dag, maandag Op de koffie bij zangeres Mieke Wie is die vrouw? k'ï&v. j Uw probleem ook het onze 'Voor het slapen gaan komt ze altijd even bij ons bed' Gert en Hermien in Israël Stopt Monique met filmen Kastanje-bruine ogen TROUW/KWARTET MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 BINNENLAND 'Toen ik pas in dat showwereldje terecht kwam, ja, toen keek ik wel eens gek op. Waarvan? Nou, van wat er zo achter de schermen gebeurde. Ik bedoel: ze maken geintjes en zitten mekaar achterna en vrijen dan een beetje. Ach, je weet best wat ik be doel'. Maar: ze is er nu aan gewend, het zeventienjarige zangwondertje, het zoveel ste in de rij van Heintjes en Wilma's. Al weer alleen een voornaam: Mieke, en alweer door hette visser onder hoede van de grootvaderlijke vleugels van Pierre Kartner. Vooruit: óp naar Bel gië, waar het immer lachende zangeresje nog veilig bij vader en moeder thuis woont. Vanavond is ze weer te zien in 'Op losse groeven'. Arendonk is de naam van het plaatsje en je merkt met een dat je in het buitenland bent al zijn er geen con troles bij de grens want de nummerplaten van de auto's zien er anders uit dan bij ons. Ook praten de men sen er wat onduidelijk, soms zelfs geheel onverstaan baar. Een andere taal misschien? Dat is oppassen ge blazen, maar wie verre reizen doet, moet er een hoop moeite voor doen en daarbij ontmoet je nog eens in teressante mensen. Zoals de leden van de familie bij wie Mieke een beschutte opvoeding geniet. Sterallures zijn het meisje dat de bloemloze vaas (titel van haar succesplaat: 'Een vaas zonder bloemen') tot duize lingwekkende hoogte op de hitparade zong. volkomen vreemd. Monter opent zij de deur, nog vóór onze vinger de bel kon beroeren. Ook de kof fie is klaar en er wordt Vlaamse sprits bij geserveerd In België kampen ze met een ernstig chocoladetekort, want slechts de helft van de sprit sen zijn in deze lekkernij ge doopt. Maar de hartelijkheid van de familie neemt snel deze irritatie weg en er ont staat al snel een gezellige kout met het vriendelijke volkje. We vernemen dat Mieke al tijd al graag zong. In totaal deed ze aan zo'n tweehonderd zangwedstrijden mee. waar van ze er honderdvijfenze ventig heeft gewonnen, ter wijl ze spijtig genoeg bij de overigen op de tweede of der de plaats eindigde. Ze heeft nu drie jaar zangles eh bo vendien duikt ze in vrije ogenblikken in studieboeken: Engels en Duits. Geen Frans, da's wel een mooie taal. vindt Mieke. maar te moeilijk. Tot voor enkele maanden werkte de zangeres in een Belgisch pretpark waar ze iedere week een middag de plaatselijke huismoeders tot tranen toe onder de stoelen kreeg door middel van haar ongelooflijk zuivere stemmetje. 'Na de lagere school ben ik naar de huishoudschool ge gaan. Dat moet je later toch ook kunnen, nietwaar? Als je stopt met zingen of je gaat trouwen, dan moet je toch kunnen koken?' Dat beamen we gretig en constateren te vreden dat ze In België nog niet aan flauwe-dolle-mina- kul doen, al merken we spij tig op dat het toch niet zo verstandig was om voortijdig deze spinazie-academie te verlaten. 'Heel verstandig' Moeder: "Kijk, als ze nu een studiebol had, ja. dan hadden we haar liever laten doorle ren. Maar weet u. ze zingt zo graag en het is een heel ver standig meisje'. Mieke zit geintjes te maken met de heer R. Sweering, de foto graaf. Ze zegt af en toe: 'Hi- hi!' De complimentjes van moeder gaan haar voorbij. Het blijkt verder dat Pierre Kartner haar uit België naar Nederland heeft gehaald en contracteerde voor de Vader Abraham Show. Prima om dat te weten, want nu begrijpen we waar een ge deelte van die één miljoen gulden aan jaarlijkse lonen, waarover Pierre zo klaagt, naar toe gaat. Mieke treedt zo'n zes keer per week op en de maandag wordt zoveel mo gelijk vrijgehouden. Ze heeft twee zusjes van zestien en vijftien, alsmede een broertje dat elf jaar is. De vader van Mieke werkt in een munitie fabriek ter plaatse en moeder heeft het druk met het huis houden. Temeer daar Mieke speciale zorg vereist. De agenda moet worden bijge houden, de kleren moeten er piekfijn uitzien en Mieke mag er niet de nodige vitamientjes bij inschieten. 'We heben er in het begin wel lang over nagedacht', zegt moeder. 'Het wordt toch an ders in het gezin en je moet opletten dat ook de anderen voldoende aandacht krijgen. Maar die vatten, het fijn op hoor. we zijn allemaal erg fier op onze Mieke'. Belangrijk discussiepunt bij het begin van de carrière van Mieke was het feit dat het er met haar voorgangster Wilma nu niet zo best uitziet. Naar verluidt heeft dit voormalige zangeresje thans een dienstje moeten nemen en werkt ze momenteel als hulpje in de huishouding. Voorwaar: geen rooskleurig vooruitzicht voor als het mis mocht gaan met Mieke's carrière. Moeder: 'We bedachten dat het met ons Mieke toch an ders «ligt. De ouders van Wil ma waren gescheiden en ze had het thuis niet leuk. Dat zijn allemaal nare dingen ge weest. Hier groeit Mieke ge woon op. De kans is klein dat het mis gaat. We hebben er nu dan ook geen slapeloze nachten meer over'. Mieke verdwijnt met de foto graaf naar boven waar een feestelijke jurk zal worden uitgezocht. Het blijkt dat de ster samen met haar twee zusjes op één kamer slaapt. En dat illustreert toch maar weer hoe eenvoudig alles daar in België gaat: de zangeres slaapt tussen twee bloedver wanten in. Moeder: 'In het begin het wel eens vervelend voor de andere meisjes dat Mieke om vier, vijf uur 's nachts thuiskwam. Dan werden de anderen wakker. En 's mor gens moeten de meisjes ook zachtjes doen, want dan slaapt onze Mieke tot een uur of elf uit'. 'Even vertellen' Vader: 'Als Mieke 's nachts thuis komt, dan loopt ze al tijd eerst nog even onze slaapkamer binnen. Even ver tellen. Hoe het geweest was en of ze bloemen heeft gekre gen'. Moeder: 'Dat slaat ze nooit over: altijd even vertel len'. was Mieke, vader en Moeder. Slaap blijkt voor de zangeres heel belangrijk. Ze vertelt: 'Als ik een paar nachten wei nig slaap, dan val ik af'. Ze kijkt naar haar leuke lijfje en constateert: 'Ik ben nu te zwaar, 48 kilo met kleren aan. Dat is teveel. Maar gelukkig treedt Mieke veel op en tijdens het zingen verliest ze menig overtollig pondje. In het begin was ze de mascotte van het Vader Abraham Gebeuren. 'Dat zei den ze, ja, eri ze houden me ook goed in de gaten. Dat er niks met me gebeurt, want ja. je weet nooit'. Maar we hoeven niet bang te zijn dat Mieke 'stoute dingen' doet. want ze heeft al een jaar een vast vriendje die luistert naar de naam Tony en die een broer van een vriendinnetje van Mieke is. Ook is de zangeres 'voorge licht' en da^r vertelt moeder over; 'We hebben haar boe ken gegeven met voorlichting, nou, die zouden wij vroeger niet hebben durven lezen, hè pappa?' Met de fotograaf verdwijnt ze een kwartier je om buiten wat foto's te maken. Bij terug komst vertellen ze dat ze on derweg het vriendje van de zangeres tegen kwamen en deze verlegen geluksvogel is maar even meegekomen om de vreemde heren uit Amster dam ('Helemaal uit Amster dam? Tjonge, jonge!') eens nader te bekijken. We zien dat het inderdaad Tony is want hij lijkt precies op de jongen die samen met Mieke foto:jRonald Sweering) korte juökjes en broekpakken willen cfragen, maar Pierre (Kartner) wil het niet heb ben'. Is Pierre aardig?, willen we wetean. Mieke: 'Ja hoor, een reirze lieve man. Echt niet zo'n wilde geldmaker als ze wel zeggen. En ook niet streng. Gewoon, zoals het op de foto staat die volgens hoort. Kijk, Pierre heeft een interieurtips uit de jaren vijf tig speels schuin op het tele visietoestel staat. Nog wat leuke vraagjes aan Mieke: waar haalt ze haar kleren vandaan?'Hier in het dorp heb je wel een leuk boe tiekje. Ik heb een makkelijk maatje: 36. Ja, ik zou graag heel plan in zijn hoofd. We gaan n»g heel lang door met kinderbedjes maken en daar na ga ik zingen van Ik Hou Van Jouw En Blijf Je Trouw'. Moeder: 'Dat laten we hele maal aan Pierre over'.- Vader: 'Daar bemoeien we ons niet mee'. Willy Alberti Hans van Mieiio Willem Duys De moeilijkheid is dat vrouwen zelden op hun echtgenoten lijken. Met honden kun je dat op den duur zien: die krijgen iets van hun baas. Vandaar deze week weer een moeilijke: wie is die vrouw? Is het de echtgenote van WILLY ALBERTI, de heldentenor? Of denkt u dat het de vrouw is van HANS VAN MIERLO nog steeds opererend ter meerdere glorie van de democratie, of ziet u meer in de trouwe ega van WILLEM DUYS? Kijk, denk en schrijf dan de naam van één van deze drie heren op een briefkaart, gefrankeerd met vijf endertig cent aan: Trouw/Kwartet Dag Maandag, Postbus 859, Amsterdam. En ook even op het kaartje zetten naar welk boek vto voorkeur uitgaat: handen- arbeidboek, bloemen- en plantenboek of het kookboek. Winnaars: Jeroen Schuyt, Boomgaardweg 35 in Odijk (handenarbeidboek) P. C. Boone, Elandweg 33 in Dronten (kookboek)M. Majoor, Tusschendorp 7 in Diever (bloemen- en plantenboek). Voor de Evangelische Omroep was het zingende echtpaar Gert en Hermien Timmerman een weekje of wat in Israël. Dat was nodig om wat film materiaal te maken, dat als achtergrond moet dienen voor de geestelijke liederen die Gert en Hermien hebben op genomen. In Jericho ont moette men een stel Neder landse journalisten en dat leek hét moment om Gert en vrouw eens te laten vertellen hoe de gelovige ommekeer van de familie tot stand is gekomen. E.O.-regisseur Frans Arndel die meestal klaagt dat de E.O. zo weinig 'positie ve' publiciteit krijgt vond het uiteindelijk wel een goed plan. Maar op de belegde persconferentie verschenen alleen de journalisten. Gert was nergens te vinden. het acteren ten koste van je zangbedrijfje. Als daarvoor bang bent, kun. nooit doen wat je in je h eigenlijk graag wilt'. 'Ik wil .nu eens gaan d wat ik zelf wil', heeft Mql que van de Ven, ster 'Turks Fruit' besloten. 'R moeder zei: ga naar de A demie voor Podiumvorm1 en Hans Kemna zei: Turks Fruit. 'Zojuist zijn opnamen van 'Keetje Tip, achter de rug, het grote sp takelstuk dat ter gelegenld vèn 'Amsterdam 700 ji1 wordt gemaakt. Moni2 heeft daarin de titelrol, wil nu andere dingen g2 doen. Meer de technis dingen zoals produktie of nameleiding. Ik wil filmwereld niet alleen afh 1 kelijk zijn van het spe1 Trouwens: ik speel niet. A ren is zo onecht. Op het i ment dat het gebeuren m voel ik iets en dat doe dan'. Llesbeth List in de liefdeswacht Mocht Monique ermee stop pen, dan hier het vrolijke be richt dat Liesbeth List einde lijk is gaan filmen. Zij is binnenkort op de televisie te zien in de film 'De liefdes- wacht' van Dimitri Frenkel Frank, waarin ze samen met Ramses Shaffy speelt, en die half december wordt uitge zonden. 'Het vervelende is dat ik door cineasten altijd ben gezien als de bekende zange res waarmee je verder ni^ts kunt doen. Dimitri dacht daar anders over. Ik trouwens ook. Je moet niet bang zijn dat jp4v'' V, - "V - X •:J*. - J r - T' -n rjm n V lx De bladeren vallen en de kastanjes eveneens. De cosmetiP mensen van Harriet Hubbard Ayer zijn ijverig aan het ral- getogen en maken van die kastanjes een prima masker datp; bruikt kan worden voor de meest gevoelige huid en dat is M nieuws. Want maskersdaarvoor moest je huid altijd teP' een stootje kunnen. Niets daarvan, zeggen ze bij Ayer en d£' is nu 'Le masque spécial douceur', dat zó zacht is dat het zig rondom de ogen mag worden gebruikt. Er zit onder meer f( extract in uit Indiase kastanjes, dat verschrikkelijk goed dt stopte poriën reinigt. Er is een vijf minuten-kuur (vlak vjn een uitgaansavondje) en een gerichte kuur van twee maal p week een half uur. ju b Vraag: Ik heb een Oprechte Haer- lemse Dinsdaegse Courant no 31, gedrukt op geschept papier bij Ab raham Casteleyn, den 2 Augusty 1667. Is dit origineel en zeldzaam? Antwoord: Niet origineel, maar wel zeldzaam. Er zullen niet veel men sen zijn die nog een exemplaar van deze op 2 augustus 1887 uitgegeven herdruk zullen bezitten. Het origi neel bevindt zich in het Historisch Archief van de Drukkerij- Enschede1 te Haarlem. Deze krant werd in beperkte mate uitgegeven ter gele genheid van een grote tentoonstel ling van voedingsmiddelen in Am sterdam. Vraag: Sedert een paar maanden woon :k op kamers en zorg voor eigen voeding en kokerij. Nu word ik (of liever worden we. want mijn andere huisgenoten denken er net zo over als ik) veelvuldig voorzien van allerlei papieren waarop staat wat we beslist wel en wat we be slist niet moeten eten. Graag wil ik op dit punt heel concreet ingelicht worden Ook wat schone en bespo ten vruchten en groenten betreft. Antwoord: We kunnen ons voor stellen. dat men op een gegeven ogenblik door alle bomen het bos niet meer ziet. In dit geval weet Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. men door de vele raadgevers niet meer, naar wie men moet luisteren. Voor het eerste gedeelte van uw vraag verwijzen we u naar het Voorlichtingsbureau v.d. Voeding, Postbus 1772, Den Haag. In de bro chure 123, 'Eet om gezond energiek te zijn' is iu Kort en overzichtelijk bestek alles te lezen wat van be lang is voor de leeftijdgroep van 12-20 jaar. Bestellen per briefkaart, waarop 85 cent extra postzegels (50 cent voor de brochure en 35 ct voor toezending) met vermelding van de gewenste brochure. Wat het tweede gedeelte van uw vraag betreft, ver wijzen we u naar de Consumenten gids no. 11 (1974) waarin naar aanleiding van een uitgevoerd, ver gelijkend onderzoek van sla en worteltjes uit 'gewone' en 'alterna tieve' verkoopplaatsen, vraagtekens worden gezet achter het woord 'Al ternatief'. Wettelijke eisen zijn er nog niet. zodat de keuringsdienst van waren hier nog geen controle kan uitoefenen, maar het is wel gewenst. Vraag: Wie was Vrouwe Clara Jansd. van Spacnwoude precies. Be staat de naar haar genoemde stich ting nog? Hoe was haar familiewa pen? Hoe komt het dat er verschil lende families met verschillende namen haar wapen dragen? Antwoord: Deze vrouw van Spam- woude (1530 tot ongeveer 1615) was gehuwd met de heer v.d. Meer. Ze zijn te Delft begraven. Het wapen bevat een vis en drie zespuntige sterren. Om te yerklaren hoe deze tekens in het wapen gekomen zijn, is een diepgaande studie van de vroegste gegevens omtrent het ge slacht, de stambomen en wapens nodig. Er waren geen directe nako melingen, wel veel neefjes en nichtjes, die verschillende familie namen hadden. (Vandaar hetzelfde familiewapen, zij het ook met soms kleine verschillen en zeer verschil lende familienamen). De Vrouwe had vastgesteld, dat na haar dood een naar haar genoemde Stichting aan de huwende dochters van haar grote familie een bepaalde som uit gekeerd zou worden, (een onzer le zeressen, thans 80 jaar, was een van de laatste bruiden, die deze uitkering ontving). In elk geval is het geld nu op. Er is veel documen tatie over deze zaken (Collectie Goudswaard in het Museum Genea logie, verschillende afleveringen van 'de Navorscher' index van 1878 en de bladen van 1950 1958, die aanwezig zijn in de ar chieven van de Kon. Bibliotheek). Voor liefhebbers van genealogische studie een verrukkelijke 'kluif'. De benaming: De Neeltje Pater van Delft slaat nergens op (enige jaren geleden hebben we via deze rubriek contact gehad met verschillende nabestaanden van familieleden van deze rijke vrouw uit Broek in 1 terjand en er werden, ten onrecj2 overigens, wel eens vergelijkin 1 gemaakt). Vraag: Waar laat ik mijn melkf doppen, theelood en oud papieri Antwoord: Nu de prijzen voor papier weer laag zijn, komen kinderen niet meer zo vrolijk hun karretjes langs de deur. Kle hoeveelheden theelood enz. kuni moeilijk opgehaald worden door lerlei instanties. Het lijkt me beste dat u het waardevolle al opspaart, tot u een flinke hoevi heid ervan heeft en dan een op per van oud papier, lompen metalen erbij haalt. Het geld lt u dan direct voor het door u uit zochte goede doel bestemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6