AGENINGEN SCHOFFELT TWENTE OMVER lainer Geye komt weer terug Profsectie opnieuw tegen verhogen amateurvergoeding kY&r Hoppenbrouwer NAC ter wille Twente's trainer Spitz Kohn sluit Epi Drost uitna kritiek in kleedkamer Ést voor Fortuna Düsseldorf; verlies voor Dukla Praag f A- jeugd Jk in Monaco /-Go Ahead' Jig voetbal AZ haalt fors uit met vijf doelpunten KWARTET MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 SPORT T10/K11 ze speciale verslaggever Al in de rust van Wageningen-FC Twente was eigenlijk een begin, van wat voor Twente zou uitmon meest onthutsende nederlaag van de afgelopen maan- e-et was Epi Drost, Twente's ausputzer, die zich op dat mo- "jn de kleedkamer tegen zijn falende ploeggenoten afzette, Spitz Kohn, FC Twente's trainer, Drost afstrafte door eiaor de rest van de wedstrijd uit te sluiten. 'Drost had een i-jiond', zei Kohn later, 'en dat pik ik niet. Van niemand, dus van Epi'. g typerend heten voor de nentaliteit van Drost, dat - net als aan het begin van °ien. weigert te beheersen op dtnent dat Twente in moei- '•■p denkt te komen. Vóór de •me begon, was het uitgere- kTost die het zich meende te e permitteren om doelman !®Lrdesch af te schilderen als n-jper 'waarop Twente onmo- kunnen bouwen.' n ji IJS ie onderscheidde zich in de reken door Twente op be rt^ momenten voor nederla- behoeden, maar toch bleef aifeigenwijs, als hij is. wan- en negatief als de presta- i Ardesch ter sprake kwa- d steren dan maakten, zowel als Drost in de eerste helft ai|jke fouten, maar alleen in de rust zijn zelf- ng en begon Ardesch en tytal anderen hardop te be kritiseren. 'In de eerste helft', zei Wageningen's middenvelder Marcel Broecks. 'heb ik Drost een paar keer lopen katten. Hij zei: 'Ik kom jou nog wel tegen, hummel.' Daar om moest ik lachen, toen-ie niet meer terug mocht komen.' Juist Broecks gaf gisteren een schitterend voorbeeld van wat als middelmatige voetballer allemaal met mentaliteit kan compenseren, tegenover FC Twente's grote namen. Broecks is een minder dan gemid delde voetballer, die een hele wed strijd lang alle aanwezige trucks moet aangrijpen om overeind 'te blijven. Zo goed als hem dat twee weken geleden tegen PSV's vedette Willy van der Kuijlen al opvallend goed lukte, slaagde hij nu tegenover Frans Thijssen. Twente's midden velder die toch tot het zeldzame ras der klassevoetballers behoort. supertalent Vooropgesteld moet, dat Broecks een serie overtredingen nodig had, die uiteindelijk tot zeven zou uit groeien. Maar zelfs als men dat negatieve element incalculeert, dan nóg blijft het tekenend voor de gigantische twijfels van FC Twente, dat een supertalent als Thijssen zich volledig laat inpakken door Broecks, een bewonderenswaardige ploeteraar die eenzijdig is aangewe zen op zijn inzet en zijn conditie. 'Thijssen speelde me op een gege ven moment een bal door m'n be nen heen', zei Broecks, 'en daar bleef-ie naderhand als maar over zeuren. Dat snap ik niet, want voor mij téllen die dingen niet. Types als Thijssen en René Notten schreeuwen bij jullie in de krant, dat ze meer geld willen verdienen. Maar laat ze eerst maar 'ns leren knokken. Als ik zo kon voetballen als Frans Thijssen. dan ?ou ik me doodschamen om door een typetje als Broecks te worden weggespeeld.' oprechte schande Wat Frans Thijssen als éénling te kort kwam op de veel minder geta lenteerde Broecks, dat miste heel Twente gisteren tegenover het in feite toch uiterst povere Wagenin- gen. FC Twente kreeg alleen in de eerste twintig minuten al drie maximaal-doelrijpe kansen, daar mee illustrerend hoe makkelijk Wa- geningen in eigen huis 'geslachtof ferd' had kunnen worden. Dat dat uiteindelijk niet gebeurde, moet wat fc Twente betreft dan ook oprechte schande heten. de botte bijl Terwijl Wageningen negentig mi nuten als één hongerige tijger te gen een surplus aan klasse opknok- te (de ploeg had er in totaal ook 26 overtredingen voor nodig), liet fc Twente zich apatisch inpakken (slechts 7 overtredingen 'scorend'), alsof het nog nóóit eerder met een tegenstander was geconfronteerd die simpelweg de botte bijl han- teérde om z'n tegenstander onder de grasmat te schoffelen. 'Dit Twente', wist het sympathieke schoppertje' Marcel Broecks', is een ploeg die 'ons qua salaris vér en vér overstijgt. Wij van Wageningen zijn in vergelijking met een ploeg als Twente maar betaalde ama teurs. Het minste wat je dan kan doen, is knokken. Ik schop nie mand dood, want dat hoeft voor mij niet. Maar ik trek en ik duw wat ik kan. Omdat ik tegenover iemand als Notten loop die een half miljoen gulden waard is. Terwijl het gros bij Wageningen qua salaris niet eens boven de 10.000 uit komt. inzetvoetbal Dankzij maximaal inzetvoetbal, dat door de povere leiding van scheids rechter Pijper, onvoldoende werd gekanaliseerd, slaagde Wageningen er gisteren in. om Twente terug te kegelen naar de positie van mid denmoter. Een positie die voor het 'Twente van gisteren' als een ont hutsende maar onontkoombare rea liteit moet worden beschouwd. 'Als je niet wint', zei doelman Henny Ardesch heel cru, 'van een ploeg die zes klassen minder is, dan vraag ik me af, of we niet beter kunnen stoppen.' Gezien de manier, waarop een op bepaalde momenten afschuwelijk knoeiend Wageningen aan z'n twee doelpunten kwam, lijkt dat in derdaad een zinnige vraag. Eerst verspeelde routinier Willem de Vries de bal uiterst knullig aan Wageningen's opgekomen linksback Ben Tomas (waarna Jan Groenen dijk, de falende spitsspeler, simpel kon scoren) en tien minuten later vormde een persoonlijke blunder van de zichtbaar onzekere links back Kalle Oranen de inleiding tot Wageningen's 'beslissende' goal ge maakt door de luttele seconden daar vóór ingevallen pinch-hitter Jan Menting. onzakelijk ge-slalom Twente zélf kwam aanvallend tot een nog zelden vertoonde wanpres tatie, met als absoluut dieptepunt het onzakelijke ge-s'lalom van de vorig seizoen nog zo constant pres terende Theo Pahlplatz. Pas toen Jan Jeuring was ingevallen voor de hardwerkende maar matig spelende Eddy Achterberg, kwam er wat meer pressie op het doel van de toen inmiddels 'warmgespeelde' Wageningen-doelman Bert van Gef- fen. Jeuring produceerde zeven mi nuten vóór tijd ook met veel pijn en moeite Twente's tegendoelpunt, uit een pass van rechtervleugel ver- dediger(!) Cees van Ierssel. 'Vanaf nu', zei doelman Henny Ardesch WAGENINGEN Jaap Bos. de refhts- buiten van FC Twente, is afgelopen za terdag opnieuw bij knie-specialist dr. Strikwerda geweest om foto's te laten maken van zijn geblesseerde knie. Bos heeft een meniscus-beschadiging en ging als gevolg daarvan, afgelopen vrijdag, op nieuw 'door zijn knie heen'. Vandaag neemt Strikwerda nog eenmaal foto's, waarna een definitieve beslissing zal val len over een operatie. bijna cynisch, 'is Twente weer mid denmoter. We hoeven niet meer omhoog te kijken. En we hoeven óók niet meer te praten over die zes punten achterstand op Ajax en PSV. Voorlopig kunnen we weer aan onszelf sleutelen.' Dat geldt vreemd genoeg in net zo sterke mate voor Wageningen. dat een compliment verdient voor de hartstocht maarmee Twente werd overwonnen, maar dat zich (vooral via Frits Korbach, de trainer) na der dient te bezinnen op de manier waarop de tegenstanders 'thuis' worden aangepakt. kwaliteit in gevaar Wageningen hanteert het principe, dat de regels pas duidelijk worden overtreden, als er veelvuldig verzor gers en doktoren over het veld hollen, maar de wedstrijden tegen PSV (1—1) en FC Twente hebben bewezen dat de kwaliteit van het betaalde voetbal op die manier in gevaar kan komen; vooral wanneer, zoals gisteren, een scheidsrechter ontbreekt die de sfeer van het ge beuren aanvoelt. En vooral ook. omdat Frits Korbach, Wageningen's ambitieuze trainer, z'n spelers elke thuiswedstrijd weer oppept door 'alleen maar' te verwijzen naar het ongeslagen 'thuisrecord'. Korbach zei gisteren: 'Ik hanteer noodge dwongen een simpel principe. Als er een bal ligt. dan moeten m'n spelers er tegenaan schoppen. Steekt er van Twente dan iemand z'n poot tussen, dan heeft-ie pech gehad. WAGENINGEN-FC TWENTE 2-1. (0-0). 65. Groenendijk 1-0, 73. Menllnk 2-0, 82. Jeuring 2-1. Scheidsrechter Pijper. Toe schouwers 12.000. WAGENINGE Van Geffen. Block. Ver meer. Wellerdleck. Tomas. Van Osenbrug- gen. Ooms. Broecks. Hamburg (Menting). Groenendijk. Van Vljfeyken. FC TWENTE: Ardesch, Van Ierssel, De Vries. Drost (Overweg). Oranen. Thijssen, Van der Vall. Notten. Achterberg (Jeu ring), Zuldema, Pahlplatz. JAN VAN DER KROON Fortuna Düsseldorf, nstander van FC Amster- de achtste finales om de Tefcup, heeft zaterdag in de liga een voortreffelijke b4ie geleverd, door de uit- jd tegen Rot Weiss Essen te winnen. Het was de ojkeer in deze competitie, onftuna Düsseldorf een uit- ijd won. In de zeer span- d, Westduitse competitie ofFortuna Düsseldorf mo- 1 op de negende plaats, chts vier punten achter- f] op leider Kickers Offen- Geye. de meest bekende !an FC Amsterdam's komen- nstander. speelde tegen Rot Essen een voortreffelijke 3ld. Hij schoot de bal na een vair spelen weliswaar uit een vaiop hard tegen de lat, maar (fintig minuten na de rust lijk revanche voor die fout winnqnde goal te maken: |der hadden Seel en Burg de [1 op 1-1 gebracht. ''Imichels de kampioen van verloor voor de zo- dejfceer binnen zeer korte tijd: "Istrijd van MSV Duisburg, ichels, de coach van CF de was bij deze wedstrijd Gezien het matige spel vijf internationals die in Istrijd 'te bezichtigen' wa- "spelde Michels, dat West- Id het overmorgen zwaar in Athene tegen Grieken- gespeeld. :h', zei Michels, 'geloof ik st-Duitsland het zal kunnen lisburg - Bayern München 2-1, JM B - 1 FC Köln 1-1. Rot Weiss 7 Fortuna Düsseldorf 1-2. Ein- taunschwelg - FC Schalke 04 1-0, thum - Hamburger SV 4-2, 1. Bremen - Wuppertaler SV 2-1. 1. psiautern - Kicker Offenbach 1- Bor. Berlin - Hertha SC 0-3. Een Franse doorbraak wordt door de DDR-de^ensie verhinderd. De wedstrijd voor het Europees kampioenschap eindigde met 2-2. Stand: Kickers Offenbach 19; Eintracht ipswich town Braunschweig 18: Hertha BSX Berlin 17: HSV Hamburg 17. MSV Duisburg 17. Eintracht Frankfurt 15. Monchenglad- bach 15; Schalke 15; Fortuna Düsseldorf 15; Bayem Munich 13. FC Kalserslautern 7i- In het UEFA-jeugd- rjl in Monaco heeft Neder- ïfelijkgespeeld tegen Tsjecho- ihe: 11. Na de overwinning gië was dat een tegenvaller. fTsjecho-Slowakije dat door Blavië met 51 was versla- ferd als één van de zwakkere ïners beschouwd. Na zestien |jden zijn nog slechts drie zonder verliespunten: Juitsland, Joego-Slavië en fjk. Jid in beide groepen luidt: t|A: l, 2 Frankrijk en West- ind 4 punten, 3, 4 Noorwegen /n 0 pnt. B: 1. Joegoslavië 4 pnt. 2. and 3 pnt. 3. Tsjecho-Slowa- [Pnt. 4. België 0 pnt. pRICHT Een doelpunt van [se International Timo Rahja P de zeer matige wedstrijd MW en Go Ahead. De ^toeschouwers verveelden zich i2jt spel van de twee ploegen. 6en enkel risico durfden te J- MW speelde het meest Hend en de 1-0 zege mag dan ««jrdiend genoemd worden. T5- de beste man van het Vcoorde in de 69e minuut na Jbje trap van Colombain. 7te. AHEAD 1-0. (0-0) 69. Rahja 1-0. /Vechter Ram. Toeschouwers 10.000. T^athljssen. Braam. Lacrolx, Dljk- P'ombaln, Kerstgens. Streuer, Rah- Broekhoven). GIJselaers (Kle- «ifrere. Lalne. jJAD; Rljkens. Warnas. Oude Wes- (.«eestman, Strijdveen. Arntz, Van ■- Van Loon (Glujic). Van Mar- Wlnkel. Bakker. 12. dukla praag PRAAG Zo duidelijk als FC Twente moeite heeft om zich In de Nederlandse competitie op de been te houden, zo duidelijk speelt dat probleem óók bij Twente's komende tegenstander in het toernooi om de UEFA-cup, Dukla Praag. Dukla ver loor in de Tsjechoslowaakse compe titie met 2-1 van Spartak Trnava, ook al een bekende naam voor de Nederlandse voetbalwereld. Dukla Praag heeft op dit moment dertien punten en bezet daarmee de acht ste plaats. Pr Spartak Trnava-Dukla Praha 21. AC Nltra-Skoda Plzen 21. Zbrojovka Brno- Inter Bratislava 51. Sla vla Praha-Spar- ta Praha 30. Banlk Ostrava-VZ Trlnec 31, Slovan Bratlslava-ZVL Zillna 81. LONDEN Ipswich Town, de ploeg die voor de UEFA-cup door FC Twente werd uitgeschakeld, heeft in de Engelse eerste divisie een geweldige sprong gemaakt: van de vierde naar de eerste plaats. Ipswich was de enige van de zes topploegen die zaterdag tot winst kwam. De ploeg won met 4-0 van Coventry, onder meer door een hattrick van David Johnson. Brian Talbot maakte het andere doelpunt, nadat hij al een strafschop voor Ipswich had gemist. Liverpool en Everton misten beide de kans om de leiding te nemen door in het onderlinge duel met 0-0 gelijk te spelen. Manchester City, tot zaterdag leider in de eerste divisie, werd abrupt van zijn leiders positie verdrongen, doordat met maar liefst 4-0 werd verloren van middenmotor Birmingham City. Sheffield United dat met 1-1 ge lijkspeelde tegen Burnley, staat nu één punt achter op het leidende viertal dat Manchester City heeft verdrongen. Arsenal - Derby County 3-1. Birmingham City - Manchester City 4-0, Everton - Liverpool 0-0. Ipswich Town - Coventry City 4-0. Leeds United - Middlesbrough 2-2, Leicester City - Tottenham Hotspur 1-2. Newcastle United - Chelsea 5-0. Queen's Park Rangers - Carlisle United 2-1. Sheffield United - Burnley 2-2. Stoke City - Luton Town 4-2, West Ham - United - Wolves 5-2. BELGIE FC Brugge-FC Liege 31FC Mechelen- Beerschot 10. AS Oostende-Olympic Montignles 33; Beringen-Llerse 30; Standard Lutk-Antwerp 20; Beveren- Cercle Brugge 12: Berchem-Anderlecht 10; Racing White Daring clubde Mo len beek-Lo keren 31; Wlnterslag-Dlest 3-0: Charleroi-Waregem 10: Stand: 1. RWD Molenbeek 22; 2 Anderlecht 20; 3. C erele Brugge 18: 4. FC Antwerp Beer schot en Club Brugge 17. SCHOTLAND Aberdeen - Morton 3-3. Arbroath - Heart of Midlothian 3-1, Celtic - Airdrieonians 6-0. Dumbarton - Ayr United 1-2; Dundee - St Johnstone 4-0. Hibernian - Clyde 1- 0 Kilmarnock - Dunfermline Ath 2-4, Morherwell - Ranger 0-5, Partick Thistle - Dundee United 0-5. Stand: 1. Rangers 22; 2. Celtic 21; 3. Hibernian 17. DOETINCHEM AZ'67 heeft tegen een vrij snel gedemoraliseerd De Graafschap de kans gegrepen om zijn doelgemiddelde a anzienlijk op te vijzelen. De Alkmaarders. die op het middenveld in Kees Kist een voortreffelijke dirigent bezaten, konden in Doetinchem prijsschie ten zonder dat de Achterhoekers daar iets positiefs tegenover s tel den. In de vierde minuut was het al raak. Doelman Van Oosterhout, aan wie opnieuw de voorkeur was gegeven boven Nico van Zoghei was volkomen kansloos bij de magnifie ke uithaal van de bliksemsnel op gekomen Wildbret. De Graafschap is er daarna nauwelijks meer aan te pas gekomen en vocht voortdu rend tegen zichzelf. Met name spel bepaler Hiddink werd door de su blieme Kist in een figurantenrol ge dwongen. Maar ook de overige Doe- tinchemmers konden tegen dit tac tisch en technisch knap spelende AZ moeilijk hun draai vinden. Vpor rust bleef de schade dikwijls met kunst en vliegwerk beperkt maar in de tweede helft moest het dolge draaide De Graafschap diep buigen. Hoewel de eenzijdige wedstrijd geen overmatig fors karakter droeg trok arbiter De Bruin toch driemaal de gele kaart. De Graafschappers Hid dink en De Jonge alsmede Wildbret van AZ werden ermee geconfron teerd. De Graafschap-AZ'67 0-5 (0-D.-4. Wild bret O-I. 50, Molendijk 0-2. 52 Nygaard 0- 3. 66. Kist 0-4. 79. Wokke 0-5. Scheids rechter: De Bruin. Toeschouwers: 10.000. De Graafschap: Van Oosterhout; Mintjes. Schoenaker. Van Londen, Overgoor (De Jonge). Poulus (Zaayer). Hiddink, Hoen ders. Veen, Hazelhekke, Nanlohy. AZ: Vooys: Van Rijnsoever. Mol, Spelbos. Vonk; Wildbret. Kist. Nygaard: Meister (Suureildonk), Molendijk (Wokke), Vos meer. Mr. Hogewoning: 'De prijs voor onze zelfstandigheid is hoog' ZEIST (ANP) De komende bondsvergadering van de KNVB die zaterdag 30 november wordt gehouden, zal de reglementering van de amateurvergoeding voor de zoveelste keer het grote strijdpunt worden tussen het gezamenlijke amateurvoetbal en de profsectie van de KNVB Op deze bijeenkomst in Den Haag zal het rapport van de commissie zelfstandigheid, dat een onder meer financiële scheiding van amateurs en be taald voetbal mogelijk moet ma ken, hoofdthema van gesprek zijn. 'De prijs voor onze zelfstandigheid is hoog', aldus voorzitter mr. J. Hogewoning van de profsectie. 'Maar niet te hoog. Een belangrijk winstpunt is dat die afdeling ln het overkoepelende bondsbestuur een zelfde aantal zetels krijgt als de amateurs, die nu een ruime meer derheid hebben. Daarvoor willen de profs veel accepteren, doch niet alles. Zo zijn zij het er niet mee eens dat een betaalde voetbalorga nisatie, die een speler van een amateurclub overneemt bij een contract voor één jaar drieduizend gulden vergoeding voor de oplei ding zal moeten betalen en zelfs zesduizend gulden bij een verbinte nis met een langere looptijd, ook als die speler als amateur in het c- team zou uitkomen. Het onaan vaardbaar werd zaterdag tijdens de algemene vergadering ln Zeist uit gesproken. Daarbij komt nog dat deze bedragen aan de hand van een jaarlijks indexeringscijfer zullen worden verhoogd teneinde te voor komen dat de vergoeding opnieuw lange tijd ongewijzigd zou blijven. De betaalde clubs stelden zich ach ter het rapport. Zij het dat er wel amendementen werden ingediend. Wat er gebeurt als die niet worden overgenomen, komt eerst kort voor de bondsvergadering vast te staan. Twee dagen voor die bijeenkomst komt het bondsbestuur samen. 'Daarna zullen wij opnieuw bijeen komen', -aldus mr. Hogewoning, 'en beslissen wat ons te doen staat'. De amateurs, die er elk jaar weer op wijzen dat de drieduizend gulden van 1954 sterk aan koopkracht heeft verloren, hechten er bijzonder aan dat zij tenminste ditmaal op dit zeer omstreden punt hun zin krijgen. De amateurssecties, die zaterdag in het KNVB-sportcentrum vergader den. werden het eens over de sa mensmelting van het zondag ama teurvoetbal, zaterdagvoetbal en de afdelingen. Er komt een interim bestuur met resp. vier, twee en twee leden van deze drie groeperin gen. De algemene vergadering ama teurvoetbal zal dertig afgevaardig den van de zondagsclubs, twintig van de afdelingen en tien van het zaterdag voetbal tellen. De angst van de kleinste partner, het zaterdagvoetbal, zijn identiteit volkomen te verliezen, werd voor een goed deel weggenomen. Een ingediende motie leverde de toezeg ging op dat de zaterdagclubs in de bestuurlijke organen zullen worden vertegenwoordigd. Woordvoerder Troost kreeg die na een pleidooi, waarin hij een zodanige garantie vroeg dat het zaterdagvoetbal kan blijven meepraten in die zaken die deze groepering betreffen. Aanvankelijk was het sectiebestuur betaald voetbal voorstander van een voorzitter van het overkoepe lende bondsbestuur met slechts een adviserende stem. De vergadering verzette zich echter daartegen en wenste dat de bondsvoorzitter stemrecht houdt. Tot 1 juli van volgend jaar zal het bondsbestuur. als het rapport tenminste op 30 november wordt aanvaard, bestaan uit zes leden van de hoofdafdeling amateurvoetbal en zes uit het be taald voetbal. Daarboven staat een neutrale voorzitter. Na die datum leveren belde hoofdafdelingen vier leden. Het interimbestuur amateurvoetbal zal optreden vanaf 1 juli 1975. Een jaar later maakt het plaats voor een college dat via vrije verkiezin gen, zonder dat rekening wordt ge houden uit welke sectie de leden afkomstig zijn. wordt gekozen. De amateurs besloten het rapport van de studiecommissie amateursbepa lingen aan te houden tot het voor jaar van 1975. Dit vooral omdat men veelal bezwaar had tegen de toelichtingen die in het stuk voor komen. Vreyssen scoort het derde doelpunt voor NAC. Doelman Jongbloed is kansloos. BREDA Eigenlijk had hij de confrontatie met de persvertegen woordigers liever helemaal vermeden. NAC's tweede trainer Jo Jansen, de volslagen onbekende in het nationale topvoetbal, die pas om elf uur 's ochtends had vernomen, dat hij definitief als plaatsbekleder zou moeten fungeren voor de door een virus-in fectie gevelde Henk Wullems. De man onder wiens leiding NAC de eerste overwinning van deze competitie gerealiseerd had, wist zich nauwelijks een houding te geven. Een kleine kalende man met een rossige baard, die er, zoals hij zelf verklaarde 'eigenlijk zo maar ingesprongen was' en nu overduidelijk niet meer wist, wat hij met de situatie aan moest. 'Eigenlijk', stelde Jansen, 'eigenlijk zou ik het liefst zeggen: bel maar naar Wullems. Ik heb maar wat geïmproviseerd. Het moest er toch eens uitkomen. Dat is nu toevallig vandaag gebeurd. Het is de overwinning van Wullems en de jongens.' Hoe dan ook, ondanks alle mystifi caties én argwaan (ook van de NAC-spelers zelf) rond de plotse linge entree van Jo Jansen (elftal begeleider Visschers: 'Alstjeblieft, geen wilde speculaties. Wullums is gewoon ziek, zwaar ziek zelfs. De man had gisteravond nog 40 graden koorts'): iedereen in Breda was in tens gelukkig met de eerste triomf van dit seizoen. Een overwinning, die wellicht de 'opsteker' zal blij ken, die NAC, de traditionele schle miel, zo broodnodig had. Toch had de zege van NAC een wrang bijsmaakje. Meer dan een uur had het treffen tussen het goedwillende, volijverige, maar ook onmachtige NAC en de in een diep crisisdal verkerende Lieverdjes voortgekabbeld als een soort pan demonium van de onmacht, toen de lethargie opeens doorbroken werd. Toen, in die 65e minuut, ving de nijvere Addy Brouwers een lan ge pass van Ad Bakker in Overdui delijke buitenspelpositie met de borst op. Grensrechter Van Reenen weigerde zijn vlag te zwaaien, scheidsrechter Hoppenbrouwer ('Als hij vlagt, fluit ik. Nou hij vlagde niet. Zo ligt dat tegenwoordig') conformeerde zich aan het oordeel van zijn buitenspelbewaker. De ver blufte Bianchi zag lijdzaam toe hoe Brouwers een halve pirouette vol voerde en vervolgens Jongbloed kansloos liet: 1-0. Het FC Amsterdam van het vorige seizoen zou na een dergelijke te genslag simpel de ruggen gerecht hebben en zich schrap gezet heb ben voor een daverend slotoffen- sief. Dat Amsterdam bestaat echter niet meer. Het FC Amsterdam van nu wist zich, danig bewust van de eigen onmacht, definitief verslagen en organiseerde een desperate volk soploop ergens halverwege Hoppen brouwer en de aangeklaagde grens rechter. Zonder resultaat. Van Reenen bleef, alle tirades ten spijt, bij zijn standpunt en Hoppenbrou wer ('Ik kan me voorstellen, dat men zo zijn twijfels heeft over die goal') een arbitrale conformist. Voor Frits Flinkevleugel, dit maal het enige Lieverdje dat een corpu lente voldoende verdiende, aanlei ding om met een nijdig bekkie te verklaren: 'Ik zou die man aan de lijn zelfs bij de Intocht van Sinter klaas nog geen vlaggetje durven laten vasthouden'. De Lieverdjes zouden nog meer aanleiding geoffreerd krijgen om zich over de arbitrage te beklagen. Zes minuten na de omstreden ope ningstreffer raakte Martin Vreyssen in de nabijheid van de middenllijn een bal wat ongelukkig. Het eigen wijze schopattribuut tolde tegen Vreyssens arm en kreeg vervol gens een dergelijk effect mee, dat de tengere spits meteen los was van zijn belagers en onbelemmerd op kon rukken richting Jongbloed. 'Die knaap', hekelde Pim van de Meent later, 'liep gewoon te basket ballen'. Hoppenbrouwer stond erbij en keek ernaar. Fluiten deed hij echter pas, toen Flinkevleugel en Bianchi Vreyssen binnen het straf schopgebied tegen de sprieten ge werkt hadden. Vreyssen zelf kogel de van elf meter a la Neeskens raak. Na deze tv/eede treffer devalueerde de wedstrijd tot een uiterst warrig- rancuneus gebeuren. Acht minuten voor tijd zorgde de kwikzilverachti ge Vreyssen zelfs voor een derde NAC-doelpunt. Formidabel hard ko gelde hij raak na een trekbal van Brouwers, die roerloos gadegeslagen werd door FC Amsterdams nage noeg voltallige defensie. NAC heeft weer wat hoop. Dankzij de eigen ijver (Vermeulen, Bouw meester). Dankzij een kloeke portie arbitrale welwillendheid. Dankzij de bescheiden Jo Jansen. Maar ook dankzij de totale onmacht van FC Amsterdam, dat in een impasse van jewelste verkeert. Een impasse van een dusdanige omvang zelfs, dat nogmaals in details treden een oe verloos gebeuren zou worden. Jan Jongbloed (die op de bon ging na een lang dispuut met Hoppenbrou wer) 'We hebben zelfs niet één uitgespeelde kans kunnen creëeren. Waar blijf Je dan?' Er is erg veel werk aan de winkel voor Pim van de Meent. De bodem van de eredivisie is vlakbij. NAC-FC AMSTERDAM 3—0 (O—O) 59. Brouwers 10. 63. Vreljsen (strafschop) 20. 80. Vreljsen 30. Scheidsrechter: oppenbrouwer. Toeschouwers: 7.000. NAC: De Jong: Cruyssen. Van den Dries. Krljnen. Bakker: Smits. Bouwmeester. Vermeulen: Brouwers. Vreljsen. Muller (Van Rooy). FC AMSTERDAM: Jongbloed: Flinkevleu gel. Fransz. Koopman. Bianchi (Karte): Van der Merkt, Husers Dekker; MeiJ« - (Otto), Jansen, Van der Lem. COR SNEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11