sraël verbitterd >ver rede Arafat De zaak Baader- Meinhof: 't loon van de angst? Braziliaan moet naar stembus om machteloos parlement te kiezen fi linde mijnstaking S lijkt in zicht LO wil ook met EG praten Boek van Russische dissidenten op komst OS BOEM 't Nieuwste boek van JandeHartog Iers blad: N.-Ierse leiders in Lybië voor overleg bijeen Giscard ontving Kennedy PROFICIAT NCRV MET JE GOUDEN JUBILEUM ilson verdedigt perking Britse jdrage aan NAVO Sherry RUZALEM, NEW YORK (Reuter, UPI, AP) 'Het werkelijke doel van Arabische terroristische benden is nog steeds de totale vernietiging van de at Israël', zo hebben de Israëlische leiders gereageerd op de rede die Jasser afat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) in de Alge- ine Vergadering van de Verenigde Naties gehouden heeft. ÜW/KWARTET VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 eren verklaarde de Israëlische ister van buitenlandse zaken 1 Allan op een vergadering raan alle buitenlandse ambas- iurs in Jeruzalem deelnamen, de rede van Arafat gericht was een blokkering van het streven een politieke ollossing voor het probleem in het Midden-Oos ten. Israël zal de strijd tegen de PLO met alle mogelijke middelen tot het bittere einde voortzetten. Allon zei dit nadat Israëlische troe pen een aantal aanvallen hadden uitgevoerd op dorpen in Zuid-Liba- non waar volgens Israël Palestijnse SHINGTON (UPI, Reuter) Het einde van de mijnwerkers- ring in de Verenigde Staten lijkt in zicht. De onderhandelaars de bond en de mijndirecties zijn het eens geworden over een uw arbeidscontract. Daarover moeten nu de stakende mijn- kers zich uitspreken. voorzitter van de mijnwerkers- Arthur Miller, noemde het contract 'zeer gunstig' en jacht dat de stakers de nieuwe idsvoorwaarden wel zullen aan- den. De mijnwerkers krijgen ;r meer betere pensioenregelin- en een betere vergoeding bij e. Vertegenwoordigers van de 100 stakers zullen maandag in sburgh uitvoerig worden voor- :ht over de details van de over- ;omst, waarover vervolgens een ilme, schriftelijke stemming dt gehouden. Als de mijnwer- (ADVERTENTIE) Bet Uitverkoren Volk Iet derde deel van de grote nerdelige romancyclus pet Koninkrijk van de Vrede. iet jaar 1833 zijn er twee grote imen in het Noordameri- ise continent die elkaar bij it Quakerstadje Pendle Hill ruisen: de stroom van ontsnapte egerslaven uit het zuiden en het indeloze transport van Indianen aar hun door hun blanke over- innaars aangewezen reser- aten. Twee tochten: één van de oop en één van de wanhoop. Wee mensen die de ondergang an de eens zo trotse Indianen- olken niet langer werkeloos kunnen aanzien, sluiten zich aan bij i hun trieste tocht dooi de wildernis. 320 blz. In stempelband f 18.90 Bij elke boekhandel ELSEVIER kers het contract aanvaarden zul len zij omstreeks 25 november het werk kunnen hervatten. Naar verluidt zouden zij een loons verhoging van negen procent krij gen. Gemiddeld verdient de Ameri kaanse mijnwerker zo'n vijftig dol lar per week. Rockefeller Bij een opiniepeiling van het be kende bureau Harris zei 43 procent van de ondervraagden, dat Nelson Rockefeller geen geschikte vice- president is vanwege zijn grote rijkdom en de manier waarop hij met zijn geld omspringt: 39 pro cent had die bezwaren niet. Ruim 54 procent noemde het onjuist, dat Rockefeller meer dan twee miljoen dollar heeft geschonken aan rela ties. DUBLIN (AP) Volgens het Ierse blad 'The Independent' zijn de lei ders van de strijdende rooms-ka- tholieke en protestantse groeperin gen in Noord-Ierland (de IRA en de UDA) op het moment in Lybië bijeen voor een geheim overleg. De krant zou dit hebben vernomen van de Britse inlichtingendienst. Woordvoerders van beide groepe ringen hebben het bericht ontkend. De Lybische leider Khaddaffi heeft al enige malen aan de rooms-ka- tholleke IRA zijn steun toegezegd en het Britse leger In Noord-Ier land gelooft, dat een deel van de wapens dat via de republiek Ierland naar het noorden gesmokkeld wordt, inderdaad met Lybisch geld is aangeschaft. guerrillastrijders zich verborgen houden. Volgens inwoners van deze dorpen zijn vier personen om het leven gekomen en liepen zo'n der tig anderen verwondingen op. Allon was van mening dat de uit nodiging van de Verenigde Naties aan Arafat óp zichzelf al een aan moediging betekende voor het ter rorisme. Over Arafat's opmerking dat hij naar New York was gekomen met de olijftak .vari de vrede en het geweer van een vrijheidsstrijder,-zei Allon: 'De stem van Arafat is en blijft de stem van de terreur, het salvo van een geweer Israëls minister van voorlichting, Aharon Jariv. heeft de rede. van Arafat bestempeld als een mengel moes van leugens*: verdraaiingen en bedreigingen tegen het naakte be staan van Israël. 'Het doel van Ara fat is een Arabische' republiek Pa lestina, en dat houdt het verdwij nen van Israël in'. Daarom valt er met de PLO niet te praten, er is geen basis voor onderhandelingen, zoals die er wel is' met Arabische staten, aldus Jariv door mr. W.J. van Bennekom Arabische top In de Algemene Vergadering is de Israëlische ambassadeur bij de VN Jozef Tekoah fel van leer getrokken tegen de PLO en heeft de aanspra ken van de PLO op vertegenwoor diging van het Palestijnse volk af gewezen. 'Israël zal niet toestaan dat de PLO haar gezag in ook maar een deel van Palestina vestigt, de PLO zal niet aan de Palestijnen worden opgedrongen, en zal door de Joden van Israël niet worden getolereerd', aldus Tekoah. Gok in Washington is de toespraak van de Palestijnse leider met wéiftur enthousiasme ontvangen. Volger* functionarissen van het Amérikaanse ministerie van buitenlandse ?aken is duidelijk geworden dat de PLO haar stand punt dat Israël staat dient te verdwijnen, niet heeft gewijzigd. Arafat's uitspraak dat hij geen druppel Joods bloed meer zou wil len waren volgens, eer functionaris 'slechts woorden'. Jasser Arafat is gistermorgen uit Washington vertrokken en in de Cubaanse hoofdstad Havanna aan- gekomenop uitnodiging van pre mier Fidel Castro. Uit Arabische bron is vernomen dat hij na een verblijf van drie dagen in Havanna naar Moskou zal reizen voor de besprekingen met de Sowjet-lei- ders. Het Egyptische semi-officiële dag blad Al Achram heeft gisteren be kend gemaakt dat de landen van de Arabische Liga heben besloten Palestina (PLO) als volledig lid deel te laten nemen aan de conferentie ter voorbereiding van de Arabisch- Europese dialoog die op 26 novem ber in Parijs begint. Frankrijk zal van het besluit via de Liga op dehoogce worden gesteld. De Amerikaanse senator Edward Kennedy is gisteren op bezoek geweest bjj de Franse president Valéry Giscard d'Estaing. De heren hebben samen geluncht in het presidentiële paleis in Parijs. Er is niets bekend gemaakt over wat zij hebben besproken. MOSKOU (Reuter) De Russische hoogleraar Igor Sjavarevitsj kondigde gisteren in Moskou aan, dat er binnenkort weer eeh boek van schrijvers uit de Sowjet-Unie met een afwijkende mening in het buitenland zal verschij nen. Het boek is samengesteld door Sjavarevitsj en de verbannen Russische schrijver Aleksandr Solzjenitsjln. Beiden hebben ook een bijdrage geschreven voor het boek, dat stukken van in totaal zeven schrijvers bevat. De titel is 'Van onder de keien'. Sjavare vitsj vertelde aan westerse persmensen, dat drie jaar geleden al met het project was begonnen. Het boek zal in Parijs verschijnen. De 56-jarige Pjotr Demicbew is de nieuwe minister van cultuur in de Sow jet-Unie. Hij is een vooraanstaand lid van de communistische partij. Hij is 'aspirant-lid' van het zeer belangrijke politburo. Verwacht wordt dat on der Demichew de greep van de partij op het culturele leven in de Sowjet- Unie niet zal verslappen. Zonder overdrijving kan worden gesteld dat er medio 1972 een zucht van verlichting door de Bondsrepubliek ging, toen het me rendeel van de nog voortvluchtige leden van de 'Rote Armee Frac tion' na een grootscheepse klopjacht werd gearresteerd. Nu. meer dan twee jaar later, kan met enige overdrijving worden ge steld dat diezelfde Bondsrepubliek de gevangene van deze groep is geworden. Maandag jl., vlak na de moord op de Berlijnse rechter Von Drenkmann, verklaarde zelfs een rustige politicus als Willy Brandt, dat de SPD 'vastbesloten was de rechtsstaat met alle middelen die de rechtsstaat daarbij ten dienste staan, te verdedigen'. Hoe is het mogelijk, vraagt men zich af, dat het doen en laten van een zo klei ne groep personen tot de kern van de zogenaamde 'Baader-Mein- hof' groep worden niet meer dan circa 40 personen gerekend, die vrijwel alleen zijn gedetineerd in een op het oog zo hecht geor ganiseerde samenleving als de Westduitse zoveal 'Verunsicherung' kan veroorzaken? Het antwoord op deze vraag is ver re van eenvoudig. Stelt men haar in Duitsland, dan wordt meestal volstaan met de enkele verwijzing naar het als vaststaand aangeno men feit dat de 'Rote Armee Frak vrijwel allen zijn gedetineerd geen middel schuwt om het ge wenste doel, de vernietiging van de bestaande orde, te bereiken. En In derdaad, er lijkt voor deze stelling bewijs genoeg te zijn. Toch is daar mee het laatste woord niet gezegd. Minstens zo belangrijk is daarom de ook veelvuldig gehoorde uit spraak dat de Bondsrepubliek zich geen extremisten, van welke rich ting ook, kan en wil veroorloven. De Bondsrepubliek, nog steeds op zoek naar een duidelijke identiteit, zou na alle oorlogen en omwente lingen van de laatste eeuw vóór alles rust nodig hebben om tot zichzelf te komen. En omdat de RAF altijd openlijk .op de meest provocerende manier, heeft laten (ADVERTENTIE) bedankt voor Swiep en Brom, voor Hier en Nu, voor Bartje en alle andere beste programma's. 't Is dus wel mogelijk om een HALF MILJOEN mensen te vinden die de N.C.R.V. steunen. DAT moest het C.N.V. kunnen zeggen. Jammer, dat niet alle N.C.R.V.-ers ook lid van het C.N.V. zijn. 't Zou een mooie afspraak kunnen zijn op dit jubileum: allemaal elkaar helpen. Samen sterk. Succes, N.C.R.V. Succes, C.N.V. Breng eens een lid aan voor het C.N.V. (Postbus 2475 in Utrecht), of voor de N.C.R.V. (N.CJt.V. Baarn). DAG FARCE MAJEURE, wij zien het nog best zitten Deze advertentie is gesponsored door de Christelijke Bedrijfsbond H.B.V., Postbus 5003. Amsterdam (óók voor omroeppersoneel). ®EN (Reuter) De Britse mier Harold Wilson heeft glste- zijn voor-hemen om de bijdrage Engeland aan de NAVC te ver men verdedigd in de vergade- van parlementsleden uit de VO-landen, die in Londen wordt louden. zei. dat Engeland het zich niet veroorloven om een bijdrage te eren. die naar verhouding groter dan de bijdrage van zijn grote opese bondgenoten. 'Wij willen derne en effectieve strijdkrach- leveren tegen een prijs, die de tse economie kan dragen', aldus Ison. Hij beloofde, dat zijn rege- geen besluiten zal nemen irdat de bondgenoten zijn ge- dpleegd. Britse premier had kritiek op de renigde Staten, die naar zijn me- ig de Europese steun aan de VO niet altijd op waarde weten schatten. Hij gaf toe, dat de lerikaanse strijdkrachten een misbare rol spelen in Europa, iar wees er op, dat de Ameri- anse troepen slechts tien procent i de NAVO-grondstrijdkrachten Europa vormen. Bovendien zijn niet alleen Amerikanen, die in algemeen belang buiten hun en land dienen. 'Frankrijk. En- land, België en Nederland heben nen meer dan 150.000 man in buitenland', aldus Wilson. RIO DE JANEIRO (ANP, Reuter) De Brazilianen moeten -vandaag naar de stembussen om een parlement te kiezen dat in feite machteloos is. De werkelijke macht berust bij de door militairen gesteunde president Ernesto Geisel, die, in maart van dit jaar voor een ambtstermijn van vijf jaar werd herkozen. ADVERTENTIE Me Spanje kenkkent Osborne sherry Calidad Superior De verkiezingen zijn verplicht. Het niet uitbrengen van zijn stem kan zwaar gestraft worden. De enige mogelijkheid voor de kiezer die het niet met het bewind eens is blanco te stemmen of zijn stem uit te brengen op de enige toegelaten op positiepartij. de Movimento Demo- cratico Brasileiro (MDB). Deze be schikt over slechts zeven van de 66 zetels in de Senaat en 80 van de 310 in de Kamer van Afgevaardig den. De overige zetels worden door de regeringspartij, de Alicana Re- novadora Nacional (ARENA), bezet. Sinds oktober 1965 bestaat uit par lement uit afgevaardigden van slechts twee partijen. Dat is het resultaat van een van de institutio nele wetten van de toenmalige pre sident, generaal Humberto de Alen- car Castelo Branco, die sinds de machtsovername door het leger in april 1964 staatshoofd was. Castelo Branco ontbond onder druk van de 'linha dura' (harde lijn) van de militaire leiders de bestaande poli tieke partijen en bepaalde dat zich twee partijen mochten vormen. Dat werden de ARENA en de MDB. Geen van deze partijen vormen een eenheid. Men heeft zich in Brazilië bij de keuze van een partij altijd meer laten leiden door personen dan door partijprograms. In de bel de partijen vindt men dan ook evenveel stromingen als er 'sterke mannen' zijn. Meer kritiek Het enige opmerkelijke feit van deze verkiezingen is de grotere vrij heid van kritiek die het regime toestaat. Dat is een resultaat van de liberaliseringspolitiek van presi dent Geisel. Bij zijn herverkiezing President Ernesto Geisel: door mili tairen gesteunde werkelijke macht hebber. verklaarde ;deze protestantse zoon van Duitse immigrantenouders dat hij oprechte pogingen zou doen om meer democratie in dè wijn van het autoritaire bewind te doen. De oppositie heeft hieruit moed ge put en men kan sinds kort kandi daten van de IVfDB en sommige gematigden van dé'ARENA kritiek op de regering horen.'--intem Politici van de ARENA en de sterk gecensureerde pers hebben echter al gewaarschuwd dat de militairen niet zullen toestaan dat de macht van de oppositie te groot wordt. Mocht dit gebeuren dan zullen zij ongetwijfeld sterke druk op presi dent Geisel uitoefenen om de rem men van zijn liberaliseringspolitiek aan te trekken. De grotere 'vrijheid' is voor de Bra ziliaan echter nog maar zeer be trekkelijk. Nog steeds heerst een strenge censuur op alles wat uitge legd zou kunnen worden als kritiek op de militaire revolutie. Dergelijke kritiek wordt beschouwd als onder mijnende activiteit waartegen de staatspolitie onbarmhartig optreedt. Tot verbazing van velen heben kandidaten van de oppositie dingen gezegd die vroeger ondenkbaar wa ren. Zo drongen zij aan op afschaf fing van artikel vijf in de grond wet. Dit geeft het staatshoofd grote bevoegdheden op het gebied van de staatsveiligheid. Hij heeft de macht het parlement naar huis te sturen en de politieke rechten in te trek ken. De macht van het parlement is sterk beknot doordat de president een referendum kan laten houden over ieder constitutioneel voorstel van de regering dat door de volks vertegenwoordiging zou worden verworpen. Sommige MDB-politici hebben openlijk kritiek geoefend op het algemene gebrek van vrijheid en op de bestraffing van MDB-senator Francisco Pinto, die een half jaar gevangenisstraf heeft gekregen om dat hij onvriendelijke dingen over het Chileense staatshoofd Augusto Pinochet, had gezegd. In Rio de Janeiro zei een MDB- kandidaat onlangs voor de televi sie: 'Jullie hebben Pinto in de ge vangenis geworpen, maar jullie doen niets tegen de leider van de Brigade des Doods in Sao Paulo". Dit was een duidelijke toespeling weten het juist op die constitutio nele rust gemunt ic hebben, zou het maar al te begrijpelijk zijn dat deze groep als staatsvijand nummer één wordt ervaren. Er kan in het bestek van dit artikel geen sprake van zijn om zelfs maar bij benadering aan te geven hoe dit proces van 'Verunsicherung* op gang is gekomen. Het is echter duidelijk dat men verder moet te ruggaan dan de moord op Von Drenkmann en de dood van Holger Meins. Zelfs de nachtelijke brand stichting door Andreas Baader in de 'Kaufhof' te Frankfurt, die me dio 1970 plaatsvond, en vrij alge meen wordt gezien als het vertrek punt van de 'Baader-Meinhof- groep, was niet meer dan een mo ment in een al Jaren daarvoor op gang gekomen ontwikkeling. De ge schiedenis van de RAF is, opval lend genoeg, nog niet geschreven. Die geschiedenis zal naar mijn overtuiging moeten beginnen met een analyse van de redenen waar om het naoorlogse Duitsland zijn dissidenten van links zo weinig ju ridische en sociale speelruimte heeft gelaten. In de situatie van het moment lijkt voor deze bespiegelingen geen plaats te zijn. Ook al bevinden de gedetineerde leden van de RAF zich nu twee maanden in honger staking; de Duitse justitie is er zo volstrekt van overtuigd dat haar Ideëel en lijfelijk voortbestaan op het spel staat, dat andere aspecten dan veiligheidsaspecten nauwelijks aan bod komen. Voorzover is na te gaan houdt men zich daarbij nog steeds aan de tekst van de wet. Maar hoe zal Theodor Prlnzlng, de president van de strafkamer van de rechtbank te Stuttgart, die volgend voorjaar de leiding zal hebben van het proces tegen Baader, Meinhof, Ensslin en Raspe, het verwijt van vooringenomenheid kunnen ont gaan nu hij zondag jongstleden te genover de pers verklaarde dat hij de dood van Holger Meins welis waar betreurde, maar dat deze toch in de eerste plaats de schuld was van 'die krachten, die zijn honger staking door doelbewuste anti-jus- titie campagnes hebben uitgelokt'? De verdachten en hun advocaten laten stellig nog veel minder na om het conflict met de Duitse rechts orde zo hevig mogelijk aan te scherpen. Onmiddellijk na het be kend worden van de dood van Hol ger Meins kondigde Klaus Crois sant, de advocaat van Ulrike Mein hof, aan. dat de gedetineerde leden van de RAF al twee maanden in hongerstaking, maar sedert een maand kunstmatig gevoed voor onbepaalde tijd nu zelfs geen vocht meer tot zich zouden nemen. Deze 'strijd op leven en dood', aldus Croissant, zou worden volgehouden totdat de eenzame opsluiting van de groep is opgeheven. Kunstmatige voeding kan, ook bij hongerstakers, maandenlang wor den bedreven. Daarvoor is echter wel vereist dat de betrokkene zich daar niet actief tegen verzet. De betrokken partijen staan momen teel zo verbeten en angstig tegeno ver elkaar, dat het een wonder zou zijn als er niet nog meer ongeluk ken gebeuren, zelfs als de artsen hun werk naar beste weten uitvoe ren. Van de andere kant zijn al moordaanslagen op Justitiefunctio narissen in München, Stuttgart, Dortmund en Hamburg aangekon digd. Het is oorlog in de Bondsre publiek. Het Is niet de 'Volkskrleg' waar de 'Rote Armee Fraktlon' toe opriep. Maar niettemin. Herbezinning op commissaris Fleury, een van de hoogste politiefunctionarissen in Brazilië. De comissaris is er her haaldelijk van beticht de leider te zijn van de Brigade des Doods., een groep politiemannen die in hun vrije tijd jacht maken op kleine misdadi gers. In de afgelopen acht jaar zijn al meer dan 2.000 mensen zonder vorm van proces door de brigade 'terechtgesteld'. Dikwijls zijn op de ze wijze politieke tegenstanders uit de weg geruimd. Een rechter was onlangs zo onvoor zichtig de arrestatie van Fleury te gelasten. Zonder nadere verklaring, maar om begrijpelijke redenen, trok hij korte tijd later zijn bevel haastig ln. Verdeling In de economische sector, waar stakingen verboden zijn, hebben kandidaten van de MDB aange drongen op een eerlijkere verdeling van de rijkdom en verbeteringen van de lonen, zodat de werknemers zouden kunnen delen in het zoge noemde economische wonder. Veel Brazilianen zien het nut van verkiezingen die geen invloed op de regeringspolitiek hebben niet zit ten. Theoretisch zou de MDB als zij een tweederden meerderheid behaalt de wetsvoorstellen van de regering kunnen torpederen. Maar in dat geval heeft president Geisel altijd nog zijn beruchte artikel 5 achter de hand waarmee hij alle politieke rechten kan intrekken en het par lement naar huis kan sturen. Voor de Senaat is zaterdag een derde van het aantal zetels voor verkiezing aan de beurt. Zelfs de meest optimistische politicus geeft de MDB niet meer kans op winst dan uitbreiding van haar zetelaan tal tot veertien. Voor de vergrote kamer van Afgevaardigden acht men hoogstens een derde van de 364 zetels voor deze partij haalbaar. Bij de verkiezingen van 1970 heeft ongeveer 47 procent van de naar schatting 36 miljoen stemgerechtig de Brazilianen blanco gestemd. Sommigen voorstellen dat dit per centage bij de verkiezingen van zaterdag tot vijftig zal stijgen Een gedeelte hiervan kan worden uitgelegd als een uiting van opposi tie tegen het autoritaire bewind, maar in zeer veel gevallen begrij pen de kiezers niets van de inge wikkelde stembiljetten met hun ge nummerde kandidaten en de regel dat alle stemmen op één partij moeten worden uitgebracht. De verkiezingsstrijd is over het alge meen tamelijk slap verlopen, maar heeft wel enkele doden geëist. Twee ARENA-kandidaten zijn vanuit hinderlagen doodgeschoten en een persoon kwam om het leven bij een handgemeen tussen twee concurre rende groeperingen van de ARENA. Van verschillende zijden, ook uit de Bondsrepubliek, ls de laatste maan den aangedrongen op een herbezin ning op de omstandigheden waar onder de leden van de RAF worden gedetineerd en berecht. Te denken valt met name aan de oproepen van de Evangelische Kirche en het PEN-centrum. Het zou ln hoge ma té gewenst zijn als dit appèl In de Bondsrepubliek meer weerklank vond. Er moet in de Duitse gevan genissen voor de leden van de RAF, ook binnen het strakke raam van de Duitse wetgeving, een régime zijn te creëren dat de dader uit overtuiging het zijne geeft. De vei ligheidsrisico's die dit mogelijk met zich meebrengt zullen moeten wor den aanvaard. Zij zijn toch niet uit te sluiten, zoals de moord op de Berlijnse rechter aantoont. Maar nog afgezien daarvan zijn er twee goede redenen om naar alternatie ven voor de huidige situatie te zoe ken De eerste is dat de 'RAF'- verdachten inderdaad vrijwel ver stoken zijn van menselijke contac ten. een situatie waaraan geen en kele gedetineerde mag worden blootgesteld. De tweede reden is dat handhaving van de huidige si tuatie zonder twijfel meer veilig heidsrisico's schept dan het creëren van een alternatief binnen de mu ren van de gevangenis. Niet alle wijsheid komt uit Neder land. Maar het was een Nederland se minister van Justitie die nog niet zo lang geleden zei: 'Democra tie is geen staatsvorm voor bange mensen". Voor de justitiële autori teiten in de Bondsrepubliek heeft deze opmerking ln deze tijd bijzon dere betekenis. De schrijver van dit stuk. mr. van Bennekom, is advocaat te Amster dam. Hij maakte deel uit van de groep Nederlanders, die op uitnodi ging van de Westduitse ambassade vorige week een onderzoek instelde naar de omstandigheden, waaron der de Nederlander Ronald Augus- tin in Hannover wordt vastgehou den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9