat in op 1 april. Hij zall op de dagelijkse leiding gerl activiteiten bundelen. De hu i directeur, dr. D. Riemens, zal) algemeen directeur optreden. Rechterlijke macht Mr. R. I( Cornelissen, rechter bij de re bank in Zutphen, is benoemd i raadsheer bij het gerechtshof Amsterdam - Mr. P. W. M. Br hoven, rechter aan de rechtli van Rotterdam, is benoemd tot, van het hof van justitie var Nederlandse Antillen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2