Van der Kuylen: Méér dan 'het schot' alleen Scholing voor profvoetballers Prof-basketbal niet in Den Haag Roeibond op zoek naar nieuwe wegen Bondscoach George Knobel kiest PSV'er om zijn kwaliteiten als voetballer Haan en Rep toch in Oranje Timman leidt Voorlaatste partij remise TROUW/KWARTET DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 SPORT T10/K Johnny Rep toch in Oranje Van onze speciale verslagge ver ZEIST Zoals in de lijn der verwachting lag is Willy van der Kuylen in het Nederlands elftal teruggekeerd. Voor de interland, die het Nederlands elftal morgenavond te Rotter dam tegen Italië voor het Eu ropees landskampioenschap speelt, heeft bondscoach Ge orge Knobel de PSV'er als rechter-middenvelder gepos teerd. In het elftal staan te vens de Ajacieden Johnnie Rep en Arie Haan opgesteld. Een enigszins merkwaardige zaak, aangezien Rep en Haan zondag tegen Haarlem werden gepasseerd. Het elftal ziet er als volgt uit: Jongbloed (FC Amsterdam) Suurbier (Ajax), Haan (A- jax), Rijsbergen (Feyenoord); Krol (Ajax): Van der Kuylen (PSV), Neeskens (Barcelona), Van Hanegem (Feyenoord) Rep (Ajax); Cruijff (Barcelo na), Rensenbrink (Ander- lecht). Over de opgestelde Haan en Rep, zei Knobel: 'Ik heb gis teravond met Hans Kraay ge beld. Ik weet waarom ze zon dag niet hebben gespeeld'. Op de vraag of er voor de beide Ajacieden in de wedstrijd te gen Haarlem een andere re den dan rust gold antwoordde Knobel: 'Het ligt niet op mijn weg om de beslissingen van Kraaij over te brengen'. Ln zijn toelichting op de plannen voor woensdag was Knobel erg kort. Hij zei: 'Het lijkt me niet verstandig om nu al iets over de taktiek te zeggen'. Méér informatie had Knobel over de tegenstander die hij onlangs tegen Bayern München aan het werk heeft gezien. Knobel: 'Ik heb in die wedstrijd een erg aanvalslus- tig Italië gezien. Ik verwacht dat Italië tegen ons met twee spitsen zal spelen'. Knobel heeft enige zorg over de rol, die Italië zichzelf heeft toegemeten, getuige zijn uit lating: 'Ze hebben er van al les aan gedaan om de under dog te kunnen zijn. Maar we moeten niet vergeten, dat Italië nog altijd individueel knappe spelers heeft. Na de WK leeft het idee, dat men in Italië totaal niet meer kan voetballen. Dat houdt voor mij een waarschuwing in'. Over het Nederlands elftal wilde Knobel tenslotte nog wel kwijt: 'Vanaf het wereld kampioenschap heeft Neder land aanvallend gespeeld. Het zou dwaas zijn om nu anders te doen'. OPSTELLING NED. ELFTAL De wisselspelers zijn overi gens: Schrijvers (Ajax), Pe ters (NEC), Notten (FC Twente), Lubse (PSV), oord) en Willy van de Kerk hof (PSV). De opstelling van Jong Oran je,. dat vanavond in Den Bosch tegen Jong Italië speelt, is als volgt: Van Gerwen (PSV)Krljgh (PSV), Van Kraay (PSV), Wickel (Excelsior), Meutstege (Sparta)Thijssen (FC Twenthe), Lubse (PSV). Arntz (Go Ahead); Van Dein- sen (Go Ahead) Zuidema (FC Twente), Kees Kost (AZ '67). Van onze speciale verslaggever ZEIST Enige maanden gele den werd in het orgaan van de Vereniging van Voetbal Oefen- meesters in Nederland 'De Oefenmeester' het spel van het Nederlands elftal tijdens het wereldkampioenschap voetbal geanalyseerd. De conclusie toen: in het bijna ideaal spe lende Nederlands elftal had één facet ontbroken: het afwerken de schot. Een manco, dat vooral in de finale tegen West-Duits- land. toen er zo veel mogelijk heden voor 'het schot' waren, lelijk opbrak. In dat artikel werd met name schutter Willy van der Kuylen genoemd, de man die voor de eer van het wereld kampioenschap voetbal had be dankt. Bondscoach George Knobel zal on getwijfeld zoveel voetbalkenner zijn, dat hij zelf ook de afwezigheid van 'het schot' heeft gesignaleerd. Toen Knobel zondagavond ln Stu dio Sport, evenwel een nadere ver klaring rond de keus van Willy van der Kuylen in de selectie van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Italië gaf, had het er' veel van weg dat hij uit het bedoelde artikel citeerde. De Brabander haalde exact hetzelfde punt aan waar in De Oefenmeester over uit- gewijd was. De toelichting van Knobel hield evenwel in, dat door de nadruk op dat hij Van der Kuy- lens inderdaad aanwezige schot, de andere kwaliteiten van de pure klassevoetballer Van der Kuylen enigszins in de verdrukking kwa men. Van der Kuylen, 'Het Schot', zo kwam het over. De PSV-er zelf woensdag tegen Italië terug in Oranje na een ab sentie van v ier jaar wijdt het aan t ijdnood, dat Knobel zo het accent legde op één van diens kwa liteiten. Hij zegt: 'Het was een vraag die zo werd gesteld. Verder is ZEIST De Koninklijke Nederland se Voetbal Bond (KNVB) heeft maandag in Zeist definitief besloten dat er van een rechtstreekse inte grale televisieuitzending van de wed strijd Nederland-Italië woensdag avond geen sprake kan zijn. Wel be staat de mogelijkheid voor een sa menvatting later op de avond. Knobel niet uitvoerig op mijn keu ze ingegaan'. George Knobel, met de situatie ge confronteerd: 'Inderdaad ken ik dat artikel. In een volgend nummer van De Oefenmeester ga ik er met Maarten de Vos de schrijver er van) dieper op in. Maar laat het alsjeblieft niet zo overkomen, dat ik Van der Kuylen alleen voor zijn schot heb gekozen. Ik heb de voet baller Van der Kuylen, die een goed schot heeft, gekozen. Daar moet geen misvertand over be staan'. Willy van der Kuylen zegt daar een moment later nog over: 'Er is wel eens een periode geweest, dat men mij alleen als topscorer zag. Maar speciaal onder Rijvers ben ik toch anders gaan spelen'. ZELFBEWUST Het is vervolgens een zelfbewuste Willy van der Kuylen, die over het Nederlands elftal, P0V en zichzelf praat. Hij maakt nu niet direct de indruk zo dolenthousiast over dat Nederlands elftal te zijn. Wijs ge worden door vroegere jaren waarin hij één van die spelers was, die aan Oranje een duiventil-trauma over hielden, weet hij nu het Nederlands elftal te relativeren. Zoals ook vóór het wereldkampioenschap tot uiting kwam, toen hij openlijk verklaarde nog maar weinig fiductie in Oranje te hebben en dan ook van West- Duitsland afzag. Willy van der Kuylen nu: 'Het heeft mij wel geld gekost, maar ik heb er nog altijd geen spijt van'. Wn die houding kwam andermaal aan de oppervlakte, toen Knobel voor diens eerste interland tegen Zweden een vergeefs beroep deed op de PSV'ers. Van der Kuylen betreurt ook nu nog allerminst die beslissing. Hoewel hij direct zegt niet uitvoerig meer op het verleden te willen terugkomen, stelt hij: "We wilden de belangen van PSV voor één keer laten prevalleren. De competitie is uiteindelijk zeer be langrijk voor PSV dit seizoen'. WREVEL Een visie die bij een aantal gese lecteerden bepaald wrevel opwekte. Met name Feyenoorder Wim van Hanegem liet zich na de glansrijke vertoning tegen de Zweden (15 overwinning) alles behalve loffelijk uit over de PSV'ers. Nu Willy van der Kuylen samen met clubgenoot Willy van der Kuylen en bondscoach George Knobel lachend in eZist. Willie van der Kerkhof dus weer wel een geselecteerde PSV'er is, maakt hij duidelijk, dat hj die uitlatingen toendertijd, maar voor kennisgeving heeft aangenomen. Van der Kuylen zegt nu: 'Zo iets leeft misschien twee dagen; na een week slijt het. Bovendien hebben we op de woorden van Van Hane gem enkele dagen later gereageerd, door van Feyenoord te winnen' Van der Kuylen bewijst met een dergelijke uitspraak, dat hij zich bepaald niet als een 'provinciaal' voelt, zoals in het verleden ten aanzien van de PSV-ers nog wei eens werd gesteld. Hij zegt: 'Wat is dat nu provinciaal? We k ijken nu toch ook niet meer op Feyen oord. Dat wordt er in de kranten maar van gemaakt. Net zo als er weieens geschreven is, dat ik een laffe voetballer zou zijn. Dat vind ik allemaal zo'n onzin. Ik vind het eerder laffe uitspraken' CHAOTISCH Van der Kuylen - in december wordt hij 28 - dus terug in Oranje. Op 23 maart 1966 debuteerde hij als invaller voor de plotseling ver hinderde Piet Keizer in een inter land tegen West-Duitsland te Rot terdam (24 nederlaag).'Op 11 ok tober 1970 speelde hij in Rotterdam tegen Joegoslavië (de eerste inter land onder het bewind van dr Frantisek Fadrhonc) zijn dertiende en voorlopig laatste wedstrijd in het Nederlands elftal. In die wed strijd - die voor het Europees kam pioenschap werd gespeeld en even als nu tegen Italië de eerste echte krachtmeting voor Oranje in dat toernooi was - raakte Van der Kuy len aan het hoofd geblesseerd, om vervolgens vier jaar lang buiten gesloten te blijven. Over die perio de zegt hij 'Het ging allemaal nogal chaotisch. Dan was je erbij en de volgende keer, zonder iets te horen, weer niet'. Na een gesprek tussen Knobel en PSV-trainer Kees Rijvers, acht Van der Kuylen het momenteel verant woord om weer vertegenwoordigend voetbal te spelen. Hij zegt: 'De meeste mensen hebben niet meer in een come-back van mij geloofd. En toen ik voor de WK bedankte heb ik ook weieens gedacht, dat ik niet meer aan boa zou komen. Maar Knobel kijkt waarschijnlijk toch a nders tegen mij aan. Een gezien mijn spel van de laatste anderhalf jaar is het eigenlijk ook niet zo vreemd. Onder Rijvers ben ik beter gaan spelen. Rijvers heeft geweten dat er bij meer inzat dan er tot zijn komst was uitgekomen'. Willy van der Kuylen, die tegen Italië officieel als rechtermidden velder staat opgesteld, is zich ook bewust van zijn kwaliteiten. Uit eindelijk zegt hij: 'Ja, deze selectie beschouw ik als normaal. 'Ik vind het niet zo bijzonder'. MATTY VERKAMMAN VENETIE Schaakgrootmeester Jan Timman staat op een gedeelde eerste plaats van een internationaal schaaktoernooi in Venetië. Timman heeft evenals de Israëliër Wladimir Liberson en de Amerikaan James Tarjan vijf punten na zeven ronden. Van onze roeimedewerker AMSTERDAM Onder de langzamerhand gebruikelijke abominabele weeromstandig heden is afgelopen zaterdag het grootste gedeelte van de Nederlandse roeiers op de Bosbaan in Amsterdam aan de start verschenen. Tot en kele jaren geleden was het ondenkbaar in dit jaargetijde serieuze wedstrijden te ver- roeien, maar in navolging van het buitenland is men ook in Nederland tot de slot som gekomen, dat er aan het einde van het seizoen (eind augustus)na slechts een korte adempauze moet wor den begonnen met de voorbe reidingen voor het volgende jaar. Zo zijn de meeste roeiers al weer druk doende techniek en condi tie op hoger peil te brengen en vormden de dit jaar voor de vierde maal verrroeide najaars wedstrijden van Asopos-de Vliet een welkome afwisseling in het trainingsprogramma en gaven tegelijkertijd reeds een (zij het vage) indruk van de krachtsver houdingen. Het beeld werd dit jaar echter nogal vertekend, doordat de weersomstandigheden sterk wisselden en bovendien een groot gedeelte van de kern groep een pittige centrale trai ning (vrijdagavond indoor- za terdagochtend outdoortraining) in de benen had en dus allesbe halve fit aan de start verscheen. De internationale prestaties van de (zware) heren zijn, na de successen in de tweede helft van de jaren zestig de laatste tijd nogal teleurstellend geweest. Langzamerhand is men er nu wel van overtuigd dat er nieuwe wegen ingeslagen zullen moeten worden om de aansluiting met het buitenland te herstellen. Vo rig jaar is de TAC (Technische Advies Commissie van de Roei bond) die nieuwe wegen gaan zoeken; geheel geslaagd is zij daarin zeker niet, maar structu rele veranderingen vergen nu eenmaal tijd, maar bovenal be grip. In nieuwe samenstelling (voorzitter Willebrand heeft zich teruggetrokken en Rutger Roëll en Arthur Koning zijn tot het illustere gezelschap toegetreden) is de TAC nu wederom met nieuwe gekomen. Tijdens een bespreking met ver enigingsvertegenwoordigers is de opzet voor het komende seizoen. tes dat overigens beslissend zal zijn voor deelname aan de Olympi sche Spelen in Montreal, bekend gemaakt en is één en ander op papier gezet, zodat de verenigin gen zich intern over deze opzet zouden kunnen beraden. Op zich is 'de idee' die er achter zit niet wezenlijk anders dan vorig jaar. Wel wil de TAC de teugels aan halen en de roeiers die voor uitzending naar wereldkampf oenschappen of Olympische Spe^ len in aanmerking wensen ti komen, bepaalde verplichtingen opleggen; kortom, een straffere aanpak en verdergaande be voegdheden voor de commissie. Deze verplichtingen bestaan on der andere hieruit, dat de coa-v ches zich aan een bepaald tech nisch concept dienen te houden en dat de roeiers verplicht ziji aan zowel de conditionele, als diJ technische centrale trainingei deel te nemen, evenals aan eei1 aantal in het voorseizoen te ver roeien selectiewedstrijden. De verenigingen is gevraagd ziel' over deze plannen uit te sprekei en aldus te laten weten, of zl tot volle medewerking bereii zijn of niet. Officiële reactie*1 heeft de TAC echter tot nu to niet ontvangen, maar bovendiei' doet zich nu het probleem vooi' dat de TAC na een aantal infor mele reacties tot de conclusie 1 gekomen dat het door haa voorgestelde wel, wat erg scherp geformuleerd op papier is gezet' De verenigingen aarzelen dai ook of zij aan dergelijke verre, gaande plannen willen mede! werken, terwijl de TAC dru doende is haar eigen plannei1 wat af te zwakken en een genu anceerde stelling in te nemen. Tijdens een vorige week vrijdagI avond in Papendal gehouden gespreking tussen TAC en coa ches is uitgebreid over techniel en trainingsopbouw gesprokei maar zijn de hete hangijzers be hendig omzeild, zodat ook n nog geen enkele duidelijkhel bestaat over het te volgen be; leid. Kennelijk dbrft men he niet aan in grote kring over d> zaak te discussiëren. De komend weken zal Rutger Roëll met zij l mede commissieleden de divers verenigingen bezoeken, en een poging doen de nu ontstan patstelling te doorbreken. Het optreden van de nieuwe ad viescommissie mag dan tot H| toe niet uitblinken door tac, feit is, dat zij intensief aan d, weg timmert. De probleme! waarvoor zij zich gesteld zin zijn bijzonder ingewikkeld, ma: de verwachting lijkt gewettig, dat men de komende maand t( overeenstemming zal komen ejj dat daarmee de basis zal zijfc gelegd voor een gezonde aanpa'v van het Nederlandse toproeien. WCS start ook onderzoek naar sociale begeleiding van de contractspelers Onderhandelingen stukgelopen DEN HAAG (ANP) Nederland en met name Den Haag ziet de op 17 januari startende Europese prof-basketbalcompetitie aan haar neus voorbijgaan. Stanley Franklin, leider van de groep van Californische finan ciers, die oorspronkelijk-het oog op Den Haag had laten vallen, heeft thans definitief voor een andere stad in Europa gekozen. De groep van Amerikaanse promotors heeft vanaf augustus met Den Haag onderhandeld. Hun voorkeur ging uit naar het Houtrustcomplex, dat men wilde kopen. De bedoeling was naast basketbal nog een aantal andere evenementen te organiseren, zoals zaalvoetbal, prof- en amateurboksen, prof-ijshockey (volgend jaar) en middels Franklin's contacten met de amu sementswereld in Las Vegas, top-artiesten naar Nederland te halen. Van onze speciale verslaggever OOSTERBEEK Terwijl in de eredivisie al weer elf wedstrij den zijn gespeeld, heeft FC Am sterdams spitsspeler Gerard van der Lem nog altijd geen over eenstemming kunnen bereiken over een contract, dat hem aan zijn club zou verbinden. Wie zich dat soort onfrisse zaken realiseert, zal er nauwelijks van op kijken, dat de Nederlandse profvoetballer hoe langer hoe meer behoefte krijgt, om zich te organiseren in een club van werknemers (genaamd WCS, Vereniging van Contractspe lers), die zich met alle mogelij ke middelen wapent tegen de ingrepen van de werkgevers, de clubs. Het is eigenlijk onvoorstelbaar, dat er anno 1974, in een gesocialiseerde maatschappij als de onze, nog werknemers (lees: voetballers) rondlopen, die prestaties moeten leveren, terwijl de Andere' partij nalaat, om op schrift vast te leggen wat daar als vergoeding tegenover Het geval-Van der Lem is maar één van de ontelbare gevallen die bij de WCS het besef hebben losge maakt, dat de vaak 'onmondige' voetballers beter moeten worden begeleid, teneinde weerstand te kunnen bieden aan de super-zake lijke sfeer, waarin de noodlijdende clubs zich in Nederland staande proberen te houden. Gisteren heeft de WCS, na jaren van aarzeling en voorbereiding, eindelijk een eerste stap gezet die moet leiden tot een juiste maat schappelijke begeleieing van de profvoetballer, ongeacht wat die prof (of semi-prof) per jaar aan verdiensten bij elkaar schopt. CURSUS Voor twintig betaalde voetballers uit het oosten en noorden van het land (spelers dus van De Graaf schap. Go Ahead, FC Groningen, SC Cambuur, Wageningen, Vitesse, Heracles en NEC) gkig op het sportcentrum van Papendal name lijk een cursus van start, die de aanwezige spelers drie (maan-)da- gen lang confronteert met de niet- voetbaltechnlsche kanten van het voetbalvak. Voetballers in de les. Van links naar rechts Paulus, De Vries (bei den De Graafschap), Spykerman (Go Ahead) en Wellerdieck (Wa geningen). Dat alles op initiatief vaü de WCS, de werknemersorganisatie die zich voor deze gelegenheid heeft verze kerd van de hulp van twee weten schappelijke medewerkers van het NW, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Samen met die twee 'onderzoekers', Ruud Vreeman en Wim Sprenger, heeft de WCS in juni '74 een nota geproduceerd waarip. een schets werd gegeven van een juiste maatschappelijke begeleiding van de Nederlandse be taalde voetballer. Luttele maanden later al, heeft die nota de inleiding gevormd tot de start van de cursus 'Scholing voor beroepsvoetballers', die primair ge richt is op de periode waarin de voetballers nog actief zijn. 'Want laat dót vooral duidelijk zijn', zei Karei Jansen gisteren, 'het gaat voorlopig nog niet zozeer om de problemen die ontstaan, als een voetballer zijn loopbaan beëindigd'. Met behulp van de NW'ers Ruud Vreeman en Wim Sprenger wil de WCS voetballers als Arno Weller dieck (Wageningen), Chris de Vries, Coen Poulus en Henk Koen- ders (De Graafschap) en óók Go Aheads talent Peter Arntz wegwijs maken in allerlei problematieken (verzekeringen, tuchtrecht, con tracten en publiciteit), die in eerste instantie ogenschijnlijk weinig met de zo noodzakelijke prestatie-sfeer te maken hebben. ALGEMENE ONTWIKKELING Voor dat alles konden bij elkaar slechts drie volle dagen worden uit- getrokkèn/'Maar dat is in elk geval een eerste aanzet', pleitte Karei Jansen. 'Na al die jaren betaald voetbal klinkt het misschien gek, maar we moeten gaan werken aan de algemene ontwikkeling van onze leden. Ze moeten gaan aanvoelen, of ze door hun club wel of niet goed behandeld worden'. Bij wijze van stekproef heeft de WCS in de afgelopen maanden ge peild, of er bij de betaalde voetbal lers al dan geen interesse voor een scholings-cursus bestond en dan vooról, welke gesprekspunten de meeste belangstelling zouden moe ten hebben. Met name in Oost- Nederland was de respons groot, wat voor de WCS aanleiding bete kende om juist in het oosten met de experimentele cursus van start te gaan. 'Na deze drie dagen', voor spelde Karei Jansen, 'gaan we de resultaten bespreken. Is er succes geweest, dan gaan we de cursus uitbreiden over heel Nederland. Vóór het einde van deze competitie moeten we iedereen dan 'gehad' hebben'. Nog dit jaar zal de WCS bovendien beginnen met een onderzoek bij de 38 betaalde clubs die Nederland herbergt, waarbij naderukkelijk zal worden nagegaan wat die clubs aan sociale begeleiding doen als het om de contractspelers gaat. 'De tijd dat je bij een club alleen maar geld verdiende', riep Henk Koenders (van De Graafschap) gisteren wat provocerend uit, 'die tijd is voorbij'. En Arend Steunenberg, de doelman van Heracles, zei: 'Elke voetballer moet op zo'n cursus z'n ervaringen komen uitwisselen. Ook de jongens die 100.000,- per jaar pakken, moeten zich laten zien. In het be lang van de massa die maar een paar duizend gulden per jaar bij elkaar sappelt'. WIELRENNERIJ Het onderzoek bij de 38 clubs wordt, op voorstel van de WCS, verricht door de (betrekkelijke) 'voetbal-leken' Ruud Vreeman en Wim Sprenger, een tweetal dat pas geleden een steekproef verrichtte in de wielrennerij en dat bij die gelegenheid tot de conclusie kwam dat de arbeidsverhoudingen in de professionele wielrennerij 'misera bel' zijn. Ruud Vreeman en Wim Sprenger huldigen de mening, dat er ook in de voetballerij tal van wantoestan den zijn en dat dié wantoestanden via wetenschappelijk onderzoek eerst maar eens aan de oppervlakte moeten komen, alvorens de WCS zich ertegen gaat afzetten. 'In de afgelopen weken', benad- drukte VVCS-woordvoerder Karei Jansen, 'heeft er uitgebreid overleg plaatsgevonden met de diverse be langengroepen uit ons betaalde voetbal. Met z'n allen hebben we een stuk inspraak afgedwongen, dat de KNVB ons uiteindelijk in derdaad heeft toegezegd. Daarom vind ik dat we nü, met z'n allen weer moeten proberen, om de voet baller een eerlijk leefklimaat te ge ven. Als hij een betere sociale be geleiding gaat krijgen, dan vinden de clubs dat terug in de prestaties. Iedereen profiteert ervan, dus waarom zou je dan nóg langer moeten wachten?' JAN VAN DER KROON MOSKOU De voorlaatste van de tweekamp KarpovK jnoj is gisteren op de 30ste z# remise geëindigd. De stand Ir hierdoor 32 in het voordeel Karpov. De partij was van zeer groot b( voor Kortsnoj en honderden bell stellenden waren dan ook naai Tsjaikowsky zaal gekomen in del wachting dat het een spannj strijd zou worden. Maar Kortsjnoj manoeuvreerde voorzichtig. Ook dr. Max Euwe, president vi FIDE, was in Moskou. Als Kortsjnoj de laatste partij komt de stand op 33 en moei lot beslissen. Euwe zei echter dat er nog eenl gelijkheid was dat verder ges] zou worden als het morgen de ste partij inderdaad 33 mocht den.' Wit: Kortsnoj Zwart: Karpov 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-i Pgl-f3, b7-b6; 4. g2-g3, Lc8-b Lfl-g2, Lf8-e76. Pbl-c3, Pf6-1 Gezien de st;and in de match i a begrijpelijk dat Karpov nu dez lide zet speelt, die tot een rus, spelverloop leidt dan 6. 0-0, hij tot nu toe steeds deed. 7. Lcl-d2 De stelling die nu is ontstaan meestal voor met de rochade va en zwart er bij. Dit maakt wel verschil want nu kan wit na f5 antwoorden met 8. d5 Lf6 9. een methode die als zwart al cheerd zou hebben een pion kosten. 7.Le7-f6 In de laatste kandidatenmatcb sen Petros jan en Portisch sp Portischh ier 7. c5 toen Petri niet scherp met 8. d5 maar met 8. 0-0 reageerde, kreeg goed spel. 8. 0-0, 0-0; 9. Ddl-c2, Pe4xd2 10. Dc2xd2, d7-d6; 11. Tal-dl, d7; 12. Pf3-cl. Het lag meer voor de hand e4 te spelen omdat de zwart< dan niet zo goed staat. Zwar met c7-c5 tegenspel kunnen on kelen, maar wit zou dan waarsc lijk toch meer kans hebben d de partij. 12. Lb7xg2; 13. Pelxg2 14. Pg2-el c7-c5; 15. Pel-c2 16. b2-b3 Tf8-d8; 17. e2-e4 Pdj 18. Tfl-el c5xd4; 19. Pc2xd4 De 20. Tel-e3 a7-a6; 21. Dd2-e2 PI 22. Pd4xc6 Db7xc6; 23. Te3-d3 h| 24. a2-a4 Dc6-c5; 25. Dc2-d2 26. a4xb5 Lf6xc3; 27. Dd2xc3 28. Td3-d4 Dc5-c7; 29. Dc3-b4 In deze positie werd de partij gegeven. Ddl Tal

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10