Lubbers: Gas uit Bergen hard nodig Voorlopig kan kliniek in Heemstede doorgaan 'Eenzijdig beeld van de criminaliteit' blaas de winter een warm welkom ^Verrukkelijk nieuws! 'Geef langzaam verkeer in woonwijk voorrang' Klein wil inkomens van specialisten academische ziekenhuizen 'saneren' - We mogen geen ernstige risico 's nemen Bende pleegde 127 inbraken Kamer overtuigd Vraag om meer militairen bij Zeeuwse oogst Veerman: Academie Ede moet snel in beroep gaan Inbeslagneming van abortus-apparatuur afgewezen DRQSTE kersenbonbons Reclassering vraagt autoriteiten zich zorgvuldig uit te drukken Hans van Z. wil binnenkort trouwen Uitbreiden politie niet hét antwoord BOUW/KWARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Van een verslaggever ^JJSTERDAM In bepaalde woonwijken moet de voorrangs regeling omgekeerd worden: het langzame verkeer moet voor rang krijgen op het snellere ver keer. voorstel ls afkomstig van de füim een half jaar geleden inge stelde interdepartementale 'werk groep verkeersveiligheid woongebie den'. Over het interim-rapport van deze commissie is gepubliceerd in bet ANWB-blad V erkeerstechniek. Volgens het voorstel moet de voet- ADVERTENTIE) Commissie: voetganger moet vóór auto en vóór fiets ganger voorrang krijgen op de fiet ser, de fietser op de bromfietser, de bromfieter op de auto. De woonwij ken, waarvoor dit zal moeten gel den, duidt de commissie aan als 'verblijfsgebieden'. De omkering van de voorrang zou volgens de commissie gepaard moeten gaan met de instelling van een maxi mumsnelheid van twintig kilometer per uur voor deze wijken. Geconstateerd wordt dat in woon wijken, zoals bijvoorbeeld in Delft en Roozenburg, waar bewust de au to teruggedrongen wordt, een op vallend verschil bestaat tussen de vormgeving van de wijk en de daarop nog niet afgestemde wetge ving. Sprekend voorbeeld daarvan is de verhouding voetganger-auto: door de vormgeving van de wijk krijgt de voetganger meer vrijhe den toebedeeld en wordt hij ook bewogen die vrijheden te gebrui ken, maar juridisch gezien heeft hij geen been om op te staan. De werkgroep stelt voor voor deze ver blijfsgebieden een apart juridisch kader te scheppen, waardoor dit soort situaties én de wet gaarne op elkaar afgestemd zullen worden. Ook problemen met de aansprake lijkheid zouden daarmee voorkomen kunnen worden. Van onze parlem entsredactie DEN HAAG Volgens minister Lubbers is de ontginning van het gasveld van twintig miljard ku bieke meter in de Noordhollandse gemeente Bergen hard nodig Als het in Nederland drie graden zou vriezen (over het hele jaar) zou er een tekort van twintig miljoen kubieke meter aardgas ontstaan, zei de minister gisteren in de Tweede Kamer. 'Wij mogen bij de aardgasvoorziening geen ernstige risico's nemen,' aldus Lubbers. De Tweede Kamer bleek gisteren wel overtuigd te zijn van het alge mene belang van het gasveld onder de duinen in Bergen. Het spoedei sende karakter van de ontginning wist minister Lubbers niet voor ie dereen aan te tonen. De heer Gie bels van de PvdA diende daarom een motie in, waarin wordt ge vraagd de bepaling van de plaats van de boring over te laten aan de maatschappij Amoco en de ge meente Bergen. Bij de bepaling van deze plaats moet de natuur en het Ambtelijke toelage, géén neveninkomsten Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Klein heeft voorgesteld de hono rering van de medische specialisten in de academische ziekenhui zen met gemiddeld 25 procent te verhogen. Dit zou volgens de heer Klein moeten gebeuren door een 'ambtelijke toelage', die kan uiteenlopen in een verhoging van de salariëring met nul tot vijftig procent. De staatssecretaris wil met deze norstellen tot 'sanering' van deze ?ecialisten-honoraria een eind naken aan elke verwerving van particuliere neveninkomsten in de academische ziekenhuizen. De heer Klein die zijn voorstellen naar een aantal instanties heeft gestuurd en ze nog verder wil af ronden. volgt niet het plan van de in 1968 ingestelde commissie-Smal- lenbroek, die geadviseerd had fond sen in te stellen waaruit particulie re honoraria betaald zouden kun nen worden. Volgens de bestaande regeling (Quuerido-regeling ge noemd) krijgen wetenschappelijk (hoofd) medewerkers boven hun ambtelijk salaris per jaar tiendui zend gulden uitgekeerd 'mits geen inkomsten van aanzienlijke om vang uit privé-medisch worden ge noten'. Sinds 1970 is men echter al begon nen bij de academische ziekenhui zen fondsen te reserveren, waaruit de specialisten, die daarvoor in aanmerking komen, een extra-ho norering zouden krijgen. In die fondsen zat op 1 juli van dit jaar vijftig miljoen gulden. De nieuwe 'ambtelijke toelage' moet volgens Klein uit de extra-inkomsten van de ziekenhuizen betaald worden maar kan dat niet, dan zou ze kunnen worden bekostigd uit de fondsen. Wat ze krijgen Onder de toelageregeling zullen méér personen vallen dan de onge veer vijfhonderd, die onder de hui dige regeling vallen. Deze regeling kost per jaar zo'n vijf miljoen gul den. Daarnaast krijgen de specialis ten per jaar nog zo'n zes miljoen Al 27 arrestaties Van een verslaggever ROTTERDAM De politie heeft een bende inbrekers opgerold, die de afgelopen maanden in tal van Zuidhollandse plaatsen 127 inbra ken gepleegd hebben, waarbij voor zevenhonderdduizend gulden aan antiek, zilver en sieraden ont vreemd is. Tot nog toe zijn 27 jongemannen tussen de achttien en de 25 jaar gearresteerd. Het meren deel van de bendeleden komt uit Rotterdam. In Rotterdam heeft de bende vol gens de politie 104 inbraken ge pleegd, 23 in Bergschenhoek, Alp hen aan den Rijn, Poortugaalt| Nieuwerkerk, Vlissingen, Maassluis,/ Schiedam, Ridderkerk en Capelle aan den IJssel. De plannen werden gesmeed in twee Rotterdamse nachtcafé's in het centrum van de stad. Grote belangstelling hadden de dieven voor stoeltjesklokken. Bij de inbraken is voor zeker vijftien duizend gulden schade aangericht. Tot nog toe heeft de politie slechts voor dertigduizend gulden aan an tiek en zilver kunnen achterhalen. Twee van de 27 arrestanten worden er ook van verdacht schuldig te zijn aan twee inbraken in het bu reau opleiding van de Rotterdamse politie, waarbij wapens en opium gestolen werden. landschap (de duinen) en de socia le woningbouw worden ontzien. Als het overleg tussen de Amoco en de gemeente geen resultaat ople vert, moet minister Gruijters ge bruik maken van de bij toepassing veel tijd vergende artikelen 38 en 39 van de wet op de ruimtelijke ordening om de gemeente Bergen te dwingen de ontginning toe te laten. Nu is minister Gruijters van plan artikel 65 van deze wet toe te passen. Hij kan dit doen op grond van het algemeen belang (waarvan de Kamer wel overtuigd was) en omdat de zaak haast heeft. Tegen de toepassing van dit artikel is overigens weer beroep mogelijk bij de Kroon. Ook de heer J. van Houwelingen, die namens de ARP, KVP en CHU sprak, was niet door de ministers Lubbers en Gruijters tevredenge steld. Hij zal vermoedelijk vandaag een motie indienen, waarin wordt gevraagd de gemeente Bergen ruim tijd te gunnen om een advies uit te brengen over de plaats van boring. Minister Gruijters deelde gisteren- mee. dat wanneer Bergen zich van daag bereid toont een advies uit te brengen hij de gemeente hiervoor een redelijke tijd zal geven. Tot nu toe heeft de gemeente in het geheel niet over de 'plaats willen advise ren, omdat ze tegen boring, op welke plaats dan ook, was. gulden als inkomen uit patiënten behandeling volgens het derdeklas tarief en niet vallend onder zieken fondsregelingen. Tevens krijgen zij nog een bedrag dat hoger is, maar waarvan niemand weet hoe hoog: uit behandeling van patiënten in de eerste en tweede klas van de academische ziekenhuizen. Die pa- ttqt-i q 1 erom pon IipIqtht tiënten worden rechtstreeks door Vdll «UgClllCCll UCldlIg de specialisten een rekening ge stuurd voor in totaal zo'n 165.000 verpleegdagen per jaar. Volgens de heer Klein verschilt het inkomensniveau van de 'particulie re' medische specialisten tenminste vijftig procent met dat van de uni versitaire medici. Mr. J. J. Witteveen, directeur van de 'landelijke vereniging van artsen in dienstverband', toonde zich gis teravond zeer verbaasd over het voorstel van Klein. De vereniging is indertijd gehoord over het voorstel van de commissie-Smallenbroek en heeft sedertdien verscheidene keren gevraagd waar het definitieve rap port bleef. Dat blijkt er nu al geruime tijd te zijn. 'Nu, de volgen de stap is afgesneden, worden we eigenlijk voor het blok gezet' aldus mr. Witteveen. Hij vindt het mo ment uiterst ongelukkig omdat de vereniging op het ogenblik beriz is met een onderzoek onder alle uni versitaire artsen naar werkomstan digheden, inkomen en dergelijke. Overigens wilde minister Gruijters niet beloven, dat hij het advies van Bergen zou opvolgen. De plaats, die de minister nu wil aanwijzen bij het Zeehuis aan de Verspeijkweg, is de beste uit oogpunt van het na tuurbehoud. Deze plaats is bepaald in overleg met staatssecretaris Meijer (CRM). De discussie draait, bleek uit het betoog van de heer Giebels, om een winningsplatform van 35 bij 45 me ter. dat voor een groot deel in de grond wordt verzonken. Het is een bescheiden bouwwerk, dat geen ge luidsoverlast veroorzaakt en dat na zo'n vijftien tot twintig jaar weer kan worden opgeruimd. Vandaag zal de Tweede Kamer beslissen over de moties van de heer Giebels, van de heer Van het Schip (CPN) (om artikel 65 niet toe te passen) en de eventueel nog in te dienen motie 'van de confessionele partijen. Van een verslaggever MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gis teren opnieuw een dringend beroep gedaan op minister Vredeling van defensie om meer militairen naar Zeeland te sturen om te helpen bij het binnenhalen van de oogst. Het beroep stond in een telegram, waar in GS de minister bedanken voor de militaire hulp die totnogtoe is verleend. Bij het oogsthulpactiecentrum in Goes melden de particulieren zich druppelgewijs. Veel mensen komen het actiecen trum plompverloren binnenvallen met een 'zo, hier ben ik', zonder te beseffen dat zij het centrum daar mee grote problemen bezorgen. Het centrum doet een beroep op alle vrijwilligers zich .zoveel moge lijk In groepen te melden: het on derbrengen en het vervoer naar het land brengt dan geen grote proble men met zich mee. 'Individuele aanmelders houden de telefoonlij nen bezet en brengen het actiecen trum in een chaotische toestand. Het aantal binnengekomen aanvra gen om hulp is inmiddels opgelo pen tot 1832. Gistermorgen zijn meteen al honderd militairen extra ingezet bij het binnenhalen van de oogst in zuidwest-Nederland. Vol gende week komen er nog duizend bij. Naast militairen zijn ook veel scholieren behulpzaam bij het oog sten. De kosten van vervoer en verblijf worden betaald door het Landbouwschap, dat ze weer op de landbouwers zal verhalen. Door de aanhoudende regen is het al een paar dagen niet meer moge lijk met machines te oogsten Man kracht is dringend noodzakelijk, omdat alleen met de hand geoogst kan worden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het bestuur van de Gereformeerde Sociale Academie in Ede heeft het staatssecretaris Veer man wettelijk onmogelijk gemaakt, de aanvraag om subsidie te hono reren. Door op 1 september met de school te beginnen zonder overleg is de normale gang van de plan procedure doorbroken. De staatssecretaris zei gisteravond in de Tweede Kamer dat zijn afwij zing van de subsidie-aanvraag vol ledig juist is. Als de sociale acade mie in Ede vóór 1978 subsidie wil krijgen, moet ze in beroep gaan bij de Kroon. Dr. Veerman adviseerde: 'Laat het bestuur dat op de kortst mogelijke termijn doen. anders heeft het de kans niet-ontvankelijk te worden verklaard in zijn beroep wegens overschrijding van de ter mijn van dertig dagen'. De heer Veerman beloofde, dat hij bij de behandeling van dit beroep bij de Raad van State voorzover hem dit mogelijk zou zijn, zoveel mogelijk zou b espoedingen. Dit is een betere weg. aldus dr. Veerman, dan pen wetswijziging, zoals in de Tweede Kamer was gesuggereerd. Bekijk eens de Inventum ventilator- kachel bij uw winkelierdan hoeven we u niets meer te zeggen. Ideaal als bijverwarming. Er zijn diverse types en welk type u ook kiest: wees er zeker van dat u dèn de winter een warm welkom kunt bieden van Inventumde doorgewinterde warmtespecialisten. Staande voor de abortuskliniek Blocmenliove poseerden gisteren van links naar rechts arts A. van den Bergh, raaadsman mr. L. Laus en Bloetnenhove-di ree leur F. Kause. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede kan voorlopig de omstreden onder breking van zwangerschappen na twaalf weken voortzetten. De raadkamer van de Haarlemse rechtbank heeft een eis tot onmiddellijke huiszoeking en in beslagneming van het. instrumentarium van de kliniek, die sluiting tot gevolg zou hebben, afgewezen. Deze eis was op 1 november inge diend door de Haarlemse officier van justitie, mr. J. L. Andreae, in opdracht van minister Van Agt. De officier van justitie heeft gisteren, weer in opdracht van de minister, hoger beroep tegen de beslissing van de raadkamer aangetekend bij het gerechtshof in Amsterdam. De strafkamer van de rechtbank in Haarlem heeft nog geen uitspraak gedaan over de vraag of de artsen van de kliniek strafbaar zijn voor de gepleegde abortussen na twaalf weken. De rechtbank beraadt zich daarover nog, het is onbekend hoe lang dit nog kan duren. De christelijke fracties in de ka mer, die het beleid van minister Van Agt steunen, waren gisteren teleurgesteld over het besluit van de raadkamer. Wij respecteren de ze uitspraak, maar hadden liever een andere gezien, aldus KVP-frac- tieleider mr. Andriessen. 'Minister Van Agt heeft alles gedaan wat hij kon doen om de kliniek te sluiten. maar hij moet zich ook aan de rechterlijke uitspraak onderwerpen. Het is echter logisch dat hij nu in hoger beroep gaat, gezien zijn over tuiging dat de activiteiten in die kliniek niet verantwoord zijn. Het was daarom vreemd geweest als hij nu niet in hoger beroep was gegaan en zich erbij neergelegd had', zei mr. Andriessen. 'Vreugde' mr L. Laus het oordeel van de raadkamer samen. Voorts overwoog de raadkamer dat de apparatuur die dan in beslag genomen zou worden, mede wordt gebruikt voor abortus sen (binnen twaalf weken) die niet door de officier van' justitie zijn aangevallen. Door mee te werken aan in beslagneming zouden deze ingrepen ook onmogelijk worden en dat vond de raadkamer onjuist. (ADVERTENTIE) Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos Ch k 165 gram (15 stuks) voor slechts De beslissing van de raadkamer is bij de tegenstanders van het beleid van minister Van Agt, de linkse fracties. VVD en DS'70 'met vreug de ontvangen'. Mevrouw Goudsmit (D'66) vond de uitspraak juridisch volstrekt juist en zij noemde de kans dat. het gerechtshof in Am sterdam tot een andere beslissing zal komen, 'uiterst gering'. De PvdA-fractie zei niet verbaasd te zijn over de uitspraak: 'Wij hebben steeds het volste vertrouwen gehad in het oordeel van de onafhankelij ke rechter'. De bittere pil dat mi nister Van Agt op zichzelf tot ver volging is overgegaan tegen de kli niek. wordt bij deze fracties door de uitspraak aanzienlijk verzacht. Ook de VVD was verheugd, maar betreurde, dat de rechtsvervolging van de artsen in de kliniek door gaat. Dossier Overwegingen Bij haar besluit heeft de raadkamer zich afgevraagd of het doel waar voor huiszoeking werd gevraagd, namelijk inbeslagneming van de instrumenten, een dergelijk ingrij pen rechtvaardigt. De raadkamer vond dat dit niet gewettigd was. zo vatte de verdediger van de kliniek Het. dossier over de zaak zal begin volgende week naar het gerechtshof in Amsterdam gezonden worden. Verwacht wordt dat de raadkamer van het hof binnen enkele weken zijn beschikking zal geven over het beroep dat de officier heeft inge steld. Mocht de beschikking van het hof gelijk zijn aan die van de rechtbank, dan staat de officier van justitie nog één mogelijkheid open: in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hans van Z.. in 1969 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wil binnenkort trou wen. Het ministerie van justitie is daarvan schriftelijk op de hoogte gebracht door de directie van het selectie-instituut van het gevange niswezen in Utrecht, waar Van Z. op het ogenblik verblijft. Als het ministerie geen bezwaren tegen de plannen van Van Z. maakt, zal het huwelijk vermoede lijk in de inrichting worden vol trokken. Hans van Z.. die aanvan kelijk was gedetineerd in de koe pelgevangenis in Breda, is ongeveer twee jaar geleden overgeplaatst naar het selectie-instituut, een In richting voor ter beschikking vat» de regering gestelden. Van een verslaggever AMSTERDAM De reclasseringsinstellingen hebben ernstig bezwaar tegen het eenzijdige beeld dat van de criminaliteit geschapen wordt. 'Het benadrukken van 'zware criminaliteit' schept een sfeer en een mentaliteit die het werk van berechting en reclassering nadelig beïnvloedt'. Mr. C. van der IJssel van het lan delijk bureau van reclasseringsin stellingen in Den Bosch, noemt het niet juist dat het hele beeld van de veiligheid in de samenleving wordt 'opgehangen' aan de misdrijven die de publiciteit halen, want die vor men maar een fractie van het to taal. Het beeld van de criminaliteit wordt volgens de reclassering over wegend bepaald door de zeer ern stige misdadigheid; moorden, spec taculaire handel in verdovende middelen, berovingen, bankoverval len en gijzelingen. 'Maar andere vormen van misdiijf zijn veel tal rijker en brengen ook uiteindelijk aanzienlijk meer mensen schade toe', aldus mr. Van der IJssel. De reclassering heeft daarom bij de vaste kamercommissie van justitie erop aangedrongen dat rechterlijke macht, justitie en politie zich zorg vuldig uitdrukken als ze een stand punt of een beeld van de criminali teit de wereld insturen Het onder werp is volgens de reclassering te ernstig om te gebruiken voor het behalen van politieke winst 'want het spreekt natuurlijk wel tot de publieke opinie', aldus mr. Van der IJssel, die eraan herinnert dat er een groeiend onbehangen is, en dat er zelfs mensen serieus bezig zijn over invoering van de doodstraf. POLITIE In uitbreiding van de politiemacht ziet de reclassering niet het ant woord op de toenemende criminali teit. 'Zeker niet als het. er alleen maar om gaat meer mannetjes met meer schilden in te kunnen zetten'. De reactie zal dan volgens mr. Van der IJssel zijn dat de oeroepscrimi- naliteit zich nog beter organiseert. Van een uitgebreider politieappa raat zal volgens hem dan waar- schijnlijk de kleinere overtreder, de incidentele inbreker het meest te duchten hebben. De reclassering is vóór een grotere politiemacht wanneer de man kracht wordt ingezet voor het op lossen op een verantwoorde manier van kleine conflicten die het ge vaar van 'escaleren' in zich hebben. 'De politie zou in veel gevallen signalerend op moeten treden naar andere sociale hulpdiensten toe'. aldus mr. Van der IJssel. Volgens hem is er een weggelegd voor de wijkagent, die soepel buurtpro- bleempjes weet op te lossen. MEER DWEILEN Er ls een aantal harde 'professione le criminelen' waaraan je weinig meer kunt doen. Velen van hen hebben volgens mr Van der IJssel een kinderbeschermingsverleden. 'De mensen die bij deze gevallen betrokken zijn kunnen zich afvra gen of er niet In een vroeger stadi um Iets aan gedaan moet worden om te voorkomen dat iemand tot beroepscrimineel uitgroeit'. 'De po litie kan nu het vuil van zo'n verle den opruimen en het vergroten van het aantal politieagenten betekent alleen maar dat er meer dweilen worden gelegd bij een lekkende kraan', aldus mr. "an der IJssel. RITA "i 'Hij komt waarschijnlijk voor jou. Ellen. Voor mij is hij te groot.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5