aramanlis wint a Griekenland Bereiken centraal akkoord onzeker Wim Jansen speelt niet tegen Italië Een fout vol symboliek janmng in .-Oosten at minder In deze krant Dolfinarium misschien uit Harderwijk Ondanks miljarden-impuls die kabinet wil geven Hulpactie mislukt: oogst.in igezegd Chinese premier heeft maagkanker irumavond over ortusvraagstuk Dood man (77) stelt politie voor raadsels Arrestatie in zaak gedode rechter leidlse Coraraml „Stantvastich is gheblaven MAAWL> ALi lö NOVEMBER 1*174 55ste jaargang no. 194 leiden: zoeterwoudseweg:3 tel: 69322 STEL!JK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 ,Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoet!" VAN DER VELDE Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement f 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 wassenaar CITROËN^ v.z.v.nijeveldtstr 372tel:19221 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur >mier krijgt meerderheid [ENE (UPI, Reuter) De Griekse parlementsverkiezingen gewonnen door premier Konstantin Karamanlis. Zijn Nieuwe locratische Partij zal over een ruime meerderheid beschikken volksvertegenwoordiging. Van een verslaggever HARDERWIJK Het bekende Dolfinarium in Harderwijk houdt er ernstig rekening mee dat het die plaats zal moeten verlaten en het bedrijf in een andere gemeente zal moeten voortzetten. In Harderwijk zijn volgens de directie geen moge lijkheden voor uitbreiding meer en bovendien heeft zij bezwaren tegen de verhoging van de vermakelijkheidsbelas ting in Harderwijk. Het Dolfinarium heeft al con tacten gelegd met verscheidene andere gemeenten, waar wél mogelijkheden voor uitbreiding zijn. Een aantal gemeenten heeft positief gereageerd. Vol gens de directie zijn er plan nen om het Dolfinarium uit te breiden met een 'ocean-zoo', een gespecialiseerde dierentuin met dieren uit en rond de oce aan. Een dergelijke dierentuin zou uniek zijn in Europa. De kans dat die nieuwe dierentuin bij het bestaande complex in Harderwijk kan komen acht de directie niet groot. WIERINGERMEER De gemeenteraad van Wienngermeer heeft zich uitgesproken tégen een plan om een biologische fout' in het gemeentewapen te corrigeren. Het wapen bevat vier zeesterren jnct elk vier armen en het voorstel van burgemeester eu wethouders was om die zeesterren, in overeenstemming met de werkelijkheid in de natuur, een vijfde arm te geven. De meerderheid van de raad zag echter een bijzondere symboliek in de vier armen: de gemeente telt namelijk vier dorpen. Liever de fout laten staan dan die sym boliek te verstoren, oordeelde de raad. De fout is twintig jaar ge leden gemaakt toen de eerste gemeente in een IJsselmeerpolder een echt wapen kreeg. t ruim de helft van het aantal men was geteld, durfde de dvoerder van Karamanlis al te van een onverwacht grote vinning. Oud-minister Lam- zei: 'De feitelijke resultaten n onze voorspeilingen overtrof- De Nieuwe Democraten had- itOET (Reuter. DPA, UPI) De spanning rond Israëls zen is gisteren wat afgeno- na verzekeringen van (ische en Israëlische zijde er geen aanvalsplannen be oestand was vooral zorgwek- aan het Golanfront. Het man voor de VN-troepen daar loopt ovember af. In Syrië is een aan de gang over de vraag of mandaat moet worden ver- l. De Israëlische minister van ïsie zei zaterdagavond dat zijn eind vorige week veiligheids regelen kan treffen omdat ël was gerezen over de bedoe- a van Syrië'. Hij zei dat er e was van een een 'zekere lisatie' in Israël, maar voor- e ook dat de ontwikkelingen et Midden-Oosten de komende meer van politieke dan van laire aard zullen zijn. De Syri- minister van buitenlandse za- ek-iAbdel Halim Chaddam, zei za- gavond dat Syrië zich aan het nd met Israël •zal houden maar vai iet krachtig zal terugslaan als regering. den toen ruim 55 procent van de getelde stemmen. Daarmee lagen zij ver voor op de liberale Centrum- Unie, die op twintig procent stond. De Panhellinistlsche Socialistische Beweging (de Pasok) van Andreus Papandreoe had twaalf procent en Verenigd Links acht. De uitslagen, die daarna bleven binnenkomen sloten aan bij deze verhoudingen. De Nieuw Democraten zouden aan 45 procent al genoeg hebben gehad om een meerderheid te krijgen in het parlement van 300 leden. Op grond van de cijfers van vannacht zouden zij 190 zetels krijgen. Ook in Athene waren zij de grote over winnaars. De linkse partijen ble ven hier ver beneden de verwach tingen. De ruime overwinning stelt Kara manlis in staat om een eind te ma ken aan coalitie met de Centrum Unie en met de Nieuwe Democraten alleen verder te regeren. De 67-ja rige Karamanlis kwam in juli na een vrijwillige ballingschap van elf jaar uit Parijs terug naar Grieken- land om een voorlopige regering te j vormen als opvolgster van de mili- taire dictatuur. De Grieken konden gisteren voor het eerst sinds elf jaar weer een parlement kiezen. Daar hebben zij op ruime schaal gebruik van gemaakt. Er werd gis teravond van een record-opkomst gesproken. De definitieve uitslag wordt pas in de loop van vandaag bekend als de resultaten van de vele Griekse eilandjes in Athene binnen zijn. Karamanlis-woordvoerder Lambrias sprak vannacht van een 'politieke aardverschuiving'. Volgens hem is het niet uitgesloten dat de premier enkele leden van de Centrum Unie in zijn kabinet zal handhaven. Daarbij kan gedacht worden aan de minister van buitenlandse zaken George Mavros. Hij heeft totnutoe een belangrijke rol gespeeld bij de kwestie-Cyprus, één van de moei- m$,~. Sli lijkste problemen voor de Griekse MHÊÊÊÊÊÊÊiimÊÊmÊÊmm Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG 1 De totstandkoming van een centraal akkoord arbeidsvoor waarden 1975 is erg onzeker, ondanks de belangrijke bijdrage die de regering die weekeinde heeft geleverd met een impuls voor de economie van ruim drie-en-een-half miljard gulden. De belangrijkste oorzaken voor deze onzekerheid zijn: agressie pleegt, hoog de spanning in het Mid- Oosten was opgelopen, bleek koortsachtig overleg tussen tou en Washingtn. De Ameri- ise minister van buitenlandse n Henry Kissinger sprak zijn tgdheid uit en waarschuwde ie zaak uit de hand zou kun- lopen. President Anwar Sadat Egypte zond boodschappen aan dent Gerald Ford en Sowjet- jleider Leonid Breznjew, waar- ij waarschuwde voor de ernst de toestand. Ook VN-secreta- eneraal Kurt Waldheim was bij overleg betrokken. loofd dat zij zich op acht december r~7 1 11 1 rjrrSoS "SS: Zeeland verder verregend zijn sterk afhankelijk van internationale ontwikkeling. dat betreft roeien we •qomoptvaarts. Minister-president Den Uyl over het miljarden- program. om de economie op te vijzelen. Karamanlis heeft de Grieken be loofd dat zij zich op acht december ïdum mogen toekomstige vorm: een koninkrijk of een repu bliek. Het is bekend dat hij zelf niets voelt voor herstel van de mo narchie en terugkeer van de ver bannen ex-koning Konstantijn. PEKING (AFP) De 76-jarige premier van de Chinese volksrepu bliek Tsjoe En-lai. is ongeveer twee en een halve maand geleden geope reerd wegens maagkanker, zo is zondag uit betrouwbare kringen in Peking vernomen. Tsjoe En-lai is al een half jaar ziekelijk. De vijfde juli van dit jaar werd voor h et eerst vernomen dat hij in het zie kenhuis lag. Op 31 juli was hij er even uit voor een staatsdiner, maar werd dezelfde dag weer opgenomen. Hij was een week geleden nog in het ziekenhuis. Een van de weinige vrijwilligers, die zaterdag op het door en door drassige Zeeuwse land nog pogin gen deed iets van de oogst te red den, laat op deze foto het water uit zijn klomp lopen. Water gutste haast de hele zaterdag op de akkers neer en vrijwel alle oogst werk was daardoor onmogelijk. De plannen voor een massale hulpactie gingen de mist in: na een regenachtige nacht was 's morgens vroeg al het bericht uitgegaan dat de vrijwilli gers maar beter thuis konden: hun komst naar Zeeland had geen en kele zin. Intussen zit er in Zeeland volgens een schatting nog voor 180 miljoen gulden in de grond. Om daarvan althans een deel te kunnen redden zijn volgens het actiecentrum in Goes zeker tienduizend militairen nodig, terwijl er vandaag volgens de plannen 'maar' 2900 aan het oogstwerk zullen zijn. Overigens Tftf en toe regen dl ijjlalf tot zwaar bewolkt met af n toe regen. Meest matige rind uit zuid tot zuidoost, laximum temperaturen circa 1 graden. eiktlORGEN EN OVERMORGEN: Jerst overwegend droog, later genogeIijk weer regen. In het al- emeen lagere temperaturen. Aan lorgen zon op: 08.0b onder: 16 44 Maan op: 12.21 onder: 21.50 -1 heeft in veel gevallen hulp van mankracht geen zin meer: de oogst is zo ver verrot dat alleen financiële hulp de boeren nog redding kan brengen. De gemeente Oostburg in Zeeuws- Vlaanderen heeft in een brief aan haar werkloze ingezetenen gevraagd dc boeren te gaan heipén. Oostburg heeft de ministeries van CRM en Sociale zaken gevraagd om een be paling, dat een deel van het door werklozen in de landbouw verdien de geld om hun steunuitkering moet worden ingehouden, op te heffen. Volgens de huidige bepalin gen moet 75 procent van de ver diensten op de uitkering worden gekort. Oostburg vestigt er de aan dacht op dat de medewerking ge heel op basis van vrijwilligheid ge vraagd wordt. Van onze sportredaktie ROTTERDAM Feyenoorder Wim Jansen speelt woensdag avond in Rotterdam niet met het Nederlands elftal tegen Italië. De middenvelder blesseer de zich in de derby lussen Spar ta en Feyenoord (00) dusdanig aan de knie, dat clubarts Aba- barnel direct na de wedstrijd al kon verklaren, dat meespelen van Jansen een onmogelijke zaak was geworden. Bondscoach George Knobel beeft een andere Feyenoorder, Dick Schneider, nu aan de selectie toegevoegd. Kno bel wenste gisteravond nog geen opstelling bekend te maken voor de wedstrijd tegen Italië, die voor het Europees kampioen schap wordt gespeeld en overi gens niet rechtstreeks op de te levisie wordt uitgezonden. Pikant detail rond het Neder lands elftal: de geselecteerdej Ajacieden Arie Haan en Johnny Rep werden voor de wedstrijd tegen Haarlem (40 winst voor. de Amsterdammers) gepasseerd.; Dat gebeurde dan voor het oog van Oranje's aanvoerder Johan Cruijff (zie foto) In de eredivisie verloor PSV een| tweede punt tegen Telstar (2- 2). FC Twente heeft de aanslui-j ting verloren na het verlii (2—1) bij Wageningen en Ex celsior is na de 21 winst op Roda JC aanvoerder van de sub-| top. De regering heeft weliswaar een koopkrachtverbetering van het in komen mogelijk gemaakt van twee- en-een-half tot drie procent, maar er zijn nog andere harde verschil len tussen werkgevers en werkne mers overgebleven. De voornaamste is wel de eis van de vakbeweging in 1975 tot een volledige openbaarheid van inkomens te komen. Zij be schouwt dit als een belangrijke voorwaarde voor een rechtvaardiger inkomensbeleid. De werkgevers voelen er echter niets voor. Het midden- en kleinbedrijf vindt de loonkostenstijging voor zijn be drijfstak te hoog. Daar zou op zijn minst een versoepeling van het prijsbeleid tegenover moeten staan en een aantal specifieke maatrege len voor het midden- en kleinbe drijf. In de regeringsnota ontbre ken deze maatregelen. Het bedrijfsleven (werknemers en werkgevers) is het er overigens wel over eens dat de regering de aan vankelijke verschillen over het cen traal akkoord tot een minimum heeft teruggebracht. Die verschillen waren dat de werkgevers de loon kostenstijging volgend jaar beperkt wilden zien tot dertien procent en de vakbeweging de koopkracht van het inkomen verbeterd wilde zien met 2VZ tot 3 procent, wat een hogere loonkostenstijging met zich mee zou brengen dan dertien pro cent. De regeringsmaatregelen heb ben deze verschillen overbrugd. Dat geldt overigens niet voor het midden- en kleinbedrijf. De mid denstanders verwachten dat de loonkosten ln hun sector volgend jaar de dertien procent belangrijk te boven zullen gaan, onder meer omdat de nivellerings van de vak beweging (namelijk een minimale prijscompensatie van 175 gulden per procent prijsstijging) ln hun club het hardst aankomt. Boven dien zitten de middenstanders nog met extra loonkosten als gevolg van de invoering van het mini mum-jeugdloon. De middenstand verwacht daarom van de regering extra maatregelen zoals kredietfaci liteiten, faciliteiten bij de voor- raadsfinanciering en een verrui ming van de zelfstandigenaftrek. Bovendien wil de middenstand een versoepeling van het prijsbeleid. Het ziet ernaar uit dat de midden stand zal weigeren een centraal ac- coord te ondertekenen, wanneer onvoldoende aan deze wensen tege moet wordt gekomen. Te beperkt Scherper kritiek daarentegen heb ben zowel werkgevers als werkne mers op de bestrijding van de werkloosheid. De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond mr. P. M. H. van Boven verzuchtte zelfs in een eerste reac tie: 'Ik vrees dat we in het slop (van de werkloosheid - red.) blij ven zitten nu de regering de lasten verlichting voor het bedrijfsleven te beperkt heeft gehouden. 'De vakbeweging leverde nog geen commentaar, omdat het beraad nog in eigen kring moet plaatsvinden, maar aangenomen wordt dat ook de vakbeweging niet zuinig zal zijn Ln haar kritiek. De drie vakcentra les reageerden al scherp toen uit de begroting 1975 bleek dat de werk loosheid volgend jaar zou oplopen tot 155,000. De mogelijkheid bestaat dat de werkloosheid nu ondanks de regeringsmaatregelen zal oplopen tot 160.000. Parlement Verwacht wordt dat het pakket maatregelen deze week in het par lement weinig moeilijkheden zal opleveren. Zowel fractievoorzitter Van Thijn (PvdA) als fractievoor zitter Andriessen (KVP) zeiden dat de regering redelijk aan hun ver langens tegemoet is gekomen. Fractievoorzitter Aantjes (ARP) zei dat het program een 'reële indruk' op hem had gemaakt. Belangrijker vindt hij nog dat de regering dui delijk de indruk heeft gewekt dat ons land deze recessie de baas kan. 'Daarvan gaat een gunstig psycho logisch effect uit', aldus Aantjes. Tot deze gunstige reactie van con- EINDHOVEN De gistermorgen doodgevonden 77-jarige Jan Borg- houts heeft de Eindhovense politie voor raadsels geplaatst. De man werd even vóór negen uur door een voorbijganger gevonden achter een dikke heg. Uit sectie bleek dat de man door verstikking om het leven is gekomen. Op welke manier die verstikking heeft plaatsgevonden is niet bekend. Evenmin is bekend op welke manier de man in de tuin is terechtgekomen. Evenzoveel vragen zijn er ten aan zien van een mogelijk motief, in dien er sprake zou zijn van een misdrijf. Het slachtoffer is een als vriendelijk bekend staande oude man, die samen met een 65-jarige broer, met wie hij samenwoonde, van de AOW móest rondkomen. De woning van het slachtoffer ligt vlak bij de plaats, waar hij gister morgen werd gevonden. Zaterdagavond heeft Jan Borghouts in de buurt enkele café's bezocht. Bovendien heeft hij een visite afge legd bij een vriend. Na twee uur in de nacht van zaterdag op zondag is hij door een getuige nog gezien vlak bij zijn woning. Wat er daarna is gebeurd Is niet bekend. De poli tie sluit een ongeval vrijwel uit. Er is echter geen enkel aanknopings punt. WEST-BERLIJN (UPI) De West- berlijnse recherche heeft een vrouw in hechtenis genomen in verband met de moord op rechter Günther von Drenkmann. De vrouw wordt verdacht van medeplichtigheid op de Berl:j"se rechter, die ruim een week geleden in zijn woning werd neergeschoten. Bijzonderheden over de arrestante zijn niet bekend ge maakt. Verrassend»» achterstand Aanhangers van de Britse voetbalclub Bristol City moeten nu een stroomrekenink van dertig mille betalen omdat in geen tien jaar iemand de meter opgenomen had. Wie niet bij de tijd blijft, komt voor de pijnlijkste verrassingen. Geen goeie krant lezen is meestal minder erg. Maar toch Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand /kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTO NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J vap Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. fessionele zijde heeft in belangrijke mate bijgedragen de afwezigheid van ee« duidelijke nivelleringsten dens in de nu voorgestelde verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting. In feite is het een compro mis geworden, waarvan drs. Van Thijn nog kon zeggen: 'De lasten verlichting bevat een —.zij het wel erg geringe bijdrage tot de verklei ning van de inkomensverschillen.' De voornaamste kritiek van de op positie is wel dat de maatregelen te laat zijn gekomen. Zo vroeg de fractievoorzitter van de CHU, dr. Kruisinga zich af of met name de maatregelen voor de bouw nog wel tijdig effect zullen hebben. Ook Wiegel (WD) was bang dat het wel eens te laat zou kunnen zijn. Volgens de VVD-fractievoorzitter had het kabinet er beter aan ge daan bij de loon- en inkomstenbe lasting 'een "werkelijke lastenverla ging door te vneren voor de midden inkomens dan ook nu weer te streven naar het socialistische stokpaardje van de invellering van inkomens.' De heer Wiegel vind het tenslotte verwonderlijk dat het ka binet geen gebruik heeft gemaakt van de wiebeltax. Opvallend is de kritiek van de kerngroep van de PPR, die de rege ringsmaatregelen in strijd met we zenlijke uitgangspunten van de PPR vindt. De conclusie van de kernploeg is dat het beleid gericht op koopkrachtverbetering vac het inkomen niet langer aanvaardbaar is in verband met het milieu, 1e derde wereld en de nieuwe inzich ten over de economische groei. De werkloosheid zal daarom bestreden moeten worden met directe steun maatregelen, gericht op de jeugd werkloosheid, de zwakke regio's en bedrijfstakken en betere arbeidsbe middeling. De werknemers zouden bovendien meer medezeggenschap moeten krijgen, zodat een op han den zijnde bedrijfssluiting eerder bekend is en dat eerder maatrege len getroffen kunnen worden. Zie ook pagina 5 Binnenland Op de koffie bij zangeres Mieke 6 Kerk Zuidafrikaanse kerken se rleus in afwijzen geweld2 Kunst Simultaanconcert trok dui zenden bezoekers4 Nieuwe boeken 2 Brieven van lezers z Commentaar 5 Hecept 4 Even puzzelen 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1