iuid-Afrika boos »ver banvloek VN Feisal en Sadat zetten Washington onder druk Arafat (iAVO bezorgd over tracht Sowj et-Unie Britse mijnwerkers nu in actie tegen Labour-plan Rockefeller: 3,2 miljoen dollar voor campagnes Aanklacht tegen advocaten van overleden Mcins Werkloosheid door mijnstaking Formateur in Turkije Zuid-Afrika hekelt uitspraak Chr. Instituut Washington had Pearl Harbour kunnen voorkomen 'ennedy veel optimistischer Nederland wat ben je nog mooi iNederlander, kent u het mooie Nederland? Franse regering: abortus mag tot tiende week Hoessein: Jordanië doet niet meer mee DUW/KWARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 JETORIA, NEW YORK (UPI, Reuter) - Zuid-Afrika heeft snel en ledend gereageerd op zijn uitstoting uit de Algemene Vergadering van de irenigde Naties. WASHINGTON (UPI) Nelson Rockefeller heeft de afgelopen acht tien jaar ruim 3,2 miljoen dollar uitgegeven voor verkiezingscampag nes. Tweederde van dit bedrag besteedde hij voor zijn eigen campag nes bij de gouverneursverkiezingen van de Republikeinse Partij. Rockefeller, wel benoemd, maar nog niet bevestigd als vice-president van de VS, maakte dit bekend in een schriftelijke verklaring aan de senaatscommissie, die zijn handel en wandel onderzoekt in verband met zijn hoge benoeming. Rockefeller verscheen gisteren weer voor die commissie. LONDEN (Reuter) De 260.000 Britse mijnwerkers in de kolen- industrie zijn in het gehele land met stemmen begonnen over een regeringsvoorstel produktiepremies in te voeren. De Nationale Unie van Mijnwerkers (NUM) is fel tegen dit plan, dat de produktiviteit van de mijnwerkers zou moeten stimuleren en tot een extra loonsvermeerdering kan leiden van 138 gulden per week. De NUM heeft verwerping aangera den. met als consequentie dat er deze winter opnieuw een hevige botsing kan komen tussen mijn werkers en dit keer de Labourrege- ring Wilson. Het hoofdbezwaar van de mijnwer kersbonden is dat het premiestelsel wegens verschillen in omstandighe den waaronder in diverse landsde len moet worden gewerkt niet fair zou zijn. Inmiddels is binnen de linkervleu gel van de Labourpartij zware kri tiek gerezen tegen de begrotings plannen die minister van finan ciën Denis Healey dinsdag heeft ingediend. Vooral de soepele beje gening van het bedrijfsleven, die meer produktiekosten in de prijzen mag gaan doorberekenen, ligt La bour-links zwaar op de maag. Het gevaar van een nieuwe golf prijsstijgingen wordt als een zwaar argument naar voren gebracht. Op- Verdrag Japan-China TOKIO (AP) In Tokio is giste ren een Japans-Chinees scheep vaartverdrag getekend en het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken beschouwt dit als een grote stap op weg naar een vredesak koord tussen de twee landen. Het akkoord omvat dat de twee landen elkaar gaan behandelen als 'het meest bevoorrecht ten aanzien van zeelieden, passages, vracht en schepen'. positieleider Edward Heath (con servatieven) had zich met gelijk soortige bezwaren tegen Healey's plannen gekeerd. BONN (DPA, AP) De West'- duitse minister van justitie heeft aanklachten wegens las ter ingediend tegen de vier ad vocaten van Holger Meins, de man die zaterdag in de gevan genis overleed na een langdu rige hongerstaking. Volgens minister Hans-Jochen Vo gel hebben de advocaten zich schuldig gemaakt aan laster door de justitie te beschuldigen van 'moord op Meins'. Bij verschillende gelegenheden hebben zij de afgelo pen dagen in verband met de dood van Meins gesproken van 'moord met voorbedachte rade' en 'terecht stelling in termijnen.' De aange klaagde advocaten zijn Klaus Crois sant uit Stuttgart, Otto Schily uit West-Berlijn, Kurt Grönewald uit Hamburg en Siegfried Haag uit Heidelberg. Zij hebben verschillen de keren geprotesteerd tegen de behandeling van de 33-jarige Meins, die werd verdacht lid te zijn geweest van de gewelddadige Baad- er-Meinhof-groep. Dinsdagavond zijn twee hongerstakende leden van deze groep overgebracht van een gevangenis naar een ziekenhuis in verband met hun slechte gezond heidstoestand. Zuldafrikaanse regering riep ir ambassadeur bij de Verenigde ties. Roelof Botha, gisteren terug ir Pretoria. Verder maakte zij end dat Zuid-Afrika's bijdrage i de VN voorlopig niet zal wor- i betaald. Het bedrag van onge- r 2,7 miljoen gulden zou voor eind van dit jaar voldaan moe zijn. 'Zuid-Afrika zal te zijner i bepalen wat de volgende stap zijn', dreigde een grimmige pre- Kr John Vorster. Dat gaf nieuw Isel aan de geruchten, dat Zuid- rika binnenkort de VN helemaal rug toe zal keren. t besluit om de Zuidafrikaanse legatie uit te sluiten van verdere elname aan de Algemene Verga- rirtg werd dinsdagnacht genomen it 91 tegen 22 stemmen. Negen- in landen onthielden zich van mming. Een groot aantal delega- is begroette het oesluit met geju- I en langdurig applaus ulp van VS t was de voorzitter van de Alge mene Vergadering, de Algerijn Boutefllka, die Zuid-Afrika, in eer ste Instantie uitsloot. Hij ontzegde de Zuidafrikaanse delegatie het recht om verder mee te doen omdat haar geloofsbrieven waren afgewe zen. Daarop nam de leider van de Amerikaanse delegatie, John Scali het op voor de Zuidafrikanen. Hij voerde aan dat de procedure, die Boutefllka in dit geval had gevolgd, niet klopte met de regels van het Handvest van de VN. Volgens het Handvest kan een lid van de VN alleen worden geschorst door de Veiligheidsraad. Daarom vroeg Scali een hoofdelijke stemming die met ruim verschil ln het voordeel van Bouteflika's besluit uitviel. De 22 landen die tegen het besluit stemden zijn: Nederland, de Vere nigde Staten, Frankrijk, Engeland, West Duitsland, Australië, Oosten rijk, België, Canada, Costa Rica, Denemarken, El Salvador, Finland, IJsland, Ierland, Israël, Italië, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Nicara gua, Noorwegen en Zweden. De VS, Engeland en Frankrijk be stempelden het besluit van de As semblee als ln strijd met het Hand vest en met de totnutoe gevolgde praktijk. Totnutoe kon Zuid-Afrika blijven (deelnemen aan het werk van de VN, ondanks de afwijzing van de geloofsbrieven van zijn de legatie. De afgevaardigde van Tan zania stelde hier namens de Afri kaanse landen tegenover dat Zuid- Afrika met zijn apartheidspolitiek voortdurend het Handvest, VN-re- soluties en de rechten van de mens heeft geschonden. De stap, die de Algemene Vergade ring nu heeft genomen, tast het Zuidafrikaanse lidmaatschap van de VN niet aan. Alleen de Veilig heidsraad kan landen uit de orga nisatie stoten. Enkele weken gele den is een poging hiertoe verijdeld door de VS, Engeland en Frankrijk, die als permanente leden van Vei ligheidsraad een veto-recht hebben. Na de zitting verklaarde de Zuid afrikaanse ambassadeur Botha, dat voorzitter Bouteflika had geweigerd om hem toe te laten Botha zei. dat zijn land zou blijven streven naar een goede verstandhouding met de andere Afrikaanse landen. Zijn premier Vorster vond, dat de Alge mene Vergadering onwettig had ge^ handeld en met haar besluit ln strijd was met haar eigen regels. Apartheid blijft De Zuidafrikaanse regering heeft de afgelopen dagen langs verschil lende wegen duidelijk gemaakt, dat zij niet van plan is de apartheids politiek op te geven. Minister van binnenlandse zaken P. Mulder zei gisteren dat er geen plannen zijn voor een ontwikkeling, die zou kunnen uitlopen op een meerder heidsregering van niet-blanken. Premier Vorster zei in een inter view dat hij niet bereid was de apartheidspolitiek te laten varen als prijs voor de vrede ln zuidelijk Afrika. Eerder had Vorster bij ver schillende buurlanden die hoop ge wekt met zijn uitspraak, dat de komende zes maanden grote veran deringen in Zuid-Afrika te ver wachten waren. WASHINGTON (Reuter) De drie dagen geleden begonnen staking van de mijnwerkers laat zich al duidelijk voelen in de Verenigde Staten. Drie spoorwegmaatschappij en hebben enkele honderden werk nemers naar huis gestuurd, oindat er geen werk genoeg is nu het kolentransport is weggevallen. US Steel, een groot staalconcern, kon digde gisteren aan dat zij straks 13.700 man op wachtgeld moet zet ten als gevolg van het tekort aan kolen, dat ontstaat. Een grote elektriciteitsmaatschappij in het zuiden riep gisteren op het stroomverbruik zo veel mogelijk te beperken. De onderneming, die ze ven staten bedient heeft maar vaor zes weken kolen. Het einde van de staking van de 120.000 mijnwerkers is nog niet in zicht. De onderhandelingen over een nieuw collectief contract (CA- O) hebben nog geen succes gehad. ANKARA (Reuter) President Koroeturk van Turkije heeft de 70- jarige vrij onbekende senator Sadi Irmak aangewezen als de nieuwe premier die een interim-regering moet vormen om nieuwe verkiezin gen voor te bereiden, die volgend jaar moeten worden gehouden. De benoeming heeft de instemming van de meeste politieke partijen en verwacht wordt dat er snel een einde zal komen aan de regerings crisis die al acht weken duurt. Dit heeft het Egyptische dagblad Al Achram gemeld. In de boodschap werd Fords aandacht gevestigd op 'de ernstige gevolgen die het voort duren van de onbeperkte Ameri kaanse militaire steun aan Israël zou kunnen hebben'. De 'enige op lossing van het conflict in het Mid den-Oosten moetgezocht worden in het inwilligen van de gerechtvaar digde eisen van de Palestijnen', al dus Feisal. President Sadat van Egypte heeft in een boodschap aan Ford gezegd dat de Amerikanen in het VN-debat over Palestina 'de kans krijgen te tonen dat zij een oplossing na streven voor het vraagstuk van het Midden-Oosten'. In de VS is enige rumoer ontstaan over uitlatingen van generaal Ge orge Brown, de voorzitter van de Amerikaanse gezamenlijke staf chefs. Brown heeft vorige maand tijdens een rede aan een universi teit gewaarschuwd dat een nieuw Arabisch olie-embargo de Amerika nen ertoe zou kunnen brengen de invloed van de Amerikaans-joodse pressiegroep terug te dringen. Over de macht van de joodse pres siegroep in de VS had Brown ge zegd: 'Wij krijgen hier die Israëli's die wapens willen en uitrusting. Wij zeggen hun dat wij voor zo'n wapenprogramma nooit de steun van het Congres zullen krijgen. Hun antwoord is: maak je geen zorgen over het Congres, daar doen wij wel iets aan. En dat kunnen zij ook', aldus Brown, die vervolgde: 'ZIJ bezitten immers de banken in dit land en de pers. Je hoeft maar te kijken waar het Joodse geld hier zit'. Brown is daarop antisemitisme ver weten. Het Amerikaanse blad The Washington Post nam het voor de man op en schreef dat hem geen anti-joodse gezindheid kan worden verweten. President Ford heeft ech ter Brown gisteren publiekelijk I terechtgewezen wegens zijn uitla tingen. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren de vrijlating bevolen van gevangenen die zijn ingesloten wegens staatsgevaarlijke activi teiten. Onder de amnestie zullen ongeveer 100 personen vrij komen, van wie diverse Palestijnse activis ten. Hoesseiri heeft ln een vraaggesprek met het weekblad As Sayyad ver klaard dat Jordanië niet langer partij is bij onderhandelingen over welke vredesregeling dan ook voor het Midden-Oosten. Hoessein zei dat zulks het gevolg is van be sluiten die op de Arabische top in Rabat zijn genomen. 'De verant woordelijkheid voor het terugkrij gen van het bezette gebied ten westen van de Jordaan berust thans bij de PLO. Op de conferen tie te Rabat is unaniem besloten dat deze organisatie het recht heeft een Palestijnse staat te vestigen op Vervolg van pagina 1 van raciale of religieuze discrimi natie. Wij maken geen onderscheid tussen judaïsme en zionisme. Ter wijl wij onze oppositie tegen de kolonalistische zionistische bewe ging handhaven, eerbiedigen wij de joodse geloofsovertuiging. Vandaag, bijna een eeuw na de opkomst van de zionistische beweging, willen wij waarschuwen voor haar groeiende gevaar voor de joden in de wereld, voor ons Arabische volk en voor de wereldvrede en -veiligheid. Want het zionisme moedigt de jood aan, zijn land van herkomst te verlaten en verleent hem een kunstmatige nationaliteit. De zionisten gaan door met hun terroristische activi teit. zelfs al is deze ondoeltreffend gebleken.' Arafat deed een beroep op de vol ken en regeringen van de wereld, voet bij stuk te houden tegenover 'zionistische pogingen, het wereld- jodendom tot emigratie aan te moedigen en mijn land onrechtma tig in bezit te nemen.' Waarom, zo vroeg Arafat zich af, zouden de Arabische Palestijnen de prijs der discriminatie moeten betalen. 'Waarom moeten zij verantwoorde lijk zijn voor de vraagstukken van de joodse immigratie? Waarom zouden de 'voorstanders van deze vraagstukken' niet hun landen openstellen, die deze immigranten zouden kunnen opnemen en hel pen? ZIJ die ons terroristen noe men willen de openbare mening ervan weerhouden de waarheid te ontdekken over ons en van het zien van het recht op onze gezichten. Het verschil tussen het revolutio naire en het terroristische ligt in de reden waarvoor elk vecht'. 'Zij die vechten tegen rechtvaardi ge zaken, die oorlog voeren om te bezeten en andere volken kolonise ren en onderdrukken, dat zijn de werkelijke terroristen. Hun daden moeten veroordeeld worden, zij moeten oorlogsmisdadigers ge noemd worden. De rechtvaardigheid van de zaak bepaalt het recht van de strijd', aldus Arafat. Discriminatie Volgens de Palestijnse leider is het kleine aantal Palestijnse Arabieren die niet 'ontworteld' zijn door 'de zionisten ln 1948' op het ogenblk vluchtelingen in hun eigen land. De Israëlische wet behandelde hen als tweederangs burgers en onder wierp hen aan ale vormen van rassenonderscheid nadat hun land en eigendommen in beslag geno men waren. Arafat deed rechtstreeks een beroep op }iet Amerikaanse volk. zijn steun te geven 'aan ons heldhaftig en strijdend volk'. Het Amerikaanse volk. aldus Arafa diende aan Geor ge Washington terug te denken, de heldhaftige Washington, die de vrijheid en onafhankelijkheid van zijn land op het oog had en ook aan Abraham Lincoln, 'de kampi oen van de armen en de verschop pelingen' en aan Woodrow Wilson, 'wiens leer van 14 punten nog steeds door ons volk wordt onder schreven en geëerbiedigd'. JOHANNESBURG (ANP) In Zuid-Afrika ls scherp gereageerd op de oproep van het Zuidafrikaanse Christelijk Instituut om de immi gratie van blanken stop te zetten. Dr. Plet Koornhof, minister van immigratie zei dat het instituut het land een 'slechte dienst' had bewe zen en 'onvaderlandslievend en on verstandig' had gehandeld. Het ge matigde dagblad 'The Star' schreef dat het Christelijk Instituut te ver was gegaan. In een geschrift had het instituut, dat onder leiding staat van dr. Beyers Naudé een uitspraak aange haald van de Internationale Ar beidsorganisatie die zegt. dat het Zuidafrikaanse immigratiebeleid er 'openlijk op is gericht de positie van de blanke minderheid te ver sterken' en in het bijzonder de bedrijfsleiding en de geschoolde ar beid' zoveel mogelijk in de handen van de blanke minderheid te hou den.' Koning Hoessein elk deel van bevrijd Palestijns grondgebied', aldus Hoessein. De Israëlische minister van defen sie Sjimon Peres heeft gezegd dat zijn land bereid is over vrede te praten met alle Arabieren. Palestij nen en bewoners van de bezette westelijke Jordaanoever. Maa- met terreurorganisaties, die uit zijn op de vernietiging van Israël wordt niet gepraat, aldus Peres. BUITENLAND T7/K9 LONDEN (Reuter) Dusko Popow. een door nazl-Dultsland opgeleide spion die later voor de Engelsen ging werken, heeft verklaard dat hij de Amerikanen vier maanden tevoren heeft ingelicht dat Japan van plan was Pearl Harbour aan te vallen. De in Joegoslavië geboren Popow schrijft in een boek 'Spion-contra- spion' dat hij, toen hij nog als Duits spion werkte, er achter kwam dat de Japanners bijzonderheden hadden gevraagd over de Britse marine-aanval op de Italiaanse marinebasis Taranto aan het begin van de Tweede Wereldoorlog. BIJ deze aanval werd een groot deel van de Italiaanse vloot vernietigd met torpedos en bommen, afkom stig van vliegtuigen van het Brits# vliegdekschip Illustrious. De Japanners wilden ook precies weten hoeveel schade was toege bracht aan de schepen, olieinstalla ties, werven en reparatie-Inrichtin gen. Daarna had Popow van aljn Duitse opdrachtgevers bevel gekre gen naar Pearl Harbour in de Still# Oceaan te gaan om er Inlichtingen te verzamelen. Toen Popow naar de Britse inlich tingendienst overliep vertelde hij wat hij wist en werd hij meteen naar Washington doorgestuurd om zijn informatie daar te spuien. Maar hij kwam terecht bij J. Edgar Hoover, destijds chef van de FBI, de Amerikaanse federale recherche. Hoover ontving Popow. maar wei gerde de man te geloven. Na het gesprek, zo vertelt Popow. riep Hoover hem bij het verlaten van zijn kantoor na: Laat me niet la chen.' Popow zegt in zijn boek aan te nemen dat zijn inlichtingen nooit het leger, de marine of de president van de VS hebben bereikt. 'Mirage-generaal' non-actief PARIJS (AP) De Franse rege ring heeft ex-generaal Paul Stehlin, voormalig stafchef van de lucht macht. op non-actief gesteld. De maatregel is een direct gevolg van de politieke rel die Stehlin ontke tende door in het openbaar te ver klaren, dat de Franse Mirage jacht bommenwerper technisch de min dere is van zijn twee Amerikaans# concurrenten voor opvolging van de Starflghter. Stehlin maakte deel uit van de actieve reserve van de Franse luchtmacht. Een regeringswoord voerder deelde mee. dat het besluit hem op non-actief te stellen is genomen door de hoge raad van de luchtmacht. Angola: 100 doden LOEANDA (Reuter) In Loeanda, de hoofdstad van Angola, zijn de aafgelopen dagen meer dan 100 mensen gedood en rond de 200 personen gewond geraakt. Dit heb ben hoge Portugese functionarissen meegedeeld. De slachtoffers vielen tijdens een reeks vuurgevechten die zijn geleverd tussen rivaliserende Angolese bevrijdingsbewegingen. De rust in Loeanda zou nu bezig zijn terug te keren. Armeniërs gepakt MOSKOU (Reuter) In de Sow- jet-republiek Armenië zijn elf jonge mensen veroordeeld tot straffen van twee tot zeven jaar wegens het organiseren van een niet-commu- nistische 'verenigde partij van Ar menië'. Dit heeft de dissidente kerngeleerde Andrej Sacharow ge zegd uit absoluut betrouwbare bron te hebben vernomen. Volgens Sa charow is nog een proces gaande en zijn vorige maand in verband met dezelfde zaak nog negen men sen gearresteerd. Het doel van de partij was afschei ding van Armenië van de Sowjet- Unie en aansluiting met voormalige Armeense gebieden in Oost-Turkije en Azerbeidsjan. De zware straffen van zeven jaar dwangarbeid, ge volgd door drie jaar ballingschap, werden opgelegd aan Azat Arsja- kyan en Razmik Zograbyan, beiden 24 Jaar. Peking: leger pas op PEKING (AFP) Het Chinese Volksdagblad heeft zich met een ongebruikelijk ernstige waarschu wing tot het leger gericht en stelt dat dit zich onvoorwaardelijk aan de autoriteit van de partij heeft te onderwerpen. In wat een waarschu wing tegen een mogelijke machts strijd lijkt, stelt het partijblad: 'Wij moeten absoluut niet toestaan dat het leger een instrument in handen van baantjesjagers wordt'. De waarschuwing volgt na drie maanden waarin steeds in oproe pen tot 'de eenheid' werd gemaand en na geruchten dat in bepaalde sectoren van het opperbevel onvre de zou heersen. Volgens één van de geruchten zou eind september de meerderheid van de regionale mili taire commandanten hebben gewei gerd een bijeenkomst van de hoge politieke leiding bij te wonen. Het Volksdagblad spreekt van de 'rampzalige Invloeden' van Lin Pia- de voormalige minister van de fensie die ln 1971 de dood vond na 'rampzalige Invloeden' van Lin Piao. verkondigde dat wie de militaire macht controleerde ook het land controleerde. Doden in Ulster BELFAST (AP. AFP, UPI) In nog geen 24 uur zijn ln Ulster zes mensen gedood. Het zesde slachtof fer was gisteren een 26-Jarlge rk. onderwijzer die werd doodgescho ten tijdens een partij ping-pong ln een jeugdclub. Dinsdag werden twee lijken ontdekt op een berghel ling bij Londonderry. Het was een IRA-wraakoefening. Uit wraak daarvoor werden dinsdagavond in Londonderry weer tw®e rooms-ka- tholieken gedood. In Belfast werd een 17-jarige jon geman ln een garage doodgescho ten en de garage met een bom opgeblazen. Gisteren werd een jon ge secretaresse ernstig aan het ge zicht en de handen gewond toen zij een bom-brief (brief gevuld met explosieven) openmaakte in een overheidskantoor in Belfast. 3NDEN (UPI, AP) In een rapport aan de NAVO-assemblee, it niet-officiële parlement van de NAVO, wordt gezegd dat de iwjet-Unie de Verenigde Staten is voorbijgestreefd in het aantal iderzeeboten dat kernwapens kan afvuren en dat de Sowjet-Unie ote vooruitgang geboekt heeft in de ontwikkeling van raketten gt meervoudige atoomkoppen. ilgens het rapport bezitten de renigde Staten 41 van deze on- jrzeeboten tegen de Sowjet-Unle terwijl er in dit land nog 15 in abouw zijn. Ook de Sowjet-Unle iu vergevorderd zijn in de ontwik- ling van' nieuwe wapensystemen, ïaronder raketten met zeer ver- jnde elektronische uitrusting. Het pport maakt verder een vergelij- ng in troepenmacht tussen de AVO-landen en de Warschau- ct-landen in centraal-Europa. De IVO, daarbij inbegrepen Frank- zou over 788.000 man beschik- vergeleken met 935.000 van het »ferschau-pact. Verder zou het -'ïïrschau-pact 15.500 tanks in dit bied hebben, tegen 6.880 van de IVO. Het rapport spreekt zijn be- rgdheld uit over de groei van de sisehe macht in de Indische ADVERTENTIE Ja, ondanks milieuproblemen en voortschrijdende industrialisatie valt er in ons land nog van veel fraais te genieten. Dat bewijst het (e boek Nederland, wat ben je nog mooi. Met bijna 300 fraaie kleurenfoto's van de bekende fotograaf Kees Scherer. Met indrukwekkende luchtfoto's (ook in kleur). Met interessante historische illustraties. En met een boeiende tekst. In elf hoofdstukken wordt elke provincie van ons land behandeld door een auteur uit die provincie zelf. Zo maakt u kennis met wat u door de dagelijkse haast vergeet of mist: de stille schoon heid van het heidelandschap, de pracht en praal van oude steden, intieme dorpjes, schitterende stranden, wonderschone duinen Achter elk provincie-hoofdstuk vindt u een handige kaart met aantrekkelijke auto-, fiets- en wandelroutes. Plus een lijst met adressentips. Tevens leert u de geschiedenis van bepaalde streken kennen. En na lezing van het 364 bladzijden dikke Nederland, wat ben je nog mooi weet u ook wie dat zijn, die Brabanders, die Groningers, die Friezen. I In speciale bijdragen vertellen des- ,kundigen over eten en drinken in Nederland, over folklore en kastelen, over molens en Amsterdam. Dit alles maakt Nederland, wat ben je nog mooi tot een monument voor de schoon heid die ons land nog bezit. Voer ƒ55,- tij elke boekhandel. F.cii uitgave van KlscVicr Oceaan, die nog vergemakkelijkt zal worden als het Suez-kanaal eenmaal heropend ls. Verder vraagt het rapport meer aandacht voor de noordelijke flank van de NAVO. omdat deze, gezien de olievondsten in de Noordzee, veel kwetsbaarder geworden is. Wel evenwicht In tegenstelling tot de bezorgdheid van dit rapport heeft de Ameri kaanse democratische senator Ed ward Kennedy in een toespraak tot de assemblee verklaard dat de ge talsmatige Sowjet-superioriteit -bij sommige wapens wel wordt gecom penseerd door de Amerikaanse su perioriteit bij andere wapens en door de Amerikaanse kwalitatieve voorsprong. Kennedy heeft de as semblee een plan ontvouwd voor succesvolle onderhandelingen over beperking van de kernbewapening tussen de VS en de Sowjet-Unie. De voorstellen van Kennedy voor de Salt-besprekingen in Genève houden de volgende vijf punten ln: Volledige openbaarmaking van bewapeningsprogramma's en leer stellingen: Stopzetting van de aanmaking van onnodige wapens: Geen van beide partijen mag wapens fabriceren die de stelling van de wederzijdse verzekerde ver nietiging in het geding zou bren gen: De supermogendheden dienen het toezicht op de bewapening niet te behandelen op top-conferenties, maar moeten zich concentreren op geregelde onderhandelingen: Het toezicht op de bewapening dient beh'andeld te worden met een duidelijk beeld voor ogen van de waarneembare gelijkwaardigheid in de kernmachten aan elke zijde. De Amerikaanse senator verklaarde zich nog steeds voorstander van het huidige Amerikaanse troepenpeil in Europa (ongeveer 313.000 man) mits de westelijke landen alles doen wat in hun vermogen ligt om de onderhandelingen verder te brengen over troepenbeperking met de landen van het Warschau-pact. PARIJS (AP) De Franse rege ring heeft een wetsvoorstel aan vaard waarbij abortus provocatus tot de tiende week van de zwanger schap onder alle omstandigheden wordt toegestaan. Het ontwerp moet nu in het parle ment worden behandeld. Verwacht wordt, dat het daar op sterke te genstand zal stuiten. De regering wil met haar voorstel de 54 Jaar oude wet moderniseren, waarbij abortus alleen mag als de betrokken vrouw in direct levensgevaar ver keert. Op dit moment worden er jaarlijks ongeveer 300.000 vrouwen Illegaal geaborteerd in Frankrijk. Onder de nieuwe regeling zal abor tus wel het karakter van 'laatste middel' houden. Vrouwen, die een zwangerschap willen laten onder breken, zullen de kwestie met een maatschappelijk werkster moeten bespreken en na haar eerste aan vraag een week bedenktijd krijgen. De ziektekostenverzekeringen zullen de kosten van de ingreep niet ver goeden. Vrouwen, die het niet kun nen betalen, zullen echter hulp kunnen krijgen. De regering zal de prijs vaststellen om te voorkomen dat het te duur wordt. Vanaf de tiende week van de zwangerschap zal abortus alleen maar mogen worden uitgevoerd als er ernstig gevaar bestaat voor de gezondheid van de vrouw en/of het ongeboren kind. CAIRO, BEIROET (AP, Reuter, UPI) Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft president Ford van de VS gewaarschuwd dat het Arabische olie wapen weer gehanteerd zou kunnen worden als geen bevredigende oplossing wordt gevonden voor de problemen in het Midden-Oosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9