Wereldraad voor oedselbeleid Geld lenen m Ford optimistisch naar woelig Japan wielefheeft, wordt lid van het <£HS> Methoden van FBI veroordeeld t landbouwfonds belangrijkste ultaat van VN-conferentie Voor vetzucht ook psychische oorzaak Jland erleden 4 Nieuw kabinet in Turkije FAMILIEBERICHTEN ■na j y/KWARTET MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 L7 II WASHINGTON (AP) De ^Amerikaanse federale recher- fclic (het FBI) heeft in een speciale campagne tegen ra dicale groeperingen gebruik gemaakt van vervalste papie ren, gefingeerde organisaties, anonieme brieven en laster. Dit staat in een rapport van het Amerikaanse ministerie van justitie, liet speciale FBI-programma heeft vijftien jaar geduurd. Het rapport concludeert dat er soms me thoden gebruikt werden 'die een democratisch land slechts afschuwelijk genoemd kunnen worden.' Maar verre weg de meeste activiteiten waren wettig, zo voegen de rapporteurs daaraan toe. Een woordvoerder van het minis terie van justitie vertelde dat het rapport binnenkort offi cieel zal worden vrijgegeven. Het programma, waar het on derzoek betrekking op had. Links, zwarte extremisten, blanke racisten, de socialisti sche Arbeiderspartij, en de Amerikaanse Communistische Partij. Het begon in 1956 met activiteiten tegen de commu nisten. In 1971 werd het be ëindigd. Alles gebeurde onder verantwoordelijkheid van Ed gar J. Iloover. toen nog hoofd van het FBI. Volgens het rap port was het ministerie van justitie er niet van op de hoogte. Tot de gewraakte praktijken behoorde het verschaffen van lasterlijke informatie over be paalde activisten aan de peis. Verder werden vervalste brie ven met misleidende infor matie naar activisten ge stuurd. Demonstraties werden soms verstoord door de deel nemers opzettelijk verkeerde inlichtingen te verschaffen. Papieren werden voor allerlei doelen vervalst, zo blijkt uit de copie van het rapport, die in Washington in bezit was van de bekende journalist Jack Anderson. onzer redacteuren De wereldvoedselconferentie heeft zaterdag besloten tot een voedselraad die de voedselpro- de 'voedselveiligheid' en de voedselhulp over de hele wereld zal coördineren. Van een verslaggever LEIDEN 'Zowel bij het publiek als bij de artsen bestaat heel dui delijk de neiging om psychische factoren als oorzaak van het ont staan en voortbestaan van vet zucht. te ontkennen. Er zijn facto ren die het hongergevoel regelen en er zijn soortgelijke factoren, die de eetlust regelen. Deze factoren wortelen in emotie, gevoelsmatige behoeften, erotiek en de cultuur. Maa r de medisch-technicus, die zich met vetzucht bezighoudt, zoekt naar defecten in de 'machine' die verantwoordelijk is voor het ver schijnsel. Dit is een ontkenning van de vele onopgeloste vragen rondom het verschijnsel van de vetzucht. Menprobee rt de zaak dan te verklaren met wat fabeltjes over stofwisselingsstoornissen'. Deze opmerkingen maakte prof. dr. J. F. de Wijn in zijn inaugurele rede als bijzonder hoogleraar in de voedingsleer aan de universiteit van Leiden. Het is de eerste leer stoel binnen een medische facul teit. die gewijd is aan algemene voedingsleer. Hij vindt het daarom nodig dat plaatselijke, organisaties of instel lingen als de geneeskundige dienst van bedrijven, het leger, de PTT en de Spoorwegen voedingsdeskundi gen ln hun staf moeten opnemen. De reeds aan de landbouwhoge school in Wagenlngen bestaande studierichting voeding kan daar voor gegarandeerd voldoende des kundigen leveren. nhd op ministerieel niveau be- j een teleurstelling voor een ni aantal ontwikkelingslanden, ter een autoriteit met veel g aande bevoegdheden hadden i hebben in plaats van een erend lichaam. De rijke lan- ;len echter niets voor weer juwe internationale organi- 7 menen dat een voedselraad nu voorgestelde vorm vol kans van slagen heeft, eldvoedselraad zal bestaan aten van de VN en gespeci- e organisaties van de VN bijvoorbeeld de FAO. de landbouworganisatie jvolkeren-organisatie), de le de voedselraad worden ge loor de algemene vergade- de Verenigde Naties, op :ht van de economische en ad (ECOSOC). Het secre- van de nieuwe raad komt *AO met de instelling van een (Wontwikkelingsfonds voor wereld is de instelling van één van ae belangrijkste van de wereldvoeselcon- die de afgelopen veertien Rome. is gehouden In |ds. dat is voorgesteld dooi en andere ongebonden lan- waarvoor met name Neder- sterk heeft gemaakt, moet 1 miljard dollar komen. ■X uiteindelijk zou moeten in tot 5 miljard dollar. De zouden volgens confe- kringen deze bijdrage willen IID in 2 miljard dollar van f, 2 miljard van de Verenig en en l miljard van Europa an samen. De secretarls-ge- yan de conferentie, de Egyp- >ahmed Marei, sprak in zijn de verwachting uit dat het ;V iwontwikkelingsfonds al be diend jaar in werking kan De Verenigde Staten heb- weten dat zij op het een bijdrage aan het liet overwegen. West-Duits- land heeft zich ronduit tegen het fonds gekeerd. Waarschuwing Een belangrijke aanbeveling van de conferentie is de instelling van een wereldomvattend waarschuwings systeem waarbij landen elkaar op de hoogte houden van de stand van de landbouw en de voedselvoorziening en elkaar tijdig waarschuwen als er rampen dreigen. Als enige verklaar de China zich tegen medewerking aan zo'n systeem omdat het bang is voor aantasting voor onafhanke lijkheid. Gevreesd wordt echter dat ook de Spwjet-Unie één van de grootste verstoorder' van de graanr markt, niet zal meewerken, hoewel het zich niet vierkant tegen het waarschuwingssysteem heeft ge keerd. In FAO-kringen werd zaterdag het gerucht steeds sterker dat Moskou komende jaar lid zal' worden van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, wat de rust op de wereldvoedselmarkt aan merkelijk zou kunnen vergroten. De verwachting dat de Sowjet-Unie tijdens de bijeenkomst in Rome lid gou worden van de FAO is niet bewaarheid. Verplichting (AP. Reuter) Erkine de eerste gekozen protes- iresident van de Ierse Repu- s gistermorgen vroeg aan itselinge hartaanval overle- ilders werd 68 jaar. kreeg zijn"hartaanval za- vond na een emotionele re- artsen. Een snelle rit door naar het ziekenhuis mocht ;er baten. i, een ervaren politicus uit ino Fail ('Noodlot van de partij is slechts 17 maan- isident geweest. Hij was de iresident van de in ovefgro- fierheid katholieke Ierse re- Childers werd in mei vorig de Ierse taal beëdigd, die hij voor die gelegenheid had Hij beloofde bij zijn ambt- atffding dat hij zou ijveren 'armonie in het verdeelde laar die harmonie blijft nog :en niet verwezenlijkt doel. igavond werd een militielid er frd-Ierland door een kogelre- d m het automatische geweer sluipschutter gedood. Een vrouw werd gewond, ugustus 1969 zijn in Ulster 117 mensen bij schietpartij- imaanslagen om het leven Het Ierse Republikeinse (IRA), heeft nieuwe bo- igen aangekondigd in Lon- de rest van Engeland. Een derde belangrijk resultaat* is dat de graanproducenten de ver plichting hebben op zich genomen jaarlijks (vanaf half volgend jaar) te zorgen voor tien miljoen ton graan als voedselhulp, of in natura of in geld. Een gedeelte van de voorraad hoeveel wordt niet ge zegd hoewel eerst een reserve van 500.000 ton genoemd was zal opzij gelegd worden als noodhulp Zoveel mogelijk zal worden ge probeerd voedsel op te slaan op strategische punten in de wereld, zodat het graan snel naar eventuele noodgebieden vervoerd kan worden. Voor de tien miljoen ton voedsel hulp is een aanzienlijke vergroting van de landbouwpruduktie in de wereld nodig. Het tekort in dit oogstjaar moet worden opgevuld uit bestaande voorraden, waarmee zij die thans de hongerdood dreigen te sterven kunnen worden gevoed. De directeur-generaal van de FAO, de Nederlander dr. Addeke Boerma, heeft tijdens de conferentie de gro te graanproducenten bij elkaar ge haald, om acht miljoen ton graan los te praten. De tweede keer liet de Sowjet-Unie tijdens deze gehei me lunchbijeenkomsten verstek gaan. maar later slaagde Boerma tijdens een apart gesprek met de Russen er in hun tP bewegen deel te nemen aan de voortzetting van het overleg over noodhulp, op 29 november in Rome. ANKARA AFP/UPI) Senator Sadi Irmak is er in geslaagd een nieuw Turks kabinet te vormen na een regeringscrisis van twee maan den. De Turkse ambassadeur in Washington, Melih Esenbel, is mi nister van buitenlandse zaken ge worden. Het nieuwe Turkse kabinet van hoofdakelijk technocraten telt behalve de premier 26 ministers, van wie vijftien niet voortkomen uit het parlement, maar hoogleraar zijn of hoge ambtenaar. Er zitten acht senatoren en drie afgevaardig den van de zeer kleine republikein se rechtspartij in. De andere poli tieke pratijen in Turkije hebben geweigerd in Irmaks kabinet zitting te nemen. Ze zullen er hun ver trouwen aan onthouden. Met duizenden spandoeken zal president Gerald Ford een welkom worden toegeroepen als hij vandaag door de Japanse hoofdstad wordt geleid. Ofreri- gens kan hij ook rekenen op minder vriendelijke geluiden. Linkse groepe ringen hebben massale anti-Amerikaanse betogingen aangekondigd. WASHINGTON (UPI, Reuter) Met optimisme is president Ge rald Ford zondagmiddag uit Washington vertrokken voor zijn reis door het Verre Oosten. "Ik reis liever duizenden kilometers voor de vrede, dan één stap te doen in de richting van de oorlog', zei de president in zijn korte rede voor het gezelschap van ongeveer 200 mensen, die hem bij druilerig weer uitgeleide deden. Ford vloog gisteren naar Alaska, waar hij een korte tijd rustte voor de sprong naar de Japanse hoofd- tad Tokio. Daar blijft de president tot vrijdag. Vandaar gaat hij naar Zuid-Korea. Zijn laatste reisdoel is de Siberische stad Wladiwostok. waar hij de Sowj et-partij leider Le onid Breznjew zal ontmoeten. Gerald Ford is de eerste Ameri kaanse president, die Japan be zoekt. In 1960 moest president Dwight Eisenhower afzien van zijn voorgenomen reis naar Tokio in verband met massale verzet van links tegen zijn bezoek. Ook tegen de komst van Ford is de afgelopen dagen hevig geprotesteerd. Gisteren werd het aantal demonstranten op 80.000 geschat. De Japanse politie houdt er rekening mee. dat er de komende dagen zeer woelige anti- ADVERTENT1E Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden Ook voor het verbeteren van uw woning Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot Amerikaanse betogingen zullen zijn. Bij zijn vertrek zei de president over Japan: 'Hoewel wij gescheiden zijn door de breedste oceaan, heb ben wij naaste vriendschap'. Zuid- Korea prees hij als een 'trouwe en dappere bondgenoot'. De president liet zich optimistisch uit over zijn gesprek met Breznjew in Wladiwos tok. 'Er is door de jaren heen een geweldige poging geweest om de vrede te verbreiden over de wereld en ik ga nu deel nemen aan het steeds sterker wordend proces van versterking van onze banden met de Sowjet-Unie. Wij Amerikanen kunnen optimistisch zij over de vooruitgang, die is gemaakt en ge maakt zal worden'. Gehoopt wordt, dat in Wladiwostok de basis kan worden gelegd voor een nieuwe overeenkomst over be perking van de strategische bewa pening tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Ford wordt op zijn achtdaagse reis vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger en nog negen andere functionaris sen. Kissinger zal van Wladiwostok door reizen naar Peking voor over leg met de Chinese leiders. TK De Amerikaanse senator Walter Mondale heeft de Sowjet-Unie er van beschuldigd, dat zij de bewape ningsovereenkomst van 1972 schendt door installaties voor stra tegische wapens tc camoufleren. Mondale heeft de Sowjet-Unie de afgelopen week bezocht Hij zei. dat hij niet tevreden was over de in lichtingen, die hij daar had gekre gen. Een woordvoerder heeft direct verontwaardigd gereageerd op de kritiek van Mondale. Hij zei, dat de Sowjet-Unie zich strikt hield aan de afspraken, die gemaakt zijn met de VS. Lyon (Fr.): Met grote droefheid geven wij u kennis dat heden, in de overtuiging des geloofs. onver wacht van ons is weggenomen, mijn innig ge liefde Man, onze lieve, zorgzame Vader, Schoon- en Grootvader, Broer. Zwager en Oom Jacob Kodde op de leeftijd van 64 jaar. W. F; Kodde-Wittenberg Woudrichem: J. H. van der Gun-Kodde W. G. van der Gun D. J. Muradian-Kodde V. B. Muradian Johanna Rotterdam: W. F. Kodde Rotterdam. 14 november 1974 Noorderhavenkade 87b De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van de C.V.U. aan de Heemraadssingel 278 bij de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam. Bezoek: dinsdag van 20.30—21.30 uur. tevens gelegenheid tot condoleren. De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvin den woensdag 20 november a.s. op de Ned. Hervormde Begraafplaats ,.Oud-Charlois" aan de Charloisse Lagedijk te Rotterdam Vertrek van het woonhuis om 13.15 uur Aankomst in de kapel op de begraafplaats om Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de Heer J. Kodde die in de uitoefening van zijn funktie het slachtoffer werd van een misdadige overval. In hem verliezen wij een zeer gewaardeerde en algemeen bemind medewerker. Zijn jarenlange toewijding aan onze belangen gedenken wij met grote dankbaarheid. 16 november 1974. Bank Mees Hope N.V. Na angstige afwachting vernamen wij versla gen dat onze Collega Jacob Kodde onder zulke droeve omstandigheden van ons is heengegaan. In hem verliezen wij niet alleen een goed collega doch ook een vriend en voorbeeld. Daar wij hem op zijn laatste tocht onze eer willen bewijzen zal het kantoor Mees Hope N.V., Beijerlandselaan 204. Rotterdam, aan staande woensdag vanaf 12 uur gesloten zijn. 16 november 1974. Personeel Bank Mees Hope N V. kantoor Beijerlandselaan Scheveningen Scheveningen: In stille overgave des geloofs is na een ernstige ziekte van ons heengegaan mijn lieve, onver getelijke Man. onze zorgzame Vader. Grootva der en Overgrootvader Jan Bax in de ouderdom van 83 jaar. J. Bax-Tanis A. A. Boer-Bax J. Boer Marjan, Ruud en Robert Nelleke Joan M. Oussoren-Bax H. Oussoren Marjan Peter Haarlemmermeer. 17 november 1974 Kruisweg 383 (post Aalsmeer). De rouwdienst zal gehouden worden in de Geref. Kerk, Aalsmeerderweg 459, woensdag 20 november a.s. om 13.30 uur. waarna de ter aardebestelling zal plaatsvinden op de Nieuwe Algemene Begraafplaats, hoek Vijfhuizerweg te Hoofddorp. Thuis liever geen bezoek. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de teraardebestelling in de aula. ALGEMENE KENNISGEVING Maar 't is mij goed. mijn zaligst lot nabij te wezen bij mijn God. Psalm 73 14b In Jezus ontslapen onze geliefde Zuster, Schoonzuster en Tante Maartje Ouwehand in de ouderdom van 83 jaar. Heemstede: A. Dirksen-Ouwehand Katwijk: M. Ouwehand-Boekee H. J. A. Ouwehand- van Norren J. A. Lammens-Ouwehand B. G. Lammens Neven en nichten Noordwijk-Binnen, 16 november 1974. Corr.-adres: B. G. Lammens, Boulevard 34 te Katwijk aan Zee. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Bejaardencentrum St. Jeroen. Jeroens- park 1 te Noordwijk-Binnen. De teraardebestelling zal plaatsvinden D.V. woensdag 20 november as., des nam. 3.30 uur op de begraafplaats aan de Zuidstraat te Kat wijk aan Zee. De rouwdienst zal gehouden worden, woens dag 20 november a.s. des nam. 2 30 uur in de Kapel van Beiaardencentrum St Jeroen te Noordwijk-Binnen. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in de rouwkamer, Zuidstraat 103 te Katwijk aan Zee. Na een kortstondige ziekte is nog onverwacht van ons heengegaan onze lieve Zuster en Schoonzuster en Tante Trijntje Harteveld weduwe van H. J. Dijkers, op de leeftijd van 55 jaar. Uit aller naam: Harderwijk: fam. Van der Brink- Harteveld fam. Harteveld-Rog fam. Bisschops- Harteveld 's-Gravenhage, 15 november 1974. Van Merlenstraat 57. Zuster is opgebaard in de rouwkamer van bet ziekenhuis „Leyenburg", Leyweg 275. Bezoek, maandag van 17—19 uur. De bijzetting in het familiegraf zal plaats heb ben dinsdag 19 november om 13. uur op de Algemene Begraafplaats aan de Sir Winston Churchill-laan te Rijswijk Z.-H. In vol vertrouwen op Zijn Heiland is plotse ling van ons weggenomen mijn lieve Man. onze zorgzame Vader en Opa Gerrit Los in de ouderdom van 78 jaar. J. E. Los-van der Sar Rijnsburg: A. van der Graaf-Los J. C. van der Graaf Wassenaar: E. A. Mol-Los W A. Mol L. van Egmond-Los P. van Egmond Spruce Grove (Canada): M. Los Chr. Los-Fernhout Noordwijk: B. G. den Hollander-Los M. P. den Hollander Lady Smith (Zuid-Afrika): Voorschoten: G. M. Kraay-Los H. Kraay C. van Caem-Los C. van Caem L. C. Los R. Los-de Kok en kleinkinderen Voorschoten. 16 november 1974. Oranjekade 47. Bezoek aan huis gaarne woensdag a.s. van 7.309.00 uur. (Geen bloemen en geen toespraken) De rouwdienst zal gehouden worden donder dag 21 november a.s. in de Gereformeerde Kerk aan de Leidseweg. aanvang 11.00 uur, waarna de begrafenis te 12.00 uur zal plaats vinden op de algemene begraafplaats „Rosen- burg'. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraafplaats. Psalm 68 10 (berijmd) In zijn Heer en Heiland is heden ontslapen, mijn geliefde Man, onze Vader, Groot- en Overgrootvader Cornells Johannes Baan in de gezegende ouderdom van 86 jaar Onze dank gaat uit naar de Here, die ons in hem zoveel heeft geschonken. Zwijndrecht: A. Baan-Los Adr. Baan L. G. Baan-Maaskant D. Baan E. Baan-Vermeulen Berkel, ZH: C. J. Baan P. Baan-de Jong Zwijndrecht: G. J. Baan G. Baan G. Baan-den Hollander E. Baan Vlaardingen: A. Baan Zwijndrecht' A. L. Baan A. J. Baan-Krielaart klein- en acnterkleinkinderen Zwijndrecht. 16 november J974 Rotterdamseweg 57 Gelegenheid tot condoleren: dinsdagavond a.s. van 19.3020.30 uur in de aula van Huize „De Lindonk", Rotterdamseweg 137 B. Zwijn drecht. De begrafenis zal plaatsvinden woens dag 20 november a.s. op de algemene be graafplaats aan de Jeroen Boschlaan te Zwijn drecht om 11.30 uur. Vooraf zal een samenkomst gehouden worden in de Maranatha-kerk aan de Pr Beatrix- straat, welke zal aanvangen om 10.45 uur. Heden nam de Here van ons onze lieve Moeder. Groot- en Overgrootmoeder, Zuster. Schoon zuster en Tante Catliarina van der Hart-Vrolijk weduwe van Arie van der Harst in de gezegende ouderdom van bijna 91 jaar. Uit aller naam: M. van der Harst. Scheveningen, 16 november 1974. Correspondentie-adres: Vuurtorenweg 17. Scheveningen. GEEN BLOEMEN. De overledene is opgebaard in Wijkgebouw „Rehoboth", Nieuwe Laantje 127. Condoleance- bezoek dinsdagavond van 7.008 30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden in het bovengenoemde Wijkgebouw. woensdag 20 no vember om 11.15 uur. waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben om 12.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan. Vertrek vanaf „Rehoboth" om 12.00 uur. 7scmfwijpcmfwijp Psalm 103 9 (ber.) Tot mijn diepe droefheid behaagde het de Here na een korststondige ziekte van mij weg te nemen, mijn innig geliefde Man Arie Vootjs in de ouderdom van 84 jaar. M. Vooijs^-van Egmond. Katwijk aan Zee. 16 november 1974. Secr. Varkevisserstraat 294. Gelegenheid tot condoleren: dinsdag 19 no vember a.s. 's avonds van 7—9 uur in het sterf huis en na de teraardebestelling ln het Jeugd huis. Voorstraat 72 te Katwijk aan Zee. GEEN BLOEMEN. De rouwdienst zal gehouden worden woensdag 20 november a.s. des nam. 1.45 uur in het Jeugdhuis. Voorstraat 72 te Katwijk aan Zee. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden omstreeks 2.30 uur op de algemene begraaf plaats aan de Zuidstraat te Katwijk aan Zee. Bon voor inlichtingen Naam: Adres: Plaats: In open enveloppe zonder poaUcgal adresseren aan: CN V-Antwoordnummer 1096,Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7