vNOBEL KIEST WK OPSTELLING I) ïinus Israel heeft stuk ezetenheid verloren Halve finale Europa Cup levert tekort op Proef met nieuwe spelregels kost wel enige moeite NIEUW Remiadieethalvarine met60-65% m.ov rijf spelers it selectie Lactose vrij Voorzijn hartenhaarlijn. 'Spanjaard' Marinho naar Barcelona Russische truc geslaagd DE SLEUTELCENTRALE ROTTERDAM SAFE SLEUTEL en SLOTENHUIS J. OUW/KWARTET VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 SPORT T11/K13 (ADVERTENTIE) in onze sportredactie kISTERDAM Bondscoach ïorge Knobel heeft niet min- r dan vijf spelers laten vallen de vorige selectie van het jderlands elftal. Gisteren wer- 31 de namen bekend van de stien spelers waaruit Knobel n keuze wil maken voor de rijd tegen Italië, volgende eek woensdag. Dat duel in itterdam wordt gespeeld in •t kader van het toernooi om •t Europees kampioenschap jor landenteams. zestien, die Knobel nu heeft 5electeerd zijn: Jongbloed (FC ïsterdam). Schrijvers, Haan. urbier, Krol. Rep (Ajax), Van negem, Jansen, Rijsbergen eyenoord), Willy van de Kerkhof, illy van der Kuylen (PSV), uijff, Neeskens (Barcelona), Ren- WILLY VAN DER KUYLEN senbrink (Anderlecht;, Notten (FC Twente) en Peters (NEC. In vergelijking met de laatste in terland 3-1 tegen Finland ont breken de volgende spelers op het appèl: De Jong, Ressel, Schneider (Feyenoord), Van Ierssel (FC Twente), Geels (Ajax). Die spelers hadden al bericht gekregen van de KNVB dat zij er deze keer niet bij zouden zijn. PSV ERS Voor de eerste keer in dit seizoen is ook PSV, op het ogenblik koploper in de eredivisie, weer vertegen woordigd in de selectie. Nadat de PSV-ers voor de eerste post-WK interland hadden afgeschreven, ontstonden er moeilijkheden met bondscoach Knobel. Het gevolg was dat zij niet werden geselecteerd. Die moeilijkheden zijn ondertussen echter weer opgelost waardoor Knobel in staat was Willy van ,de Kerkhof en Willy van der Kuylen toe te voegen aan de selectie. Eerder al waren drie PSV-ers opge nomen in de selectie voor Jong Oranje. Daarbij was ook doelman Jan van Gerven. Hij is bij PSV inmiddels gepasseerd door Jan van Beveren, die geheel hersteld is van een langdurige blessure. Knobel heeft Van Beveren echter nog niet willen opnemen in de selectie en de voorkeur gegeven aan Jongbloed en Ajax-doelman Piet Schrijvers WILLY VAN DE KERKHOF (ondanks diens opzienbarende blunder in de UEFA-Cup wedstrijd tegen FC Antwerp). Knobel heeft ook Rinus Israël niet terug willen halen in zijn keur troep. Omdat Dick Schneider en Cees van Ierssel zijn afgevallen zal Knobel tegen Italië met in ieder geval dezelfde achterhoede als tij dens het wereldkampioenschap opereren: Jongbloed op doel, Haan als Ausputzer, Rijsbergen als voor stopper en Krol en Suurbier als vleugelverdedigers. Op het middenveld zou alleen de PSV-er Willy van de Kerkhof mo gelijk de WK opstelling Neeskens- Jansen-Van Hanegem in de war kunnen gooien.- VAN DER KUYLEN Wat de voorhoede betreft lijkt een verkiezing van Willy van der Kuy len vrijwel zeker. Hij toont de laat ste tijd een aanmerkelijk betere vorm dan de Ajacied Johnny Rep die tot veler verrassing weer bij de geselecteerden behoort. Rensen- brink en Cruijff zijn zeker van verkiezing. Daarmee ziet het er naar uit dat Knobel een duidelijke keuze heeft gemaakt voor het door Rinus Mi- chels gecoachte elftal dat tijdens het wereldkampioenschap zoveel furore maakte. Is Knobel me niet kiest laat ik er geen traan om OTTERDAM De móóiste herinneringen uit de glansrijke car- ère van Rinus Israël, dateren uit de periode dat Ernst Happel Feyenoord trainer was. Recent nog roemde Happel Israel, en ik Van Hanegem, Moulijn, Jansen en Hasil, als 'spelers van we- Idklasse'. Maar voor Israel zélf wordt de positieve tërugblik op appel, nog dagelijks verstoord, door een niet nagekomen af- iraak, die Israel, vóór dit seizoen, bijna noodzaakte om zijn car- sre voortijdig af te breken. karakter heeft. Nu ligt dat anders, de oezetenheid is er niet meer. Ik ga niet meer over lijken. Dat geldt óók voor het Nederlands elftal. Vroeger zat het me tot aan me strot, als ik voor een bepaalde se- was Ernst Happel die Israël 2) tijdens de wereldkampioen- iappen in West-Duitsland aan- od om bij het Belgische Club ugge te komen voetballen. En het diezelfde Happel, alom be- ïouwd als één van de kundigste, lectie gepasseerd werd. Tegen woor- liners die Feyenoord ooit heeft had, die in Israël's achting ver- lgens tot het nulpunt afdaalde, de gemaakte afspraak werd annuleerd, op het moment dat 'breuk' tussen Israël en Feyen- i al definitief was. itijds', zegt Israël nu, 'heb ik er nig woorden aan vuil gemaakt, n Happel z'n woorden niet kon armaken, bleef voor mij alleen :elsior over. Ik heb getwijfeld, t kan ik nu gerust zeggen. Uit- idelijk ben ik op m'n gevoel der gegaan. Negen van de tien msen hebben me voor gek ver aard. Daarom ben ik blij voor 'die die voorspelde, dat het bij celsior zou lukken. Ik voetbal ijer dan ik ooit heb gedaan', ecies zoals Excelsior als debutant nooit verwachte competitie- art heeft gemaakt (11 punten uit wedstrijden) heeft ook Israël, de dette die bij Feyenoord tot een tiling was verworden, de kenners rbaasd door zijn knappe presta- Israël zelf probeert nadrukke- k om de schijnwerpers van zich te richten en doet dat zoals-ie t destijds al bij Feyenoord deed: fit een absoluut minimum aan lorden, resulterend in een maxi- um aan overtuiging, raël zegt: 'Ik word er misselijk als de mensen steeds maar er mij praten. Excelsior is geen nmanszaak, maar een elftal. De acht schuilt in de vechtlust. En tarom ben ik blij, dat ik de laat- twee weken wat minder draai, igen FC Twente wonnen we wel oeiteloos. terwijl mijn inbreng ui- rst gering was. Dat is het beste wijs voor de overschatting van raël'. ritisch als hij in de loop der jaren geworden, benadrukt Israël, dat xcelsior's speltrant hem elke week eer in staat stelt, om met betrek- ng weinig 'loopwerk' tóch naar ren te komen als de man die xcelsior in zijn eentje in het goe- spoor houdt. De schijn bedriegt, at dat betreft. Israël zegt: 'Ik doe iel minder dan de mensen den- Het fanatieke is er een beetje dat proces is twee jaar geleden langzaam begonnen. Bij Feyen- 'rd heb ik destijds enorme weer- anden opgewekt. Vooral in de tijd it ik aanvoerder was. Omdat ik- lf 100 pet inzet had, vond ik, dat dat automatisch van een ander ók mocht eisen', vergat, dat elke speler zijn eigen dig lig ik er niet eens meer wakker van. Als Knobel me kiest, dan ben ik er. Kiest-ie me niet, dan laat ik er geen traan om. Ik heb Knobel drie keer gezien en ik heb hem drie keer netjes gedag gezegd. Daarna ben ik gauw doorgelopen. Want als ik met praten in het Nederlands elftal moet komen, dan slaat Israël liever een beurt over'. Rinus Israël, voorheen toch één van de meest fanate 'strebers' die het Nederlands elftal haalde, heeft op dit moment genoeg aan de spor tieve voldoening van zijn activitei ten bij Excelsior. Israël zegt: 'Ik heb willen bewijzen, dat ik nog mee kan met de besten. Driekwart van het vorige seizoen was ik ge blesseerd, maar toch koos Rinus Michels me bij de laatste 22 voor West-Duitsland'. Sommigen hebben dat uitgelegd, alsof Michels dat bedoelde als een afsluiting van m'n carrière. Maar geloof me. ze nemen je heus -vlet mee, omdat je zo'n sympathieke jongen bent of omdat je in de vernieling hebt gelegen. Voor m'n gevoel heb ik me destijds in twee maanden tijd bij de beste 22 van Nederland gevoetbald'. Dat was op zichzelf al een enorme voldoening. Toen Michels me koos, heb ik ook voor mezelf besloten om nog één of twee jaar door te gaan. Want hpt zou een afgang zijn ge weest, als ik na het wereldkampi oenschap was opgehouden. Dat is, dacht ik m'n grootste kracht geweest: dat ik altijd vooruit heb gewild. Na m'n knie-operatie had ik me, begin vorig jaar, kunnen laten afkeuren. Dan had ik misschien tot m'n 35e van een verzekering kun nen profiteren. Maar ik vond 't te min en dat vind ik nóg.' Israël's come-back is geslaagd, zelfs al werd hij verwezenlijkt bij het arme Excelsior, dat uit pure nood zaak nou eenmaal geen topsalaris kan betalen. 'Maar dat geeft ook niet', zegt Israël, 'want als ik het voor het geld had gedaan, dan had ik beter kunnen stoppen. Het is voor mij een ervaring om bij Ex celsior een punt te verliezen, zon der dat er gekankerd wordt'. Bij Feyenoord zat je in zo'n situatie in zak en as en zo hóórde het ook. Dat merk ik nu pas, nou ik er een tijdje weg ben. Ik hoef geen weer standen meer op te wekken, omdat we met Excelsior beter draaien, dan iedereen had durven dromen. JAN VAN DER KROON BARCELONA (UPI) Drie Zuidamerikaanse topvoetbal- Iers Mario Marinho, Ladislao Mazurkievics en Juan Carlos Perroni mogen, zo heeft de Spaanse voetbalbond beslist, contracten aangaan met Spaanse clubs. Marinho, de Braziliaanse verdediger tij dens het wereldkampioen schap, is onder contract ge nomen door Barcelona. Ma zurkievics, de beste doelman van Uruguay en waarschijn lijk van geheel Zuid-Amerika, gaat naar Granada en Perroni van Paraguay naar Tenerife. Alle drie de spelers zijn in het bezit van een of andere Spaanse voorouder en als ge volg daarvan tot Spanjaard genaturaliseerd. Anders zou den zij niet mogen spelen, omdat alle drie de betrokken clubs al aan hun quantum van twee buitenlandse spelers toe zijn. MONACO De eerste kennismaking met de (als proef) gewij zigde spelregels is bondscoach Arie de Vroet met zijn UEFA-jeugd- elftal niet meegevallen. Nederland, dat de openingswedstrijd van het toernooi in Monaco met 3-2 van België won, had duidelijk nog moeite met de regel, dat bij een vrije trap het buitenspel is opge heven. 'Het is duidelijk wennen,' zegt hij. Rinus Israel, vechtend voor Excelsior in de strijd tegen FC Am sterdam. Hij komt boven zijn ploeggenoot Wickel en Otto uit. TIFLIS Zoals verwacht werd is het kandidatentoernooi dammen in Tiflis beslist door Russische afspra ken. In de laatste ronde gaf een ongeïnteresseerde Andreiko de winst aan Koeperman waardoor de ze als eerste eindigde en het recht verwierf Ton Sybrands uit te mo gen dagen voor een tweekamp met de wereldtitel als inzet. Wiersma (winst op de Pool Kons- venski) en Gantwarg (2-0 tegen de Italiaan Badiali) eindigden ook op 17 punten maar de winst van Koe perman op Andreiko was doorslag gevend voor de eindstand. Eindstand: 1 Koeperman 17 punten. 2-3 Gantwarg en Wiersma 17. 4 Andreiko 15. 5-6 Waldring en Gagnon 10. 7-8 Badiali en Kaderabek 7. 9 Konsvenski 6. 10 Lep- sic 4. 11 Don Kandane 0. De spelregelwijziging (voorlopig al leen van toepassing tijdens het UE- FA-toernooi in Monaco) maakt een groot aantal taktische nieuwighe den mogelijk. De Vroet: 'Dat wen nen slaat bijvoorbeeld op een vrije trap in de buurt van het straf schopgebied. Je stelt normaal ge sproken op de voorgeschreven af stand van ruim negen meter een muurtje op en dekt eventueel naar de buitenkant uitgeweken spelers. Nu krijg je de figuur, dat je een muurtje opstelt en er achter die muur tot zelfs op de doellijn tegen standers staan en lopen. De muur vergeten kan niet. je loopt dan het risico dat er direct wordt gescoord, en de spelers ongedekt laten lopen en staan kan ook niet. Je krijgt dan verwarrende toestanden'. Arie de Vroet zegt er na de eerste kennismaking niet 'kapot' van te zijn. 'Maar misschien zeggen we achteraf: het is toch wel aardig. Je gaat er ongetwijfeld aan wennen en wanneer je er langer mee gaat spelen, zul je je ongetwijfeld gaan aanpassen. Dan ga je de mogelijk heden onderkennen en benutten en aan de andere kant zul je je tegen- wapens weten. Het biedt natuurlijk wel talloze nieuwe mogelijkheden en dat is op zich zeker ook niet onaardig'. Met de tweede nieuwe proef-regel, de blauwe kaart (in plaats van de eerste gele kaart per speler), heeft Arie de Vroet en het Nederlandse UEFA-team duidelijk minder moei lijkheden gehad. 'Niemand van ons heeft die kaart opgelopen', zegt De Vroet tevreden. 'Eén Belg wel. Die moest tien minuten afkoelen op wat je de strafbank zou kunnen noemen. Ook die regel heeft takti sche complicaties. Met een man minder trokken de Belgen zich meer terug in de verdediging, trkchtten de bal in de ploeg rond te spelen en in ieder geval in bezit te houden zonder duidelijk aanval lende aspiraties. Ook dat is een facet, waarop in de toekomst gestu deerd zal moeten worden. Als partij met één man meer gedurende een bepaalde periode zul je moeten trachten dat uit te buiten'. Nederland, dat overigens in de eer ste helft tegen België een volgens De Vroet 'knappe wedstrijd' speel de. is bijna voortdurend aan de leiding geweest. Al in de tiende minuut opende Robbie Kuk van Ajax na een voorzet van Eddie Hendrikx van Go Ahead de score en nadat de Belgische jeugd kort na de wisseling gelijk bad gemaakt, was het opnieuw Kok die in de zesde minuut scoorde. Jan de Korte van Veendam zorgde drie minuten voor het einde voor 3-1, waarna de Belgen een minuut later de eind stand op 3-2 bepaalden. LOTTO II Aantal deelnemers: 1.037.654. Bruto In leg: 3.874.602,- Prlj2enbedrag: 11.948.398,- le prijs: geen winnaar: 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto 167.233 ontvangen. 3e prijs: 219 winnaars, die elk bruto 1.047 ontvangen. 4e prijs 9.790 winnaars die elk per kolom ƒ52,- ontvangen. 5e prijs: 10.487 winnaars, die elk per kolom 49.- ontvangen. Naar de Jackpot van lotto 12 gaat een bedrag van 150.423,-. Aantal deelnemers: 327.970. Bruto Inleg 893.641,-. Prljzenbedrag: 424.479,-. le prijs: 3 winnaars, die elk bruto ƒ56.597.- ontvangen. 2e prijs 80 winnaars, die elk bruto ƒ1.326.- ontvangen. 3e prijs 1.339 winnaars, die elk per kolom 110 ont vangen. HZC De Robben neemt financieel verlies voor propagandistische werking Van onze speciale verslaggever HILVERSUM Hoe het resultaat ook zal zijn van de vanavond in Amersfoort beginnende strijd in de halve finales van het Euro pa Cup-toernooi voor landskampioenen, voor het organiserende HZC De Robben zal er altijd een financieel verlies blijven. Naar schatting blijft de al jaren lang op pologebied in Nederland nau welijks te kloppen Hilversumse formatie met een ongedekt tekort van enkele duizenden guldens zitten. (ADVERTENTIE) Telefoon 010-118217. Scheepssloten en sleutels en reparatie brandkasten. BUITENDIENSTSERVICE RIJKSGEDIPLOMEERD Buislaan 14-16, Rotterdam Telefoon 010 - 152545. Lips sloten sleutels muurkluizen. Rotterdam Telefoon 010 - 233000. ZEISS-Ikon - sloten - sleutels - graveerwerk. Het probleem van HZC De Robben is het probleem van bijna iedere landskampioen die internationaal wil meespelen, maar de kosten on mogelijk uit de recettes kan dek ken. 'Een onmogelijke zaak, wan neer we dat op die manier zouden trachten te spelen', erkent voorzit ter Hennie Keetelaar. 'Het is zelfs de vraag of je je badkosten wel uit die inkomsten zou kunnen halen'. OPLOSSING HZC De Robben slechts in 1973 niet tot Nederlands kampioen ge kroond: het Amsterdamse De Meeuwen onderbrak de toen al langdurige hegemonie van de Hil versummers. die de draad het afge lopen seizoen echter weer opvatten en ook in de huidige competitie alweer een voorsprong hebben op gebouwd heeft dan ook al jaren geleden gekozen voor een andere oplossing. Keetelaar: 'Uit subsidies van de Nederlandse Sport Federatie, van CRM en ook de Koninklijke Neder landse Zwembond alsmede uit indi viduele giften, ook van bedrijven, en een bedrag uit eigen middelen trachten we rond te komen. De begroting, die voor de halve finales van de komende dagen zo'n 15.000 gulden beloopt, is inclusief onze eigen Inbreng van 1.000 gulden voor 13.000 gulden gedekt. Die res terende 2.000 gulden zullen we als vereniging dan op de een of andere manier nog op tafel moeten krij gen'. TEKORT HZC De Robben heeft eind vorige maand ook de eerste ronde van het Cup-toernooi (er wordt in de vier voorronden, de twee halve finales en begin december ook in de finale In toernooivorm gespeeld met steeds vier deelnemende verenigin gen) in Amersfoort georganiseerd. Aan die strijd, waaruit De Robben met het Joegoslavische Partizan Belgrado zich voor de halve finales plaatsten ten koste van het Finse Helsingfors en het Turkse Istan- boel, heeft HZC De Robben ook een tekort van 1.000 gulden overgehou den. Waarom dan opnieuw dat optreden als organisator? Hennie Keetelaar: 'Het is inderdaad duurder voor de vereniging om als organisator op te treden. Maar ook omdat we nog nooit die halve finales in pigen land hebben kunnen organiseren, hebben we als vereniging gezegd: laten we het proberen. Temeer ook, omdat we het nieuwe Amersfoortse Sportfondsenbad op uitermate gun stige condities hebben kunnen krij gen. Dat gaat met gesloten beurs. De inkomsten zijn voor het bad, wij betalen geen huur. Een zonder meer geweldige regeling. Voordeel van de eigen organisatie is naast de hopelijk sportieve kant ook de propaganda die ervan uit kan gaan. Je krijgt meer belangstelling en ho pelijk werkt die extra belangstelling ook straks in de vereniging door bij de competitie'. SUBSIDIE Eén van de oorzaken van het niet sluitend zijn van de begroting is volgens het HZC De Robben-be stuur het ontbreken van gemeente lijke steun. Voorzitter Keetelaar: 'Twee jaar geleden hebben we voor het laatst subsidie van de gemeente Hilversum gekregen. Toen kregen we er echter ook een briefje bij, dat die steun voor de laatste keer Moment uit de eerste Europa Cup-ronde toen De Robben dankzij onder meer deze treffer van Hermsen zich plaatste voor de halve finales. werd gegeven gezien de belabberde financiële positie van de gemeente. Als je dat zo leest lijkt het wel alsof Hilversum een bijna failliete gemeente is. Het is dacht ik ook een principiële kwestie. We hebben het nog wel geprobeerd, maar het standpunt van de gemeente is af wijzend gebleven'. Een moeilijkheid voor De Robben is daarbij ook het feit, dat de Hil versumse vereniging het evenement niet in eigen gemeente kan organi seren. Hilversum beschikt niet over een bad dat aan de eisen voldoet (de competitiewedstrijden worden trouwens ook in Bussum gespeeld) en voor grote evenementen moet nu naar Amersfoort worden uitge weken. 'Maar voor een vereniging met een zo rijk verleden als De Robben met zijn vele zwemsucces- sen mag je toch wel enige steun verwachten? Het gebeurt echter niet'. HCZ De Robben is na de opzienba rende Stender-periode de enorme naam op zwemgebied wat kwijtge raakt. Voorzitter Keetelaar, zélf verwoed polo-enthousiast: 'De zwemafdeling van de vereniging is inderdaad teruggevallen. Er is ener zijds op het ogenblik geen goede trainer beschikbaar, anderzijds ligt het topzwemmen op het ogenblik ook erg moeilijk. Het geheel is dui delijk in discussie en de mogelijk heden liggen ook niet meer zo als ln het verleden'. TALENTEN HZC De Robben heeft op waterpo- logebied de vlag evenwel overgeno men. Nationaal al jaren, internati onaal eveneens. De selectie die bondscoach Ivo Trumbic voor zijn nationale trainingen oproept telt bijvoorbeeld ook niet minder dan tien spelers van de Hilversumse vereniging. Alle drie de keepers uit de selectie komen zelfs uit Hilver sum: Evert Kroon (129 interlands en enkele keren uitgeroepen tot de beste doelman Van de grote toer nooien). Alex Boegschoten en Ro nald Meijer, twee jeugdige talenten. Voorzitter Keetelaar: 'Er wordt ook veel voor gedaan. Zowel door de selectiegroep (vier keer per week wordt getraind onder leiding van Jan Bultman, oud-trainer van de nationale jeugdploeg en daarna ook aangezocht als trainer van de natio nale formatie: een functie waarvoor hij uit maatschappelijke overwegin gen bedankte) als door de vereni ging. Je kunt gerust zeggen dat wij er als vereniging leder dubbeltje in stop pen en dat de spelers een inzet tonen, die ongekend ls. Vroeger heb ik zelf ook altijd gezegd, dat wan neer voetballers zoveel voor hun sport deden als waterpolospelers, er ook daar heel wat sprekender resul taten zouden worden behaald'. De sprekende resultaten moeten de komende dagen voor De Robben in Amersfoort komen. Met als tegen standers het waarschijnlijk win nende MGU Moskou, het Tsjecho- slowaakse Kosice en het Roemeense Boekarest. Voorzitter Keetelaar, ja renlang ook coach van de ploeg, reëel: 'MGU zal waarschijnlijk veel te sterk zijn. Het is een legerploeg, die bestaat uit louter internationals en vorig jaar ook de Europa Cup won. Tegen Kosice en Dynamo Boekarest zijn er wél mogelijkheden. Kosice hebben we twee jaar geleden in Ede met 7—5 verslagen. Dynamo Boekarest hield ons in datzelfde jaar in Stockholm met één doel punt verschil (87) van de finale af'. PETER ONVLEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13