Tans: Nieuwe opleiding artsen kan niet voor niks dichtbij jemenhove immentaar Maastricht richt zich op trombose en kanker tradox Algemene faculteit beste vorm voor begin universiteit Gezinsverzorging slecht betaald Ruig weertje weerrapporten 'hemelrijk' is vlakbij huis woedend kaal kalender ontdekking afvalgeld uw KWARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 raadkamer van de Haarlemse jank heeft geen toestemming ver tot inbeslagneming van de ap- uur, waarmee in de kliniek 'Bloe- ove' in Heemstede zwanger- pen worden afgebroken. Daar- hebben de drie Haarlemse ers uit deze raadkamer geen oor- Bitgesproken over het al-of-niet jtbaar zijn van de medische prak- i de Heemsteedse kliniek. Sbrdeel daarover is aan de straf- tr v. d. Haarlemse rechtbank, wel- di rafkamer heel anders moet zijn sa il' gesteld dan de raadkamer die giste- inbeslagneming van de apparatuur es). De procedure voor de straf- 30 er van de Haarlemse rechtbank één of meer artsen van 'Bloe- hove' is inmiddels ingezet. ilissing van de Haarlemse rech- van gisteren loopt niet op het eel van de strafrechters vooruit is alleen voor de praktijk van ig, want de kliniek hoeft voorlo- w niet dicht (voorlopig, want de der van justitite wil nu zijn gelijk halen bij het Amsterdamse ge- oi tshof, waar hij inmiddels beroep aangetekend). e Haarlemse rechters hebben gis- eigenlijk niets anders gedaan te weigeren op welke manier ook vooruit te lopen op de Het is te verwachten het is el zeker) dat de strafzaak rondom tmenhove' gezien het principiële fcter tot in hoogste instantie zal ien uitgevochten en dat kan een tijd duren. Haarlemse rechters hebben gis- geen voorschot willen geven op lefinitieve uitspraak in de straf- tegen 'Bloemenhove' door nu misschien wel meer dan één voordat die definitieve uitspraak inbeslagneming toe te staan, de officier van justitite (waar- nlijk niet in een duidelijk gegeven icht van de minister van justitie, r stellig wel handelend in zijn t) beroep heeft aangetekend, lijkt juist. De politieke oplossing die in rji kabinet was bereikt voor dit nete- probleem (het doorschuiven naar echter) verdient niet te worden schilders met woorden als 'fraai' indrukwekkend". Nu echter een- die weg gekozen is (een straf- olging en daarop vooruitlopend sluiting van de kliniek) is het :h en zakelijk die tot het einde af •ggen. Tot die logica hoort ook in beroep gaan over de inbeslag- hg. En tot de zakelijkheid be- dat men nu halverwege de pro- re elkaar met argumenten over stige' -n 'gezichtsverlies' te lijf Algemene Vergadering van de enigde Naties heeft nu het niet [elijk is gebleken Zuid-Afrika uit irganisatie te zetten haar gram laid door de Zuidafrikaanse ver- nwoordiging de deelneming aan algemene vergadering te ontzeggen, niet gering besluit niet in het st omdat het geen precedent heeft de geschiedenis van de Verenigde les cn omdat er geen instantie aat om dit besluit effectief te sen. De algemene vergadering is lit uniek geval wetgever en rechter Ierland heeft dan ook te- lijk; een onbehagelijke situatie, ingestemd samen met o.a. de :n van de Europese Gemeenschap) srbij gold ook nog de overweging men Zuid-Afrika niet het forum cht onthouden om de bezwaren :n zijn politiek aan te horen. Wat algemene vergadering nu doet, is d-Afrika in een isolement stoten. land wordt op deze manier ge- akt tot een politieke paria en dat in de wereldpolitiek betekent, af te lezen uit het gedrag van odesië, Zuid-Afrika's buurstaat, erigens: dit zijn wel allemaal ratio- en zeer westerse overwegingen rwegingen die bij de niet-westerse den in de verdenking staan als iden zij zijn ingegeven door een \t en onbestemde clan-geest, t dat oordeel kan niet worden staan. In het slotoordeel moet toch doorklinken van begrip voor de ie en de gefrustreerdheid van de erderheid van de VN-leden, die dit sluit nam hoe irrationeel woede frustratie dikwijls ook in de prak- uitwerken. 1964 kwam in Génève de eerste ictad-conferentie bijeen een gele- jk^heid, die de daar vertegenwoordig- meerderheid van minder ontwikkel enden aangreep om achter elkaar reeks krasse, tegen het westen orfrichte resoluties aan te nemen reeks resoluties, die de westerse iden met een nuchter schouderopha- er i naast zich neerlegden, lis aar de voorzitter van die Unctad- rgadering. de Argentijn Raoul Pre- |-| ch vond de juiste interpretatie van in» er in die resoluties werd uitge- Diroken. 'Wie zal de mensen beletten dichten te schrijven?' riep hij uit. J ie vraag moet men nu herhalen bij i eEt formuleren van een eindoordeel dl "er het besluit van de algemene t® irgadering ten aanzien van Zuid- frika, want (en dat is een andere ei iradox) soms liegen dichters de :ei aarheid. Van onze onderwijsredactie MAASTRICHT De eerste vijf tig studenten van de nieuwe medische faculteit in Maastricht zijn door Limburg met vreugde binnen gehaald als de kwartier makers voor een nieuwe univer siteit. Maar zo blij als men in Limburg is, zo argwanend zijn de bestaande universiteiten'. Vooral de medische faculteiten kijken bezorgd naar het Maas trichtse experiment: alsof de vernieuwing van de medische opleiding uit Limburg moet ko men. Het was voor Limburg toch nog een meevaller, toen staatssecretaris Klein op het laatste moment be sloot dat de achtste medische fa culteit dit jaar zou mogen begin nen. Ook de toekomst zag er zonnig uit. Er ligt immers een voorontwerp van wet. waarin de regering voor stelt een rijksuniversiteit Limburg op te richten, voorlopig met twee faculteiten: een medische en een algemene faculteit. Toen kwam het verzet los. De aca demische raad verklaarde dat de regering veel te hard van stapel liep. De start van de medische fa culteit was dan een voldongen feit, waar weinig meer aan te doen was. maar dat betekende niet dat er op stel en sprong een universiteit moest komen. De achtergrond van dit negatieve advies is duidelijk. Zoals de medi sche faculteiten bang waren dat het Limburgse experiment teveel zou afwijken van het tot nog toe ge bruikelijke studieprogramma. zo waren de universiteiten bevreesd dat de opbouw van een nieuwe Limburgse universiteit ten koste van de bestaande instellingen zou gaan. Trouwens, juridisch klopte het voorontwerp ook niet, vond de raad. Je bent pas een echte univer siteit als er tenminste drie facultei ten zijn. Bovendien kent de wet op het wetenschappelijk onderwijs geen 'algemene faculteiten'. De voorzitter van de commissie van voorbereiding van de medische fa culteit in Maastricht, dr. J. G. H. Tans, is zo langzamerhand gewend tegen de stroom in te roeien en sloeg hard van zich af. Als de vernieuwing van de medische oplei ding uit de gevestigde instellingen moet komen, kun je lang wachten, zei hij. Het is nu eenmaal zo dat experimenten een betere kans heb ben als je met een schone lei kunt beginnen. Natuurlijk gaat zo'n nieuwe faculteit wel het nodige kosten. Maar als we in Nederland vernieuwing van het onderwijs wil len. mogen we daar wel een cent voor over hebben. En wat die juri dische bezwaren tegen de voorge stelde wet betreft het gaat hier om een speciale wet, die de wat uit zonderlijke positie van een begin nende universiteit regelt. Dan hoef je je niet al teveel van bestaande wetten aan te trekken. I die gericht is op het oplossen van problemen. Dat laatste betekent dat de student niet meteen een hele serie 'vakken' krijgt (anatomie, bi ochemie. pathologie, enz.), maar vanuit bepaalde problemen die hij voorgeschoteld krijgt kennis maakt met de verschillende aspecten die daaraan vast zitten. De Maastrichtse faculteit heeft deze aanpak een beetje afgekeken bij de medische faculteit van de McMas- r.er Universiteit in Hamilton in Ca nada. Het Canadese model is niet klakkeloos overgenomen, maar de reis die 25 stafmensen naar Hamil ton gemaakt hebben heeft Maas tricht wel duidelijk geïnspireerd. Dat geldt niet alleen voor de opzet van het studieprogramma, maar ook voor het contact tussen medi sche opleiding en de gezondheids zorg in de regio (en dat is heel wat meer dan een academisch zie kenhuis) en voor de grote aandacht voor de hulpverlening in het eerste contact met de patiënt (huisarts, wijkverpleegster. consultatiebu reaus). Wie uit dit alles concludeert dat Maastricht eigenlijk niet veel meer wil zijn dan een moderne huisart senopleiding, waar mensen met ambitie in medisch-wetenschappe- Iijke richting niet terecht kunnen, wordt door dr. Hemker uit de droom geholpen. Maastricht hecht veel belang aan medisch-weten- scnappelijke research. Alleen door eigen onderzoek kunnen toekomsti ge artsen een goede indruk krijgen van de veelzijdigheid van proble men. Als ze daar zelf nooit mee gewerkt hebben zullen ze later, in de beroepspraktijk, minder makke lijk de vooruitgang van de weten schap kunnen bijhouden. Twee punten Dr. J. G. H. Tans: voorkeur voor 'algemene' faculteit. Nieuwigheid Zo'n algemene faculteit is inder daad een volstrekte nieuwigheid. Maar volgens Tans is het de beste vorm om een nieuwe universiteit, van de grond te krijgen. Medici hebben andere wetenschappen hard nodig: biologen, chemici, sociolo gen, psychologen, enzovoort. Er moeten dus andere faculteiten bij komen, maar welke is nog niet pre cies te zeggen. Maastricht voelt er weinig voor in de rij te gaan staan voor de nieuwe letterenfaculteit (Rotterdam en Tilburg hebben daarover al genoeg ruzie). Voorlo pig geeft Tans daarom de voorkeur aan een algemene faculteit, die on derdak kan verschaffen aan men sen die niet direct in een medische faculteit thuis horen, maar wier vakken wel allerlei raakpunten hebben met de medische faculteit. Zij kunnen dan vanuit die faculteit van algemene wetenschappen op hun gemak bezien aan welke facul teiten Maastricht verder behoefte heeft. Voor het parlement is het straks een aardig onderwerp om over te stoeien (een 'algemene' faculteit is misschien toch wat een omslachtige manier om tot een universiteit te komen), maar dat Limburg zijn universiteit krijgt is een politiek feit waar niemand meer onderuit kan. De aandoenlijke pleidooien van de nu plotsklaps o zo zuinige bestaande universiteiten, verande ren daar niets aan. De vijftig studenten (zo lang de wetgeving nog niet rond is zijn het eigenlijk 'cursisten') hoeven zich van dit alles weinig aan te trekken. In het voormalig Jezuïetenklooster waar hun faculteit gehuisvest is zijn ze begonnen aan een grondige verkenning van de gezondheidszorg. In kleine groepjes bezoeken ze ver pleeghuizen, bureaus voor geestelij ke gezondheidszorg, ziekenhuizen, later gaan ze ook op pad met huis artsen en wijkverpleegsters. Ze le ren vast enkele vaardigheden (bloeddruk opnemen, E.H.B.O., en zovoort), zodat ze niet alleen als toeschouwer, maar ook al een beet je als helper kunnen meelopen. La ter in het jaar komen dan andere onderwerpen aan de orde: de wer king van het menselijk lichaam, de psychosociale kant van de mens. de beginselen van de ziekteleer, de ge zondheidszorg in het ziekenhuis en tenslotte iets over de verhoudingen tussen de mensen die in de gezond heidszorg werken. Gevestigde artsen zullen moeite hebben hierin iets van hun eigen eerste studiejaar te herkennen. Zouden ze in Maastricht volledig gebroken hebben met de natuurwe tenschappelijke opzet van het pro pedeutisch jaar? Dr. H. C. Hemker legt uit dat de studenten op dat punt echt wel aan hun trekken komen, maar niet meer op de ma nier van vroeger: massale hoorcol leges en dan aan het eind van het jaar een examen. Zelfwerkzaamheid De belangrijkste uitgangspunten van de studie zijn: zelfwerkzaam heid van de student en een studie Maar het onderzoek wordt in Maas tricht niet opgezet volgens het geijkte patroon, waarbij elke speci alist zijn eigen laboratorium heeft. De Limburgse faculteit wil zich toe leggen op twee punten: de verhou ding tussen afweerreacties van het lichaam (immuun-reacties) en kwaadaardige gezwellen (kanker^ en in de tweede plaats de thrombo- genese. Twee kardinale problemen, want trombose en kanker zijn op dit moment de belangrijkste doods oorzaken. Beide verschijnselen zijn in 'wezen nog niet begrepen. Het zijn duidelijke voorbeelden van de ingewikkeldheid van ziekten. Kan ker heeft niet één oorzaak, maar vele. Juist daarom vergt deze ziekte nauwe samenwerking tussen vele specialismen. Daarom zijn deze problemen bij uitstek geschikt om studenten te laten meeproeven wat er in de keuken van het medisch onderzoek wordt uitgedokterd. Van een verslaggever UTRECHT Een groot deel van de mensen waarop de gezinsverzor ging draait komt nog steeds niet (of nauwelijks) boven de minimum loongrens uit. Dat is eep van de redenen waarom geen sprake kan zijn van kwaliteitsverbetering in deze dienstverlening. Dit zegt de stichting centrale raad voor gezins verzorging in een gisteren gepubli ceerde nota. In die nota wordt commentaar geleverd op de begro ting van crm voor 1975. Van onze weerkundige medewerker Er blijft veel leven op de weer kaart. Blikvanger nummer één is momenteel een oceaandepressie die tot de zeer lage waarde van 958 millibar (13 uur gisterenmiddag en later circa 955 mb. oftewel 716 mm op de huisbarometer afdaalde. Het centrum lag gisteravond in het zeegebied vlak ten westen van Ier land en trok in noordoostelijke richting. Om 4 uur 's middags was de barometer in Valentia (zudwest- Ierland) tot onder 970 mb ge daald. Een afzonderlijk kerntje trok noordwest-Frankrijk binnen en verder moet worden genoemd een koufront, dat uitvoerige regen bracht op de Britse eilanden en in ivest-Frankrijk. Ook in ons land zal het inmiddels wel weer op zijn komen draven. Vandaar dat we vandaag onbesten dig regenweer verwachten, echter wel met later (wanneer precies?) uitzicht op enige opdroging na doorkomen van een krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind achter het koufront. In de kustge bieden is windkracht 9 Beaufort te verwachten. Nadien komt het tot enkele buien. Het lichtschip 'Sham bles' ten westen van het eiland Wight meldde gistermiddag een zware zuidwester storm van gemid deld 10 Bf. Het is dus op zee wel uitkijken, vandaag. De luchtdruk is hoog boven Groen land Danmarkshavn 1.025 mb.) en hoger boven New Foundland (vlieg veld Gander 1.033 mb.). Bij deze situatie wordt koude lucht aange moedigd met noordelijke winden achter de stormdepressies in west- Europa de oceaan op te stromen, wat op zichzelf weer de vorming van nieuwe storingen bevordert, die zo leert de ervaring telkens op wat zuidelijker breedte in de- strijd gaan. De atmosfeer was boven de Britse Weerrapporten van gisteravond 7 u. Amsterdam geh bew 9 0 De Bilt geh bew 9 0 Deelen zwaar bew 9 0 Eelde zwaar bew 8 0 Eindhoven zwaar bew 10 0 Den Helder geh bew 9 0 Lchth. R'dam geh bew 9 0 Twente zwaar bew 9 0 Vlissingen zwaar bew 9 0 Zd-Limburg geh bew 10 0 Aberdeen regen 9 4 Athene onbew 19 0 Barcelona licht bew 17 0 Berlijn half bew 9 0.2 Bordeaux licht bew 18 0 Brussel zwaar bew 10 0 Frankfort half bew 10 0 Genève onbew 12 0 Helsinki zwaar bew 6 12 Innsbruck licht bew 10 0 Kopenhagen half bew 7 0 Lissabon regen 18 0.1 Locarno geh bew 9 0 Londen regen 11 6 Luxemburg zwaar bew 8 0.1 eilanden gistermiddag danig in op schudding: matige tot zware turbu lentie (woelingen) op circa duizend meter hoogte in Birmingham, on- weer in Claremorris (nw-Ierland) bij zuidoostelijke wind. De depres sie is zeer diep en dus log gewor den. Zij trekt daardoor slechts langzaam naar het noordoosten verder. De wind blijft zodoende tussen zuid en west in plaats van binnen afzienbare tijd naar noord west te ruimen. Gevolg: relatief zacht november-weer voor ons en geen gevaar voor zogenaamde 'trek- stormen' zoals op 13 november 1972 en 2 april 1973. Tenslotte een paar contrasten: Ri- iksgrünsen in noord-Zweden en Ivalo in noord-Finland meldden gistermiddag -12 en -14 graden Celsius. Daartegenover de Bermu da-eilanden: 24 gr. C (daiLWpunt 22 gr.) oij zuidoosten wind en 1.020 mb. barometerstand. ZONNIO cd—Z SNEEUW OPKLARINGEN MIST REGEN BEWOLKING IB MAJLTENR. WIN. TEMP. WINDRICHTING HOOG WATER VOOR VRIJDAG 15 NO VEMBER VUssingen: 2.13-14.33, Ha- ringvlietsluizen. 4.00-16.18, Rotterdam: 5.12-17.23, Schevenlngen: 3.33-15.50, IJmuiden: 4.66-16.28. Den Helder: 8.35- 20.51. Harllngen: 10.38-22.57, Delfzijl: 0.20-12.34. onder redactie van loes smil Van de lagere school weten we allemaal nog wel dat Emmen in Drenthe ligt. Maar wie die pro vincie er niet bij zet, maakt een goeie kans dat zijn brief in Overijssel terechtkomt, waar een plaats met dezelfde naam te vinden is. En wie zijn post zon der meer naar Bloemendaal stuurt, zou z'n brief wel eens in de buurt van Gouda terug kun nen vinden, want ook daar ligt een Bloemendaal. Zo liggen de zaken ook als het om Alkmaar gaat (Noord-Holland en Noord- Brabant), Breukelen (in Utrecht, maar ook bij het Noordbrabantse Boxtel), Delft (Zuid-Holland en Gelderland), Den Haag (ook in Gelderland plus een De Haag m Noord-Brabant) en Harderwijk (ook in Noord-Holland), om er maar een paar te noemen. Het is maar goed dat ze zoveel al of niet mooie, maar in elk geval nieuwe namen bedenken voor de splinternieuwe woonste den in de IJ sselmeer polders, want de verwarring is al groot genoeg. Wie slordig schrijft en per ongeluk een o uit Montfoort weglaat, kan er zeker van zijn dat zijn post in het Limburgse Montfort arriveert. En wie logisch denkt dat Biggestaart wel in de buurt van het Zeeuwse Biggekerke zal liggen, zit er goed naast: dat ligt in Groningen. Den Ham is helemaal verwar rend: daar bestaan er wel zes van. Nu zijn die plaatsen en plaatsjes tenminste nog over verschillende provincies ver spreid, dus wie gehoorzaam de provinvie er bij zet, zal weinig problemen hebben. Dat wordt heel wat moeilijker als je iets adresseert aan Zevenhuizen: daar zijn er niet alleen wel tien stuks van in ons land, maar ook nog eens twee in Friesland en twee in Noord-Brabant. Zwaag- dijk ligt zelfs in viervoud in Noord-Holland en Eursinge min stens tweemaal in Drenthe. Een hele troost is dat het plaatsje Achtmaal maar één keer voor komt (Noord-Brabant), net als Dertien (Groningen). En geluk kig komen brieven voor plaatsen als America, Californië. Frank rijk en Denemarken nooit in zo'n land, maar altijd keurig in respectievelijk Limburg, Gelder land en Groningeri aan. Al die identieke plaatsnamen en op elkaar lijkende namen (want onuitputtelijk is de serie met Berg, Groot, Beek. Broek. Achter, Beneden en Klein in de naam) moeten de post wel vreselijk in de war brengen. 'Dat valt wel mee', zegt een PTT-voorlichter. De rechtbank in Neurenberg be handelt deze week de zaak van de 36-jarige Renate-Gottfried, die terecht moet staan wegens moord op haar Egyptische man. Renate vertelde de rechter dat ze woedend was geworden, om dat haar man haar herhaaldelijk zei alle enmet haar te zijn ge trouwd om een verblijfsvergun ning voor West-Duitsland te kunnen bemachtigen. Tijdens de zoveelste ruzie over die opmerking had Renate haar man gewurgd, het lichaam in stukken gesneden en de in plas tic zakken verpakte lichaamsde len langs de spoorbaan ver spreid. Mevrouw Morsi hield voor de rechtbank stug vol, dat haar man lid was van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie El Fatah, maar dat valt nu moeilijk meer na te gaan. 'De meeste afzenders zetten er wel de provincie bij en bestaat er twijfel als het om twee gelijk luidende namen gaat. dan stuurt de post zo'n brief gewoon door naar de grootste plaats; daar heb je de meeste kans vaii slagen. Onder de 'Zevenhuizens' zullen ivel gehuchten zitten zon der eigen postkantoor. De men sen die iets daarheen te schrij ven hebben, weten wel dat ze bij het adres bijvoorbeeld 'post Franeker' moeten zetten, omdat hun post anders niet aankomt. Bovendien weten de postbeamb ten meestal uit ervaring wel raad met moeilijke stukken'. Voor de postbeambten valt het dus wel mee, en wie het als afzender in dit ingewikkelde land niet meer ziet zitten, zou misschien verlichting kunnen zoeken in Het Eeuwig Leven of in Hemelrijk. Die zijn dichtbij, allebei in Noord-Brabant. De Hel is daar trouwens ook te vinden, in de buurt van Willemstad. Westduitse kaalhoofdige mannen willen niet langer meer als kale eenlingen door het leven gaan. Ze heben een eigen organisatie opgericht, die zegt voorzitter Heinrich Gold. zelf uiteraard een van de kaalsten in eerste in stantie twee punten op het pro gram heeft: korting voor kaal- lioofdigen die een pruik willen aanschaffen en het leggen van spciale contacten met mede-ka lenden en -kalen. Het is wat je noemt nog een kale club, want een naam hebben ze nog niet bedacht. En blijkbaar wensen ze ook geen vrouwen in hun gele den, die door ziekte hun hoofd haar verloren hebben, terwijl vrouwen in dat geval toch veel dringender op een pruik zijn aangewezen dan mannen. Een huis in de sneeuw in janua ri, een spelend kind dat in maart verlangend naar buiten staart; een vrouw in verwach ting in het aprilzonnetje; het januari-huis in juni, maar nu volop in het warme groen; een vrouw in het wit in de veelkleu rige julimaand, in gezelschap van een kleine zangvogel (foto). Zo ziet de selfmade-kunstschil der Dolf Zwerver (die zich een per jaar geleden als een ras echt natuurtalent ontpopte) de eigen sfeer van de maanden van het jaar, die hij allemaal in cirkels vastlegde. Die twaalf cir kels vormen de illustraties voor een bij de Amsterdamse uitgever Thomas Rap verschenen kalen der, die nu voor 7,50 in de winkel ligt. De kalender gaat jaren mee, want hij is bedoeld om er verjaardagen op te noge- ren en dat hoeft nu eens niet tussen plaatjes van dieren of bloemen. Elke. een twintigjarige West duitse secretaresse, is nog maar net elf maanden getrouwd en doet nu alle moeite om van haar 23-jarige, uit Roemenië afkom stige* man af te komen. Reden: Bernd, haar man, is een analfa beet. Blijkbaar schreven de twee el kaar vóór hun huwelijk nooit, want Elke kreeg pas achterdocht toen ze al hoog en breed ge trouwd was en merkte dat Bernd nooit eens de krant pakte of de brieven van moeder las. Het uur der waarheid brak aan toen ze haar man vroeg het eten uit blik voor de baby klaar te maken. 'Ik kan niet lezen wat er op het blik staat en ik heb ook geen zin om het nu nog te leren', zei Bernd. Elke was zo beledigd, dat ze zich meteen in een echtscheidings procedure stortte. De mensen die in de Westduitse stad Miinster wonen, boffen: als de dokter ze een vermagerings kuur voorschrijft hebben ze vol gens een rechterlijke uitspraak in hun stad recht op vergoeding. Niet alleen voor de dingen die ze volgens voorschrift moeten eten en drinken, maar ook voor hun nieuwe pakken en jurken na af loop van de vermageringskuur. Hun oude kleren moeten dan natuurlijk wel om ze heen slob beren. 'Ik wil eigenlijk helemaal niet weten, hoe die wagen daar gekomen is'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7