)ngewenst-zijn gste wat kind an overkomen' ga nü kijken bij uw dealer! "txtlU/o FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Breng me het hoofd van Alfredo Garcia BOEKEN* diedag in Amersfoort estsellers uatie bij de T explosief HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Spaarwinstbiljet"^ AA/ Geeft loon naar sparen. SVEJK GECONSTRUEERD EN NIET GECOMPONEERD Kondrasjin en Brendel in Concertgebouw 106-jarige overleden Thpv rnllpH buit 16-000 Sulden him Amen Muziek in Stedendriehoek Huyghensprijs voor M. Vasalis [W/KWARTET VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T9/K11 (ADVERTENTIE) en onzer verslaggeefsters ISFOORT 'Een kind kan bijna alles verdragen, tot ziekte od toe, maar wat het beslist niet kan verdragen is de weten dat zijn ouders niet van hem houden. Dat hij in feite een irenst kind is. Dat is het ergste wat een kind kan overkomen, lee kan hij gewoon niet leven.' Dit zei de jeugdpsychiater dr. D. J. de Levita gisteren op een studiedag in Amersfoort Het ongewenste kind in de samenleving'. Deze bijeenkomst was georgani seerd door de Stichting ter Voorko ming van- en bevordering Hulpverr lening bij- ongewenste Zwanger schap (HOZ). Omdat het ongewenst zijn voor een kind zulke ernstige gevolgen heeft, tot ver in de volwassenheid toe, is het zaak zoveel mogelijk te voorko men, dat er ongewenste kinderen worden geboren of, wanneer ze eenmaal zijn geboren, er zo vlug mogelijk bij te zijn met hulp en begeleiding voor de ouders, zodat dezen daardoor hopenlijk toch tot aanvaarding van hun kind zullen komen', aldus prof. De Levita. De psycholoog F. C. M. Josso kwam tot de uitspraak dat er in ons land jaarlijks honderdduizend onbedoel de zwangerschappen zijn (één op de drie) die natuurlijk niet alle maal tot de geboorte van een onge wenst kind hoeven te leiden, maar die toch wel een zeker risico in zich dragen. Volgens hem varieert het aantal ongewenste kinderen tussen deze honderdduizend (maxi maal) en veertienduizend (mini maal). Deze veertienduizend zijn de mislukte abortus-aanvragen. Vol gens hem is het ongewenste kind van meet af aan niet gelukkig met zijn bestaan, omdat het merkt dat zijn ouders hem eigenlijk liever niet zouden hebben. 'Met deze grondige onzekerheid in de rug worden deze kinderen geconfron teerd met de wereld. Zij hebben daardoor minder succes op school dan gewenste kind'eren, hebben minder succes in hun beroep, krij gen meer te maken met psychische problemen, komen vaker met de justitie in aanraking. Bij jongens komt meer afkeuring voor de dienstplicht voor en bij meisjes (weer) ongewenste zwangerschap pen. Kortom: ongewenste kinderen kunnen zichzelf heel moeilijk aan vaarden', aldus de heer Josso. De socioloog Ruut Veenhoven zei onder anderen meer dat ongewen ste kinderen in hun eerste levens jaren een kleinere kans hebben om in leven te blijven. Ook later hebben zij nog een grotere kans op een vroegtijdige dood. Hij meende dat er heel wat ongewenste kinde ren worden geboren onder druk van de huidige maatschappij, waar in het nog altijd zo is, dat van een echtpaar verwacht wordt dat het kinderen krijgt. Deze, wat hij noemde 'voortplan- tingsdruk' leidt er volgens hem toe dat ook mensen die zich eigenlijk niet zo aangetrokken voelen tot kinderen en die een andere inhoud aan hun leven hadden willen ge ven, toch kinderen krijgen. 'Deze norm, die van de echtparen min of meer eist dat zij kinderen voort brengen, moet worden afgebroken. De mensen moeten worden opge leid om te gaan leven zoals ze zelf willen geen kinderen als ze dat niet willen, wel kinderen als ze dat wel willen. De mensen moeten el kaar niet in rollen drukken waar voor ze eigenlijk niets voelen en waarin ze dan ook niet passen. Dat brengt alleen maar ongeluk voort', aldus Ruut Veenhoven. Ds Alje Klamer van het radio-pas toraat vroeg zich af of aan veel zelfmoorden ook niet de weten schap ongewenst te zijn ten grondslag ligt. Een aanwezige mevrouw vertelde dat zij negen kinderen had, van wie zeven ongewenst. 'Nu ik door mijn emancipatie tot de conclusie ben gekomen dat ik eigenlijk altijd een slaaf ben geweest door kinde ren te krijgen die ik eigenlijk niet wilde voel ik me aan de ene kant wel bevrijd, aan de andere kant bekruipen me schuldgevoelens ten opzichte van de kinderen die er tenslotte toch maar zijn en voor wie ik zal moeten zorgen'. (ADVERTENTIE) VREEMDELINGEN UIT HET HEELAL ajoor Donald E. Keyhoe waarheid over niet-geïdenlificeerde sjende Voorwerpen 124,SO ROSIE DARLING i Rosie Swale HO mijl "op de duim" en 3.000 mijl dar zeil. Een avontuurlijk boek over echtpaar Swale met hun twee derenf 1850 NATUURLIJKOF i BOVENNATUURLIJK yall Watson inieuwe originele benadering van tmde verschijnselen en hun plaats lenatuur.f 29,75 DE EERSTE DOODZONDE 1 Lawrence Sanders 1000 CALORIEÊNBOEK Bonnie Buurke sr eten en tóch vermageren. 118.90 VERSCHUYL'S PUZZEL-ENCYCLOPEDIE r.H. J. Verschuyl imeer dan een halt miljoen zelwoordenènveel gevraagde ïb. f29,90 DE EXORCIST William Peter Blatty duivelse bestseller, geb. f 15.90 OPMARSEN ONDERGANG I William Craig (achting bij Stalingrad. [keerpunt van de 2e wereldoorlog. I. f29 SO EENMAAL IS NIET GENOEG scqueline Susann i dynamische roman waarin liefdo straal staat. geb. f 24,60 STOF OP DE GOLVEN Edward L. Beach [adembenemend zee-gevecfct tijdens e wereldoorlog, f27,50 Iedere boekhandel verkrijgbaar Hgj Hollandia-Luitingh/ Skarabee-Omega Boek a en spreiding HAAG De vakorganisaties de regering gewezen op de ider explosieve situatie', die het personeel van de PTT is an naar aanleiding van de ngsplannen. De bijzondere issie, waarin de vertegen- Igers van de vakorganisaties zegt niet verantwoordelijk te willen worden voor de en van de spreiding. De le an de commissie zeggen zich an de indruk te kunnen ont- dat de door het kabinet kondigde stappen elke reële missen. Ook acht men het vaardbaar dat de kosten van reiding door de PTT zelf ge- zullen moeten worden, zoals secretaris Polak van binnen zaken heeft gezegd, onderdag 28 november belegt iciale spreidingscommissie uit eede Kamer een bijeenkomst, p de dienstcommissies (on- ningsraden) bijzondere com- en de actiegroep PTT-vrou- 'de gelegénheid krijgen hun mn tegen de spreiding naar M i te brengen. De dienstcom- W es hebben inmiddels besloten et voeren van acties. Wat die 5 zullen Inhouden is nog niet id. Wel is vorige week gezegd, lemonstratles en eventueel be- ïgen niet worden uitgesloten. Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%, of zes jaar vast met een rente van io%. Berekend op basis van rente op rente. Hoe gaat dat nu precies in z'n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeldje: u koopt een Spaarwinstbiljet voor f 865,33. Na twee jaar krijgt u f 1000,- uitbetaald. Ander voorbeeld: u koopt er één voor f 2.822,37. Zes jaar later betalen we f 5000,-. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten zijn namelijk na twee jaar jaarlijks inwisselbaar. Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 61/2,71/2,8V2 of 91/2%. Berekend op basis van rente op rente.Voor uw gestorte f 1000,- bijvoorbeeld, betalen we na 5 jaar f 1.578,23. Dan bent u bijna 60% rijker geworden. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrij gbaar. Vraag folder en inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK H crp door Adr. Hager DELFT De artistieke leiding van een opera-instelling heeft uiteraard de plicht kennis te nemen van de (schaarse) produktie van hedendaagse operacomponisten. Die plicht kent men ook bij de Nederlandse Operastichting. Meer nog, zo nu en dan brengt men een dergelijk recent werk op de planken. Dankzij dit beleid maakte een klein publiek woensdagavond in de Delftse Stadsdoe- len kennis met de opera Svejk van de Amerikaanse componist Robert Kurka. Librettist Lewis Allen baseerde zich op de roman 'De brave soldaat Svejk' van Jaroslav Hasek. Dolf Verschoor voor zag het geheel van een Nederlandse tekst. zwakkere hoofdrol was de voorstel ling gevallen als een baksteen. De 26 karakters in deze opera werden door acht solisten en koorleden ten tonele gebracht. Hiervan zijn nog te noemen: Mary Willems, John Vierkens, Elise Galama, Rudolf Damsté, Rudolf Ruivenkamp, Wim van den Engh, Wouter Goedhart, Max van Weegberg en Bert Schut. Volgende voorstellingen van deze opera zijn op 18 januari 1975 in Scheveningen, 19 januari in Rot terdam. 20 januari in Nijmegen, 22 en 27 januari in Amsterdam en op 1 februari te Middelburg. door Piet Visser Het verhaal rond Svejk speelt zich af in een politiestaat- Er is weinig voor nodig om van hoogverraad be schuldigd te worden met als gevolg arrestaties en martelingen. Ook Svejk ontkomt daaraan niet, doch hij is een merkwaardige gevangene. Dankzij zijn geestelijke vermogens is hij voor het leger afgekeurd, maar zo gek is hij toch niet. Hij praat iedereen naar de mond, be kent vlot alle beschuldigingen, drijft lichtelijk de spot met de hardhandige bewakers met als re sultaat, dat niemand hem serieus neemt en zijn overlevingskansen ook aan het front steeds groter worden. Een gegeven waarvan wel iets te maken is. Anders gezegd: waarvan méér te maken is dan Robert Kur ka heeft gedaan. De operavoorstel ling riep bij uw scribent de volgen de gedachten op: Kurka moet veel studie gemaakt hebben van het werk van de Italiaan-Amerikaan Menotti, daarna kwam Gershwin om de hoek kijken en tenslotte maakte het geheel de indruk we waren tenslotte in Delft van een geslaagde opvoering door muzikale studenten op knap geconstrueerde muziek. Dat is de kern van dit werk: de muziek is geconstrueerd, knap en handig in elkaar gezet. Deze muziek is niet gecomponeerd maar bedacht. Eigenlijk was het de regie van Rhoda Levine waardoor het geheel nog een aantrekkelijk karakter kreeg. Zij had Svejk genoeg meege geven om geloofwaardig te doen zijn en er met eenvoudige middelen een beweeglijk en afwisselend ge beuren van gemaakt. Dat er zelfs bij dit op zichzelf trieste verhaal in een naargeestige wereld nog iro- nlsch-komische momenten voor kwamen was een winstpunt. Het moet gezegd, de uitvoerenden presenteerden deze opera op een wijze een sterker werk waardig. Di rigent Joehem Slothouwer pakte het geheel vlot en strak aan en het Radio Kamer Orkest was bereid daarin mee te gaan. Jan Handerson als Svejk was de overtuigende fi guur die een volwaardig geloof in zijn rol moet hebben gehad om zich zo te kunnen inleven. Met een Breng mij het Hcofd van Alfredo Garcia is een Peckinpah, en die heeft de naam van een geweldige, of beter: geweldadige filmer te zijn. In zijn lust om dat 'image' hoog te houden, ging hij geweldig overdrijven. Breng mij het Hoofd is, in volle ernst lijkt het wel, een Peckinpah-parodie geworden, onzinnig vol chiché's en herha lingen van wat typisch Peckinpah heet. sierlijk langzaam, want Sam vindt dat er niet lang genoeg van geno ten kan worden. Warren dringt met het hoofd, of wat er nog van over is, nog door tot de eigenlijke op drachtgever. En ook daar maakt hij weer amok. Er vallen er weer een tiental voordat hij zelf met kogels doorzeefd wordt. En dan heeft sterke-verhalen-ver- teller Peckinpah zichzelf al aardig belachelijk gemaakt. Overdrijven mag, maar zo gaat hij te ver. (Amsterdam-Tuschinski, 18 j) AMSTERDAM Prokofjew was vertegenwoordigd met de uitvoering van zijn Symfonische Suite 'Luite nant Kiezje'. op. 60 (uit 1934). Mo zart met een niet zo heel vaak gespeeld Pianoconcert In C (KV 503), en, na de pauze, Berlioz met drie delen uit zijn 'Roméo et Ju liette', op. 17 (uit 1839). Een inte ressant programma met een niet alledaagse signatuur. De programma-muziek van Prokof jew had het best zonder het 'ver haal' kunnen stellen: Het was als compositie een bijzonder gedegen stuk vakmanschap, dat we voor het eerst in Amsterdam te horen kre gen. Buitengewoon licht en soms teder in klank gedirigeerd door de Moskouse dirigent Kirill Kondras jin. Vol met klinkende en zeer boeiende verrassingen. Een stuk dat bijzonder knap en fijnzinnig geïn strumenteerd was: waar een geestig bal-spel met motleven en thema fragmenten zijn plaats had: heen en weer gegooid tussen de verschil lende instrumentale groepen. Af en toe lijkt het of er iets van dit muzikale materieel valt en dan breekt In lichte kleuren. Maar al tijd blijft er een groot geheel aan melodie in een pakkend ritme. Transparant voorgedragen, met veel effect, waarbij de trompet 'in die Ferne' achter de deur op de bovengang volkomen aanvaard baar blijkt. Alfred Brendel droeg Mozart's Con cert voor in fraai afgewerkte zin nen, met een eigen cadans en in een doordachte klank, waarbij het orkest onder de vaardige leiding van Kondrasjin hem in een uiterst transparante en boeiende orkestra tie begeleidde. En dan een niet minder boeiende Shakespeare-muziek in zeer vrije vorm uiteraard van Berlioz' 'Ro méo et Juliette', na de pauze. Niet minder programmatisch dan Pro- kofjew's 'Luitenant Kiezje'. Maar waarom ook niet? Als de muziek maar goed is en boeit. En dat deed Gewapende overval: Van een verslaggever LAREN In de nacht van woensdag op donderdag is in het Oostgelderse Laren één der oudste inwoners van ons land overleden. Het is Janne- meuje Thomassen-Reurslag. Zij zou op 31 december 107 jaar zijn ge worden. Jannemeuje was nog aar dig vitaal en deed diverse huishou delijke werkzaamheden. Hij had wel een goed luguber eigen verhaal. Er bestaat een prijs op het hoofd van Alfredo Garcia, die een meisje on teerde. De harde kerels die hem zoeken in Mexico vinden een nogal desperate barkeeper (Warren Oates) die dat hoofd wel wil leveren. Maar de drager daar van Is net gestorven. Het hoofd moet dus uit het graf komen. Dat Warren er, met een blauwe bril, een zwarte snor, een sinister ge mompel, toch bezeten achterheen zit, komt ook doordat hij gek is op de vrouw die wat met Alfredo Gar cia had. Zodat Sam Peckinpah in een mooi landschapje ook nog een 'love story' weggeeft, waar de sentimen ten vanaf druipen. Even later ko men dan twee hippe knapen haar verkrachten, wat ze wel wil, zodat Warren kan beginnen aan zijn eer ste twee moorden. Haar brengt hij als ik het goed begreep, want duidelijk was het niet in 't donker ook nog om. al of niet met opzet, als hij 's nachts op het kerk hof het hoofd afsnijdt, waar zij dan boos of misselijk van wordt.' Het gesjouw met dat hoofd in een zak. vol vliegen, in die hitte met af en toe ijs erbij, is eigenlijk al erg genoeg. Temeer daar Warren er duidelijk gek van wordt. Maar er moet volgens Peckinpah ook nog uitvoerig uitgeroeid worden. De trieste familie van Garcia, achter de lijkenschenner aan, wordt neer- gemaaid. De kerels met het geld, dat zij zelf willen pikken, vallen ook onder de kogels. Tergend en IvU T .p.Tnsrifflvn 4M nrip PPTO»I Het genre kluchtige Italiaanse Westerns, met Terence Hill en Bud Spencer als komische helden, heeft veel aardigs voortgebracht, Maar als niet-kenners, zoals regisseur Al- fio Caltablano het gaan nadoen, krijg je zoiets oervervelends als 'They called him Amen': Over die film valt nu werkelijk niets goeds te vertellen: het verhaal is niet te volgen, zo slonzig zit het in elkaar, de acteurs zijn van een krampach tige klungeligheid en het geheel is onvoorstelbaar kinderachtig. W.W.-B. (Amsterdam - Rembrandtpleinthe- ater, 14 jr. LEIDSCHENDAM Drie gewapen de mannen hebben gistermorgen rond half tien het postkantoor aan de burgemeester Kayzerlaan in Leldschendam overvallen. Ze ont kwamen met een buit van 16.000 gulden. De mannen kwamen het postkan toor binnen toen er twee bezoekers wachten. Achter de loketten zaten twee beambten en enkele verkopers van kinderzegels. Ze werden onder schot gehouden met kleine vuist vuurwapens. De drie overvallers hadden zich zo vermomd dat de politie slechts een vaag signale ment op de politietelex heeft kun nen plaatsen. De mannen zijn direct na hun ac tie in een woensdag in Voorburg gestolen gevlucht. APELDOORN Vandaag 15 no vember vindt in Orpheus te Apledoorn de première plaats van een eerste Stedendriehoek-mu ziekmanifestatie. Tot de Steden driehoek behoren de gemeente Apeldoorn. Deventer en Zutphen. De manifestatie bestaat uit drie concerten, die gezamenlijk worden verzorgd door de drie amateur- symfonie-orkesten uit de Steden driehoek: het Apeldoorns Symfonie Orkest, de Deventer Orkest Vereni ging en het Oostgelders Symfonie Orkest. Met deze manifestatie wordt de eerste stap gezet op het gebied van een culturele samen werking in de Stedendriehoek. Het Apeldoorns Symfonie Orkest brengt onder leiding van Co de Koning werken van J. C. Bach (sinfonia in bes) en L. von Beetho ven (ouverture König Stephan) ten gehore. De Deventer Orkest Vereni ging onder leiding van Frans Rut gers vervolgt het programma met de Haffner-symfonie van W. A. Mozart. Na de pauze wordt het po dium gevuld door een van de groot ste amateur symfonieorkesten uit Nederland, het circa 70 leden tel lende Oostgelders symfonieorkest. Onder leiding van Pierre J. van der Schaaf brengt dit orkest werken van Carl Maria von Weber (ouver ture Der Freischutz). Hendrik An- driessen (chantecler) en Edward Grieg (de delen 2 en 4 van de Peer Qunt Suite nr. 1). Het concert van de Stedendriehoek-orkesten wordt op vrijdag 22 november herhaald ln de Buitensociëteit in Zutphen op 2 mei 1975 in de Deventer Schouw burg. IN RHEDEN WORDT DE KUNST 'GEKIST' RHEDEN B. en W. van Rheden zijn ingegaan op een voorstel van de beeldende kunstenaars in deze gemeente om het bedrag van 4000. dat zich op het ogenblik in het zogenaamde Burgemeester De Bruinfonds bevindt, te bestemmen voor het doen vervaardigen van een gezamenlijk kunstwerk. Het project zal bestaan uit 30 afzonder lijke kisten (60x60x30 cm.) die aan één zijde open zijn. Iedere kun stenaar. die eraan meewerkt, gaat van een der kisten een eigen werk stuk maken. De kisten zullen zich door de variaties in thema's van elkaar onderscheiden. Het geheel kan in elke gewenste vorm worden opgesteld en zal als eenheid aan de gemeente worden aangeboden tij dens de nieuwjaars-receptie van burgemeester dr. C. B. B. Borrie op 3 januari 1975, omlijst door een manifestatie van kunstenaars en kunstbeoefenaars uit andere kunst sectoren in de gemeente Rheden. DEN HAAG Het bestuur van de Jan Campertstichting heeft de Constantijn-Huygensprijs (zesdui zend gulden) voor 1974 toegekend aan M. Vasalis in Roden voor haar gehele werk. De prijs is toegekend op advies van een jury, die gevormd werd door Gerrit Borgers, Pierre Dubois, Jac ques den Haan en Haary Schouten. Zij adviseerden ook voor toeken ning van de andere prijzen. De Jan-Camprtprijs (drieduizend gul den) gaat naar Hugues Pernath uit Antwepen voor zijn gediohtenbun- del 'Mijn Tegenstem'. De Vijver bergprijs is voor William D. Kuik uit Utrecht (drieduizend gulden), voor zijn zelf geïllustreerde verha lenbundel 'De held van het potspel'. Een bijzondere prijs van (driedui zend gulden) is toegekend aan dr. P. J. uijnsters uit Nijmegen voor diens biografie over de achttiende eeuwse letterkundige Hieronymus van Alphen. De jury. aangevuld met Paul Blegel en Gertie Evenhuis. vond geen aanleiding om iemand voor te dra gen voor de Nienke van Hichtum- prijs voor kinderboeken van dit jaar. UTRECHT Mavoscholen bewij zen hun leerlingen geen goede dienst wanneer ze iedereen maar toelaten' en voor het examen laten slagen. Als een school door een te milde beoordeling alle kandidaten laat slagen is dat een bedenkelijke zaak. Dit zei de heer L. van Beek. voor zitter van de sectie mavo van de vereniging van schooldecanen, gis teren op de jaarvergadering van zijn sectie in Utrecht 'Ik behoor niet tot hen die vinden dat het niveau van het mavo lager ls dan dat van de oude ulo. NIEUW: DE AUDI 50,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11