'Dam opwerpen tegen de groeiende werkloosheid' Veel gemeenten voor sluiten Oosterschelde Vredeling: Suriname moet in jaar leger opbouwen mmeritaar Doel van economische miljardenoperatie van regering: t te vroeg (1) te vroeg (2) achter 25 jaar i ontvoering jruggevonden Belastingvoordeel gemiddeld f 150 Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? 'Leeftijdsgrens uit werkgelegenheids- regeling schrappen' Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen overstekend wüd. Rekenfout 'kost' een half miljard Dat kon wel bij de AGO. De AGO verzekert alles (en nog Van der Louw: 'Progressieve volkspartij weinig kans' Traangas bedwelmt man: 50.000 weg Alleen Zierikzee en Oostflakkee niét achter Zeeuwse staten Meijer wijst op waarde van milieu Alleenwonende man vermoord IW KWARTET MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE Ivoerders van het kabinet hebben tot dusver om begrij- redenen van waarschijnlijk logische aard al te grote of te ié woorden vermeden bij het jven van de huidige economi- iggang. Het kabinet wil ken- jn terecht niet verantwoordelijk ir het elkaar aanpraten van in de samenleving. Maar wat w^et in woorden zegt, komt sinds ig* in cijfers wel sprekend ge- op ons af Het pakket van •gelen waarmee het de economi- banking wil bestrijden is van ovang die tot nu toe ongekend ,5 miljard gulden, jbitic die hierachter steekt, is al te gerechtvaardigd. Bij de :rende inflatie en een onrustba- ril hoge structurele werkloosheid 0 zich thans de gevolgen van de ende weeldhandel gevolgen zj Nederlandse exportpositie en b ee onze werkgelegenheid zwaar i te treffen. Wanneer de ovcr- :ou nalaten de economie een ïeJuw te geven, zou het gemiddeld werklozen in 1975 op het on- 'n<irdbare cijfer van 175.000 ko- n moet worden vastgesteld dat binet zijn beleid over een breed leeft gespreid, waarin globale en e elementen redelijk evenwich- verdeeld. Met name valt zeer juichen dat een belangrijk deel inspanning wordt gericht op de iing van de werkloosheid in de Al sinds eind vorig jaar is 'eg duidelijk geworden dat het [bouwprogramma van het kabi- ten volle uitvoerbaar is, het- literaard zijn gevolgen heeft iet emplooi in de bouw. Wat oud-ministers Schut en Udink lerkomen als zij iets dergelijks laten gebeuren?). Men kan ■Jchet recht en reden afvragen of ^|iet mogelijk was geweest, een M of twee, drie eerder met een id programma voor de dag te :ns: het pakket maatregelen als is geen seconde te vroeg geko- [et kabinet beroept er zich met jcht op dat de gegevens die de ing van de conjunctuur registre- is van zeer recente datum zijn. et hetzelfde recht mogen de illers die al in september don- olken zagen aankomen, thans gelijk wijzen. Dat gelijk is niet eel veel belang; hoogstens kan let betreuren dat de regerings- igelcn voor het belangrijkste ^as per 1 januari 1975 zullen ingaan, terwijl de verslechte- n de economische toestand op dit moment voelbaar is. ibinet zou er goed aan doen, uit [esqhiedenis een lesje te trekken tover het erop rekent dat zijn ite maatregelen per 31 december 1 jaar weer zullen kunnen wor- ïgetrokken. Er is geen redelijk wbare aanwijzing voor dat de ig van de economie die midden i jaar wordt verwacht, zich ook ijk zal voordoen of van vol- kracht zal zijn dat niet stimu- van duurzamer aard nodig zul- jken te zijn. ens valt het pakket maatregelen redelijke bijdrage tot het tot- )men van een centraal akkoord chouwen. Het is zeer te hopen akkoord zal worden bereikt, aaraan nog twijfelt, stelle zich tvat een vrije jacht op hogere voor de zwakkere bedrijfstakken de middenstand vooral itrichten. een verslaggever PHEN AAN DEN RIJN familie A. L. A. Otten in aan den Rij heeft het eerst in 25 jaar weer gehoord van hun dochter alie. Het meisje werd in ontvoerd tijdens een mi- gevechtsactie in Ban- ng. Alle naspeuringen ten |t, slaagden de heer en ouw Otten er nadien in Roosje terug te vin heer Otten, die de Neder- *ie nationaliteit bezit, zag ruim tien jaar geleden •odzaakt naar Nederland te keren. Hij werkt nu de water- en llchtbedrij- in Alphen aan den Rijn. HEER EN MEVROUW Ot- hadden all e hoop om •sje nog eens weer te zien opgegeven, totdat zij een •f ontvingen van een 34- vrouw uit Indonesië, zich Roosje Otten noemt, weet zoveel details op te ;n van vroeger, dat de fa- Ie Otten er van overtuigd Ie verloren dochter te heb- teruggevonden. Ijjosje schrijft getrouwd te en twee kinderen te heb- eji. Zowel de familie Otten jAlphen als dochter Roosje e,niakarta hopen nu op een ige hereniging. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet hoopt met de injectie van ruim drie-en-een-half miljoen gulden 'een dam te hebben opgeworpen' tegen de groeiende werkloosheid, die volgend jaar zonder ingrijpen ze ker zou zijn opgelopen tot gemiddeld 175.000. Nu wordt verwacht dat het er vijftien- tot twintigdui zend minder kunnen zijn. Met de miljardenoperatie mikt de regering verder op een koopkracht verbetering van het reëel besteed baar inkomen van tweeëneenhalf tot drie procent. De voornaamste maatregelen zijn: Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met 840 mil joen gulden. Het belastingvoordeel bedraagt voor de gemiddelde werk nemer 150 gulden en voor de hoge re inkomens meer oplopende tot ruim vierhonderd gulden. Een verlichting van de sociale premiedruk: het rijk stort vijfhon derd miljoen gulden in het kinder bijslagfonds en vierhonderd mil joen gulden in het werkloosheids- fonds. Verruiming van investeringsfa ciliteiten voor bouwprojecten /tot een bedrag van driehonderd mil joen gulden. Extra (overheids) bestedingen in de sfeer van de bouw tot een bedrag van 915 miljoen gulden. Verhoging van de uitkeringen uit het gemeente- en provincie fonds met 170 miljoen gulden. Tweehonderdvijftig miljoen gul den voor het scheppen en behou den Van arbeidsplaatsen. Ten slotte: tweehonderd miljoen gulden om de kortsluiting tussen vraag en aanbod van werk zoveel mogelijk op te hebben. Maatregelen hiertoe moeten nog worden uitge werkt. Premier Den Uyl legde er bij de presentatie van het miljardenpro gram de nadruk op hoe moeilijk het is de groeiende werkloosheid een halt toe te roepen: 'We zijn sterk afhankelijk van de internati onale ontwikkeling wat dat be treft roeien we stroomopwaarts. Dit is echter een dam. waarvan we hopen dat die de groeiende werk loosheid zal afremmen. Meer kun nen we op korte termijn niet doen. Met grotere bedragen werken zou niet helpen'. Barometer voor de internationale ontwikkeling is de wereldhandel. Het Centraal Planbureau veronder stelde aanvankelijk dat die volgend jaar met zo'n vijf procènt zou toe nemen. Het beeld is de afgelopen maanden echter aanzienlijk ver slechterd. Het Planbureau schat het groeipercentage nu op tweeëneen half procent, een halvering dus van de groei. De effecten daarvan op de Nederlandse economie zijn niet ge ring, namelijk onder meer een ver traging van de produktiegroei en daarmee samenhangend een verde re inkrimping van de werkgelegen heid met zo'n dertigduizend man. Aanwakkeren bestedingen Een ander aspect is dat tegelijker tijd met de verflauwing van de wereldhandel de binnenlandse be stedingen beduidend zijn teruggelo pen, wat oo weer leidde tot een verslechtering van de economie. Tegen die achtergrond heeft de re gering een pakket maatregelen sa- ADVERTENTIE Bloem, plant of origineel accessoire... Uw Fleur op bloemist is een waa kado eldorado! Niemand woont te ver voor een Fleurop-verrassing Uw Fleur op- eZoif20rg'' Fleurop/Interflor» NedetUad Gtgarandterd gotdf mengesteld. dat globaal in twee helften uiteenvalt: 1. Maatregelen die erop zijn gericht de bestedingen aan te wakkeren. De omvankrijkste is de verlaging van de loon- en inkomenstenbelas- ting met 840 miljoen gulden. Daar naast stort de regering vijfhonderd miljoen gulden in het fonds van de algemene kinderbijslagwet en nog eens vierhonderdmiljoen gulden in het fonds van de werkloosheidswet. Van de storting in het kinderbijs lagfonds profiteren vooral het be drijfsleven en de zelfstandigen. (De kinderbijslagpremie komt namelijk voor rekening van de werkgever) van de vierhonderd miljoen gulden profiteren werkgevers en werkne mers ieder voor de helft. 2. Gerichte maatregelen die op snelle wijze de werkgelegenheid moeten beïnvloeden. De regering richt haar maatregelen vooral op de bouw. De werkloosheid Is in deze bedrijfssector groot, onder meer omdat overheidsinvesteringen min der snel van de grond zijn geko men dan werd verondersteld. Bo vendien is het woningbouwpro gramma aardig in elkaar gezakt (verwachte daling volgend jaar maar liefst negen procent). Er is achthonderd miljoen gulden uitge trokken voor het terhandnemen van bouwobjecten. Er wordt op ge mikt dat deze voor 1 juli 1975 in uitvoering kunnen worden geno men. Zeshonderd miljoen is bestemd voor de regio, 120 miljoen voor grotere bouwprojecten en tachtig miljoen voor verbetering van we gen en dergelijke. Er wordt een centrale meldpost ingesteld om vertragingen te voorkomen en knelpunten op te lossen. Om de lagere overheden maximaal in te schakelen zullen de uitkeringen uit gemeente- en provinciefonds met 170 miljoen gulden worden ver hoogd. Van betekenis voor zowel het be- ADVERTENTIE Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet Als de politie dair iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het uitdelen van een parkeerbon. Soms tot het aanleggen van een noodverband bij een gewond». Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. NW-jongeren: Van een verslaggever BEEKBERGEN Uit de regelingen voor de werkgelegenheid moet de leeftijdsgrens geschrapt worden en er moeten aanvullende werken ko men die speciaal op de jeugdigen afgestemd zijn. Dit zijn twee pun ten uit een actieplan dat het NW Jongerencontact gepresenteerd heeft met het oog op de jeugdwerk loosheid. In de afgelopen acht jaar is de jeugdwerkloosheid tot eenderde van de totale werkloosheid gestegen. Volgens het jongerencontact zijn de ruim veertigduizend werkende jongeren ondervertegenwoordigd in de groepen die aan aanvullende werkgelegenheid worden geholpen. Het NW-jongerencontact bepleit ook uitbreiding van het personeel aan de arbeidsbureau's: door een voortdurend tekort aan personeel faalt de arbeidsbemiddeling nogal eens. Ook zouden de werkgevers hun vraag naar arbeid verplicht moeten aanmelden en moet de be roepskeuzevoorlichting verbeterd worden. De regeling arbeidsplaatsen werklo ze leerlingen moet volgens het jon gerencontact worden uitgebreid tot opleidingen voor meer beroepen, zoals in de administratieve sector. Ook voor meisjes moeten er meer aangepaste opleidingen komen. De NW-jongeren vinden ook het in komen waarvan werkloze jongeren rond moeten komen schrikbarend laag. Het niet meer in aanmerking komen voor de rijksgroepregeling werkloze werknemers wordt onaan vaardbaar genoemd. Deze maatregel moet volgens hen met terugwer kende kracht ongedaan worden ge maakt. drijfsleven als de bouw is ook de maatregel de Investeringsaftrek op gebouwen te verhogen en een ver vroegde afschrijving op gebouwen mogelijk te maken. Hiermee is een bedrag gemoeid van driehonderd miljoen gulden. Het grootste deel hiervan komt ten goede aan het gebied buiten de randstad. De rege ring heeft ten slotte 250 miljoen gulden uitgetrokken voor gerichte steun aan de industrie en het mid den- en kleinbedrijf. Het gaat er daarbij om zwakke bedrijven en bedrijfstakken te helpen, die nog perspectieven bieden voor de toe komst. Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Het Centraal Plan bureau heelt in zijn berekening van de loonkostenontwikkeling vol gend jaar een jout gemaakt, die nog wel eens vergaandeconsequen- ties kan heben. De berekening maakt deel uit van het pakket maatregelen, dat de regering be kend heeft gemaakt. De regering heeft de maatregelen afgestemd op de koopkrachtverbe tering van het inkomen van 2% tot 3 procent. Volgens de berekening van het planbureau kan die doel stelling worden gehaald bij een loonkostenstijging volgend jaar van dertien procent. Bij natelling van de hiervoor gebruikte cijfers blijkt die loonkostenontwikkeling echter op 12,7 procent uit te komen. Een verschil van 0.3 procent lijkt niet zo groot. Dat wordt echter anders wanneer men zich bedenkt dat het de regering ruim een miljard gul den kost om de loonkosten met nog geen procent te drukken. Zou dus de loonkostenontwikkeling inder daad 0.3 procent minderzijn dan het planbureau heeft voorgerekend, dan betekent dit dat de regering met een half miljard minder had kunnen volstaan om hetzelfde ef fect te bereiken. Want als je bij de AGO een Gedeeltelijke Auto- cascoverzekering afsluit, ben je verzekerd tegen een losgebroken circusolifant, maar ook tegen een nieuwsgierige reebok, een eigenwijs wild zwijn en een laagvliegende vlucht wilde ganzen. Dat kan elke assurantie adviseur je vertellen. Van een verslaggever AMSTERDAM André van der Louw heeft bij zijn afscheid als voorzitter van de Partij van de Arbeid,in een oj*n brief aan zijn partijgenoten laten weten, dat hij niet veel kansen ziet voor het ont staan van één vooruitstrevende volkspartij in ons land. 'Wij moeten er, vooral door ons kiesstelsel, rekening mee houden, dat de verschillen die er ter linker zijde werkelijk zijn, tot uitdrukking komen in parlementaire en partij politieke verdeeldheid. Deze ver deeldheid veroorzaakt irritaties, maar die mogen ons niet van het samenwerkingsspoor brengen', al dus Va*r der Louw in zijn brief. 'Wij moeten blijven zoeken naar eenheid in grote lijnen en elkaar in verdraagzaamheid de ruimte geven, wanneer er op bepaalde punten verschillen bestaan. Ook in onze partij hebben wij leren leven met verschillen, die niet altijd minder groot zijn. dan die met de andere progressieve partijen', schrijft Van der Louw. De ex-partijvoorzitter vindt dat de Partij van de Areid zijn arrogantie moet laten varen: 'Wij hebben de wijsheid niet in pacht, andere pro gressieve partijen heben over de wereldproblemen dezelfde ergernis sen, twijfels en hoop als wij'. Over de samenwerking met KVP en ARP in het kabinet-Den Uyl zei Van der Louw o.a.: 'Het is geens zins zeker dat deze partijen zich ontwikkelen tot blijvend betrouw bare vooruitstrevende groeperingen. Wij moeten proberen die partijen niet van ons te vervreemden, maar wanneer als in de tijd van de nacht-van-Schmelzer, de druk van rechts weer vergroot wordt, mogen wij niet met lege handen staan. De PvdA moet daarom blijven streven naar een links alternatief en zuinig zijn op de progressieve samenwer king', aldus André van der Louw. Van een verslaggever SCHIPHOL Suriname zal het komende jaar zelf militair kader moeten vormen, waarbij het de bedoeling is, dat zich zowel ge schoolden als ongeschoolden melden. De wetgeving zal speciaal worden aangepast, waardoor heto nmogelijk is, dat alleen maar ongeschoolden dienst nemen. Ook de Antillen zullen aandacht moeten gaan besteden aan het vormen van ee eige leger. Dit heeft minister Vredeling zater dagmiddag verteld bij zijn terug komst op Schiphol na een oriënta- tiebezoek van twee weken aan bei de rijksdelen. Suriname moet in één jaar tijd een geheel eigen leger opbouwen, om dat na 1 januari 1976 alle Neder landse militairen uit dit land zullen worden teruggetrokken. Overigens is Suriname niet in staat zelf zijn defensie te bekostigen. Voor de financiering van een leger staan tenminste geen gelden op de overheidsbegrotingy 'Ik erken het recht van Suriname om een eigen leger te hebben. Alle landen, ook ontwikkelingslanden hebben een eigen strijdkracht. Hoe deze zaak in Suriname gefinancierd zal moeten worden, is een zaak van het kabi net', aldus de minister. Voor de Antillen vond minister Vredeling de problemen minder ur gent. Nog tot 1983 (of eerder als daar aanleiding toe zal zijn) ligt de verdediging van de Antillen in handen van de Nederlandse mari- DEN HAAG Twee ongeveer 30- jarige mannen hebben zaterdag avond in Den Haag de bedrijfslei der van het kledingmagazijn 'Gazan' beroofd van 50.000, terwijl zij hem met een spuitbus traangas in het ge zicht spoten. De bedrijfsleider had om even over zes uur de deur van de winkel achter zich gesloten en wilde met de dag opbrengst zijn auto instappen, toen de twee mannen op hem afkwamen. De overvallers zagen kans om in de ontstane verwarring te vluchten in een gereedstaande auto. Gisteren waren zij nog spoorloos. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/DEN HAAG De meeste gemeenten ronde de Oosterschelde wil len dat de zeearm volledig wordt afgesloten volgens het oorspronkelijke Delta plan. Dertien van de vijftien gemeenteraden hebben zich zaterdag met grote meerderheid van stemmen gesteld achter de motie, die de Zeeuwse Staten vorige week vrijdag hebben aangenomen. In die motie wordt de door de regering voor gestelde storm-stuw-caissondam afgewezen. Alleen in Zierikzee en Oostfnlakkee werd de motie verworpen. Ook de vijf waterschappen rond de Oosterschelde heb ben zich akkoord verklaard met de motie van de Zeeuwse Staten. In een uitvoerig memoran- dumn aan minister Wester terp (verkeer en waterstaat) heeft staatssecretaris W. Meijer (erm) de biologische waarde van de Oosterschel de nog eens beklemtoond. Met de storm-stuw caisson- dam blijft de Oosterschelde een kwalitatief hoog ont wikkeld ecosysteem, schrijft de staatssecretaris. Het eco-systeem in de Oos terschelde is zo uniek dat het nergens anders in Euro pa wordt gevonden. (Het eco-systeem is het samen spel van levensgemeen schappen die onderling van elkaar afhankelijk zijn). Met de door het kabinet gevon den oplossing zal het water in de Oosterschelde nog hel derder worden, wat gunstig is voor vele plentensoorten. De zeegrasvelden zullen zich uitbreiden, wat zeer gunstig is voor de rotganzen, een vrij zeldzame soort vogels. Het arsenaal schorren zal zich uitbreiden. De caisson- dam zal ook enige nadelige gevolgen hebben, maar deze wegen niet op tegen de voordelen. Een nadeel van het door het kabinet genomen besluit is dat er in totaal zo'n zestig kilometer (binnen)dijk moet worden verhoogd. Deze dijk verhogingen kunnen na tuurlijk enig verlies aan na tuurgebieden veroorzaken. Op de hellingen van de dij ken komen vele soorten planten voor, en voor de vogels is het een voedselge- bied. Maar. zo merkt de staatssecretaris op. deze uitsluitend kwantitatieve negatieve effecten kunnen beperkt blijven als zorgvul dig naar oplossingen, wordt gezocht. Wat betreft het comparti menteren het met dijken in stukken hakken van de Oosterschelde merkt de staatssecretaris op dat hij de voorkeur geeft aan een combinatie van de Philips- dam (bij St. Philipsland) en de Oosterdam (bij Ierseke) met een spuimogelijkheid voor het af te voere nwater. Het voordeel van deze dij ken is dat daardoor het sterk vervuilde water uit het Brabants-Belgische achter land niet meer in de schone Oosterschelde kan stromen. Aan het eind van zijn me morandum somt de staatsse cretaris de biologische waar den van deze zeearm op. die aantonen hoe belangrijk het is de Oosterschelde (gedeel telijk) open te laten. Zowel in kwalitatieve als in kwan titatieve zin herbergen de ondiepe getijdewateren het rijkste organische leven dat in zee kan worden aange troffen. Regelmatig verblij ven er tachtig tot negentig verschillende soorten vogels, waaronder schaarse exem plaren als de rotgans en de wulp. Voor noord-west Euro pa zeldzame vissen als de zee-egel, de zeekarper, de zwarte grondel en de pijl staarttrog komen er voor. Er zijn tweehonderd soorten dierlijk plankton en zeshon derd soorten bodemdieren te vinden. Geen enkel Neder lands gebied kent zo'n rijke algenflora als de Ooster schelde: in het water leven meer dan tweehondred soort wieren. niers. 'De huidige verdediging van de Antillen is voldoende. Het aan tal mariniers zal er dan ook gelijk blijven', aldus minister Vredeling. In 1973 waren er zeshonderd mari niers, maar na een reorganisatie dit jaar, is dit aantal teruggebracht tot vierhonderd man. Hoe de Antillen hun verdediging na het vertrek van de mariniers zullen regelen, is nog onduidelijk. Sinds twee weken worden de vlieg velden van Suriname en de Antil len bewaakt door militairen. Dit gebeurt op verzoek van de gouver neurs in beide landen. Minister Vredeling zei zo spoedig mogelijk te willen bekijken of die bewaking gehandhaafd moet blijven. Van een verslaggever VLAARDINGEN De 67-jarige heer J. van Kapel is gistermiddag ver moord gevonden in de woning aan de Samuel Esmeijerstraat in Vlaardin- gen die hij aleen bewoonde. De man bleek gewurgd te zijn. Vol gens de politie moet roof het motief van de moord geweest zijn. In het huis heerste een grote wanorde, toen buren de man gistermiddag om drie uur levenloos aantroffen. Of er geld wordt vermist kon gisteren niet vastgesteld worden. Buren hebben de avond tevoren gestommel in het huis gehoord; zaterdag was de heer Van Kapel nog buiten gezien. De Vlaardingse politie zocht gisteren naar twee jonge mannen tussen de twintig en vijfentwintig jaar. met wie het slachtoffer de laatste weken een paar keer gezien is. De politie heeft nog geen licht kun nen brengen in de moord op de 64- Jarige Rotterdamse bankloper Jacob Kodde, die zoals gemeld dood bij Rilland Bath gevonden is. Vastge steld is dat Kodde enkele revolver schoten in het hoofd had. Een leren tas met twintig mille was verdwe nen. De politie spreekt van een 'beestachtig' misdrijf. De hoofdoffi cier van Justitie heeft een beloning van tienduizend gulden uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden naar de dader van het misdrijf. Een recher- cheploeg van dertig man is met de zaak bezig. RITA C'-fir- 'Ik moest door een heel diepe plas...'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5