'Winkeldiefstallen bestrijden door boeten èn beveiliging' dichtbij Neutraal bijzonder onderwijs wil meer scholen oprichten Jommentaar Uitdewereldvan MaisondeBonneterie: Komplimenten voorhals en hand. ónmogelijke eis loedige verklaring liversiteit over otie wantrouwen Tijdens uitzetten netten verongelukt het weer apens gijzeling ouden uit illegaal i^briekje komen Warmtegolfje weerrapporten met de rolstoel in de bus nieuwstopper boirelbus uitheems hUW KWARTET VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 Ml e tijd geleden herinnerde het ise blad Le Monde aan wat De lulle in 1967 tegen de Israëlische lister van buitenlandse zaken Abba m gezegd had, een week vóórdat zesdaagse oorlog begon. 'U gaat vallen", zei hij, *u zult krijgen wat rilt hebben. Maar er zullen drie isequenties zijn: de olievoorziening de westerse landen zal hierbij in geding komen, u zult Sowjets ~"]oe pressen zich dieper in het Mid- Oosten te steken dan zij zelf sn en het probleem van de Pa- jj ijnen, dat nu nog een vluchtelingen- loi ibleem is, zal een groot nationaal ituk worden', ig worden we vooral bepaald het laatste deel van de voorzeggin- van dit politiek orakel. Terwijl iël economisch door een dieptepunt ;ei t, presenteert zich in de VN een d estijnse natie, die onder ovaties weter. dat zij Israël als staat wil vangen. Zelfs het natie zijn van de a wordt ontkend, het is alleen maar een godsdienst. Daarmee we op het hoogtepunt van de frontatie aangeland tussen de ei- J lijke tegenstanders in het Midden- sten. absolute claim op héél Palestina waarbij volgens het programma de Palestijnse Nationale Raad en de Joden die vóór 1947 geko- n zijn zouden mogen blijven is nogelijk op grond van alle sinds de ichting van de VN aangenomen oluties. Het is zeker niet zo dat de ibische landen die Arafat hebben j\ estoten in de vaart der volken i claim steunen. Zij hebben zich hts verbonden tot druk op Israël s de Westelijke Jordaanoever ten oeve van de PLO te ontruimen, de PLO dit heeft aangepakt, kan tegenover haar fanatiekste achter- slechts rechtvaardigen door die elijke Jordaanoever als een brug- 8E oofd te zien van waaruit héél estina van de Joodse staat zal ^rden ontdaan. Vier commando-frac- zijn echter al weggelopen omdat menen dat Arafat zich geschikt ft in een eigen staatje naast Israël. Arafat echter het risico nam van nog grotere scheuring in de PLO ar te beloven dat hij eenmaal op Westelijke Jordaanoever Israël een gegevenheid naast zich te vaarden dan zou Israël hem op zijn efcrt weer niet geloven. is zoals in elk conflict ook in het |en-Oosten bijzonder moeilijk om iter te komen wat er zich afspeelt de absolute officiële eisen. Het jKlische blad New Outlook gaf daar angs nog een aardig voorbeeld van het eraan herinnerde, dat Syrië anon nooit heeft willen erkennen dat het dit als Syrisch gebied be- ouwt en hetzelfde geldt voor Irak aanzien van Koeweit, belangrijkste opdracht voor Ame- a's reizende minister van buiten- dse zaken Kissinger blijft dan ook uit te zoeken welke onderhande- sruimte er nog zit achter de voor oog volstrekt verstarde fronten. AMSTERDAM Met een be tere beveiliging van de winkels en het opleggen van boeten, waarvan de hoogte van te voren bekend is, kan het ver schijnsel winkeldiefstal effec tief worden bestreden. Dit is een van de conclusies uit het rapport 'Mijn en Dijn in Ne derland', dat het Instituut voor Sociale Communicatie in opdracht van de raad voor het grootwinkelbedrijf heeft opge steld. Het rapport is gebaseerd op een onderzoek onder 1161 personen van zestien jaar en ouder. Doel ervan was na te gaan hoe het publiek tegenover winkeldiefstal len staat, om vandaar uit te ko men tot aanwijzingen voor een beleid waardoor het aantal dief stallen, die het winkelbedrijf jaarlijks ongeveer tweehonderd miljoen gulden kosten, zal kun nen worden teruggebracht. De raad voor het grootwinkelbe drijf heeft inmiddels een werk groep gevormd, die op basis van de gegevens adviezen moet uit brengen. Over de mogelijkheden van de invoering van een boete systeem is contact met politie en justitie opgenomen. Uit het onderzoek blijkt, dat win keldiefstal door de mensen sterk wordt veroordeeld. Vierentachtig procent van de ondervraagden noemt het zelfs ronduit een min derwaardige zaak. De meesten vinden het even erg als diefstal uit een personenauto, het beroven van een bank, het niet-terugge- ven van een geleend briefje van 25 gulden, het stelen van een fiets of het profiteren van een werkeloos heidsuitkering als men werk heeft. Achtentachtig procent ziet zijn kind liever met een slecht rapport dan met gestolen waar thuiskomen. De neiging streng te veroordelen wordt sterker aangetroffen bij de groep boven de 55 jaar. bij vrou wen, bij hogere inkomensgroepen en bij gereformeerden. Hoewel de meerderheid der ondervraagden winkeldiefstal een ernstige zaak noemt?, vindt 82 procent van hen dat de oorzaak niet alleen bij de dader maar zeker ook bij de win kel zelf ligt, omdat teveel artike len maar voor het grijpen liggen. Ook werden ergernis over het op treden van het personeel en de duurte van de artikelen als oorza ken genoemd. Achtenzeventig procent zegt het dan ook niet vervelend te vinden als winkels meer aan beveiliging gaan doen. en 52 procent heeft er zelfs geen bezwazr tegen als daar door van zelfbediening moet wor den teruggegrepen naar bedie ning. Als de ondervraagden zelf maatregelen tegen dieven zouden mogen nemen zou wanneer het om het wegnemen van een balpen zou gaan 63 procent volstaan met een waarschuwing, negentien procent zou een boete van 25 gulden opleggen en elf procent een boete van tweemaal de waar de van het gestolene. Bij het stelen van duurdere arti kelen, zoals een radio, wil de meerderheid strengere straffen: 69 procent boete van 25 tot dui zend gulden en 28 procent zelfs vrijheidsstraffen (van één week tot een jaar). Bij herhaling zou nog veel zwaarder gestraft moeten worden vindt de meerderheid. Het instituut tekent hierbij aan dat bij een eventueel in te voeren boetesysteem er wel voor gezorgd moet worden, dat dit soort delic ten niet uit de morele beoorde lingssfeer wordt gehaald en te recht zou komen in dezelfde cate gorie als het gratis ritje met de tram en het parkeren van de auto op het trottoir, dat de meerder heid van de ondervraagden geen ernstig vergrijp vond. Op het ogenblik, toont het onderzoek aan, wordt de klant veel meer door zijn geweten dan door de vrees gesnapt te worden ervan weerhouden wat weg te nemen. Meer dan een vijfde (22 procent) zegt wel eens in de verleiding te zijn geweest iets uit een winkel weg te nemen: zestien procent vroeger als kind en zes procent ook nu nog. Van de totale groep zegt 82 pro cent zich niet te kunnen voorstel len dat ze ooit iets zou stelen (Van déze groep zegt 72 procent het ook nooit te hebben gedaan, negen procent heeft het wel ge daan maar dan als kind en één procent ook als volwassene. De overige achttien procent (onge veer anderhalf miijoen mensen) wordt de groep van de potentiële daders genoemd. Zij bestaat voor al uit jongeren, meer uit mannen dan uit vrouwen en uit mensen met gemiddeld iets meer oplei ding. Merkwaardig noemt het instituut het dat het Nederlandse volk zo somber over zichzelf is: tachtig procent vindt de Nederlander ma- terialistischer dan vroeger. 78 procent onverschilliger, 75 pro cent geoïstischer en zestig procent minder eerlijk. (ADVERTENTIE) Vierde zuil: naar nieuwbouwwijken Van onze onder wijsredactie DEN HAAG Het neutraal bijzonder onderwijs wil meer scholen oprichten in nieuwbouwwijken. Daartoe is in Den Haag opgericht de Stichting bijzondere scholen voor onderwijs op algemene grond slag (SOAG) De SOAG is ontstaan vanuit de bestaande organisaties van het neutraal bijzonder onderwijs. Deze organisaties vertegenwoordigen naast rooms-katholiek, protestants- christelijk en openbaar onderwijs de vierde zuil in ons bestel. In totaal zijn vijftienhonderd scholen aangesloten met ongeveer tien pro- VemiÖUWing cent van alle leerlingen. vermoeden. Het neutraal bijzonder onderwijs zou namelijk heel goed onderdak kunnen bieden aan men sen die een samenwerkingsschool willen waarin katholieken, protes tanten en vertegenwoordigers van het openbaar onderwijs samengaan. n onze onderwijsredactie ISTERDAM Het bestuur van Universiteit van Amsterdam zal er lijk dinsdag bekend maken lke conclusies het verbindt aan motie van wantrouwen, die op november door de universiteits- id werd aangenomen. Intussen het college het bestuurlijke rk zo veel mogelijk opschorten, voorzitter van de universiteits- ad heeft het college van bestuur vraagd in ieder geval aan de langrijkste comraissievergaderin- a mee te werken, wel het bestuur als de voorzitter n de Universiteitsraad zijn gis- en bij staatssecretaris Klein op zoek geweest om hem in te lich- a. Volgens de voorzitter van de liversiteitsraad dr. N. J. M. Har- bol, wil de staatssecretaris voor lig nog niet ingrijpen in het afliet. De Wet Universitaire Be- mrshervorming (WUB) spreekt :h niet duidelijk uit over een afliet tussen universiteitsraad en lege van bestuur. L Etui met collier en vijf verschillende stenen. Prijs f. 69.-. Etui met ring en zes verschillende stenen. Prijs f. 42,50. Met de verwisselbare stenen vult u uw garderobe telkens weer op verrassende en smaakvolle wijze aan. Deze en andere sierselen voor hals en hand vindt u in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. WÊ Het neutraal bijzonder onderwijs is bijzonder omdat het uitgaat van het particulier initiatief, meestal van verenigingen, soms van stich tingen. Het is 'neutraal' omdat het uitgaat van de gelijkwaardigheid van levensbeschouwingen. Wel zijn bij de landelijke vereniging scholen aangesloten die in hun onder wijssysteem duidelijk geïnspireerd zijn door omlijnde filosofieën (zo als de vrije scholen, montessorie- scholen, jenaplanscholen en vrij zinnig-christelijke scholen). Het doel van de nieuwe stichting is nu onderwijs op algemene gronds lag in nieuwbouwwijken te bevor deren. Vaak wordt in nieuwe wij ken alleen onderzocht hoeveel be langstelling er is voor de drie grote zuilen (r.k., protestants-christelijk en openbaar). Het neutraal bijzon der onderwijs wordt dan al of niet met opzet vergeten. Volgens het bestuur van de SOAG bestaat er bij ouders meer belang stelling voor algemeen onderwijs dan het huidige aantal scholen doet Ten opzichte van de openbare school zal het neutraal en bijzonder onderwijs een aantrekkelijk alter natief zijn. omdat de school hier van de ouders zelf uitgaat. Boven dien zijn van ouds veel scholen aangesloten die bekend staan om hun onderwijsvernieuwing. Omdat al het bijzonder onderwijs binnenkort wettelijk verplicht wordt aan elke school een ouder commissie in te stellen heeft het neutraal bijzonder onderwijs ook een landelijke oudervereniging op gericht om dit te stimuleren. KATWIJK De 38-jarige visser N. M. Kuijt is aan boord van de boom- viskotter Katwijk 88 'Pelikaan' ver ongelukt. De man kreeg terwijl hij de netten aan het uitzetten was in de Noordzee een dodelijke klap van een boom. een verslaggever ktlfïTERDAM De wapens die bij gijzeling in de Scheveningse ^gevangenis gebruikt zijn, zou- si best afkomstig kunnen zijn uit :en 1 illegaal wapen fabriekje in C ©melsdijk. De officier van justi- mr. W. D. Meeters, suggereerde qH gisteren voor de Rotterdamse gtbank, waar negen verdachten echt stonden voor de 'grootste ser u,rwaPenzaak van de laatste ja- Meeters eiste tegen de verdach- afkomstig uit Rotterdam en }S Goeree Overflakkee. straffen -"iërend van zes maanden tot een r en zes maanden. In het fa- ekje werden uit België geimpor- fcrde alarm- en gaspistolen door- °°ord, waarna ze in de Haagse w oerwereld werden verkocht. Van onze weerkundige medewerker Actie wekt nu eenmaal reactie. Na het afschuwelijk koude oktober- weer gaat er nu een warmtegolfje over ivest-Europa. De temperatuur bereikte gisteren in Amsterdam en De Bilt een waarde van 14 graden Celsius, Maastricht 15, Düsseldorf en Stuttgart 16 gr. Celsius. Normaal voor ons land is 8 tot 9\'2 gr. C. De warme zuidelijke stroming kreeg het groene licht nadat een depres sie bij Ierland zeer diep en erg lui was geworden en zich maar traag verder in de richting van Schotland bewoog. De zachte lucht wordt aan gevoerd met krachtige en boven zee stormachtige winden. Ook in de hogere atmosfeer gebeurt er wat. De maximale wind was gistermiddag boven De Bilt 216 ki lometer per uur uit zuidwest op circa 8000 meter hoogte. Enkele temperaturen boven De Bilt met daarachter telkens de normale waarden: 1ft km. plus 4 (plus V2), 3000 meter: minus 4 (minus 7), 5.000 meter minus 19 (minus 23), 7000 minus 29 minus 35), 9.000 minus 44 (minus 48), 12.000 minus 62 (minus 57). Aan de achterzijde van de depressie was het veel kou der. Vergelijk de temperatuur op 5000 meter hoogte van De Bilt (minus 19) met de minus 27 van het weer- schip K ten westen van Biscaye, minus 28 van het Ierse Valentia en de minus 32 gr. C. boven het Weer schip I ten zuiden van IJsland en dit bij winden uit west tot noord. Die kouaanvoer in de hogere ni veau' s naar west-Europa vergroot de onstabiliteit en er zijn dan ook buien te verwachten waarvan sorji- mige met onweer (gisteravond aan de noordkust van Spanje). De warmste november van de laat ste twee-en-een-halve eeuw was die van 1899. De gemiddelde tempera tuur in ons land was toen plaatse- Weerrapporten van gisteravond 7 u., maximumtemperatuur en neerslag tussen 7 en 19 u.: Amsterdam regenbui 14 2 De Bilt regen 14 1 Deelen zwaar bew. 14 0.6 Eelde zwaar bew. 13 1 Eindhoven regen 15 0.6 Den Helder half bew. 13 4 Luchth. R'dam regenbui 14 0.6 Twente zwaar bew. 14 0.3 Vlisingen regen 13 2 Zd.-Limburg regen 15 0.1 Athene onbewolkt 19 0 Barcelona geheel bew. 18 0 Berlijn geheel bew. 14 0 Brussel regenbui 15 1 Helsinki gehel bew. 7 0 Kopenhagen regen 9 1 Lissabon geheel bew. 20 0 Londen onweer 13 9 Oslo regen 7 8 Parijs geheel bew. 16 0.5 Rome zwaar bew. 17 0 Stockholm regen 7 2 Wenen mist 5 0 lijk bijna 3l/2 graad boven normaal. In Winterswijk werd het op 17 da gen 10 graden of warmer, waarvan 14 in de eerste helft. Op zes dagen reikte het kwik tot 15 gr. C. pf liep over die grens heen. Belangwek kend is de maxima van die warme november te bekijken: Assen en Zutphen 18 gr. C., Tilburg. 19. Am sterdam en Rotterdam 18. Maas tricht 20. Winterswijk 20.2 gr.C., alle waarden op een of andere dag in de eerste novemberweek. Het absolute novemberwarmtere- cord staat overigens op naam van Maastricht met 20.5 gr. C. op 3 november 1921. het koude record is met minus 13.9 op de 28ste novem-r ber 1915 geboekt door Avereest. De hoogste temperatuur in De Bilt hal verwege november waargenomen is voor deze eeuw rond 15 gr.C. (op de 21ste november 1916). in de vorige eeuw ruim 18 gr. C. op 16 november 1895. ïRi' wisselend 'f bewo'kt O XcOsk OPKLARINGEN ANP/KNMI 1} 00 'S I- /irX*TX - —MIST REGEN iT'.V'" bax. Tem». K MfHTEMP. WINDRICHTING HOOG WATER VOOR ZATERDAG 16 NO VEMBER Vllsslngen: 2.64-15.14, Harlngvlletsluizen: 4.42-16.55. Rotterdam- 5.54-18.02. Scheve- ntngen: 4.15-16.29. IJmulden; 4.49-17.03. Don Helder: 9.05-21.22. Harllngen: 11.12- 23.30, Delfzijl: 0.56-13.15. onder redactie van loessmit Met rolstoel en al in het 'stoelmobiel', een omgebouwd, gangbaar type busje, waar je zonder lift in kunt rijden of gereden worden. Morgen is het een belangrijke dag voor alle inwoners van Roosendaal en omgeving die aan hun rolstoel gebonden zijn. Dan krijgen ze een eigen bus ter beschikking, waarmee ze naar believen naar de schouwburg kunnen, familie bezoeken, naar het voetbalveld gaan, kortom al die dingen kunnen doen die voor een gezond mens heel ge woon, maar voor een rolstoelpa tiënt vreselijk moeilijk zijn. In Roosendaal en omgeving wo nen zo'n 450 rolstoelpatiënten die vanaf morgen maar de telefoon hoeven pakken om de bus 'stoelmobiel' genoemd voor te laten komen. Zo'n stoelmobiel is niet helemaal nieuw. Bejaarden tehuizen hebben er wel eens een. maar die is dan ook uitslui tend bestemd voor het vervoer van bewoners van dat ene huis. Het stoelmobiel van Roosendaal is de eerste die voor iedereen beschikbaar is. Bovendien is het busje zo omgebouwd dat de vijf passagiers er net zo comfortabel in zitten en net zo naar buiten kunnen kijken als in een gewo ne autobus en ziet de bus er van buiten, niet. zoals gebruikelijk, ziekenhuisachtig-ster iel uit, maar is hij mosgroen gespoten. De aanschaf van het busje, het ombouwen, inrichten en wat er verder bij kwam kijken, heeft dertigduizend gulden gekost. Met allerlei acties hebben de Kiwanis een drie jaar geleden in Roosendaal gevestigde afdeling van de gelijknamige internatio nale serviceclub. die zo'n beetje dezelfde doelstellingen heeft als Rotary en Lions dat bedrag bij eengebracht. In ruim anderhalf jaar wis ten de vijfentwintig Roosen- daalse Kiwanis de pot voor het lijkertijd hielden ze zich bezig met kleinere financiële acties, bijvoorbeeld om eenzame men sen aan telefoon te helpen. Projectleider Toon Mol, die ook nog raadslid is. wist het ge meentebestuur zo enthousiast te maken, dat het stoelmobiel nu al een prettige nasleep heeft: voor een aantal voor rolstoelpatiënten moeilijk toegankelijke gebouwen banken, het postkantoor zullen de stoepranden worden verlaagd. En bovendien kan ie dere 'rolstoeler' gratis met zijn of haar nieuwe buslijn kennis maken, omdat een paar bedrij ven in de buurt hebben geloofd de kosten van één week stoel mobiel te zullen betalen. Dat kan natuurlijk niet zo blijven, want hoewel die kosten zo laag mogelijk gehouden worden, voor niets kan het stoelmobiel niet rijden. Er wordt gedacht aan een vast tarief voor stadsvervoer De telefonische nieuwsdienst van het ANP krijgt gewoonlijk zo'n tachtig- tot honderdduizend klanten per week. Maar voor het nieuws over de gijzellngsaffaire in de Scheveningse gevangenis is het nieuwsnummer 06222-333 zeker tweemaal zoveel gedraaid. Hoewel het precieze aantal op roepen volgens 'Aangetekend', het prsoneelsblad van. de PTT, nog niet is geteld, moet het nummer in die dagen toch wel meer dan tweehonderdduizend keer gedraaid zijn. Dat is veel, maar in de dertien jaar van zijn bestaan heeft de telefonische nieuwsdienst nog wel meer te verwerken gehad: absolute nieuwstopper in al die jaren was het gijzelingsdrama in de Franse ambassade in Den Haag. Tijdens die gijzeling werd het nummer bijna 350.000 maal gedraaid, ruim vier keer zoveel als de week daarvoor. en een kil ometer prijs van mis schien vijftien cent buiten de gemeentegrens. Maar dat moet allemaal nog uitgerekend wor den en daarvoor is de Stichting Stoelmobiel Roosendaal e.o. in het leven geroepen, die morgen van de Kiwanis het mobiel in beheer krijgt. De stichting moet ook zorgen voor een vaste be manning. een stalling en een centrale telefoonpost. Het is niet de bedoeling dat het stoelmobiel ook buiten de regio gaat opereren. Niet alleen omdat er anders voor gehandicapte Roosendaalers niet genoeg ver voersmogelijkheden zijn. maar vooral om andere gemeenten aan te sporen ook zo'n bus aan te schaffen. Die in Roosendaal is de eerste openbare rolstoelbus van het land en dat moet na tuurlijk niet zo blijven. De borrelbus van Kloosterzande is, geteisterd door klanten- schaarste, na twee weekends al ter ziele. Ondanks de ophef rondom de opening van de offi cieel '0,5 promille-express' geheten drank-buslijn (door mi nister Van Agt persoonlijk inge wijd) bleken de talrijke Kloos- terzandse caféstappers niet ge neigd het ministeriële voorbeeld te volgen. Toch heeft de uit angst van de plaatselijke horeca geboren, en alweer overleden borrelbus een zonnige zijde voor de cafébedrijven: de klandizie is sinds 1 november alleen maar toegenomen. De klanten blijken groepsgewijze per auto te komen en maken van tevoren uit wie van de vier broodnuchter moet blijven. Voorlopig tot het eind van dit jaar kan de stad Middelburg overvloedig proeven van het uit heemse muzikale gerecht, dat de avantgardist Willem Breuker de bevolking heeft voorgescho teld. Speciaal voor het carillon in de Lange Jan heeft hij twee stukken gecomponeerd die om het heel en om het half uur uit de toren zullen galmen. Volgens het geijkte draaiorgel procédé zijn de stukken vastgelegd op lange plastic rollen met gaatjes erin, die langs mechanische weg het klok- en hamerspel in wer king brengen. Breuker is gedurende de afgelo pen zomer al meer muzikaal in Middelburg bezig geweest en schreef toen al zijn Carillon stukken nummer 1 en 2. Maar ze bleken te avantgardistisch geschreven, zegt organisator Ad van 't Veer van Jeugd en Mu ziek. 'Er zaten zoveel loopjes en dubbeltonen in, dat de zaak overbelast raakte, de stoppen sprongen en de plastic band met de vele gaatjes scheurde. Nu heeft Breuker zijn composities herschreven en gaat het beter'. Jeugd en Muziek heeft speciaal voor deze concerten geadver teerd in het weekblad Vrij Nederland. 'We zien dit als een experiment. We zijn van plan om in het komende seizoen ter gelegenheid van het^ commen taarjaar zes componisten uit te nodigen om stukken voor het carrillon te schrijven. We willen deze nieuwe muziek gewoon on der de aandacht brengen'. Breu ker zelf over zijn stukken, die alleen begin en eind december even zullen worden onderbroken door respectievelijk Sinterklaas- en kerstliedjes: 'Het lijkt nergens op. Ze worden er knet tergek van in Middelburg'. 'Dus jij beweert, dat er een ga»lek moet zijn..

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7