PSVtoch winst uit gelijkspel Hoe lang gaat Excelsior door? fen Haag ook ;huis' erslagen Heerenveen overtuigt Nieuwe zege op Roda JC niet verdiend Een nieuwe Naturel sigaar. Zo vlot als een senoritas. Zo rijk als een bolknak. FlordeBuat. f (UW/KWARTET MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 SPORT T8/K9 ielk 2-0 achterstand tegen Telstar breekt Eindhovenaren niet op mag op het eerste gezicht md aandoen, maar PSV kan degelijk zijn winst peuren uit duel met Telstar. De talrijke [cl van PSV stonden ook dit- razendsnel klaar om de ploeg veroordelen en, toegegeven, leek ook wel reden voor. PSV 1de de laatste weken met min- overtuiging, de tegenstanders len minder eenvoudig wegge ld dan in het allereerste begin de competitie en de gelijke en inet eerst Wageningen (1 n nu Telstar (2—2) roepen wel slijk vraagtekens op. Maar toch. is nog steeds ongeslagen, de ep voelt zich duidelijk oersterk er; is geen sterveling die door de 3 onze speciale verslaggever jSEN Nog geen twintig minuten waren er gespeeld en PSV t zich, uitgerekend door 'Angstgegner' Telstar, op een achter- id van 2-0 gemanoeuvreerd Het eerste doelpunt was een blun- van doelman Jan van Beveren, het tweede collectief mistas- van de voltallige defensie. Op dat moment doemde even de achte aan het 'oude' PSV op; vorig seizoen nog ontbrak het doeg, kwalitatief wellicht even sterk als nu, aan de juiste men- teit, waardoor het 'terugkomen' na een snelle achterstand bij- s onmogelijk was. Ook nü wankelde PSV even, om daarna de- tief met het verleden af te rekenen. Want PSV knokte zich \g, vocht zich langszij Telstar en haalde ondanks het punt jes moreel gesterkt de finish: 2-2. wat terugvallende prestatiecurve in paniek laat brengen. En dan. en dat is zeker het belangrijkste. PSV vanwege het puntverlies vonnissen houdt in dat Telstar te kort gedaan wordt. Ook vorig seizoen kwam PSV, zowel uit als thuis, niet verder dan een gelijkspel (11) tegen Telstar en ook ditmaal maakte de ploeg er een echte wedstrijd van. Des te opmerkelijker was het dat PSV na de dramatische start men taal sterk genoeg bleek om Telstar terug te dringen. Met name Willy van der Kuylen ('ik zie woensdag het liefst het middenveld Neeskens- Van der Kuylen-Van Hanegem') sleepte zijn medespelers over de crisis heen: heel knap en simpel was zijn aansluitingstreffer (2—1) waardoor het geloof op slag terug kwam. En nadat Willy van der Kerkhof na rust de gelijkmaker had geproduceerd bracht opnieuw Willy van der Kuylen PSV alsnog de volle winst. Maar zijn schitterende af standsschoten, zowel, met het linker als rechterbeen, werden telkens door Telstar's Paul van de Meeren kundig verwerkt. Om dat alles ver diende PSV na afloop wel degelijk respect. Het was zoals Jan vain Beveren zei: 'Even dacht ik, na die blunder van mij, dat we er hele maal onderdoor zou gaan. Maar daarna werd hét prachtig opgevan gen. Ik ben daar nog gelukkiger mee dan met dat ene punt, we hebben duidelijk karakter in de ploeg'. Nogmaals toegegeven, PSV maakt ee>n inzinking door. Adri van Kraay bestreek grote delen van het veld. maar was juist 'achterin' te onrus tig, Gerrie Deykers werd door de fenomenale Monne de Wit steeds weer uitgespeeld, Pleun Strik bleef 'onzichtbaar', evenals de Zweden Dahlqvist en Edström. Maar de PSV-ers kennen de problemen en werken er keihard aan. Kees Rij vers, de trainer: 'We spelen minder, dat klopt. Maar we spelen niet slecht. Ook nu hebben wij grote periodes van de wedstrijd het spel gemaakt. Uiteindelijk hadden we .zelfs met 3—2 kunnen winnen. Ik "ben ni'ét 'blihd, ik zie de fouten, maar het is onjuist om hier met de HAAG Het gebeurde in de minuut. Linkervleugelverdedi- Wilschut kon ongestoord opko- en gaf eep gave voorzet op het i van Leef van Veen. Zijn kop- draaide hoven de graaiende len van Ton Thie tegen de lat. e rebound echter, hoe kan het (anders, stond Joop van Maurik r om FC Utrecht naar 1-2 te (ten. En dat betekende de be ng. Heel FC Den Haag, vooral e'; Kila maakte zich erg kwaad, beschuldigend naar Tshen La Hij had Wilschut moeten af- >ën, en met gebogen hoofd in- erde Ling de afkeurende woor- ;n gebaren., 'Verdedigen is niet sterkste kant, dat moet Inder- iverbeteren', aiu hij :er- later zeggen, maar daarmee voor- ai hij niet de eerste thuisneder- van FC Den Haag. erder dit seizoen verwaarloosde zijn verdedigende taak als ;elspeler. Zowel van trainer ov als de spelers kreeg hij dat dere malen op zijn brood. En eek te helpen, Ling vocht, Ling cte slidings. In ieder geval ie hij z'n goede wil om er edigend zo veel mogelijk van te Ling bespeurde zelfs enige denheid, vooral omdat hij lallend onmisbaar is. Met zijn 'ertechniek is hij van grote de en hij kan het eventueel tot artiest voor de fijnproevers uit- len. Maar het huidige voetbal gt meer dan een leuke passeer- ging, en dat vergat Ling gis- liddag opnieuw. Hij had echter >ech dat het enige keer was dat :hut opkwam, maar wel beslis- Het zou daarom onzin zijn de rlaag van FC Den Haag hele- aan Ling toe te schrijven, t wat voor Ling geldt, telt ze- zo goed voor Leentje Swanen- het vleugeltalent op links, hij liet Oostrom keer op keer tang gaan. )en Haag begon redelijk. In de nde minuut was het al prijs via izic, de hardwerkende Joego- Daarna mocht Den Haag nog ninuten aandringen, maar toen het ook afgelopen. Een abso- droomdoelpunt van Hilde- d, rand strafschopgebied als fetreep in de kruising, bracht gelijke stand maar ook een ewuster FC Utrecht, dat de trijd geheel naar zich toetrok. )en Haag werd alsmaar angsti- en en beperkte zich voomame- tot verdedigen. Dat kwam voor oordat de spitsen (Ling. Van wen en Swanenburg) niet los len komen van hun direkte be- :rs. Oostrom, Adriaanse en Wil- speelden dermate sterk dat Voldoende ruimte hadden om luwend mee te doen. Dat iht extra druk op het Haagse ienveld, dat toch al niet uit- k. Perazic, die v rij g oed op was, had het te moeilijk met ibrand om enigszins spelbepa- te kun nen z ijn. Verdedigend te het aardig bij Den Haag, rel Mansveld maar niet de oude worden. Boskov: De ploeg heeft altijd last van de dreun in :rade. Tegen Roda 1-0 voor en 3-1 verliezen, dat hebben ze ilij k kunnen verwerken. En sveld: Uit de laatste vier wed den hebben we maar één punt kt. Het wordt moeilijk We ïen alleen maar keihard wer- een andere oplossing weet ik Utrecht krijgt de lift van deze Na het succes (1-1) tegen k is het gewonnen zelfvertrou- gebleven. Trainer Jan Rab: h twijfelde ik voor deze wed- |d, ik was bang dat er toch nog terugval zou komen'. 'EN IIAAG-FC UTRECHT 1—2 (1—2) Perazic 10. 15. Hildebrand 11. Van Maurik 12. Scheidsrechter man. Toeschouwers: 850o. EN IlAAGi Thie. Mansveld. De Calu- 111a, Korevaar; Ouwehand (Locnten- Perazic, van Vliet. Van Leeuwen. .Swanenburg. UTRECHT: Henriksen. Adriaanse. ishorst, Oostrom. Wilschut; Gabo. (brand. Van Veen, Hulshorst. Van rik (Van Staa) Wery. IIARRY VERMEEGEN Met een fraaie omhaal zorgt Monne de Wit voor een 2-0 voorsprong voor Telstar. kop-naar-beneden wég te gaan'." Het is typerend dat Telstar tegen het einde van de wedstrijd steeds verder terug moest. Na de vlotte start, met hulp van PSV, liet de ploeg zien wel degelijk te kunnen voetballen. Wytze Couperus en Morune de Wit bleken twee zeer intelligente buitenspelers, het mid denveld met Jonker, Helling en Bijl (maker van het eerste doelpunt) behoort al weken tot de betere van Nederland. Maar naarmate de wed strijd vorderde vroeg het constant bewegen van PSV zijn tol: 'spits Kees van Kooten (die de tweede goal maakte) kon niet meer mee vanwege een conditieachterstand, verdedigers Van Essen en André werden ineens herhaaldelijk wegge- sprint. 'Dit PSV is soms dan wel kwetsbaar', vond ook Joop Casten- miller, Telstar's trainer, 'maar het kent ook geniale momenten., Ik heb nog steeds de indruk dat heel Ne derland PSV onderschat'. Vandaar 'ook dat Kees Rijvers, na afloop, wat agressief reageerde op verslag- Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Wie louter op de verbazingwekkende resultaten afgaat die Excelsior aan het gros sieren is, moet langzamerhand wel tot de conclusie komen dat de Rotterdammers aardig op weg zijn zich het imago van sup-tobclub te verwerven. De gelukkige overwinning (2-1) op Roda JC zal dat beeld nog versterken. De ongekend florissante positie van Excelsior in het algemeen klassement van de eredivisie heeft op Woudestein, het knusse oord waar vrijwel elk treffen van de ploeg van Ben Peters uitdraait op een enerverend spektakelstuk, een bijna niet meer te stuiten hosannastemming doen ontstaan 'Maar ik vraag me af', zo stelde assistent-trainer Thijs Libregts, 'wanneer .de lucht ballon Excelsior wordt doorgeprikt. Toen ik Roda vijf minuten aan het werk zag, dacht ik 'vandaag gaat het gebeuren'. Toen de klok echter op kwart voor vier stond, was Excelsior opnieuw twee pun ten rijker. gevers die, naar zijn oordeel, wat a te negatieve opmerkingen hadden. Onverstandig, dat wel. maar even zeer begrijpelijk. Rijvers; 'We win nen met 40, we worden toch weg geschreven. We komen na een 20 achterstand terug, niemand gelooft in onze mentale kracht. Wat wil men dan?' De komende week kan in het voordeel werken van PSV. Eerst spelen morgenavond vier van de jonge talenten in Jong Oranje, daags erna .behoren Willy van der Kuylen en Willy van de Kerkhof tot de zestien geselecteerden voor het duel met Italië. 'Dat is een afleiding, die we even nodig heb ben', aldus Willy van de Kerkhof', alle jongens verheugen zich erop om alle misverstanden tussen PSV en het Nederlands elftal uit de weg te ruimen. De afgelopen maanden hebben we te intensief getraind en gespeeld, dit uitstapje is een opkik ker'. En volgende wee*k zondag wacht PSV het, op papier makkelij ke. bekerduel met amateur eerste klasser RBC. 'Daarna zijn we gees telijk weer fit', verwacht Willy van der Kuylen. Het is duidelijk, PSV durft de strijd aan. Tclstar-PSV 2-2 (2-1) -12 Bijl, 1-0, Van Kooter) 2-.0, 27.Van der Kuylen 2-1, 61. wmy ran de Kerkhof 2-2-. Scheidsrech ter: Van Gemert. Toeschouwrs: 10.000. Telstar: Van de Meeren: Drlessen. Andre. Essen. Bischot; Helling. Bijl, Jonker; De Wit. Van Kooten. Couperus. PSV: Van Beve.ren, Krijgh. van Kraay. Nordqvist. Deykers: Van tier Kuylen. Strik, Willy van de Kerkhof: Lubse. Edström. Dahlquist (Quaars. KEES JANSMA DEN HAAG Heerenveen heeft de noordelijke broederstrijd tegen FC Groningen op overtuigende wijze in zijn voordeel beslist: 4-1. De Frie zen behouen daarmee de kans op de titel, hoewel leider Eindhoven tegen FSC geen fout maakte: 1-0. Alleen PEC verloor enig terrein door op eigen veld tegen FCVVV niet verder te komen dan 0-0. NEC dat niet in het veld kwam. de ontmoeting tegen FC Dordrecht werd afgelast, staat er nu relatief beter voor dan de Zwollenaren. HERACIJES-FC VLAARDINGE NI—0 (0— 0) 85. Grobben 1—0. Scheidsrechter: Van Ooljen. Toeschouwers: 2.000. (gele kaart; Bronkers van Heracles wegens ruw spel). Matig duel van de Vlaardingers die hoopten op succesvolle tegenstoten maar ook op dat punt faalden. Heracles had voortdurend een groot veldoverwlcht maar het succes kwam pas vijf minuten voor het einde. Doelman Steunenberg die tot bij de middenlijn was opgerukt gaf een pass aan Grobben die dit matige duel een voor Heracles gunstige wending kon geven. HEERENVEEN-FC GRONINGEN A1 (20) l. Smlric 10. 20. Galijanln 2—0, 60. Toonstra (strafschop) 30. 62. Bloemberg 3—1, 73 Wlertz -11. Scheids rechter: Vervoort. Toeschouwers: 10.000. Heerenveen zorgde voor een spektakel door sterk dominerend, vooral voor rust FC Groningen weg te spelen. Twee Joe goslavische gastarbeiders zorgden voor een 20 voorsprong. Groningen vocht ln de tweede helft wel terug maar op een psychologisch moeilijk moment kwam de klap toen Bloemberg op onreglementaire wijze Toornstr avelde. Deze benutte de strafschop zelf. Daarmee was het pleit beslecht VEENDAM-SC CAMBUUR 0—1 (0—0) 75. Roozenburg 01 Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 3.000. Een gelukkige overwinning voor Cambuur. De weinig aantrekkelijke strijd werd beslist door een fout van doelman Ploeger. Bij Veen- dam maakte amateur-International Slet- se Boiten na zeven maanden geblesseerd te zijn geweest een goede rentre. SC AMERSFOORT—VOLENDAM 4—2 (2- 1) 10: Meijer 1-0. 12: Van Pelt 2-0. 15: Smit 2-1. 49: De Neleing (strfschapo) 3-1, 57: Bond (strafschpo) 3-2. 80: Meijre 4-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 1500. In een aantrekkelijke wedstrijd wpu Amersfoort verdiend maar wel wat geflatteerd, want Volendam was beslist geen twee doelpunten minder dan de Amersfoorters, die met meer élan. ngaar met minder techniek dan hun gasten speelden. Het was overigens een t( harde wedstrijd. PEC—FC VW 0—0 8 Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschouwers: 5000. Een goede wedstrijd, vaak zeer spannend en attractief. Het werd een doelpuntloos gelijkspel. In de eerste plaats omdat PEC dat aanvallend sterker was de kansen niet kon benutten en ln de tweede counter» nog zeer gevaarlijk naar voren meekwam, waardoor PEC vaak ln de buitenspel val liep. In laatste instantie was daar dan nog doelman Ewalds, de reserve doeman van de FC VVV, die de beste pian van het veld was en zijn plpeg behoedde voor een nederlaag. FC DEN BOSCH—WILLEM II 1—0 (0-0) 67: Danse 1-0. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 3500. Een negatief vooet- ballend Willem II gaf FC Den Bosch geen kans een grotere overwinning te behalen. Een grotere zege kwam Den Bosch wel toe. Het was over allee linies veel sterker dan de Tllburgers, maar deze stonden met man en macht te verdedi gen. om ln eerste Instantie te proberen een gelijk spel te bevechten, en daarna de nederlaag zo klein mogelijk te hou den. 11ELMIND SPORT—VITESSE 13 (0-1) 40: Bursac 0-1, 60: Hofs 0-2, 71: Vardlc 1-2, 86: Hofs 1-3. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 3500. Een bikkel hard duel. Helmond Sport maakte het maar blunderde drie "maal in de toe en nam enkele aanvechtbare slngen. EINDHOVEN—FORTUNA SC 1—0 (l-0> 45: Bloemers 1-0, Scheidsrechter. BoolJ. Toeschouwers: 6000. FSC mocht blij zijn dat het slechts met 1-0 Verloor Met man en macht werd er verdedigd en de cpunters zwak. Eindhoven was tech nisch de betere ploeg die tachtig minu ten lang in de aanval was. maar de kansen ook niet volop kon benutten. ADVERTENTIE Maar de woorden van Libregts, die nog niet zo lang geleden afscheid nam van het betaalde voetbal, zul len wellicht binnen enkele weken ai realiteit worden. Excelsior won gisteren onverdiend, had het aller grootste geluk van de wereld en moest na afloop ruiterlijk erkennen dat Roda JC kwalitatief bij vlagen superieur had gespeeld. Twee mo menten van concentratieverlies de den de Limburgers binnen enkele minuten de das om. Het feit dat de voor zijn doen weer. zeer emotio neel reagerende trainer Bert Jacobs maar moeilijk kon verkroppen. 'Af gezien van het tweede doelpunt waaraan een duidelijk buitenspel- luchtje kleefde, hadden wij de wed strijd nooit uit handen mogen ge ven. Dat een scheidsrechter fouten maakt of een grensrechter de situa tie verkeerd beoordeelt, hoort nu eenmaal bij het voetbalspel. We moeten echter de fouten bij onszelf zoeken. Toen we met 1-0 voor ston den hadden we .door moeten gaan. Maar de heren verloren hun kop. Lieten Rinus Israel ongestoord naar voren komen en dan weet je bij voorbaat wat je te wachten staat', aldus de lezing van Jacobs over de nederlaag van zijn equipe. Roda JC heeft Excelsior vooral in de eerste helft nauwelijks de kans gegeven zijn opportunistische spel- trant te ontplooien. De vlot combi nerende Limburgers bouwden hun aanvallen via de gretig opkomende verdedigers André Broeks en Sjef Blatter uitstekend op en schiepen zich via Stanley Bish twee uitge speelde kansen. De eerste keer mis te Bish echter de voorzet van de door Ton Wickel stevig geschaduw de Dick Nanninga en de tweede maal vuurde hij na een pass van Broeks via het lichaam van Van der Roer tegen de lat. Daartegenover stonden twee wat minder gevaarlijke acties van Rog geveen en Van der Heide die door invaller-doelman Jo van der Mier den uiterst attent onschadelijk werden gemaakt. Het was typerend voor Roda's overmacht dat op het middenveld Offermans, de vinnige Advocaat en de voortreffelijk pas sende Ziegler hun opponenten Aad den Butter, Jaap van den Berg en Frans van der. Heide overheersten. Later, in de tweede helft moest het Limburgse trio wat gas terugnemen, vooral toen de sterk acterende Aad den Butter zich steeds meer deed gelden. 'Het is ongelooflijk zoals hij dit seizoen speelt', meende trainer Peeters, die de laatste weken zijn uiterste best doet om de rol van Rinus Israel wat te relativeren. Drie minuten na rust kon Gerrie de Goede uit een voorzit van Stanley Bish Roda JC aan eën verdiende 0- 1 voorsprong helpen. Het Limburg- ROTTERDAM Bram Geilman, de doel man van Rodn JC. wordt morgen ln het Rotterdamse Clara-ziekenhuis geopereerd aan de meniscus van zijn rechterknie. De oud-Feyenoorder was gisteren ln de wed strijd tegen Excelsior niet van de partij. se tweetal had eindelijk kans ge zien de kwetsbare linkervlank van de Rotterdammers in een hopeloze positie te manoeuvreren. Een frac tie later moest Wickel eraan te pas komen om een inzet van Ziegler van de doellijn te halen. Het was die fase van het duel waarin Thijs Libregts in de stellige overtuiging verkeerde dat het broze rijk van Excelsior zou instorten, maar een kwartier later voltrok zich de ommekeer. Roda. dat zich steeds meer te buiten ging aan vertragende, vaak veel te noncha lant uitgevoerde acties, verzuimde op de juiste manier op te treden tegen Israels offensieve daden drang. Nanninga vergat Israel te storen ln diens gretige verlangen te tekenen voor een treffer. En dat werd Roda JC uiteindelijk noodlot tig. Want het was de ver naar vorengestormde Israel, die de bal langs Blatter schoof, waarna Rog geveen listig de bal over de uitgelo pen Van der Mierden tikte: 1-1. Het ontstellend snel aangeslagen Roda stortte daarna heel snel uit een. Een pass van Ad den Butter bereikte, zonder dat Pfeiffer ook maar iets in het werk stelde om het dreigend gevaar af te wenden, Van aer Heide die hard uithaalde: 2-1. Woedende protesten te spijt, met name van Dick Advocaat, die een waarschuwing overhield aan zijn scheldpartij tegenover grensrechter Volger, keurde scheidsrechter Ber- revoets het doelpunt goed. De eenzame pogingen van Dick Nanninga ('Wickel hield me voort durend aan mijn shirt vast') om de wedstrijd nog een andere wending te geven, liepen vast op de voor treffelijke Eddy van de Roer. Excel siors vierde overwinning was een vaststaand feit. Over veertien da gen, wanneer de Rotterdammers in het Feyenoordstadion spelen, _zal blijken of de huidige klassering werkelijk reden geeft .tot het uit bundige enthousiasme waarmee Ex- celsior-adepten deze nieuwe triomf hebben begroet. 'Wat ik dit jaar meemaak, is ongelooflijk', vindt de 32-jarlge Sjaak Roggeveen. 'Ik ge loof niet dat straks de inzinking komt. De stemming Is zo geweldig dat er heel wat moet gebeuren om ln grote moeilijkheden t® komen'. EXCF.LSIOR-RODA JC 2—1 (0—0) 48. De Goede 01. 63. Roggeveen 11. 66. Van der elde 2—1. Scheidsrechter: Ber- revoets. Toeschouwers: 7000. EXCELSIOR: Van der Roer: G den But ter, Wickel. Israel. Tabbernee: A den Butter, van den Berg. Roggeveen. Kwak- kernaat. Van de Helde. Bassant. RODA JC: Van de Mierden; Dijkstra. Broeks, Advocaat. Pfeiffer. Offermans. Blatter, Ziegler; Nanninga. Bish, De Goe- richard 'matthijsse 10 stuks f3.80 Flor de Buat i5 een nieuwe belevenis.Ook bij uw kennissen vind» u er waardering voor. Aparte vorm. Natuurlijk aroma. Flor de Buat is ongematteerd, sierlijk, licht in dé mond en prettig in de hand. De uitgebalanceerde vorm laat de natuurlijke tabakken helemaal tot hun recht komen. Dat geeft een rijk aroma, een zachte smaak en een lichte trek FlordeBuat. De nieuwe sigaar waarin het Naturel aroma !">f volle riikdom komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9