Alkemade gaat beginnen aan opmerkelijk woningproject Raad Alphen vraagt om nota met beleidsvisie Woonschepen nog steeds probleem in Rijnsburg De nieuwe Fiat 133: al voor6560,- 'Natuurbescherming' Noord wijk is tegen motelbouw duinen Secretarie verhuist naar schoolgebouw Ir. Schut slaat morgen de eerste paal Meer werkloosheid in Bollenstreek Valkenburg heeft sluitende begroting Visserijberichten Vergunningen TROUW/KWARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO -Ü» ALKEMADE - In Roelof- arendsveen zal in opdracht van het gemeentebestuur en de wo ningbouwvereniging Alkemade, een begin worden gemaakt met de realisering van een interes sant project. Vrijdag 15 novem ber om 11.30 uur zal ir. W. F. Schut, oud-minister van Ruim telijke Ordening en Volkshuis vesting, nu directeur van Stad en Landschap, de eerste paal slaan voor een complex van 68 woningwet- en premiewoningen voor woningzoekenden in Alke made. Bij het ontwerp van wo ningen en woonomgeving is ge streefd naar een zodanige kwa liteit van architectuur en stede- bouw, dat een verscheidenheid van karakteristieke, goed ver zorgde woonsituaties ontstaat. Eind 1972 werd door B. en W. van Alkemade aan Stad en Landschap opdracht verleend tot het maken van een ontwerp voor een woonge bied ln het bestemmingsplan De Gogh. De oppervlakte bedraagt bij na 5 hectare. Hierop zijn 196 wo ningen geprojecteerd, die in twee jaar zullen worden gerealiseerd. In het plan komen vier afzonderlijke woningtypen voor. Er is gestreefd naar grote verschei denheid ln karakteristieke woonsi tuaties. Zo zijn er woningen gesitu eerd aan een smal woonstraatje, aan de rand van een groengebied of aan een pleintje. Het woongebied is slechts beperkt toegankelijk voor autoverkeer. De meeste auto's worden zo dicht mo gelijk bij de toegangen van het woonbuurtje geparkeerd. In ver band met bereikbaarheid van de woningen en levendigheid van het woongebied wordt de auto in be- NOORD WIJK De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk is in het geweer geko men tegen de plannen om in de noordduinen nabij de manége Meeuwenoord een motel te bouwen. Men vindt het bouwplan op zichzlef niet onaardig en het is niet te hoog van opzet, maar de natuurbescher mers maken nadrukkelijk bezwaar tegen de plaats, omdat deze onmid- delijk grenst aan een natuurgebied. Het soort terrein, waar het motel moet komen vormt een soort buf ferzone, tussen de bebouwde kom en de natuurgebieden, en zodra die bebouwd wordt schuift het gebied waar kinderen spelen, honden wor den uitgelaten, en dergelijke, op en gaat er toch een waardevol natuur gebied verloren. Dit geldt temeer nu straks ook de grond tussen de Oranje Nassaustraat en het Duin park bebouwd gaat worden. In een schrijven aan de gemeente raad heeft de vereniging haar standpunt uiteengezet. Ruigehoek Verder herbergt het stuk duingrond een reeks broedvogels, zoals de me rel. de rietzanger, het winterko ninkje. de psortvogel, meer koeten, waterhoentjes, fitls. gorsen, de koe koek. groenlingen. vinken, kneuen, en nog meer soorten vogels. Men acht het zelfs niet uitgesloten, dat in deze duinen ook de Ransuil, de veldleeuwerik en de grote lijster gebroed hebben. Naar de mening van Vogelbescher ming vervult het terrein een on misbare functie als rustgebied voor de vogels uit het omringende cul tuurlandschap. De Stichting Zuid-Hollands Land schap heeft bij Ged. Staten reeds bezwaar gemaakt tegen de motel plannen. Onder bepaalde voorwaar den ls de vergunning echter toch verleend. In overleg met de Stich ting heeft Natuur- en Vogelbe scherming Noordwijk nu een brief aan de minister gericht met het verzoek de vergunning op te schor ten en het plan nogmaals, ook ten opzichte van het natuurbehoud, te bezien. paalde gedeelten wel toegelaten, maar wordt gedwongen tot een aangepast rijgedrag. Als gevolg van het woningprogram ma voorziet het project in drie woningtypen: 1) 5-kamerwoning in 3 bouwlagen, met berging aan de toegangszijde: 2) 3-kamerwoning in 2 bouwlagen, met berging aan de tulnzljde: 3) 4-kamerwoning, met berging aan de toegangszijde, die de schakel vormt tussen beide an dere woningtypen. In afwijking van het traditionele zadeldakprofiel heeft deze woning een eigen profiel, waarbij de bruik baarheid van de bovenste verdie ping is vergroot door het dakvlak op te lichten zodat raamopeningen mogelijk zijn. Van de 68 woningen worden er 35 in. de woningwetsector gerealiseerd. De overige 33 zijn premiekoopwo ningen. De huur van de woning wetwoningen zal ongeveer 300 per maand bedragen. De stichtlngs- kosten van de premiekoopwoningen variëren van ca. 78.500 tot ca. 83.500. Het project zal worden uitgevoerd onder directie van openbare wer ken van de gemeente Alkemade. Uit het oogpunt van natuurbehoud maakt men ook bezwaar gegen de voorgenomen bouw van een motel in de Ruigehoek. Langs de nieuwe autoweg, ter hoogte van de afslag Lisse-Langevelderslag. ligt een res tant van het oorspronkelijke duin- terrein, ook wel het Twistduln ge noemd. meldt secretaris W. Baai- bergen. Hoewel het terrein door bunker bouw in de oorlogsjaren wat is aangetast, is het een zeer fraai stuk gornd. Vooral door de langzame overgang van droog duin naar het omliggende water zijn er veel zeld zame planten te vinden. Kees Straathof heeft deze zomer het ter rein geïnventariseerd en hij trof er zeldzame wilde orchideeënsoorten, varens, de moeraslathyrus, de Ad dertong, en dergelijke nog zelden geziene plantensoorten. LISSE Tot e*i met september stak de werkloosheid gunstig af bij 1973, maar volgens de tellingen op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse. omvattende Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Voorhout en Noordwijkerhout, is de werkloos heid nu sterker toegenomen dan vorig jaar. Toen stonden eind okto ber 245 werkzoekenden ingeschre ven. tegen 272 eind oktober nu, welk aantal ook 60 méér is dan eind september 1974. De vraag om arbeidskrachten is in de afgelopen maand sterk teruggelopen, nl. van 538 eind september tot 450 eind oktober. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense raad zette zich aan de behandeling van de begroting. De heer Van der Lee (SGP) had principiële en financiële bezwaren ten opzichte van het culturele cen trum De Kom. Progressief Alphen toonde zich ver ontwaardigd over het feit dat men niet in de woonruimtecommissie is toegelaten. Op vragen over het be leid heeft wethouder Van Leeuwen veelal geen antwoord. Met wethou der Goedhart verlopen de discussies op plezierige toon, terwijl de nieu we wethouders, te kort in functie, het voordeel van de twijfel krijgen. Aldus het standpunt van Progres sief Alphen. De heer Blaauw van Gemeentebe langen vond dat er alleen rekening gehouden ismet de eigen financiën en nauwelijks gekeken naar de fi nanciën van de inwoners. Hij maakte bezwaar tegen verhoging van tarieven van het waterbedrijf, legesgelden, reinigingsrechten en begrafenisrechten. KVP-fractlevoorzitter Winninghoff in zijn algemene beschouwing: 'Waarschijnlijk moeten wij het aan de verkiezingen toeschrijven dat er zo weinig nieuwe beleidslijnen te vinden zijn'. De KVP stelde voor. een democratiserlngscommissie sa men te stellen om een structuur op te stellen ten aanzten van college en raad enerzijds, bestuur en bur gers anderzijds. tere coördinatie. Ook een voorstel voor een raadscommissie gezond heidszorg heeft de VVD in petto. De PCC fractieleider Van der Neut zou naast de inleidende beschou wingen graag een beleidsvisienota van het college gezien hebben. Ver der constateerde de PCC ee«n schrikbarende stijging van het aan tal misdrijven. Andere punten van de PCC: Wanneer resultaten van het verwijderen van vuil uit d e Rijn, waarover reeds jaren gespro ken wordt: hoe verlopen de onder handelingen ten aanzien van de grondverwerving in Kerk en Zanen. De PvdA wenste dat het college zo snel mogelijk een beleidsplan op stelt. In welk stadium verker&n de plannen om tot stichting van het regionale woonwagencentrum 'Gouwsluis' te komen. Graag wil de PvdA een straat genoemd zien naar Salvador Allende. in leven demo cratisch president va<n Chili. Dins dag 19 november zal het college antwoorden op de algemene be schouwingen. Misdrijven VALKENBURG De gemeenteraad hield zich bezig met een brief van het vuilafvoerbedrijf 'Duin en Bollenstreek' over de begroting 1975. B. en W. stelden de raad voor dit voor kennisgeving aan te nemen, maar J. Schipper wilde de brief behandeld zien in een volgende vergadering. Hoewel burgemeester Van 't Wout meende geen enkele aanleiding te zien in een uitvoerige bespreking hier over, vond J. v. d. Meij dat gemeenschappelijke regelingen vaak niet die aandacht krijgen die ze verdienen. Bij dergelijke rege lingen komt men vaak onduidelijkheid tegen, zo werd gesteld. De VVD-fractle zal een voorstel in dienen voor een bureau voor Orga nisatie en Efficiency om meer be sparingen te verkrijgen en een be- Raad Koudekerk nam KOUDEKERK Wegens ziekte van burgemeester Van de Linden trad de heer Van de Pols als voor zitter van de gemeenteraadsverga dering op. Over het indienen van zijn ontslag als wethouder werd verder niet meer gediscussieerd, daar de redenen van dit ontslag de leden van de raad volledig duidelijk waren. De heer Van de Pols zal evenwel tot na de behandeling van de begroting 1975. dus tot nanuari 1975 zijn funktie blijven vervullen. Een 5-tal verkeersmaatregelen werd vastgesteld. 1. In de Dr. Vlaanderenlaan tus sen Hoogewaard en n.-zijde van de 5 Meistraat aan belde zijden een parkeerverbod: 2. In de Dorpsstraat (nabij het raadhuis) aan de z.-zijde het par keerverbod uitbreiden tot aan de erfschelding tussen raadhuis en fa. Van de Bijl; 3. In de Van Poelgeestlaan tussen de z.-zljde van Europasingel en resp. noordzijde van die singel en Park Ypenburg aan beide zijden een parkeerverbod; 4. In de Kerklaan aan de z.-zijde tussen de Van Poelgeestlaan en de uitrit van de Ridderhof een par keerverbod 5. Op Hoogewaard aan n.-zljde tussen hulsno. 128 (manége) en de le uitrit van Bos' Beton een par keerverbod. De bezwaren, die door mevr. Le Large naar voren werden gebracht tegen de vestiging van een wasserij aan de Hoogewaard werden verder niet behandeld, daar de goedkeu ring voor de vestiging van dit be drijf al ln raadsbesluiten van maart 1972 is vastgelegd. De raad ging met het voorstel van B. en W. uiteindelijk toch akkoord. Dat was ook het geval met een brief van de verkeerswerkgroep Valkenburg-Katwijk, die uitvoerig werd besproken. In een volgende vergadering zullen B. en W. met voorstellen komen. In augustus besloot de raad andere ruimte te huren voor 'Peuterburg'. De leegkomende ruimte van de openbare school zou dan worden gebruikt als onderdak voor de ge meentesecretarie. De voorberei- dingskosten worden geraamd op 3000. De bedoeling is een schets- plan te krijgen voor de hele school, als die mogelijk later ter beschikking komt. Hoewel enkele raadsleden nog wel wat haken en ogen zagen, ging men toch akkoord met het voorstel. Archief Herbenoeming van de leden van de huisvestingscommissie leverde wat moeilijkheden op. Vooral Anneke van der Broek (PPR-PvdA) was er voor om ieder jaar het oude lid ln zittingsjaren te laten aftreden, zo dat men nooit langer dan vijf Jaar zitting kan hebben. Het voorstel van Anneke werd in stemming ge bracht en met vier tegen drie stemmen aangenomen met ingang van volgend Jaar. De aanbieding van de gemeentebe groting 1975 ging vergezeld van de mededeling dat de gemeente weer een sluitende begroting heeft. Akkoord ging de raad met het be schikbaar stellen van 24.360 voor een archiefbewaarplaats die aan al le eisen voldoet. Dit op herhaalde lijk aandringen van G.S. Het verkeer over de Mar. Poststraat krijgt voorrang op het verkeer ko mend van de Achterweg. Drs. F. M. Masurel, bioloog en leraar. C. J. Barnhoorn. landbouwer, en J. C. B. Diederik, hoofd van een school, werden als nlet-raadsleden be noemd ln de commissie milieu hygiëne. Een krediet van 34.000 werd gevoteerd ten behoeve van de verbetering verlichting le fase Voorschoterweg. Het woonschepenvraagstuk kan alleen worden opgelost bij een uni- vele woonschepen in de Rijnsburg- volgens B. en W. van Rijnsburg form beleid. Intussen liggen er nog se wateren Gemeente wil uniform beleid van instanties RIJNSBURG Raadsleden hebben B. en W. voorgesteld een fonds te vormen ten behoeve van de 'opruiming' van woonschepen, die nog steeds een probleem vormen in Rijnsburg. Volgens B. en W. kan er een 'succesvol beleid' worden gevoerd als er meer uniformiteit komt in het afgeven van ver schillende vergunningen. 'Het lijkt ons zinvol,' aldus B. en W. 'als wordt onderzocht of daartoe mo gelijkheden bestaan.' Momenteel gelden de volgende richtlijnen: a. voor andere plaatsen dan waar nu een woonschip ligt, wordt geen ligplaatsvergunning verleend: b. er wordt geen lig- plaatsvergunning verleend voor een woonschip dat strekt ter vervan ging van een reeds aanwezig woon schip; c. na verkoop van een woon schip wordt aan de nieuwe eige naar, mits deze uit beleldsoogpunt voor B. en W. aanvaardbaar is, op zijn verzoek een vergunning ver leend met een geldigheidsduur van drie jaar, wat met twee jaar kan worden verlengd. IJMUIDEN. 13 november - kisten tarbot, en griet. 120 kisten kabel jauw 1.140 kisten koolvls. 161 kisten schelvis, 12 kisten wijting, 426 kisten schol, 130 kisten varia. Prijzen per kg: heilbot 10.20. Per 40 kg tarbot 240-192. griet 128. kabel jauw I 100-73. II 76. III 116-84, IV 108-82. V 82-6-1; koolvls II 52-47. III 47-43, IV 45- 41: schelvis I 90-80. II 14-69. III 74.00, IV 73-61; schol 68-62, 71-64. 92.00. V 90.00; wijting 70-62. tongschar 120-80, wolf 130-80, poon 44-42, haal 45-10. BESMMGE V II WESDG Volgens B. en W. blijkt in de prak tijk met name de uitvoering van punt c. veel moeilijkheden op te leveren. Voor het innemen van een ligplaats met een woonschip of het bewonen daarvan, dient men na melijk ook in het bezit te zijn van een vergunning van het Hoogheem raadschap Rijnland, van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland (voorzover het woonschip in het landelijke deel der gemeente ligt) en van de commissaris der Konin gin in de provincie. Voor een nieu we eigenaar van een woonschip le vert het verkrijgen van de laatstbe doelde vergunningen nauwelijks problemen op. Het is voor een ge meentebestuur vrijwel onmogelijk iemand een vergunning te weige ren, als deze al andere vergunnin gen in bezit heeft. Bovendien is in heel wat gevallen het woonschip alweer geruime tijd bewoond door de nieuwe eigenaar, vóór B. en W. daarvan op de hoogte worden gebracht. 'Er zou waarschijnlijk een stap in de goede richting kunnen worden gezet, als alle bij deze zaak betrok ken Instanties één grote lijn zou den kunnen en willen trekken', zo antwoordden B. en W. op vragen van raadsleden. Krotopruiming B. en W. zijn voornemens zowel bij G.S. als bij het Hoogheemraadschap Rijnland aan te dringen op een meer op eikaars belangen afge stemd beleid. Wat de financiële aspecten betreft verwijzen B. en W. naar de verordening geldelijke steun krotopruiming, waarin wordt bepaald dat in daarvoor naar oor deel van B. en W. in aanmerking komende gevallen met een krot kunnen worden gelijkgesteld: noodwoningen, woonwagens, woon schepen, woonketen en soortgelijke bouwsels. Zeker ten aanzien van woonschepen is dit artikel nog nooit toegepast. De eigenaar van een woonschip zal nimmer bereid zijn zijn eigendom voor 2500 op te ruimen, als hij er zelf meer dan 20.000 voor heeft betaald. Het is daarom, volgens B. en W. een onmogelijke opgave door middel van aankoop tot oplossing van het woonschepenprobleem te komen. Bovendien blijft het onder het huidige vergunningenbeleid zeer de vraag of, Indien er een woonschip wordt verwijderd, de desbetreffende ligplaats niét door een ander wordt ingenomen. De mogelijkheden om dan op te treden worden minimaal genoemd ln ver band met het huidige vergunnin genbeleid. Va ort-ni cu\.c-iiit^i?c-T(7riö V.ori-Tiirn)vr.-Tiit-3e-TC;fio kori-n5ouv':i-nit~3Q-"2*ï2io kort-riiouwG-uit-Ho-ie^io (A?* korb-niei)wr.-uit-do-Tnffïo Di de de NOORDWIJK De paalmijn lal het Langeveld is terecht. Het oor ral logstuig kwam dezer dagen tevoor. jjei schijn tijdens werkzaamheden oj het bollenkwekersbedrijf van d heer Hogervorst ln het Langeveld ijjj De politie op haar beurt waar- 'M schuwde de Mijnoprulmingsdiensi L om het projectiel onschadelijk v.' maken. Toen deze ter plaatse arri veerde bleek de mijn te zijn ver dwenen. Na enkele uren zoeken ga! men het op en keerden de mannej van de opruimingsdienst onverrich- terzake huiswaarts. Een hoofdagen; van de Noordwijkse politie voeldi daarna een paar buurjongens va: de kweker aan de tand en toer kwam uit, dat deze met de mijt hadden lopen sjouwen en haar daarna aan de kant van een slom hadden gedeponeerd. RIJNSBURG Maandag 18 no vember houdt de Gereformeerd! Schoolvereniging in 't Centrum Kerkstraat 7, een ledenvergaderlni die om 8 uur begint. VOORHOUT Donderdag 21 no vember om 8 uur vergadert de ge. meenteraad. De agenda vermeld o.a.: aanvraag om verhoogde subs! die door muziekvereniging 'St. Ce cilia'uitbreiding aantal volkstul nen; plaatsen en inrichten vat centrale antenne-inrichting nabl sportveldencomplex; krediet voo: vernieuwing kleuterschool Gru- thorst. LISSE De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis zoekt donon ten behoeve van de bloedtransfu siedienst. Opgave op woensdag 21 november in de hervormde kleuter school, Kanaalstraat. Aanmeldlngei worden verwacht onder het tele foonnummer 13358 (mevr. Var. Nieuwkoop-Den Older. Veldhorst straat 30). RIJNSBURG Brood- en banket bakkerij Tijsterman aan de Lange vaart 30 is grondig verbouwd. Dlns dag 19 november is er van 4 tot uur een receptie, met daaraan ver bonden een 'open huls'. LISSE St. Nicolaas arriveert 3.3! uur bij het gemeentehuis a.s. zater dag. Daarna volgt een bezoek aar het wnkelcentrum Poelpolder een ontvangst (5 uur) ls De Engel. LISSE Vrijdag 15 november or ganiseert de recreatiecommissie li De Poel een kinderdisco-avond va: 7-9 uur voor kinderen tot 14 jaar Om 9 uur begint een disco-avoni voor volwassenen. - NIEUW-VENNEP Sint Nicolaa komt zaterdag om 10 uur aan bij di R.K. Kerk, waar burgemeester C van Stam hem zal verwelkomen Daarna volgt een rondrit door o.i Linquenda. De winkeliers houde: een sinterklaas-aktie, waarvan opbrengst bestemd is voor de aan koop van instrumentarium voor d dependance van het Groene Krul in Linquenda. LISSE Zaterdagmiddag 4 wordt de expositie van Hansje Ho stede-Schuurman in sociëteit Arti mis officieel geopend. De tentooi stelling van tekeningen en schil derijen is van 16 november tot 1 december te bezichtigen. Opening- stijden woensdag-, vrijdag- en a- terdagavond van 8 tot 11 uur e zondag van 5 tot 8 uur. NIEUW-VENNEP Dinsdag 19 no vember vergadert de commissi! voor maatschappelijke en sociak aangelegenheden. De agenda ver meldt o.a. een voorstel tot verlener, van medewerking aan de realise ring van een ontmoetingscentrum in Nieuw-Vennep. KATWIJK AAN DEN RIJN Don derdag 14 november 's avonds or half zeven is er in het verpleeghui! 'De Wilbert' een protestantse kerk dienst, waarin ds. Jac de Vos uil Katwijk aan Zee voorgaat. ZOETERWOUDE Vrijdag wordl weer de jaarlijkse bazaar gehouden in Ons Huis. De organisatie is in handen van de Hervormde jeug draad. Men hoopt met de opbrengst een bijdrage te leveren in de kos ten van een kleine restauratie van de dorpskerk. Voor dit fonds wor den ook bijzonder fraaie foto's ver kocht van het kerkgebouw. De ge hele collectie is te zien op een showcard in de hal van Ons Huls. De heer C. Potter, Ambachtsheren weg 64, tel. 1946 verstrekt hlerovei alle informatie. De bazaar wordl voorafgegaan door een huisvlijtten- toonstelling die donderdagavond vanaf 20.30 uur geopend ls. OEGSTGEEST Donderdagavond wordt in het raadhuis de gemeente begroting 1975 vóórbesproken, 19.35 uur. OEGSTGEEST De bejaardenso ciëteit gaat op 19 november in hel Gemeentecentrum aan de Lijtweg het vierde lustrum vieren. Aanvang van de feestelijke receptie: 14.30 uur. OEGSTGEEST De intocht St. Nicolaas geschiedt op zaterdag 23 november 11 uur 's ochtends per schip in het 'haventje' van hel Oegstgeesterkanaal aan de Ken- nedylaan, hoek Hazenboslaan. VOORHOUT De belangstelling voor volkstuinen ln Voorhou'. neemt jaarlijks toe. Vorig jaar werd het aantal volkstuinen al uitgebreid tot tachtig. B. en W. hebben de raad nu voorgesteld tot een verderf uitbreiding van 22 tuinen over tf gaan. zodat het aantal op 102 komt De aanleg van de tuinen en de voetpaden zal door de volkstuinver eniging 'Elstgeest' zélf worden ver zorgd. Aan huur wordt 15 per jaar per volkstuin betaald. VALKENBURG Valkenburg! Harmonie heeft onder leiding van D. van Oyen op een concours te Zaandam, onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, een twee de prijs behaald in de afdeling uitmuntendheid. (ADVERTENTIE) 4 volwassenen, 843 cc, 123 km/u. Importeur Leonard Lang, SladHouderskade 113. Amsterdam. Telefoon (020) 73 06 67. Prijs IncL B.T.W. af Bom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4