eginnend hoogleraar oet minder verdienen ndt staatssecretaris Sleutelrol voor KVP in Oosterschelde-debat Natuurlijke storm moeilijke zaak luto>natelh acht- naar vijfduizend gulden per maand Bijverdiensten moeilijke kwestie mtencongres NATO 74 Nog steeds twijfel over caissondam Fortman -4t woord terug Garnalen... VSët "hm '/KWARTET DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T9/K11 ;e onderwijsredactie &AG Staatssecretaris Klein wil het aanvangssalaris van hoogleraren verlagen van bijna izend tot vijf duizend gulden per maand. Naar zijn mening verdienen jonge beginnende iren teveel. i- brief aan de universiteiten aicholen heeft dr. Klein ad- u aagd over dit voorstel. Het overleg voor personeelsza- het wetenschappelijk on- heeft zich al in principe verklaard met de verla- rer de uitwerking van het moet nog verder overlegd Dr. Klein wil deze zaak januari volgend jaar per |k besluit regelen, ons land 1800 hoogleraren »i neer dan honderd duizend >er jaar verdienen (exclu- ale lasten en AOW). Bij .Staan ze op de begroting g! miljard gulden. »1 [innend hoogleraar komt, ,i leeftijd en bekwaamheid, [e ond in salarisschaal 154. rekenen op een vast be- gelijk is aan het maxi- „3n die schaal: 7842 gulden 4nd (schaal 154 begint bij idsalaris van 6300 gulden). stelt voor om beginnende •en in schaal 152 te plaat- betekent een aanvangssa- 500 gulden per maand. In verhogingen zou de hoog- an kunnen opklimmen tot ige maximum, a n wijst erop dat de be regeling in 1962 tot stand len het moeilijk was vol- bekwame hoogleraren te igfNu is de markt echter rui- lestötale groep hoogleraren is Da jk uitgebreid en de vraag 'gd of een jonge hoogle- bijvoorbeeld 28 jaar1 wel bel achtduizend gulden per n odig heeft. el indidaten kunnen veelal b? blijk gegeven hebben te beschikken over voldoende uitgeba lanceerde kwaliteiten als inspire rend vermogen, organisatietalent, leiddinggevende hoedanigheden, le venswijsheid en dergelijke' Op dit moment liggen er bij het ministerie ongeveer tien benoemin gen op goedkeuring te wachten. Ze worden opgehouden tot op het mo ment dat het nieuwe besluit van kracht is. Bijverdiensten nds ials ren Binnenkort zal er ook een nieuwe regeling voor de bijverdiensten van hoogleraren komen. Volgens de wet op het wetenschappelijk onderwijs moeten hoogleraren en lectoren gen voor het verrichten van betaal- aan de minister toestemming vra- de bijbanen. Voor het geven van wetenschappelijke adviezen hebben zij geen speciale toestemming nodi ge Een moeilijk punt is de bijverdien ste door het schrijven van boeken en artikelen. In een artikel in het universitaire weekblad Folia Civita- tis zegt mr. G. J .P. Cammelbeekc, voorzitter van het bestuur vgn de universiteit van Amsterdam: 'Ik zou willen dat iedereen die werkt met gemeenschapsgeld dat ook weer aan de gemeenschap terug geeft'". Maar andere ondervraagden vinden dat een hoogleraar best wat extra's mag verdienen aan zijn publicaties. Prof. dr. A. Heertje: 'Als ik succes heb met mijn boeken - en dat is onmiskenbaar - dan komt dat om dat ik mijn wetenschappelijk werk goed bijhoud. En daar moet ik of fers voor brengen. Ik ben waar schijnlijk de enige econoom in Ne derland die op een veertigtal tijd schriften geabonneerd is'. 'Niet zeuren' Een lastige vraag is in hoeverre boeken in de vrije tijd geschreven worden. Mr. Cammelbeekc wijst die vraag echter van de hand: 'Vrije tijd en werktijd kun je moeilijk uit elkaar halen. Je bent geëngageerd in je taak of niet. Zit dan niet te zeuren over die auteursrechten of je van dat geld zou moeten leven'. Folia Civitatis heeft in de fiscale en juridische catalogus van uitge verij Kluwer nagekeken dat er al leen al bij deze uitgeverij alleen voor deze richting 144 titels ge noemd staan op naam van hoogle raren. Van een groot deel, aldus de redac tie van Folia, kan gezegd worden dat ze dubbel betaald worden: door de gemeenschap die de salarissen van de hoogleraar betaalt en door de kopers die de auteursrechten in de prijs van het boek betalen. De oplossing van de Oosterschelde. zoals de Rijksplanologische Commissie die in september in een advies aan het kabinet aangaf. In de drie stroom- geulen van de Oosterschelde (Hammen, Schaar van Roggenplaat en Room pot) worden een negentigtal caissons gplaatst, met schuiven die bij storm vloed kunnen worden gesloten. Gezien de stroming in de geulen (die groter is dan bij welke afsluiting ook) vergt de plaatsing grotere problemen, ter wijl ook de standzekerheid van de geplaatste caissons (hiervoor worden bij zondere eisen aan de fundering gesteld) voor moeilijkheden zorgt. Over het bekken achter de dam heeft de regering nog geen beslissing genomen; er wordt eerst overleg met Zeeland gevoerd. De RPC kiest echter voor de oesterdam en het Waardekanaal, waardoor de mossel- en oesterbanken behouden blijven. Zeeland wil echter een compartimenteringsdam bij We- meldinge. Hierdoor wordt het gedeelte van de Oosterschelde met getijde beweging kleiner en gaan de mossel- en oesterbanken verloren. onzer verslaggevers •AM De Bond voor htigen (BVD) houdt op 23 november in Amster- 'trecht een internationaal ingres onder <ie naam '74. Uit tien verschil leden zullen vertegenwoor- t0 van soldatenorganisaties herland komen om aan dit rtfteel te nemen. Twee dagen pavoor onderlinge besprekin- lerde dag wordt een mani- [ehouden in het Jaarbeurs- •ntrum in Utrecht, die reen toegankelijk is. lisaties uit het buitenland Vietnam Veterans against en de American Service- lion uit de VS, het Comité se des Appelés uit Fank- etari in Divisa uit Italië iren van de Beweging van trachten uit Portugal. Ver- u vertegenwoordigers uit v -West-Duitsland, Zwitser- z( geland, België en Neder- dit congres deelnemen, besprekingen de eerste ;en staan als onderwerpen •rogramma de soldatenbe- acties tegen de legering ielfcen in het buitenland en aafinenlands gebruik van het vrijwilligerslegers en de in< leden van organisaties van ers. Op de laatste dag in zal het woord worden ge- or vertegenwoordigers van va^dse soldaienorganisaties. manifestatie zullen ook de ep Proloog en het muziek clip De Volharding optreden festatie duurt van half elf Recessie en Oosterschelde in Kamer door Bert de Jong DEN HAAG De maatregelen, die de regering wil nemen tegen de mogelijke stormachtige gevolgen van een dreigende economi sche neergang en de beveiliging van Zeeland tegen het natuur lijke stormgeweld zijn de belangrijkste onderwerpen van deze week in de Tweede Kamer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij de KVP bestaat nog steeds twijfel over de beslissing van de regering de Ooster schelde af te sluiten met een caissondam, die met stormstuwen kan worden afgesloten. In het debat over de 3.5 miljard gulden, die het kabinet jn onze economie wil pompen, om de ma chinerie weer normaal te laten lo pen, zijn niet veel moeilijkheden te verwachten. Iedereen is het er wel over eens, dat je als overheid niet passief mag blijven toezien als de vloedgolf van de werkloosheid ho ger stijgt. Anders ligt het in de kamer met het plan om de Oosterschelde niet met een dichte dam, maar met een open caissondam met stormschui- ven af te sluiten. De twijfel of het wel verantwoord is Zeelaind nog langer op de beloofde veiligheid te laten wachten, wordt steeds groter. Niet eenvoudig De discussie in de kamer over de toekomst van onze economie zal overigens niet eenvoudig zijn. Een moeilijkheid is, dat gelijk met het debat over de aangekondigde maat regelen ook beslist moet worden over de belastingvoorstellen voor het volgende jaar. Maar in het pakket maatregelen van de rege ring zitten ook weer belangrijke belastingvoorstellen, die eerst op 1 april ingaan en waarover pas in januari wordt beslist. Bij elk amen- - dement, dat ze indienen, moeten de kamerleden in hun achterhoofd /-i tn a. houden de extra verlaging van de \j33Y r 0riITl3.il loon- en inkomstenbelasting met 840 miljoen gulden, die drie maan den later ingaat en een jaar zal gelden. In de kerngroep De nieuwe maatregelen van de re- %d) van de PPR heeft dr. gering zijn vooral bedoeld om de raay Fortman gezegd het te werkloosheid de kop in te drukken. van Aan bet eind van het jaar echter. lijkt erop', verzuchtte gisteren mr. W. Scholten (CHU), 'dat het kabi net doet aan kwartaalbegrotingen'. Door de inkrimping van de wereld handel en het afnemen van de binnenlandse bestedingen neemt de groei van de economie snel af. waardoor er minder gefabriceerd wordt en er minder werk ontstaat. De economie moet weer aange zwengeld worden. Een middel is, dat we meer gaan kopen. Vandaar het plan om de inkomstenbelasting extra te verlagen en de premiedruk te verminderen. Dan kan de consumptie worden op gevoerd, zo is de redenering van de ministers Den Uyl en Duisenberg. Het is echter nog niet zo lang geleden, dat de premier met grote instemming het CDA-geschrift 'Ge rede twijfel' citeerde en wees op de noodzaak van de afremming van de economische groei en de versobe ringsmaatschappij prees. Maar nu worden we juist door hem aange moedigd meer te besteden en te consumeren. De kritiek van Ad Schouten (ARP) op de maatregelen is dan ook, dat de maatregelen worden getroffen volgens het traditionele economi sche boekje. Maar wie zegt, dat dit boekje nog klopt? Ook vraagt hij zich af of er nu eindelijk geen systeem kan worden gevonden, die de beunhazerij, het zwart werken, de belastingontduiking en het mis bruik van de sociale wetgeving kan tegengaan. Ook deze verschijnselen tasten de economie ernstig aan. een centraal akkoord tussen de werknemers en werkgevers. Wan neer dit akkoord wordt bereikt, is veel gewonnen in de strijd tegen de inflatie. Daarom spelen de onder handelingen over dit centraal ak koord, die ook deze week worden gevoerd een belangrijke rol op de achtergrond van het kamerdebat. De regering wil grote kapitalen be steden om de koopkracht te vergro ten. Het niet bereiken van een centraal akkoord, waardoor lonen en prijzen uit de hand kunnen lopen. kan echter het effect van de maatregelen weer teniet doen. Dat zal zeker niet de bedoe ling zijn van de regering. 'Ideeën van Noam Chomsky' AMSTERDAM Donderdagavond 21 november organiseert de Am sterdamse afdeling van de Federa tie van Socialisten een bijeenkomst in de Brakke Grond, Nes 51-55, over het onderwerp Ideeën van No am Chomsky. Spreker is Jaap van der Heerden. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Bij het Oosterschelde-debat, dat vandaag en morgen In de Tweede Kamer wordt gehouden, vervult de fractie van de KVP een belangrijke rol. Momenteel houden voor- en tegenstanders van de oplossing die de regering voor ogen staat elkaar in de Tweede Kamer ongeveer in evenwicht: de progressieve fracties staan vrijwel geheel achter het re geringsstandpunt, terwijl de opposi tiepartijen (WD, CHU, DS'70 en enkele kleinere partijen) en het merendeel van de fractie van de ARP tegen zijn. De opstelling van de KVP. die vanmorgen in een fractievergadering wordt bepaald, is daarom van beslissende invloed. De KVP staat, zo werd in ee eerste reactie verklaard, in beginsel positief tegenover de stormstuw- caissondam, maar voegde daaraan toe dat minister Westerterp (ver keer en waterstaat) eerst nog heel wat vragen ten aanzien van met name de kosten en de veiligheid afdoende zou moeten beantwoor den. Vorige week vrijdag beant woordde minister Westerterp schriftelijk een groot aantal vra gen, maar dat kon de twijfel bij de KVP niet wegnemen. Ir. P. A. M. Cornelissen, water- ADVERTENT1E (L_ '""J i dat hij ten aanzienVB ~u aid aspect van de Zuidaf- de kamer de slotnota over de buitenlandse politiek het itsoenlijk' gebruikt heeft. met dit woord, zei h ij, oeld ook maar enige posi- alificatie te geven. Beter feest te spreken van 'op- of 'verrassend' ^ldus De rtman. Hij gebruikte de terugkomst van een reis Ikaanse landen, toen hij Ch e dat Zuid-Afrika zich af- sp :ld van de ontwikkelingen >tr 'ortugese gebieden. Later r. De Gaay Fortman zijn t in onze krant toe. Ook premies werkgelegenheid tegemoet zien, waarin vooral op de oorzaken van de werkloosheid wordt ingegaan. Ondertussen moet men zich wel uitspreken over miljarden, die moe ten worden uitgegeven. Zo rolt deze week, overigens door de nood gedwongen, alles over el kaar in de Tweede Kamer. Een oorzaak is ook. dat de regering door de ontwikkeling van de economie steeds haar begrotingscijfers moet bijstellen. 'Er wordt de laatste tijd vooral aangedrongen op een begro ting voor meer jaren. Maar het ADVERTENTIE i voor heerlijke gerechten en gezellige snacks. Tomaten gevuld met garnalen en mayonaise Garnalensla Broodjes gevuld met garnalen Garnalencocktail Garnalencroquetten Garnalensaus bij visgerechten Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Productschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaaraaweg 20, Dan Haag. Vooral omdat in januari beslist moet worden over weer nieuwe voorstellen, is te verwachten dat de belastingvoorstellen, die deze week aan de orde zijn, niet al te zeer door de partijen worden aange vochten. Een verwijt van de kant van de ARP en CHU is, dat de regering bij het bepalen van de tarieven voor het volgend Jaar te weinig rekening heeft gehouden met de sociale pre mies, die de werknemer moeten be talen. In Nederlandse gedachten van vorige week toonde dr. Arend Vermaat (ARP) aan. dat de groep van verdieners van 30 tot 40 dui zend gulden er naar verhouding het slechtst afkomen. Mogelijk komt er een amendement om hierin verbe tering aan te brengen. In de nieuwe voorstellen is weer het principe gedeeltelijk verlaten, dat ledereen een gelijke belasting verlaging (van 150) krijgt. Van de kant van de PvdA bestaat hierop kritiek. Het bedrijfsleven krijgt om de premiedruk voor de kinderbij slag te verlichten wel een 500 mil joen gulden toegeschoven. Dr. Dol man is bang. zo zei hij gisteren voor de radio, dat de werknemers nu op de koffie komen. Overigens vindt de financieel-eco- nomische expert van de PvdA het pakket maatregelen van de rege ring een uitstekende bijdrage van de regering voor het bereiken van staatsdeskundige bij dc KVP; 'Ten aanzien van de gedeeltelijke dijk verhoging, die in de jaren zeventig moet worden uitgevoerd om de vei ligheid tot 1985 (wanneeer de stormstuwcaissondam gereed zou zijn, red) op een aanvaardbaar ni veau te brengen, zijn we niet veel wijzer geworden. We weten nog steeds niet wat we met betrekking tot de veiligheid mogen verwachten. Wat de extra kosten betreft hebben we wel inzicht gekregen in wan neer de gelden moeten worden be steed, maar we weten nog steeds niet wie het nu eigenlijk gaat beta len'. Een probleem bij de standpuntbe paling vormt het feit dat minister Westerterp KVP'er is. De heer Cor nelissen: 'We zien deze beslissing bij uitstek als een beslissing van het kabinet. We zullen een zakelijke discussie voeren en ons niet blind staren op de CDA-ogen van de minister'. Bij de confessionele fracties wordt veel waarde gehecht aan de opvat ting van de Zeeuwse provinciale staten. Deze hebben zich. evenals de betrokken Zeeuwse en Brabantse waterschappen en een groot aantal gemeenten, duidelijk uitgesproken voor een volledige afsluiting van de Oosterschelde. Volgens, het Zeeuwse statenlid Everaert (CDA) die giste ren deel uitmaakte van de delegatie die minister Westerterp de Zeeuwse motie kwam aanbieden, wordt de opvatting van de Zeeuwse staten wel ernstig genomen, maar staan de christen-democratische politici niet allen er achter. De delegatie zei gisteren niet naar Den Haag te zijn gekomen om de emoties aan te wakkeren, maar om in de huidige situatie duidelijk van zich te laten horen. Minister Wes terterp zegde toe de moties in over weging te nemen bij zijn beant woording aan de Tweede Kamer, maar dit niet alsnog in het kabinet te brengen. Ook de voorstanders van een open Oosterschelde, verenigd in het Co mité Samenwerking Oosterschelde (SOS), wendde zich gisteren tot de regering en het parlement, zonder overigens de petitie aan minister Westerterp persoonlijk te kunnen overhandigen. De vijftien groepe ringen dringen er op aan zo snel mogelijk te beginnen met de verbe tering van de zwakke dijkgedeelten en de studie over de stormstuwcasis- sondam ter hand t,e nemen. De actiegroepen nemen regelrecht stelling tegen de waterschappen, de provinciale staten en de gemeen ten, die menen dat de getalsver houding waarmee de motie is aan genomen (31 voor, 15 tegen) aan geeft dat het merendeel van de Zeeuwen voor volledige afsluiting is. Zij vinden deze scheidslijn ver tekend en wijzen daarbij op twee opinieonderzoeken (uit 1972 en fe bruari van dit Jaar). Ook bij de verkiezingscampagne voor de pro vinciale staten heeft iedere partij zich lovend uitgelaten over de plannen van de commisie-Klaasz, die een open blokkendam voor stelde. Zodoende heeft volgens de actiegroepen de bevolking niet kunnen kiezen uit partijen die 'voor' of tegen afsluiting waren. Een belangrijk strijdpunt vormt de gedeeltelijke dijkverhoging, die tot 1985 voor meer veiligheid dan nu moet zorgen. De waterschappen noemden het, bij monde van dijk graaf Geluk van Schouwen en Dui- veland, een onmogelijkheid om dit op korte termijn en in voldoende mate uit te voeren. Volgens de mi lieugroepen echter kan de 63 kilo meter dijk die daarvoor in aanmer king komt in normaal tempo bin nen enkele jaren zijn verbeterd en verhoogde veiligheid bieden. Zij verwijten de waterschappen on nodige risico's te nemen door die verhoging steeds niet te hebben aangebracht. De waterschappen echter stellen dat de regering daar nooit geld voor heeft gegeven, om dat de optimale veiligheid in 1978, bij volledige afsluiting van de Oos terschelde, zou worden bereikt. Overigens lijkt het steeds meer de vraag of de regering met het com promis van de stormstuwcaisson dam inderdaad nog daadwerkelijk gehoor kan geven aan wat premier Den Uyl vrijdagavond voor de tele visie (in een reactie op de beschul diging van AR-fractieleider Aantjes dat niet naar de stem van het water was geluisterd) 'de stem van de natuur' noemde. Premier Den Uyl zei toen dat mede is gehandeld in het besef 'dat we af moeten blijven van wat onvervangbaar is op aarde'. Dit zou in het geval van de Ooster schelde kunnen via een stormstuw caissondam. maar het is nog steeds onzeker of een dergelijke dam er ooit zal komen, zelfs indien de Tweede Kamer zich voorstander van een dergelijke dam toont. Er is namelijk het voorbehoud gemaakt dat studies binnen anderhalf jaar uitwijzen dat de dam technisch uit voerbaar is en dat de kosten de geraamde 1700 miljoen niet meer dan twintig procent te boven mo gen gaan. Wanneer dit niet mogelijk is, zal de Oosterschelde alsnog volledig wor den afgesloten. De mogelijkheid om aan deze voorwaarden te voldoen lijkt niet groot. Het Zeuwse sta tenlid Everaert zei gisteren dan ook: 'De studie zal zeker drie tot vier jaar duren, terwijl de kosten minstens het dubbele zullen bedra gen van wat nu wordt geraamd. Sluit daarom de Oosterschelde dan maar direct af'. Het Wereldnatuurfonds betuigt ln een brief vanuit het hoofdkantoor in Zwitserland aan premier Den Uyl grote waardering voor het ka binetsbesluit om in de Ooster- scheldde een caissondam te plaat sen. Het WNF, dat vorige week per telegram had aangedrongen op handhaving van het getij, schrijft dat ae Oosterschelde thans behou den zal blijven als een gebied dat in economisch, ecologisch en we tenschappelijk opzicht van het grootst belang is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11