Ellen Blazer over spel: 'Het kijkglas moet niet zomaar gevuld zijn1 EEN WINTER VOL GEVAREN Radio- en televisieprogramma's Dagrecept Even puzzelen Onvoldaan Over besluit Oosterschelde talloze vragen Opkomst slecht bij verkiezing in Rotterdam Bezorgdheid over vrijheid onderwijs werkende jongeren TROUW KWARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 BINNENLAND /RADIO-TV T4 Programma 'Spelen met muziek' SMIDJE VERHOLEN door Riet Diemer HILVERSUM Vier weken geleden kwam voor het eerst 'Spelen met muziek', een tv-prograinma van Ellen Blazer op het scherm, waarin klassieke muziek, pop. jazz, modern-klassiek gewoon ge bruikt werden voor spelletjes. Dat durfde Ellen te maken. Ondanks de naïeve term 'spelletjes', viel het voor diegenen die de Mounties lieten voor wat ze waren op, dat ze bij de VARA belandden bij een programma van niveau, met een heel fijne sfeer. Vrijdagavond is het er weer om tien voor negen, Nederland 2. Daarna steeds om de vier weken. Ellen Blazer is ontwerpster va.i 'Spelen met muziek', maar ook van 'Twee voor twaalf, 'de beste kwis ter wereld', aldus Koos Postema in zijn reclame-spot. De programma formule is nu overgenomen door de BBC. In haar bescheidenheid vindt ze die uitspraak verschrikkelijk. In een werkkamer op de zolderver dieping van een oud huis. dat met een weidse naam een van de VA- RA-villa's wordt genoemd, bekent ze dat 'Spelén met muziek' er is gekomen omdat haar belangstelling naar muziek uitgaat. 'En als je nogal een speelse geest hebt kom je vanzelf op spelletjes met muziek. Muziek vind ik ontzettend belang rijk. Maar het is moeilijk in gra den uit te drukken welke soort. Ik discrimineer geen enkele soort mu ziek'. En dat blijkt ook uit de keuze van het repertoir van de spelletjes. Bij de vorige uitzending moesten de drie deelnemers pianoconcerten ra den uit een potpourri van een pia nist met Dolf van de Lindens Me- tropole-orkest. Er was een plaats namen raden, maar net zo goed «_e uitsmijter 'Rats kuch en bonen met zakjes en toetertjes waaraan de zaal meedeed. De pianist Polo de Haas is presen tator. 'Hij beoogt hetzelfde als ik. Het is onzin om muziek in vakjes in te delen. Er zijn maar twee soorten: goeie en slechte. In het programma hoeven geen schotjes te staan tussen de genres.' Vooroordelen Over vrijdag wil ze niets verklap pen. alleen dat zangeres Ileana Me- lita. die anders zeer progressief werk zingt nu symfonieën vertolkt, tussen o mein Papa' en hypermo dern werk van Bernard van Beur den. Ellen zegt: 'We hopen de vooroordelen tegen de avant-garde muziek omver te werpen. Ik weet niet of het lukt. maar we moeten ergens naar streven in het leven.' Pianist Polo de Haas is gekozen toen het hele programma al klaar Franse kippelevertjes .100 gram kippelcvers 2 eetlepels maisolie mespunt zout mespunt kerrie .1 uien paprikapoeder .1 kopjes rijst 0 kopjes water 1 bolletjes gember 2 eetlepels gembernat 2 eetlepels sherry 1 eetlepel sojasaus De olie verwarmen en daarin de gewassen kippelevers snel aan alle kanten brulnbakken. De levertjes uit de pan halen en er de fijnge snipperde ui in fruiten met zout en paprikapoeder. Strooi dan de rijst in de pan en doe het water erbij. De kippelevers op de rijst leggen. De gemberbolletjes fijnhakken. over de levers strooien en dan het gembernat erop gieten. Na zo'n drie kwartier Is het gerecht gaar en intussen kunnen er nog de twee eetlepels sherry en een eetlepel so jasaus aan toegevoegd worden, mocht het gerecht te droog worden Pas op voor aanbranden. Menutip: Franse kippelevertjes met rijst, doperwtjes, worteltjes, yog hurt met vauillevla. was. Een presentator was een moei lijke keus. 'Vijf personen zijn uit voerig getest en hij kwam naar voren. Hij is een veelzijdig musicus en handig, heeft een absoluut ge hoor. Als iemand een deuntje zingt kan hij er speels op ingaan.' In KRO's radioprogramma 'Blanke top' waarin Gied Jaspers en Paul Haenen vrijdag vier weken geleden voor het eerst radiotelevisie maak ten beeld aan. geluid uit. radio aan. noemde Polio zich een 'muzika le duizendpoot, die zich overal thuisvoel'. HIJ is leraar aan het conservatorium in Utrecht, experi menteert met elektronica en piano, speelde vroeger ook jazz, nu rags en Satie. Maar dat hoor ik weer van Ellen. De kennismaking tussen hem en-de kijkers moet nog groeien, meent ze. 'Ze kennen Polo de Haas niet'. In 'Blanke top' sprak hij over 'even wenne'. Ellen: 'Ik vond het eigen lijk een verademing. Daar staat nu eens niet iemand, die het allemaal weet. Je ziet het type: 'Ik speel wel goed piano, maar van de rest weet ik niets af. Zo'n eerste keer voor de camera is ook een vuurdoop. Je werpt ze wel voor de leeuwen, ter wijl ik zeil nog nooit voor de ca mera ben geweest. Ik moet er ook niet aan denken.' Ze maakte het programma samen met Chaba Aronson. die het voor bereidt. en Ton Robers. produktie- assistenten. Samen verzinnen ze de vragen, maar er komen ook ideeën Ellen maakt in de amusementssec tor doordachte programma's van een hoog gehalte. Over haar werk zaamheden zegt ze: 'Ik zit hier op de amusementsafdeling en het eer ste doel is de mensen te amuseren. En dan probeer je kennis, weetjes weten, op een voetstuk van mensen met een goed geheugen te sublime ren. In het onderwijs wordt tegen woordig de mensen ook geleerd waar ze de dingen kunnen vinden, in plaats dat ze zinloos feiten in het hoofd moeten stampen. Het gaat ons om een dosering van ken nis en opzoeken, goed omgaan met tijd en geld. Het' is onzin om iemand 20.000 gulden toe te kennen die drie boe ken over Mahler heeft gelezen, zo als in die TROS-kwis. Flauwekul, dat kan iedereen met een beetje geheugen. Dat vind ik een ondoor dacht programma. Daar kan ik me wel eens echt boos over maken, 't De carrière van Ellen bij televisie is meestal gegaan via spelletjes. Ze werkte in 1956 op kantoor bij de Wereldomroep, kwam in aanraking met Gijs Stappershoef toen de tele visie nog een nieuwtje was. Vijf jaar was ze script-girl zowel assis tent van de regisseur. Met Stap pershoef maakte ze de eerste kwis in ons land 'Weet wel wat je waagt'. 'Daar kon je duizend gulden mee winnen, het land stond op z'n kop'. Daarna kwam 'Ik zoek x'. een detectivespel. maar ze maakte toch ook documentaires zoals de serie 'Thuis bijwaarin beroemde Ne derlanders werden geïnterviewd. Toen was ze al een paar jaar regis seur. We belanden na wat omzwervingen nog eenmaal bij het programma. Ellen noemt zich een echt spelle tjesmens. 'Niet om het winnen, het resultaat, maar om het bezig-zljn. Ik ben niet zo voor competitiege- doe Dat slaat op het hele leven. Onze scholen zijn nog altijd zo. dat je knapper en beter móet zijn. Maar laat iedereen toch zichzelf kunnen blijven.' Ze vindt dit wel een vorm van socialisme, maar met een eigen interpretatie. Polo de Haas, presentator DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer leven talloze vragen over de regeringsbeslissing om in de Oos- terscheldemond een stormstuwcais- sondam te laten aanleggen. Deze vragen hebben veelal betrekking op de technische uitvoerbaarheid van dit project, op de kosten, zowel van de dam zelf als van de beoogde dijkverhogingen, op de onderhouds kosten als de dam klaar is en op het veiligheidsaspect. Daannaast hebben de vragen als onderwerp de kwaliteit van het water, het milieu de visserij, terwijl vanuit verschil lende fracties wordt geïnformeerd naar de kosten van verschillende aspecten van het 'gesloten' Ooster- scheldeplan. Een en ander blijkt uit de vragen lijsten die de fracties gisteren heb ben ingeleverd in een brief aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat, met het oog op het dinsdag te houden debat over het regeringsbesluit. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De bewoners van de Rotterdamse wijken Ommoord. Alexanderpolder en Kralingse Veer hebben het gisteren tijdens de ver kiezing van de vierde deelgemeente- raad massaal laten afweten. Slechts 47,9 procent van de ruim 459.000 kiesgerechtigden leverde het stem biljet in. In vergelijking met de ge meenteraadsverkiezingen van mei van dit jaar zijn lichte politieke verschuivingen te constateren. De PvdA haalde acht zetels, een minder dan op grond van de mei- cijfers was verwacht. Het CDA be haalde de verwachte 7 zetels. De VVD bleef steken op 6 (7) en de SGP/GVP sleepten 2(1) zetels in de wacht. De resterende twee zetels er waren 25 zetels te verdelen werden verdeeld tussen de PPR (stond ook op 1) en de plaatselijke groepering inspraak bevolking deel gemeente (IBD) die niet. aan de jongste gemeenteraadsverkiezingen delnamen. De KRO-medewerkers Hans Wortelboer en Wil Groot hebben een jaar lang een sociaal experiment in een Tilburgse textielfabriek gadegeslagen en op film vastgelegd. Als ik mijzelf tot doorsnee-kijker reken en dat doe ik doorgaans dan neem ik aan dat maar weinig kijkers alles van deze documentaire en van de getoonde gang van zaken hebben begrepen. Ik besef wel dat de met meer bevoegdheden toegeruste ondernemingsraad constructief heeft gewerkt en ook wel iets heeft bereikt. Maar de film heeft mij toch onvoldaan achtergelaten. Want tussen de positieve en negatieve indrukken die ik als plotselinge waarnemer van de gang van zaken in Tilburg heb opgedaan, doemt het beeld op van de bierkaai waartegen gevochten is. Verder is de rol van de heer Roolvink als oud-minister van sociale zaken in deze affaire voor mij een groot raadsel. En dat geldt eigenlijk ook voor het regeringsaandeel. Jammer dat collega Peereboom alleen voor de AVRO zo lekker duidelijk vertelt hoe de vork aan de steel zit. In een Klein Brandpunt heeft .mr. Andriessen commentaar gegeven op de uitspraak van de Haarlemse rechter in de zaak van de abortuskliniek Bloemenhove. De KVP-leider. die aan een andere beslissing de voorkeur zou hebben gegeven, tekende aan dat geen uitspraak is gedaan of in die kliniek strafbare feiten worden gepleegd. Op dat punt zal de strafvervolging gewoon moeten doorgaan. Interessant in een KRO-reportage over de verkiezingsstrijd in Griekenland was de emotionele wijze waarop de gefilmde Grieken het herwinnen van de democratische rechten beleven. Onze politici zullen wel een beetje jaloers zijn geworden op dit fel geëngageerd zijn met dit politiek gebeuren. Bij een vergelijking van het programma 'Studio Vrij' en de NCRV-rubriek 'Van Nature' zou je een soort 'Mies Bouwman-effect' kunnen constateren. In beide programma's werd een stukje natuur getoond en besproken, verscheen een kuntenaar In de schijnwerper en trad een dierenarts op. Wie zich door het parallel lopen van deze programma's tekort gedaan voelt, zal zich moeten wenden tot de coördinatie commissie. 'Studio Vrij' heeft door bekorting aanzienlijk gewonnen aan verteerbaarheid. Het programma duurde in het vorige seizoen veel te lang. Nu zullen waarschijnlijk meer kijkers een graantje mee willen pikken van de compacter verstrekte informatie. Maart je van Weegen presenteerde de zaken weer vlot en charmant. Leo Schmidt was het nieuwe gezicht in de uitzending, maar ik meen mij te herinneren, het heel lang geleden in een spelprogramma te hebben gezien. Was dat niet bij een bevriende omroep? Een bijzondere verschijning in 'Studio Vrij' was mijnheer Spies, die uit zuivere bijenwas doopkaarsen van aparte versieringen voorziet en beroemde kunstwerken nabootst. Er zit een element van kitsch in (en dat is 'in'), maar ongelooflijk knap is zijn imitatie van de beroemde Piëta van Michelangelo in de St. Pieter te Rome. En dat zonder ooit les te hebben gehad in boetseren, tekenen en schilderen. In zijn 'Laatste Avondmaal' naar Leonardo da Vinei heeft was-kunstenaar Spies 2.600 gulden aan materiaal gestoken en daar heeft hij nog geen cent van terugverdiend. Met recht mag hier worden gesproken van een 'heilige hobby'. VARA's festival overschaduwd door BB-kwis Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De VARA over weegt het spectaculaire show-pro gramma 'VARA-zaterdagavond fes tival' dat steeds als tegenhanger van de BB-kwis moet dienen, op te schorten met ingang van 1 januari. Het verscheen eens in de vier we ken op het scherm. De concurrentie van de BB-kwis is zo groot, dat de VARA ontevreden is over de kijkdichtheid, temeer daar het een bijzonder groots opge zet en kostbaar evenement is De kijkdichtheid van de eerste uitzen ding was 7.2 (ruim 700.000 kijkers) tegen waardering 73. Berend Bou- dewijn scoorde op het andere net 63. tegen waardering 77. 15 Hij legde zijn hand op haar arm. 'Sorry. Sally. Het spijt me zo. Ik wou dat ik hier was geweest, dat ik het gisteravond had geweten'. 'Je begrijpt het wel hé? Ik moest eenvoudig weg. De Afghaanse am bassade leek mij de enigs plaats. 'Morgen moet je maar naar mijn huis gaan. Simpson kan voor je zorgen en niemand stoort je'. Ro bert woonde in Eaton Square in een luxueuze flat. die veel te groot was voor een vrijgezel, en Simpson kon wel op haar passen. Daar zou ze ook gaan wonen als ze met Robert trouwde, en Simpson zou voor haar zorgen, en verder zou er niets veranderen in die flat. Zij en haar bezittingen zouden er gewoon ongemerkt in worden opgenomen en soms vond ze dat het wel iets van verdrinken had..natuurlijk in champagne maar toch verdrinken. Je moet het allemaal maar aan mij overlaten. Sally'. zei hij. 'Ik beloof je dat ik het je dadelijk zal laten weten als er nieuws is'. Hij zweeg een paar minuten en ze wist dat hij. terwijl hij dronk, plannen maakte al»es zo te regelen dat het uiterste zou worden gedaan En zij bedacht dat ze soms gewoon vergat hoe gelukkig ze was. en dat zei iedereen dan ook altijd tegen haar. Hij was knap. slank, goed verzorgd, atletisch gebouwd en ze ker in zijn bewegingen Hij was - verstandig en vrijgevig en had ai een plaats veroverd in een harde wereld, waarin zoveel mannen hun CATHERINE GASKIN gehele leven worstelden zonder iets te bereiken. En hij had het ook niet cadeau gekregen. Robert had zichzelf opgewerkt: een benijdens waardige jongeman Men zei dat hij alles had. Hij had alles, als je tenminste die gedachte kwam nu eigenlijk pas voor het eerst in Sally oo.niet een soort man had gekend zoals Devlin. Robert zette zijn glas plotseling neer. Zij keek wat schuldig op alsof hij haar gedachte had kunnen 'e- zen. 'Er is wel een manier om het nieuws uit de eerste hand te krij gen. als er al nieuws is. Een uitstekende bron.' zei hij Zij wist wat hij wilde zeggen, ze kon het ook niet langer vermijden en ze zei dus: 'Denk je dat ik dat niet weet? ZIJ krijgt het nieuws het eerst. Zij zou Elizabeth O'Mara Spence niet zijn als zij niet iedere nieuwsdienst tot haar beschikking had'. 'En?' zei hij en wachtte. 'Nee', zei ze. Het duurde even voor hij zei: 'Zou het geen goed idee zijn naar St. Martin te gaan.en daar een poosje bij haar te blijven? Het. zou een betere indruk maken'. Zij strekte haar hand weer uit naar een sigaret en vroeg zich af waar om hij dit niet begreep. 'Het kan me niet schelen wat voor indruk het maakt. Dat heeft er nooit iets toe gedaan Hij ging er niet op in. Robert was erg handig, hij zou nooit op een verkeerd ogenblik ergens over gaan redetwisten Hij knikte dus even en stond op om naar de keuken te gaan. De telefoon ging en hij liep met grote passen de trap op naar de galerij. Zij hoorden de gladde, nietszeggende woorden waarmee hij antwoordde. Hij was altijd zo diplo matiek en zei nooit domme dingen, behalve dan ais hij iets zei zoals zojuist en niet eens merkte dat ze geschokt was. Zij schonk de laatste champagne in haar glas. Het was echt Robert alles zo goed te doen als het in de omstandigheden mo gelijk was. De fles stond met een natte doek erom in een keukenem mer. Hij besteedde altijd veel aan dacht aan dergelijke kleinigheden. En ze dacht dat hij, als hij niet zo goed was geweest op financieel ge bied. vast privèsecretaris van een ministerpresident zou zijn gewor den. Maar nee, dat zou niet vol doende zijn geweest voor Robert. Robert zou zelf ministerpresident moeten zijn. Hij bleef nog een tijdje aan de telefoon en belde iedereen van wie hij. vanwege vriendschap of bewe zen diensten, gebruik zou kunnen maken. Iedereen die hij maar kan bedenken, behalve dan Elizabeth O'Mara Spence. Dat zou zelfs Ro bert niet doen zonder haar goed vinden. Sally ging wat dichter bij het vuur zitten, hunkerend naar de warmte. Hoe ze de laatste vijf jaar ook had geprobeerd haar vader te bereiken. Elizabeth O'Mara Spence had haar altijd de weg afgesneden. (wordt vervolgd) 37. De volgende ochtend stond smid je Verholen vroeg op. Het was nu uit met het niks doen en hij vond. dat hij meteen maar weer moest wennen aan het leven van een ordentelijke smid. Nu zal het bij iedereen wel bekend zijn. dat ordentelijke smeden zéér vroeg op staan. Dat moeten ze ook wel. want naast een achturige werkdag voor de belastingen, werken ze ook graag nog enkele uren voor zich zelf, want ook de bakker wil wel graag betaald worden, om van de slager en de groenteboer maar niet te spreken.... Doch tatert we niet afdwalen. We zien smidje Verholen hier nu staan voor de lege kleren kast van zijn voorganger. Mathijs Kneutepeut. Hij hoopte namelijk dat hij daarin nog een behoorlijk werkpak zou vinden. Er hing echter alleen maar een ,oude, smerige en FERDHMAND versleten overall in die bovendien nog veel te klein was óók. Misprij zend bekeek de smid het versleten stukje vakkleding. 'Nou. dat kan ook beter met de voddenman mee', mompelde hij. 'Da s ook niks meer. Ik zal straks wel even het dorp ingaan om een paar nieuwe over alls te kopen. 'Toen ging hij Wil lem Halsker wekken een een goed kwartiertje tater zaten zij al in de keuken, als twee vrienden, waar ze genoten van een eenvoudig maar stevig ontbijt. De dikke sneden boerenwit met volvette kaas gingen er in als koek, waarbij we nog even opmerken dat we niet goed begrij pen hoe kaas er als koek in kan gaan. Maar nu denKt natuurlijk ie dereen: 'Helawaar komt zo plot seling al die leeftocht vandaan? Gisteravond ging de smid immers in de herberg eten omdat er niets thuis was? - Het antwoord op vraag was héél eenvoudig. Tijdi het kwartiertje dat Willem noi had gehad voor het aankleden, de smid even met zijn auto'tje I dorp ingegaan om de meest no| zakelijke inkopen te doen. En zien we smidje Verholen en Will Halsker dus aan het ontbijt zitt waarbij ons opvalt, dat beide nu nen met zo'n uiterst vreemde u drukking op hun gelaat zaten eten. Dat kwam omdat er juist dat ogenblik zó hevig aan de getrokken werd, dat het leek of 1 hele dorp gealarmeerd moest w den voor brand of watersnood 1 kan dat zijn?' vroeg de smid i volle mond. Hij zou het even gauw weten, want toen hij de voi deur opende, stond daar de laa hartige Janus Paxse met een ge geld papier in zijn hand.. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN WIE ZO'N BirtOMDERE HOEDHttFiXKeN JIJ Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende Woord 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 (S) Te Deum Laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8 36 Gymn. voor de hulsvr. 8 45 (S) Podium. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Orkestpa- let. 11.56 (S) Bel Canto. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.55 (S) Hervormde middagpau- zedienst. 13.15 (S) Lichte koorzang. 13.30 Globaal. (15.30 Nws. 16.30 (S) Hier en Nu.) 1730 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. 18.00 (S) gewijde koorzang. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist ver schenen. 19.00 (S) Leger des Heilskw. 19 15 (S) verzoekprogr. gewijde muz. 20.00 Overdenking. 20.05 (S M letropole Orkest. (21 00-21.20 Ziek zijn-Beter wor den. 21.20-21.30 De kerk vandaag.) 22.30 Nws. 22.40 (S Hier en Nu 23.00 De voedselsituatie in de wereld. 23.15 (Mono en S Album. 23 55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7 20 (S) Dag met een plaatje. (8 00 Nws. 8 11-8.21 Radlojounr.) 8.50 Morgenwijd. NOS. 9.00 Spiegel van Belgie. 9.35 Wa- terst. AVRO: 9.40 Schoolrad. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arb.vit. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radlojourn.) 11.30 (S) Rondom twaalf met om 11.55 Beursber 12.35 (S) Sportrevue 13.00 Nws. 13 11 Radlojourn. 13.21 (S) Omzien naar muz 14 10 (S) t Is historisch. 14 30 (S) De Koperen Tuin. 15.09 (S) Aspecten. 16 00 Nws. 16.03 Radlojourn. 1605 (S) Voor de kind. 17.00 <S) Mobiel. 17.55 Med. 18.00 Nws. 18 11 Radlojourn. PP: 18 20 ARP IKOR: 18.30 Kleur. AVRO* 19.00 (S) Prom.orkest. 19.30 (S) Orkesten uit de rglo. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. AVRO: 20.05 Radlojourn. 20 10 Inl. tot het avondprogr. 20.15 (S) Om roep Ork. 20.38 (S) De betoverde bruids nacht. 22.50 Vanavond laat nws. 2320 Radlojourn. 23.15 (S> Jazz Spectrum. 23 55-24.00 Nws HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op je boterham 9.03 (g> pep op drie. 11.03 Drie draalt op verz. 12.03 Drie draalt tussen de mldd. 14 03 Pop-Kontakt. 16.03 De Hitmees- ters. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 Perry Maat's Soul- Top. 21.02 (S) Sesjun. 22.02 (S) De Hugo van Gelreren Show. 23.02 (S) Jazz-slr. 0 02 De Hugo van Gelderen Show. 1.02 De Nachtwacht EO: 5.02 (S) Old time reli gion. 5.30-7.00 (S) Matlnata. Speciaal Kick Stokhuyzen presenteert de finale van Kwis 50. Ned 2 20.21 Tussen Colditz (20.20) en Dok ters ter zee (21.40) brengt VARA's ombudsman Hans Ouwerkerk pro blemen voor dc camera. Ned. 1 21.15 a Vlucht tussen toen en toekomst is de titel van de film waarmee de NCRV de eerste Indië-vlucht her denkt. Daarna het eerste deel van de jubileum-zangavond. Ned. 2 21.20 a Achter het nieuws brengt een reportage over Portugal, een ge sprek met minister Westerterp over de moeilijkheden die de KLM van de VS ondervindt, nieuws over de vangstbeperking voor vissers en over de werkloosheid. Ned. 1 22.05 O De Duitse spelshow ten bate van een goed doel levert de win naar een ton op. Duits! 2 19.30 9 Na de uitzending van het jubi leumconcert van de NCRV, waar aan veel artiesten meewerken, wordt de serie over de mondigheid van ziekenhuispatiënten vervolgd. Hilv. 1 20.05 9 In zijn hoorspel De betoverde bruidsnacht probeert Jacques Ila- melink de muur tussen leven en dood te doorbreken, hoewel hij weet dat het hem niet zai lukken. Hilv. 2 20.38 9 De Amerikaanse blueszanger dr. Ross is speciale gast in Sesjun. Hilv. 3 21.02 TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 14.00-14.50 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 De Stratemaker-opzeeshow 19.30 Horen zien zwijgen: serie slapstick- en stomme filmfragm. NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Colditz. TV-serie 21.15 De Ombudsman 21.40 Dokters ter zee. TV-serie 22.05 Achter het Nieuws NOS 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Flexibele school les 3 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 The Eddy Go Round-Show NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Finale Kwis 50 21.20 Vlucht tussen Toen en Toekomst, film 22.20 Van U Heer is het Koninkrijk jubileum-zangavond 22.55 Mini-Voetbal-Show NOS 23.35 Journaal Horizontaal: 1. omlijsting. 4. fami lielid, 5. reeds, 7. schaapskameel. 9 kurk. 11. scharnier. 12. tennisterm. 14. afstammeling, 16. voorzetsel, 18. stapelmeter (afk.), 19. volksnaam van de kaüw, 20. oude lengtemaat, 21. Chinese lengtemaat. 22. land bouwwerktuig. 23. voertuig, 25. sportterm, 27. prul, 29. plechtige gelofte, 31. huid, 33. bloembed, 35. lichte bedwelming, 37. welaan, 39. voegwoord, 40. lengtemaat. Verticaal: 1. toiletartikel. 2. mu zieknoot. 3. knaagdier. 4. deel. 6. traag. 7. muzieknoot. 8. spil van een wiel. 9. stoomturbine (afk), 10. onmeetbaar getal. 11. afkeer. 13. afnemend getij. 15. voorschrift. 17. lof. 18. geit. 23. oorlogsgod. 24. lid woord, 26. deel van een fornuis. 28. voorzetsel. 29. maanstand. 30. titel (afk32. bouwland, 34. teken in de dierenriem. 36. grondsoort, 38. Rijkstelefoon (afk.). OPLOSSING VAN GISTEREN: Hor.: 2. menie, 6. ha. 8. re, 10. eed. 11. bas. 12. emt, 14. gelaat, 16. goor, 17. eest, 18. eer, 19. nest, 21. meel, 23. Ier. 25. kers, 26. node. 27. sona te. 29. neb, 30. oot, 31. ert. 33. nu. 34, Mr. 35.sleep. Vert.: 1. kregel. 3. Ee( 4. neg. 5. ideeël. 6. haat. 7. ast. 9. emoe, 11. bastion. 13. torment. 15. les. 19. nestel. 20. erebus. 22. era. .24. eden. 25. koor, 27. som. 28. ere. 32. te. AMSTERDAM Elf chrlstelijl onderwijs- en maatschappelijke oi ganisaties hebben hun bezorgdhei uitgesproken over het behoud va de vrijheid van onderwijs bij ontwikkelingen van onderwijsvoof zieningen voor werkende jongerei Dit naar aanleiding van de voor stellen, die de werkgroep VoorW reiding Tweede Dag Partiële Leer plicht heeft aangeboden aan minii ter Van Kemenade. Eén van die voorstellen is onder wijsinstituten voor gedeelteli] leerplichtigen in regionaal verban tot samenwerking te brengen. D besturenraad voor protestants christelijk onderwijs en de landelij ke organisatie voor christelijk vor mingswerk staan positief tegenove regionalisatie maar menen dat dl niet mag leiden tot een gedwonge samengaan van die Instituten, di niet in onderwijskundige en levens beschouwelijke uitgangspunten er doelstellingen op elkaar betrokker| zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6